- x
Çamaşır Makinası Arızası
299 Cevap89150 Görüntüleme9 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1718 Mesaj
22 Mart 2009; 21:38:57 

Arçelik Full Automatick 2200 Çamaşır Makinam Su Almıyor Herşey Normal Gözüküyor Elektrik Alıyor Yıkama Programında Su almamaktadır Neden Acaba Yardımcı Olursanız Sevinirim ?

boraltan bir köprü, aşar geçer aras’ı,
yuğsan aras suyuyla, çıkmaz yüzün karası.
düşman bekler karşıda, önüne kattı beni,
can alınan çarşıda, kardeşim sattı beni.
dönüp seslendim geri, merhametsiz birine,
beni siz vursaydınız, şu gavurun yerine.

12107 Mesaj
22 Mart 2009; 22:56:07 

Kapak kilitleniyor da suyu almıyorsa ventil arızalıdır, kapı kilitlenmeden bekliyorsa kapı kilidi arızalıdır. Kilitlenme durumuna göre bilgi verirseniz yardımcı olurum.

957 Mesaj
22 Mart 2009; 23:15:43 

benim teba marka ispanyol malı makinada kafasına göre sıkıyor misal 5 kez yıkamada 1 kez sıkıyor

lezzet gider mesuliyet kalır

12107 Mesaj
22 Mart 2009; 23:27:02 

quote:

Orjinalden alıntı: dost acı söyler

benim teba marka ispanyol malı makinada kafasına göre sıkıyor misal 5 kez yıkamada 1 kez sıkıyor

Makinenin tam modelini bilmiyorum ama Teba'da genelde kondansatörlü motor kullanılmıştır. Kazan boşken sıkmaya almayı deneyin, motora kalkış veren kondansatör arızalanırsa makine içinde yük varken sıkma yapamaz. Oldukça ucuz bir parçadır.

Bir de makinenin ön ve alt kısmındaki pompa kapağını sökerek içindeki yabancı maddeleri temizleyin. Makine sorunsuz ve rahat bir biçimde su boşaltabilmelidir. Makinenin resmini çekip koyabilirseniz daha detaylı yardımcı olurum.

957 Mesaj
23 Mart 2009; 23:11:48 

cevap için teşekkürler. tam olarak 1100D modeli makinanın tüm hortumlarını ve alttaki tahliye borusunu kontrol ettim temiz. boşkende denedim en yüksek devirden en alt devire kadar makina tamsıkma devrini bulacakken bir anda devri kesiliyor yani böyle vitesteki arabanın vites atması gibi .şöyle bir durum var tesadüfmü bilmiyorum, makina bir yıkamada sıkma esnasında aşırı sarsıntı yapmış ondan sonra bu arızayı vermeye başladı. ilk başta voltaj düşüklüğünden diye tahmin ettim ancak alakası yok.http://img231.imageshack.us/img231/7776/2303092235.jpg

lezzet gider mesuliyet kalır

12107 Mesaj
24 Mart 2009; 11:19:05 

Dediğim gibi motora kalkış veren kondansatör arızalı. Parça fiyatı 10TL tutmaz. Elinizden gelmiyorsa herhangi bir tamirci halleder.

33 Mesaj
22 Eylül 2009; 18:55:29 

Arçelik 4120S çamaşır makinamın bir arızası başladı.
Ön yıkamada ve durulama zamanında deterjan ve
yumuşatıcılar almaz oldu. Sorun nerededir.
Nekadar tutar. İyi akşamlar.

12107 Mesaj
22 Eylül 2009; 20:30:15 

quote:

Orijinalden alıntı: adana19752004

Arçelik 4120S çamaşır makinamın bir arızası başladı.
Ön yıkamada ve durulama zamanında deterjan ve
yumuşatıcılar almaz oldu. Sorun nerededir.
Nekadar tutar. İyi akşamlar.

Deterjan çekmecesini açarak su akışını gözlemleyin.

A programında Ön yıkama gözünden (Bölme I)
B programında (Bölme II)
Çiçek sembolünde çiçek sembollü bölmeden (yumuşatıcı) su alacaktır.

Eğer elle bu programlara ilerlettiğinizde yanlış bölmeden su alıyorsa üst kapağı sökerek 3'lü ventili değiştirmeniz gerekiyor. Beyinden deterjan kutusuna yol veren mekanik aksamdan da ince ayar yapılabiliyor bildiğim kadarıyla.

86 Mesaj
23 Eylül 2009; 3:14:50 

Candogan Bey,

Kafama takildigi icin sormak istedim, benim makinadaki arizada da makinaya elektrik geliyor elektrik isigi yaniyor ancak calistirmak icin derecelerle oynamaya basladigimda hic bir degisiklik olmuyor. Biliyorsunuz servis bu durum icin yeni makine alin astari yuzunden pahaliya gelir demisti. (Sadece disardan bakarak bu yorumu yapti, hic acip kurcalamadi sanirim 15 senelik oldugunu gordugu icindir.) Benim de bu sekilde kolay halledilebilen bir durumum olabilir mi sizce acaba?
Bu sene camasir makinemi degistirmek icin en kotu sene benim icin o yuzden merak ediyorum.

Tesekkurler.

Affetmek ve unutmak, iyi insanların intikamıdır...

