Şimdi Ara

Ve burun ameliyatı oldum (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
445
Cevap
14
Favori
385.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ameliyat gecesi Uyku tutmaz Gece sürekli uyanır saate bakarsın . Yaş kaç olursa olsun İnsanoğlu icin bu değişmiyor . Genel Anestezi olması bunda Etklili zaten . Seni ameliyathaneye götürmek icin sedyeye bindiriler Asansörle ameliyathane ye cıkarırlar Sevdiklerin ameliyat kapısına kadar gelir sonra hepsi geride kalır , Ameliyathana kapısı kapanır . Kalbin daha hızlı atmaya baslar bu arada . Ameliyat masasına yatarsın kollarını saga sola dogru acarlar .Sürekli Ameliyathaneyi hazaırlayan ordaki calısanlarin ve aletlerin seslerini duyarsın . Garip bir Duygu Ben o aralarda Ayetel Kürsü okumustum Sonra Koluna acılan kan yolundan morfini basarlar
    1-2 dk bir beyazlık , Hersey yolundaysa Allahin izniyle Gözünü Actıgında Kendini Hastane Odasında Bulursun . Ağzın Açık burun tamponlu , Gözlerini açmaya çalısırsın acamazsın 1 saate kendine gelirsin

Benim o aralar aklıma şu gelmişti . Öldükten sonrada Eşin ,cocukların hayattaysa annen baban tüm sevdiklerin kabrin basına kadar gelebiliyorlar . İlahi kaderde daha başka yapabilcekleri birsey yok zaten . Aynı ameliyathane kapısında bıraktıklari gibi Tabi bu dönüsü olmayan bir yol .
    Ameliyat sonrası , Sağlıgın ne kadar kıymetli oldugunu anlamsıtım . Saglıklı olan hergun icin Allaha sükretmek lazım...

• quote:

Orijinalden alıntı: CrazyOf

arkadaşlar bilen varsa ben diş teli taktırmayı düşünüyorum.ve ağızdan nefes alıyorum.diş telini taktırmadan önce burun ameliyatı olmam gerekiyormu yoksa sonrasındamı yardımcı olurmusunuz?

Önce ameliyat ol, 1 yıl sonra tel taktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lwd

quote:

Orijinalden alıntı: CrazyOf

arkadaşlar bilen varsa ben diş teli taktırmayı düşünüyorum.ve ağızdan nefes alıyorum.diş telini taktırmadan önce burun ameliyatı olmam gerekiyormu yoksa sonrasındamı yardımcı olurmusunuz?

Önce ameliyat ol, 1 yıl sonra tel taktır.

keşke öyle bir zamanım olsaydı keşke burun tedavisini önce olabilseydim ama tedaviyi olduktan 2-3 hafta sonra tel taksam bi sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.doktoruma sorucam yinede
  • beyler doktor ismi, hastane , il ve ücret şeklinde bilgileri de paylaşalım ..herşeyin yasak olduğu bir site değil dh, rahat olun lütfen..

istanbulda kaliteli bir hastane (acıbadem ..vb) + elit bir doktor 8-15 bin tl arasıdır diye tahmin ediyorum ..uçmuyorum umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: streamin

beyler doktor ismi, hastane , il ve ücret şeklinde bilgileri de paylaşalım ..herşeyin yasak olduğu bir site değil dh, rahat olun lütfen..

istanbulda kaliteli bir hastane (acıbadem ..vb) + elit bir doktor 8-15 bin tl arasıdır diye tahmin ediyorum ..uçmuyorum umarım

http://www.youtube.com/watch?v=TuEWGD5-eHg
  • Lwd kullanıcısına yanıt
    dostum sen rahat bu videoyu bu başlıkta 4 kez girmişsindir :D farklı öneriler bekliyorum ( evet yakup hoca en iyilerdendir sağol önerin için )
  • aslanaslanaslan A kullanıcısına yanıt
    Hocam sanırım mesajınızı çok geç gördüm. Hala bilgiye ihtiyacınız olduğunda beni konudan haberdar ederek konu içinde soru sorabilirsiniz. Geçmiş olsun şimdiden.
    Bu dediğim tüm arkadaşlar için de geçerli sorusu olan arkadaşlar soru sorduklarında haberdar et kısmına ben ve daha önceden ameliyat olmuş arkadaşların isimlerini yazarlarsa daha hızlı cevap yazabiliriz size.
  • Arkadaslar bende bıraz gec gördum konuyu. ben 16.01.2014 tarıhınde Efes KBB hastanesınde kemık kırdırma et aldırma ve sınızut temızletme operasyonu gecırdım. Genel anestezi yaptılar. Amelıyathaneye gırdım sure ıle kendıme gelme surem toplam 2 saat suremedı. Hıc korkulcak bır amelıyat degıl acıkcası. ben estetık yaptırmadım. yuzumde cok cok hafıf bır sısme oldu sadece morarma gıbı bır durum olmadı. kendıme geldıkten 1-2 saat sonra evıme dondum. ilk gun psikolojik açıdan burundan nefes almaya korktum fakat ılk denememden sonra genelde burnumdan nefes aldım herhangı bır sıkıntı yok. Tamponlar varmı yokmu anlasılmıyor bıle. 8. gun bugun ve 8 gunde 3 kere agrı kesıcı ıctım 2 keresı bas agrısı yuzunden :) yanı agrı sızı hıcbırsey yok. 2. gun amelıyat oldugumu kımse fark etmıyor yuzume baktıgında. sadece tek sıkıntı hafıf bır akıntı oluyor bugun 8. gun ve akıntı devam edıyor. amelıyatın malıyetıne gelınce de toplamda 3 ıslem yapıldı bana ve 600 tl bı fark odedım. amelıyattan once de 40 tl tomografı ıcın odemıstım dısarda ceıkldıgı ıcın o kadar. herhangı bır baska ucret odemedım. Olmayı dusunen arkadaslar kesınlıkle tereddut etmesın. olduktan sonra sankı ben sımdıye kadar hıc nefes almamısım dıceksınız :)))

