Şimdi Ara

Samsung: SSD maliyetleri önümüzdeki birkaç yılda HDD seviyesine gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
3.536
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Depolama teknolojilerinde endüstri köklü bir değişikliğe hazırlanıyor. Yapılan araştırmalara göre NAND flash bellek teknolojisini temel alan SSD yani Katı Hâl Disk'lerinin günümüzde yaygın olarak kullanılan mekanik tabanlı sabit disklerin yerini alması bekleniyor. Yapılan projeksiyonlar, sektörel dengeler ve ileriye dönük pazar potansiyelinin değerlendirilmesi açısından SSD'lere olan ilgi her geçen gün artarken yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere SSD teknolojisinin önünde şu an için üç temel problem bulunuyor;

- Kapasite anlamında henüz HDD'lerin oldukça gerisinde olmaları,

- Üretim maliyetlerinin HDD'lere kıyasla oldukça yüksek olması,

- İşletim sistemi uyumluluğu.

Bu problemlerin sadece SSD'lere özgü bir durum olduğunu söylemek yeni teknolojiye haksızlık etmek olur. Zira her yeni teknolojide benzer süreçlerin yaşanması olası. Kapasite anlamında SSD'ler henüz HDD'leri yakalayabilmiş olmasalar da bugün 1TB'lık örnek çözümlerden bahsedebiliyor. İşletim sistemi uyumluluğu noktasında da yazılım devi Microsoft başta olmak üzere pek çok firmanın çalışma içerisinde olduğu biliniyor.

Üretim maliyetleri ise SSD teknolojisine yönelik olarak üzerinde en çok tartışılan konu durumunda. Gigabyte başına maliyet konvansiyonel disklerle kıyaslanamayacak kadar yüksek olan SSD'lerin yeni üretim teknolojilerinin devreye girmesi, pazardaki marka ve model sayısının artmasına paralel olarak zamanla HDD'lere yakalaması bekleniyor. İşte tamda bu noktada NAND flash üretiminde sektör devi isimlerden birisi olan Samsug'dan da dikkat çekici bir açıklama geldi.

Samsung'un NAND flash pazarlama yöneticisi Brian Beard yaptığı açıklamasında, SSD'lerde Gigabyte başına düşen maliyetin yıl %40-60 oranında düştüğünü ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde SSD'lerin maliyet açısından HDD'lere yakalayabileceğini açıkladı. Bilindiği üzere SSD'ler yaygın olarak kullanılan HDD'lere kıyasla, güç tüketimi, dayanıklılık, veri güvenliği ve performans noktasında çok daha fazlasını vaat etmekle birlikte "şimdilik" maliyet dezavantajına sahipler.

• iyi
  • lol bizde hep böle yüksek kalçak sanmıştık saol samsung ..
  • yani birkaç yılda önceden vardı olmu sana 5 yıl...
  • Birkaç yılın ucu acık! 1-9 arası. acaba hangisi???
  • Allah razı olsun.Biz de anlamamıştık düşeceğini.
  • samsung söylemese bilmeyecektik demek birkaç yıl he? olduuuu bekleriz efenim saolunuz varolunuz.
  • Dikkat ederseniz satış fiyatlarından değil maliyet fiyatlarından bahsediliyor. Maliyet olarak HDD ler yakalanacak ama teknoloji farkından dolayı satış fiyatları ne olacak belli değil
  • Güzel bir haber. 1-2 yıldan uzun sürmez. Türkiye gibi ülkeler hariç tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 17 Mart 2009; 2:37:05 >
  • Seagate gibi HDD üreticileri ne yapacak merak ediyorum....
  • seagatede geçicektir ssd yi öle şey olacagını sanmıyorum
  • samsung girerse bu piyasaya acaip fiyat kırar evet 1 2 senede bilgisaarlarda hdd devri kapanır.
  • Seagate'in işi zor önümüzdeki dönemde.

Samsung, uzun bir süredir zaten bellek üretme işinde olduğundan bu geçişte çok avantajlı. Seagate, ya dışarıdan bellek alarak bu işi yapacak ve karlılığını azaltacak, ya da kendisi üretme yoluna gidecek ki bunun da oldukça maliyetli olacağı kesin.
  • intel, samsung, toshiba, ocz bu işi götürü gibime geliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: toonjai

Birkaç yılın ucu acık! 1-9 arası. acaba hangisi???

1-9 arası en geç 2 yıla kadar makul fiyatlara düşüp hdd'lerin yerini alacaktır.
  • seagate de bir şirketi satın alıp yoluna devam eder bana kalırsa
  • SSD ile ilgili bir video:

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.