- x
Mühendisler ne iş yapar??[ÖSS öncesi tavsiye]
131 Cevap15892 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

341 Mesaj
15 Mart 2009; 0:49:46 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

türkiyede mühendisler teknik konulardan anlamazlar, hem anlamasını isteyen bir işveren yoktur, hemde anlamalarına gerek yoktur.
peki napar o kadar mühendis?:
çavuşluk.
patron tabur komutanı, müdürler subay ve astsubay, işçiler er, sende çavuş.
bekçilik, bakıcılık, gözcülük, çobanlık, çavuşluk, iş takipçiliği... adını sen koy..
her türlü ayak işleri...
excelde işçilerin izin durumlarını tablolar ile düzenler, word ile değişen servis güzergahını yazar, outlook ile tüm bu yaptıklarını müdürlere mail atarsın.
ha birde paint var..onunlada sahte evrak düzenlersin....!!!(hokus pokus)
peki kimdir mühendislik işlerini yapan?
gavur dediğimiz yabancılar.onlar tasarlar, hesaplar, oto sanayide çalışan çırağın bile anlayabileceği projeyi önüne koyar.
sen, işlerin projeye uygun gidip gitmediği kontrol eder, teslim tarihine kadar ürünü çıkartmaya çalışırsın.yeri gelir ortaokul mezunu tornacıya yalvarırsın, yeri gelir parasız parça tedarik edersin, yeri gelir sahte belge ile uygundur raporu alırsın, yeri gelir yurtdışından gelecek parça gümrükte takılmasın diye rüşvet verirsin.... tüm bu ayak işlerini mühendis yapar..
kesinlikle ve kesinlikle ürün istenenden uzaktır ve zamanında bitirilemez. müşteriye taklalar atarak yalanı sen söyler, yıkama yağlama pasta cilayı sen çekersin..
tüm bunların yanında müdüründen herkesin içinde küfür boyutunda hakaret işitir, maaş çekmek için bankamatiğe gittiğinde, işi telefonlara bakmak olan santral görevlisinden 1,5 kat fazla para aldığını acı içinde görürsün.
itiraz ve istekler red edilir..firma bir yardım kuruluşu değildir.para kazanmalıdır..hep daha çok para...mevcut durumda senden maksimum gelir elde etmelidir ki çok çok para kazansın..7 gün 24 saat fabrikada kalıp çalışsan kimse sen napıyorsun demez..ama sabah 10 dakika geç kalsan hemen sorguya çekilirsin...ayrıca kapıda işsiz onlarca mühendis beklemektedir.istifa etsen bile yerine adam bulmaları, halı sahadaki maça adam bulmaktan kısa sürer...sürekli bununla tehdit edilirsin..toplantıların bitiş konuşması tamamen tehditlerle doludur...
tüm bu olanlardan sonra saat 20:00 de eve gelir düşünürsün.bu şekilde 30 yıl çalışsam bir ev satın alabilir miyim diye??sonuç olumsuz...
maaşım bu değilde şu olsa, burda değilde şurda yaşasam hayalleri içinde uyur kalırsın..
kendini, sabah saat 06:00 da yoğun kar yağışı altında külüstür bir servisi beklerken bulursun..
kısaca, bir mühendis olarak tavsiyem, eğer türkiyede yaşayacaksanız ve rahat içinde yaşamak istiyorsanız, TİCARET yapınız.
yıllarca okul okuyup, yukarıdaki eziyeti çekerim diyen varsa helal olsun...

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk

1108 Mesaj
15 Mart 2009; 1:00:41 

Ben de mühendislik okuyorum içim karardı vallahi okulu bırakayım mı şimdi.Yaşamasamda söylediklerininz yanlış olmadığından eminim.

1365 Mesaj
15 Mart 2009; 1:06:16 

Çok karamsar yazmışsın, inanmayın arkadaşlar. Bir sürü tanıdığım var, ben de adayım, sorularınız varsa sorun cevaplayın. Çavuş olarak çalışıyorsanız zaten hata'yı kendinizde aramanız lazım. Türkiye'de güzel işler yapılıyor, bunları görüyorum.

341 Mesaj
15 Mart 2009; 1:06:31 

tavsiyem, ticari değere dökebileceğiniz yetenekleriniz varsa onları güçlendirin.
örneğin çok iyi laf yaparım diyorsan pazarlama işine asıl derim.(mühendisliğin yanında tabi)
sonuçta kazanılmış bir statün var.her ne kadar olaylar yukarıdaki gibi gelişsede, lisans diploması, olmayanlara göre çok avataj sağlıyo.
örneğin askerde.
bilseydim eczacılık okurdum diyorum..
ÖSS ye gireceklere tavsiyemdir.

Mustafa Kemal Atatürk

17 Mesaj
15 Mart 2009; 1:13:10 

yanlış anlaşılma özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Waxt -- 15 Mart 2009; 2:39:36 >

725 Mesaj
15 Mart 2009; 1:17:40 

quote:

Orjinalden alıntı: baycan87

konuyu açan arkadaş net güzel bi mühendislik kazanamamış içine oturmuş, şimdide böyle yazıyor

cok agır bir yorum olsada haklılık payı var diyorum...

bazıları çalışır bazıları çalıştırır mühendis fikir adamıdır işçi değil bunu bilmek gerekir önce ...

INTEL i5-3570K 3.40GHz 6MB Ivy Bridge Gigabyte GA-Z77-DS3H DDR3 2400MHz CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 Vengeance 8GB DDR3 1600Mhz CL9 XMP Dual Kit MSI GTX650 Ti OC 1GB GDDR5 128Bit SEAGATE ST500DM002 500GB 7200Rpm Cooler Master RC-K280-KKP500 Elite K280 500W Kingston SSD 120GB Sata3 Samsung S22B350H 21.5" 2ms Full HD Siyah Led Monitör

2421 Mesaj
15 Mart 2009; 1:17:41 

Mahsuru yoksa ne mühendisi olduğunuzu sorabilir miyim?

337 Mesaj
15 Mart 2009; 1:23:12 

dikkat ederseniz sonunda şu smileyi yaptım, yane espri amaçlı yazdığım anlaışılsın diye, çünkü yazan arkadaş çok dertli yazmış bende durumun o kadar kötü olmadığını belirtmek istedim , çünkü ticaret mi yapan kaldı artık krizde, kalifiye eleman ister odtü ister sütçü imam mezunu olsun kendini adam gibi yetiştirsin , kafasını kullansın mühendislikten para kazanır.Örn vercek olursam bilgisayar mühendisi bir abi biizm komuşu şu anda 7500 ytl alıyor, adam işi bilyiro çünkü ne yapamsı kendini nasıl geliştrmeis gerektiğini, masteri burada yaptı doktoraya abd ye gitti , burs falan ayarladı

konunn ciddiyeti bana garip geldi espriye vurdum smileylerdende anlaşılacağını sandım

insan olmak yetmez yetmiyor bazen, süpermen süpermen olmak lazım bazen....

1108 Mesaj
15 Mart 2009; 1:23:41 

quote:

Orjinalden alıntı: fuzbing

Mahsuru yoksa ne mühendisi olduğunuzu sorabilir miyim?

Kullanıcı adından makina müh olduğunu anlıyorum

2421 Mesaj
15 Mart 2009; 1:29:53 

quote:

Orjinalden alıntı: numanstein

Kullanıcı adından makina müh olduğunu anlıyorum

Evet dikkat etmemişim

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Mart 2009; 1:32:31 

quote:

Orjinalden alıntı: baycan87

konuyu açan arkadaş net güzel bi mühendislik kazanamamış içine oturmuş, şimdide böyle yazıyor

Ayıp ya. Çocuk desem çocuk değil. Yakışmıyor gerçekten.

Konuya gelince, metalurji ve malzeme mühendisliği okuyorum; açıkcası bilmiyorum belki duyumlardandır belki de nette okuduklarımdandır ilerde gelir konusunda umudum var. Yani ne demek istiyorum, yani umarım inşallah gelir bakımından bir sorun yaşamayacağım gibime geliyor. Ama yanlış düşünüyorum ihtimali insanın içini kemiriyor desem yeridir. Yani konuyu açan arkadaşın dediği gibi o kadar çok örnek var ki önümüzde, bir iş yaptık yapacağız derken saçlarımız ağarıyor vaziyete geliyoruz neredeyse stresten. Bu konu tabiki sistemin yanlışlığına vs gelicek yine, ben de bu konularda konuşmayı pek sevmiyorum. Ne kadar konuşursam konuşayım hiç bir işe yaramayacağını bile bile burda zaman harcamak anlamsız geliyor. O yüzden konuyu açan arkadaşa böyle bir yazı yazdığı için teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere..

edit: baycan açıklama yapmış. Yeni gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eddie -- 15 Mart 2009; 1:29:58 >

4046 Mesaj
15 Mart 2009; 1:41:30 

kişiler herzaman yaptıklarının karsılıgını alırlar tabıkı sımdı cıkıp bı cok ınsan neler hakedıyoda alamıyo gıbı yorumlar yapmayın....muhendıslık dedıgınız okul bıtırıp muhendıs oldum gelsın saygınlık gıtsın paralar dedgıldır sız kımsınız bı yerlere gelmeyı hakedıyomusunuz ne yaptınız kı egıtım hayatınızda sımdı ne beklıyosunuz bu soruların karsılıgı sızde olmalı dolu olmalısınız....

sadece kotu orneklerı almak bıze mahsusu sanırım tabıkı sahte yalan yanlıs ısler yapanlar olacak belkı zamn gelıcek heppımız bu carktan gecıcez ama bızdek muhendısler hesap kıtap yapmaz bısey yaramaz ınsanlar sahte evraga ımza atana ınsanlar dıyıp onca ınsanı zan altında bırakmak bu ısı saygıyla yapan ınsanlara saygısızlıktır....

muhendısler ıyı muhendısler gayetde guzel paralar kazanır bu cok kısa vadede olmasada ortalama ustu yasama kavusurlar....tabıkı yonetıcıler sıze el bebek gul bebek yapmıcaklar ısın ucunda para var kazanc var bunları ırdeleyerek bı yere varılmaz bu ulkenın en zengın ınsaları calısma yerlrınde ınsanları kac kurusa nasıl calıstırdıgını arastırın...

ben hem tıcaret yapabılen aıle meslegı olarak hemde muhendıslık okuyan bırıyım bunlar mukayese edılmez ben muhendıslık ve tıcaret yetenegımı katarak cok fazla para kazanabılırım ama bu ıyı bı muhendıs arkadasımın proje ureterek kazanacagı ve gecırecegı kadar bır kalıtelı hayat saglıcak anlamı tasımaz....

bazı seyler bırbırınden ayrılmalı herkesın basarılı oldugu yerler vardır ve yapabılecekler ıyı belırlenmelı bu tur mesajlar verılerekde tercıh yapabılecek kıslerın aklında soru ısaretı bırakıp yanılgıya dusurulmemelıdır...saygılar....

