Şimdi Ara

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ *** (454. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.742
Cevap
84
Favori
685.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 452453454455456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya bizim fourseason abi nerelerde,kafayı kazıdım kendi yok ortalıkta burdaysan ses ver fourseason abe

• quote:

Orijinalden alıntı: scelbis

Selektör yapınca küfür ettin sanmıştır. Kulakların çınlamadı mı? :)

İstanbullu ya... koptu gitti valla..
  • Tedirgin , sayfama bir reklam bulaştı . Sağ tarafı kapladığı için mesajına alıntı yapamadım..

Fourseason koptu valla... İnşallah bir ters durum yoktur.. belki bam teline basarsak ses verir

Filüoresan abeyyyy... niredesinnnnn ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutsen

quote:

Orijinalden alıntı: maestro35

quote:

quote:

ün batan
    quote:

Sevgili maestro35, konu dışı ama sizin destek vereceğinizden emin olduğum bir husus hakkında fikrinizi isteyeceğim. Buradan yanıtlarsanız hem belki birileri de faydalanır. Kısmet olursa önümüzdeki hafta düğünler için Ankara'dan İzmir'e geleceğiz. Oralara kadar gelmişken, doğrusu bir tatil planımız da yokken biraz gezelim istiyoruz. 20 yıldır her şey dahil otellerden bıkmış bir aile olarak(eşim ve kızım) temiz pansiyonlara sahip yeni yerleri, görmemiz gereken saklı cennetleri, küçük koyları, hemen oracıkta pişen balık yapan restoranları vesaire vesaire yerleri keşfetmek istiyoruz. Tabii ki araçla geliyoruz ve bütçemizde sınırlı :)
    İzmir'den çıktıktan sonra 6 günlük bir geziyi (Fethiye'ye kadar mesela) nasıl planlamamızı önerirsiniz?
    Şimdiden teşekkürler...

şu an işteyim , vardiya çıkışı ( 23:30 ) evde bir duble votka eşliginde bildigim kadar yardımcı olurum ,

istediginiz nedir ? tekne turu severmisiniz ?? Fethiye merkez den uzak durum , size Göcek te güzel bir yer önerecegim , eviniz gibi güvenli , temiz.. 12 adalar tekne turunuda yapın.. tekne ismi de verecegim..

Akyaka Azmak ı gördünüzmü ?? siz bana rota yı söyleyin.. yardımcı olmaya çalışayım..

Rota konusunda çok becerikli olduğumu söyleyemem, rotamızı da siz çizebilirsiniz, kesinlikle guveniyorum. Tekne turu yapmadık ama yapabiliriz, tamamıyla sizin önerilerinize açığım, teşekkürler.

size Izmir çıkışlı Fethiye dolaylarına doğru güzel bir rota çizecegim... İnşallah pişman olmayacaksınız...

6 günlük bir gezi.. en az 900 TL bir konaklama ... 300 TL bir yakıt... 150 gibi tekne gezisi ( çipura mangal dahil..içecekler ücrete tabii ) sanırım 2000 TL yi gözden çıkarmanız gerekecek.. daha aşagı rakam zannetmiyorum.. bütçeniz durumları nasıl ?

2000 TL iyidir, fazlası dokunur zira 2 düğüne gidilecek :)
    Tatil konseptimizi artık değiştireceğiz inşallah. Görüşmek üzere...

Dügün olduğuna göre o gece İzmirde bir akrabanızda kalacaksınız... plan şudur...

Sabah misafir kaldığınız evde güzel bir kahvaltı yapılır sonrasında öğlen gibi yola çıkılır..

Daha önce görmediyseniz Selçuk tarafından Meryem ana ya uğrayıp 1 saatinizi ayırın.. eski yoldan Aydın istikametine devam...

Çine de illaki köfte yemelisiniz.. Ögle yemeği meselesi burada kapanır..

