Şimdi Ara

GeForce GTX 275'in resmi özellikleri açıklandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
3.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi'nin 9 Nisan'da duyurmaya planladığı Radeon HD 4890 modeline karşı, Nvidia da GeForce GTX 275 modelini pazara sunmaya hazırlanıyor. Firmanın yeni ekran kartına yönelik olarak çift grafik işlemcili GeForce GTX 295 modelinin tek GPU'lu, daha ekonomik versiyonu gibi çeşitli yorumlar yapıldığını daha önceki haberlerimizde sizlerle paylamıştık. Bugünse Nvidia'nın önde gelen iş ortaklarından birisi, GeForce GTX 275'in resmi teknik özelliklerini bize ulaştırdı.

GeForce GTX 275, 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT200b GPU'sunu kullanuyor. 448-bit bellek veri yolu desteğine ve 896MB GDDR3 bellek kapasitesine sahip olacak kart üzerinde aynı GeForce GTX 280/285 modellerinde olduğu gibi 240x paralel işlem birimiyle gelecek. Tabii GeForce GTX 275 için tek grafik işlemcili GeForce GTX 295 yorumlar yapılmasından ötürü saat hızları tartışılır olmuştu zira GTX 295'in frekansları, tek GPU'lu bir kart için yavaş kalabilirdi.

Elimize ulaşan bilgilere göre GeForce GTX 275 modelinin grafik işlemcisi 633MHz'de, paralel işlem birimleri 1404MHz'de ve bellekleri de 2322MHz'de görev yapıyor. Yani kart saat hızları itibariyle GeForce GTX 295'den hızlı olduğu gibi GeForce GTX 285'e de yakın bir profil sergiliyor. Radeon hd 4890 fmodeline rakip olarka hazırlanan GeForce GTX 275'in rakibi ile eş zamanlı olarak benzer bir fiyat bir fiyat seviyesinden pazara giriş yapacağı belirtiliyor.

• Performansı bakalım nasıl olacak video incelemenizi bekliyoruz ve umarım video incelemelere oyunlar arasına GTA 4 de eklersiniz...
  • benim istediğim buydu işte fiyatı nekadar olacak merak ediyorum işte ya bunu alıcam ya ad 4890 ı
  • az bi oc ile çok rahat gtx285 olur bu kart.hatta gerekte kalmaz belki oc ye.
  • Eğer fiyatı uygun olursa ve performansı da iyiyse benim gtx295 ı satıp 2 tane gtx275 alabilirim
  • eğer gtx285 i bir şekilde düşeş getiremeseydim, kesin alacağım kart bu olurdu.
    fiyatıda iyi olursa bu kart çok can yakar.
    alacaklara şimdiden hayırlı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hands0meJack -- 24 Mart 2009; 10:03:26 >
  • hadi bakalım piyasa yine canlandı
  • quote:

Orjinalden alıntı: mahmut_cinar

az bi oc ile çok rahat gtx285 olur bu kart.hatta gerekte kalmaz belki oc ye.

Zaten tek farkı rop ve bant genişliği 700mhz ve üstünde oda hissedilmez kart 1 teraflop işlem gücüne sahip shader hızı 1800mhz gibi gitse 1.3 teraflop olurdu bu serideki tek handikap bu 240sp ve 80 doku birimi iyi fiyatıda iyi olursa gtx285'e tercih edilir mühim olan oc performansı tabi bu kartdaki voltaj değeri alakalı bir durum işin ilginç tarafı gtx285 üst bir model ama gtx275 buna özellik olarak çok yakın bir model olucak bu durum karşısında nvidia hiç belli olmaz gtx285'i belki biraz daha güçlendirebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 24 Mart 2009; 13:33:32 >
  • bu kart çıkınca gtx260'ları emeklimi edecek nvidia anlamadım
  • Yeni kartımınız tüm donanım camiasına hayırlı uğurlu olsun. :D
  • GDDR3'e devam...
  • yeni ekran kartı alıyoruz 1 ay geçmeden bir yenisi daha çıkıyor nereye gidiyor bu teknoloji
  • Benim ki kaşarlı olsun
  • güzel karta benziyor valla. ddr3 de israr edilmesiniz nedeni ddr5 e oranla daha stabil çalışması
  • Alın size gtx280 işte
  • İnatla 896 mb. Anlamakta güçlük çekiyorum bu anlayışı. GTS 250 bile 1 gb olarak üretiliyor.

216 veya 220 shader'lı 1 gb/512 bit olan bir gtx 275 daha çok ilgi çekerdi bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpy -- 24 Mart 2009; 14:18:55 >
  • Nvidia'nın DDR3 kullanmaya devam etmesinin nedeni tabii ki ATI ile aralarında olan yazılı / sözlü / konuşulmamış anlaşmalar, yani kapitalizm. Tıpkı Intel ile AMD'nin arasında olduğu gibi. Şu anda 16 MB önbellekli ve 5,0 GHZ işlemciler niçin yapılmıyorsa Nvidia da o yüzden GDDR5 kullanmıyor (teknoloji yok demeyin sakın).

