Şimdi Ara

Mühendisler ne iş yapar??[ÖSS öncesi tavsiye]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
1
Favori
19.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • türkiyede mühendisler teknik konulardan anlamazlar, hem anlamasını isteyen bir işveren yoktur, hemde anlamalarına gerek yoktur.
    peki napar o kadar mühendis?:
    çavuşluk.
    patron tabur komutanı, müdürler subay ve astsubay, işçiler er, sende çavuş.
    bekçilik, bakıcılık, gözcülük, çobanlık, çavuşluk, iş takipçiliği... adını sen koy..
    her türlü ayak işleri...
    excelde işçilerin izin durumlarını tablolar ile düzenler, word ile değişen servis güzergahını yazar, outlook ile tüm bu yaptıklarını müdürlere mail atarsın.
    ha birde paint var..onunlada sahte evrak düzenlersin....!!!(hokus pokus)
    peki kimdir mühendislik işlerini yapan?
    gavur dediğimiz yabancılar.onlar tasarlar, hesaplar, oto sanayide çalışan çırağın bile anlayabileceği projeyi önüne koyar.
    sen, işlerin projeye uygun gidip gitmediği kontrol eder, teslim tarihine kadar ürünü çıkartmaya çalışırsın.yeri gelir ortaokul mezunu tornacıya yalvarırsın, yeri gelir parasız parça tedarik edersin, yeri gelir sahte belge ile uygundur raporu alırsın, yeri gelir yurtdışından gelecek parça gümrükte takılmasın diye rüşvet verirsin.... tüm bu ayak işlerini mühendis yapar..
    kesinlikle ve kesinlikle ürün istenenden uzaktır ve zamanında bitirilemez. müşteriye taklalar atarak yalanı sen söyler, yıkama yağlama pasta cilayı sen çekersin..
    tüm bunların yanında müdüründen herkesin içinde küfür boyutunda hakaret işitir, maaş çekmek için bankamatiğe gittiğinde, işi telefonlara bakmak olan santral görevlisinden 1,5 kat fazla para aldığını acı içinde görürsün.
    itiraz ve istekler red edilir..firma bir yardım kuruluşu değildir.para kazanmalıdır..hep daha çok para...mevcut durumda senden maksimum gelir elde etmelidir ki çok çok para kazansın..7 gün 24 saat fabrikada kalıp çalışsan kimse sen napıyorsun demez..ama sabah 10 dakika geç kalsan hemen sorguya çekilirsin...ayrıca kapıda işsiz onlarca mühendis beklemektedir.istifa etsen bile yerine adam bulmaları, halı sahadaki maça adam bulmaktan kısa sürer...sürekli bununla tehdit edilirsin..toplantıların bitiş konuşması tamamen tehditlerle doludur...
    tüm bu olanlardan sonra saat 20:00 de eve gelir düşünürsün.bu şekilde 30 yıl çalışsam bir ev satın alabilir miyim diye??sonuç olumsuz...
    maaşım bu değilde şu olsa, burda değilde şurda yaşasam hayalleri içinde uyur kalırsın..
    kendini, sabah saat 06:00 da yoğun kar yağışı altında külüstür bir servisi beklerken bulursun..
    kısaca, bir mühendis olarak tavsiyem, eğer türkiyede yaşayacaksanız ve rahat içinde yaşamak istiyorsanız, TİCARET yapınız.
    yıllarca okul okuyup, yukarıdaki eziyeti çekerim diyen varsa helal olsun...

• Ben de mühendislik okuyorum içim karardı vallahi okulu bırakayım mı şimdi.Yaşamasamda söylediklerininz yanlış olmadığından eminim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CodeIntegrity

Ben de mühendislik okuyorum içim karardı vallahi okulu bırakayım mı şimdi.Yaşamasamda söylediklerininz yanlış olmadığından eminim.
    Çok karamsar yazmışsın, inanmayın arkadaşlar. Bir sürü tanıdığım var, ben de adayım, sorularınız varsa sorun cevaplayın. Çavuş olarak çalışıyorsanız zaten hata'yı kendinizde aramanız lazım. Türkiye'de güzel işler yapılıyor, bunları görüyorum.
  • quote:

Ben de mühendislik okuyorum içim karardı vallahi okulu bırakayım mı şimdi.Yaşamasamda söylediklerininz yanlış olmadığından eminim.
    tavsiyem, ticari değere dökebileceğiniz yetenekleriniz varsa onları güçlendirin.
    örneğin çok iyi laf yaparım diyorsan pazarlama işine asıl derim.(mühendisliğin yanında tabi)
    sonuçta kazanılmış bir statün var.her ne kadar olaylar yukarıdaki gibi gelişsede, lisans diploması, olmayanlara göre çok avataj sağlıyo.
    örneğin askerde.
    bilseydim eczacılık okurdum diyorum..
    ÖSS ye gireceklere tavsiyemdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baycan87