öğleden sonra Akyaka ilk durak , illaki Azmak ta tekne turu yapmalısınız.. pazarlık ederseniz aile olarak bir tekneyi 40 TL ye bile kapatabilirsiniz..

tekne turundan sonra biraz yüzelim derseniz , hemen bitişiğindeki kumsal ideal , şezlong 5 TL... sahildeki bakkal dan ucuz bira alıp kumsalda şezlong ta içebilirsiniz.. denizi derin değil , suyu arada sogusada ( azmak tan gelen akıntı soğuk ) arada sıcak olabiliyor.. bence 2 saat kadar takılın..

evet.. deniz faslı bitince karnınız acıktı degilmi.. atlayın arabanıza.. Köycegiz igeçin İztuzu yoluna sapın.. Nardanesi isimli yerde güzel bir yemek.. lezzetler müthiş fiyat uygun.. fırıın ekmeğinden ve nar suyundan illaki illaki illakiiiiiiiiiiii....

gece Dalyan da gezmek isterseniz hemen yakındaki Dalyan a uğrayın.. ama bence şimdi değil.yarın gider tekne turu yaparsınız..istikamet göcek..

yemek yediğiniz yer den ( Nardanesi ) 35 km mesafede kalacağınız apart.. Kerem apart...

Göcek in en nezih ve saygın apartlarından..

Sahibi Zafer bey ... ve eşi.. anlatmayayım.. siz tanıyın..

o gece derin bir uyku... tertemiz odalar , çarşaflar.. vede çam ormanı havası... anlatmayayım.. yaşayın..

Sabah 10 gibi kalkın.. Zafer bey Kahvaltınızı bahçeye hazrlamaya başlamıştır.. Bahçeden taze biber toplayın.. kahvaltıda süper oluyor.. vede Zafer bey in doyumsuz doğal reçelleri.. anlatmayayım.. yaşayın.. Bıldırcınlar duruyor ise illaki size yumurta ikramı olacaktır..

geceleri rahat uyumak için.. Zafer bey size doğal bir çay yapacaktır... Çaylar beleş...Zafer beyden...

ilk gün isterseniz apart ta kalın.. havuzu hijyen.. zaten zafer bey kıl biridir.. tanıyınca hak vereceksiniz...

ikinci gün.. Dalyan a gidin.. tekne turu yapın.. denizine girin.. çamur a bulanın..

üçüncü gün..iztuzuna gidin.. mesafeler çok uzak değil..35-40 km ...

birgünü tekne turuna ayırın..

'' Zafer bey , bize tekne turu ne tavsiye edersiniz ,.Lila yı çok öneriyorlar '' deyin.. Lila tekne ismi.. karıkocaişletiyor.. bir yaprakta çipra yapıyorlar.. birde üzerine özel sos.. yahu ..anlatmayayım... git ve yaşa.. tekne ismi lila...illaki önceden rezervazyon yaptırın.. diğer tekneler 30 ise Lila 50 TL... ama LİLAAAAA anlatmayayım... gidin ve bana teşekkür edin...

haaa.. ben özgür ruhluyum , sessiz sakin beleş koylar keşfetmek istiyorum mu diyorsunuz..

Göcek e girmeden Marina kısmından sağa sapın.. yolu istediğiniz kadar takip edin.. alın size doğa.. ( ahhh 15 yıl önceki halini bir görebilseydiniz ) o marina ya tatlı su çektikleri kaynak a kadar gittim ben :))

geceleri..isterseniz.. Dalyan.. isterseniz köycegiz takılın...olmadı az ilerisi fethiye karar sizin.. ama bir mekan daha önereceğim..

Kardeşim göcek içinde çarşı caddesinde hemen sol tarafa girince salaş bir lokanta var , pide..vs mevcut.. takılın orada hem karnınız doysun hemde kazıklanmayın..

öğlen vakti sserinlik istiyorsanız... kaldığınız aparttan 38 km mesafede ( Köycegiz e gelmeden ) Yuvarlak çay.. gidin en azından görün , altınızdan buz gibi su akarken çay-sigara keyfi yapın..isterseniz yemek yiyebilirsiniz.. ( fiyatlar biraz yüksek.. ben genelde tok gider çay-sigara içerim ) geçen sene alabalık istedim , adam hamsi gibi alabalık getirdi !!! tandır yemek istedim eşek yükü ile para istedi..

bir günde fethiye ölüdeniz e gidin.. bana göre esprisi yok.. ama insan illaki merak ediyor..

benden bu kadar.. ama gitmeden önce yazdığım yerleri GPS e yükle.. kolaylık olur..

oradan.. atlayın arabanıza.. yaklaşık 75 km sonra Göcek Kerem apart....

