- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Pringles 'ta domuz yağı Sorunsalı
117 Cevap32743 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

377 Mesaj
29 Mart 2010; 0:35:17 

quote:

Orijinalden alıntı: Fatz

Gıda mühendisi bir tanıdık ve Almanya'da yaşayan bir arkadaşımın söylediğine göre Pringles'ın içerisinde domuz yağı var. Pringles'ın arkasındaki etikete bakarsanız içerisinde E-471 kod adlı Gıda katkı maddesi yer alıyor. Bu da domuz yağının kullanıldığının göstergesiymiş.

Eskiden bende çok yerdim. Günde en az 1 paket... Artık almıyorum.

Ya ha biri dedi diye hemen inanın. Biraz araştırıp fikir yazın, biri bilmem ne demiş, arkadaşta yemeyi bırakmış. Ben de diyorumki tüm kola, ekmek, ve çikolatada eşşek yağı var, e-471 var, domuz var. Bunları da yemeyi bırakın.

377 Mesaj
29 Mart 2010; 0:40:16 

0

Yediğim en kötü lezzet.

5698 Mesaj
29 Mart 2010; 0:41:04 

Kutusunda yoktur yazıyor bende inanıp alıyorum ayda 1-2 tane yiyorum valla,

Dünya üzerindeki canlıların, DNA zincirinde sadece dört Nükleotit bulunur. Her canlı varlık, bu dört temel yapı taşlarının değişik kombinasyonlarıyla yaratılmıştır. Bizim gen zincirimizde ise; Boşluklar vardır. Bunlar beşinci ve altıncı DNA Nükleotidir. Şu an gen aktarımını tamamladık, yeni bir tür yaratmayı başardık, Bu tür insan ile uzaylı melezidir,

1857 Mesaj
29 Mart 2010; 0:46:42 

sour cream and onion(yeşil kutu) olanında domuz yağı varsa da beni pek ilgilendirmiyor. dünyanın en lezzetli cipsi. bırakacak değilim ..

everybody loves somebody sometime
everybody falls in love somehow

227 Mesaj
29 Mart 2010; 0:52:56 

0

Just Do İt ! (Sadece Yap)

500 Mesaj
29 Mart 2010; 0:56:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Achteruit

0

[font="Courier New"] Bu saatte neden yapıyorsun bunu ? [/font]

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
29 Mart 2010; 1:13:12 

Gecenin bu saatinde yaptığınız iş değil mi ? Az önce yurttaki gece bekçisini uyandırıp köşedeki tekel bayiinde buldum kendimi

278 Mesaj
29 Mart 2010; 1:16:34 

quote:

Orijinalden alıntı: gokata

monosodyum glutamat. bir araştır istersen. afedersin b.kun üstüne katsan bundan onu bile afiyetle yersin

aynen. tatsız çeşni beynini uyarıyor ve herşey lezzetli geliyor obez eder adamı ha
kodu E621

give me your dirty love!

1721 Mesaj
29 Mart 2010; 3:01:58 

desenize satışlar tavan yapıcak :)

PSN: NANOSUITX6

1526 Mesaj
29 Mart 2010; 14:31:52 

Tüm bu domuz muhabbetleri beni acıktırdı

1273 Mesaj
22 Haziran 2012; 20:34:13 

hayatımda daha pringles yemedim güzelmi?

782 Mesaj
6 Temmuz 2012; 20:01:03 

Şimdi arkasına baktım aynen şöyle yazıyor.Domuz yağı ve domuzdan elde edilmiş katkı maddesi yoktur.

150 Mesaj
6 Temmuz 2012; 20:09:44 

oef be babam P&G de çalışırken az getirmezdi ne yerdik şimdi bir yerimizi yırtalım aldığımız kiloları vermek için ah ulan ah

seize the day

9732 Mesaj
7 Temmuz 2012; 2:19:47 

Domuz urunleri son derece lezzetli. Herkese oneririm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

MB: |MSI Z77A-GD55| CPU: |Intel Core i5 3570k@4.7Ghz|
GPU: |MSI 2 GB HD7870 Twin Frozr+Sapphire 2 GB HD7870 CrossfireX(@1200/1350)| RAM: |8 GB DDR3 1666(9-9-9-24)|
SSD: |60 GB Corsair Force 3| HDD: |1 TB WD 7200|
Case: |Zalman Z11 Plus| |Zalman MFC3 Fan Controller| |Corsair H80 Hydro Series|
PSU: |Corsair AX1200i 80+Platinum| Mouse: |Logitech G9X MW3 Edition| Keyboard: |Logitech G710+ Gaming|
Console: |Xbox One| Headset: |Tritton AX720 7.1| Mobile: |Samsung Galaxy S4| Monitor: |3x AOC 23" E2357FM Eyefinity@5760x1080p|