1779 Mesaj
23 Eylül 2009; 11:42:00 

Makinenin beyninde bi sorun vardır. çünkü çoğu 10-15 yıllık makinede bu oluyor programı başlatıyosunuz 10dk sonra makine çalışıyor makinelerin ömrü 10 yıl diyorlar 10 yılı geçtiği için beyin yavaşlıyor...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

12107 Mesaj
23 Eylül 2009; 14:52:25 

quote:

Orijinalden alıntı: SweetStar

Candogan Bey,

Kafama takildigi icin sormak istedim, benim makinadaki arizada da makinaya elektrik geliyor elektrik isigi yaniyor ancak calistirmak icin derecelerle oynamaya basladigimda hic bir degisiklik olmuyor. Biliyorsunuz servis bu durum icin yeni makine alin astari yuzunden pahaliya gelir demisti. (Sadece disardan bakarak bu yorumu yapti, hic acip kurcalamadi sanirim 15 senelik oldugunu gordugu icindir.) Benim de bu sekilde kolay halledilebilen bir durumum olabilir mi sizce acaba?
Bu sene camasir makinemi degistirmek icin en kotu sene benim icin o yuzden merak ediyorum.

Tesekkurler.

Büyük ihtimalle kapı kilidi yanmıştır. Bunun tamirini kendiniz dahi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Makinenin kapağını açtığınızda lastiğin dıştan bir tel çember ile sarılı olduğunu göreceksiniz. Bu tel çemberin bir ucuna tornavida takıp gererek çıkarın. Lastik gövdeden ayrılacaktır. Kapı kilidinin üstteki ve altındaki vidalarını sökün. Elinizi lastikle gövde arasından sokarak kilide ulaşabilirsiniz. Kilide 2 kalın 1 ince kablo girer, ince kabloya ellemeden 2 kalın kabloyu kısadevre yapın ve makineyi çalıştırın. Büyük ihtimalle çalışacaktır. Evde çocuk vs varsa güvenliğiniz için yeni kapı kilidi alıp takın, eğer böyle bir sorun yoksa kilidi aynen yerine vidalayıp kabloları kısadevre yaparsanız makine kapıyı kilitlemeden çalışacaktır. Makine aniden durduysa ve elektrik kesildiyse büyük ihtimalle kapı kilidi problemidir.

FİŞ MUTLAKA ÇEKİLMELİDİR!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 23 Eylül 2009; 14:53:45 >

86 Mesaj
23 Eylül 2009; 15:47:56 

Kapısıyla azcik ugrastim, biraz calisti azcik su aldi ve durdu. Halen isigi yaniyor ama programlara gecmiyor. Dedikleriniz de bir bayan olarak beni asar diye dusunuyorum cok tesekkurler.

12107 Mesaj
23 Eylül 2009; 16:12:36 

Kapı kapalıyken kuvvetlice kilt kısmına vurursanız yine çalışır. Sorun kapak kilidinde gibi görünüyor.

86 Mesaj
23 Eylül 2009; 16:22:53 

Bana kalirsa da sorun orda da kilit kısmına vurmam kar etmedi, yarın baska bir tamirciyi denesem mi diye dusunmeye basladim. Belki bir kac sene daha kurtaririm boylece. :) Tesekkurler tekrar.

5491 Mesaj
23 Eylül 2009; 16:42:56 

teknik bir yardım alarak sorunu kökten çözmüş olmalısın bence

150 Mesaj
12 Ekim 2009; 22:54:10 

iyi günler ariston ab1036 tx çamaşır makinam su alıyor ısıtıyor ama kazanı çevirmiyor.kayışı kontrol ettim sağlam kömürlerde baya uzun acaba arıza nerededir.bana yardımcı olursanız sevinirim

12107 Mesaj
13 Ekim 2009; 23:53:39 

quote:

Orijinalden alıntı: hayrican

iyi günler ariston ab1036 tx çamaşır makinam su alıyor ısıtıyor ama kazanı çevirmiyor.kayışı kontrol ettim sağlam kömürlerde baya uzun acaba arıza nerededir.bana yardımcı olursanız sevinirim

Makinenizin arka kapağını açtığınızda sol-alt köşede elektronik bir kart göreceksiniz. Kartı kontrol ediniz, gerekirse değiştirin.(Hız kontrol kartı-modül)

Bu problem motor kömürlerinin bitmesinden veya modül arızasından kaynaklanır. Son ihtimal program şalteri(beyin)den olabilir ancak düşük bir ihtimaldir.

1 Mesaj
23 Nisan 2011; 23:47:47 

merhaba arkadaşlar beko 2312cy marka ve model bir çamaşır makinem var.çamaşır makinesi çalışırken.içinde ki tambur yani çamaşırları koyduğumuz kazan dönerken kapağın içindeki lastiğe (gri)sürtüyor ve lastiğin tozları da çamaşıra yapışıyor.ne yapabilirim?bu konuda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum.teşekkürler.

1779 Mesaj
24 Nisan 2011; 1:37:40 

quote:

Orijinalden alıntı: efsanekemalreis

merhaba arkadaşlar beko 2312cy marka ve model bir çamaşır makinem var.çamaşır makinesi çalışırken.içinde ki tambur yani çamaşırları koyduğumuz kazan dönerken kapağın içindeki lastiğe (gri)sürtüyor ve lastiğin tozları da çamaşıra yapışıyor.ne yapabilirim?bu konuda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum.teşekkürler.