• yukarıdaki son cümle kaydığı için oraya gelmiş.. onu dikkate almayın...
  • Çok güzel anlatmıştınız maestro35 insanın Diyarbakır'dan kalkıp gidesi geliyor anlattığınız yerlere

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arem21

Çok güzel anlatmıştınız maestro35 insanın Diyarbakır'dan kalkıp gidesi geliyor anlattığınız yerlere

inanın hızlandırılmış bir tatil proğramı yaptım.... haaa bu kadar anlatıyorsun sen ne yapıyorsun ? diye merak edebilirsiniz. Ben çalışıyorum , kunta kinte misali... hatta bu hafta Salı-Cumartesi öğlen 12 akşam 00 günde 12 saat çalıştım... Çocukları Halasına gönderdim , Halalarının sitesinde havuz var , ben tatil yapamıyorum bari Çocuklar eğlensin dedim... bir haftaya yakın geceleri dahi Havuz a girmişler , İzmir bu hafta çok sıcaktı . Bakalım Eylül sonu gibi İznim var... fırsatını yakalarsam üstte yazdıklarımın aynısını Eylül de yapabilirim...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ün batan
    quote:

Sevgili maestro35, konu dışı ama sizin destek vereceğinizden emin olduğum bir husus hakkında fikrinizi isteyeceğim. Buradan yanıtlarsanız hem belki birileri de faydalanır. Kısmet olursa önümüzdeki hafta düğünler için Ankara'dan İzmir'e geleceğiz. Oralara kadar gelmişken, doğrusu bir tatil planımız da yokken biraz gezelim istiyoruz. 20 yıldır her şey dahil otellerden bıkmış bir aile olarak(eşim ve kızım) temiz pansiyonlara sahip yeni yerleri, görmemiz gereken saklı cennetleri, küçük koyları, hemen oracıkta pişen balık yapan restoranları vesaire vesaire yerleri keşfetmek istiyoruz. Tabii ki araçla geliyoruz ve bütçemizde sınırlı :)
    İzmir'den çıktıktan sonra 6 günlük bir geziyi (Fethiye'ye kadar mesela) nasıl planlamamızı önerirsiniz?
    Şimdiden teşekkürler...

şu an işteyim , vardiya çıkışı ( 23:30 ) evde bir duble votka eşliginde bildigim kadar yardımcı olurum ,

istediginiz nedir ? tekne turu severmisiniz ?? Fethiye merkez den uzak durum , size Göcek te güzel bir yer önerecegim , eviniz gibi güvenli , temiz.. 12 adalar tekne turunuda yapın.. tekne ismi de verecegim..

Akyaka Azmak ı gördünüzmü ?? siz bana rota yı söyleyin.. yardımcı olmaya çalışayım..

Rota konusunda çok becerikli olduğumu söyleyemem, rotamızı da siz çizebilirsiniz, kesinlikle guveniyorum. Tekne turu yapmadık ama yapabiliriz, tamamıyla sizin önerilerinize açığım, teşekkürler.

size Izmir çıkışlı Fethiye dolaylarına doğru güzel bir rota çizecegim... İnşallah pişman olmayacaksınız...

6 günlük bir gezi.. en az 900 TL bir konaklama ... 300 TL bir yakıt... 150 gibi tekne gezisi ( çipura mangal dahil..içecekler ücrete tabii ) sanırım 2000 TL yi gözden çıkarmanız gerekecek.. daha aşagı rakam zannetmiyorum.. bütçeniz durumları nasıl ?

Dügün olduğuna göre o gece İzmirde bir akrabanızda kalacaksınız... plan şudur...

Sabah misafir kaldığınız evde güzel bir kahvaltı yapılır sonrasında öğlen gibi yola çıkılır..

Daha önce görmediyseniz Selçuk tarafından Meryem ana ya uğrayıp 1 saatinizi ayırın.. eski yoldan Aydın istikametine devam...

