Şimdi Ara

DirectX 11 destekli GPU'lar son çeyrekte geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
3.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GeForce GTX 275 modelini kullanıma sunacak Nvidia ile Radeon HD 4890 modelini hazırlayan AMD-ATi, Nisan ayı ile birlikte yeni bir rekabete başılayacaklar. Tabii her iki firma kapalı kapılar ardında yeni nesil grafik işlemci çözümlerini hazırlamaya da devam ediyorlar. AMD-ATi RV870 GPU'su ile Nvidia ise GT300 kod adlı GPU ile yılın ikinci yarısına hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Sektörde rakipsiz her iki firmanın da DirectX 11 desteği sunması beklenen yeni GPU'ları açıklanan bilgilere göre yılın son çeyreği ile birlikte pazara sunulacak gibi görünüyor. Microsoft'un Windows 7 ile birlikte sunmaya hazırlandığı DirectX 11, donanım üreticilerinin yanı sıra oyun stüdyoları arasında da yeni bir yarışı başlatacak ve yapımcılar DirectX 11 destekli yapımlarını duyuracaklar.

RV870 ve GT300 GPU'ları arasındaki mücadelenin bir diğer önemli noktası ise yeni nesil teknolojilere hızlı adapte olabilme yarışı. Üretim teknolojilerine geçiş konusunda kıyasıya bir rekabetin içerisinde olan AMD-ATi ve Nvidia, DirectX 11 için pazara giriş yapan ilk üretici olmayı hedefliyorlar. Nvidia, DirectX 10 için elde ettiği başarıyı tekrarlamayı, AMD-ATi ise DirectX 10.1'in devamını sağlamayı hedefliyor.

• dx 10 n un neyini gördükki 11 geliyor

donanım dünyası yalan dolan
  • Bazı nimetlerini gördü mesela crysis.Crysis kadar grafikleri bi oyun ben şahsen oynamadım.Bide eskilerden farcry vardı.Dx10u kullanan fazla bi oyun yok ama ileride yaygınlaşacaktır.
  • aynen dogru soyluyorsun valla
  • 2 senedir ileride yaygınlaşacak dediler. Dx 10 destekli oyunlar 2 senede iki elin parmaklarının toplam sayısına bile ulaşamadı.. Dx11 le umarım bu süreç kısalır ve oraya yeni oyunlarla birlikte yani uygulamalrda çıkar.
  • yav Bismillah biz daha dx 8.1 deyiz millet 11'de
  • quote:

Orjinalden alıntı: yigitap

yav Bismillah biz daha dx 8.1 deyiz millet 11'de

• direct x 10 un olmamasının sebebi Vista'nın sevilmemesi.. ben de o sevmeyenlerdenim :P ama windows 7 pek bi hoşuma gitti.. sanki Vista'nın ehlileştirilmiş hali gibi.. daha bi söz dinliyo, daha düşük sistem gereksinimi var oyunlarda ve yüksek performans isteyen uygulamalarda. aslında şöyle bir benzetme çok uygun olur: yeni nesil görünüme geçişte Vista nasıl yarım kalmış bir adımsa, direct x 10 da öyle.. 7 ve 11 de o adımların daha sağlam basılmış hali. tabi ben her ne kadar 7 yi sevdim desem de, gözüm asıl Midori'de :P sıfırdan kod yazıyolar oturup.. :D microsoft tan office 2003 ten bu yana çıkarılmış ilk kaliteli yazılım olcak Midori :) aahh midori gel artık :D
  • zaten yeni nesil ati ekran kartları hd4xxx serisi dx 10.1 desteklemiyormu yani dx11 yoksa kandırıldıkmı
  • Kartlar gelse bile 2010'nun sonuna kadar dx11'li oyun beklememek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FadeToßlack -- 21 Mart 2009; 15:38:52 >
  • üstad zaten 10.1 ayrı bi olay :D onu destekliyo ATI şu anda.. ama 10 la 10.1 farkı yazılımsal bi olay :D çok büyük bi olay yok yani. yani isteseler 10.1 i nvidia nın şu anki kartlarına uyumlu olarak da da yazabilirler :D directx 10 u xp için de yazdıkları gibi.. ne derece verimli olur bilemem... ama yaptı böyle şeyler daha önce microsoft :D donanımsal bi olay değilse Directx, neden insanlar donanım yeniliyor sürekli ? diye sesler yükselince microsoft tırstı büyük ihtimalle, 10.1 in arkası gelmedi :D ama 11 de öyle bişeyler yapmazlar herhalde.. hani XP içinde directx 11 çıkarsa ve Nvidia 8xxx serisi ve ATI 2xxx serisine de destek vericek falan derlerse :D valla billa free-dos kullanırım makinayı.. en kötü ihtimalle oturur ubuntu ya da pardus kurarım :P
  • directx 10 bütün nimetlerinden yararlandık artık yetmememye başlamıştı. eskidi gitti. bir an önce directx 11 gelsin de geçelim. sıkıldım ben bu directx 10 dan
  • dx 11 mi :S beyler ben hayatımda dx10 ıle bır oyun oynamadım dx 11 ne ara gelıo
  • dx11 çıkacak ta yaygınlaşacakta sonra buna destekli oyunlar çıkacakta ohooooo ölme eşşeğim ölme misali
    Ben memnunum dx9 dan koç gibi Allah nazarlardan korusun (Amiiin)
  • daha yeni dx10.1 kart aldım walla en az 2 yıl sonra geçerim dx11
  • quote:

Dx10u kullanan fazla bi oyun yok ama ileride yaygınlaşacaktır.

Xp hala piyasada hakimken dx10 un yayginasmasini beklemesin
  • quote:

Orjinalden alıntı: K.Kahriman

zaten yeni nesil ati ekran kartları hd4xxx serisi dx 10.1 desteklemiyormu yani dx11 yoksa kandırıldıkmı

Dx10.1 ile dx11 ayrı şeyler. Dx10.1 yalnızca dx10'un biraz daha geliştirilmiş hali. Ancak onu kullanan ne bir uygulama ne de bir oyun çıktı. O nedenle dx10.1 anlamsız kaldı. Hatta dx10 destekli oyun bile yok piyasada.

Zannediyorum ki geçmişte olan şey yine olacak ve Windows 7'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte gerçek anlamda dx10 destekli oyunlar piyasaya çıkacaktır. Halihazırda vista kullanıcısı az ve kullananların birçoğunun dx10 destekli kartları bile yok. Varsa da hazır pc alan kullanıcı olduklarından eski nesil, giriş seviyesi kartlar. O nedenle firmalar dx10'a gerek duymuyorlar ki dx9 hala yeterli seviyede (bence).

Ancak yeni çıkan api ile eskisinin kullanımının artacağı da ortadadır. En basit örnekler: Max Payne serisi, CoD serisi, NFS serisi... Bu oyunlar çıktıkları dönemlerin modern dx api'lerini yalnızca kağıt üzerinde, çalışabilmek için destekleyen oyunlardı. Aslında hepsi bir önceki api kodlarını kullanıyorlar ve bu api'lerin sağladıkları avantajlardan ve özelliklerden yararlanabiliyorlardı. Bu durumda akla gelen tek şey dx11 çıkınca, dx10 destekli oyunların sayısında büyük bir artış olacaktır. Tabi bu oyunlarda sistem gereksinimleri tablosunda dx11'i şart koşacaklardır. Ama görsel anlamda dx11 avantajlarını kullanmak için önümüzde uzun yıllar var...

@tımestop

Almanıza gerek de yok. Dx11 ancak 2 yıl sonra oturmaya başlar. Belki daha da uzun sürer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 21 Mart 2009; 16:54:54 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mamad
    Dx10.1 ile dx11 ayrı şeyler. Dx10.1 yalnızca dx10'un biraz daha geliştirilmiş hali. Ancak onu kullanan ne bir uygulama ne de bir oyun çıktı. O nedenle dx10.1 anlamsız kaldı. Hatta dx10 destekli oyun bile yok piyasada.

yani ileride s.m 5.0 çıkarsa hd4850 açmayacakmı bu oyunları ben ne anladım bu işten 4.1 yani 5.0 ın hazırlığı anlamına geliyor sanıyordum
  • Bi 11 eksikti o da gelde ya ölsemde gam yemem artık
  • dx 10 dan beklediklerimi alamadım dx11 keser beni belki
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.