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    yanlış anlaşılma özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Waxt -- 15 Mart 2009; 2:39:36 >
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: baycan87

konuyu açan arkadaş net güzel bi mühendislik kazanamamış içine oturmuş, şimdide böyle yazıyor

cok agır bir yorum olsada haklılık payı var diyorum...

bazıları çalışır bazıları çalıştırır mühendis fikir adamıdır işçi değil bunu bilmek gerekir önce ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mechanical24

tavsiyem, ticari değere dökebileceğiniz yetenekleriniz varsa onları güçlendirin.
    örneğin çok iyi laf yaparım diyorsan pazarlama işine asıl derim.(mühendisliğin yanında tabi)
    sonuçta kazanılmış bir statün var.her ne kadar olaylar yukarıdaki gibi gelişsede, lisans diploması, olmayanlara göre çok avataj sağlıyo.
    örneğin askerde.
    bilseydim eczacılık okurdum diyorum..
    ÖSS ye gireceklere tavsiyemdir.

Alıntıları Göster
    Mahsuru yoksa ne mühendisi olduğunuzu sorabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuzbing

Alıntıları Göster
    dikkat ederseniz sonunda şu smileyi yaptım, yane espri amaçlı yazdığım anlaışılsın diye, çünkü yazan arkadaş çok dertli yazmış bende durumun o kadar kötü olmadığını belirtmek istedim , çünkü ticaret mi yapan kaldı artık krizde, kalifiye eleman ister odtü ister sütçü imam mezunu olsun kendini adam gibi yetiştirsin , kafasını kullansın mühendislikten para kazanır.Örn vercek olursam bilgisayar mühendisi bir abi biizm komuşu şu anda 7500 ytl alıyor, adam işi bilyiro çünkü ne yapamsı kendini nasıl geliştrmeis gerektiğini, masteri burada yaptı doktoraya abd ye gitti , burs falan ayarladı

konunn ciddiyeti bana garip geldi espriye vurdum smileylerdende anlaşılacağını sandım
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: fuzbing

Kullanıcı adından makina müh olduğunu anlıyorum
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: numanstein

quote:

Evet dikkat etmemişim
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    quote:

konuyu açan arkadaş net güzel bi mühendislik kazanamamış içine oturmuş, şimdide böyle yazıyor

Ayıp ya. Çocuk desem çocuk değil. Yakışmıyor gerçekten.

Konuya gelince, metalurji ve malzeme mühendisliği okuyorum; açıkcası bilmiyorum belki duyumlardandır belki de nette okuduklarımdandır ilerde gelir konusunda umudum var. Yani ne demek istiyorum, yani umarım inşallah gelir bakımından bir sorun yaşamayacağım gibime geliyor. Ama yanlış düşünüyorum ihtimali insanın içini kemiriyor desem yeridir. Yani konuyu açan arkadaşın dediği gibi o kadar çok örnek var ki önümüzde, bir iş yaptık yapacağız derken saçlarımız ağarıyor vaziyete geliyoruz neredeyse stresten. Bu konu tabiki sistemin yanlışlığına vs gelicek yine, ben de bu konularda konuşmayı pek sevmiyorum. Ne kadar konuşursam konuşayım hiç bir işe yaramayacağını bile bile burda zaman harcamak anlamsız geliyor. O yüzden konuyu açan arkadaşa böyle bir yazı yazdığı için teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere..

edit: baycan açıklama yapmış. Yeni gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eddie -- 15 Mart 2009; 1:29:58 >
  • quote:

Alıntıları Göster
    kişiler herzaman yaptıklarının karsılıgını alırlar tabıkı sımdı cıkıp bı cok ınsan neler hakedıyoda alamıyo gıbı yorumlar yapmayın....muhendıslık dedıgınız okul bıtırıp muhendıs oldum gelsın saygınlık gıtsın paralar dedgıldır sız kımsınız bı yerlere gelmeyı hakedıyomusunuz ne yaptınız kı egıtım hayatınızda sımdı ne beklıyosunuz bu soruların karsılıgı sızde olmalı dolu olmalısınız....