öğleden sonra Akyaka ilk durak , illaki Azmak ta tekne turu yapmalısınız.. pazarlık ederseniz aile olarak bir tekneyi 40 TL ye bile kapatabilirsiniz..

tekne turundan sonra biraz yüzelim derseniz , hemen bitişiğindeki kumsal ideal , şezlong 5 TL... sahildeki bakkal dan ucuz bira alıp kumsalda şezlong ta içebilirsiniz.. denizi derin değil , suyu arada sogusada ( azmak tan gelen akıntı soğuk ) arada sıcak olabiliyor.. bence 2 saat kadar takılın..

evet.. deniz faslı bitince karnınız acıktı degilmi.. atlayın arabanıza.. Köycegiz igeçin İztuzu yoluna sapın.. Nardanesi isimli yerde güzel bir yemek.. lezzetler müthiş fiyat uygun.. fırıın ekmeğinden ve nar suyundan illaki illaki illakiiiiiiiiiiii....

gece Dalyan da gezmek isterseniz hemen yakındaki Dalyan a uğrayın.. ama bence şimdi değil.yarın gider tekne turu yaparsınız..istikamet göcek..

yemek yediğiniz yer den ( Nardanesi ) 35 km mesafede kalacağınız apart.. Kerem apart...

o gece derin bir uyku... tertemiz odalar , çarşaflar.. vede çam ormanı havası... anlatmayayım.. yaşayın..

Sabah 10 gibi kalkın.. Zafer bey Kahvaltınızı bahçeye hazrlamaya başlamıştır.. Bahçeden taze biber toplayın.. kahvaltıda süper oluyor.. vede Zafer bey in doyumsuz doğal reçelleri.. anlatmayayım.. yaşayın.. Bıldırcınlar duruyor ise illaki size yumurta ikramı olacaktır..

geceleri rahat uyumak için.. Zafer bey size doğal bir çay yapacaktır... Çaylar beleş...Zafer beyden...

ilk gün isterseniz apart ta kalın.. havuzu hijyen.. zaten zafer bey kıl biridir.. tanıyınca hak vereceksiniz...

ikinci gün.. Dalyan a gidin.. tekne turu yapın.. denizine girin.. çamur a bulanın..

'' Zafer bey , bize tekne turu ne tavsiye edersiniz ,.Lila yı çok öneriyorlar '' deyin.. Lila tekne ismi.. karıkocaişletiyor.. bir yaprakta çipra yapıyorlar.. birde üzerine özel sos.. yahu ..anlatmayayım... git ve yaşa.. tekne ismi lila...illaki önceden rezervazyon yaptırın.. diğer tekneler 30 ise Lila 50 TL... ama LİLAAAAA anlatmayayım... gidin ve bana teşekkür edin...

haaa.. ben özgür ruhluyum , sessiz sakin beleş koylar keşfetmek istiyorum mu diyorsunuz..

Göcek e girmeden Marina kısmından sağa sapın.. yolu istediğiniz kadar takip edin.. alın size doğa.. ( ahhh 15 yıl önceki halini bir görebilseydiniz ) o marina ya tatlı su çektikleri kaynak a kadar gittim ben :))

geceleri..isterseniz.. Dalyan.. isterseniz köycegiz takılın...olmadı az ilerisi fethiye karar sizin.. ama bir mekan daha önereceğim..

Kardeşim göcek içinde çarşı caddesinde hemen sol tarafa girince salaş bir lokanta var , pide..vs mevcut.. takılın orada hem karnınız doysun hemde kazıklanmayın..

öğlen vakti sserinlik istiyorsanız... kaldığınız aparttan 38 km mesafede ( Köycegiz e gelmeden ) Yuvarlak çay.. gidin en azından görün , altınızdan buz gibi su akarken çay-sigara keyfi yapın..isterseniz yemek yiyebilirsiniz.. ( fiyatlar biraz yüksek.. ben genelde tok gider çay-sigara içerim ) geçen sene alabalık istedim , adam hamsi gibi alabalık getirdi !!! tandır yemek istedim eşek yükü ile para istedi..

bir günde fethiye ölüdeniz e gidin.. bana göre esprisi yok.. ama insan illaki merak ediyor..

benden bu kadar.. ama gitmeden önce yazdığım yerleri GPS e yükle.. kolaylık olur..

Çok teşekkür ederim, zahmet verdim size...
    Kısmet olursa gideceğim. Gidecek olursam dönüşte de yazarım.
    Sağ ol...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

ün batan
    quote:

Şimdiden teşekkürler...

