SAĞ ÖN TEKERDEN GELEN SES?
29 Cevap11093 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

859 Mesaj
21 Mart 2009; 23:41:27 

arkadaşlar 97 corollamda aracı ilk çalıştırdığımda sağ ön tekerlek tarafından cırt cırt cırt diye ses geliyor..arac biraz yol yapınca bu ses gidiyor..sadece sağ tarafta bu var...ustaya götürmüştüm baktı arac sağlam dedi sanırım araba sıcak oldugu ıcın..sıcak oldugunda herhangi bir ses gelmiyor..sizce nedir,daha önce bu sorunu yaşayanlar nasıl çözdü....

905 Mesaj
22 Mart 2009; 4:40:33 

Aks bilysası falan olabilir. Biya daagıtmıssa gıcırtı seklinde bu sesi yapar. Degismesi gerekebilir.

Hayat 3.5 la 4 arasındadır. Ya 3.5 atarsın ya 4-4 lük yaşarsın.

859 Mesaj
22 Mart 2009; 8:48:05 

önemli ve pahalı bir sorunmudur?bu sorunu yasayan diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum...

quote:

Orjinalden alıntı: mprivateturun

Aks bilysası falan olabilir. Biya daagıtmıssa gıcırtı seklinde bu sesi yapar. Degismesi gerekebilir.

905 Mesaj
22 Mart 2009; 21:34:41 

quote:

Orjinalden alıntı: 97 corolla xli

önemli ve pahalı bir sorunmudur?bu sorunu yasayan diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum...

Önemli bir sorundur. Ama onemine gore cok pahalı deigildir. Parca fiyatı 50 lira falandır. 30-50 lira da iscilik verirsiniz.

Hayat 3.5 la 4 arasındadır. Ya 3.5 atarsın ya 4-4 lük yaşarsın.

4404 Mesaj
22 Mart 2009; 22:40:26 

aks bilyasından değildir. çünkü bilyadan olsa sonradan da devam eder. sağa sola dönerken de ses geliyor mu?
belki de tekerin dişleri arasına taş sıkışta olabilir. komik ama olabilir.

1689 Mesaj
23 Mart 2009; 14:39:38 

direksiyonu çevirirken ses yapıyorsa, amortisör bilyası yada helezondandır.

eğer bundansa, amortisörler sökülüp tornaya gidecek.

toplam sana maliyeti 50-70 lira olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KUZEY -- 23 Mart 2009; 14:37:05 >

859 Mesaj
24 Mart 2009; 13:22:08 

ses sadece ilk çalıştırmada araba ısınıncaya kadar geliyor...ısınınca sağa sola dönsende ses yok...anlamadım gitti....

31 Mesaj
24 Mart 2009; 16:24:14 

Efsane kasa corolla da,kayış tertibatı ve krank kasnağı sağ tarafa gelecek şekilde motor yerleştirilmiştir.Duyduğunuz ses triger kayış bilyası yada V kayışı dır,bir ihtimal su pompasının iç rulmanıda olabilir.Bir de eski motorlar da yataklara yağ ulaşıncaya kadar mil ile muylu arasında film oluşmaz ve ses çıkar,bu da bir ihtimaldir.

Sahip olduğumuz değerlerin farkında mıyız?

859 Mesaj
25 Mart 2009; 10:22:17 

teşekkürler dostum verdiğin bilgiler için....

quote:

Orjinalden alıntı: yusufkoc

Efsane kasa corolla da,kayış tertibatı ve krank kasnağı sağ tarafa gelecek şekilde motor yerleştirilmiştir.Duyduğunuz ses triger kayış bilyası yada V kayışı dır,bir ihtimal su pompasının iç rulmanıda olabilir.Bir de eski motorlar da yataklara yağ ulaşıncaya kadar mil ile muylu arasında film oluşmaz ve ses çıkar,bu da bir ihtimaldir.

859 Mesaj
26 Mart 2009; 17:41:14 

guncel..

882 Mesaj
28 Mart 2009; 16:31:44 

bu aks yada amortisörle ilgili bir şey değil ilk çalıştırmada yapıyorsa bunlarla hiç alakası yok , büyük ihtimal kayış yada kasnak , devirdaim ses yapıyor olabilir

859 Mesaj
28 Mart 2009; 21:20:09 

teşekkürler verdiğin bilgiler için dostum..ustada bişey diyemedi arac sıcak gittiği için...acaba sağ tekerisöktürsem ole bir baktırsammı?

quote:

Orjinalden alıntı: gizlimabedim

bu aks yada amortisörle ilgili bir şey değil ilk çalıştırmada yapıyorsa bunlarla hiç alakası yok , büyük ihtimal kayış yada kasnak , devirdaim ses yapıyor olabilir

859 Mesaj
31 Mart 2009; 10:36:25 

güncel...

