- x
Diğer elle de yazmayı öğrenmek mümkün mü? -Mümkün görünüyor-
87 Cevap21183 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3293 Mesaj
11 Mart 2009; 14:39:29 

Evet arkadaşlar, solak birisiyim, acaba sağ elim ile de yazı yazmayı öğrenmem mümkün mü? Bunun için yapılabilecek çalışmalar var mı?

İki eliyle de yazabilenler var mı forumda? Varsa nasıl başardıklarını da anlatırlarsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Millennium -- 14 Mart 2009; 2:26:39 >

2410 Mesaj
11 Mart 2009; 15:13:17 

quote:

Orjinalden alıntı: Millennium

Evet arkadaşlar, solak birisiyim, acaba sağ elim ile de yazı yazmayı öğrenmem mümkün mü? Bunun için yapılabilecek çalışmalar var mı?

İki eliyle de yazabilenler var mı forumda? Varsa nasıl başardıklarını da anlatırlarsa sevinirim.

Lisede bir arkadaş iki eliyle de yazabiliyordu. Solak olmasına rağmen çocukken sağ elini kullanmaya alıştırılmış. Her iki elini de iyi kullanabiliyordu.

Sonradan öğrenmek de mümkündür bence. Önce düz çizgiler çizmeye çalış, sonra yuvarlaklar...Yavaş yavaş harfleri yazabileceksin. Ama çok zaman harcamak gerekir. Dünyanın bir numaralı tenisçisi Rafael Nadal sağlak olmasında rağmen sol kolunu kullanmaya alıştırılmış ve şu anda tüm tenisçilerin sağ kolundan daha iyi. İsteyince neden olmasın ama harcadığın zamana değer mi acaba? Sağ elinde bir sakatlık olmadıkça bence hiçbir işine yaramayacak...

Smile... Tomorrow will be worse.

707 Mesaj
11 Mart 2009; 15:17:56 

ben solak değilim ancak çocuklukta resim yaparken oluşan bir alışkanlık olsa gerek yazmayı öğrenirken solu tercih etmişim. çatal tutma, topa vurma mause kullanma vs geri kalan herşeyde sağımı kullanırım. sol ile ayrıca cips kuruyemiş vs. yiyorum, sağı tercih etmem
sağ ile yazma konusuna gelince yazmayı öğrenirken sağ ile de denemek zorunda kaldım. sağ ile düzgün yazarım ancak diğerine göre yavaş elbette. ilkokuldayken yine sol kolumun kırılması sağ elimi geliştirdi. sağak birinin sol ile yazmasından bir adım öndedir ancak mecbur kalmadıkça kullanmıyorum.
yazarken iki elini de aynı derecede(hız ve kontrol açısından) kullanabilen birini görmedim. hatta benim durumumda olan birini bile görmedim. diğer el ile yazmayı öğrenmek ciddi zaman gerektirir. ayrıca beyin ile alakalı bişey tabi. mümkün değil diyemem ancak çok çalışma gerekir ve bence mecbur kalınmadıkça beyni bu şekilde zorlamak gereksiz. şu ana kadar bir dezavantajını görmedim. ben sağak olduğum halde 1 ay gibi bir sürede sağımı yeterince geliştiremediysem solak birinin bunu başarması için çok büyük bir azim ve sabır gerekir heralde

2431 Mesaj
11 Mart 2009; 15:27:07 

Benim ilkokul öğretmenlerimden biri de iki eli ile de yazabiliyordu.

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

4944 Mesaj
11 Mart 2009; 15:33:48 

Benim Bileğimde Küçük bir kırık oluşmuştu ve dümdüz alçıya aldılar ve solumu kullanmak zorunda kaldım. ve Öss ye hazırlık başlangıcında idim. İlk zamanlar çok zordu sonra çok yoruluyordum, ama bir süre sonra çok kolaylaşmaya başladı. güzelleşmeye başlamışken sağ bileğim iyileşti ve sağla devam ettim. İstemek çok önemli anca zorunda kaldığımızdada baya gelişiyor. Ayrıca bir şey daha söyleyeyim. Amerikada bazı basketbolcuların solu iyi kullanmam için sağ bileklerini bağlayıp sola yüklendiklerini okumuştum. Zor birşey

Yazdıklarınız Sizi Yansıtır...