Aynen kopyalayıp önümüzdeki yaz bu tatili, hatta biraz da uzatılmışını yapacağım. Eline, kalemine, yüreğine sağlık. Yolu, İzmir'den geçirip seni de bulacağım... İllaki:)

• iş durumlarım müsait oldukça kapım açık... Oguzce kardeş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maestro35 -- 18 Ağustos 2014; 13:52:08 >
  • Daha önce forumda:
    LPG ile kullanımda 3000 deviri 3500 deviri geçmeyin diye tavsiye edilmişti.
    Geçenlerde otoyolda nerdeyse sürekli 3000 devirde kullandım. Bazen de 3500 ü gördüm kıs asüreli periyotlarda.
    Bu tavsiyenin özü neye dayanmaktadır.
    LPG ile hangi devirden sonra arac ciddi zarar görür. Ve bu zarar hangi parça yada parçalar üzerinde görülmektedir.
    Cevaplarınız için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakeerus

Daha önce forumda:
    LPG ile kullanımda 3000 deviri 3500 deviri geçmeyin diye tavsiye edilmişti.
    Geçenlerde otoyolda nerdeyse sürekli 3000 devirde kullandım. Bazen de 3500 ü gördüm kıs asüreli periyotlarda.
    Bu tavsiyenin özü neye dayanmaktadır.
    LPG ile hangi devirden sonra arac ciddi zarar görür. Ve bu zarar hangi parça yada parçalar üzerinde görülmektedir.
    Cevaplarınız için teşekkürler.

Bu mevzuyu özellikle ben dile getirmiştim , neden böyle bir fikir savunduğumu izah edeyim .

25 yıllık Mekanik üzerine meslek hayatım var , ve bir o kadar da Şoförlük deneyimim . Çalışan mekanik aksamlarıın nerelerde zorlandığını nerelerde arıza çıkarabileceğini ve hangi durumlarda stabil çalışmanın en verimli alınacağını az çok bildiğimi zannediyorum .

Ben en problemsiz mekanizmalarının en basit olanlar olduğunu düşünüyorum , yani bir mekanizmanın içine nekadar çok pnomatik ve hidrolik aksam sokarsanız problem çıkaracak maddeler bir o kadar artar , mümkünse en az donanım en uzun ömür !! 99 escort arabama bile ( tek nokta enjeksiyon ) LPG taksammı takmasammı diyerek 1,5 sene düşündüm sonunda duygusallık galip geldi Seve-Seve gidip LPG taktırdım .

Soğuk havalarda teklemesini , motor ısınmadan LPG ye aldığınızda stop etmesini , yüksek hızda iken vitesi boşa attığınızda yine stop etmesini ( duruma göre 3-4 uygun olan vitese çekip o anda vurdurarak çalıştırırdım ) problem olarak görmesseniz ' ki bana göre hiç problem olmadı , ne yolda kaldım ne arıza yaptı , kardeş kardeş geçindik..

kısa keseyim.. neden 3500 devir ??

LPG patlama derecesi daha fazla olduğu için daha fazla ısı demek , daha fazla ısı daha fazla aşınma zorlanma demek.. haaa günümüz LPG teknolojisi bunları düşünmüş.. o kadar mühendisler arge yapıyor , mesela ben 3500 devri mümkünse geçmezdim sonradan ögrendimki zaten benim LPG kitimde 3500 devirden sonra % 5 benzin püskürtüyormuş yani benim problem olarak gördüğüm olayı LPG arge mühendisleride görmüşler ve tedbirini almışlar..

bu arada kısa bir anektot : övünmek gibi anlaşılmasın , 3-4 sene önce çok araştırarak bir kombi almıştım , sonuçta mekanik alet arıza yaptı , servisini aradım , bana akıl vermeye kalktılar , problemi yazıpta kafa ağrıtmayayım , telefonda servis ile agız dalaşına girdik , benden tesisatçı çağırıp tesisatı kontrol etmemi istediler !!!! yine laf yetiştiremeyince '' çok biliyorsan kendin yap '' dediler
    tabii bende şalterler attı.. şu an cep telefonumda o kombi markasının İzmir-Ege-İstanbul merkez olmak üzere tüm müdürlerinin numaraları var , ben bir tanesini aradım sonra diğerleri bana ulaştı.. merkezlerine dediğim şu..

