Şimdi Ara

Casper Nirvana CPQ-Q900-4M35 ve CPQ-Q900-4K35

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.341
Cevap
2
Favori
122.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, herkesin surekli TV lerde ve gazetelerde reklamlarini gordukleri ama "her tarafi 4 cekirdek olsa ne olur, benim kabak cekirdeklerim bile daha hizli calisir" gibi cumlelerini esirgemeyen vatandaslarimizi aydinlatmak icin bu basligi aciyorum.

Oncelikle urunu tanimakla baslayalim. Urunun Mayis ayindan sonra cikan modelleri 4K35 model adiyla cikti ve sadece Ekran Karti ile HDD farkli. O yuzden CPQ-Q900-4K35 modeline ait bilgileride bu baslikta toparlamak istedim. 4K35 modelinin donanimlari da bunun hemen atinda eksiksiz siraliyorum.

Casper NIRVANA 15.4" CPQ-Q900-4M35 (Clevo M865TU)
    ● Intel® Core 2 Quad İşlemci Q9000
    - İşlemci hızı 2.00 GHz, 6MB L2 cache, 1066 MHz FSB
    - Intel® PM45 Chipset
    - Intel® PRO/Wireless 5100 (802.11a/b/g/n) Kablosuz Ağ Bağlantısı
    ● Orijinal Microsoft® Windows Vista® Home Premium (32-Bit)
    ● 4 GB DDR3 1066 MHz Bellek (7-7-7-20) (2x2GB)
    500 GB SATA Seagate HDD (5400 RPM)
    ● 15.4" WXGA (1440x900) Parlak TFT Ekran
    1GB GDDR3 256 Bit nVIDIA Geforce 9800M GS Ekran Kartı (PhysX, CUDA)
    ● 2.0MP Bison Web Camera
    ● DVD ± RW DUAL
    ● Bluetooth™ V2.1
    ● Multi Card reader (MMC/RSMMC/SD/Mini-SD/MS/MS Pro/MS Duo)
    ● 4X USB 2.0 port, 1X eSATA(Shared), 1X IEEE 1394, 1X HDMI, 1X DVI OUTPUT
    ● Li-On Batarya 8 Hücreli

Casper NIRVANA 15.4" CPQ-Q900-4K35 (Clevo M865TU)
    ● Intel® Core 2 Quad İşlemci Q9000
    - İşlemci hızı 2.00 GHz, 6MB L2 cache, 1066 MHz FSB
    - Intel® PM45 Chipset
    - Intel® PRO/Wireless 5100 (802.11a/b/g/n) Kablosuz Ağ Bağlantısı
    ● Orijinal Microsoft® Windows Vista® Home Premium (32-Bit)
    ● 4 GB DDR3 1066 MHz Bellek (7-7-7-20) (2x2GB)
    320 GB SATA Seagate HDD (7200 RPM)
    ● 15.4" WXGA (1440x900) Parlak TFT Ekran
    1GB GDDR3 256 Bit nVIDIA Geforce 160M GTS Ekran Kartı (PhysX, CUDA)
    ● 2.0MP Bison Web Camera
    ● DVD ± RW DUAL
    ● Bluetooth™ V2.1
    ● Multi Card reader (MMC/RSMMC/SD/Mini-SD/MS/MS Pro/MS Duo)
    ● 4X USB 2.0 port, 1X eSATA(Shared), 1X IEEE 1394, 1X HDMI, 1X DVI OUTPUT
    ● Li-On Batarya 8 Hücreli

Fiyat 2200-2800 TL arasi

Uzun uzadiya anlatmadan hemen ayrintilara geciyorum.
    + Vista SP1 x86 (32Bit) kurulu olarak geliyor. Isternesiz Firmadan 64Bit DVD sini ucretsi gonderiyorlar. Ve Windows 7 ye ucretsiz yukseltme sansi.
    + On kurulum yapmaniza bile gerek yok calisabilmeniz icin gerekli olan hersey yuklu.
    + Kasasi oldukca guzel ve sade, puruzlu bir yuzeyi var, mousepad dahil olmak uzere notebookun tamami boyle.
    + 4 USB port var ve bunlardan biri eSata icin ortak. Firewire var. (bu bicok yerde yazmiyor)
    + Power,HDD,Sarj vb. isiklari cok zarif ama sag elinizin altinda kaliyor
    + Ozelliklerine ragmen sarji gayet guzel gidiyor. 1 Saat Oyunda, 2 Saat kadarda Ofis ve Internet kullanimi sunuyor.
    + Gercekten cok hizli. 4 Cekirdek kavramini resmen hissediyorsunuz. (64 Bit kullaniyorsaniz dahada hizli oluyor)
    + Ses hem yuksek hemde cok net cikiyor. (SRS WOW)