2821 Mesaj
31 Mart 2009; 11:06:31 

quote:

Orjinalden alıntı: _KUZEY

direksiyonu çevirirken ses yapıyorsa, amortisör bilyası yada helezondandır.

eğer bundansa, amortisörler sökülüp tornaya gidecek.

toplam sana maliyeti 50-70 lira olur.

amortisörün tornaya girdiğini hiç duymamıştım. bu konuda biraz bilgi verebilirmisin?

ida

859 Mesaj
3 Nisan 2009; 18:32:11 

arkadaşlar aracımın balatalarını değiştirince ses az da olsa kesildi ama gene ses azda olsa devam ediyor.balataları değiştirirken usta kayışa baktı kayıştan değil bu ses dedi....

1313 Mesaj
4 Nisan 2009; 17:11:05 

disk ten olabilir.bende aynı sorun vardı ama bendeki düşük hızlarda sürekli gibiydi inişte artıyordu. değiştim dikleri bende anlamadım fren yapmadan bu ses nasıl geliyordu ama sorun ordan çözüldü.

Megane 3 faz 2 1.6 extrem.
Sony Xperia P

859 Mesaj
6 Nisan 2009; 21:07:25 

eskiden kalkışta ses yapardı ön balataları değiştirdik şimdi arac sogukken ilk calısıtırınca ses gelmiyor, 300 metre sonra cırt cırt diye ses geliyor..anlamadım gitti bu işi...

3770 Mesaj
7 Nisan 2009; 23:13:16 

aracı çalıştırınca motorun içinden kayış sesi gibi ses geliyorsa

başlı başına devirdaym kasnağı veya direksiyon pompasından kaynaklanabilir. tabi bu söylediklerim ustanın beyanıdır;
bilyaların içinde çapaklanma olabilir, direksiyon pompası yağsız olabilir, devirdaym kasnağında yalpalama vardır...

tabi biz kasnağı gerdire gerdire bi nebze sesi kesebildik. ama arasıra da olsa 3-5 saniyelik dikkat çekici bi cıyırtısı hala var. bunun kesin çözümüne ulaşmak için direksiyon pompasının sökülmesi veya devirdaym kasnağının sökülmesi gerektiğini ustamız söylemişti...

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

3770 Mesaj
7 Nisan 2009; 23:18:39 

ayrıca sola dönüşlerde sag tekerden bişey sıkışmış gibi ses geliyodu, geçen gün viraj denge rotlarını değiştirdim, bu ses kesildi

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

44 Mesaj
8 Nisan 2009; 1:00:14 

SELAM ARKADAŞIM SENİN ARAÇTAKİ ARIZAN TAHİNİMCE PORYA BİLYASI DAĞILMIŞTIR EĞER BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSEN 3 4 AY GİBİ NE OLUR Bİ GÜN LASTİK YERİNDEN ÇIKAR VE SENDEN ÖNDE GİDER :) YANİ AKIS KESER AMA İLERDE HEMEN DEĞİL BENIMKI DAGILMIŞTI KENDIM DEĞİŞTİRDİM 1 SAAT SÜRDÜ :)

859 Mesaj
9 Nisan 2009; 14:54:10 

dostum bilgilerin için teşekkürler...bendeki sorunların yanısımı yasandı sende..arac sogukken ilk çalıştırmada sağ tekerden sesin cırt cırt diye gelmesi ve ısınınca sesin kesilmesi....
quote:

Orjinalden alıntı: reno19murat

SELAM ARKADAŞIM SENİN ARAÇTAKİ ARIZAN TAHİNİMCE PORYA BİLYASI DAĞILMIŞTIR EĞER BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSEN 3 4 AY GİBİ NE OLUR Bİ GÜN LASTİK YERİNDEN ÇIKAR VE SENDEN ÖNDE GİDER :) YANİ AKIS KESER AMA İLERDE HEMEN DEĞİL BENIMKI DAGILMIŞTI KENDIM DEĞİŞTİRDİM 1 SAAT SÜRDÜ :)

859 Mesaj
10 Nisan 2009; 17:53:22 

arkadaşlar bugun ilk arabayı öğleden sonra çalıştırdım... geri geri gidiyodum frene bastım arac durdugu yerde uzun süreli yani 15 sn cırtlamaya devam etti sonra sesi kesildi.arac cırtlamaya basladıgından beri böyle ses vermemişti ilk defa farklı bir durumda bu ses nüksetti....

