Şimdi Ara

CAM FİLMİ MUAYENEDE GEÇİYOR MU? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
47.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ABABA2307

Vatandaşla bu kadar uğraşacaklarına, sıkıyorsa gitsinler binlerce cam filmli resmi makam araçlarına ceza yazsınlar, bağlasınlar... Hadi bakalım, yiyorsa resmi araçlara filmden dolayı ceza yazıp filmlerini söktürsünler ya da muayenelerden geçirmesinler de görelim. Devletin gücü vatandaşa yetiyor, kendine baktığı yok.....

adı üstünde makam aracı. Devlet kendine neden ceza yazsın ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: ice Tea

quote:

Vatandaşla bu kadar uğraşacaklarına, sıkıyorsa gitsinler binlerce cam filmli resmi makam araçlarına ceza yazsınlar, bağlasınlar... Hadi bakalım, yiyorsa resmi araçlara filmden dolayı ceza yazıp filmlerini söktürsünler ya da muayenelerden geçirmesinler de görelim. Devletin gücü vatandaşa yetiyor, kendine baktığı yok.....

Arkadas balatayi siyirmis heralde? Koskoca resmi makam araclarina adamlarin isi yokta 3 kurusluk film cektirecekler herifler ozel kursun gecirmez simsiyah cam taktiriyorlar. Sonucta adamlar isleri geregi boyle araclara binmek zorundalar. senin gibi modifiye amacli veya zevk icin yaptirmiyor. Madem sende siyah camli araba kullanmak ve arabanin icinin gozukmemesini istiyorsun o zaman arabana siyah cam taktirip ruhsata isleteceksin bu kadar basit! Ya da ucuz yollu film taktirip ceza yediginde sokturup tekrar ucuz yollu yaptiracaksin.. Yilda 10 sefer ceza yiyecek halin yok. Boyle her seyi de devlete baglamaniza hasta oluyorum, yerde cop gorurler devlete kufur ederler canim ulkem benim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Styric

Öncelikle merhaba, cam filmi hafif kusur olarak geçer her zaman en koyuda olsa en açıkda olsa. Ama eğer ruhsatınızda yer biter ise, veyahut ruhsat değişimi, satış işlemi tarzı birşey görürse. Trafik yeni ruhsat vermeyecektir filmli olduğu için. Yani anlayacağınız ruhsat değişimi durumu olursa filmlerden dolayı vermezler. Söktür muaynesini yaptır evrakları getir öyle verelim derler bilginize. Ayrıca ceza uygulaması vardır. Aracı sıfır alırken taktıra bilirseniz fabrikaya taktırın oda en fazla 3 cam zaten ruhsata işleyeceği için problemlemde olmaz.

Kolay gelsin.

Aracımı yeni aldım 2 ay oluyor.Alırken ön cam dahil en koyu film vardı araçta ve söktürmedim.Çok rahatta İzmir Trafik Tescil'den ruhsat aldım? Hiç bir trafik tescil memuru arabaya bakmaz ruhsat değiştirirken.

Yalan yanlış bilgileri vermeyelim insanlara..

• quote:

Orijinalden alıntı: caytem

quote:

Öncelikle merhaba, cam filmi hafif kusur olarak geçer her zaman en koyuda olsa en açıkda olsa. Ama eğer ruhsatınızda yer biter ise, veyahut ruhsat değişimi, satış işlemi tarzı birşey görürse. Trafik yeni ruhsat vermeyecektir filmli olduğu için. Yani anlayacağınız ruhsat değişimi durumu olursa filmlerden dolayı vermezler. Söktür muaynesini yaptır evrakları getir öyle verelim derler bilginize. Ayrıca ceza uygulaması vardır. Aracı sıfır alırken taktıra bilirseniz fabrikaya taktırın oda en fazla 3 cam zaten ruhsata işleyeceği için problemlemde olmaz.

Kolay gelsin.

Aracımı yeni aldım 2 ay oluyor.Alırken ön cam dahil en koyu film vardı araçta ve söktürmedim.Çok rahatta İzmir Trafik Tescil'den ruhsat aldım? Hiç bir trafik tescil memuru arabaya bakmaz ruhsat değiştirirken.

Yalan yanlış bilgileri vermeyelim insanlara..