Tambur boşken biraz sallayın eğer tamburda oynuyorsa tamburu tutan rulmanlar bozulmuştur hızla çevirdiğinizde lastik ile tambur arasındaki boşluk artıp azalıyorsa dediğim gibi rulmanlar bozulmuştur, rulmanların değişmesi gerekiyor.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

92 Mesaj
27 Nisan 2011; 20:02:09 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Büyük ihtimalle kapı kilidi yanmıştır. Bunun tamirini kendiniz dahi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Makinenin kapağını açtığınızda lastiğin dıştan bir tel çember ile sarılı olduğunu göreceksiniz. Bu tel çemberin bir ucuna tornavida takıp gererek çıkarın. Lastik gövdeden ayrılacaktır. Kapı kilidinin üstteki ve altındaki vidalarını sökün. Elinizi lastikle gövde arasından sokarak kilide ulaşabilirsiniz. Kilide 2 kalın 1 ince kablo girer, ince kabloya ellemeden 2 kalın kabloyu kısadevre yapın ve makineyi çalıştırın. Büyük ihtimalle çalışacaktır. Evde çocuk vs varsa güvenliğiniz için yeni kapı kilidi alıp takın, eğer böyle bir sorun yoksa kilidi aynen yerine vidalayıp kabloları kısadevre yaparsanız makine kapıyı kilitlemeden çalışacaktır. Makine aniden durduysa ve elektrik kesildiyse büyük ihtimalle kapı kilidi problemidir.

FİŞ MUTLAKA ÇEKİLMELİDİR!

Arkadaşım burada yazan bilgi ile Arçelik 2100 Ç.makinamı kendim Tamir ettim Bu güzel paylaşım ve Bilgiler için Çok teşekkür ediyorum.Saygılar..!

Iphone 4 32 GB 5.1.1 iOS JB Yurtiçi Kayıtlı
Apple MacBook pro 13.3'' 2.4 ghz
Asus Eee Pc 1005HA Seashell
Vu Duo +
Western Digital HD TV Live
Canon 30D
Apple TV2 JB 5.1.1
Merida CrossWay 3000 D

1331 Mesaj
27 Nisan 2011; 22:38:15 

İyi geceler arkadaşlar;

Arçelik 4100 model makinemiz var eşimde gayet memnun (en azından programlara hükmedebilme vs. özelliği nedeniyle) makine özellikle az yükde sıkmaya geçme anında kendini sağa sola savurmaya başlıyor ve aşırı derecede ses yapıyor o yüzden mümkün mertebe dolu şekilde çalıştırmaya gayret ediyoruz.

Bu arıza yada olmusuzluk konusunda bilgi verebilecek arkadaşım varsa memnun kalacağım.

12107 Mesaj
27 Nisan 2011; 23:24:10 

Makinenizin amortisörlerinin değişmesi gerekli. İstanbul'daysanız Tarlabaşı bulvarındaki parça satan yerler tanesini 2,5TL'ye satıyor. Bir çift almanız gerekli. Makinenin arka kapağını sökerek veya arkaya doğru yatırarak değiştirebilirsiniz. Amortisörün bir ucu şaseye, bir ucu kazana somunla takılıdır. Amortisörü alıp makinenin arka kapağını sökerek resmini çekin yardımcı olurum yapamazsanız.

1331 Mesaj
28 Nisan 2011; 8:26:51 

quote:

Makinenizin amortisörlerinin değişmesi gerekli. İstanbul'daysanız Tarlabaşı bulvarındaki parça satan yerler tanesini 2,5TL'ye satıyor. Bir çift almanız gerekli. Makinenin arka kapağını sökerek veya arkaya doğru yatırarak değiştirebilirsiniz. Amortisörün bir ucu şaseye, bir ucu kazana somunla takılıdır. Amortisörü alıp makinenin arka kapağını sökerek resmini çekin yardımcı olurum yapamazsanız.

İlgi ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum

Rize 'de ikamet ediyorum parça satanlarla irtibata geçerek tedarik etmeye çalışacağım. Takıldığım nokta olursa yine yardımınıza başvururum.

53 Mesaj
2 Ağustos 2011; 0:18:34 

candogan62 beyaz eşya konusunda verdiğin bilgiler için çok saol.
Benmde çamaşır makinem ayarını yaptığımda,önce hazır sonrada çalışıyor diyor ama ses seda cıkmıyor 2 dakika sonrada hazır lambası yanıp sönüyor,bu arada hiç su sesi falan duyulmuyor,15 gün önce sapasaglam çalışıyordu,15 gün tatile gittik geldik durum bu oldu.yardım edersen sevinirim.Makinemim modeli profilo Eurolux

Hayatta 3 önemli şey vardır ama hiçbirini hatırlamıyorum

12107 Mesaj
2 Ağustos 2011; 0:32:50 

quote:

Orijinalden alıntı: bahadirr34

candogan62 beyaz eşya konusunda verdiğin bilgiler için çok saol.
Benmde çamaşır makinem ayarını yaptığımda,önce hazır sonrada çalışıyor diyor ama ses seda cıkmıyor 2 dakika sonrada hazır lambası yanıp sönüyor,bu arada hiç su sesi falan duyulmuyor,15 gün önce sapasaglam çalışıyordu,15 gün tatile gittik geldik durum bu oldu.yardım edersen sevinirim.Makinemim modeli profilo Eurolux

Makinenin kapak kilidi arızalı.

Öncelikle fişi çekin. Makinenin kapağını açıp körük lastiğini saran tel çemberi çıkarın ve lastiği ön gövdeden ayırın. Kilidin alt ve üzerindeki vidaları sökün. Kilidi lastiğin arasından alabilirsiniz.

Ya kilidin yenisini alıp işlemi tersine uygulayarak takın, ya da evde çocuk vs yoksa faz ile nötr kablolarını kısa devre yaparak kilidi geri yerleştirin. Kısa devre yapıp takarsanız makine kapağını kilitlemeden çalışacaktır.

53 Mesaj
2 Ağustos 2011; 2:58:43 

quote:

Makinenin kapak kilidi arızalı.

Öncelikle fişi çekin. Makinenin kapağını açıp körük lastiğini saran tel çemberi çıkarın ve lastiği ön gövdeden ayırın. Kilidin alt ve üzerindeki vidaları sökün. Kilidi lastiğin arasından alabilirsiniz.