604 Mesaj
15 Mart 2009; 1:47:47 

Mühendise ait olabilecek bir beynin, ülkemizdeki sınavları reddedeceğini hatırlatayım. Ya hayal gücünden vazgeçeceksin, yada mühendislik belgesinden.. Örneğin sınavdan önce kompleks binalar dikme başarılarıyla meşhur olma hayalleri kuran pek çok inşaat mühendisi adayı şimdi KPSS KPDS ile devlete el atmaya çalışıyor. Amacı ise daha az çalışmak ve daha çok maaş almak..

Ben mühendisliği, Allah ın yarattığı küçük hayal küpleri olarak görüyorum. Fikrin gelir, hesabını yaparsın ve hayata geçirirsin. Lakin kopyadan ibaret bir yapımız olduğu için mühendise pek ihtiyaç duyulmuyor. ÖSS sınavı ile mühendislik diploması almış iyi Excel kullanan ve İngilizce bilen biri fazlasıyla yeterli oluyor.

Benim ise asıl kızdığım nokta şudur, a kişisi inşaat mühendisi diyelim. Bu a kişisi hangi inşaatın mühendisi? Gökdelen mi tünel mi kanalizasyon mu simetrik olmayan yapılar mı otoyol mu ne mühendisi bu adam? Bunun ayrımının yüksek lisans ile değil üniversiteye girişle olması taraftarıyım. Kabaca söylersek, bir sektörde buket olmak yerine her sektörde birer çiçek olursak yaşadıklarımız gayet normal algılanır.

3901 Mesaj
15 Mart 2009; 1:57:20 

Mühendisler ağır bir eğitimden geçiyorlar ve herkesin yapamayacağı işler yapıyorlar. Ne varki aldıkları maaşlar komik seviyede. İşte bu yüzden geri kalmış bir ülkeyiz.

Diğer taraftan mühendisten mühendise de fark var. Okuldan mezun olduktan sonra kendini hiç geliştirmemiş, salla başı al maaşı yapmış olanlar şu anki durumu hakediyorlar. Ama haketmeyenler var, hakkıyla işini yapanlar var. İşte onlara yazık oluyor. Aslında halka yazık oluyor. Kalitesiz hizmeti, pahalıya alıyorlar. Kalitesiz bir hayat yaşıyoruz, ve bunun sebeplerinden sadece bir tanesi mühendisleri adam yerine koymamak. Daha çok sebep var.

quote:

Orjinalden alıntı: bencn17

kişiler herzaman yaptıklarının karsılıgını alırlar tabıkı sımdı cıkıp bı cok ınsan neler hakedıyoda alamıyo gıbı yorumlar yapmayın....muhendıslık dedıgınız okul bıtırıp muhendıs oldum gelsın saygınlık gıtsın paralar dedgıldır sız kımsınız bı yerlere gelmeyı hakedıyomusunuz ne yaptınız kı egıtım hayatınızda sımdı ne beklıyosunuz bu soruların karsılıgı sızde olmalı dolu olmalısınız....

türkiye'de değil. Çok hak yenen bir ülkeyiz. Sana bir örnek, pilot olmak için 1.5 yıl eğitim gerekiyor. Sonrasında kaptan yardımcısı olarak işe başlıyorsun. Thy'de aldığın maaş 7 milyar. Bu adam ağzıyla kuş mu tuttu ne yaptı? Hangi mühendis o parayı alıyor tek tük istisnalar haric.

doktor ve pilot olmak için elime fırsatlar geçti ama reddettim. Sevmiyorum çünkü. Para için iş yapmak istemedim. Keşke herkes sevdiği alanda kastırıp güzel paralar kazanabilse ve böylece ülkemiz de kazansa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 15 Mart 2009; 1:55:40 >

985 Mesaj
15 Mart 2009; 1:58:02 

cok dogru bı yazı olmus tebrıkler

. BiR hAziRaN AkşAmıNdA kısMetim olmuşsundA hAberim yokmuŞ....

Uzaklaştırılmış
15 Mart 2009; 2:03:38 

bende Elektronik mühnedisi olmak istiyorum..

Ama orda burda satış elemanı veya satış müdürü olarak deil,Ben elektronik mühendisi olarak işimin gereğini yapmak isterim..O yüzden dolayı yabancı bi ülkede elektronik mühendisine ihtiyaç duyulan bi yerde çalışmak isterim..Mesela AMD veya Intel..

O yüüzden dolayı baya sıkı çalışmam gerekiyo..

2711 Mesaj
15 Mart 2009; 10:41:36 

PLANLAMA
KONTROL ETME
ORGANİZASYON
KOORDİNASYON
İLİŞKİLENDİRME
BAĞLANTI KURMA
ÇIKAN PROBLEMLERE HIZLI ÇÖZÜM ÜRETME

CHEVROLET CRUZE LS BEYAZ ....

DH
Eski Üyelerin Mekanı...
2005 Üyesi.

ALIŞVERİŞ yaptıklarım: Noxco DH Yönetici.

3598 Mesaj
15 Mart 2009; 11:27:13 

stressiz yatarak yapabileceğin bir iş söyler misin bana?

tamam belki mühendislik bizim ülkemizde tam anlamıyla yaşatılmıyor ama emin olun elinizde birşey yoksa insan muamelesi görmüyorsunuz hiçbir yerde

okuyun siz yeter ki bitirin okulunuzu he sonra yapmazsınız o ayrı ama elinizin altında bulunsun

178 Mesaj
15 Mart 2009; 11:34:10 

bi kere dediklerin çok saçma adam o kadar sene boşa okumuyor.babam kimya mühendisi,şuan şirkette genel müdür şuan tabi şirketle ilgili mali vs..işlerle de ilgili ama genel müdür olmadan önce oturupta pc'de office prog.larıyla uğraşmıyordu..kimyasallarla filan gereken maddeyi oluşturmaya çalışıyordu..şimdi bile hala kimyasal işiyle ilgili.yani üni.de öğrendikleriniz boşa gitmez,iş hayatınızda aktif olarak onları kullanırsınız..

uhb-irdb-izdb

Uzaklaştırılmış
15 Mart 2009; 16:18:34 

Bir mühendisin maaşını ve çalışma şartlarını ,kendi bilgisiyle beraber,kişiliğide belirler..Mesela bi adam odtüden mezun olsun..Ama bu adam kişilik olarakzayıfsa,yani adamın suratına baktığın zaman mülayim bir tipi varsa,insan ilişkilerinde zayıfsa,tuttuğunu kopartamayan bir tipse nerede çalışırsa çalışşsın o adam patron tarafından ezilmeye mahkumdur..Yani mühendislik bilginiz yanında,kişilik özelliklerinizde çok önemli..Bugün milyarlarca para kazanan mühendisde var,asgari ücretin biraz üstünde alan mühendiste var..Özelliklede bazı ünilerde mühendislik okuyanların,mühendislikle alakası yok..Derslerini çalışmazlar,proje üretmezler,okulu 7 yılda bitirirler..Bu tipteki adam zaten işssiz kalmaya mecburudur..Bi gün bizim okula bir ee mühendisi gelmişti..Adam 50 yaşında var..Aadamın bize ilk dediği şey,eğer siz kendi alanınızda gerçekten çok iyiyseniz ;piyasada maaşınızı siz kendiniz belirlersiniz..Mesela boğaziçinden mezun olan bi ee mühendisi tanıdık var..Adam mezun olur olmaz bi yere girdi..1 yıl sonra bi şirkete proje yaptı..Adamın aylık maaşı 3 milyardı..6 ay o projeyi bitirdi,onun üstünede projeyi bitirme karşılığında 16 milyar para aldı..Yani adamın 6 ayda kazandığı para 34 milyardı..Ben şuan inanırım..Bir mühendis gerçekten işinde uzmansa ve kişilik özellikleri bakımındanda üst noktadaysa o adam,bu konuyu açan arkadaşın dediği gibi yerlerde çalışmaz,daha doğrusu kimse onu aroda çalşıtıramaz ve çalışacağı şartları kendi belirler..Böyle bir çok mühendis var..Çok iyi şartlarda çok iyi maaş aln mühendilerde var,ama çok zor şartlarda çok az maaş alanlarda var..Elbette istisnalar var,ama bu sizin kendinizi geliştirmenize bağlıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssff_allthing -- 15 Mart 2009; 16:15:11 >

Uzaklaştırılmış
15 Mart 2009; 16:25:13 

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

türkiyede mühendisler teknik konulardan anlamazlar, hem anlamasını isteyen bir işveren yoktur, hemde anlamalarına gerek yoktur.

