Şimdi Ara

*** DH SUZUKİ SX4 KULLANICILARI KULÜBÜ *** (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18.742
Cevap
84
Favori
685.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SORMA_NEDEN

quote:

Orijinalden alıntı: Osman Uzun

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Osman Uzun

SX4 GLX a/t aracımı dün teslim aldım. Satıcıya ısrarla sordum. Seneye üretim bitiyor mu diye? Kesin bir tavırla hayır Macaristan'da üretim devam edecek. Yeni araç S CROSS adı altında üretilecek ama SX4 ün üretimi sonlandırılmayacak dedi. Umarım doğru bilgi vermiştir.

Osman bey aracınız hayırlı olsun güle güle kazasız belasız binersiniz İNŞALLAH..Size bir sx4 sahibi olarak diyeceğim şu ki sakın ilk başta yakıt değerlerine fazla kafayı takmayın ..heleki şimdi kış mevsimindeyiz uçuk rakamlar gelebilir size..aracım 5.5OO km oldu ve her geçen gün yakıt değerlerimin düştüğünü rahat bir şekilde görebiliyorum ..ilk günlere göre rahat % 20 daha az yakıyor..

İşler nedeniyle çok fazla bir yere gidemedim. Sadece bir haftada 100 TL benzin yaktım. Ve dediğiniz gibi acayip fazla yaktı. 100 km.de 12 - 13 litre tüketti. :(( Umarım dediğiniz gibi % 20 daha az yakar. Ben şehir içi 10 litreye razıyım ama bu rakkamlar şu an korkunç. :))

bir önceki aracım palio 1.4 fire - daha önceki aracım 1.3 toyota yaris ti iki aracımda sıfır ve düz vitesti ..ikisi de aşağı yukarı bu araç kadar yakıyordu şehir içinde...heleki soğuk havada araç direkt % 20 ye yakın fazla yakıt tüketiyor , birde yeni araç olunca iyice fazla yakacak..otomatik vites kullanımına ve arabanıza alıştıkçada sizi fazla üzmeyecek bir yakıt tüketim değerine ulaşacaksınız..Son olarak otomatik vites olsun düz vites olsun gerçekten sabır ve sakin kullanım istiyor..ayrıca uzun zamandır ilk defa uzun bir yürüyüş yaptım çok iyi geldi :) özellikle şehir içinde olur olmaz yerlere arabayla gidiyoruz ..çağımızın en büyük hastalığı hareketsizlik ...forumun en başında yazdım dizel olsun benzinli olsun düz olsun otomatik olsun şehir içinde her araç gereksiz fazla yakar istanbul ile konyanın değerleri farklı olacaktır elbet ama yakıyor işte..arkadaşım otomatik vites hyundai i30 aldı 1.6 128 ps ve dizel şehir içi 10 lt lerden bahsediyor ..sonuç olarak fazla takmayın her şey yoluna girecektir..:) ALLAH kaza bela vermesin yeterki..

Amin. Benim de bu üçüncü aracım. Ben de üç aracımı sıfır aldım :) İlki Şahin 96'dı. 10 yıl kullandım. İkincisi ford fiesta 2006 modeldi. Onu da yaklaşık 7 yıl kullandım. Ben de otomatik vites tecrübesini bu yeni aracımla yaşıyorum. İyi ki 4.000 TL ye kıyıp otomatik vites almışım. Dediğiniz gibi soğuk günlere de denk geldiğim için yeni motor insafsızca yaktı :)) Helal hoş olsun. Verdiği keyif bana yetiyor. Daha önce de dediğim gibi şehir içi 9 - 10 şehir dışı 6 - 7 litrelere ben razıyım. Çok fazla km. yapamıyorum zaten. Arkadaşınızın aldığı aracı ben de düşünmüştüm. Ama 1.90 lık boyumla rahat etmek istediğim için sx4 ü tercih etim. Dizel otm. şehir içi 10 litre iyimiş :))

• şehir dışından hiç korkmayın ben 100-110 km hızlar ile yazın klima 1.kademe açıkken bir çok kez deneme fırsatı buldum ve 5,8 - 6,1 gibi yakıyor ..benzin 4,60 ken inegöl-erdek yaptım depoyu fulledim gittim geldim 430 km yine fulledim aynı yerde 125 TL aldı..20-30 km si şehir içi ve köy yollarıydı.. en son tek başıma bursa - inegöl yaptım çok sakin kullanım yaptım 5,7 yi gördüm ..daha da düşecek İNŞALLAH..3 gün önce şehir içi değeri ölçeyim diye sıfırladım 12,5 LT şu an :) ama en uzun mesafem 1 km yi bile geçmiyor bu süreçte aracın motoru soğuk değil resmen buz gibi oluyor:) kia picanto 1.2 benzinliyi getirin ..hyundai i20 1.2 yi getirin bana aynı kullanımda 10-11 LT den aşağıya yaksın aracımı yakarım :) yazın 9-10 lt den 12-13 lere durduk yere çıkmıyor, soğuk motor yakıtı seviyor :)
  • quote:

şehir dışından hiç korkmayın ben 100-110 km hızlar ile yazın klima 1.kademe açıkken bir çok kez deneme fırsatı buldum ve 5,8 - 6,1 gibi yakıyor ..benzin 4,60 ken inegöl-erdek yaptım depoyu fulledim gittim geldim 430 km yine fulledim aynı yerde 125 TL aldı..20-30 km si şehir içi ve köy yollarıydı.. en son tek başıma bursa - inegöl yaptım çok sakin kullanım yaptım 5,7 yi gördüm ..daha da düşecek İNŞALLAH..3 gün önce şehir içi değeri ölçeyim diye sıfırladım 12,5 LT şu an :) ama en uzun mesafem 1 km yi bile geçmiyor bu süreçte aracın motoru soğuk değil resmen buz gibi oluyor:) kia picanto 1.2 benzinliyi getirin ..hyundai i20 1.2 yi getirin bana aynı kullanımda 10-11 LT den aşağıya yaksın aracımı yakarım :) yazın 9-10 lt den 12-13 lere durduk yere çıkmıyor, soğuk motor yakıtı seviyor :)

Litre litre benzin hesabi yapmak yerine lpg taktirin rahat edin. Yok 3kişi şunu yaktı şehir içi bunu yaktı geçin bunlari. Kafanız yakıtta iken nasıl araba kullanmaktan zevk alıyorsunuz anlamıyoum. Daha dün doldurdum lpg yi şehir içi -15derecelerde 24 kurus yaktı ne dikkatli kullanım ne başka bisey

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: volkann86

quote:

şehir dışından hiç korkmayın ben 100-110 km hızlar ile yazın klima 1.kademe açıkken bir çok kez deneme fırsatı buldum ve 5,8 - 6,1 gibi yakıyor ..benzin 4,60 ken inegöl-erdek yaptım depoyu fulledim gittim geldim 430 km yine fulledim aynı yerde 125 TL aldı..20-30 km si şehir içi ve köy yollarıydı.. en son tek başıma bursa - inegöl yaptım çok sakin kullanım yaptım 5,7 yi gördüm ..daha da düşecek İNŞALLAH..3 gün önce şehir içi değeri ölçeyim diye sıfırladım 12,5 LT şu an :) ama en uzun mesafem 1 km yi bile geçmiyor bu süreçte aracın motoru soğuk değil resmen buz gibi oluyor:) kia picanto 1.2 benzinliyi getirin ..hyundai i20 1.2 yi getirin bana aynı kullanımda 10-11 LT den aşağıya yaksın aracımı yakarım :) yazın 9-10 lt den 12-13 lere durduk yere çıkmıyor, soğuk motor yakıtı seviyor :)

Litre litre benzin hesabi yapmak yerine lpg taktirin rahat edin. Yok 3kişi şunu yaktı şehir içi bunu yaktı geçin bunlari. Kafanız yakıtta iken nasıl araba kullanmaktan zevk alıyorsunuz anlamıyoum. Daha dün doldurdum lpg yi şehir içi -15derecelerde 24 kurus yaktı ne dikkatli kullanım ne başka bisey

Aynen katılıyorum, benim 2012 SX4, başlangıçta LPG'liydi. 4 Ayrı kişi zaman zaman aynı arabayı kullanıyor, yakıt konusu en son aklımıza geliyor.

• quote:

quote:

1-Benim kullanım tarzım belli arabayı çalıştır 1 km olmadan bürodayım ..yada evdeyim bu şekilde. yani bu anlamda zaten sıralı sistemin şehir içinde neredeyse hiç bir faydası yok ..araç gaza geçmeden gideceğim yere gitmiş oluyorum zaten..
    2-kim ne derse desin özellikle rampalarda güç kaybı yaşanıyor
    3- Lpg nin sanki sadece subaplara zararı varmışta başka bir zararı yokmuş gibi bir anlam çıktı..LPG sigara gibidir ilk göze batan akciğerdir ama damarlardan kalbe..beyinden tırnaklara kadar her hücreye zararı vardır..geçen bir suzuki vitarası olan biriyle konuştum..aracın beyni lpg den bozulmuş araç eski araç ama lpg taktırıncaya kadar zerre sorun yoktu lpg den oldu dedi adam. bin pişman parçayı zar zor bulmuşlar çıkma vs uydurmuşlar bir şey maliyeti 3.5OO TL ..kısaca lpg aracı ama bir yılda ama 5 yılda kesin olarak bozuyor..
    4- LPG kokusu ki çoğu zaman aracın içine sindiğini hissediyorum arkadaşlarımın araçlarında
    5- hepsini geçtim lpg li araçları kapalı garajlara almıyorlar ve artık neredeyse her yer kapalı bir garaj ..bir avm olsun hastane olsun hep kapalı garaja girmezsen başka bir yer bulamıyorsun..kaçak girenler buna göz yumanlar vardır bilemem ..üvey evlat muamelesi görmek istemem paramla rezil olamam.
    6- HEr gün kulladığım halde tatile pazara arabayla gittiğim halde 10 ayda 5.500 km yol almışım..

son olarak ben hesap v.s yapmıyorum :) ne kadar yakıyor vs diyenlere ne kadar yaktığını anlatıyorum hepsi bu :) ve hep aldığınız lpg yi yazıyorsunuzda yanına ilave aldığınız benzini hiç yazmıyorsunuz :)Volkan kardeşim sen lpg ile şehir içi 24 kuruş yaktır lpg nin bir espirisi kalmamıştır tasarruf oranını brc bile % 30 diye açıklamışki bu en sorunsuz montaj için geçerli bir oran..kullanana saygım sonsuz ama bence kullanım şekline göre düşünülmeli .atıyorum biri evden işe işten eve 5 km gidiş geliş yapıyorsa ve sürekli uzun yollar yapıyorsa yılda 20.000 km si varsa anlarım..ama şehir içinde benim gibi kullanıyorsa hiç bir espirisi yok...orjinal her zaman iyidir dizel se dizel benzinliyse benzinli ...saygılar ..