sadece kotu orneklerı almak bıze mahsusu sanırım tabıkı sahte yalan yanlıs ısler yapanlar olacak belkı zamn gelıcek heppımız bu carktan gecıcez ama bızdek muhendısler hesap kıtap yapmaz bısey yaramaz ınsanlar sahte evraga ımza atana ınsanlar dıyıp onca ınsanı zan altında bırakmak bu ısı saygıyla yapan ınsanlara saygısızlıktır....

muhendısler ıyı muhendısler gayetde guzel paralar kazanır bu cok kısa vadede olmasada ortalama ustu yasama kavusurlar....tabıkı yonetıcıler sıze el bebek gul bebek yapmıcaklar ısın ucunda para var kazanc var bunları ırdeleyerek bı yere varılmaz bu ulkenın en zengın ınsaları calısma yerlrınde ınsanları kac kurusa nasıl calıstırdıgını arastırın...

ben hem tıcaret yapabılen aıle meslegı olarak hemde muhendıslık okuyan bırıyım bunlar mukayese edılmez ben muhendıslık ve tıcaret yetenegımı katarak cok fazla para kazanabılırım ama bu ıyı bı muhendıs arkadasımın proje ureterek kazanacagı ve gecırecegı kadar bır kalıtelı hayat saglıcak anlamı tasımaz....

bazı seyler bırbırınden ayrılmalı herkesın basarılı oldugu yerler vardır ve yapabılecekler ıyı belırlenmelı bu tur mesajlar verılerekde tercıh yapabılecek kıslerın aklında soru ısaretı bırakıp yanılgıya dusurulmemelıdır...saygılar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: eddie

quote:

Ayıp ya. Çocuk desem çocuk değil. Yakışmıyor gerçekten.

Konuya gelince, metalurji ve malzeme mühendisliği okuyorum; açıkcası bilmiyorum belki duyumlardandır belki de nette okuduklarımdandır ilerde gelir konusunda umudum var. Yani ne demek istiyorum, yani umarım inşallah gelir bakımından bir sorun yaşamayacağım gibime geliyor. Ama yanlış düşünüyorum ihtimali insanın içini kemiriyor desem yeridir. Yani konuyu açan arkadaşın dediği gibi o kadar çok örnek var ki önümüzde, bir iş yaptık yapacağız derken saçlarımız ağarıyor vaziyete geliyoruz neredeyse stresten. Bu konu tabiki sistemin yanlışlığına vs gelicek yine, ben de bu konularda konuşmayı pek sevmiyorum. Ne kadar konuşursam konuşayım hiç bir işe yaramayacağını bile bile burda zaman harcamak anlamsız geliyor. O yüzden konuyu açan arkadaşa böyle bir yazı yazdığı için teşekkür ediyorum. Görüşmek üzere..

edit: baycan açıklama yapmış. Yeni gördüm.

Alıntıları Göster
    Mühendise ait olabilecek bir beynin, ülkemizdeki sınavları reddedeceğini hatırlatayım. Ya hayal gücünden vazgeçeceksin, yada mühendislik belgesinden.. Örneğin sınavdan önce kompleks binalar dikme başarılarıyla meşhur olma hayalleri kuran pek çok inşaat mühendisi adayı şimdi KPSS KPDS ile devlete el atmaya çalışıyor. Amacı ise daha az çalışmak ve daha çok maaş almak..

Ben mühendisliği, Allah ın yarattığı küçük hayal küpleri olarak görüyorum. Fikrin gelir, hesabını yaparsın ve hayata geçirirsin. Lakin kopyadan ibaret bir yapımız olduğu için mühendise pek ihtiyaç duyulmuyor. ÖSS sınavı ile mühendislik diploması almış iyi Excel kullanan ve İngilizce bilen biri fazlasıyla yeterli oluyor.

Benim ise asıl kızdığım nokta şudur, a kişisi inşaat mühendisi diyelim. Bu a kişisi hangi inşaatın mühendisi? Gökdelen mi tünel mi kanalizasyon mu simetrik olmayan yapılar mı otoyol mu ne mühendisi bu adam? Bunun ayrımının yüksek lisans ile değil üniversiteye girişle olması taraftarıyım. Kabaca söylersek, bir sektörde buket olmak yerine her sektörde birer çiçek olursak yaşadıklarımız gayet normal algılanır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakidoruk

Mühendise ait olabilecek bir beynin, ülkemizdeki sınavları reddedeceğini hatırlatayım. Ya hayal gücünden vazgeçeceksin, yada mühendislik belgesinden.. Örneğin sınavdan önce kompleks binalar dikme başarılarıyla meşhur olma hayalleri kuran pek çok inşaat mühendisi adayı şimdi KPSS KPDS ile devlete el atmaya çalışıyor. Amacı ise daha az çalışmak ve daha çok maaş almak..