3075 Mesaj
12 Mart 2009; 0:03:15 

quote:

Sonradan öğrenmek de mümkündür bence. Önce düz çizgiler çizmeye çalış, sonra yuvarlaklar...Yavaş yavaş harfleri yazabileceksin. Ama çok zaman harcamak gerekir. Dünyanın bir numaralı tenisçisi Rafael Nadal sağlak olmasında rağmen sol kolunu kullanmaya alıştırılmış ve şu anda tüm tenisçilerin sağ kolundan daha iyi. İsteyince neden olmasın ama harcadığın zamana değer mi acaba? Sağ elinde bir sakatlık olmadıkça bence hiçbir işine yaramayacak...

Evet size katılıyorum.Harcanan zamana değecek mi acaba ?? Fakat insanın isteyince yapamadığı bişey olmasa gerek.Tabi bu tür olaylardan bahsediyorum.(geleceği görme konusu ve buna benzer konular dışında :D )
Şimdi ben sol elimle yumruk ve sol ayağımla tekme atmayı öğrenmek istiyorum,ha bide sol ayağımı futbolda etkili kullanmak istiyorum.Harcayacağım zamana değecek mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßy Spécops. -- 11 Mart 2009; 23:58:39 >

http://erbilsilik.wordpress.com

2566 Mesaj
12 Mart 2009; 14:59:35 

Ben bi ara sol ayağımla futbol oynamaya takmıştım.

Sonuç:beceremedim

Kadir Has Üniversitesi DH Topluluğu

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi -Yönetim Bilişim Sistemleri

1055 Mesaj
12 Mart 2009; 22:34:11 

Bence Doğuştan Gelir Zaten Beyinin Bir Kısmı ile İlgiliymiş Sonradan Öğrenilmez

Millete efendilik yoktur; hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Mart 2009; 22:39:06 

bi ara denemiştim baya düzeldi sonra bıraktım üstüne giresen olabilir

159 Mesaj
13 Mart 2009; 18:02:17 

sağ elim 2 yerinden kırıktı,

o zamanlardan kalma;
(bilgisayarı 10 parmak kullanıyorum etkisi varmıdır bilemem)

sağlak olmama rağmen

hesap makinesini sol elimle kullanırım,
refleks olarak atılan şeyleri sol elimle tutarım,
mecbur kalırsam fareyi sol elle kullabilirim, çok zor gelmez.
sağlakların yaptığı bazı hareketler çok zor geliyor, yani bazı hareketlerde
sol elimi daha rahat kullanıyorum, para sayarken, balık tutarken oltanın sarılması falan gibi.

küçük kas grubu dışı (kalem tutma gibi ) hareketler dışında sağ veya sol
per fark etmiyor.

3293 Mesaj
13 Mart 2009; 20:15:50 

Evet arkadaşlar, 3 gündür sağ elimle yazı çalışmalarıma devam etmekteyim. İlk günkü yazım kelimenin tam anlamıyla berbattı. Harfler çivi yazısı gibiydi, harfler orantısız, çoğu yerde yanlış başladığımdan elimi kaldırıp harfin başka yerlerinden devam etmem gerekiyordu. Yuvarlak şekiller çizemiyordum. Ama özellikle bugün harfler çok daha tanıdık hale gelmeye başladı. Hizalı ve yuvarlak şekiller ile yazabiliyorum. Tabi hız konusunda hala sol elime yetişecek durumda değilim ama en azından birkaç satırda yorulmuyorum artık.

3 günde gözle görülür bir şekilde ilerleme kaydettim, ve devam da ediyorum. Yazdığım şeyleri günlük gibi yazıyorum, her gün ne yaşadıysam veya o an ne düşünüyorsam onları yazıyorum.

2567 Mesaj
14 Mart 2009; 11:39:52 

Sol elimi kullanırken sağ elimi zorla kullanmaya (ç)alıştırılan kişilerden biride benim sanırım.
Böyle olması sanki daha iyi gibi. Çünkü sol elinizle de fazladan bir şeyler yapabiliyorsunuz.

HK: Teyzeciğim durmak yok yola devam!
Teyze: Dee get!