• Bende yaklasık 1.5 ay önce oldum deviasyon ameliyatını.Teşhisler sinüzit,burun eti büyümesi,alerjik rinit ve malum kemik eğriliği olmayan yokmuş nerdeyse .Neyse özel kbb de 900 tl ameliyat +100 tl tomografi ve muayene ücreti olmak üzere toplamda 1000 tl gibi bir maliyeti çıktı.İlk hafta geçtikten sonra kontrole gittim ve hala nefes alamıyordum gündüzleri gene alabiliyordum nefes tek taraftan değişken olarak ama gece gene tıkanıyordu.Doktora sorduğumda ilk 1 ay civarı için normal bir süreç dedi tamam dedim bekledim bu zamana kadar.Ama şimdi 1,5 ay geçti ve geceleri yatarken hala nefes alamıyorum.Kalktığımda ki boğaz kuruluğu aynen olduğu gibi duruyor.Gündüz nefes alıyorum çok mükemmel olmasada.Sorum tecrübeli arkadaşlara,sizce bu normal bir süreç mi yoksa bir sorun falan var?Ameliyat kısmı işin en kolay tarafı bu arada hastaneye gir 3 saat sonra çık ama 2-3 gün tampon çıkana kadar rahat uyuyamıyorsunuz.

• Gorthol kullanıcısına yanıt
    Tamponlar çıktıktan sonra bir gün falan rahat nefes alabilmistim sonraki bir ay civarı süreci tıkalı burunla geçirdim. Burun içinde ameliyata bağlı oluşan ödemlerden dolayı ve alerjik rinitten dolayı bu sıkıntılar olmuştu benden önce ameliyat olan arkadaşlar bu tarz şeyler olabilîr düzelir sıkıntı yapma dese de içimde bir kuşku hep vardi ancak gerçekten de dedikleri gibiymiş bir süre sonra sıkıntılar geçti sinüzit ameliyatı olduysanız zaten burun içinden sürekli kanlı parçalar çıkacak onlar burunu oldukça çok tıkıyor fark edeceksiniz. Sinüzitli bölgenin iyileşmesi biraz zaman alıyor. Bende hala zaman zaman alerjik rinitten ve sinüzit tekrarlamasindan tıkanıklık oluyor alerji hapi veya antibiyotik ile kısa sürede kayboluyor. Durum bu şekilde :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Memko35

Tamponlar çıktıktan sonra bir gün falan rahat nefes alabilmistim sonraki bir ay civarı süreci tıkalı burunla geçirdim. Burun içinde ameliyata bağlı oluşan ödemlerden dolayı ve alerjik rinitten dolayı bu sıkıntılar olmuştu benden önce ameliyat olan arkadaşlar bu tarz şeyler olabilîr düzelir sıkıntı yapma dese de içimde bir kuşku hep vardi ancak gerçekten de dedikleri gibiymiş bir süre sonra sıkıntılar geçti sinüzit ameliyatı olduysanız zaten burun içinden sürekli kanlı parçalar çıkacak onlar burunu oldukça çok tıkıyor fark edeceksiniz. Sinüzitli bölgenin iyileşmesi biraz zaman alıyor. Bende hala zaman zaman alerjik rinitten ve sinüzit tekrarlamasindan tıkanıklık oluyor alerji hapi veya antibiyotik ile kısa sürede kayboluyor. Durum bu şekilde :)

Sağolasın hocam içimi rahatlattın biraz :) doktor bana burun ucuna sürmem için bepanthen ve nasonex vermişti vermişti ama kremi kullanmadım belki o da süreci biraz uzatmış olabilir.Birde hocam burnuna herhangi bir solisyon yapıyor musun tuzlu su gibi veya eczanede satılan farklı burun temizleyiciler gibi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Gorthol

quote:

Sağolasın hocam içimi rahatlattın biraz :) doktor bana burun ucuna sürmem için bepanthen ve nasonex vermişti vermişti ama kremi kullanmadım belki o da süreci biraz uzatmış olabilir.Birde hocam burnuna herhangi bir solisyon yapıyor musun tuzlu su gibi veya eczanede satılan farklı burun temizleyiciler gibi?