• lpg nin litresi yanılmıyorsam 2,70 gibi bir fiyat ..bizim araçlar şehir içinde 10 LT den aşağı yakmıyor ...ve -15 derecede rahatlıkla % 20 fazla yakacak...eder 12 LT benzinle 12 LT yakan araç lpg ile şehir içinde en az % 20 fazla yakar yani 14-15 LT yakacak bu hesaplar şehir için km de 40 krş çıkıyor buda gayet normal bir hesap ...24 kuruş yakması imkansız ötesi....he arada lpg ye geçene kadar yaktığın benzin ile yaptığın km leri lpg ye sayarsanız 24 te yakar 15 krş ta yakar...ama hiç bir durumda bu araç dediğiniz şartlarda benzin ve lpg karmasında 40-45 krş tan aşağısını yakamaz . her şeyi geçtim teknik değerlere fizik kuralların aykırı ..şehir dışı dersen anlarımda şehir içi 24 kuruşun hayali bile olmaz..
  • quote:

quote:

quote:

1-Benim kullanım tarzım belli arabayı çalıştır 1 km olmadan bürodayım ..yada evdeyim bu şekilde. yani bu anlamda zaten sıralı sistemin şehir içinde neredeyse hiç bir faydası yok ..araç gaza geçmeden gideceğim yere gitmiş oluyorum zaten..
    3- Lpg nin sanki sadece subaplara zararı varmışta başka bir zararı yokmuş gibi bir anlam çıktı..LPG sigara gibidir ilk göze batan akciğerdir ama damarlardan kalbe..beyinden tırnaklara kadar her hücreye zararı vardır..geçen bir suzuki vitarası olan biriyle konuştum..aracın beyni lpg den bozulmuş araç eski araç ama lpg taktırıncaya kadar zerre sorun yoktu lpg den oldu dedi adam. bin pişman parçayı zar zor bulmuşlar çıkma vs uydurmuşlar bir şey maliyeti 3.5OO TL ..kısaca lpg aracı ama bir yılda ama 5 yılda kesin olarak bozuyor..
    4- LPG kokusu ki çoğu zaman aracın içine sindiğini hissediyorum arkadaşlarımın araçlarında
    5- hepsini geçtim lpg li araçları kapalı garajlara almıyorlar ve artık neredeyse her yer kapalı bir garaj ..bir avm olsun hastane olsun hep kapalı garaja girmezsen başka bir yer bulamıyorsun..kaçak girenler buna göz yumanlar vardır bilemem ..üvey evlat muamelesi görmek istemem paramla rezil olamam.
    6- HEr gün kulladığım halde tatile pazara arabayla gittiğim halde 10 ayda 5.500 km yol almışım..

son olarak ben hesap v.s yapmıyorum :) ne kadar yakıyor vs diyenlere ne kadar yaktığını anlatıyorum hepsi bu :) ve hep aldığınız lpg yi yazıyorsunuzda yanına ilave aldığınız benzini hiç yazmıyorsunuz :)Volkan kardeşim sen lpg ile şehir içi 24 kuruş yaktır lpg nin bir espirisi kalmamıştır tasarruf oranını brc bile % 30 diye açıklamışki bu en sorunsuz montaj için geçerli bir oran..kullanana saygım sonsuz ama bence kullanım şekline göre düşünülmeli .atıyorum biri evden işe işten eve 5 km gidiş geliş yapıyorsa ve sürekli uzun yollar yapıyorsa yılda 20.000 km si varsa anlarım..ama şehir içinde benim gibi kullanıyorsa hiç bir espirisi yok...orjinal her zaman iyidir dizel se dizel benzinliyse benzinli ...saygılar ..

öncelikle şöyle bi şey var, benzin ucuz olsa dönüp lpgye bakmam. bu bi gerçek fakat insanların lpgye bakış açısı çok yanlış. çok fazla yanlış bilinen şey var,

söylediklerinize cevap vermem gerekirse,

1. buna diyecek bi şey yok tabi ama hiç mi uzun yol yapmıyorsunuz?

2. bugüne kadar benzinle çıkıp ta lpg le çıkamadığım bi rampa olmadı. illaki vardır bi fark ama fark edecek kadar değil.

3. sübaplara evet zararı var. doğru. 50.000-60.000de sübap seti değişecek. taş atlasın 2.000 lira. benim lpg ile o kadar km de karım ise en az 15.000tl. varsın 2 lirası gitsin. ayrıca lpg'nin araç beynine en ufak bi zararı yoktur. lpg'nin araç beyni ile işi yoktur çünkü. çoğu araçta daha önceden olan problemler lpg taktırınca nüksediyor. yoksa lpg'nin beyne verebileceği tek zarar LTF ve STF verilerini değiştirmesidir. onun da sabahları geç çalışmaktan başka bi zararı olmaz. lpg yi kapatır 100-150km benzinde sürersin değerler normale döner.

4. eğer o araca lpg kokusu sinmişse o araçtan uzak durun kaçak var.

5. benim için avm'nin önüne park etmek bi sorun değil. ne olacak ki?

6. böyle kullanırsanız lpgyi 30 aya amorti ederdiniz ki lpg olunca emin olun daha çok kullanırdınız.

ben lpgyi 2.50'den alıyorum. 2 ayada bir de 50tl lik benzin alıyorum. 24 kuruş 2 gün önceki değerim. yazın benzin 2 lirayken şehir içi 18kr şehir dışı 14 kuruş yakmıştı. şu anda şehir içi lpg ile 8-9 lt arası yakıyor...