Ya kilidin yenisini alıp işlemi tersine uygulayarak takın, ya da evde çocuk vs yoksa faz ile nötr kablolarını kısa devre yaparak kilidi geri yerleştirin. Kısa devre yapıp takarsanız makine kapağını kilitlemeden çalışacaktır.

cevap için teşekkürler öncelikle,kilitin yenisini bulamazsam 2.seçeneğinizi deneyeceğim,kısa devre yapmayı bilmiyorum ama haftasonuna kadar öğrenirim

708 Mesaj
2 Ağustos 2011; 13:13:12 

quote:

candoğan bey, bana da benzer tavsiyede bulunmuştunuz ancak kazanı amortisörler tutuyo diye ve amortisörler çalıştırdığımda fazla sallanmadığından yenisini takmadım. benim gibi bir amatörün takabileceği bir yöntem varmıdır. makinem bosch 1992 modeldi bu arada bütün yardımlarınız için teşekkürler.

VATANIM ONURUMDUR!

'VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR' Hadis-i Şerif

12107 Mesaj
2 Ağustos 2011; 14:07:34 

quote:

Orijinalden alıntı: bahadirr34

cevap için teşekkürler öncelikle,kilitin yenisini bulamazsam 2.seçeneğinizi deneyeceğim,kısa devre yapmayı bilmiyorum ama haftasonuna kadar öğrenirim

Kilidin kabloları aklımda değil ama resmini çekip koyarsanız yardımcı olurum.

12107 Mesaj
2 Ağustos 2011; 14:10:24 

quote:

Orijinalden alıntı: canoka

candoğan bey, bana da benzer tavsiyede bulunmuştunuz ancak kazanı amortisörler tutuyo diye ve amortisörler çalıştırdığımda fazla sallanmadığından yenisini takmadım. benim gibi bir amatörün takabileceği bir yöntem varmıdır. makinem bosch 1992 modeldi bu arada bütün yardımlarınız için teşekkürler.

Sizin sorununuz nedir? Amortisör arızasında kazan sıkmaya hızlanırken kasaya çarpar ve makine yerinden oynar. Ayrıca yüksek devirlerde tıkırdama sesi olur. Böyle bir sorununuz varsa kesinlikle amortirsörlerin değişmesi gerekir.

708 Mesaj
2 Ağustos 2011; 14:24:35 

quote:

Sizin sorununuz nedir? Amortisör arızasında kazan sıkmaya hızlanırken kasaya çarpar ve makine yerinden oynar. Ayrıca yüksek devirlerde tıkırdama sesi olur. Böyle bir sorununuz varsa kesinlikle amortirsörlerin değişmesi gerekir.

geçen sene yazdım. makine sıkmaya başlarken her zaman değil ama iki tarafa sallanıyormuş gibi birkaç defa ses çıkarıyor fakat makine yerinden oynamıyor. sonra sadece sıkma santrfirüj sesi duyuluyor. beni korkutan bazen sıkmaya başlarken sanki iki tarafa çarpıyor yada çarpacakmış gibi olan ses. sonra sanki yük dengeye kavuşup normal sıkıyor. arkasını açtığımda çalıştırdım sıktırdım boşken tabi amortisörlerin öyle pek sallandığını görmedim sıkı sıkı tutuyor.

VATANIM ONURUMDUR!

708 Mesaj
2 Ağustos 2011; 14:39:00 

quote:

Orijinalden alıntı: canoka

geçen sene yazdım. makine sıkmaya başlarken her zaman değil ama iki tarafa sallanıyormuş gibi birkaç defa ses çıkarıyor fakat makine yerinden oynamıyor. sonra sadece sıkma santrfirüj sesi duyuluyor. beni korkutan bazen sıkmaya başlarken sanki iki tarafa çarpıyor yada çarpacakmış gibi olan ses. sonra sanki yük dengeye kavuşup normal sıkıyor. arkasını açtığımda çalıştırdım sıktırdım boşken tabi amortisörlerin öyle pek sallandığını görmedim sıkı sıkı tutuyor.

bu arada amortisörleri aldım elimde duruyor yukardaki nedenlerden dolayı takamadım. sizi yakalamışken bulaşık makinemin sms5022 resistansı dışarda ve paslı. değiştirmek istiyorum. resistansını bulabilirmiyim. nerde fiyatı ne civardadır. birde benim takabileceğim kolaylıktamı? tekrar teşekkür.

VATANIM ONURUMDUR!

5634 Mesaj
2 Ağustos 2011; 22:33:24 

quote:

Makinenin tam modelini bilmiyorum ama Teba'da genelde kondansatörlü motor kullanılmıştır. Kazan boşken sıkmaya almayı deneyin, motora kalkış veren kondansatör arızalanırsa makine içinde yük varken sıkma yapamaz. Oldukça ucuz bir parçadır.

Bir de makinenin ön ve alt kısmındaki pompa kapağını sökerek içindeki yabancı maddeleri temizleyin. Makine sorunsuz ve rahat bir biçimde su boşaltabilmelidir. Makinenin resmini çekip koyabilirseniz daha detaylı yardımcı olurum.

candoğan üstad bizde vestel wmk 800 t çamaşır makinesi var. pompasından çok yüksek bir uğultu geliyor.pompayı temizledim geçmedi.düzeltilebilirmi.yoksa yenisiylemi değiştirim.acaba nekadardır.

bide

lg 1402 modeli nasıldır.1400 tl ye sirkecide grisini buldum.bosch was serisine tercih edilebilirmi.

İnsanları tanıdıkça arabaları sevmeye basladim....