Kendini yetiştirmiş bir mühendis her türlü teknik konudan anlar, kim demiş anlamaz diye. İşin tekniğini bilmezse zaten bişi beceremez sadece ayak işlerine bakar.

341 Mesaj
15 Mart 2009; 16:52:52 

arkadaşalr yorumları okudum.
gerçekten çok güzel.
öncelikle şunları açıklayayım..
daha önceki mesajlarımdan da kontrol edebilirsiniz.(2005 forum kayıt tarihim)
makine mühendisiyim.5 yıldır faal olarak çalışıyrom.
2 yıl almanyada dil eğitimi aldım ama maalesef askerlik problemi nedeniyle geri gelmek zorunda kaldım.tamda yüksek yapacakken!!!
öncelikle nerede yaşadığımızı ve yaşadığımız çevreyi iyi bilmek lazım.
türkiye de yaşıyoruz.adam kayırma, torpil, rüşvet.... ile yürüyen bir mekanizma.
aynı siyasi görüşü paylaşmadığı için işten çıkarılan yada memur iken sürgün yiyen arkadaşlarım var.
yorumlarda, kötü örneklerin yanında iyi örneklerinde var olduğu, müdür olan mühendisler ve binlerce lira maaş alan komşulardan bahsedilmiş.
bu mevkiyi yada maaşı, iyi birer mühendis oldukarı için aldıklarını sanmam.çünkü türkiyede mühendislik diye bir şey yok!!!
birden fazla yerde/sektörde çalışmış ve çevresinde bir çok mühendis tanıdığı olan biri olarak bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.
yorumlardan birinde mühendisin çıkan problemlere hızlı çözüm ürettiği yazılmış.
bu yanlış. mühendis can kurtaran yada itfaiye görevlisi gibi çalışmaz.(türkiye hariç)
olası problemleri önceden hesaplar, bu problemler karşısında neler yapılacağını planlar, mevcut problemleri inceler, tekrar etmemesi için çözümler sunar.
olması gereken budur. ama türkiyede işveren, maaş veriorsam herşeyi isterim mantığında olduğu için bu böyle yürümez.
arabasını ykatmaya çalışan patronlar biliyorum. (lise mezunu yapay zenginler, maaş verdikleri mühendisleri sevmezler, aksine ezmeye çalışırlar.o kadar kafan çalışıyo, o kadar sene dirsek çürütmüşsün ama benim arabamın paspaslarını temizliyorsun gibi bir zevk duymak isterler..)
kendini geliştirmemişsen, iyi okuldan mezun değilsen, yan gelip yatmak istiyorsan gibi yorumlar olmuş.
türkiye yaklaşık 80 tane makine mühendisliği bölümü mevcut desek, her birinin ortlama kontenjanı 100 desek.(I. ve II. öğretim) hersene yaklaşık 8000 makine mühendisi piyasaya giriyor demektir.düşünki hepsi iki yabancı dil biliyor.mesleki bilgileri üst düzeyde. peki nerde iş vereceksin?
hersene 8000 makine mühendisine iş verecek kapasiten var mı? o kadar sanayin var mı?
işte burada torpil devreye giriyor. emin ol, bırak iş bulmayı, okurken staj yeri bile bulamıyorsun torpilsiz.
adını vermeyeyim, büyük bir üretim kuruluşunun işe alımda takip ettiği yöntem,
öncelik asker çocukları, sonra üst düzey yönetici yakınları, sonra fabrika çalışanlarının tanıdıkları, en son başvuru yapanlar...
tabi diğerlerinden boş pozisyon kalırsa.
bir arkadaşım torpil ile işe girmek istedi.aracı adamın söylediği şey, işçi olsan direk alırdık ama beyaz yaka için çok daha yüksek torpil lazım.
türkiyede herhangi biri, eğer çok zengin ise, mutlaka bi bit yeniği vardır bunu sakın unutmayın.
bilmediğiniz o kadar çok detay var ki, ben yaşadıkça mesleğimden ve ülkemden utanır hale geldim.
sizin yaşlarınızda bende çok heyecanlıydım.ama daha üniversitede ilk laba gittiğimde birşeylerin yanlış olduğunu anladım.
yurtdışındaki firmalar, aldıkları patent sayısı ve geliştridikleri teknolojiler ile övünür.
bizde patent ofisleri isim tescilinden başka bişey yapmaz.koç , hakiki koç, öz hakiki koç....
neyse anlat anlat bitmez.
son olarak;
insanın en büyük korkusu ölüm değildir.aç kalmaktır.
aç kalma, işsiz kalma korkusu insana her şeyi yaptırır.
siz aç kalmayacağınız bir şeyler bulun, gerisi hikaye...

Mustafa Kemal Atatürk

Uzaklaştırılmış
15 Mart 2009; 17:29:25 

O dediğin 8 bin makine müh. den kaçı gerçekten mühendis..Onlar içinden en fazla 1000 tanesi kaliteli mühendistir..Torpil torpil diye tutturmuşsunuz..Elbette torpil var ama işi çok iyi bilen birisi asla aç kalmaz...Türkiyedeki zenginlerin büyük çoğu lise mezunu bile değildir ama onların çocukları en iyi yerlerde okutulur..Çünkü,bu saatten sonra lise mezunu bir adam fabrika yada şirket yönetemez...Yanlış anlama ama hani üniden mezunsun..Bide şu staj işine gelirsek,türkiyede makine müh. okuyacak birisi kesinlikle marmara bölgesindeki ünilieri ve ankarayı tercih etmelidir..Mesela sivasta makine müh. okuyan birisinin staj yapacağı alan çok dardır..Ayrıca sen herkese torpille alıyorlar demişssin ama boğaziçi,odtü,iti gibi ünilerin müh. fakültesinde okuyan adamların çoğu işci,memur çocuğudur..Ama hepsi iyi konumlarda işe başlıyor.Yani buradan mezun olan adamların öyle kolu uzun dayısı yada akrabaları pek yoktur..Onun için yok herkesi torpiile alıyorlar deme..Mesela bugün siemens müh. alırken itü,boğaziçi,odtü mezunlarını tercih ediyorlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssff_allthing -- 15 Mart 2009; 17:28:00 >

341 Mesaj
15 Mart 2009; 19:38:24 

quote:

Orjinalden alıntı: ssff_allthing

O dediğin 8 bin makine müh. den kaçı gerçekten mühendis..Onlar içinden en fazla 1000 tanesi kaliteli mühendistir..Torpil torpil diye tutturmuşsunuz..Elbette torpil var ama işi çok iyi bilen birisi asla aç kalmaz...Türkiyedeki zenginlerin büyük çoğu lise mezunu bile değildir ama onların çocukları en iyi yerlerde okutulur..Çünkü,bu saatten sonra lise mezunu bir adam fabrika yada şirket yönetemez...Yanlış anlama ama hani üniden mezunsun..Bide şu staj işine gelirsek,türkiyede makine müh. okuyacak birisi kesinlikle marmara bölgesindeki ünilieri ve ankarayı tercih etmelidir..Mesela sivasta makine müh. okuyan birisinin staj yapacağı alan çok dardır..Ayrıca sen herkese torpille alıyorlar demişssin ama boğaziçi,odtü,iti gibi ünilerin müh. fakültesinde okuyan adamların çoğu işci,memur çocuğudur..Ama hepsi iyi konumlarda işe başlıyor.Yani buradan mezun olan adamların öyle kolu uzun dayısı yada akrabaları pek yoktur..Onun için yok herkesi torpiile alıyorlar deme..Mesela bugün siemens müh. alırken itü,boğaziçi,odtü mezunlarını tercih ediyorlar..