333 Mesaj
7 Temmuz 2012; 2:40:45 

E471 is mainly produced from vegetable oils, although animal fats are sometimes used and cannot be completely excluded as being present in the product. The fatty acids from each source are chemically identical. However, vegetarians and vegans, not wishing to consume any animal products, generally avoid products containing E471 unless they are certain that it is derived from vegetable oils. Also, because there is a risk of pork fat being present, Muslims and Jews will also avoid products containing E471 unless they know that it is made from vegetable oils.
Vikipediadan alıntı.İngilizcesi olan anlat her e471 d*zdan elde edilmiyor.

Dıreeeyvın başarılı ve yakışıklı.

137 Mesaj
6 Ağustos 2013; 22:36:38 

domuz yağı var mıymış læ

Satilik Takaslik Saints Row 3, Saints Row 2, Sacred 2, Risen 2

1835 Mesaj
24 Kasım 2013; 15:06:05 

Bu konuda bir gözlemimi aktarayım; piyasada çok bulunan çeşitlerden sade ve paprika olanlarında "domuz yağı ve katkıları yoktur" yazarken "sour cream and onion" ürününde bu ibare yer almamaktadır. Ilgili olanlar dikkate alsın.

3597 Mesaj
24 Kasım 2013; 15:08:26 

Cogu marketlerde aldigimiz normal pringles'larda yok. Bazi ozel modellerinde var, bunlar Turkiye'ye az getiriliyor ve turistlerin oldugu yerlerde satiliyor genelde. Yani bakkaldan aldigimiz pringles'ta yok.

5334 Mesaj
24 Kasım 2013; 15:12:09 

İlk sayfanın yarısı sınırsız yemiş

1835 Mesaj
24 Kasım 2013; 15:23:04 

Bu arada benim bahsettigim pringles lar Carrefour ve Migrosta satılanlar. Ikisinde de inceledim ve "sour cream & onion" olanda domuz yağı yoktur yazmıyor. Ama sade ve paprikada yazıyor. Bu arada " sour cream & onion" ürününde Türkçe yazılar var sadece bahsettiğim ibare yok.

918 Mesaj
24 Kasım 2013; 15:28:11 

Turkiyedeki hicbir pringlesta domuz yagi yoktur zaten domuz yagi filtresi uyguladigimiz icin turkiyeye sinirli cesit pringles geliyor Yurt disinda yosunlu,yengecli,pizzali pringleslar varken bizdekilerin cesit sayisi iki elin parmaklarini gecmiyor.Sirkelisini bile zor buluyoruz koskoca istanbulda

1835 Mesaj
24 Kasım 2013; 22:04:15 

Peki neden satılan iki üründe domuz yağı yoktur yazarken diğerinde yazmıyor? Bana çok anlamlı geliyor bu durum. Üstelik bu ifadenin yazmadığı üründe hayvansal gıda olduğu belirtilmiş, diğerlerinde ise belirtilmemiş.

Bu mesajda bahsedilenler: @caneycaney Bu mesaja 1 cevap geldi.

918 Mesaj
24 Kasım 2013; 22:12:51 

quote:

Orijinalden alıntı: coolfire

Peki neden satılan iki üründe domuz yağı yoktur yazarken diğerinde yazmıyor? Bana çok anlamlı geliyor bu durum. Üstelik bu ifadenin yazmadığı üründe hayvansal gıda olduğu belirtilmiş, diğerlerinde ise belirtilmemiş.

sence böyle birşey olsa izin verirlermi

domuz ile ilgili katkı maddesi dahi yasak ülkemizde macro center gibi bir yerde bile yok.Ayrıca domuz maddeli ürünleri soksalar diğer pringles çeşitleride gelir dimi?

134 Mesaj
24 Kasım 2013; 22:15:38 

Domuz yağı yasak değil, domuz eti de öyle. Bu ülkede isteyen istediği şeyi yiyebilir. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının da domuz yağı içeren bir ürünü yasaklamaya hakkı yoktur. Ayrıca şuan elimde bir kutu pringles var. Üzerinde herhangi bir yerde "Ürünümüz domuz yağı içermez." diye bir ibare yok. Korkmayın domuz ürünleri ile dana ürünleri arasında hiçbir fark yok. Ayrıca ülkemizde domuz yetiştiricileri de mevcut. Önce yaratıp sonra yarattığını lanetleyen inanç sisteminizi toplumsallaştırmayın bırakın insanlar istediğini istediği gibi yesin içsin.