Önemli olan Nvidia'nın geniş bit genişliği ve DDR3 sayesinde ATI ile kafa kafaya (ama dışarıdan bakıldığın da farklı görünen) gidiyor oluşu, sonuç olarak bant genişliği benzer mi benzer iki firmanın da. Niye kassın(lar? her iki firma da, olay fanboyluk değil)? Bir iki yıl içinde Nvidia GDDR5'e geçer, ATI de 512 bit'e (tekli kartlarda). Alın size gül gibi rekabet, uysal bir pazar. Altın yumurtlayan tavuk kesilir miymiş? Geçen gün, AMD'nin giriş seviyesine GDDR5'i getirdiğini öne süren arkadaşa selamlar buradan, çok zekiceydi yorumu :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: yerroner

Nvidia'nın DDR3 kullanmaya devam etmesinin nedeni tabii ki ATI ile aralarında olan yazılı / sözlü / konuşulmamış anlaşmalar, yani kapitalizm. Tıpkı Intel ile AMD'nin arasında olduğu gibi. Şu anda 16 MB önbellekli ve 5,0 GHZ işlemciler niçin yapılmıyorsa Nvidia da o yüzden GDDR5 kullanmıyor (teknoloji yok demeyin sakın).

Önemli olan Nvidia'nın geniş bit genişliği ve DDR3 sayesinde ATI ile kafa kafaya (ama dışarıdan bakıldığın da farklı görünen) gidiyor oluşu, sonuç olarak bant genişliği benzer mi benzer iki firmanın da. Niye kassın(lar? her iki firma da, olay fanboyluk değil)? Bir iki yıl içinde Nvidia GDDR5'e geçer, ATI de 512 bit'e (tekli kartlarda). Alın size gül gibi rekabet, uysal bir pazar. Altın yumurtlayan tavuk kesilir miymiş? Geçen gün, AMD'nin giriş seviyesine GDDR5'i getirdiğini öne süren arkadaşa selamlar buradan, çok zekiceydi yorumu :D

Güzel yerden yakalamışsın Tebrik ederim keşke herkes anlasa bunu 1 kere yırttılar davadan danışıklı dövüş yapıyorlar diye şikayet edilmişti. Şimdi biri 448bit ddr3 kullanıyor diğeri 256bit ddr5. Dengeliorlar hep bir birini. Nvidia belki 5½ daha az kazanıyor o segmentte ama gtx 285 alternatifi olmamasına müsade eden ATİ de Nvidia ya kaymağı yediriyor diğer taraftan. Kendiside iyi para kazandığı Kartın 2sini karışık tost yapıp satıyor mis gibi geçinip gidiyorlar. Bu terane bitmezz. Bizim Fantiler hala Sarı Kırmızı Yeşil Beyaz kavgasında
  • quote:

Orjinalden alıntı: xpy

İnatla 896 mb. Anlamakta güçlük çekiyorum bu anlayışı. GTS 250 bile 1 gb olarak üretiliyor.

216 veya 220 shader'lı 1 gb/512 bit olan bir gtx 275 daha çok ilgi çekerdi bence.

bunlar hep satış stratejisi.

bellek buyutları,shader sayıları vs vs.........

hatta şunu söylim g92 lerde shader 2000 lere çıkarken neden gt200 lerde 1400 sanıyorsun ki.

azar azar artırıp maksat yeni deyip kakalamak.

yarın görün gtx 265 çıkar.core=650 shader=2000 memory=2500 olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: mahmut_cinar

quote:

Orjinalden alıntı: xpy

İnatla 896 mb. Anlamakta güçlük çekiyorum bu anlayışı. GTS 250 bile 1 gb olarak üretiliyor.

bunlar hep satış stratejisi.

bellek buyutları,shader sayıları vs vs.........

hatta şunu söylim g92 lerde shader 2000 lere çıkarken neden gt200 lerde 1400 sanıyorsun ki.

azar azar artırıp maksat yeni deyip kakalamak.

yarın görün gtx 265 çıkar.core=650 shader=2000 memory=2500 olur

Satış stratejisini anlıyorum fakat böyle üst düzey bir karta 1 gb bellek takılmamasını satış stratejisine feda etmelerini doğru bulmuyorum. 896 mb bellek yeterli belki ama insan psikolojik olarak neden 1 gb değil demeden edemiyor.

Mesela gtx 295'i ele alalım. En performanslı karta sahipsiniz belki ama nihayetinde 896 mb bellekli bir kart kullanıyorsunuz. Çünkü her gpu kendi 896 mb beleğini kullanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpy -- 24 Mart 2009; 16:38:46 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.