"Tanrıyı güldürmek istiyorsan, O�na planlarından bahset." :) Amores Perros filminden bir replik.
"Life's too short for chess." :) Henry James Byron
"I have a dream... " Martin Luther King, Jr. - Video
Radikal Gazetesi Orijinal Demokrasi Reklam Filmi (Sansürsüz)

Uzaklaştırılmış
14 Mart 2009; 13:22:36 

Sağ eli ile yazması o elini daha fonksiyonel kullanmasını sağlar ki bence ilerde işine daha çok yarayabilir

93 Mesaj
15 Mart 2009; 0:10:07 

Babam solak biriymiş ama sağ eliyle de yazmaya çalışmış ve bunu başarmış. Bende solağım ama hiç bir zaman sağ elle yazmayı düşünmedim. Sol veya sağ tarafı daha çok kullanmak beynin sağ lobu veya sol lobunun daha fonksiyonel olmasıyla değişiyor.Bir yerlerde okuduğuma göre sağlakken solu kullanmaya çalışmak veya solakken sağı kullanmaya çalışmak (hele ki yazı yazma gibi ince işlerde) felce neden olabiliyormuş. Uğraştığınıza ve de kendinizi tehlikeye attığınıza değecek bir şey olduğundan şüpheliyim doğrusu...

256 Mesaj
15 Mart 2009; 0:36:53 

Felç olayı son derece saçma.Alakası bile yok.Beyni alışmadığı şeylere zorladıkça genişler.Beyindeki nöron sayısı artar.Doğru orantılı oalrak IQ.Son derece bilgili kişilerle konuştum.Hergün yapmadığınız şeyleri yapmak (alışkanlıkalrın dışına çıkmak) beyni büyütüyor.Şöyleki, bakkala giderken fakrlı yollar kullanmak, dişlerinizi güçsüz eliniz ile fırçalamak, mouse'u güçsüz eliniz ile kullanmak gibi.Örnekler uzar.

2 Mesaj
1 Mayıs 2010; 19:12:14 

Demekki kafayı takan bir ben değilmişim bu işe. Benim hedefim defterin 2 sayfasına birden 2 kalem ve 2 elimle aynı anda farklı şeyleri yazmaya çalışmak. Denemelerini yaptım beynim sadece tek sayfaya odaklanıyor yada dönüşler yapıyor sağa sola.Yani 2 sayfaya farklı şeyleri aynı anda yazamıyorum. Ayrıca sol elimi iyice geliştirmedim.Galiba beynin sağ lobu ve sol lobu aynı anda çalışmıyor yada 2 sine birden odakalanamıyor. Yada benim beynim biraz geri olabilir. Yada şimdiye kadar genellikle tek tarafını kullandığım içinde diğer lob körelmiş olabilir. Belkide geri zekalıyımdır, bilemiyorum :D Ama bu alıştırmalara devam edeceğim. Her gün yarım saat sol elim üzerinde çalışacağım bakalım sonuç ne olcak bir ay sonra sonucu buraya yazacağım unutmassam ya da tembellik edip bırakmaz isem.
Düşünsenize hocanın söylediklerini not aldığınızı. Bunu yaparken diğerlerine nazaran 2 kat daha çabuk yazacaksınız. lisede ebemi ağlatırdı bazı hocalar yazı yazdırırken. Keşke akıl edip o zmn uğraşsaymışım. Yada tahtaya çıkıyorsunuz hoca uzun bir metin verdi yazsınız diye. Aynı Wordde olduğu gibi ortada bir çizgi varmış gibi düşünüp 2. paragrafı sağ tarafa ( yada 2. sayfayı) diğerini sol tarafa aynı anda yazmak mümkün olsa fena olmazmıydı? Hem bununda ayrı bir karizması olmazmı sınıftaki hatunlara yada hatunsanız erkeklere?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ohicunutmaz -- 1 Mayıs 2010; 19:16:12 >

4032 Mesaj
1 Mayıs 2010; 20:06:03 

Sağlak doğan biri olarak , şu an 2sinide çok iyi bir şekilde kullanabiliyorum
Ama 2siyle aynı anda farklı şeyler yazmak ...