- CPU 2.26 GHz ve 12MB L2 cache lik bir q9100 olsa fena olmazdi.
    - Kisayol tuslari daha fazla olmaliydi. (3 Tane var)
    - Mousepad'in biraz sag tarafi isiniyor. (O bolgede HDD var)
    - Boyle bir cihaza blueray gerekli
    - Sarj aleti buyuk ve cirkin. Bu cihaza yakismamis.

Urunun asli bu linkte mevcut isterseniz inceleyebilirsiniz. China mali degilde Taiwan mali :)
    Model numarasi M865TU

http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo_2.asp?productid=157

Burdan sonrasi resimler anlatsin.
    Notebooku 64Bit Isletim Sistemiyle kullanmanizi tavsiye ediyorum. Aradaki fark gercekten cok fazla. Ustelik elinizdeki lisans anahtari ile bunu yapabiliyor olmaniz gayet guzel bir olay. Yani yasal olarak bu upgrade islemini sorunsuz yapabiliyorsunuz.

Asagidaki Driverlari 64Bit Vista da kullanmanizi oneririm.

Vista 64Bit Driver Listesi

Chipset (Kurulumdan sonra mutlaka restart edin)

AHCI

Ethernet (Eger download sayfasi gelmediyse acilan yerdeki I accept to the above. yazan yeri isaretleyip Next e basin ve Auto Installation program (Support Vista 32/64)(SID:1345024) Yazan satirdaki GO lardan birine tiklayin)

Wireless

Touchpad (Sayfanin en altindaki I agree yazan yeri isaretleyip Sumbit e basin

Modem (Eski driver ilede kurabilirsiniz)

Kart Okuyucu

WebCam (Bunu yuledikten sonra PC otomatik restart oluyor, engelleyemiyorsunuz)

Hotkey (Istege bagli, bunu yuklemesenizde kisayollar calisiyor)

● Bluetooth (FN+F12 yapin otomatik yuklensin internete bagliyken yaparsaniz guncel hali yuklenir)

Audio (Eger download sayfasi gelmediyse acilan yerdeki I accept to the above. yazan yeri isaretleyip Next e basin ve Vista, Windows7 Driver(32/64 bits) Driver only (Executable file) Yazan satirdaki GO lardan birine tiklayin)

Ekran Karti (GTS 160M kullanicilarida ayni Driveri kullanabilirler ayrica en sona Ekran Karti Driver ini birakmanizi oneririm)

Windows 7 32Bit Driverlari

Ekran Karti :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/VGA/VGA_W732.zip
    Ses Karti :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/AUDIO/Audio_W7.zip
    Firewire :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/1394_W7.zip
    Chipset :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/Chipset_W7.zip
    Cardreader :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/CReader_W7.zip
    Hotkey :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/Hotkey_W7.zip
    LAN :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/LAN_W7.zip
    Intel Matrix Storage :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/Matrix_W7.zip
    Modem :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/Modem_W7.zip
    RAID :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/RAID_W7.zip (Yalniz bunu kurmana gerek yok cunku RAID yapacak donanimimiz yok)
    Touchpad :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/OTHERS/Touchpad_W7.zip
    Wireless :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/Optional/Intel5x00_W7.zip
    Webcam :ftp://ftp.clevo.com.tw/M86xTU/Optional/Bison_W7.zip (Bunu kurduktan sonra PC otomatik restart oluyor)

Windows 7 64Bit Driver Pack

http://hotfile.com/dl/132848543/7e1e18c/W7.zip.html
    Tek Tek link vermektense bir pack olusturmak daha kolayima geldi :)

Elimden geldigince aciklayici ve basit sekilde anlatmaya calistim. Birde isinizi kolaylastirmak adina otomatik kurulumlari secmeye ozen gosterdim. Umarim guzel bir deneyim yasarsiniz.