1392 Mesaj
3 Ağustos 2011; 9:38:40 

merhaba Candoğan bey

Çamaşır makinamız da bir arıza var sorun makina çalışıyor ama tambur dönmüyor makinanın içinden vışşş diye ses geliyor ve makinamız uzun süreden beri aşırı gürültülü çalışıyordu...(O kadar gürültülü ki banyonun kapısını kapatmadan evin içinde durulmuyor)
Makinamız 96 model arçelik marka modelini tam hatırlamıyorum...
Annem tamirciye göstermiş rulman bilya keçe vs... ve bir kaç parçanın değişmesi gerektiğini ve toplamda 150-200 tl yi bulabileceğini söylemiş açıkcası bu fiyat da bize çok geldi...Bu kadar parayı vermektense yeni makina almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum ki sonuçta 15 senelik bir makina bugün yaptırsan yarın öbürkün tekrar başımıza masraf çıkartıcak...

Bütçemiz 750-1000 tl arası bize hangi çamaşır makinasını önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim...

İyi günler dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi genelkurmay89 -- 3 Ağustos 2011; 10:43:14 >

Holy Shit !

53 Mesaj
3 Ağustos 2011; 19:17:29 

quote:

Kilidin kabloları aklımda değil ama resmini çekip koyarsanız yardımcı olurum.

kiliti çıkardım ancak kilite 3 adet aynı renk (turuncu) ve kalınlıkta kablo bağlanmış,kilitin alt tarafındaki beyaz sokete giriyor.resim çekemedim ancak cekip yollamaya calısacagım.

3132 Mesaj
4 Ağustos 2011; 11:36:50 

Candoğan bey, indesit marka bir makine var. Eskiden kapağını kapatıp, kapağın altındaki yere iki üç kere vurunca çalışmaya başlıyordu, taşınmadan sonra hiç çalışmaz oldu. Sorunun kapak kilidinde olduğunu tahmin ediyorum, kapak kilidi arızasını nasıl test edebilirim? Kilide giren 3 kablo mevcut, hangisi hangisine bağlanıyor?

12107 Mesaj
4 Ağustos 2011; 12:17:25 

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Candoğan bey, indesit marka bir makine var. Eskiden kapağını kapatıp, kapağın altındaki yere iki üç kere vurunca çalışmaya başlıyordu, taşınmadan sonra hiç çalışmaz oldu. Sorunun kapak kilidinde olduğunu tahmin ediyorum, kapak kilidi arızasını nasıl test edebilirim? Kilide giren 3 kablo mevcut, hangisi hangisine bağlanıyor?

Kablolar genelde faz, nötr ve topraklama şeklinde olur. Faz ile nötr'ü kısa devre yaparsanız makine çalışır. Sorununuzun kapak kilidinde olduğu kesin görünüyor, başka bir yerden yapacağını zannetmiyorum.

53 Mesaj
13 Ağustos 2011; 12:08:36 

quote:

Kablolar genelde faz, nötr ve topraklama şeklinde olur. Faz ile nötr'ü kısa devre yaparsanız makine çalışır. Sorununuzun kapak kilidinde olduğu kesin görünüyor, başka bir yerden yapacağını zannetmiyorum.

candogan62 bey profilo eurolüx 7110 çamaşır makinesinin kapak kilidini bir türlü bulamıyorum,tavsiye edebileceğiniz bir yer varmı

12107 Mesaj
13 Ağustos 2011; 17:40:59 

Bosch Maxx'ın kilidiyle aynıdır. O şekilde sorarsanız daha rahat bulursunuz sanırım. Ya da kilidi söküp tamircilere gösterin, yenisini versinler.

Kesin olarak Profilo'nun yetkili servislerinden alınabilir ama pahalıdır diye tahmin ediyorum.

İstanbul'daysanız Tarlabaşı bulvarındaki parçacılarda bulunur sanırım.

1587 Mesaj
15 Ağustos 2011; 0:57:10 

quote:

Selam,

11 yıldır kireç çözücü kullanmadan kullandığımız Siemens siwamat 54060 6kg çamaşır makinem son zamanlarda sıkarken veya kazan dönerken uçak kalkıyomuş gibi ses yapmaya başladı.
Bugün içini açtım motoru tek başına çalıştırdım, kazan ayrı çevirdim öyle pek bir ses çıkmıyordu. Aslında motordan biraz bilya sesi geliyor ama bilyalarda boşluk falan yok ve çok gürültülü değil. Komple motoru söktüm, yağladım tekrar taktım. Yine devirdaim pompasınıda açıp iyice temizledim(Borular falan artık iyice kireç tutmuş). Rezistansına da baktım pek bir kireç tutmamıştı. Makineyi toplayıp çalıştırınca o çok rahatsız edici ses gitmişti. Ama muhtemelen o ses yakında yine gelir. Çünkü ben kazanın ön kapak kısmında sürtündüğü yerden ses geliyor diye hisettim. Bilyaların oluğu kısmı açacak anahtar yoktu, olsa gres yağı ile yağlardım.
Neyse makineyi çalıştırınca ilk başlarda "Başlama" - "Çalışma" lambası bir biri arasında gidip geliyordu ve her gidiş gelişte başlayıp başlayıp duruyordu makine. Tüm kabloları kontrol ettim hepsi yerli yerinde ve doğru bağlanmıştı. Sağ taraftaki başlatma butonuna elimi kaldırmadan basınca makine çalışmaya devam ediyor ve o problem olmuyordu. Arada bir kaç saat geçti ve makine şuan normal çalışıyor(muhtemelen su kaçmış olabilir diyorum)

Bir iki sorum var. Makinenin hortumlarıda iyi kötü kireç bağlamış, bu saatten sonra çözmek için ne kullanılabilir. Benim niyetim gittiği yere kadar gittikten sonra yeni makine almak. Tabi bu arada ufak tefek sorunlarını çözmek isterim.