ben 1998 den beri makina mühendisliği ile haşır neşirim.
biride çıkıp kendini geliştirme ne demektir söylerse çok sevinirim.
bir kere mühendis olarak mezun oluyorsun ama uzmanlığın yok!
biri inşaat müh. ile ilgili söylemiş.aynısı makine içinde geçerli.
makine ama hangisi? HVAC mı, Akışkanlar mı? Konstrüksiyon mu? Talaşlı İmalat mı? Kaynak mı? Döküm mü?...
uzmanlık yok!branşlaşma yok..öncelikle bunun aşılması gerek.
hayatında kendi parasını kazanmak zorunda kalmamış, hiç iş görüşmesine gitmemiş, hiç iş başvurusu yapmamış adamlar kalkıp kendini geliştir, bak neler oluyor diye kafa tutuyor.
hodri meydan.
internette bir sürü kariyer sitesi var.
herhangi birine makine mühendisi olarak fake bir hesap açın.
kendini geliştirme adına ne özellik varsa(merak ediyorum) hepsini doldurun ve bir kaç yere iş başvurusu yapın.
bakın bakalım neler olacak.
bilmediğiniz konu, ordaki ilanların çoğu zaten fake.adam almış alacağını zaten.
çoğu büyük şirket ulusal çapta bile ilan vermez.
hergün 1000 kişinin anca okuduğu yerel gazetelere küçük ilanlar verir.
amaç alım var, duyurduk ve aldık olayını tamamlamaktır.yoksa çoktan pozisyon dolmuştur.rezervedir.
askere gitmeden büyük şirketlerde çalışmaya başlayan sınıf arkadaşlarım oldu.
ama sana kapılar kapalıdır.askerlik yoksa işte yoktur.
neden çünkü adam işe girer, iki ay sonra askere gideceği tutar, adam askerdeyken resmi görevli sayıldığı için maaşını tıkır tıkır alır.
dönüncede kaldığı yerden devam eder.
baba parası yerken konuşmak kolay.hayat oynadığınız oyunlardan çok daha acı ve gerçek.
bilmediğiniz o kadar çok şey var ki.
o dediğin üniversitelerin mezunları ile maalesef iş hayatımda hiç karşılaşmadım.
çünkü bunlar piyasaya mühendis yetiştirmez.burdan mezun olanlar yurtdışına gider.
master ve doktora yapar.gittiği yerde kalır.genellikle de akademisyen olur.
Çünkü bilirki türkiye ye gelirse, işini yapamayacak.işi bilmeyen lise mezunu yöneticisinden azar işitecek.
mühendisliğin olmadığı bir yerde mühendis olarak yaşayacak.öğrendiklerinin hepsi boşa gidecek.
böyle bir ortamda 50,000 lira maaş ta versen nafile.yaptığın işi sevmen gerekir.
benim amacımda buydu zaten.almanyaya gitmemdeki tek sebep orada master yapıp orada çalışmaktı.staja gittiğimde anlamıştım işlerin nasıl yürüdüğünü.
ama devletim sağolsun, illa askere gideceksin diye pasaportumu uzatmadı.buraya gelincede askere almadı.geleceğimi mahvetti.
türkiye imalat sanayii hakkında bilgisi olmayan adam çok iyi mühendisler çok iyi işler yapıyor diyebiliyor.
AR-GE nin olmadığı yerde mühendislikten bahsetmek çok komik.
avrupa birliğinin verdiği AR-GE desteklerini kimler nasıl alıyor araştırın bakalım.
kapak contasını değiştirene AR-GE yapıyor diye teşvik parası veriliyor!!!
bazı şeyleri yaşamadan öğrenemezsiniz.
benim tavsiyem, üniversite okuyun, mühendislik okuyun, ama kendi işinizi yapın.

Mustafa Kemal Atatürk

905 Mesaj
15 Mart 2009; 20:06:25 

ben kararımı vermişim diş hekimliği istiyorum.lise3 üm şimdiden çalışıyorum.istediğim yer gelene kadar össye girecem gerekirse 3 sene olsun yine denerim.hayatımın 2 senesinde çok büyük bir ders aldım.aynı şeyi bir daha tekrar etmiyeceğime yemin ettim.istediğim yer gelmiyorsa hiç tercih yapmam daha iyi.türkiyede zaten mühendislik diye birşey kalmamış.mühendisliği pek düşünmüyorum.

319 Mesaj
17 Mart 2009; 10:08:09 

ben de mühendisim arkadaşlar yaklaşık 6 yıldır faal olarak özel sektörde çalışıyorum. benim gördüğüm ise, şirketine ne kadar çok kazandırırsan pastadan o kadar çok pay alırsın. bunun için de sorumluluk almak ve sorumluluğunu aldığın işlerde başarılı olmak tabiri caiz ise "parlamak" gerekir. şunu unutmayın, patronunuz size ne kadar güveniyorsa o kadar büyük işler verir ve siz başardıkça işleriniz ve pastadan aldığınız pay da büyür.

bu sadece benim yorumum tabii.. isteyen katılır isteyen katılmaz, her görüşe saygım var..

Intel i7 4770K - CM Hyper 212X - MSI GAMER 5 Z97 - Corsair 2x4 GB Vegeance 1600 MHZ CL9 DDR3 - Gigabyte 4GB R9 290x Windforce - 120GB OCZ Vertex 3 - 1x 3TB WD - 1x 2TB WD - 4TB Seagate Central - 8-Port TP Gigaswitch - LianLi LanCool K60w 700w - AOC E2461Fwh - Logitec 2 1 Z313 - Sennheiser HD201

9999 Mesaj
17 Mart 2009; 11:40:24 

quote:

ben 1998 den beri makina mühendisliği ile haşır neşirim.
biride çıkıp kendini geliştirme ne demektir söylerse çok sevinirim.
bir kere mühendis olarak mezun oluyorsun ama uzmanlığın yok!
biri inşaat müh. ile ilgili söylemiş.aynısı makine içinde geçerli.
makine ama hangisi? HVAC mı, Akışkanlar mı? Konstrüksiyon mu? Talaşlı İmalat mı? Kaynak mı? Döküm mü?...
uzmanlık yok!branşlaşma yok..öncelikle bunun aşılması gerek.

Branşlaşma var tabiki..70lerden bu yana Yıldız Teknik Makine Mühendisliği bölümü dal eğitimi veriyor.3.Sınıfın başında branşlara ayrılarak eğitim alıyorsun.İsteyen kendini Konstrüksiyonda geliştiriyor,isteyen Hidrolik Makinelerde isteyende Otomotivde...

735 Mesaj
17 Mart 2009; 13:22:42 

Branşlaşma kesinlikle var yoksa okuduğum makine mühendisliği bölümünde 4. sınıfta özgürce bir çok dersin arasından seçebileceğin 6 adet ders olmazdı , ha yetmedimi master yapar bir kademe daha atlarsın.

Ayrıca kendini geliştirmek diye birşeyde vardır , alanınızla ilgili topluluklar için koşturursunuz basitte olsa birkaç proje yürütürsünüz başarılı olur veya olmaz çok şey öğrenebilirsiniz bu şekilde...

101 Mesaj
17 Mart 2009; 16:18:41 

Yorumu okuyunca acaba ben mi yazdım dedim :D

Arkadaş o kadar güzel açıklamışki Türkiye'deki mühendis gerçeğini başka bir söz söylemeye gerek dahi kalmamış.

Benim ÖSS'deki adaylara tavsiyem asla ve asla mühendisliği tercih etmeyin.. Mühendis adam analitik düşünür, atlar zıplar doldurmalarına gelmeyin. Özellikle üniversitede insan o kadar gaza getiriliyor ki sanki dünyayı yeniden yaratacakmışsınız gibi geliyor ama mezun olduktan sonra hayatın gerçekleri ile tanışıyorsunuz. Gerçekler arkadaşın dediği gibi.

Mühendislik maaşı. 0-2 yıl 1.300, 2-3 1.700, 3-4 2.000, 4-5 2.500, 5-6 4.000 şeklinde gitmekle beraber alacağınız terfilere görede değişmektedir. Ama çektiğiniz eziyetin haddi hesabı yoktur. Ayrıca fabrikalardaki gürültü, toz, vs de hayatınızdan bi 10yılı alıp götürür.

Aklınız var ise şu tercihleri yapın.

Tıp, Eczacilik ve Hukuk.

4 aydır işsiz İTÜ mezunu Yüksek Mühendis bir abiniz...

341 Mesaj
17 Mart 2009; 20:36:17 

Shady ve hasancemal
branşlaşmanın seçmeli ders almak ile ilgisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
birincisi seçmeli derslerde kontenjan vardır.örneğin hidrolik makinalar üzerine yoğunlaşmak istiyorsun!
5 kişilik kontenjan olur. o sabah senden önce beş kişi gelip kayıt yapmışsa, başka bir üniversitede sil baştan okumaktan başka şansın yoktur.
yada o dersin hocası senin tipini beğenmemiştir.sen benden alma der ve hidrolik makinalar olayı kapanır.
bu yorumları okuyunca acaba ben başka bir ülkede mi yaşıyorum diye merak ediyorum.
ya hava harp okulundan, açık kontenjan olmadığı için başka bir dalda mezun olan arkadaşım var.adam uçak isterken elektronik okudu.
MECBUREN. işte olayın bittiği nokta bu mecburen bişeyler yapmak zorunda kalıyorsun.
yani isteyen her öğrencinin istediği alana yönebildiğini söylemek ve bunun seçme derslerle olabileceğini savunmak bazı şeyleri bilmemek demektir.
zahmet edip her hangi bir alman üniversitesinde hangi bölümler var, hangi dersler okutuluyor bir bakın.
bizde mühendislik fakültesi vardır, hatta mimarlığıda katarlar içine, mühendislik ve mimarlık fakültesi olur.
adamlarda makine fakültesi vardır.bizde saysan saysan 4-5 ana bilim dalı sayarsın. adamlarda ergomiden, tıbbi mekanike, aerodinamikten uzay ve havacılığa kadar onlarca ana bilim dalı var. ve bunların alt dalları saymakla bitmez.
bizde satınalma mühendisi diye iş ilanları vardır.nedir bu satın alma mühendisi ne iş yapar??
yakın zamanda metalurji ve malzeme mühendisliği diye bölüm ayrıldı makineden.olması gereken budur.
malzeme ile ilgili 21 ciltlik kaynak var. toplamda 23,000 sayfadan fazla...ASM Handbooks (hiç bir makine mühendisi bunları bilemez.seçmeli dersler ile asla..)
buraya yazıyorum. yakın gelecekte kaynak mühendisliği diye bölüm açılacak. (belkide vardır)

rørø arkadaşın dediği gibi, fabrika ortamı berbattır. (makine için söylüyorum)
kapalı bir ortam.dışarda gündüzmüş geceymiş kar varmış yağmur yağmış.fark etmezsin bile.
çoğunluka şehrin dışındadır bu yerler.gelip gitmek için saatlerin yollarda geçer.
hergün aynı kişileri görür, aynı muhabetleri yaparsın.akşam çıkışta biyerlere gideyim desen, ya kapanmıştır yada ucu ucuna yetişirsin.
genelde cumartesi günleride çalıştığın için, berbere bile işten erken çıkarak gidebilirsin.
türkiyede ne olmuş ne bitmiş haberin olmaz.çünkü gün içinde hiç boş vaktin yoktur.
eve gidincede yemek yer duş alır yatarsın.fazlasını zaten bünye kaldırmaz. bir tek pazar günün vardır.
iki haftada bir pazar günü illa fabrikada bi problem olur, apar topar fabrikaya gidersin.
asosyal biri olur çıkarsın.

herneyse..
bize vakti zamanında bunları söyleyen olmadı.
icat yapacaz, herkes bizi parmakla gösterecek şu olacak bu olacak diye biz girdik.sonuç böyle oldu.
içinizden çok büyük hayalleri olan varsa söyleyeyim yol göstereyim dedim.
tekrar ediyorum.Türkiyede yaşayacaksanız mühendis olmayınız, TİCARET yapınız.