Casper Nirvana CPQ-Q900-4M35 Benchmark --- 64-Bit Vista ve En guncel driverlar ile alinan

Puanlama en guncel driverlari yukleyince degisiyor.
    Oyun Grafikleri ve Sabit Disk 5.8 digerleri 5.9 oluyor.

http://service.futuremark.com/resultAnalyzer.action?resultId=253903&resultType=18

Casper Nirvana CPQ-Q900-4M35 Donanim Bilgileri

Casper Nirvana CPQ-Q900-4K35 Benchmark

Casper Nirvana CPQ-Q900-4K35 Donanim Bilgileri

Notebook Kasasi

Casper Nirvana CPQ-Q900-4M35 ve CPQ-Q900-4K35 Kullanicilari
    01 - GurcellOnline (Win 7 Enterpise x64)
    02 - ozkanka (Vista x64)
    03 - mehmet222 (Vista x64)
    04 - Mahosan (Vista x86)
    05 - 34max34 (Vista x86)
    06 - acemi90 (Vista x86)
    07 - veliveliveli (Vista x86)
    08 - egemenkons (Vista x86)
    09 - gozakturk (Vista x86)
    10 - Hassun (Vista x86)
    11 - alikum (Win 7 x64)
    12 - gizemli77 (Vista x86)
    13 - mustafa080 (Vista x86)
    14 - charmander (Win 7 x64)
    15 - BuR@k_Tr (Vista x86)
    16 - theja (Vista x86)
    17 - Erdém53 (Vista x86)
    18 - Rolo (Vista x64)
    19 - altaz (Vista x86)
    20 - komagene (Vista x86)
    21 - Photopsy (Vista x86)
    22 - zulkarneym (Vista x86)
    23 - huso (Vista x86)

Ekran Karti icin bu bilgiler size tum notebooklarda referans olabilir.

9600M GT > 9500 GT (-)
    9700M GT > 9500 GT (+)
    9700M GTS > 9500-9600 (=)
    9800M GS > 9600 GT (=)
    9800M GT > 8800 GS (=)
    9800M GTS > 8800 GS (-)
    9800M GTX > 8800 GT (-)

(-) Altinda
    (+) Ustunde
    (=) Esit yada Arasinda

CPQ-Q900-4K35 modelinin Benchmark lari charmander arkadasimiz tarafindan gonderilmistir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GurcellOnline -- 21 Ekim 2011; 16:38:16 >

• çok güzel olmus tebrikler...
  • Gurcell hocam eline sağlık.
  • Öncelikle elinize sağlık.Yeni alacaklar ve almış olan arkadaşlar için böyle bi sayfa gerekliydi.Şuan bu ürünü kullanıyorum ama daha öncede dediğim gibi bikaç problem yaşadım va hala yaşıyorum.dün bence çokta üst seviye bi oyun olmayan 18 wheels haulin ni yüksek detayda oynak istedim onda bile donmalar oldu.rece gridi en düşük ayarlarda hala oynayamıyorum ekran kartının son sürümü ve üstündeki sürümüylede denedim sonuç aynı
  • quote:

Orjinalden alıntı: 34max34

Öncelikle elinize sağlık.Yeni alacaklar ve almış olan arkadaşlar için böyle bi sayfa gerekliydi.Şuan bu ürünü kullanıyorum ama daha öncede dediğim gibi bikaç problem yaşadım va hala yaşıyorum.dün bence çokta üst seviye bi oyun olmayan 18 wheels haulin ni yüksek detayda oynak istedim onda bile donmalar oldu.rece gridi en düşük ayarlarda hala oynayamıyorum ekran kartının son sürümü ve üstündeki sürümüylede denedim sonuç aynı

kardeş 18 wheels haulin pcyi çok kasacak bir oyun değil bu pcde GTA4 ü orta ayarlarda kasma olmadan oynuyorum sorunun ilginç miş. başka bir oyun dene cod4 veya gta4 gibi dene sonuç aynı olcakmı dene diğerlerindede aynı sorun varsa pc de sorun olabilir

• ben oyundan geçtim artık 2 tane işlemi yapmaktan aciz makina ya.bi işlem yaparken ki bu işlem basit bi yükleme diyelim bilgisayarımı açarken bekletiyo.sık sık yanıt vermiyo yazısıyla karşılaşıyorum.Güncelleştirme yapmadım ondan olabilirmi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 34max34

ben oyundan geçtim artık 2 tane işlemi yapmaktan aciz makina ya.bi işlem yaparken ki bu işlem basit bi yükleme diyelim bilgisayarımı açarken bekletiyo.sık sık yanıt vermiyo yazısıyla karşılaşıyorum.Güncelleştirme yapmadım ondan olabilirmi.