Rica ederim. Evet kullanıyordum şimdi de ara ara kullanıyorum Abfen Sinüs Rinse var tuzlu su ve suyu burna sıkma şişesi ile birlikte ondan var bende ilk 4ay sürekli olarak kullanmıştım oldukça yararlı burnun içini temizliyor resmen günde iki kez uyguluyordum bir şişeyi uygulama zamanı gelsin diye iple çekiyordum çünkü oldukça rahatlama sağlıyor gerçekten, fiyatı da 20TL civarı olmuştur şimdi 25günlük kullanım sağlıyordu bir kutu yapmanızı öneririm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gorthol

quote:

Rica ederim. Evet kullanıyordum şimdi de ara ara kullanıyorum Abfen Sinüs Rinse var tuzlu su ve suyu burna sıkma şişesi ile birlikte ondan var bende ilk 4ay sürekli olarak kullanmıştım oldukça yararlı burnun içini temizliyor resmen günde iki kez uyguluyordum bir şişeyi uygulama zamanı gelsin diye iple çekiyordum çünkü oldukça rahatlama sağlıyor gerçekten, fiyatı da 20TL civarı olmuştur şimdi 25günlük kullanım sağlıyordu bir kutu yapmanızı öneririm.

Bende hala var solisyon ama ilk 1 aydan sonra gerek yoktur diye kullanmıyordum.Tekrar başlayayım o zaman en azından günde 1 kere yapsam idare edebilir.İlgin için teşekkürler tekrardan.

• Hocam Burayada bi bak. Bende Burunuma Estetik yapdirmistim ve memnun Kaldim

www.atillakurtay.com.tr
  • Benim tek korkum anestezi. Boku bokuna geberirim diye korkuyorum. Ağızımdan nefes alacağım için , tükmüğümü yutamayıp ölürüm. Bi' daha kalkamam , fazla verirler vs diye düşünceler var kafamda. Çok mu abartıyorum acaba. Devlet hastanesinde olacağım için bu tarz endişeleri taşıyorum.

• Serum takılması için damarınıza özel bir iğne ile girilecek felan diyorlar bu doğrumu ? Diğer yazılarda böyle bi' şey okumadım ama bi' doktor sayfasında böyle yazmış. Nefret ediyorum böyle şeylerden bi' kere başıma gelmişti bu olay.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

Benim tek korkum anestezi. Boku bokuna geberirim diye korkuyorum. Ağızımdan nefes alacağım için , tükmüğümü yutamayıp ölürüm. Bi' daha kalkamam , fazla verirler vs diye düşünceler var kafamda. Çok mu abartıyorum acaba. Devlet hastanesinde olacağım için bu tarz endişeleri taşıyorum.

• Serum takılması için damarınıza özel bir iğne ile girilecek felan diyorlar bu doğrumu ? Diğer yazılarda böyle bi' şey okumadım ama bi' doktor sayfasında böyle yazmış. Nefret ediyorum böyle şeylerden bi' kere başıma gelmişti bu olay.

emin ol iğneden benden fazla korkamazsın, muayene olmaya gittiğimde kan tahlili istediler yanımda babam vardı ve iğne vurulurken adamın elini öyle bir sıktımkı eli mosmor olmuş o derece.ameliyattan da anlatamayacağım şekilde çok korkuyordum fakat korktuğum gibi değişmiş :)
    hissedeceğin acı sadece serum takılırken vurulan iğne o kadar.ben ameliyattan korkutuğum için genel anestezi oldum benimle birlikte bir kişi daha girdi ameliyata o mesela lokal anestezi oldu doktorla sohbet ede ede oldu ameliyatı :) bak sana olacakları sırayla anlatayım.