• volkan hocam herşeyden yazdıklarımı polemik tartışma atışma v.s olarak algılama ..sadece sohbet ortamında muhabbet ediyoruz gibi düşün lütfen..şunu bilinki siz yada bir başkası ne kadar az değer yakalarsa ben o kadar mutlu olurum..Her zaman dua ederim ALLAH bana bir veriyorsa komşuma arkadaşlarıma 10 versin diye..Eğer bu değerlerde yakıyorsa aracınız ya benim araçta yada şöförlüğümde bir sorun var. 18 yaşından beri araba sürmediğim gün yok desem yeri var.. ...hani istanbulda olsam anlarım da inegöldeyim çok yoğun bir trafikte yok yani bir istanbul değili sonuçta...Lpg ye düşman yada taktırmam diye yemin etmiş biri değilim .ama bana bu şartlarda cazip gelmiyor..düşünün ilk zamanlar % 70 tasarruflardan bahsediliyordu şimdi vergi v.s derken neredeyse benzine yaklaştı dizel gibi..ne olursa olsun kazasız belasız huzurlu binelim gezelim en güzeli bu..ve daha önceleride demiştim illaki lpg taktıracaksanız gerçekten refaranslı işin ehli ustaları bulun...O zaman tasarrufunuz ve araçtan aldığınız keyif maksimum araçda doğabilecek sorunlar minumum olacaktır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SORMA_NEDEN -- 22 Aralık 2012; 23:06:59 >

• quote:

quote:

quote:

1. Bir kilometrelik yolda araba kullanmak yerine yürümek daha sağlıklı.
    2. Rampalarda güç kaybı yaşandığı doğru, eğer birilerine hava atmak isterseniz, yine istediğiniz hıza ulaşabiliyorsunuz. LPG'nin oktan oranı 95 oktan benzinden en az 20 puan daha yüksek sanıyorum.
    3. Her ayın 1'inde ve 15'inde birer gün süreyle tamamen benzin kullanıyorum ve bu arabanın teknik donanımında en azından 100 bin kilometreye kadar hiç bir önemli sorun çıkarmayacak. Benzini unutup, sadece LPG kullanmak da son derece yanlış.
    4. Yeni teknolojilerde LPG kokusunun arabaya sızması diye bir olumsuzluk hiç duymadım. Yanlış montajlar büyük sorun çıkarıyor.
    5. Sızdırmazlık testlerinden sonra, kapalı garajlara LPG'li araçların girmesini önleyen yönetmelik yürürlükten kalktı diye biliyorum.
    6. Yılda en az 15 bin kilometre yapıyorum ve bu da yaklaşık 45 depoya karşılık geliyor. SX4 benzin ile ne yakıyorsa, LPG ile de onu yakıyor. Aradaki 2 TL'lik fark da yılda 3 bin TL gibi bir tutara karşılık geliyor. Bunun 500 TL'si arabanın ısınma süresinde yaktığı benzin olsa, yılda 2 bin TL katkı demektir, bu da arabanın vergilerini ve kasko giderlerini karşılar.

• quote:

Bilgiler için sağolun. Bahsettiğiniz şehir dışı veriler çok makul değerler. Bugün aracımla 40 km. kadar şehir içi yol yaptım. Trafik normal akışkanlıydı. Hava 2 dereceydi. Anlık tüketimler 9 - 10 lu verilere geriledi. Bir de dikkatimi şu çekti. Araba hızını alınca yani 100 km hızla 1500 - 2000 devir arasında gidiyor. Düşük devir, yüksek hız. :) Eski aracımla 100 km giderken devir 3000'e yakın oluyordu. Bildiğiniz gibi arabayı geçen hafta sıfır almıştım. Bayiide LPG konusunu biraz konuşmuştuk. Nedendir bilmem ama satıcı arkadaş bana tavsiye etmedi. Sonuçta satıcı satışına bakar. Bana önermiyorum dedi. Artık neden önermedi o kadarını sormadım. Belki az kullandığımı anladığı içindir belki de araca uzun vadede vereceği zararları olduğunu düşündüğü içindir. Haftya satışla ilgili bir işlem için bayiye tekrar uğrayacağım. Gittiğimde bu konunun ayrıntılarını soracağım. Bildiğiniz gibi şu an sx4 ler LPG opsiyonlu da satılıyor.

• tek bozok hocam hiç bir araç benzinle ne yakıyorsa lpg ile de aynı miktarı yakmaz...1 km için bende aracı garajımdan çıkarmayı sevmiyorum ama :) işim gereği arabanın hep büromun önünde olması gerekiyor ..bir anda vergi dairesinde yada müşterimin yanında işim olabiliyor..yazın genel olarak motorsikletimi kullanıyorum :) şehir içinde araç kullanmak bana sıkıntıdan başka bir şey vermiyor aslında..

DACİA SANDERO 1.2 75 BG LPG VE BENZİN yakıt tüketim değerlerini sitesinden kopyalıyorum ki..bu en sorunsuz en iyi montaj değerleridir..lpg benzine göre % 28 oranında fazla yakmaktadır ..