2833 Mesaj
1 Mayıs 2010; 20:18:07 

2 el ile aynı anda yazmak veya kullanmak imkansızdır örneğin sağ işaret parmağınızı dışa sol işaret parmağınızı kendinize doğru çevirin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Uzaklaştırılmış
1 Mayıs 2010; 20:20:16 

Bence gayet mümkün, fakat uzun zaman, azim, yani gerekçe isteyen bir durum. Zevk için uzun bir süre uğraş verilmez diye düşünüyorum. El ve ayakta ikisini de kullanmak sorun olmuyor lakin konu yazmak olunca işe parmaklar da dahil oluyor. Basket oynarken sol elimi kullanabilirim ama yazıma gelince bir harf bile yazamam. Belki "ı" yazabilirim. Gerçekten bunu amaçlıyorsan kolay gelsin.

3874 Mesaj
1 Mayıs 2010; 20:20:40 

Ben de ikisiyle aynı anda farklı şeyler yapabilmek isterdim. Senelerdir bağlama çalıyorum, bağlamada esas kısaca sol elinizle bastığınız notanın bulunduğu tel grubuna sağ elinizdeki mızrapla dokunmaktır. Ne zaman piyano çalmaya çalıştımsa beceremedim, iki elin farklı bir ezgiyi çalabilmesini anlayamıyorum senelerin getirdiği alışkanlıktan ötürü.

1549 Mesaj
1 Mayıs 2010; 21:35:11 

benim oda arkadasım vardı,
o cocukken solakmıs.ailesi sag elini kullanmaya alıştırmış ve su an sag ile yazıyor. ama bi ara denemişti hem sag hemde sol ile yazabiliyor. tabi solla yazarken biraz teklemiş ama toparlanabilir diyodu.

PAMPAAA, DOKTOR DEĞİLİM AMA HASTAM ÇOK :)
(not; radyoterapi-radyasyon güvenliği soruları cevaplanır)
500pxcom/mertyucel

1288 Mesaj
1 Mayıs 2010; 22:34:26 

Bende solağımm..
Yani sadece yazı yazarken solu kullanıyorum aslında..Bide yemek yerken..
Diğer her şeyde sağ taraf..
Son günlerde test çözerken falan da sağ elimi kullanmaya başladım.. 1 aydır falan öyle test çözerken otomatik olarak sağ elimle çözüyorum..Daha rahat kullanmaya başladım sağ elimi..Ama yazı yazamıyorum..Ona vakit harcamak gerekir..Gereksiz bi iş bence.

He was Tony Montana.The world will remember him by another name..
SCARFACE

4182 Mesaj
2 Mayıs 2010; 0:53:16 

Benimki de ilginç biraz, sağ ile yazarım. Sol ile yerim,basket oynarım, birşeyi tutacaksam iteceksem yumruk atacaksan çekeceksem sol elimi kullanırım. Sağda çok güçsüzdür ama nasıl olmuşsa onla yazmışım ilk defa heralde...

Kim ki, kendinden bir canavar yaratır,o zaman insan olmanın acısından kurtulur.

1593 Mesaj
2 Mayıs 2010; 8:49:08 

normalde sağ el sağ ayak kullanırım ama nişan gözüm sol göz buda beni zor duruma sokuyo
sol elimle yazı yazabiliyorum ama sağ elle olduğu kadar hızlı değil

2836 Mesaj
2 Mayıs 2010; 10:26:13 

Diğer eli kullanmak hafıza için yararlı olur diyorlar.Sabahları diğer el ile diş fırçalamak vs...

1 Mesaj
4 Aralık 2011; 11:37:10 

mrb kolay gelsn :D arkadasım ben sağ elle yazmayı öğrendim ve suan artık sol elle de yazabılıorm.. ufak bi alıştırma yapman yeterli.. hayatta bazı çerçeveler içinde herşeyi yapmak mümkündür..

2095 Mesaj
4 Aralık 2011; 22:57:37 

Öncelikle sağlak değil sağak arkadaşlar.''l'' harfi orda ne iş yapıyor? Onun dışında uzun süre uğraşırsan olur.Biyoloji hocam, çok uğraşıp yaptığını söyledi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cartman -- 23 Aralık 2011; 0:50:47 >

ŞAMPİYONLUK ŞARKISI BÖYLE YARIM KALMAYACAK,O KUPA BİR GÜN ELLERİNİZ DE KALKACAK!