kardeş ilk aldığımda benim makinedede bazı sorunlar yaşadım oyunlarda donmalar bazı programlarda hata veriyordu, bende sisteme format attım aynı hatalara rastlamadım sen istersen bir güncelleme yap belki hataları microsoft düzeltebilir ama bence bu sistem 64 bitde daha iyi çalışıyor tavsiyem vista64 yüklemen.
  • bugün gta 4 ü denedim orta ayarlarda 1024*768 çözünürlükte arada donmalarla oynayabildim.Ama esas sıkıntım sisteminde yavaş olması.64 bit bulabilirsem onu yükleyip denicem.sonuçları yazarım...
  • buna vista 64bit i yüklesek bütün oyunları full de oynayabilirmiyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mefag42 -- 13 Mart 2009; 19:49:44 >
  • Herkes 64bit vista kurarak hızlandırabilmekten bahsediyor.Neden vista kuruyoruz..?64 bit xp proffesional kurarsak bence kat kat daha fazla hızlanacaktır.
  • selam

64 bit vista nın, 64 bit xpden daha stabil oldugu kesin,ayrıca 64 bit xpnin bazı programlar icin sorun cıkardıgı soyleniyor, aynı sey vista icin de soylense de dx9.0 ve diger driverların son guncellemeleri duzgun yapılırsa vistada sorun cıkaran program olmuyor..vistanın bazı ufak tefek kayıplarının dısında sorunu yok..vistaya alısmak lazım artık sorunsuz calıstıgının kabul edilmesi lazım..

arkadaslar,
    bu ve onceki topic i basından beri takip ediyorum, ben de yakınlarda laptop alıcam..baya arastırıp monsterlardan butceme uygun bi tanesini alırım derken casper ı gorunce monsterla da kasa vs. oalrak bi farkı olmadıgını ogrenince bu aklıma yatmaya basladı..istisna problemler dısında, normal ozelliklerinden gercekten hosnut olamadıgınız varmı,ben de dıs gorunume onem vermiyorum pek,performans olarak beklediginizden cok kotu olan bi yanı var mı acaba?
  • @deceptr

Performans olarak hicbir sorun cikarmiyor hatta 4 cekirdekli olmasini 64bit kullanirken gercekten hissediyorsun diyebilirim. Cihazin gorunusu cok sadece oldugu icin fazla ilgi cekici gorunmuyor.

Iyi bir arastirma istersenwww.clevo.com.tw adresinden M865TU modelini incele.
  • iyi de hocam 64bit xp'nin güncel driverlarını ve directx'ini yükleyemiyormuşuz gibi konuştun.Bu notebooku alırsam dener sonuçları buraya yazarım.

quote:

Orjinalden alıntı: deceptr

selam

64 bit vista nın, 64 bit xpden daha stabil oldugu kesin,ayrıca 64 bit xpnin bazı programlar icin sorun cıkardıgı soyleniyor, aynı sey vista icin de soylense de dx9.0 ve diger driverların son guncellemeleri duzgun yapılırsa vistada sorun cıkaran program olmuyor..vistanın bazı ufak tefek kayıplarının dısında sorunu yok..vistaya alısmak lazım artık sorunsuz calıstıgının kabul edilmesi lazım..

arkadaslar,
    bu ve onceki topic i basından beri takip ediyorum, ben de yakınlarda laptop alıcam..baya arastırıp monsterlardan butceme uygun bi tanesini alırım derken casper ı gorunce monsterla da kasa vs. oalrak bi farkı olmadıgını ogrenince bu aklıma yatmaya basladı..istisna problemler dısında, normal ozelliklerinden gercekten hosnut olamadıgınız varmı,ben de dıs gorunume onem vermiyorum pek,performans olarak beklediginizden cok kotu olan bi yanı var mı acaba?

• @adnan1905

Kardes 64bit OS kullanacaksan eger tercihini XP degil Vistadan yana yapman daha dogru olur. Cunku XP ye gore gercekten daha verimli kullanabiliyorsun. Sen sadece RAM kullanim miktarina bakarak Vistayi yargilamak dogru olmaz. Sonucta RAM dan cok CPU senin isini gorecek olan.

Bu notebookta takilmalar yasayan arkadaslar biostan HDD ayarlarindaki 32bit yazan yeri enabled ederek sorunu duzeltebilirler. GTA4 de 1440x900 High detailde akici bir sekilde oynanabiliyor.
  • Benim masaüstü bilgisayarımdan edindiğim bir tecrübeydi.Left 4 Dead'ı vista kastıra kastıra oynatıyodu.Bir süre sonra format atmak zorunda kaldım vista dvd'sini bulamayınca xp'yi kurmuştum.Yemin ederim oyunu 60 fps'ten aşağıda görmedim.
    Bu durumdan sonra vistadan baya bi soğumuştum.Pc'mde de 2 gb ram vardı,arka planda çalışan tüm antivirüs ve benzeri programları kapatmama rağmen vista da böyle bir olumsuzluk yaşadım.xp de kaspersky hep açık...