TÜKETİM (L/100 KM)

Şehiriçi

8,0 (benzin) / 10,2 (LPG)

Şehirdışı

5,1 (benzin) / 6,5 (LPG)

Ortalama

6,0 (benzin) / 7,6 (LPG)

BU da logan 1.6 85 bg değerleri

TÜKETİM (L/100 KM)

Şehiriçi

9,8 (benzin) / 12,8 (LPG)

Şehirdışı

6,1 (benzin) / 7,7 (LPG)

Ortalama

7,3 (benzin) / 9,3 (LPG)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SORMA_NEDEN -- 22 Aralık 2012; 23:20:51 >

• quote:

tek bozok hocam hiç bir araç benzinle ne yakıyorsa lpg ile de aynı miktarı yakmaz...1 km için bende aracı garajımdan çıkarmayı sevmiyorum ama :) işim gereği arabanın hep büromun önünde olması gerekiyor ..bir anda vergi dairesinde yada müşterimin yanında işim olabiliyor..yazın genel olarak motorsikletimi kullanıyorum :) şehir içinde araç kullanmak bana sıkıntıdan başka bir şey vermiyor aslında..

DACİA SANDERO 1.2 75 BG LPG VE BENZİN yakıt tüketim değerlerini sitesinden kopyalıyorum ki..bu en sorunsuz en iyi montaj değerleridir..lpg benzine göre % 28 oranında fazla yakmaktadır ..

TÜKETİM (L/100 KM)

Şehiriçi

8,0 (benzin) / 10,2 (LPG)

Şehirdışı

5,1 (benzin) / 6,5 (LPG)

Ortalama

6,0 (benzin) / 7,6 (LPG)

BU da logan 1.6 85 bg değerleri

TÜKETİM (L/100 KM)

Şehiriçi

9,8 (benzin) / 12,8 (LPG)

Şehirdışı

6,1 (benzin) / 7,7 (LPG)

Ortalama

7,3 (benzin) / 9,3 (LPG)

benim aracim yol bilgisayari ortalamada ne gosteriyorsa lpg dede aynisini yakiyor. defalarca olctum. daha gecen 215 kmde 52liralik lpg aldi. hesabi siz yapin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Başka araçlar için bilmiyorum ama benim verdiğim değerler de sadece SX4 için.
    Benim beğendiğim en önemli yönü de bu aslında. Şehir içinde 35 Litre LPG ile ortalama 350 kilometre yapıyorum, bu da 10 Litre demektir.
    Benzin ile şehir içi ortalaması da 8.5, 9 veya 10 litre civarında oluyor. Şehirler arasında her ikisi de düşüyor ve aynı değerlerde aşağı yukarı.
  • Bir araç 10 LT ile benzin ile gideceği yolu en iyi montajla en iyi kitle en az 13 lt LPG ile gider..bu rakam 14-15 lt ye de çıkabilir.... sıralı sistemlerde ısınıncaya kadar % 10 kadar benzin % 90 ı kadar lpg tükkettiğini varsayarsa hesap iyice karışır.. şu an güncel fiyatlar bursada benzin 4,65 lpg 2,80 - lpg benzine göre % 30 fazla yakıyor bu hesaplar lpg nin litresi 2,80 *1,30 : 3,65 TL ye geliyor ..bu aklın mantığın fiziğin kabul edebildiği minumum rakamlardır .. reele dönüştürülecek fiyatlar 1 LT benzin 4,65 tir 1 LT LPG 3,65 tir.. bu maksimum verimlilikte en iyi şartlarda elde edilen değerlerdir..sızdırmazlık kontrolü...senelik kontrol...v.s v.s 10.000 km bakımını filtre + katkı maddesi 100 TL ( BRC için yazıyorum ) , sanayiye git gel ayar v.s derken zaman kaybı yakıt kaybı v.s bunları saymıyorum...eskien lpg çok tasarrufluydu ancak şimdi lpg nin tasarrufu % 30 u bile bulmuyor...kimse bunun aksini iddaa etmesin..öyle benim arabam böyle yakıyor demekle olmaz bu işler..benim söylediklerimin aksini ispat edebilen varsa buyursun o gün lpg taktırmazsam insan değilim..hatta bir lpg sisteminide ben hediye edeceğim ispat edecek arkadaşa...hele hele erzurumda - 15 derecede ŞEHİR İÇİ km de 24 kuruş yakacak ..arabamı hemen aracınızla takas ederim üstüne 5.000 TL de para veririm :) ama benği şehir içi diye çevre yollarında 80-90 km hızlarla dolaştırmayacaksınız volkan hocam şehir içi dedik.. LPG muhabbetine burada son veriyorum..özet olarak senede 20.000 km yapıyorsanız lpg güzeldir hoştur 10.000 km yi geçemiyorsanız kesinlikle değmez...illaki tasarruf diyorsanız ve çok biniyorsanız en sağlıklısı dizel bir araba olacaktır..

• quote:

Orijinalden alıntı: SoyuT

SX4'lerin Otomatik 2009-2010-2011-2012 modelleri arasında çok fark var mı arkadaşlar? Yakıt sarfiyatı, beygir gücü, tork vs.
    Nette çok detaylı bilgiler bulamadım açıkçası(ingilizce siteler hariç tabiki), kullananlar olarak daha iyi bilirsiniz diye sizlere danışmak istedim.