Yaptığım işi bana öğretmezseniz sevinirim. Aracın sizden önceki sahibi flimleri taktırdıkdan sonra muayene olmadıysa ve siciline " camlarda folyo kaplama " var ibaresi ile husur işlenmediyse. Tescil problem yapmaz. Örnek olarak, muayene zamanı geldi, ama ruhsatta yer bitti. Muaynenizi oldunuz cam filmli bir şekilde. Şubeye gidin bakalim veriyor mu ? git söktür muayeneni yaptır gel diyecekler. Bu sistematik bir durumdur oradaki memur değil sistem karar verir. En son muayene olduğunda cam filmi tespit edilmişse ruhsat verilmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Styric -- 23 Kasım 2011; 15:42:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: «WhiSKy»

quote:

Orijinalden alıntı: ice Tea

quote:

Arkadas balatayi siyirmis heralde? Koskoca resmi makam araclarina adamlarin isi yokta 3 kurusluk film cektirecekler herifler ozel kursun gecirmez simsiyah cam taktiriyorlar. Sonucta adamlar isleri geregi boyle araclara binmek zorundalar. senin gibi modifiye amacli veya zevk icin yaptirmiyor. Madem sende siyah camli araba kullanmak ve arabanin icinin gozukmemesini istiyorsun o zaman arabana siyah cam taktirip ruhsata isleteceksin bu kadar basit! Ya da ucuz yollu film taktirip ceza yediginde sokturup tekrar ucuz yollu yaptiracaksin.. Yilda 10 sefer ceza yiyecek halin yok. Boyle her seyi de devlete baglamaniza hasta oluyorum, yerde cop gorurler devlete kufur ederler canim ulkem benim.

Üsluba dikkat edersek daha iyi olur, lütfen.
    1. Zırhlı makam araçları dışındakilerde camlar kurşungeçirmez olanlarla değiştirilmiyor. Binlerce makam aracı yazdım dikkat ettiysen, yani mesela gördüğüm bir örnek: 86model Doğan'da bile var bu filmler. TCK'ya ait resmi araç... Daha nice orta sınıf resmi makam araçlarında bile var film. Çok da üst düzey bürokrat değil bunlara binenler.

2.Şimdiye kadar alıp sattığım hiçbir arabaya film uygulatmadım. En son aldığım civicte zaten vardı ve 2007 muayenesinde (TÜVTÜRK'ten önce Karayollarının yaptığı son muayene) söktürdüler filmleri...

3. Benim derdim arabamın camlarına film kaplatmak değil. Derdim ADALET!. Belki bilmiyorsun ama gerçek şu: TCK Tarfik Kanununda cam filmi uygulamak yasak ve cezası var. Bu hem sivil hem de resmi araçlar için eşit uygulanır (kanuna göre, ama uygulamada daha resmi hiçbir araca ceza kesilmemiştir). Hükümet bu işe ayar çekmek için muayenelerde cam filmi uygulamasını "HAFİF KUSUR" olarak saydırdı. Eskiden filmler sökülmeden muayeneden geçemezken, şimdi muayeneden geçilebiliyor ama iş bitmiyor. Trafik kontrolünde polisin bu filmlere ceza yazma yetkisi kanuna göre hâlâ var. Adaletsizlik ise; sivillere ceza kesiliyor, resmi araçlar ellenmiyor. Yani bir şekilde resmi araçların muayeneden filmlerini söktürmeden geçmesinin önü açıldı.

Diğer bir konu ise; araçta bulunanların kaza anında gerektiğinde camları kırarak rahatça dışarı çıkabilmeleri için film uygulamasının yasaklanması. Halbuki filmin birçok koruyucu etkisi ve faydası da var. İç sıcaklığı düşük tutar, çocuklar direk güneş ışığı almazlar, iç döşeme rengi solmaz vb. Ama resmi araçta bulunanların canı can değil mi? Onlar kaza yaptığında film yüzünden belki daha geç dışarı çıkabilecekler; araç içerden yanmaya başlarsa, kapılar açılmazsa, dışarı çıkış süresi film yüzünden uzamayacak mı?

Adaletsizlik burada işte:

Kanunen film yasak ve cezası var

Muayeneden geçmeye engel değil

Çevirmede sivil araçlara ceza kesilip söktürülür

Resmi araçlara ceza yazılmaz

Kaza anında arabasında film olmayan vatandaşının hayatını korumuş olursun ama

resmi arabandaki memuruna aynı yaşam hakkını görmezden gelirsin

• Ben senin devletin makam araclariyla, senin kapinin onundeki araci kiyaslamaman gerektigi icin o ornegi verdim. Adi ustunde devletin makam araci adam isterse kanat takar, isterse ustunu kestirir. Onlar yaptiriyor biz niye yaptiramiyoruz lafi cok sacma. Hangi adaletten bahsediyorsun? Surekli adalet isteyen bir ulkeyiz ama genelde mantiksiz seyler isteyip duruyoruz. Balatayi siyirmis lafina gelince bunu da alakasiz ornek verdigin icin soyledim, yani kafayi yemis bu anlaminda soylemedim. Madem seni rahatsiz etti, lafimi geri aldim kusura bakma.
  • Sayın kardeşim, ben araç kıyaslamıyorum. Bir kural koyuluyorsa ve uygulanıyorsa eşit uygulanmalı diyorum. Tamam, başbakan, bakanlar, kuvvet komutanları vb. gibi çok üst düzey bürokratlar, siyasiler ve cumhurbaşkanı makam araçlarına lafım yok. Korunması gereken kişilerin makam araçlarına da lafım yok. Ancak resmi araç ve makam aracı aynı değildir bir açıdan. Biri makam sahibine resmi görevde kullanılmak için tahsis edilir, diğeri ilgili kurumun genel resmi işlerinde kullanılmak üzere tahsis edilir.

Adam isterse senin dediğin gibi herşeyi yapamaz resmi bir araca. Çünkü o devletin malıdır ve zimmetlendiği kişiye emanettir. Kendi malından daha iyi korumalıdır onu.

Karayolları Trafik Kanunundaki cam filmi ile ilgili madde üzerinde tekrar araştırma inceleme yapılarak yeniden düzenlenmesi ve değiştirlmesi gereken bir maddedir. Bazı modern ülkelerde belirli bir renk tonuna kadar kullanımı serbesttir. Cam filminin muayeneden hafif kusur olarak geçmesi ama kanuna göre hayati tehlikeye sebebiyet verdiği için yasak olması ve ceza uygulanması sence mantıklı mı? Kanunen yasak olan birşey, denetimde (muayenede) bilerek göz ardı ettiriliyor. "gülü seven dikenine katlansın" denmiş gibi oluyor. Bu, medeniyet ve çağdaşlık değil bana göre. Bilimsel çelişki var.

Önce cam filmi faydalı mı zararlı mı, ona karar verilsin. Hertürlü araştırma yapılsın, deney yapılsın, uygulayan ülkelerin kanunu incelensin; sonra en doğru karar alınarak adam gibi bir kanun maddesi yapılsın bununla ilgili olarak.

• quote:

Sayın kardeşim, ben araç kıyaslamıyorum. Bir kural koyuluyorsa ve uygulanıyorsa eşit uygulanmalı diyorum. Tamam, başbakan, bakanlar, kuvvet komutanları vb. gibi çok üst düzey bürokratlar, siyasiler ve cumhurbaşkanı makam araçlarına lafım yok. Korunması gereken kişilerin makam araçlarına da lafım yok. Ancak resmi araç ve makam aracı aynı değildir bir açıdan. Biri makam sahibine resmi görevde kullanılmak için tahsis edilir, diğeri ilgili kurumun genel resmi işlerinde kullanılmak üzere tahsis edilir.

Adam isterse senin dediğin gibi herşeyi yapamaz resmi bir araca. Çünkü o devletin malıdır ve zimmetlendiği kişiye emanettir. Kendi malından daha iyi korumalıdır onu.

Karayolları Trafik Kanunundaki cam filmi ile ilgili madde üzerinde tekrar araştırma inceleme yapılarak yeniden düzenlenmesi ve değiştirlmesi gereken bir maddedir. Bazı modern ülkelerde belirli bir renk tonuna kadar kullanımı serbesttir. Cam filminin muayeneden hafif kusur olarak geçmesi ama kanuna göre hayati tehlikeye sebebiyet verdiği için yasak olması ve ceza uygulanması sence mantıklı mı? Kanunen yasak olan birşey, denetimde (muayenede) bilerek göz ardı ettiriliyor. "gülü seven dikenine katlansın" denmiş gibi oluyor. Bu, medeniyet ve çağdaşlık değil bana göre. Bilimsel çelişki var.

Önce cam filmi faydalı mı zararlı mı, ona karar verilsin. Hertürlü araştırma yapılsın, deney yapılsın, uygulayan ülkelerin kanunu incelensin; sonra en doğru karar alınarak adam gibi bir kanun maddesi yapılsın bununla ilgili olarak.

quote:

Vatandaşla bu kadar uğraşacaklarına, sıkıyorsa gitsinler binlerce cam filmli resmi makam araçlarına ceza yazsınlar bağlasınlar... Hadi bakalım, yiyorsa resmi araçlara filmden dolayı ceza yazıp filmlerini söktürsünler ya da muayenelerden geçirmesinler de görelim. Devletin gücü vatandaşa yetiyor, kendine baktığı yok.....

