Şimdi Ara

ATi, Catalyst 9.3 sürücüsünü kullanıma sundu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
11.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD-ATi ekran kartları için Catalyst 9.3 sürüm numaralı Mart ayı sürücü güncellemesini yayımladı. Firmanın 2009 yılı içerisinde kullanıma sunduğu 3. sürücü paketi olan Catalyst 9.3, 8.591 versiyonlu ekran sürücüsüyle geliyor ve Radeon 9500 modelinden bu yana ATi'nin satışa sunduğu tüm ekran kartlarına ve ayrıca entegre grafik işlemcili yonga setlerine de destek veriyor. Peki Catalyst 9.3 ne gibi yeniliklerle geliyor, performans noktasında neler vaat ediyor?

Yapılan açıklamalara göre, Catalyst 9.3 için üzerinde durulan ilk detay yeni işletim sistemi desteği. AMD-ATi bir süre önce Microsoft'un önümüzdeki aylarda duyurmayı planladığı, çalışmaları devam eden Windows 7 işletim sistemine yönelik sürücü güncellemelerini kullanıma açmıştı. Catalyst 9.3 ile birlikteyse AMD-ATi, birleştirilmiş sürücü tasarımına geçiyor. Bu sayede Windows 7 (beta) ve/veya Vista kullanıcıları iki işletim sistemi için tek bir sürücü indirecekler.

Windows 7 altında Radeon HD 4000, HD 3000 ve HD 2000 serisi ekran kartlarına WDDM 1.1 desteği sunmaya başlayan Catalyst 9.3 sürücüsüyle Windows 7 vs. Windows Vista karşılaştırmasına yönelik performans iyileştirmeleri içerdiği belirtiliyor yani özellikle Windows 7 kullanmakta veya denemekte olan ATi ekran kartı kullanıcıları için Catalyst 9.3 sürücüsü önemli iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor. Catalyst 9.3 sürücüsü Folding@Home için de iyileştirmeler içeriyor.

Dağıtık işlem dünyasının önemli uygulamalarından birisi olan Folding@Home'a, Stream teknolojisi üzerinden destek veren ATi, yeni sürücü ile birlikte Radeon HD 4000, HD 3000 ve HD 2000 serisi ekran kartlarında daha yüksek Folding@Home performansı vaat ediyor. Entegre olarak Windows Vista HDMI ses sürücüsünü de içeren paket, uygulama geliştiriciler için yeni AMD Display Library (ADL) SDK'sını da beraberinde getiriyor.

Oyunlara yönelik performans iyileştirmelerinde ise özellikle Lost Planet: Colonies üzerinde duruluyor. Zira yapılan açıklamalara göre, Catalyst 9.3 sürücüsü sayesinde Radeon HD 4800 serisinde %20'ye, Radeon HD 4300, 4500 ve 4600 serisinde ise %50'ye varan oranda performans artışı sağlandığı belirtiliyor. AMD-ATi tabanlı ekran kartı kullanıcıları Catalyst 9.3 sürücüsünün işletim sistemlerine uygun versiyonunu aşağıdaki linkler aracılığı ile indirilebilirler;

- Catalyst 9.3 (Windows XP 32bit)

- Catalyst 9.3 (Windows XP 64bit)

- Catalyst 9.3 (Windows Vista 32bit)

- Catalyst 9.3 (Windows Vista 64bit)

• hele şükür geldi :)
  • deneyen varmı? kullananlar yorum yapında indirmeye değer mi diye bakalım. gerçi 8.12 harika ama...
  • crysis warhead için değişen bi şey yok
    benm gözlemlediğm kadarıyla
    diğer oyunlarıda deniycem şimdi
  • inndirelim bakalım nasıl bilgilendirme için sağol fx57

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 18 Mart 2009; 21:15:07 >
  • Bu kez geç kaldın hocam :o))

http://forum.donanimhaber.com/m_30494745/tm.htm
  • quote:

özellikle Windows 7 kullanmakta veya denemekte olan ATi ekran kartı kullanıcıları için Catalyst 9.3 sürücüsü önemli iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor.

süper
  • Bende 8.12 kullanıyorum şu anlık ama bakalım 9.3 nasılmış @EneRGY. Sana katılıyorum ilk önce chip.com.tr de gördüm haberi tam yeni konu açıcaktım ekran kartı bölümüne 2 arkadaşaçmış zaten...
  • 9.2 ile

Statistics
    Average FPS: 42.67
    Duration: 37.45 sec
    CPU Usage: 50%
    System memory usage: 53%
    Video memory usage: 83%

Graphics Settings
    Video Mode: 1680 x 1050 (60 Hz)
    Texture Quality: Medium
    Render Quality: Highest
    Reflection Resolution: Very High
    Water Quality: Very High
    Shadow Quality: High
    View Distance: 32
    Detail Distance: 32
    Definition: Off
    VSync: On

Hardware
    Microsoft® Windows Vista" Ultimate
    Service Pack 1
    Video Adapter: ATI Radeon HD 4800 Series
    Video Driver version: 7.14.10.643
    Audio Adapter: Hoparlörler (High Definition Audio Aygıtı)
    Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

9.3 ile

Statistics
    Average FPS: 52.73
    Duration: 37.19 sec
    CPU Usage: 61%
    System memory usage: 53%
    Video memory usage: 83%

Graphics Settings
    Video Mode: 1680 x 1050 (60 Hz)
    Texture Quality: Medium
    Render Quality: Highest
    Reflection Resolution: Very High
    Water Quality: Very High
    Shadow Quality: High
    View Distance: 32
    Detail Distance: 32
    Definition: Off
    VSync: On

Hardware
    Microsoft® Windows Vista" Ultimate
    Service Pack 1
    Video Adapter: ATI Radeon HD 4800 Series
    Video Driver version: 8.14.10.647
    Audio Adapter: Hoparlörler (High Definition Audio Aygıtı)
    Intel® Core™2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz

• GTA'da göründügü üzere 10 fps artış oldu bende
  • Hay Allah'ım yine x64 vista converter yok. Bu kadar mı zor 64 bit'e ayar çekmek?
  • Süper.
  • ilk karşılaştırmalı test sonucunuda ben koyayım

referans hd4850 @690-@2192 catalyst 9.1 @17345 o3Marks (ambient 21-22 derece)

referans hd4850 @690-@2192 catalyst 9.3 @18721 o3Marks (ambient 28-30 derece)
  • gta da iyileştirme ve her ne kadar beni ilgilendirmese de fps artisi var mıdır? saygılar..
  • 4670 kullanıyorum %50 performans artışı diyor bakalım. Hemen deniyorum.
    Gerçekten gözle görülür bir fark olcakmı.Aslında bende Fazla fark olcağını düşünmüyorum.
    P4 3.0 + 1gb ddr ram(400 mhz)
  • cuda benzeri bisey yapsalar çok iyi olacak acil sekilde
  • boyuna sürücü çıkarıyolar, windows yazılım çöplüğüne döndü şişti iyice. bıktım artık sürücü Kaldırıp yüklemekten... ghostun da bi anlamı kalmadı.
  • ATI çalışıyor.
  • 3dmark06 da 500 puanlık bir artış sağladı bende. yalnız hd4830 da gpu clock:700 memory clock:1050 de kullanıyorum kısa bir süre(5sn) artifact verdi ve sıcaklık boşta 33-35 arasıyken şu an 37.
  • şu amd neden ısrarla notbook ekran kartlarına sürücü çıkarmıyor anlamış değilim.mobility serisinde sadece x1800 serisi var.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.