'' bugün bu servis buraya gelmesse 1 litre benzin eşliğinde kombinizi yakacağım.. sizden kombide istemiyorum parada istemiyorum , aslanlar gibi 2 bin TL yi saydım , onuda yakacağım '' dedim.. ve iki saat sonra servisi bin bir özür ile geldi..

ilk defa karşılaştıkları bir arıza , servise ben söyledim arızayı ve çözümünü !! adamlar şaşırdılar , ertesigün şirketin arge müdürü beni aradı , ( kombi arızayı göremiyor herşey normal ama arıza mesajı - kodu yok ) ama ben banyo yapamıyorum arızanın sebebini ve alınması gereken önlemi telefonda söyledim , vatandaşın ağzı açık kaldı eminim..

geleyim 3500 mevzuuna yine...

LPG de 50 binden sonra supap ister derler...

siz LPG de düzgün kullanın arabayı yormayın.. değil 50.. 250 bin yapar..

ben hız yapacağım zaman alırım benzine.. ama LPG de 3500 devri geçmemeye özen gösteririm , arada 4500 devirleride yoklarım ama kısa soluklu.. Benzinde 6000 devir i görmüşümdür..

• Suzuki sx4 ler halen üretiliyor global suzuki sitesinde bu araçların en son halleri var çok güzel arabalar suzuki iyi bir tanıtımla bu araçları türkiye pazarına sunarsa çok ciddi satış rakamları elde edebilir kırmızı renk ve kireç yeşili favori renkler türkiye distrübörü ne iş yapar ki anlamadım böyle güzel bir araç dururken s crossları nasıl satacak ,ayrıca suzukinin amerika pazarından çekildiğini duydum ağırlık avrupa olacakmış umarım klasik sx4ler türkiyede tekrar satışa çıkar sedanı hemen satıp sx4 hb alırım hiç düşünmeden

• quote:

Orijinalden alıntı: arem21

Suzuki sx4 ler halen üretiliyor global suzuki sitesinde bu araçların en son halleri var çok güzel arabalar suzuki iyi bir tanıtımla bu araçları türkiye pazarına sunarsa çok ciddi satış rakamları elde edebilir kırmızı renk ve kireç yeşili favori renkler türkiye distrübörü ne iş yapar ki anlamadım böyle güzel bir araç dururken s crossları nasıl satacak ,ayrıca suzukinin amerika pazarından çekildiğini duydum ağırlık avrupa olacakmış umarım klasik sx4ler türkiyede tekrar satışa çıkar sedanı hemen satıp sx4 hb alırım hiç düşünmeden

Maalesef şirketlerin böyle salakça politikiları olabiliyor...

Dün İzmir Kemeraltı çarşısına gittim , Tilkilikteki katlı otopark a çıktım... 7. kat ta yer bulabildiğim için epey tırmandım , en aşağıda vitesi 2 konumuna aldım , maşallah o rampada fırlıyor gidiyor :)

• Forum bayağı sessiz olmuş

• arem21 A kullanıcısına yanıt
    yanlış anlaşılmasın... burası SX4 forumu

Maşallah Maşaaaalllllaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhh...

• quote:

Orijinalden alıntı: tedirgin011

Tedirgin Başkan... Doğa ya çıkarmışsın bakıyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: tedirgin011

quote:

Orijinalden alıntı: besiktas

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: besiktas

quote:

Orijinalden alıntı: scelbis

quote:

Biraz Kafanızı ağrıtacağım , eee Bira sezonu açılınca muhabbet ister istemez uzuyor

en son Cumartesi günü gece 01 e kadar çalıştım , Pazar öğlene doğru miskinliğimi üzerimden atmaya çalıştım , biraz çıkıp dolşayım dedim , oto yıkamacı boş ise SX4 üme bir Bayram temizliği yaptırayım , arabayı pek yıkamam , senede 3 ü geçmez , Mekanikçi kökenli olduğum için Bakım vs olaylarını zaten ihmal etmem , velakin yıkama parlatma vs dedinizmi o iş bana uzaktır.. eski hevesimde yok zaten , heves olsa bile vakit hiç yok , o sebep tendir ki arabayı çok ender yıkatırım...

gittim yıkamacıya , aslında Arefe günleri mümkünse evden çıkmam , 15-16 yaşlarındayken bir bayram arefesi kaldırımda otobüs beklerken arabanın biri üzerime çıkmıştı , kırık bir ayak - parçalanmış sıyrılmış el-kol ile yırtmıştık . o gün bu gün Arefe günlerinden çok korkarım , gerekmedikçe evden çıkmam.