Mustafa Kemal Atatürk

9999 Mesaj
17 Mart 2009; 21:11:16 

@Mechanical24

1)İTÜ ve Yıldız'da Mühendislik fakültesi yoktur.Makine Fakültesi vardır..
2)İTÜ'ü bilemeyeceğim ancak benim dediğim seçmeli ders değildi.Yıldız Makine Mühendisliği bölümünden 3.sınıfa başlamadan aynen lisede olduğu gibi dallara ayrılıyorsun.Genel Makine,Konstrüksiyon,Enerji,Isı Proses diye.Bu dallardan birini seçtikten sonrada bu alanların derslerini alıyorsun 3 ve 4.sınıfta.Yani Lisede bölüm seçmeye benziyor bu...Bildiğim kadarıyla Dal eğitimi sadece Yıldız Makine'de veriliyor (Bölüm tanıtımında Bölüm başkanı söylemişti )

Hatta Atölye stajından sonraki stajları kendi dalınla ilgili bir yerde yapmazsan stajın kabul edilmiyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 17 Mart 2009; 21:10:58 >

341 Mesaj
17 Mart 2009; 21:26:12 

shady
benim okuduğum dönemde branşa yönelik seçmeli dersler bile yoktu. bu sene alırdın. seneye hocanın canı istemez açmaz ortada kalırdın.
olması gereken budur.ayrılmalıdır.zaten 2 yıl ortak dersler vardır. hangi üni idi bilmiyorum ama, bilgisyar diye giriyorsun, iki senenin sonunda isteiğin başka bir bölüme geçebilyorsun. bahçeşehir olabilir ama özel bir üni idi. (bir de çift ana dal diye birşey vardı evlere şenlik...)
almanyada 3 yıl ve 5 yıllık olarak ikiye ayrılıyor.
3 yıl okursan Bsc oluyosun. Bachelor.
5 yıl okursan Msc oluyosun. Master of Science.
bu sistemle alakalı.
sonuçta türkiyede ortam belli, sana biçilen değer belli..
almanyanın neden her sene dünya ihracat şampiyonu olduğuna şaşmamak lazım...

Mustafa Kemal Atatürk

4131 Mesaj
17 Mart 2009; 23:20:37 

Makina Mühendisliği için ;

1- Sağlam bir İngilizce. Tercihen yanına idare eder derece (yazılanları anlama gibi) bile olsa Almanca.
2- Kesinlikle pasif, vur ensesine al lokmasını tarzı, pısırık ruh hali içinde olmayacaksınız. İşçilerde memurlarda patronda sallamaz. Ülkemiz gerçeği maalesef deveye diken hikayesi.
3- Kendi işinizi görecek kadar bilgisayar bilgisi. Zırt pırt Bilgiişlemi yanınıza çağırırsanız ne biçim mühendis demeye başlarlar.
4- Düzenli olma, kılık kıyafet saç sakal vs vs . Sakal bırakmayın demiyorum ama varsa bakımlı olsun.
5- CAD programlarından en az birinin Part modelleme ve montaj modüllerine ileri derecede hakim olun. ( Pro Engineer tavsiyem)
6- AutoCAD mühendisler için olmazsa olmaz değil, ama idare edecek şekilde bilin, Şöyleki ,

Bende AutoCAD uzmanı değilim, ancak fabrikada Kalite Kontrolde CMM var. Bazen ölçü almak bazen tersine müh. için oradaki operatörü sallamayıp başına ben oturuyorum ( Bu aletler için eğitim almanız gerekli) öyle yerlerden ölçü almak gerekiyorki bazen CMM programı yeterli olmuyor. Mecburen nokta bulutlarını DXF olarak export edip AutoCAD de analiz etmek gerekiyor. Yada CAM den bi haber İmalat müdürü moruk mühendis abimiz için işlenecek parçanın resminin yanısırıa bazı girintili çıkıntılı zor yerlerin x y koordinatlarını vermek gerekiyor. Böyle zamanlarda AutoCAD harikalar yaratabiliyor.

7- İyi bir analiz yazılımı için en azından temel atın. Eğitim almadan öğrenmeniz İMKANSIZ. Eğitim notuyla kitapla Cd ile olacak iş değil, kendinizi kasmayın. MD-NASTRAN (SimXpert) ve ABAQUS bu işin duayenleri. ANSYS idare eder.

8- Sinirlerinize hakim olun.

Makina mühendisi ne iş yapar. Çalıştığı yere ve departmanına göre çok çok değişiklik gösterebilecek bir meslek. Genelde yapılan şey (imalat-Sanayii) İthal yabancı bir marka ürünü tersine mühendisliğe tabii tutup, patent haklarını faydalı model denen bi bypass metodu ile atlatarak daha ucuz ve dayanıksız bir şekilde yapmaktır. Tabi bazen daha iyi yapıldığıda oluyor. İlk zamanlarınız mecbur böyle olacak, bu yollardan geçtik bizde. Ne zaman amir-müdür-patron size güvenmeye başlar ve yaptığınız --yeni-- ürünler eskisinden iyi çalışır (ve ucuza mal olur) o zaman gerçekten mühendis olursunuz.

Yukarıdaki durum için maaş sorarsanız, ilk bir iki yıl 1200-1500 sonrası 2000 tl civarı maaş alırsınız. Tabii çok kurumsal bir yerde büyük bir fabrikada çalışıyorsanız 400-500 tl daha koyun üzerine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clarion -- 17 Mart 2009; 23:16:24 >

I can feel the flame

2253 Mesaj
18 Mart 2009; 19:13:54 

quote:

shady
benim okuduğum dönemde branşa yönelik seçmeli dersler bile yoktu. bu sene alırdın. seneye hocanın canı istemez açmaz ortada kalırdın.
olması gereken budur.ayrılmalıdır.zaten 2 yıl ortak dersler vardır. hangi üni idi bilmiyorum ama, bilgisyar diye giriyorsun, iki senenin sonunda isteiğin başka bir bölüme geçebilyorsun. bahçeşehir olabilir ama özel bir üni idi. (bir de çift ana dal diye birşey vardı evlere şenlik...)
almanyada 3 yıl ve 5 yıllık olarak ikiye ayrılıyor.
3 yıl okursan Bsc oluyosun. Bachelor.
5 yıl okursan Msc oluyosun. Master of Science.
bu sistemle alakalı.
sonuçta türkiyede ortam belli, sana biçilen değer belli..
almanyanın neden her sene dünya ihracat şampiyonu olduğuna şaşmamak lazım...

sabancı dediğin üniversite mühendislik ve doğa bilimleri programı dediğin yer

ama ne kadar mantıklı bi durum sence bu, ben bilgisayar mühendisliğinde okuyorum benim fizik biyoloji kimya almam kadar saçma bi durum var mıdır yoktur sadece elektronik versinler razıyım donanım için gerekli sonuçta tamam ama bana ne bişeyin elektrik alanından bilmem neden zaten kaldırılıyo şimdi yavaş yavaş bu saçmalıklar boş şeylerle insanların beynini yıkamak yerine bi programlama dili daha verirsin bizim bölüm açısından diyorum bunu

senin okuduğun üniversite biraz devlet gibi geldi bana çünkü hocanın canı istedi açmadı gibi bi durum özelde asla söz konusu olamaz hiç görmedim yani 5 kişi istedi mi o dersi yazın da açılır dönem içi de açılır seçmeli dersler ama devlette ne saçmalıklar döndüğünü biliyoruz işte özelleştirilecek kurumlar bu ülkede o yüzden üniversitelerdir telekom vs değil her halde telekomdan kazık yemekte zaten millet en azından bu kazık devlete dönerdi şimdi yabancılara dönüyo kar olarak

ayrıca herşeyi geçtim sen mezun oldum bitti hemen iş bulurum gibi bi düşüncedeymişsin anlaşılan eğer hemen iş bulmak istiyosan lisansüstü eğitim ve doktora şart sonuçta bu sürede de bi üniversitede asistanlık yaparsın işte hem eğitimini halledersin hem de maaş alırsın ilerde de doğru dürüst maaşını alır keyfine bakarsın

teknik konu bilmemek senin sorunun makineci elektronikçi adam teknik konu bilmemek için sınava gireyim de geçelim dersi yeter mantığında hareket edince işveren de nanay der yani doğal olarak bunun için adam gibi kurumlarda staj yapman şart ilk stajı büyük kurumlarda yapacaksan tanıdığın varsa yapacaksın sana yardım edebilecek bişeyler öğretebilecek biri varsa yoksa o da bi işe yaramaz son stajı sağlam bi yerde (aselsan, havelsan, fnss, tai, mikes gibi kurumlar ankara için benim önerdiklerim) yaptın mı mezuniyet sonrası düşük maaşla 1000-1500ytl gibi iş bulursun kpss ye gir devlet kalkınma bankasında 2500-3000ytl ye işe girersin ama benim gibi ben öyle 3000ytl ye çalışacak adam değilim diyosan kasarsın eğitimini tamamlamak için öyle işe girersin mesela oracle a kapağı atan 5000 euro gibi bir rakam alıyo ilk girişinde 3000ytl max devlette aldığın neree 5000 euro nere yani