Samsung WF0804W8E 8 Kg. 1400 Devir Çamaşır Makinesini almayı düşünüyorum. Tavsiye edermisiniz bunu(1350TL civarı).
Siemens WM12S763TR ve Bosch WAS24763TR (aynı model sanırım) inceledim 1600TL civarı. O halde Samsung almak daha mantıklı değilmi?
Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fktanik -- 15 Ağustos 2011; 0:59:11 >

i7 2600. 3500mhz Cpu, MSI P67A-GD65 Anakart, Sapphire HD6950 2GB GDDR5, 2 x 4096 Mb Geil 1750 Mhz Dual DDR3, Kingston HyperX SSD 120GB + 2 x 1000GB Maxtor Black Caviar , Silverstone 800w Gold Plus PSU, Dark Knight Kasa, 47LW650s LG 3D TV, Nikon D90, Pioneer VSX915S 7.1-Channel Anfi

33 Mesaj
27 Ağustos 2011; 15:55:09 

quote:

Orijinalden alıntı: fktanik

Selam,

11 yıldır kireç çözücü kullanmadan kullandığımız Siemens siwamat 54060 6kg çamaşır makinem son zamanlarda sıkarken veya kazan dönerken uçak kalkıyomuş gibi ses yapmaya başladı.
Bugün içini açtım motoru tek başına çalıştırdım, kazan ayrı çevirdim öyle pek bir ses çıkmıyordu. Aslında motordan biraz bilya sesi geliyor ama bilyalarda boşluk falan yok ve çok gürültülü değil. Komple motoru söktüm, yağladım tekrar taktım. Yine devirdaim pompasınıda açıp iyice temizledim(Borular falan artık iyice kireç tutmuş). Rezistansına da baktım pek bir kireç tutmamıştı. Makineyi toplayıp çalıştırınca o çok rahatsız edici ses gitmişti. Ama muhtemelen o ses yakında yine gelir. Çünkü ben kazanın ön kapak kısmında sürtündüğü yerden ses geliyor diye hisettim. Bilyaların oluğu kısmı açacak anahtar yoktu, olsa gres yağı ile yağlardım.
Neyse makineyi çalıştırınca ilk başlarda "Başlama" - "Çalışma" lambası bir biri arasında gidip geliyordu ve her gidiş gelişte başlayıp başlayıp duruyordu makine. Tüm kabloları kontrol ettim hepsi yerli yerinde ve doğru bağlanmıştı. Sağ taraftaki başlatma butonuna elimi kaldırmadan basınca makine çalışmaya devam ediyor ve o problem olmuyordu. Arada bir kaç saat geçti ve makine şuan normal çalışıyor(muhtemelen su kaçmış olabilir diyorum)

Bir iki sorum var. Makinenin hortumlarıda iyi kötü kireç bağlamış, bu saatten sonra çözmek için ne kullanılabilir. Benim niyetim gittiği yere kadar gittikten sonra yeni makine almak. Tabi bu arada ufak tefek sorunlarını çözmek isterim.

Samsung WF0804W8E 8 Kg. 1400 Devir Çamaşır Makinesini almayı düşünüyorum. Tavsiye edermisiniz bunu(1350TL civarı).
Siemens WM12S763TR ve Bosch WAS24763TR (aynı model sanırım) inceledim 1600TL civarı. O halde Samsung almak daha mantıklı değilmi?
Teşekkürler

Merhaba,

Ben de sizinle aynı ikilem içerisindeyim. Samsung WF0804W8E mi bosch WAS24763TR mu?(20463,20763 de olabilir) Samsung un eco bubble özelliğini çok merak ediyorum. Şu an fiyat da benim için önemli ve samsung daha avantajlı. Ayrıca samsung a karşı bir sempatim var. Televizyon, buzdolabım samsung ve bunu çamaşır ve bulaşık ile tamamlamak istiyorum:)

Candoğan bey önceki yazılarınızdan samsung un eco bubble özelliğini henüz test etmediğinizi söylemiştiniz ama yine de size danışmak istiyorum. Samsung un bu yeni modeli hakkındaki görüşlerinizi de paylaşabilir misiniz?

Ayrıca 1250-1350 TL civarı makine önerilerinizi de rica ediyorum. Tercihim 7-8 kilo civarı. Şimdiden teşekkürler,

1587 Mesaj
27 Ağustos 2011; 17:18:09 

quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim1907

Merhaba,

Ben de sizinle aynı ikilem içerisindeyim. Samsung WF0804W8E mi bosch WAS24763TR mu?(20463,20763 de olabilir) Samsung un eco bubble özelliğini çok merak ediyorum. Şu an fiyat da benim için önemli ve samsung daha avantajlı. Ayrıca samsung a karşı bir sempatim var. Televizyon, buzdolabım samsung ve bunu çamaşır ve bulaşık ile tamamlamak istiyorum:)

Candoğan bey önceki yazılarınızdan samsung un eco bubble özelliğini henüz test etmediğinizi söylemiştiniz ama yine de size danışmak istiyorum. Samsung un bu yeni modeli hakkındaki görüşlerinizi de paylaşabilir misiniz?