Armin only...

1024 Mesaj
24 Kasım 2013; 22:20:55 

quote:

Orijinalden alıntı: 12680

Domuz yağı yasak değil, domuz eti de öyle. Bu ülkede isteyen istediği şeyi yiyebilir. Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığının da domuz yağı içeren bir ürünü yasaklamaya hakkı yoktur. Ayrıca şuan elimde bir kutu pringles var. Üzerinde herhangi bir yerde "Ürünümüz domuz yağı içermez." diye bir ibare yok. Korkmayın domuz ürünleri ile dana ürünleri arasında hiçbir fark yok. Ayrıca ülkemizde domuz yetiştiricileri de mevcut. Önce yaratıp sonra yarattığını lanetleyen inanç sisteminizi toplumsallaştırmayın bırakın insanlar istediğini istediği gibi yesin içsin.

Donuz eti ile inek etinin farkı yok olabilir ama domuz haram bir hayvandır dinimizde. Senin dininde ne onu bilemem

818 Mesaj
24 Kasım 2013; 22:32:31 

Kim ne derse desin PARTY

Atom karınca geliyoooor!

1835 Mesaj
25 Kasım 2013; 11:58:50 

@12680; burada domuz ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar için tartışıyoruz, sizi rahatsız eden bir durum olmamasına saygım var elbette ama insanların inançlarına sizin de saygınız olmalı bence. Inanç ve değerleri sorgulamak ne sizin ne de bizim işimiz.

@caneycaney; bence üzerinde malum ibare yer almayan ürünleri almayın bu konuda hassasiyetiniz varsa, yukarıda yazdıklarım tesadüf olamaz. Bir sey daha ekleyeyim; ibarenin olduğu ürünlerde veganlar için uygun işareti varken olmadığı üründe uygun değil işareti var.

Bu mesajda bahsedilenler: @caneycaney, @12680 Bu mesaja 1 cevap geldi.

2750 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Vambresta

[1 Ocak 2015; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

25 Kasım 2013; 12:03:14 

Sıkıntı yok. Yerim.

Ascension, Arrow, Banshee, Black Mirror, Breaking Bad, Chuck, Continuum, Da Vinci's Demons, Dexter, Do No Harm, Fargo, Fringe, Forever, Game of Thrones, Gotham, Marco Polo, How I Met Your Mother, House of Cards, Hannibal, Heroes, Homeland, House, Kyle Xy, Last Resort, Leverage, Legends, Lost, Merlin, Misfits, Nikita, Orphan Black, Person of Interest, Prison Break, Revolution, Ray Donovan Shameless, Sherlock, Silicon Valley, South Park, Spartacus, Suits, Supernatural, Teen Wolf, The 100, The Big Bang Theory, The Blacklist, The Last Ship, The Strain, The Tomorrow People, The Walking Dead, Transporter, True Detective, Two and a Half Men, Under the Dome, Vikings, White Collar, Z Nation

918 Mesaj
25 Kasım 2013; 12:07:49 

quote:

Orijinalden alıntı: coolfire

@12680; burada domuz ürünlerine karşı hassasiyeti olanlar için tartışıyoruz, sizi rahatsız eden bir durum olmamasına saygım var elbette ama insanların inançlarına sizin de saygınız olmalı bence. Inanç ve değerleri sorgulamak ne sizin ne de bizim işimiz.

@caneycaney; bence üzerinde malum ibare yer almayan ürünleri almayın bu konuda hassasiyetiniz varsa, yukarıda yazdıklarım tesadüf olamaz. Bir sey daha ekleyeyim; ibarenin olduğu ürünlerde veganlar için uygun işareti varken olmadığı üründe uygun değil işareti var.

Pringles turkiyeye mail atalim bakalim.Dedigim gibi domuz yagi bulunsa neden diger urunlerini getirmesinler once buna cevap bulmak gerek pizzali pringles harika mesela

726 Mesaj
25 Kasım 2013; 18:58:01 

quote:

Orijinalden alıntı: kirya

acılısı hot spicy de çok güzel

+1905

Zed
The Master of Shadow

34 Mesaj
25 Kasım 2013; 19:03:07 

her köşe başında tekel bayi olan bi ülkenin domuz eti konusunda bu kadar ketum davranması ayrı bi komik

1835 Mesaj
26 Kasım 2013; 19:05:08 

Aslında komik değil, çünkü alkollü içkiyi sonuçta isteyen içiyor, ama bu tür ürünlerde vatandaş istemeden, bilmeden bu ürünleri yiyebiliyor. Benim domuz eti satılmasına da itirazım yok zaten. Sadece üzerinde yazsın ki istemeyen almasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolfire -- 26 Kasım 2013; 19:05:37 >

Bu mesajda bahsedilenler: @Persentil

1644 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:20:08 

quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

Pringles turkiyeye mail atalim bakalim.Dedigim gibi domuz yagi bulunsa neden diger urunlerini getirmesinler once buna cevap bulmak gerek pizzali pringles harika mesela

Sonuç?