ama tabi bunlar nasıl olur adam gibi mühendis olmakla olur işini bilen adama verirler lafa gelince bir sürü mühendis aç gezer olur ama benim tanıdığım örnekler 10 sene içinde çok rahat bi şekilde lüks bir araba (volvo s60, bmw 3.20ci gibi) + kendine yeten 2-3 odalı bi evi rahatça kasmadan aldılar yemedim içmedim ezildim muhabbetlerine girmeden

demek ki herşeyde olduğu gibi karşıyı suçlamak yerine biraz da kendimizi suçlamak gerek ilk başlarda herkes ben de dahil derslere girmeyiz d ile geçsek yeter nolacak ortalama neymiş diye mal gibi gezerken bugün keşke o günler gezmeyip çalışsaymışız, öyle bi kıza vakit ayıracağım yerde keşke iki kelime bilmediğim şeylere baksaymışım diyorum açıkça ama neyse ki kendimi kurtarabilecek durumdayım hala erken farkedip önlemi aldık

2. yabancı dil almanca olsun denmiş de almanca da ingilizce de var ama almanca yerine rusça veya çince almak daha karlı olur parayı düşünenler için şahsen ben kasmam ama çinliler bi kelimeyi bi sembolle söylediği için onları ezberleyene kadar ölme eşeğim ölme yani

735 Mesaj
19 Mart 2009; 3:52:25 

Türkiyede 4 yıllık lisans ve 1 yıllık yabancı dil eğitimi sonucunda bachelor of science diploması alınıyor aslında asıl sorun burda değil çünkü ilk 3 yıl temel derslerin alınması sonunda 4. sınıfta biraz daha uzmanlaşmak istediğiniz derslere yönelebiliyorsunuz ( keşke bu konuda hocaların keyfinin yetmesine kalmasak ). Asıl sorun piyasaya çıkınca başgösteriyor yani diploma alınınca mühendis olunmuyor hatta master diploması alıncada mühendis olunmuyor , çalıştığınız , tecrübe ettiğiniz projeler sonucunda iş yaşamında mühendisliği öğreniyorsunuz ve bu konuda sanayimizin mühendisleri daha iyi değerlendirebilmek konusunda biraz daha yol katetmesi gerekiyor ve üniversitelerimizinde bilimsel çalışmalara daha fazla emek ve para harcaması gerekiyor

341 Mesaj
19 Mart 2009; 21:30:35 

problemin özü, bizden beklenen nedir?bize verilebilecek nedir?
beklenen az olduğu için(mesleki açıdan) bize verilende çok çok az.
hangi makine mühendisi derki, bu işi yapsa yapsa makine mühendisi yapar başkası yapamaz.
sokaktan aklı başında birini çevir, işi bir kaç ay göster, eğer o aranan özelliklerdeki gibi yırtıcı, tuttuğunu koparan cinsten biriyse,
çoğu mühendisten iyi iş çıkarır.
biz yatıp kalkıp dua edelim de, fabrikada mak. müh. bulundurma zorunluluğu kalkmasın.
yoksa bütün makine mühendisleri işsiz kalır.
çünkü mesleki açıdan hiç kimsenin bize ihtiyacı yok!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechanical24 -- 19 Mart 2009; 22:27:13 >

Mustafa Kemal Atatürk

735 Mesaj
19 Mart 2009; 21:33:34 

@Mechanical24 yanlışınız var , üretim olan her yerde makine mühendisi olur ve dünya var olduğu sürecede makine mühendislerine ihtiyaç olucaktır

341 Mesaj
19 Mart 2009; 22:41:26 

türkiye için söylemiştim

Mustafa Kemal Atatürk

3901 Mesaj
20 Mart 2009; 0:30:22 

yaw şu muhabbetin yemin ederim bi manası yok. Neyi tartışıyoruz ki. Elektrik elektronik mühendisi olarak, daha önemlisi bir mühendis olarak şu kadarını söyleyim.

Tr de hakları en çok yenen ve en çok sömürülen mesleklerden biridir. Var tabi okulu bitirdikten sonra kendini geliştirmeyip salla başı al maaşı yapanlar. Ama çalışkan ve yetenekli olanların da hakkı yeniyor.

Çalışmalarınızın karşılığını alamayacağınız bir meslek, istisnalar hariç.

Gelişmemiş bir ülke olduğumuz için bu böyle, ve yine bu böyle olduğu için gelişmemiş bir ülkeyiz ve hep öyle kalacağız. Ne kadar ekmek o kadar köfte

Herşeyimimiz, her işimiz yamuk yumuk.

Yine de pişman değilim, diğer meslekler ilgimi çekmiyor.

10234 Mesaj
20 Mart 2009; 1:05:23 

Bu tartışmanın pek anlamı yok diye düşünüyorum.Evet ülkemizde mühendislik tam anlamıyla yok,ama kalkıp da mühendislik Türkiye'de kötü,iş bulamıyorlar tarzındaki yorumlar da biraz mantıksız.O zaman Fen-Edebiyat okuyanlar hemen okulu bıraksın.

İlgi duyan adam seçsin mühendisliği.Kendi bölümüm olduğu için söylüyorum,Makine Mühendisliği okunabilecek en zevkli 2-3 bölümden birisi benim için.

Kendini geliştiren adam üretimde görev alıyor,büyük şirketlerde çalışabiliyor.İşte o zaman daha güzel oluyor,hem maddi hem manevi anlamda.Ama yok ben bunlara gelememem diyen varsa boşuna yazmasın.Mühendislik eğitimi alıp da işsiz gezmek veya az bir maaşla çalışmak adama daha çok koyar.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

7096 Mesaj
21 Mart 2009; 23:55:04 

Ya bu olayları sade ben yaşıyorum sanıyordum türkiyede mühendislik bu kadarmı iyi özetlenir ve 7 aydır iş arıyorum bence en önemli etken sağlam bir tanıdık

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

3901 Mesaj
22 Mart 2009; 0:05:34 

tr gibi gelişmemiş ülke şartlarında .oktan bir meslektir. Para için yapılmaz. Artık çağın mesleği falan palavralarına kanmayın. Çok ilgi duyuyosanız seçin.

Çok çalışıp, az kazanan bir meslek.

7096 Mesaj
22 Mart 2009; 19:49:11 

ben 2005 mezunu bir mak mühendisiyim .Mechanical24 arkadaşın yazdıklarına tamamen katılıyorum.İş bulamadıktan sonra kendini nasıl geliştireceksin

Acı su da tatlı su da berraktır. Sakın görünüşe aldanma. Görünüşte herkes insandır ama gerçek insan HAL ehli olandır! (Hz.Mevlana)

Uzaklaştırılmış
22 Mart 2009; 21:44:27 

mechanical doğru söylemiş öyle babanızın parasını yemekle işkembeden sallamakla bu işler olmaz.

kendini geliştir demişsiniz unişversitede iyi çalış demişiniz inanın üniversitedeki hocaların çoğu boş şişirme zaten okadar iyi birisi turkiyeye zahmet edip gelmez orta hallilerden oluşur bilkentin dahi kadrosu iyi hocalar varsa onlarda zaten derse girmez reklam amaçlı kadroda anılır.

demişsiniz git bilmem neyap turkiyede uretim yok sanayi yok arkadasım bu adam icat yapsa napacak bi tarafınamı sokacak ha git yurt dışına sat dersenizde o işler öyle olmuyor. sonra bu adamı patronu sömuruyor ne vakit geliştirsin kendini.

turkiyede uretim 0 bakmayın öle uçak yaptık tank yaptık top yaptık hepsi israil veya taşeron ulkelere havale edilip milletin vergisi çarçur.

demiş askerlik için geleceğimi mahvettiler zaten bize askerlik farz askerlerede paşa gibi yaşamak farz ulkemiz henuz 3. dunya daki afrikan ulkeleri duzeyinde diktatoryal bi rejim var asker çocuğu olamadığı için işte bulamamış kendi deyimiyle.

tabi siz yan gelip televizyon izleyip yok sen busun diye sallayın daha yarın sizde hayata atılın anlayın torpilsiz olurmu olmazmı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkscan -- 22 Mart 2009; 21:41:00 >

3901 Mesaj
22 Mart 2009; 23:21:16 

Kendini geliştirip iyi bir yere gelme olayı palavradır, ütopyadır. Bu şekilde yükselen yok değil ama çok azdır.

Türkiye'de özel sektör hep çakal zihniyette. Kısa vadeli ve vizyonsuz. Büyük kurumsal şirketlerde bile bu çakal zihniyeti kümelenmiş. Sen şimdi çok süper bir mühendis olsan bu sefer adamlar tırsıyor, bu adama yükek maaş vermek lazım, az versek yarın bigün bırakır gider bizi diye. Napıyor, alıyor az tecrübeli ya da yeni mezun idare etmeye çalışıyor. Aynı kaliteyi bulamaz ama türkiye'de kalite kimin umrunda, burası avrupa değil. Herkes idare etme peşinde. Günlük yaşıyoruz.