@volkann86, @SORMA_NEDEN, @captainzed ve @TekBozok cevaplar ve güzel bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar...
  • quote:

Bir araç 10 LT ile benzin ile gideceği yolu en iyi montajla en iyi kitle en az 13 lt LPG ile gider..bu rakam 14-15 lt ye de çıkabilir.... sıralı sistemlerde ısınıncaya kadar % 10 kadar benzin % 90 ı kadar lpg tükkettiğini varsayarsa hesap iyice karışır.. şu an güncel fiyatlar bursada benzin 4,65 lpg 2,80 - lpg benzine göre % 30 fazla yakıyor bu hesaplar lpg nin litresi 2,80 *1,30 : 3,65 TL ye geliyor ..bu aklın mantığın fiziğin kabul edebildiği minumum rakamlardır .. reele dönüştürülecek fiyatlar 1 LT benzin 4,65 tir 1 LT LPG 3,65 tir.. bu maksimum verimlilikte en iyi şartlarda elde edilen değerlerdir..sızdırmazlık kontrolü...senelik kontrol...v.s v.s 10.000 km bakımını filtre + katkı maddesi 100 TL ( BRC için yazıyorum ) , sanayiye git gel ayar v.s derken zaman kaybı yakıt kaybı v.s bunları saymıyorum...eskien lpg çok tasarrufluydu ancak şimdi lpg nin tasarrufu % 30 u bile bulmuyor...kimse bunun aksini iddaa etmesin..öyle benim arabam böyle yakıyor demekle olmaz bu işler..benim söylediklerimin aksini ispat edebilen varsa buyursun o gün lpg taktırmazsam insan değilim..hatta bir lpg sisteminide ben hediye edeceğim ispat edecek arkadaşa...hele hele erzurumda - 15 derecede ŞEHİR İÇİ km de 24 kuruş yakacak ..arabamı hemen aracınızla takas ederim üstüne 5.000 TL de para veririm :) ama benği şehir içi diye çevre yollarında 80-90 km hızlarla dolaştırmayacaksınız volkan hocam şehir içi dedik.. LPG muhabbetine burada son veriyorum..özet olarak senede 20.000 km yapıyorsanız lpg güzeldir hoştur 10.000 km yi geçemiyorsanız kesinlikle değmez...illaki tasarruf diyorsanız ve çok biniyorsanız en sağlıklısı dizel bir araba olacaktır..

keşke yakın bi yerde olsak da ispat etsek. şimdi dışarıdan geldim. aracımın ortalama yakıt tüketimi 8.5 gösteriyor. taş çatlasın 9.5 litre lpg yakmıştır ki yakmaz. ister inanın ister inanamayın. 3 litre aradaki farkı nereden koyuyorsunuz enteresan doğrusu.

ne zamanki taksiciler dizel ya da benzin kullanmaya başlarlar lpg'den vazgeçip, işte o zaman derim ki lpg'nin avantajı kalmamıştır. türkiyedeki 3.5 milyon araç lpg'li bunca adamın bir bildiği var demek ki... taksici adam tasarrufun haşa Allah'ını yapan adamdır yanlış mı?

lpg ile tasarrufu öyle 10-20 bin km lerde düşünmemek lazım. 50-60 bine gelince cebimde kalan 15 milyar bence iyi para. ha siz ben 15 milyar fazla verip aracımı kapalı otoparka koyarım, o sizin tercihiniz.

herkes aracına hayırla binsin inşallah.

• quote:

quote:

Bir araç 10 LT ile benzin ile gideceği yolu en iyi montajla en iyi kitle en az 13 lt LPG ile gider..bu rakam 14-15 lt ye de çıkabilir.... sıralı sistemlerde ısınıncaya kadar % 10 kadar benzin % 90 ı kadar lpg tükkettiğini varsayarsa hesap iyice karışır.. şu an güncel fiyatlar bursada benzin 4,65 lpg 2,80 - lpg benzine göre % 30 fazla yakıyor bu hesaplar lpg nin litresi 2,80 *1,30 : 3,65 TL ye geliyor ..bu aklın mantığın fiziğin kabul edebildiği minumum rakamlardır .. reele dönüştürülecek fiyatlar 1 LT benzin 4,65 tir 1 LT LPG 3,65 tir.. bu maksimum verimlilikte en iyi şartlarda elde edilen değerlerdir..sızdırmazlık kontrolü...senelik kontrol...v.s v.s 10.000 km bakımını filtre + katkı maddesi 100 TL ( BRC için yazıyorum ) , sanayiye git gel ayar v.s derken zaman kaybı yakıt kaybı v.s bunları saymıyorum...eskien lpg çok tasarrufluydu ancak şimdi lpg nin tasarrufu % 30 u bile bulmuyor...kimse bunun aksini iddaa etmesin..öyle benim arabam böyle yakıyor demekle olmaz bu işler..benim söylediklerimin aksini ispat edebilen varsa buyursun o gün lpg taktırmazsam insan değilim..hatta bir lpg sisteminide ben hediye edeceğim ispat edecek arkadaşa...hele hele erzurumda - 15 derecede ŞEHİR İÇİ km de 24 kuruş yakacak ..arabamı hemen aracınızla takas ederim üstüne 5.000 TL de para veririm :) ama benği şehir içi diye çevre yollarında 80-90 km hızlarla dolaştırmayacaksınız volkan hocam şehir içi dedik.. LPG muhabbetine burada son veriyorum..özet olarak senede 20.000 km yapıyorsanız lpg güzeldir hoştur 10.000 km yi geçemiyorsanız kesinlikle değmez...illaki tasarruf diyorsanız ve çok biniyorsanız en sağlıklısı dizel bir araba olacaktır..

keşke yakın bi yerde olsak da ispat etsek. şimdi dışarıdan geldim. aracımın ortalama yakıt tüketimi 8.5 gösteriyor. taş çatlasın 9.5 litre lpg yakmıştır ki yakmaz. ister inanın ister inanamayın. 3 litre aradaki farkı nereden koyuyorsunuz enteresan doğrusu.