Öyle her yıkamacıya da gitmem , tanıdık olana gittim yine , kendisi yoktu , parayı buldu dötü kalktı misali doldurmuş işyerine gençleri kendisi yok piyasada...

neyse hiç bir şey belli etmeden girdim sıraya , benden önce 2 araba var , yarım saat beklerim dedim kendimce..

Önümde Scoda felica var , sahibi kıl... bagajı indirmiş komple ... yığmış bir kenara.. neyse attım kendimi dandikten koltukların üzerine...

bir süre etrafı izledim , yıkama işi yapan gençler hepsi bitirim çocuklar , harıl harıl çalışıyorlar.. koşuyorlar..

birisi geldi bekleme salonu gibi hazırlanan yerde , yanımdaki koltuğa kendini attı...

'' ne o dedim yorulmuş bir halin var ''

'' abi dedi , bu 30. araba.. ''

Oğlum yaşında bir genç , benim hayta evde bilgisayar oynarken onun yaşında bir çocuk burada üç kuruş paraya ter döküyor. Helal olsun dedim içimden..

'' al şu 5 TL yi yandaki marketten 2.5 luk kola.. 10 tanede bardak al dedim ''

'' abi dedi , Patron kızar ''

Patron dediği arkadaşım

'' Senin ben Patronunu '' dedim , gerisini getirmedim.. anladı zaten hemen fırlama

'' Sen merak etme , bir şey olmaz sen kap gel '' dedim..

iki dakika demedi koştıu geldi ,

Topla dedim ahaliyi , 5 dakika mola !!

iki ıslıkla 5 kişi oluverdiler , bende 1 bardak kola ile bir sigara yaktım...

5 genç.. hepsi yanmış.. en büyükleri 25-30 yaşlarında birisi...

Hepsi tek tek teşekkür etti , Afiyet olsun dedim , bekleyen Müşterilerede ikram ettiler.. ne olursa olsun paylaşmak güzel şey... seviyorum böyle atraksiyonları..

Duvara yazı asmışlar... '' iç-dış yıkama 15 TL ''

Kola ile sigara içiyorum , bel ağrım yine 1 haftadır azıtmış , biraz çevrede yürüyorum...

3-5 sene önce açtı burasını , önce oto yıkama , sonra yanına Halı yıkama bölümü , 2 tane Halı yıkama makinası derken bir saydım 15 tane halı kurutma aparatı bile yaptırmış , birde kartvizit bastırmış.. '' halı yıkama fabrikası ''

vay beee.... gemisini yürüten kaptan.. helal olsun dedim ...

önümdeki araba yıkamaya girdi , ben onun yerine geçeceğim . Atladım arabama beş metre ileri aldım , burada süpürge ile içi vs temizlenecek ...

'' Genç , Bagajı açma sakın... bırak kirli kalsın '' dedim.

'' tamam abi '' dedi.

Bagaj çok ta kirli değil , 1 yangın söndürücü , şnorkel-palet , 3 çift plaj ayakkabısı , 1 adet içi dolu sırt çantası , 1 adet su bidonu , 1 adet plastik top

yıkama alanı boşaldı , içlerinde en büyük olanı seslendi.. '' abi anahtarları verirmisin ''

'' içinde , vitesin yanında '' dedim...

zurnanın zırt edeceği yere yaklaşıyoruz , hissediyorum...

Vatandaş çalıştırdı arabayı 5 metre ileri çekecek ( yıkama yerine girecek ) bir başladı pati çekmeye , 2 metre araba pati de gitti sanki , yerler deterjanlı su , zaten bekliyordum böyle bir şeyi..

toparladı arabayı vatandaş , durdu Allah tan , ama ben yerimde duramadım , fırladım gittim yanına..

'' neredeyse duvardan öteye geçecektin , arabanın hayatını ....... ulan '' dedim.

'' ya abi fırladı birden '' dedi..

neyse... içim cız etti ama... yaktım bir cigara daha.

arabam komple deterjanlandı , bembeyaz oldu.. köpük içinde...