Bu arada gta 4'ü full detayda dediğin kadar akıcı oynayabiliyor musun..?Overclock yapmayı denersen sonuçlarını
    bizimle paylaşır mısın..?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adnan1905 -- 15 Mart 2009; 13:36:31 >
  • quote:

Benim masaüstü bilgisayarımdan edindiğim bir tecrübeydi.Left 4 Dead'ı vista kastıra kastıra oynatıyodu.Bir süre sonra format atmak zorunda kaldım vista dvd'sini bulamayınca xp'yi kurmuştum.Yemin ederim oyunu 60 fps'ten aşağıda görmedim.
    Bu durumdan sonra vistadan baya bi soğumuştum.Pc'mde de 2 gb ram vardı,arka planda çalışan tüm antivirüs ve benzeri programları kapatmama rağmen vista da böyle bir olumsuzluk yaşadım.xp de kaspersky hep açık...

Bu arada gta 4'ü full detayda dediğin kadar akıcı oynayabiliyor musun..?Overclock yapmayı denersen sonuçlarını
    bizimle paylaşır mısın..?

Xp nin o durumda daha iyi gorunmesinin nedeni dusuneceme gore ramdan kaynaklanıyor.RAMin bi esikten fazla olması vistanın performansını xpden fazla yapıyor.4 GB ram vistanın isteklerinin yeterince ustunde zaten.

• Gurcellonline

Cevapların icin tesekkurler.Casperın kur sabitleme kampanyasının bitis tarihi varmı? Bir de Vatanın sitesinde bu laptop yok..Vatanlarda 2.800 luk kampanya devam ediyormu bilginiz varmı acaba?

Ayrıca oyun oynayan arkadaslar Mirror's Edge i inceleyebilirse onun da sonuclarını gormek isterim.
  • @deceptr

2-3 haftada bir bimeks kampanya yapıyor. 2880 TL'ye geliyor. Vatanda yoksa buna da bakabilirsin.
  • ozkanka

Tesekkurler..

Bugun bimekse gittim (Antalya)orda yapabildigim kadar inceledim aleti.Kasa kalitesi bekledigimden iyiydi yani bence yeterli derecede.Ekranı güzeldi, en azından standart bi lcdden kotu degildi.Agırlıgıda normaldi.Program test etme sansım olmadı.Caspera olan onyargılardan dolayı dusuncelerimi biraz daha kotulestirerek soyluyorum.Yani aslında dış yapısı ve gorunusu bence gayet iyiydi.Pek bi olcut olmasa da yan tarafındaki samsung AS03TR un vista puanı 4.0 iken, p8600 lu hd650 lu toshibanın puanı 5.3, t9400 lu hd3650 li asus un 5.1 iken bu casperınki 5.8 di.İnceleyemeyen arkadaslar icin fikir olsun diye dusuncelerimi soyledim.
  • arkadaşım herşey vistanın verdiği derecelendirmeden ibaret değil eminol.benim alalım 2 hafta oldu bu bilgisayrın 4 çekirdeğinden bi hayır göremedim.32 bit enabled yaptım yine olmadı.bazı arkadaşlar 64 bit ve hdd 7200 rpm değişimyle aşmış takılmaları.ancak 4200 rpm notbookla bile ben bukadar sorun yaşamadım.asustu tabii o bilgisyrm.vista kullanıcıları % kaçı 64 bit kullanıyolar ki.optimize olma ihtimali var demişti bazı arkadaşlar.32 bit bukadar sorun yaratamz.ben derimki asus ve benzeri kalitelerden vazgçmeyin.benim eski notbookum onboard ekran kartına sahipti.call of duty ilk versiyonunu oynatıyodu.paylaşımlı 64 mb tı.sonra acer aldım 1yıl önce amd işlemcili 2.2 ghz.ön bellegi 1mb tı ben onu yavaş bulmuştum.ama şu sistemeden çok daha hızlıydı.8600 gs ekran kartı vardı.yani toparlarsam sadece özellikle olmuyo kullanılan malzemeler bile performansı değiştiriyo.bi sogutma sistemi noksanlığı performansı otomatikman düşürür.gerisini siz hesap edin

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.