Ayrıca 1250-1350 TL civarı makine önerilerinizi de rica ediyorum. Tercihim 7-8 kilo civarı. Şimdiden teşekkürler,

benim makinemin icini açtım, bilyalarını motor yagıyla yagladım, sagını solunu porçoz ile temizledim. Sonuç super oldu. Yeni makine işini bir sure askıya aldım ben :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fktanik -- 28 Ağustos 2011; 9:34:06 >

i7 2600. 3500mhz Cpu, MSI P67A-GD65 Anakart, Sapphire HD6950 2GB GDDR5, 2 x 4096 Mb Geil 1750 Mhz Dual DDR3, Kingston HyperX SSD 120GB + 2 x 1000GB Maxtor Black Caviar , Silverstone 800w Gold Plus PSU, Dark Knight Kasa, 47LW650s LG 3D TV, Nikon D90, Pioneer VSX915S 7.1-Channel Anfi

2663 Mesaj
6 Eylül 2011; 18:56:35 

selamlar herkeze pazar günü annem çamaşır makinesine evde ne kadar kilim vs. şeyler yıkamış ve amotisörlerden birinden ses geliyo ve kazan eskisine göre çok sallanıyo dansöz gibi bugün gelen arçelik servisi bu normal bi durum çok fazla çamaşır atmayın ve deterjan ölçünüzü düşürün dedi adam benle dikleşmeye başladı ve gitti yarım saat sona tekrar geldi telefonunu unutmuş ve gittiğinden 2 saat sonra yukarı dudullu sevisinden bi bayan memnun kaldınızmı diyince kadına bütün olanları veve makine şu anda çalışıyor isterseniz dinleteyim diyince gerek yok dedi isteseniz servisi tekrar yollayalım dedi istemiyorum dedim ve hiç memnun olmadığımı dile getirdim yarın başka şubenin servisini çağırdım bakalım onlar ne diyecek çok merak ediyorum şuç annemde tabi küçük küçük halıları atmış yıkamış kaç sefer

Sönmeyen bir oda düştüm, denizler dökseler hissetmez oldum.Yandım mı? Şebnem Ferah

1779 Mesaj
6 Eylül 2011; 19:27:11 

quote:

Orijinalden alıntı: efemre5059

selamlar herkeze pazar günü annem çamaşır makinesine evde ne kadar kilim vs. şeyler yıkamış ve amotisörlerden birinden ses geliyo ve kazan eskisine göre çok sallanıyo dansöz gibi bugün gelen arçelik servisi bu normal bi durum çok fazla çamaşır atmayın ve deterjan ölçünüzü düşürün dedi adam benle dikleşmeye başladı ve gitti yarım saat sona tekrar geldi telefonunu unutmuş ve gittiğinden 2 saat sonra yukarı dudullu sevisinden bi bayan memnun kaldınızmı diyince kadına bütün olanları veve makine şu anda çalışıyor isterseniz dinleteyim diyince gerek yok dedi isteseniz servisi tekrar yollayalım dedi istemiyorum dedim ve hiç memnun olmadığımı dile getirdim yarın başka şubenin servisini çağırdım bakalım onlar ne diyecek çok merak ediyorum şuç annemde tabi küçük küçük halıları atmış yıkamış kaç sefer

Bende evdeki 2-3-4-5metrelik ince kilimleri küçük halıcıkları yıkıyorum ama hiçbirşey olmuyor sadece fazla köğük yapıyor.Bi keresinde Deterjan kutusundan köpük gelmişti o kadar teknik ve mekanik bir sorun yok.Ancak Battaniyeler makineleri çok fazla zorlar çünkü 3kg lık battaniye su yiyince 15 kg olur.Makine yıkama ve sıkma aşamalarında bayağı zorlanır.Bende Birkeresinde makineye 5 tane kalın bornoz tıkmıştım dönerken ve sıkarken evdeki ışıkları bile etkiliyordu.Muhtemelen sizin makinenin amortisörlerinden biri arızalanmış ön amortisörse normaldir çünkü düz kazanlı makinelerde bile doluyken yükün fazlası önde oluyor çünkü ön amortisörler arkadakilerden daha yumuşaktır.Arkadakiler ise Çok yükte motora zarar vermesin diye biraz daha serttir.Kısacası başka bi servis çağırın.Makinenizin modeli ne acaba?

2663 Mesaj
7 Eylül 2011; 12:06:06 

modeli 8124 hst sabah servis geldi ve amortisör sesinin normal olduğunu söledi ne biçim teknisyense artık bozulmasını beklicez bariz amotisör sesi geliyo ve bunu normal diyip geçistiriyolar kasnaklı makineler hep böle ses yapar diyip duruyo bilmiyorum valla dün gelen teknisyen çok deterjandan demişti bence alakası yok konsantre matik olduğu için zaten çok koymuyorum bu sabahta kazan çok sallanmadı ama amortisörler tak tak tak diye haykırmasını normal görüyolar ve annem pazar günü makineyi 6 sefer çalıştırmış

Sönmeyen bir oda düştüm, denizler dökseler hissetmez oldum.Yandım mı? Şebnem Ferah

4 Mesaj
9 Eylül 2011; 0:26:23 

MERHABA 10 YILLIK BOSCH WFO 2060 MODEL ÇAMAŞIR MAKİNAM SU ALIYOR ,YIKAMA YAPIYOR FAKAT SU BOŞALTMA VE SIKMAYI MANUEL OLSA DAHİ YAPMIYOR. ARIZA NE OLABİLİR BEN YAPABİLİRMİYİM VEYA YAPTIRIRSAK MALİYETİ NE OLUR.