44 Mesaj
11 Nisan 2009; 0:43:23 

DURDUĞU YERDE SESİN NERDEN GELDİĞİNİ TESPİT EDEBİLDİNMİ EVET AYNI SES BENDE VARDI AMA AZ GİDERKEN VARDI DURURKEN YOKTU ARKADAŞIM SESİ İYİ DİNLEMEYE ÇALIŞ SANZUMANIDA DİNLE SES SENKROMEÇ'TENDE GELEBİLİR

44 Mesaj
11 Nisan 2009; 0:56:25 

yani senkromeç derken SEKROMEÇ DİŞLİ

44 Mesaj
11 Nisan 2009; 1:18:52 

ve durduğu yerde ses yine gelirse debriyaja basta dinle ses yine varmı

859 Mesaj
11 Nisan 2009; 17:43:25 

bugun aynı yerde aynı saatte gene aynı sını yaptım bu sefer ses gelmedi... dün gece ilk çalıştırdım camları açtım ilk harekette ses gelmedi 400 metre gittim ses cırtlama yaptı... frenden diye düşünüyorum..balataları değiştirince ilk kalkışlarda ses gitti 300 metre sonra 3 4 kere cırt cırt yapıyor geçiyor...bir metal bir yere sürtüyor ama anlamadım gitti...

3770 Mesaj
12 Nisan 2009; 10:51:14 

valla arkadaşım, senin bu bahsettiğin cıyırtı muhtemelen kaputun altından biyerden gelebilir

yukarda bahsettim. kayış sesi gibi bi ses ama, bu ses kayıştan gelmiyor... v kayışının bağlı bulunduğu pompa veya devirdaymın içinden gelebilir. bunların bilyaları deforme olabilir

illaki sağ tekerde bi sorun var diyosan;
askerde kullandığım aracın sağ tekerinden ses geliyodu. sağa sola dönüşlerde bazen durduğu yerde bi cıyırtı kopuyodu... biz lastiğin iç kısmında, rotların orda bulunan körüğün içine enjektörle hidrolik sıktık ve bu sesten kurtulduk.

enjektörden kastım, bildiğin aşı enjektörü. körüğü delip içine sıktık. bu formül belki işine yarayabilir...

yukarda arkadaşın bahsettiği bilya olayı ise;
şanzuman yağsız kaldığı zaman bu bilya cıyırdar,gıcık bi ses çıkarır. debriyaja basınca keser. soğuk havalarda aracı ilk çalıştırınca bu ses bariz gelir.

çünkü bu şanzuman sorununu kendim yaşadım. yağlamalarda şanzumanın yağınıda kontrol ettir

103 Mesaj
27 Aralık 2013; 0:26:57 

Gelen ses sabah ilk çalıştırdığında geliyor ve bi müddet sonra kesiliyorsa eğer bir oto tamircisi olarak ya v kayışın dan geliyodur yada ki bu daha yüksek ihtimalli v kayışının gergi bilyasından geliyodur. baska yerden devirdaimden felan geliyor olursa kolay kolay sonrada kesilmez ses. %90 bu dediğimden.

http://otomobilimm.blogspot.com.tr/

505 Mesaj
27 Aralık 2013; 9:41:03 

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetbulut38

Gelen ses sabah ilk çalıştırdığında geliyor ve bi müddet sonra kesiliyorsa eğer bir oto tamircisi olarak ya v kayışın dan geliyodur yada ki bu daha yüksek ihtimalli v kayışının gergi bilyasından geliyodur. baska yerden devirdaimden felan geliyor olursa kolay kolay sonrada kesilmez ses. %90 bu dediğimden.

bende de düşük devirde tırrrr diye ses geliyor, devir artınca ses kesiliyor. tekrar devir düşerse yine oluyor. bu da v kayışından mıdır?

103 Mesaj
30 Aralık 2013; 21:30:23 

Hayır düşük devirde tırrr diye bi sesi v kayışı yapmaz. Bu arada aracınızın markası neydi söyleyebilirseniz daha sağlam tahminde bulunabilirim

Bu mesajda bahsedilenler: pelstina

http://otomobilimm.blogspot.com.tr/
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.797