Bak ilanlara, pek çoğunda 30'unu aşmamış yazar. Sanki futbolcu arıyor ....ler. (boşluğu siz doldurun). Neden öyle bir şey istiyor. Maaşı az verip, eşşek gibi çalıştıracak adam arıyorlar.

Arkadaşın dediği gibi, türkiye montaj sanayidir. Bir de hizmet sektörü. Öyle çok ince iş yapılmaz. En ufak krizde bile darmadağın olan üfürükten bir sanayimiz var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 22 Mart 2009; 23:16:02 >

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2009; 0:14:29 

quote:

Orjinalden alıntı: Nicotinell

Kendini geliştirip iyi bir yere gelme olayı palavradır, ütopyadır. Bu şekilde yükselen yok değil ama çok azdır.

Türkiye'de özel sektör hep çakal zihniyette. Kısa vadeli ve vizyonsuz. Büyük kurumsal şirketlerde bile bu çakal zihniyeti kümelenmiş. Sen şimdi çok süper bir mühendis olsan bu sefer adamlar tırsıyor, bu adama yükek maaş vermek lazım, az versek yarın bigün bırakır gider bizi diye. Napıyor, alıyor az tecrübeli ya da yeni mezun idare etmeye çalışıyor. Aynı kaliteyi bulamaz ama türkiye'de kalite kimin umrunda, burası avrupa değil. Herkes idare etme peşinde. Günlük yaşıyoruz.

Bak ilanlara, pek çoğunda 30'unu aşmamış yazar. Sanki futbolcu arıyor ....ler. (boşluğu siz doldurun). Neden öyle bir şey istiyor. Maaşı az verip, eşşek gibi çalıştıracak adam arıyorlar.

Arkadaşın dediği gibi, türkiye montaj sanayidir. Bir de hizmet sektörü. Öyle çok ince iş yapılmaz. En ufak krizde bile darmadağın olan üfürükten bir sanayimiz var.

Sizin mantığınıza göre,şuanda boğaziçi,odtü ve itüden mezun olan makine mühendislerinin hepsi işsiz..Çünkü bu üniversiteleri kazananların çoğu anadoludandır ve işci,memur çocuklarıdır..Yani onların sizin dediğiniz gibi çalışacağı yerlerde tanıdıkları hemen hemen hiç yoktur..Ama ne hikmetse sizin dediğinizin tam tersine,odtüden yada boğaziçiden mezun olup işssiz kalan adam nedense pek görmedim..Evet;yerli sermayeyle kurulmuş fabrikaların yarısında torpil(yada referans olayı) vardır..Buna katılıyorum ama gerçekten iyi olan bir mühendis zaten sizin dediğniz o tarz yerlerde çalışmaz..Benim kuzenim geçen sene odtü eeden mezun oldu ve mezun olduktan 1 ay sonra siemenste çok iyi bir maaşla çalışmaya başladı..Babası şöfördür ve öyle tanıdıklarıda yoktur..Siemens kendisi buldu zaten çocuğu..Arkadaşımın abisi itü makine müh. den bu sene mezun oldu ve istanbulda bi şirkette oda çok iyi bir maaşla işe başladı..Bu çocuğun ailesi amasyalıdır ve babası çiftçidir..İstanbulda oturan ne bir akrabaları nede başka telefon edebilecekleri birileri yoktur..Ama millet yazın tatil yaparken o çocuk fabrikalarda o sıcakta staj yapıyordu..Kendini geliştirme olayından kastedilen şey,yaptığınız mesleğin en iyisi olmak..Mesela türkiyedeki her kalp cerrahı aynı seviyede midir..Bunlardan çok iyi olanlarıda var,kötü olanlarıda var..Mesela kalbinden ameliyat olması gereken bazı kişiler en iyi kalp cerrahlarına ameliyet olmak isterler..Yada diş yaptırmak isteyenler adı duyulmuş dişcileri tercih ederler..Kendini geliştirme olayı zaten budur..Kendi mesleğinde en iyisi olmaya çalışmak..

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2009; 1:04:39 

isitisnalar kaideyi bozmaz zaten babası kalantor olanda iş aramaz gider amerikada okur orda yaşar.

iş bulmakta tek şart baba değildir uye olduğunuz gruplar dernekler vs.. siyasi veya işle alakasız diğer oluşumlarda bunda etkilidir.

odtu boğaziçi vs.. zaten turkiyenin namlı okullarıdır burdan eşşek bile mezun olsa bi iş bulur sırf diploma için diyarbakırdanda harvarda giden var her diyabakır mezunu harvarda gitmiyor. ee açık olan bi alan zaten iş sıkıntısı çok yok o mezun olanın yaptığı işe bakmalı ne tarz bişi yapıyor

3901 Mesaj
23 Mart 2009; 1:06:17 

Bi kere iyi bir mühendis olmanın ölçütü odtü b.içi mezunu olmak değildir. Kaliteli bir üniversitede okumak elbette 1 adım önde başlamaktır ama tek ölçüt olamaz.

Senin bana verdiğin örnekler gibi bir ton örnek var. Ama lafın özü şudur. Verilen emeğe göre nankör meslektir. İstersen Boğaziçini bitir, odtüyü bitir.

Piyasada mühendis maaşları 1.5-2 milyarlarda seyrediyor. O da tecrübeli olanlar için. 4-5 milyar alan kaç mühendis vardır?

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2009; 1:10:44 

şimdi diyoruz turkiyede o bozuk bu yanlış hep boşa konuşuyoruz.

deveye boynun niye eğri demişler nerem doğruki demiş o hesap turkiye çökmuyorsa heralde anadolu birleşik devletleri kurulması için fln dışardan destek var yoksa bu ulke bi gun ayakta kalamaz dünyada konjukture gore ruzgardaki yaprak gibi sallanır rusya bitince turkiyeninde önemi bitmişti şimdi biraz daha önem kazandı buyuk israil projesi turkiyenin abd (anadolu ..)
devleti yapılması ve buyuk osmanlı kurulmasıyla devam eder bence

15 Mesaj
23 Mart 2009; 7:24:44 

Mühendislerin ne yaptıklarını hep merak ederdim. Yazdıklarınız biraz doğru birazda abartı aslında. Henüz lise öğrencisiyim fakat aklımda hala bir meslek yok. Ne istediğimi bilemiyorum. ÖSS sonucuna göre ve bana uyacak bir meslek seçicez artık. Belki ingilizceyi ana dilim gibi öğrenip özel ders verebilirim çocuklara. Güzel fikir aslında iyide para var :)

Uzaklaştırılmış
23 Mart 2009; 12:18:13 

monster.com da abd deki maaşlar da 100 15 bin dolar yılık ama orda yaşam standartıda ona gore zaten zengin olacam die muhendis olunmaz ozaman borsacı olursun liseden ortaokuldan başladınmı işe iktisat bitirene basarsın.

zengin olan muhendiste bilgisini kullanır bi icat yapar satar kendi işini kurmakta orda devreye girer yoksa piyasa zaten parsellenmiş nereye iş kurup ihale alıcan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkscan -- 23 Mart 2009; 12:13:07 >

3598 Mesaj
24 Mart 2009; 19:29:37 

quote:

Orjinalden alıntı: Nicotinell

Bi kere iyi bir mühendis olmanın ölçütü odtü b.içi mezunu olmak değildir. Kaliteli bir üniversitede okumak elbette 1 adım önde başlamaktır ama tek ölçüt olamaz.

Senin bana verdiğin örnekler gibi bir ton örnek var. Ama lafın özü şudur. Verilen emeğe göre nankör meslektir. İstersen Boğaziçini bitir, odtüyü bitir.

Piyasada mühendis maaşları 1.5-2 milyarlarda seyrediyor. O da tecrübeli olanlar için. 4-5 milyar alan kaç mühendis vardır?

verilen emeğe göre nankör olduğu kesin ama iyi bir üniversite bitirmenin farkı çok olacaktır emin olabilirsin

Uzaklaştırılmış
24 Mart 2009; 19:57:59 

müehdisler ne iş yapar ?

bmc reklamındaki amca gibilerin mööhendiizz beeey bu direksiyon ters demesine yarar

3901 Mesaj
24 Mart 2009; 20:00:28 

quote:

Orjinalden alıntı: ThE GaSeS

verilen emeğe göre nankör olduğu kesin ama iyi bir üniversite bitirmenin farkı çok olacaktır emin olabilirsin

iyi bir üniversite ömür boyu artıdır. Ama ilk iş için çok önemli esas. 2.ci işe girerken iş tecrübesine bakıyolar öncelikli olarak, üniversite ikinci plana düşüyor.