1.muayene olmaya gittiğinde doktor senden kan tahlili ve tomografi istiyor.kan tahlili 10 sn'lik iş tomografi 5 dk sürüyor sonra doktor burnunda ne sorun olup olmadığını söylüyor.bende sadece kemik eğiriliği çıktı.
    2.ardından doktor sana tarih veriyor fakat tam ben ameliyata kendiği hazır hissetmediği için 1 hafta sonrasında istedim o da olur dedi.
    3.sonra ameliyat olmak için hastahaneye gidiyorsun sana ameliyat elbisesi giydiriyolar oda da.hissedeceğin tek acı serum takılırken vurulan iğne o kadar sadece.ardından kilonu, sigara içip içmediğini, ilaçlara alerjin olup olmadığını soruyor narkoz için.sonra hastabakıcı geliyor seni sedye ile ameliyathaneye götürüyor.ameliyat haneye girdiğim başka biri daha ameliyat oluyordu onu öyle canlı canlı görünce bir korktum tabi.
    4.ameliyat masasına yatıyorsun güzel bir kadın hemşire geliyor seni ameliyata hazırlıyor.sağ koluna tansiyon aletini sol elinin işaret parmağına kalp atışını ölçen bir cihaz takıyorlar.o sırada doktor geliyor sana sorular sormaya başlıyor.adını, yaşını nerede okuduğumu sordu bende adalet bölümünü okuyor dedim o da iğneden bu kadar korkan birisine adliyede kendimizi nasıl emanet edicez soğuk bir espiri yaptı tabi o sırada herkes gülüyordu istemsizce bende güldüm.sonra gözüm bulanıklaştı ve ağzımda istedimsiz bir şekilde adalet kelimeleri çıkmaya başladı ve ses gitgide azaldı meğer o sırada narkozu vermişler, çok güzel bir duygu.sonra baktım birileri sürekli ismimi tekrarlıyor o sırada uyanmaya başlamışım uyandığımda hastabakıcı beni odaya götürüyordu.tam olarak narkozun etkisinin geçmesi 15 dk filan sürdü.ben en çok zorlayanlar biri ise ameliyat sonrası boğazdaki salya oluyor onuda peçeteye tükürerek hallettim.1 saat sonrada taburcu olup eve geldim, şuan 3 gün oldu çok iyiyim.birde tam olayı vardı onu unutmuşum burnundan tam yarım metre tampon çıkardı doktor biraz irkildim orda acıyacağını düşündüm ama hiç acı olmuyormuş artık eskindenmiş o acılar.hiçbir ameliyat ücreti vermeden sigortadan olup geldim ameliyatı.bu cuma'da kontrolum var :) işte bu kadar kormanı gerektirecek tek şey serum iğnesi o kadar başka hiçbir acı hissetmiyorsun.yazacaklarım bu kadar, daha da fazla yazardım ama elim yoruldu

• @redhorse Çok teşekkürler kardeşim dün 4'e kadar araştırdım bu kadar detaylısını okumadım. Geçmiş olsun inşallah istediğin burna kavuşursun. Ameliyatı Ankara'da olduysan uyar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de 11 Şubat'ta burnumdan ameliyat oldum. Yani ameliyatımın 4. günündeyim. Burnundan ameliyat olacak arkadaşlara bilgi vermek amacıyla şu ana kadar yaşadığım süreci yazacağım.

Ameliyat Öncesi: Burnumdaki ciddi sorunların kendisini göstermeye başlaması bundan 1 sene öncesine dayanmakta. Ciddi anlamda nefes alma güçlükleri ile başladı bu sorunlar. Daha sonra baş ağrıları, uyuduktan sonra dinlenme sorunları gibi bir çok sorun yaşadım. Hatta 4-5 ay boyunca iki burun deliğin hiç açılmadı diyebilirim. Askerlik dönemine denk geldi bir kısmı. Ciddi sorunlar yaşadım nefes alamamayla ilgili. Bir de üzerine alerji denk gelince uzun süreli nefes alma sorunları yaşadım.

Neyse ki askerlik bitti ve doktor doktor gezmeye başladım. Eski tanıdık ve çok iyi bir doktora göründüm en son. Burun tomografisi çekildi, iyice incelendi ve sonunda ameliyata karar verildi. Doktorun söylediğine göre burnum epey sorunluymuş. Burnumda epey büyük et bulunmakta, aynı zamanda burnumda kist de varmış, kemik eğriliği, sinüslerin tamamen dolması gibi 4 ayrı sorunla karşı karşıyaymış burun. Bunların yanında bir de alerji eklenince burun içinde şişmelere bağlı olarak nefes almam da sıfıra inmişti. Kesin ameliyat olmalıydım ve 1-2 hafta öncesinde gittim doktora, tekrar bir muayene etti ve randevu verdi bana ameliyat için. Bir takım kan tahlillerinden sonra bütün işlemler bitti.

Ameliyat Günü: Ameliyat için hastaneye gittim, daha önce ameliyat olmuştum ama yine de içimde bir gerginlik vardı. Zor geçeceğini düşünüyordum. Kendimi oyalamaya çalışıyordum beklerken. Sonuçta yüzünüzün bir yerini kesip biçecekler. Çok da kolay olacak bir şey değildi.

Odama aldılar beni, daha sonra bir hemşire geldi ve ameliyat kıyafetlerimi giymemi söyledi. Onları giydim, çok rahatsız edici ve komik görünümlü bir kıyafet. Aynı zamanda sadece baksır kalınca altımda, ister istemez bir huzursuzluk oluyor. Neyse bir süre sonra hemşire tekrar geldi ve damar yolunu açmak için koluma hem iğne hem de serum takılabilmesi için ucu esnek plastikten olan bir iğne taktı. Takmaz olaydı. O taktığı şey beni çok sıkıntılara soktu. Alışır bir süre sonra, geçer acısı dedim ama çıkarılana kadar geçmedi. Neyse ondan daha önce de takılmıştı ve acımamıştı. Hemşirenin acemiliği deyip geçiyorum.