ne zamanki taksiciler dizel ya da benzin kullanmaya başlarlar lpg'den vazgeçip, işte o zaman derim ki lpg'nin avantajı kalmamıştır. türkiyedeki 3.5 milyon araç lpg'li bunca adamın bir bildiği var demek ki... taksici adam tasarrufun haşa Allah'ını yapan adamdır yanlış mı?

lpg ile tasarrufu öyle 10-20 bin km lerde düşünmemek lazım. 50-60 bine gelince cebimde kalan 15 milyar bence iyi para. ha siz ben 15 milyar fazla verip aracımı kapalı otoparka koyarım, o sizin tercihiniz.

lpg benzine göre %20 çok yakar sözleri çok söyleniyor. ama artık lpg dönüşüm sistemleri benzin ile aynı zamanlı enjeksiyon yapabildiğinden aradaki fark da azalıyor. iyi bir lpg sistemi ve iyi bir montaj %5-%10 hissedilmeyecek kadar aradaki farkı azaltıyor. ben mesela arabayı lpg de ve benzinde sürdüğümde hiçbir performans kaybı hissetmiyorum.

• Volkan hocam kusura bakmayın ama atmanında bir sınırı var diyorum..yazmayayım dedim ama zorla yazdırdınız bana.. koskoca dacia lpg nin benzinle aynı miktarda yaktığını bilmiyorda sitesinde % 30 fazla yaktığına dair değerler veriyor..hadi bunu geçtim brc nin sitesine girin ortalama tüketim 8 lt yazın benzin 4.65 lpg 2.8o değerlerini girin km de 12 kuruş tasarrufunuz var diyor ki bu rakam her zaman dediğim gibi en iyi rakam...yani sizin hesaba göre 50.000 km de 15.000 TL tasarruf oluyorsa 10.000 KM DE 3.000 TL tasarruf oluyor..bunu brc 1.200 TL hesaplıyor ama 3.000 TL olarak hesaplamasını beceremeyip reklamını yapamıyor öylemi ? gelelim detay hesaba

bugün arabamı aldım x fiyata gidip sıralı sistem taktırdım 2.000 TL ..senelik bakım ve rapor 150 TL * 5 : 750 TL

5 yıl * 1200 TL : 6.000 tasarruf ( benzinle çalışması soğuklarda belli bir mesafeye kadar lpg ye geçmemesi hesaba katılmamıştır.

2750 masrafım oldu esktraları geçtim ...hani sizin dediğiniz gibi subapları değiştirsem 1.500 TL tutar bir şey değil dediğiniz 1.500 TL v.s masrafları hiç görmüyorum bile.. sonu ortada 6.000 - 2750 : 3250 \ 5 : 650 TL yıllık tasarruf...gerçek hesap en fazlasıyla budur .zaten subap v.s masraflarda gireceği zaman ortada hiç bir şey kalmıyor...ben tamamen teknik verilerle araç üreticilerinin ve brc nin verdiği değerler le hesapladım kendimden kattığım hiç bir şey yok.. Yani sizin dediğiniz gibi 5 senede bırakın 15.000 TL tasarrufu 5 yılda 3.000 tl bile yapamıyorsunuz....ayrıca size sorayım kaç sene binmeyi düşünüyorsunuz bu araca ? geçen satılık ilanınızı gördüğüm için soruyorum ben aracıma en fazla 3-4 yıl binerim satarım bakarım işime zaten alırken satarken zarar ediyoruz ..3 senede satacağım aracın lpg masrafını bile çıkaramam ....bana taksicileri v.s örnek vermeyin yaklaşık 15 senedir hesap yapıyorum Mali Müşavirim ...eskiden lpg nin tasarrun oranı % 70 leri buluyordu..bizim halkımız cebinden çıkanı görüyor sadece reel hesap yapmasını hiç bilmiyor..adama diyorum vergi ödüyorsun zaten sgk sız adam çalıştırma sana sigortanın maliyeti yok ..anlatıyorum anlatıyorum anlamıyor..o cebinden çıkana bakıyor...brüt ücret ve sgk nın toplamı 1000 TL yi geçiyor bunun % 30 u vergide geri dönüyor 300 TL *12 : 3600 TL az vergi ödemesine neden oluyor firmanın ...ama cebinden çıkan 350-400 ü görüyor sigorta yaptırmıyorda firmaya dönecek olan 300 ü ve kafa rahatlığını sorunsuzluğu v.s hiç görmüyor...bunu neden örnek verdim sizin olayınızda aynen böyle ..ödediğiniz 2000 TL yi bakım masraflarını ..sorunlarını ek maliyetleri görmüyorsunuzda cebinizden 10 km de çıkacak fazladan 1 TL yi görüyorsunuz.. Sanırım öğretmensiniz bence burada forumu okuyanlara en güzeli doğruyu gerçeği aktarmamız lazım. Ben onlarca konuya değindimde lpg ile ilgili nasıl bir izlenim bıraktıysam sizde sanki sadece aracımı garaja koyamadığım için lpg yi kullanmıyormuşum gibi durup durup garajdan vs bahsediyorsunuz....İşin özü budur isteyen istediği siteden değerleri girip lpg nin tasarrufunu hesaplayabilir....sizin aracınızla hiç bir sorun yaşamazsanız 5 sene içinde yapabileceğiniz tasarruf 15 bin deği subaplar ve diğer motor aksamı masrafları hariç 3.000 TL dir. 5 sene sonra satarken ağır bakımı gelmiş deposu eskimiş v.s LPG li aracı kim alır o da ayrı bir konu.. Aksini iddaa eden rakamlarla ispatlarla yazsın..