Eğer yazdıklarınızın bana ulaşmasını istiyorsanız lütfen "ALINTI" özelliğini kullanınız.
Yaşa ve tüket.

918 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:34:46 

quote:

Orijinalden alıntı: John Citizen

Sonuç?

cevap yok

1644 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:41:11 

quote:

cevap yok

Yemesem mi acaba? Bak içime kurt düşürdünüz.

Eğer yazdıklarınızın bana ulaşmasını istiyorsanız lütfen "ALINTI" özelliğini kullanınız.
Yaşa ve tüket.

918 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:49:12 

quote:

Yemesem mi acaba? Bak içime kurt düşürdünüz.

olsaydı yasaklanırdı bence macro center gibi birşeyde bile domuz eti bulamiyorken katı bir kural olsa gerek

ye gitsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneycaney -- 3 Aralık 2013; 19:49:57 >

216 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:53:16 

ye gitsin gunahı bakanlıgın boynuna

1644 Mesaj
3 Aralık 2013; 19:53:40 

quote:

olsaydı yasaklanırdı bence macro center gibi birşeyde bile domuz eti bulamiyorken katı bir kural olsa gerek

ye gitsin

Zaten yemeye başlamıştım 5 tl boru değil .

Yaşa ve tüket.

99 Mesaj
3 Aralık 2013; 20:02:15 

quote:

Orijinalden alıntı: 12680

İslamda domuz haram değil domuz etinin bir insan tarafından yenmesi haramdır.

Dar düşünmeyin

918 Mesaj
3 Aralık 2013; 20:06:53 

quote:

Zaten yemeye başlamıştım 5 tl boru değil .

sirkelisi 3 tl miş arkadaşların orda kimse sevmiyormuş bakkal damping yapmış

1644 Mesaj
3 Aralık 2013; 20:21:11 

quote:

sirkelisi 3 tl miş arkadaşların orda kimse sevmiyormuş bakkal damping yapmış

Bizim burdaki bakkalda 4.5 hemen 100 metre ötedeki migrosta 5,45

Yaşa ve tüket.

21 Mesaj
27 Ocak 2014; 22:27:24 

Konu biraz hortlayacak ama hassasiyeti olan bir konu ve tüketim konusunda hassas olan arkadaşlara yardımcı olmak adına yazmak istedim.

E-471 bitkisel yağlardan üretildiği gibi hayvansal yağlardan da elde edilmektedir. Hatta bitkisel yağlar yeterince teknik işleme yetmediği zaman, hayvansal yağlar ile desteklenir. Kesin olarak domuz yağı içeriyordur veya içeremiyordur demek öyle kolay değil. Direk kaynaktan bunu teyit etmek gerekir. Bu yüzdendir ki son yıllarda "Helal Gıda" denetimi ve sertifikasyonu gittikçe önem kazanmakta.

Aşağıda ki linklerde sorulara verilen bazı cevaplar belki bilgi açısından yardımcı olur.

http://answers.yahoo.co...d=20080617181207AAb0czM
http://wiki.answers.com...ontain_pork_fat#slide=1

Not: Dinimize sadece haramlar değil, şüpheli şeyler de tüketilmemelidir. Unutmayalım ki, hiç bir risk karşılıksız değildir.

235 Mesaj
27 Ocak 2014; 22:53:48 

quote:

Orijinalden alıntı: Do Bemol Kerim

aga kesin var yaa, bugün yerken resmen aldım o tadı yani. Allah'ım bizi affetsin, şunu da bitireyim bi daa yemem. Şaka şaka, attım kenarda duruyo yiyen yer ama ben dokanmam artık.

Önceden domuz yağı mı yedin de tadını alıyorsun

DonanımHaber Orjinal Kullanıcılar Kulübü

13 Mesaj
27 Ocak 2014; 22:58:29 

quote:

Orijinalden alıntı: Silvio.Gioseppe

Konu biraz hortlayacak ama hassasiyeti olan bir konu ve tüketim konusunda hassas olan arkadaşlara yardımcı olmak adına yazmak istedim.