Ameliyat Saati: Odamda bir kaç saat ailemle takıldıktan sonra ameliyat zamanı geldi çattı. Sedyeyle odaya iki personel girdi ve sedyeye yatmamı söyledi. Beni aldılar yavaş yavaş koridorlardan ve asansörlerden geçirdiler. Ameliyat gerginliği azalmıştı nedense. Artık olup bitecekti. Yapacak bir şey yoktu. O an çok kolay kabullendim. Beklemesi zormuş meğerse. Uzunca koridorlardan, kapılardan geçtikten sonra ameliyat odasına girdim ve ameliyat masasına geçmemi söylediler. Daha sonra tansiyonumu ölçtü hemşirenin biri. Doktorumu gördüm, "Nasılsın?" diye sordu. "İyi yapacaksınız beni inşallah." diye cevap verdim. Gülümsedi ve gitti. Daha sonra anestezi uzmanı geldi ve kolumu uzatmamı söyledi ve koluma serum bağladı. Bir süre sonra hemşire ağzıma oksijen maskesini taktı ve güçlü bir şekilde bastırdı. O sırada anestezi uzmanı seruma narkozu enjekte etti. 5 saniye falan hiçbir değişiklik olmadı. Daha sonradan hafif kafamın güzel olmaya başladığını hissettim. Çok güzel bir his gerçekten. Anestezi uzmanı "Nasılsın?" diye sordu. O esnada ben iyice kendimden geçmeye başladım. Şöyle bir cevap verdim; "Gidiyorum..."

Ameliyat Esnası: ???

Ameliyat Sonrası: Birden bire sağda solda insanların konuşmasını duymaya başladım. Hala ameliyat odasındaydım ve odama çıkarılmak için sıramı bekliyordum. Bilincim bir anda kendime geldi. Gözlerimi açtığımda o kadar yanıyordu ki bir türlü açamıyordum. Zar zor etrafıma bakıyordum. O esnada boğazıma kanlar, ilaçlar akıyordu. Sürekli olarak yutkunmam gerekiyordu. Herhangi bir acı hissetmiyordum o an. Yine de boğazıma akan kanların ve ilaçların kötü bir his yarattığını söyleyebilirim. Ama asıl kötü olan üşümek... O kadar üşüyordum ki, deli gibi titriyordum resmen. Çok soğuk, çok soğuk diyordum. Hemşire "Vücut sıcaklığın iyi, ilacın etkisi bu." dedi. Odama alınmam 20 dakikayı buldu ve o 20 dakika boyunca o kadar çok titredim ki. Çok kötü bir histi. Burnumda bir ton dolu şeyle uyanmışım, sırtüstü yatıyorum, boğazıma bir sürü bir şeyler akıyor ve deli gibi üşüyorum. Üşümek en kötüsüydü.

Neyse ki sonunda odama aldılar beni ve bolca üzerimi örterek beni ısıtmaya çalıştılar. O esnada oda sıcaklığı bir insanı terletecek kadar sıcakmış aslında. Ama ben üşüyordum. Bir süre sonra üşüme etkisi geçti ve rahatlamaya başladım. 3 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmeyecektim ve 1-2 saat kadar kıpırdamadan sırtüstü yatmam gerekecekti. Rahatlığım bir süre sonra bir başka işkenceye döndü. Sırtüstü yatmak o kadar zor gelmeye başladı ki, içimden bir şeyler kopuyor sanki. O kadar rahatsız ve can sıkıcı hissetmeye başladım ki anlatamam. Etrafımdakilere beni kaldırın diye yalvarmaya başladım resmen. Bir süre daha dayandıktan sonra bir hemşire geldi ve sonunda beni kaldırmaya karar verdiler. Önce yatakta oturttular, ayağa kalkmak istediğimi söyledim. Biraz sonra ayağa kaldırdılar koluma girip. İlk doğruluşta burnumdan kanlar gelmeye başladı. Doktorum geldi o esnada. Bunun normal olduğunu, bir iki gün daha devam edeceğini söyledi. Burnumun önündeki bandajı çıkartıp yenisi ile değiştirdiler. Bir süre gezdikten sonra tekrar yatağa yattım. Doktor o gece orada kalmam gerektiğini söyledi. O kadar kötü hissettim ki. Kalmak istemiyordum ve rahat değildim. Ama razı olmak zorundaydım. Kolumdaki damar yolu iğnesi canımı o kadar yakıyordu ki. Bütün gece boyunca ömrümden ömür gitti. Sürekli burnum kanıyor, sürekli bandaj değiştiriliyor, sürekli yatmam gerekiyor. İşkenceydi resmen.

Ameliyat gecesi toplasanız 2 ya da 3 saat uyuyabilmişimdir. Sürekli rahatsızlık var ve sık sık kalkma isteği vardı. Gece bir ara tansiyonum bir anda düştü ve terlemeye başladım, sıcak bastı, midem bulandı ve gözlerim kararmaya başladı. 1 dakika kadar sürdü ve geçti. Çok kötüydü. Hemşire geldi ve sonrasında tansiyonumu ölçtü, normale dönmüş dedi. Neyse ki o hayatımdaki en zor geceden sonra sabah oldu ve taburcu işlemleri başladı. Doktorum şöyle bir baktı ve gidebilirsin dedi. Kolumdaki damar yolu iğnesini çıkardıklarında çocuklar gibi sevinmiştim.