1 Mesaj
14 Eylül 2011; 20:12:48 

merhabalar arcelik 3340yg model çamasır makina kazanının rulmanları bozulmus servis 300lira masraf cıkardı acaba bunu kendim değiştirebilirmiyim ve gerekli yedek parcayı nerden bulurum.. yardımcı olabilirseniz sevinirim

1779 Mesaj
15 Eylül 2011; 10:17:28 

quote:

Orijinalden alıntı: cancan983

merhabalar arcelik 3340yg model çamasır makina kazanının rulmanları bozulmus servis 300lira masraf cıkardı acaba bunu kendim değiştirebilirmiyim ve gerekli yedek parcayı nerden bulurum.. yardımcı olabilirseniz sevinirim

Rulmanları değiştirmek için tamburu sökmeniz gerekiyor buda oldukça zahmetli bir iş..

12107 Mesaj
15 Eylül 2011; 10:54:13 

quote:

Orijinalden alıntı: cancan983

Makinenin arkasından kayışı çıkarmanız ve kasnağı sökmeniz; ardından da makinenin ön duvarını söküp kazanın ön klipslerine ulaşarak tamburu önden çıkarıp işlem yapmanız gerekiyor.

2 adet rulman ve keçeye ihtiyacınız var. Model numarası vererek Arçelik yetkili servisinden alabilirsiniz.

Gerekli el becerisine sahipseniz ve bazı noktalara dikkat ederseniz yapabilirsiniz.

Tamirin pahalı oluşunun sebebi malzeme değil, işçiliktir.

1 Mesaj
23 Eylül 2011; 22:49:30 

merhaba arkadaşlar arçelik beko 2820 b çm açma düğmesine bastığımda evin sigortaları attı.makinayı söküp baktım hız modil kartında bir kaç direnç yanmış. kartı yeniledim.makinayı çalıştırdım sorun yok.ancak 1 yıkama yaptıkdan sonra ikinci bi yıkamayı denedim.makina açma düğmesine bastıkdan 3-5 sn sona tekrar sigortalar atıyor....sizce sorun ne olabilir.eğer modil kart tekrar yandıysa umarım yanmamıştır nedeni nedir
şimdiden tşkrlr.....

1 Mesaj
30 Eylül 2011; 1:57:54 

profilo ACM 2060 model çamaşır makinemi çalıştırdığımda ilk başta gayet normal bir şekilde hazır düğmesi yanıyor ayarları yapıp start düğmesine bastığımda çalışıyor diyor fakat bir süre sonra elektirik gitmiş gibi bütün ışıkları sönüyor ve makine çalışmıyor. Kapı kilidi kalktıktan sonra tekrar denediğimde aynı olaylar yeniden oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
saygılar.

12107 Mesaj
30 Eylül 2011; 6:38:41 

quote:

Orijinalden alıntı: mnd-33

merhaba arkadaşlar arçelik beko 2820 b çm açma düğmesine bastığımda evin sigortaları attı.makinayı söküp baktım hız modil kartında bir kaç direnç yanmış. kartı yeniledim.makinayı çalıştırdım sorun yok.ancak 1 yıkama yaptıkdan sonra ikinci bi yıkamayı denedim.makina açma düğmesine bastıkdan 3-5 sn sona tekrar sigortalar atıyor....sizce sorun ne olabilir.eğer modil kart tekrar yandıysa umarım yanmamıştır nedeni nedir
şimdiden tşkrlr.....

Makinenizin motor soketine su gidiyor olabilir. Üst kapağı sökerek deterjan kutusu ile kazan arasındaki hortumu kontrol edin. Kazana bağlanan ağzında sızıntı varsa bu su motor soketine değer ve atlamaya neden olur. Sızıntı varsa soketi de kontrol edin,

1 Mesaj
16 Ekim 2011; 19:42:31 

çamaşır makinemiz arçelik. su alıp boşaltıyor ama tampler dönmüyor ve f6 yazıyor ekranda. servis çağırmadan yapılabilecek birşey varmı neden kaynaklı olabilir.

12107 Mesaj
17 Ekim 2011; 11:59:27 

quote:

Orijinalden alıntı: amy999

çamaşır makinemiz arçelik. su alıp boşaltıyor ama tampler dönmüyor ve f6 yazıyor ekranda. servis çağırmadan yapılabilecek birşey varmı neden kaynaklı olabilir.

Model nedir? 5800E mi 5500E mi?

16 Mesaj
18 Ekim 2011; 21:36:35 

Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar. Daha önceki yazılanları okuyarak, ölü durumda bulduğum çamaşır makinemin 3 farklı arızasını giderebildim. Buradan soru soran ve cevaplayan herkese teşekkürler.. Fakat bir türlü çözüm bulamadığım bir sorun daha var. Arçelik 3500 makine 5kg kapasiteli fakat neredeyse yarıdan az çamaşır koymama rağmen bir kaç tur dönüyor daha sonra hiç hareket etmiyor. Her defasında kapağı açıp bir kaç parça daha alıp tekrar çalıştırdıktan sonra yıkmayı tamamlayabiliyor. 5 kg'lık makinede 2 kg çamaşır yıkamak zorunda kalıyorum. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

sd

12107 Mesaj
18 Ekim 2011; 22:15:09 

Motor kömürlerini değiştirmeniz gerekiyor.

Kömür boyları 1,5cm'den uzunsa hız kartını değiştirin.

16 Mesaj
18 Ekim 2011; 23:02:35 

Hocam hızlı cevabınız için teşekkürler.. Hız kartının tahmini fiyatı ne kadardır.?

sd

1 Mesaj
19 Ekim 2011; 20:11:15 

beko 2618 çamaşır makinem var makine çalışmaya başlaadığında deterjaan bölmesinin üstünden su almıyor su çok az aktığı için deterjaan bölmesinin arkaa kısmından çok az akıyor sonra duruyor makine daha ssonra durulama ışığı yanıp sönüyor yardımcı olun bana