E-471 bitkisel yağlardan üretildiği gibi hayvansal yağlardan da elde edilmektedir. Hatta bitkisel yağlar yeterince teknik işleme yetmediği zaman, hayvansal yağlar ile desteklenir. Kesin olarak domuz yağı içeriyordur veya içeremiyordur demek öyle kolay değil. Direk kaynaktan bunu teyit etmek gerekir. Bu yüzdendir ki son yıllarda "Helal Gıda" denetimi ve sertifikasyonu gittikçe önem kazanmakta.

Aşağıda ki linklerde sorulara verilen bazı cevaplar belki bilgi açısından yardımcı olur.

http://answers.yahoo.co...d=20080617181207AAb0czM
http://wiki.answers.com...ontain_pork_fat#slide=1

Not: Dinimize sadece haramlar değil, şüpheli şeyler de tüketilmemelidir. Unutmayalım ki, hiç bir risk karşılıksız değildir.

Pringles kutularında güzel bir bölüm vardır bilmem hiç dikkatinizi çekti mi.Ufak bir tablo vardır.Vegetarian vegan vs. yazar yanında da tik vardır mesela vegeterianda tik varsa hayvansal gıda yoktur (ki çoğunda vegeterian yazıyor) vegan tiki varsa hayvansal hiç bi gıda yoktur yumurta süt de dahil.

Senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun tuttuğunun aynı yerde kesişmesine rağmen algılamakta çok isyankarsın

53 Mesaj
19 Şubat 2014; 10:02:04 

Konuyu hortlatcam ama kirmizi kutularda domuz ve domuz yağı bulunmamaktadir ibaresi kalkmış

Uzaklaştırılmış
19 Şubat 2014; 10:07:04 

quote:

Orijinalden alıntı: roomonecool

Konuyu hortlatcam ama kirmizi kutularda domuz ve domuz yağı bulunmamaktadir ibaresi kalkmış

Napicaz

250 Mesaj
19 Şubat 2014; 10:09:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Named

Napicaz

Yemeye devam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

₪ HTC One™ ₪

Android 4.2.2 (Jelly Bean) \\ 4.7 " Full hd Super LCD3 - Gorilla Glass 2 Ekran \\ 1920 x 1080 Pixel Çözünürlük. (468ppi) \\ 1.7 GHz - 4 Çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 İşlemci \\ 2GB RAM \\ 32GB Dahili Hafıza \\ 4.3 UltraPixel AutoFocus & Led Flash Kamera \\ BoomSound Özellikli 2 Stereo Hoparlör \\ 2300mAh Batarya \\ TV Out - Mhl \\ 802.11 a/b/g/n/ac Wifi \\ LTE (4G) Bağlantı \\
[/center]

Uzaklaştırılmış
19 Şubat 2014; 12:16:31 

Hayır olsa ne olacak. O kadar katkı maddesinin içinde onamı taktınız.

338 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:22:04 

Ye gitsin o kadar gunah isliyorsunuz da domuz mu yemiyceksiniz baconlu favorim

4721 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:28:25 

İsterse sinek kusmuğu olsun. Yine yerim.

Steam ID : ilhan_j0

1296 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:30:47 

Domuz yemek islamca haram ise tanrı niye domuzu yarattı sorusu çıkıyor karşımıza,sonra kısır döngüler devam edip gidiyor işte böyle.Ben yiyorum,şu zamana kadarda bir zararını görmedim.Pringles bu kadar güzel olması domuz yağından dolayı ise domuzda yerim.

266 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:33:08 

250 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:35:18 

Alkol kullanmak haram, zina haram, kotu soz gunah, cok kisi yapiyor bunlari ama domuza gelince herkes karsi cikiyor nedense

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

₪ HTC One™ ₪

Android 4.2.2 (Jelly Bean) \\ 4.7 " Full hd Super LCD3 - Gorilla Glass 2 Ekran \\ 1920 x 1080 Pixel Çözünürlük. (468ppi) \\ 1.7 GHz - 4 Çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 İşlemci \\ 2GB RAM \\ 32GB Dahili Hafıza \\ 4.3 UltraPixel AutoFocus & Led Flash Kamera \\ BoomSound Özellikli 2 Stereo Hoparlör \\ 2300mAh Batarya \\ TV Out - Mhl \\ 802.11 a/b/g/n/ac Wifi \\ LTE (4G) Bağlantı \\
[/center]

1 Mesaj
19 Şubat 2014; 12:51:50