Eve geçtiğimizde bir rahatlama hissettim. Burnum devamlı kanıyor ama alışmaya çalışıyordum. Ciddi bir ağrım yoktu. Sadece sık sık bandajı değiştirmem gerekiyordu. Bir önceki gece hastanede uyuyamadığım için oturduğum yerde uyuya kalıyordum ama kısa süreli oluyordu. Burundaki rahatsızlık can sıkıyordu. Yemek yemek zordu. Doktor istediğini yiyebilirsin çok sıcak olmamak şartıyla dedi ama yine de sadece çorba içebiliyordum. Onu da pipetle! Neyse ki bu işkence günleri çok uzun sürmüyor. İlk geceyi atlattıktan sonra gerisi çekilmeyecek dert değil. Gün geçtikçe biraz daha rahat hissediyorsunuz. Burnunuzdaki tampona da alışıyorsunuz.

Tamponun Çıkarılması: Ameliyattan sonraki 3. gün tamponu çıkarması için doktoruma gittim. Doktor elinde bir iki basit aletle önce tamponun dikişlerini kesti ve sonrasında tamponları teker teker çıkardı. İnanır mısınız en ufak bir acı hissetmedim. O kadar kolay çıktı ki. Tampon çıktıktan sonra rahatladım epey. Bugün tamponu çıkardıktan sonraki ilk günüm. Gece diğer günlere göre daha rahat yattım ve sadece bir kere kalktım. İlk iki gün burnum bayağı kanadı. Sonrasında azaldı epey. Tamponun çıkarıldığı gün çok az kanadı. Bugün ise kalktığımdan beridir burnumda hiçbir kanama olmadı.

4. gündeyim ve şuan sadece iyileşmesini bekliyorum. Biraz dikkat ediyorum ancak sıkıntım neredeyse yok gibi. Bu kadar çabuk toparlayacağımı düşünmüyordum.

Özet: 4 ayrı sorundan dolayı burnumdan ameliyat oldum. Ameliyat ağır bir ameliyat değil. Yani öyle aylarca işkence çekmiyorsun. Eğer bu ameliyatı olacaksanız ilk günün sıkıntılarına kendinizi hazırlamalısınız. O günü atlattıktan sonra gerisi çok daha kolay geçiyor. Tampondan hiç korkmayın benimki çıkartılırken hiç acımadı. Rahat rahat doktorun karşısında oturabilirsiniz yani. Hızla iyileşiyorum. İlk günün sıkıntısı dışında gayet iyiyim.

Bilgi almak isterseniz cevaplamaya hazırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: DemirKipi

Ben de 11 Şubat'ta burnumdan ameliyat oldum. Yani ameliyatımın 4. günündeyim. Burnundan ameliyat olacak arkadaşlara bilgi vermek amacıyla şu ana kadar yaşadığım süreci yazacağım.

Ameliyat Öncesi: Burnumdaki ciddi sorunların kendisini göstermeye başlaması bundan 1 sene öncesine dayanmakta. Ciddi anlamda nefes alma güçlükleri ile başladı bu sorunlar. Daha sonra baş ağrıları, uyuduktan sonra dinlenme sorunları gibi bir çok sorun yaşadım. Hatta 4-5 ay boyunca iki burun deliğin hiç açılmadı diyebilirim. Askerlik dönemine denk geldi bir kısmı. Ciddi sorunlar yaşadım nefes alamamayla ilgili. Bir de üzerine alerji denk gelince uzun süreli nefes alma sorunları yaşadım.

Neyse ki askerlik bitti ve doktor doktor gezmeye başladım. Eski tanıdık ve çok iyi bir doktora göründüm en son. Burun tomografisi çekildi, iyice incelendi ve sonunda ameliyata karar verildi. Doktorun söylediğine göre burnum epey sorunluymuş. Burnumda epey büyük et bulunmakta, aynı zamanda burnumda kist de varmış, kemik eğriliği, sinüslerin tamamen dolması gibi 4 ayrı sorunla karşı karşıyaymış burun. Bunların yanında bir de alerji eklenince burun içinde şişmelere bağlı olarak nefes almam da sıfıra inmişti. Kesin ameliyat olmalıydım ve 1-2 hafta öncesinde gittim doktora, tekrar bir muayene etti ve randevu verdi bana ameliyat için. Bir takım kan tahlillerinden sonra bütün işlemler bitti.

Ameliyat Günü: Ameliyat için hastaneye gittim, daha önce ameliyat olmuştum ama yine de içimde bir gerginlik vardı. Zor geçeceğini düşünüyordum. Kendimi oyalamaya çalışıyordum beklerken. Sonuçta yüzünüzün bir yerini kesip biçecekler. Çok da kolay olacak bir şey değildi.