341 Mesaj
25 Mart 2009; 1:21:25 

turkscan ve Nicotinell
sonunda beni anlayanlar çıktı.söylediklerinize aynen katılıyorum.
geçen gün arkadaşım göndermiş.Biri Bana Anlatsın programında, Türk mucitler hakkında bir bölüm seyrettim.
televizyon seyretmediğim için, bu tarz şeyleri geriden ve internetten takip edebiliyorum.
katılımcılardan biri, çok çarpıcı rakamlar verdi.izlemenizi tavsiye ederim.

bilmem kim şurdan mezun olmuş bir ay sonra siemense girmiş falan filan.
askerlik olmadan nereye giriyon?(eğer torpilin yoksa!!!)
iş başvurusunda, pasaport alırken, yurt dışına çıkarken.... s??maya giderken bile askerlik sorulur bu ülkede.
ilk istenen belge askerlikle olan ilşkine ait belgedir.
teskere kağıdını görmeden, fabrikaya bile sokmazlar.
askerlik yapmadan yurtdışına okumaya gidersen, sağolsun devletimiz 6 aylık pasaport verir.
her ay öğrenciliğin ile ilgili belge ister.(konsolosluklarda eğitim ateşelikleri ister bu yazıyı, bazı ülkelerde 2 aydır)
eğer bir belge götüremezsen, pasaport iptal edilir yada uzatılmaz, doğru türkiye.
sen daha Türkiyeye ayak basmadan, Savunma Bakanlığına , Milli Eğitiminin gönderdiği belge ulaşır.
artık bu kişi öğrenci değildir, top sizde, naparsanız yapın tarzında bir belgedir bu..
eğer öğrenciliğini belgelersen, ve bir altı ay daha okuyacağını ispatlarsan, bir altı ay daha uzatırlar pasaportunu.
eğer benim gibi öncelikli olarak dil için çıkmışsan, ve alınacak en üst sertifikaya sahipsen, yeter sen artık geri dön derler.
üniversitenin kabul kağıdını nedendir ateşe kabul etmez.illada öğrencidir belgesi ister.3-4 ay sonra getircem işte desende nafile..
uzatamam arkadaşım kanun böyle der.bide yol gösterir :çok kalmak istiyorsan kaçak kal. üniversiteye girince uzatırız. ama yakalanırsan sınırdışı edilirsin.
dahada turist olarak bile almazlar, türkiyeye gidince ayrıca asker kaçağı muamelesi görür, mahkemeye çıkarsın der.
gözün korkar.tüm hayallerini ve planlarını orada bırakıp türkiyeye geri dönersin.
halbuki, 4 yıllık örgün lisans eğitimi almışlara, deselerki 30 yaşına kadar müsaade.istediğin zaman gel askerliğini yap.mis gibi.
elbette bunu kötüye kullananlar olacaktır. ama benim gibiler de bayram edecektir.
sonuçta bu vatan borcudur.zorla değil seve seve yapılır.5 ay askerlik hiç bir şey değil. amcam dört sene yapmış.büyük dedem balkan savaşında şehit olmuş.elbette bende yapacağım. ki askerliğimi güneydoğuda yaptım......
demek istediğim, işin özü...
burada sen bişeyler yapmak istedikçe, birileri seni hep aşağı çeker..
bırak destek olmayı, sürekli köstek olurlar.
bırak icat yapmayı, yeni bir fikir öne sürsen, eski köye yeni adet getirme derler, sustururlar, alay ederler.
burada bilginle, becerinle hiç bir şey yapamazsın.aksine sen böyle olduğun için, sürekli seni ezmek ister senin gibi olmayanlar.
ve bu senin gibi olmayanlar daha değerlidir nedense.senden çok para kazanır senden çok az şey bilsede.
velhasıl, tüm bunları yaşamak insanın tüm isteğini, tüm şevkini kırıyor.ne heyecan kalıyor nede güç.
keşke dağda çoban olsaydım dediğin zamanlar oluyor.
millet gözünün içine baka baka çuvalla para götürürken, sen bişeyler öğreneyim, bişeyler yapayım diye tırmalaya tırmalaya sefalet içinde yüzüyosun..
bu adama çok koyuyor arkadaşlar.
belliki buraya yorum yazanların çoğu yaşça çok küçük, bunlarla hiç karşılaşmamışlar.yada çoğunun tuzu kuru.anlattıklarım ilgilendirmiyor belkide.
ben bir abiniz olarak durumu açıkladım.
iyice düşünün sonra karar verin.
hayallerinizin çapını ona göre belirleyin.sonra çok üzülürsünüz...

Mustafa Kemal Atatürk

3901 Mesaj
25 Mart 2009; 1:43:26 

Asfalt danışmanı olmak varmış. Senede 4 milyon euro getiren çağın mesleği. Biz boşuna süründük okul köşelerinde. Ortaokul mezunu serdar kepenek 2 tane porsche almış.

Namusu ve şerefiyle çalışan insanı sevmiyorlar bu memlekette arkadaş, hangi parti olursa olsun. İlla yandaş olacaksın. İşini iyi bilmen, çalışkan olman türkiye'de anlamsız.

Bu ülkede mühendise gerekli değer verilmediği sürece heeeeep geri kalmış bir ülke olarak kalacağız. Mahkumsunuz. Hakediyorsunuz. Bu halk buna müstehak.

341 Mesaj
25 Mart 2009; 2:25:44 

quote:

Orjinalden alıntı: erdenar

mechanical belli ki çok dertlisin.Almanyadan kötü bir biçimde dönüş yapmışsın bunu anlıyorum.Arkadaşımda almanyada 2 yıl kimya okuyup buraya geldi.Oldukça zor bir üniv sistemi falan varmış.Yazılıdan fazla sözlü yapıyomuş hocalar ve bilemezsen git yeniden çalış falan deyip epey yoruyorlarmış.dönem başı 600 euro para veriliyormuş.Ayrıca baban her ay 600 euro gönderme garantisi vermeliymiş.bahsettiğim şeyler stutgart üniv için geçerli.Senin okul nasıldı biraz anlatır mısın?

ben TUM e kabul edildim.
dediğin gibi dönemlik 500-600 euro alıyorlar.verilen imkanların yanında hiç bir şey değil.
orada tek problem barınacak yer idi.okula yakın bakımlı bir yer(sadece 1 oda, tuvalet ve banyo) 800-900 euro civarındaydı.
ancak gidip görmek lazım.
burada sözde okumuşlar kendilerini modern, kültürlü ve üst tabakadan sayıyorlar ya.
acaip gülesim geliyor.
sanıyorlarki tüm dünya türkiye gibi.
dünyanın neresine giderse gitsin hep aynı şeyler oluyor sanki.hep aynı insanlar hep aynı muamele..
halbuki o kadar farklı kültürler, o kadar farklı düşünceler var ki.
insanın dili tutuluyor.
gidip görmek yaşamak lazım.modern demek ne demek, kültür demek ne demek, insana saygı demek ne demek....şok geçiriyor insan...
boşuna dememişler çok okuyan değil, çok gezen bilir diye.
gerçekten de öyle..
almanyada bir çok olaya yok artık daha neler, ohaaa dediğim olmuştur..
eğitim konusunda ilk aklıma gelen şudur.
her 2 aylık eğitim sonunda büyük bir sınav olur.ancak başarılı olursan bir üst seviyeye geçebilirisn.aksi takdirde tekrar edersn..
ilk girdiğim sınav sonucu açıklandığında bize bir başka belge verdiler.
hemde türkçe..rus öğrencilere rusça, italyan öğrencilere italyanca..
okuduğumda resmen ağzım açık kaldı.
eğer sınav sonucunuz beklediğinizden düşük ise, bir hata olduğunu düşünüyorsanız, bilmem ne kanunu bilmem ne yasası gereğince itiraz etme hakkınız mevcuttur.
şu şu tarihleri arasında şu şu adreslere, alttaki örnek dilekçe ile başvuru yaparsanız, sınav kağıdınız, sizin katılımınızla tekrar değerlendirilecektir.
itirazınız haklı görüldüğü takdirde, isterseniz hakkınız iade edilecek isterseniz sınav tekrarı yapabilecksiniz.
eğer hala hata olduğunu düşünüyorsanız şu mahkemeye şu şu tarihlerde başvurarak dava açabilirsiniz.
bu haklar size eğitim kanunu bilemem ne yasası tarafından sağlanmıştır...
tüm bu işlemler tamamen ücretsiz olup, ana dilinizde ayrıntılı bilgi almak için internet adresi işte şudur.
eğitim hayatınızda başarılar dileriz....(bu taz bir belge. bulsamda taratıp yayınlasam şurda...)
okudum ve dedim ki abicim türkiyeden tamamen farklı bi yerdeyiz.uyan...
aradaki farklar anlatmakla bitmez...

Mustafa Kemal Atatürk

1430 Mesaj
21 Mart 2010; 0:17:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Mechanical24
ilk girdiğim sınav sonucu açıklandığında bize bir başka belge verdiler.
hemde türkçe..rus öğrencilere rusça, italyan öğrencilere italyanca..
okuduğumda resmen ağzım açık kaldı.
eğer sınav sonucunuz beklediğinizden düşük ise, bir hata olduğunu düşünüyorsanız, bilmem ne kanunu bilmem ne yasası gereğince itiraz etme hakkınız mevcuttur.
şu şu tarihleri arasında şu şu adreslere, alttaki örnek dilekçe ile başvuru yaparsanız, sınav kağıdınız, sizin katılımınızla tekrar değerlendirilecektir.
itirazınız haklı görüldüğü takdirde, isterseniz hakkınız iade edilecek isterseniz sınav tekrarı yapabilecksiniz.
eğer hala hata olduğunu düşünüyorsanız şu mahkemeye şu şu tarihlerde başvurarak dava açabilirsiniz.
bu haklar size eğitim kanunu bilemem ne yasası tarafından sağlanmıştır...
tüm bu işlemler tamamen ücretsiz olup, ana dilinizde ayrıntılı bilgi almak için internet adresi işte şudur.

eğitim hayatınızda başarılar dileriz....(bu taz bir belge. bulsamda taratıp yayınlasam şurda...)
okudum ve dedim ki abicim türkiyeden tamamen farklı bi yerdeyiz.uyan...
aradaki farklar anlatmakla bitmez...

Türkiye deyse hoca sadece sınav sonucunda bir matematiksel hata olup olmadığı ile ilgili tekrar bakar.

Hatta öğrenci , Neme lazım hoca takar, Bir sonraki sınavda daha da düşük verir, Dersten geçirmez diye onu da yapmaz.

Adamlar eğtimde sistemi kurmuşlar ya.