Ben mühendisliği, Allah ın yarattığı küçük hayal küpleri olarak görüyorum. Fikrin gelir, hesabını yaparsın ve hayata geçirirsin. Lakin kopyadan ibaret bir yapımız olduğu için mühendise pek ihtiyaç duyulmuyor. ÖSS sınavı ile mühendislik diploması almış iyi Excel kullanan ve İngilizce bilen biri fazlasıyla yeterli oluyor.

Benim ise asıl kızdığım nokta şudur, a kişisi inşaat mühendisi diyelim. Bu a kişisi hangi inşaatın mühendisi? Gökdelen mi tünel mi kanalizasyon mu simetrik olmayan yapılar mı otoyol mu ne mühendisi bu adam? Bunun ayrımının yüksek lisans ile değil üniversiteye girişle olması taraftarıyım. Kabaca söylersek, bir sektörde buket olmak yerine her sektörde birer çiçek olursak yaşadıklarımız gayet normal algılanır.

Alıntıları Göster
    Mühendisler ağır bir eğitimden geçiyorlar ve herkesin yapamayacağı işler yapıyorlar. Ne varki aldıkları maaşlar komik seviyede. İşte bu yüzden geri kalmış bir ülkeyiz.

Diğer taraftan mühendisten mühendise de fark var. Okuldan mezun olduktan sonra kendini hiç geliştirmemiş, salla başı al maaşı yapmış olanlar şu anki durumu hakediyorlar. Ama haketmeyenler var, hakkıyla işini yapanlar var. İşte onlara yazık oluyor. Aslında halka yazık oluyor. Kalitesiz hizmeti, pahalıya alıyorlar. Kalitesiz bir hayat yaşıyoruz, ve bunun sebeplerinden sadece bir tanesi mühendisleri adam yerine koymamak. Daha çok sebep var.

quote:

Orjinalden alıntı: bencn17

kişiler herzaman yaptıklarının karsılıgını alırlar tabıkı sımdı cıkıp bı cok ınsan neler hakedıyoda alamıyo gıbı yorumlar yapmayın....muhendıslık dedıgınız okul bıtırıp muhendıs oldum gelsın saygınlık gıtsın paralar dedgıldır sız kımsınız bı yerlere gelmeyı hakedıyomusunuz ne yaptınız kı egıtım hayatınızda sımdı ne beklıyosunuz bu soruların karsılıgı sızde olmalı dolu olmalısınız....

türkiye'de değil. Çok hak yenen bir ülkeyiz. Sana bir örnek, pilot olmak için 1.5 yıl eğitim gerekiyor. Sonrasında kaptan yardımcısı olarak işe başlıyorsun. Thy'de aldığın maaş 7 milyar. Bu adam ağzıyla kuş mu tuttu ne yaptı? Hangi mühendis o parayı alıyor tek tük istisnalar haric.

doktor ve pilot olmak için elime fırsatlar geçti ama reddettim. Sevmiyorum çünkü. Para için iş yapmak istemedim. Keşke herkes sevdiği alanda kastırıp güzel paralar kazanabilse ve böylece ülkemiz de kazansa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 15 Mart 2009; 1:55:40 >
  • quote:

Alıntıları Göster
    cok dogru bı yazı olmus tebrıkler
  • quote:

Alıntıları Göster
    bende Elektronik mühnedisi olmak istiyorum..

Ama orda burda satış elemanı veya satış müdürü olarak deil,Ben elektronik mühendisi olarak işimin gereğini yapmak isterim..O yüzden dolayı yabancı bi ülkede elektronik mühendisine ihtiyaç duyulan bi yerde çalışmak isterim..Mesela AMD veya Intel..

O yüüzden dolayı baya sıkı çalışmam gerekiyo..
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Echoes

bende Elektronik mühnedisi olmak istiyorum..

Ama orda burda satış elemanı veya satış müdürü olarak deil,Ben elektronik mühendisi olarak işimin gereğini yapmak isterim..O yüzden dolayı yabancı bi ülkede elektronik mühendisine ihtiyaç duyulan bi yerde çalışmak isterim..Mesela AMD veya Intel..

O yüüzden dolayı baya sıkı çalışmam gerekiyo..