Odama aldılar beni, daha sonra bir hemşire geldi ve ameliyat kıyafetlerimi giymemi söyledi. Onları giydim, çok rahatsız edici ve komik görünümlü bir kıyafet. Aynı zamanda sadece baksır kalınca altımda, ister istemez bir huzursuzluk oluyor. Neyse bir süre sonra hemşire tekrar geldi ve damar yolunu açmak için koluma hem iğne hem de serum takılabilmesi için ucu esnek plastikten olan bir iğne taktı. Takmaz olaydı. O taktığı şey beni çok sıkıntılara soktu. Alışır bir süre sonra, geçer acısı dedim ama çıkarılana kadar geçmedi. Neyse ondan daha önce de takılmıştı ve acımamıştı. Hemşirenin acemiliği deyip geçiyorum.

Ameliyat Saati: Odamda bir kaç saat ailemle takıldıktan sonra ameliyat zamanı geldi çattı. Sedyeyle odaya iki personel girdi ve sedyeye yatmamı söyledi. Beni aldılar yavaş yavaş koridorlardan ve asansörlerden geçirdiler. Ameliyat gerginliği azalmıştı nedense. Artık olup bitecekti. Yapacak bir şey yoktu. O an çok kolay kabullendim. Beklemesi zormuş meğerse. Uzunca koridorlardan, kapılardan geçtikten sonra ameliyat odasına girdim ve ameliyat masasına geçmemi söylediler. Daha sonra tansiyonumu ölçtü hemşirenin biri. Doktorumu gördüm, "Nasılsın?" diye sordu. "İyi yapacaksınız beni inşallah." diye cevap verdim. Gülümsedi ve gitti. Daha sonra anestezi uzmanı geldi ve kolumu uzatmamı söyledi ve koluma serum bağladı. Bir süre sonra hemşire ağzıma oksijen maskesini taktı ve güçlü bir şekilde bastırdı. O sırada anestezi uzmanı seruma narkozu enjekte etti. 5 saniye falan hiçbir değişiklik olmadı. Daha sonradan hafif kafamın güzel olmaya başladığını hissettim. Çok güzel bir his gerçekten. Anestezi uzmanı "Nasılsın?" diye sordu. O esnada ben iyice kendimden geçmeye başladım. Şöyle bir cevap verdim; "Gidiyorum..."

Ameliyat Esnası: ???

Ameliyat Sonrası: Birden bire sağda solda insanların konuşmasını duymaya başladım. Hala ameliyat odasındaydım ve odama çıkarılmak için sıramı bekliyordum. Bilincim bir anda kendime geldi. Gözlerimi açtığımda o kadar yanıyordu ki bir türlü açamıyordum. Zar zor etrafıma bakıyordum. O esnada boğazıma kanlar, ilaçlar akıyordu. Sürekli olarak yutkunmam gerekiyordu. Herhangi bir acı hissetmiyordum o an. Yine de boğazıma akan kanların ve ilaçların kötü bir his yarattığını söyleyebilirim. Ama asıl kötü olan üşümek... O kadar üşüyordum ki, deli gibi titriyordum resmen. Çok soğuk, çok soğuk diyordum. Hemşire "Vücut sıcaklığın iyi, ilacın etkisi bu." dedi. Odama alınmam 20 dakikayı buldu ve o 20 dakika boyunca o kadar çok titredim ki. Çok kötü bir histi. Burnumda bir ton dolu şeyle uyanmışım, sırtüstü yatıyorum, boğazıma bir sürü bir şeyler akıyor ve deli gibi üşüyorum. Üşümek en kötüsüydü.

Neyse ki sonunda odama aldılar beni ve bolca üzerimi örterek beni ısıtmaya çalıştılar. O esnada oda sıcaklığı bir insanı terletecek kadar sıcakmış aslında. Ama ben üşüyordum. Bir süre sonra üşüme etkisi geçti ve rahatlamaya başladım. 3 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmeyecektim ve 1-2 saat kadar kıpırdamadan sırtüstü yatmam gerekecekti. Rahatlığım bir süre sonra bir başka işkenceye döndü. Sırtüstü yatmak o kadar zor gelmeye başladı ki, içimden bir şeyler kopuyor sanki. O kadar rahatsız ve can sıkıcı hissetmeye başladım ki anlatamam. Etrafımdakilere beni kaldırın diye yalvarmaya başladım resmen. Bir süre daha dayandıktan sonra bir hemşire geldi ve sonunda beni kaldırmaya karar verdiler. Önce yatakta oturttular, ayağa kalkmak istediğimi söyledim. Biraz sonra ayağa kaldırdılar koluma girip. İlk doğruluşta burnumdan kanlar gelmeye başladı. Doktorum geldi o esnada. Bunun normal olduğunu, bir iki gün daha devam edeceğini söyledi. Burnumun önündeki bandajı çıkartıp yenisi ile değiştirdiler. Bir süre gezdikten sonra tekrar yatağa yattım. Doktor o gece orada kalmam gerektiğini söyledi. O kadar kötü hissettim ki. Kalmak istemiyordum ve rahat değildim. Ama razı olmak zorundaydım. Kolumdaki damar yolu iğnesi canımı o kadar yakıyordu ki. Bütün gece boyunca ömrümden ömür gitti. Sürekli burnum kanıyor, sürekli bandaj değiştiriliyor, sürekli yatmam gerekiyor. İşkenceydi resmen.