Ya hocam konuyu nereden nereye getirdin. Sen yazdigin yaziyi hatirlamiyorsun sanirim. Resmi Makam araclarindan bahsediyorsun. Simdi Makam demedim Resmi arac dedim diyorsun. Polis araci da makam araci degil. Ve hepsinin de camlarinda en koyusundan film var. Simdi senin arabani cevirip film yuzunden ceza yazan bir trafik polisine yahu birader senin arabanda da film var kendine de ceza yaz diyebilir misin? Ben bundan bahsediyorum. Yani onlara serbest bize niye degil diye adalet istiyorsan bende bunun mantiksiz oldugunu ve gereksiz bir muhabbet oldugunu savunuyorum. Ama duzeltme yapip makam araci degil de boyle sagda solda gezen resmi hizmete mahsus arabalarda serbest oluyor da bize niye serbest degil deseydin zaten o yaziyi yazmaz konu da bu kadar uzamazdi.

• Neyse, lafı uzatmayalım, resmi ve makam konusunda bir karışıklık oldu. İnşallah en kısa zamanda kanunun cam filmi ile ilgili maddesi tekrar düzenlenir ve "kanunen yasak-muayeneden geçebilir" komedisi düzelir...
  • quote:

Kolay gelsin.

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın ama kasımda muayene var camlar filimli 2 kez hafif kusurlu şekilde geçtik fakat ruhsattaki hane doldu ruhsat yenilenecek trafik bu durumda problem çıkartmaya devam ediyormu? Konuyu bilen arkadaşlardan bilgi rica ederim.

filimler ziebart en açık ton söktürüp yeni taktırmak istemiyorum fiyatı yüksek.

Arabada filmden başka sıkıntı yok bursada hangi istasyona gitmeli. Ben gemliği düşünüyorum.

• Filmle ruhsatın bir alakası yok. <önce muayeneyi yaptırıp sonra ruhsat çıkarttır bence. Niye dersen; önce ruhsat çıkartıp sonra muayeneye gidersen ve muayenede ruhsat da kontrol edildiği için, ruhsat üzerinde bir harf/rakam hatası olduğunda aracı muayene etmeden seni tekrar ruhsat çıkartman için geri gönderirler. Diyelim ki ruhsatın hatasız, bu sefer de 1 muayenelik yer heba oluyor. Önce muayene yaptırırsan ruhsat üzerine .......... tarihine kadar muayenesi geçerlidir yazıyorlar ve tüm muayene kutuları boş kalmış oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: feylesof2150

quote:

Kolay gelsin.

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın ama kasımda muayene var camlar filimli 2 kez hafif kusurlu şekilde geçtik fakat ruhsattaki hane doldu ruhsat yenilenecek trafik bu durumda problem çıkartmaya devam ediyormu? Konuyu bilen arkadaşlardan bilgi rica ederim.

filimler ziebart en açık ton söktürüp yeni taktırmak istemiyorum fiyatı yüksek.

Arabada filmden başka sıkıntı yok bursada hangi istasyona gitmeli. Ben gemliği düşünüyorum.

Anlattığınız duruma göre, filmleri söktürüp işlem yaptırmanız gerekiyor. Aksi taktirde ruhsat vermezler.

• bir trfk polisi abisi olarak yazıyorum ki muayeneden hafif kusur olarak yada kusursuz geçer o bakan adamla alakalı.. ama geçeceği kesin..

tarafikte koyuluğuna göre karışır koyu ise ceza yazar ancak açık renk aracın içi görünecek gibi ve sizinde görüşünüzü engelemeyecek gibi ise sorun çıkartmaz tabi size gıcık olursa inanın nasılsa yazacak bi şey bulurlar.. en olmadı bi ceset torbası yada tebeşir taşımadığınız için bile..
  • 7 senede bu güne kadar kontrol için 5, 6 kez durduruldum fakat film için bir şey demediler.

Benim için önemli olan ruhsat meselesi son zamanlarda bu durumu yaşayan varmı acaba?
  • 2 nolu cam filmi muayeneden geçer mi arkadaşlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hafif kusurla geciyor galiba
  • tüm cam filmleri hafif kusurlu geçer
  • Aydınlanın beyler

CAM FİLMİ MUAYENEDE GEÇİYOR MU?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.