Alıntıları Göster
    PLANLAMA
    KONTROL ETME
    ORGANİZASYON
    KOORDİNASYON
    İLİŞKİLENDİRME
    BAĞLANTI KURMA
    ÇIKAN PROBLEMLERE HIZLI ÇÖZÜM ÜRETME
  • quote:

Orijinalden alıntı: SLMVER

PLANLAMA
    KONTROL ETME
    ORGANİZASYON
    KOORDİNASYON
    İLİŞKİLENDİRME
    BAĞLANTI KURMA
    ÇIKAN PROBLEMLERE HIZLI ÇÖZÜM ÜRETME

Alıntıları Göster
    stressiz yatarak yapabileceğin bir iş söyler misin bana?

tamam belki mühendislik bizim ülkemizde tam anlamıyla yaşatılmıyor ama emin olun elinizde birşey yoksa insan muamelesi görmüyorsunuz hiçbir yerde

okuyun siz yeter ki bitirin okulunuzu he sonra yapmazsınız o ayrı ama elinizin altında bulunsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThE GaSeS

stressiz yatarak yapabileceğin bir iş söyler misin bana?

tamam belki mühendislik bizim ülkemizde tam anlamıyla yaşatılmıyor ama emin olun elinizde birşey yoksa insan muamelesi görmüyorsunuz hiçbir yerde

okuyun siz yeter ki bitirin okulunuzu he sonra yapmazsınız o ayrı ama elinizin altında bulunsun

Alıntıları Göster
    bi kere dediklerin çok saçma adam o kadar sene boşa okumuyor.babam kimya mühendisi,şuan şirkette genel müdür şuan tabi şirketle ilgili mali vs..işlerle de ilgili ama genel müdür olmadan önce oturupta pc'de office prog.larıyla uğraşmıyordu..kimyasallarla filan gereken maddeyi oluşturmaya çalışıyordu..şimdi bile hala kimyasal işiyle ilgili.yani üni.de öğrendikleriniz boşa gitmez,iş hayatınızda aktif olarak onları kullanırsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: gm7pro

bi kere dediklerin çok saçma adam o kadar sene boşa okumuyor.babam kimya mühendisi,şuan şirkette genel müdür şuan tabi şirketle ilgili mali vs..işlerle de ilgili ama genel müdür olmadan önce oturupta pc'de office prog.larıyla uğraşmıyordu..kimyasallarla filan gereken maddeyi oluşturmaya çalışıyordu..şimdi bile hala kimyasal işiyle ilgili.yani üni.de öğrendikleriniz boşa gitmez,iş hayatınızda aktif olarak onları kullanırsınız..

Alıntıları Göster
    Bir mühendisin maaşını ve çalışma şartlarını ,kendi bilgisiyle beraber,kişiliğide belirler..Mesela bi adam odtüden mezun olsun..Ama bu adam kişilik olarakzayıfsa,yani adamın suratına baktığın zaman mülayim bir tipi varsa,insan ilişkilerinde zayıfsa,tuttuğunu kopartamayan bir tipse nerede çalışırsa çalışşsın o adam patron tarafından ezilmeye mahkumdur..Yani mühendislik bilginiz yanında,kişilik özelliklerinizde çok önemli..Bugün milyarlarca para kazanan mühendisde var,asgari ücretin biraz üstünde alan mühendiste var..Özelliklede bazı ünilerde mühendislik okuyanların,mühendislikle alakası yok..Derslerini çalışmazlar,proje üretmezler,okulu 7 yılda bitirirler..Bu tipteki adam zaten işssiz kalmaya mecburudur..Bi gün bizim okula bir ee mühendisi gelmişti..Adam 50 yaşında var..Aadamın bize ilk dediği şey,eğer siz kendi alanınızda gerçekten çok iyiyseniz ;piyasada maaşınızı siz kendiniz belirlersiniz..Mesela boğaziçinden mezun olan bi ee mühendisi tanıdık var..Adam mezun olur olmaz bi yere girdi..1 yıl sonra bi şirkete proje yaptı..Adamın aylık maaşı 3 milyardı..6 ay o projeyi bitirdi,onun üstünede projeyi bitirme karşılığında 16 milyar para aldı..Yani adamın 6 ayda kazandığı para 34 milyardı..Ben şuan inanırım..Bir mühendis gerçekten işinde uzmansa ve kişilik özellikleri bakımındanda üst noktadaysa o adam,bu konuyu açan arkadaşın dediği gibi yerlerde çalışmaz,daha doğrusu kimse onu aroda çalşıtıramaz ve çalışacağı şartları kendi belirler..Böyle bir çok mühendis var..Çok iyi şartlarda çok iyi maaş aln mühendilerde var,ama çok zor şartlarda çok az maaş alanlarda var..Elbette istisnalar var,ama bu sizin kendinizi geliştirmenize bağlıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssff_allthing -- 15 Mart 2009; 16:15:11 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.