Ameliyat gecesi toplasanız 2 ya da 3 saat uyuyabilmişimdir. Sürekli rahatsızlık var ve sık sık kalkma isteği vardı. Gece bir ara tansiyonum bir anda düştü ve terlemeye başladım, sıcak bastı, midem bulandı ve gözlerim kararmaya başladı. 1 dakika kadar sürdü ve geçti. Çok kötüydü. Hemşire geldi ve sonrasında tansiyonumu ölçtü, normale dönmüş dedi. Neyse ki o hayatımdaki en zor geceden sonra sabah oldu ve taburcu işlemleri başladı. Doktorum şöyle bir baktı ve gidebilirsin dedi. Kolumdaki damar yolu iğnesini çıkardıklarında çocuklar gibi sevinmiştim.

Eve geçtiğimizde bir rahatlama hissettim. Burnum devamlı kanıyor ama alışmaya çalışıyordum. Ciddi bir ağrım yoktu. Sadece sık sık bandajı değiştirmem gerekiyordu. Bir önceki gece hastanede uyuyamadığım için oturduğum yerde uyuya kalıyordum ama kısa süreli oluyordu. Burundaki rahatsızlık can sıkıyordu. Yemek yemek zordu. Doktor istediğini yiyebilirsin çok sıcak olmamak şartıyla dedi ama yine de sadece çorba içebiliyordum. Onu da pipetle! Neyse ki bu işkence günleri çok uzun sürmüyor. İlk geceyi atlattıktan sonra gerisi çekilmeyecek dert değil. Gün geçtikçe biraz daha rahat hissediyorsunuz. Burnunuzdaki tampona da alışıyorsunuz.

Tamponun Çıkarılması: Ameliyattan sonraki 3. gün tamponu çıkarması için doktoruma gittim. Doktor elinde bir iki basit aletle önce tamponun dikişlerini kesti ve sonrasında tamponları teker teker çıkardı. İnanır mısınız en ufak bir acı hissetmedim. O kadar kolay çıktı ki. Tampon çıktıktan sonra rahatladım epey. Bugün tamponu çıkardıktan sonraki ilk günüm. Gece diğer günlere göre daha rahat yattım ve sadece bir kere kalktım. İlk iki gün burnum bayağı kanadı. Sonrasında azaldı epey. Tamponun çıkarıldığı gün çok az kanadı. Bugün ise kalktığımdan beridir burnumda hiçbir kanama olmadı.

4. gündeyim ve şuan sadece iyileşmesini bekliyorum. Biraz dikkat ediyorum ancak sıkıntım neredeyse yok gibi. Bu kadar çabuk toparlayacağımı düşünmüyordum.

Özet: 4 ayrı sorundan dolayı burnumdan ameliyat oldum. Ameliyat ağır bir ameliyat değil. Yani öyle aylarca işkence çekmiyorsun. Eğer bu ameliyatı olacaksanız ilk günün sıkıntılarına kendinizi hazırlamalısınız. O günü atlattıktan sonra gerisi çok daha kolay geçiyor. Tampondan hiç korkmayın benimki çıkartılırken hiç acımadı. Rahat rahat doktorun karşısında oturabilirsiniz yani. Hızla iyileşiyorum. İlk günün sıkıntısı dışında gayet iyiyim.

Bilgi almak isterseniz cevaplamaya hazırım.

bu burun eti problemini önceden önemsemiyordum ama artık günlük yaşantıma etki etmeye başladı. artık spor yaparken düzensiz nefes alıyorum ve baş ağırıları oluşuyor gözlerim kararıyor , yorgun uyanmak uyandığında kendine gelememek gibir bir sürü problem yaşıyorum

tek korkum iyi bir doktor bulamamak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.Romanoviç -- 19 Şubat 2014; 23:40:56 >

• arkadaşlar. 1. septum deviasyon ameliyatımdan sonra 2.kez oldum. doktor tomografide sol arka tarafta kemik var demişti ama ben sağdan tıkanıklık yaşıyordum. şimdi 17 gün geçti ve sol yine açık sağ da açık ama şöyle ferah bir nefes çekemiyorum. içimden bir ses olmadı burokoli diyor. gerçekten kafama çok taktık paranoyak oldum. lütfen yardımcı olabilir misiniz ? doktorum sağ taraf için ödem var geçer dedi. 2,3 doktor daha fena olmamış ameliyat dedi. ama tomo çektirmediğim için emin olamıyorum. madem fena değil sağ neden tertemiz nefes çektirmiyor... ?

ayrıca 3.kez ameliyat olan oldu mu hiç benim gibi ?

not: resimdeki 2.ameliyat öncesi tomo

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.