Yanaştım yıkayan genç in yanına... cebine 5 TL sıkıştırdım ,

'' ben kıl biriyim , güzel bir iş yap sana 20 Lira '' dedim..

araba 3 defa şampuanlandı , alt kısmı 2 defa yıkandı , davlumbazlar vs en az 2 defa şampuan ile yıkandı.. içi ayrı bir itina , harbiden de hakkını verdi çocuklar , Helal-i hoş olsun..

sonuçta 15 TL lik yıkama bana geldi 30 TL ye.. ama harbiden içime yattı...

yıkamacıda takılırken berber arkadaşı aradım.. saat 18:00 için randevu verdi... yıkamacıdan Semt pazarına uğradım , illaki olmazsa olmazlar olan Mısır ları aldım , 6 tanesi 3 TL. Haşlama Mısır'a bayılıyorum.

saat 18:00 gibi Berberime gittim , yarım saat bekletti ama sağolsun seviyorum keratanın yaptığı işi.. en son Nane esanslı bir karışım ile saçlarıma masaj yapmıyormu !! tüm yorgunluğumu alıyor valla.. 1 aylık uzatmış olduğum kirli sakallarımı kestirdim , Bu hafta işyerinde bir kaç toplantı olacağı için Topsakal yaptım , biraz imaj yapalım dedim.. yanlar iki numara saçlar kısa...

ve.. bayramın 2. günü sabah 07:30 Vardiya başladı... Bayram bizim neyimize

Kısaca; YARASIN... :)

Hocam forumu biraz geriden takip ediyorum..Yazını zevkle okudum ve okuduklarımı gözümde canlandırınca Kuzguncuk'tan İcadiye'ye çıkan yokuşta olan Poyraz Oto yıkama gözümde canlandı..Aynı yerden mi bahsediyoruz acaba ? :)

sanırım yazının ana konusu benim

Kuzguncuk tan biraz ileride İzmir dolaylarında...

Öyle güzel yazdınız ki birden gözümde canlandı..Muhakkak amatör ya da başka bir şekilde yazmaya başlamanız lazım..Bir yetenek seziyorum..Öyle bir yazıyı sonun kadar okutmak büyük bir başarı..

Bu arada size bir şey soracam..Malum bende 2012 modek 1.6 cvt Nissan Qashqai var..Araç daha 11.000 de Piyasasında da baktım 60k civarında..Yaklaşık 25k kredim var..Qashqai çok güzel ama çok yakıyor yokuşta ta beni biraz üzüyor..SX4 benim her zamanki zaafım..Bagajı ufak olmasa hiç QQ e bulaşmazdım ama oldu bir kere..Arada şeytan diyor sat QQ yı kapat krediyi al bir SX4 borcun vs kalmasın..Şu SX4 yokuşlarda nasıldır,gaz tepkileri ve yakıtı nasıldır? Bana olabildiğince objektif bir yorum yazarsanız sevinirim..

hiç qasqai kullanmadım ama adana-tekir-pozantı arası çok uzun ve dik rampalarla dolu,Nasıl anlatim dik rampa ama otoban yol önceki aracım opel astra ile o rampalarda 90 ı geçemezdim çok yerde de 3 e düşerdi(eski aracımda otomatik) sx4 ün maşallahı var 120 130 bassam dahada cıkar, O rampalarda zaten akkoyun karakoyun ortaya çıkıyo,Güçlü araçlar vız vız geçer gider.sx4 120 beygirin hakkını fazlasıyla veriyor bence.

Aynen katılıyorum tedirgin hemşerime.Ben Konyada yaşıyorum,Adanalıyım.Yeni geldim o yollardan.Yüklü,klima açık o yokuşlarda 120-130 rahat çıkıyorum.Aracı benzine alıyorum bazen lpgde 3000 deviri geçince zarar görmesin diye.Öyle de böyle de zorlanmıyor.Bazen tırlara yakalanıyorum 80 e düşüyorum.Tekrar bastım mı 120 km yi rahat geçip gidiyor.Antalya -Konya dağ yollarında da sonuç aynı.

• Bugün şehirlerarası 377 km yol yaptım dbakır pazarcık suzukinin yol bilgisayarı 4,6 gösteriyordu 23,62 litre benzin aldım en az 80 90 km daha yol yapacak benzin var yolun 250 km lik kısmında klima açıktı 4 kişiydik birde bavul bagajda idi

• 
Sayfa: önceki 452453454455456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.