• quote:

Orijinalden alıntı: captainzed

quote:

quote:

lpg benzine göre %20 çok yakar sözleri çok söyleniyor. ama artık lpg dönüşüm sistemleri benzin ile aynı zamanlı enjeksiyon yapabildiğinden aradaki fark da azalıyor. iyi bir lpg sistemi ve iyi bir montaj %5-%10 hissedilmeyecek kadar aradaki farkı azaltıyor. ben mesela arabayı lpg de ve benzinde sürdüğümde hiçbir performans kaybı hissetmiyorum.

Hocam perfonmans kaybı olduğunu iddaa etmiyorum zaten. Olsada özellikle düzde fark edilemeyecek kadar dır gibi geliyor bana...benim itirazım aynı mesafede aynı litre benzin ve lpg yaktığının iddaa edilmesi...eğer böyleyse brc yi ve diğer otogaz firmalarını yada araba markalarını arayalımda sitelerindeki değerleri ve hesaplamaları değiştirsinler bizim hesaplara göre yayınlasınlar :)

• quote:

Volkan hocam kusura bakmayın ama atmanında bir sınırı var diyorum..yazmayayım dedim ama zorla yazdırdınız bana.. koskoca dacia lpg nin benzinle aynı miktarda yaktığını bilmiyorda sitesinde % 30 fazla yaktığına dair değerler veriyor..hadi bunu geçtim brc nin sitesine girin ortalama tüketim 8 lt yazın benzin 4.65 lpg 2.8o değerlerini girin km de 12 kuruş tasarrufunuz var diyor ki bu rakam her zaman dediğim gibi en iyi rakam...yani sizin hesaba göre 50.000 km de 15.000 TL tasarruf oluyorsa 10.000 KM DE 3.000 TL tasarruf oluyor..bunu brc 1.200 TL hesaplıyor ama 3.000 TL olarak hesaplamasını beceremeyip reklamını yapamıyor öylemi ? gelelim detay hesaba

bugün arabamı aldım x fiyata gidip sıralı sistem taktırdım 2.000 TL ..senelik bakım ve rapor 150 TL * 5 : 750 TL

5 yıl * 1200 TL : 6.000 tasarruf ( benzinle çalışması soğuklarda belli bir mesafeye kadar lpg ye geçmemesi hesaba katılmamıştır.

2750 masrafım oldu esktraları geçtim ...hani sizin dediğiniz gibi subapları değiştirsem 1.500 TL tutar bir şey değil dediğiniz 1.500 TL v.s masrafları hiç görmüyorum bile.. sonu ortada 6.000 - 2750 : 3250 \ 5 : 650 TL yıllık tasarruf...gerçek hesap en fazlasıyla budur .zaten subap v.s masraflarda gireceği zaman ortada hiç bir şey kalmıyor...ben tamamen teknik verilerle araç üreticilerinin ve brc nin verdiği değerler le hesapladım kendimden kattığım hiç bir şey yok.. Yani sizin dediğiniz gibi 5 senede bırakın 15.000 TL tasarrufu 5 yılda 3.000 tl bile yapamıyorsunuz....ayrıca size sorayım kaç sene binmeyi düşünüyorsunuz bu araca ? geçen satılık ilanınızı gördüğüm için soruyorum ben aracıma en fazla 3-4 yıl binerim satarım bakarım işime zaten alırken satarken zarar ediyoruz ..3 senede satacağım aracın lpg masrafını bile çıkaramam ....bana taksicileri v.s örnek vermeyin yaklaşık 15 senedir hesap yapıyorum Mali Müşavirim ...eskiden lpg nin tasarrun oranı % 70 leri buluyordu..bizim halkımız cebinden çıkanı görüyor sadece reel hesap yapmasını hiç bilmiyor..adama diyorum vergi ödüyorsun zaten sgk sız adam çalıştırma sana sigortanın maliyeti yok ..anlatıyorum anlatıyorum anlamıyor..o cebinden çıkana bakıyor...brüt ücret ve sgk nın toplamı 1000 TL yi geçiyor bunun % 30 u vergide geri dönüyor 300 TL *12 : 3600 TL az vergi ödemesine neden oluyor firmanın ...ama cebinden çıkan 350-400 ü görüyor sigorta yaptırmıyorda firmaya dönecek olan 300 ü ve kafa rahatlığını sorunsuzluğu v.s hiç görmüyor...bunu neden örnek verdim sizin olayınızda aynen böyle ..ödediğiniz 2000 TL yi bakım masraflarını ..sorunlarını ek maliyetleri görmüyorsunuzda cebinizden 10 km de çıkacak fazladan 1 TL yi görüyorsunuz.. Sanırım öğretmensiniz bence burada forumu okuyanlara en güzeli doğruyu gerçeği aktarmamız lazım. Ben onlarca konuya değindimde lpg ile ilgili nasıl bir izlenim bıraktıysam sizde sanki sadece aracımı garaja koyamadığım için lpg yi kullanmıyormuşum gibi durup durup garajdan vs bahsediyorsunuz....İşin özü budur isteyen istediği siteden değerleri girip lpg nin tasarrufunu hesaplayabilir....sizin aracınızla hiç bir sorun yaşamazsanız 5 sene içinde yapabileceğiniz tasarruf 15 bin deği subaplar ve diğer motor aksamı masrafları hariç 3.000 TL dir. 5 sene sonra satarken ağır bakımı gelmiş deposu eskimiş v.s LPG li aracı kim alır o da ayrı bir konu.. Aksini iddaa eden rakamlarla ispatlarla yazsın..

mantıklı..

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.