5055 Mesaj
5 Aralık 2011; 1:52:35 

leonardo da vinci sağ eliyle resim yaparken, fırçayı sol eline alır aynı güzellikte resim yapmaya devam ederdi,
leonardo da vinci'ye göre iki elle yazı yazmak çok önemlidir, böylece beynin hem sağ hem sol kısmı kullanılır,
aradan 500-600 yıl geçmiş, felç olursun vs diyenler var...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

7717 Mesaj
6 Aralık 2011; 0:10:29 

Sanırsam baya uğraşmak lazım bunun için,genç yaşta öğrenilebilir belki ama daha sonra dahada zorlaşır gibi

I LOVE THIS GAME

1465 Mesaj
6 Aralık 2011; 9:59:00 

Bende normalde sağlağımdır. Yazı ve yemek dışında sol elimi ve ayağımı sağ ayağım kadar kullanırım. Hatta Futbol oynarken sol ayağım ile daha iyi şut çeker daha iyi pas atarım.

Bir ara sol elimle yazı yazmaya başlamıştım. ama sağ elim kadar ne hızlı ne de güzel yazabiliyordum. Tamamen Alışkanlık meselesi. 2 ay her gün boyunca yapılan pratikle sağ eliniz gibi yazmaya başlayabilirsiniz.

Hem çapraz olan sinir sisteminin sol elle sağ tarafınızı geliştirmiş olursunuz.

D.H Mercedes-Benz Yıldız Kulübü

604 Mesaj
6 Aralık 2011; 15:34:21 

Bence mümkün hatta zor birşey değil kullandıkça işlevsellik kazandırırsınız mastürbasyon yaparken solak olan birisi sadece sol el kullanmıyordur sanırım.Yada her iki ayağı ile şut çekebilen futbolcular var geliştirebilirsiniz bunu yetenek gibidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3ndorfin -- 6 Aralık 2011; 15:35:17 >

14 yaşındayım her şeyin farkındayım

1152 Mesaj
6 Aralık 2011; 15:49:28 

quote:

Orijinalden alıntı: 3ndorfin

Bence mümkün hatta zor birşey değil kullandıkça işlevsellik kazandırırsınız mastürbasyon yaparken solak olan birisi sadece sol el kullanmıyordur sanırım.Yada her iki ayağı ile şut çekebilen futbolcular var geliştirebilirsiniz bunu yetenek gibidir.

Ne alaka kardeşim masturbasyonla. Özel masaj mı uyguluyorsun da kullandığın el olsun.

10409 Mesaj
22 Aralık 2011; 19:47:43 

Ben de bugunden itibaren sol elimi kullanmaya basliyorum. Telefonumu dis fircami catali kasigi ne varsa sol elle kullanicam. Yazi calismalarinada basliyorum

293 Mesaj
1 Ocak 2012; 14:12:45 

Genel olarak bir tarafımız baskın olur, herhangi bir iş için kolayımıza gelen tarafa yöneliriz. Ancak insan doğuştan her şeyi öğrenerek gelmediğine göre hayatta pek çok şeyin acemisi olarak ilerler, zamanla ustalaşırız. İlkokula başlayıp da eline ilk kez kalemi alan biri hangi elini kullanırsa kullansın o işin acemisidir. Kalemi bazen çekiç gibi, bazen sopa gibi tutarak zamanla ince kas gruplarını çalıştırarak ustalaşır. Öğretmenleri tarafından baskın eli yanlış yorumlanıp ters elle yazdırılan nice insan görmüşsünüzdür çevrenizde.

Bilgisayar faresini, tenis raketini vb ilk kez kullanan herkes acemilik çekmiştir. Baskın eli olsun ya da olmasın mutlaka zorlanmıştır. Çünkü iki elde o işin o anda acemisidir. Siz o işi sürekli tekrar ederek yaptıkça kendinizi geliştirirsiniz. Bu durumda diğer el ister istemez bu alıştırmalardan hep mahrum bırakıldığı için zamanla iki el arasındaki incelik farkı da açılmaktadır.

3986 Mesaj
1 Ocak 2012; 14:42:10 

Bir ara ben de sol elim için hece defteri yapmıştım. 1.sınıfta yazmayı nasıl öğrendiysem aynısını sol elimle yapayım dedim ama 7 yaşında bir çocuk salak salak çizgiler çizmekten zevk alırken, 24 yaşında biri inanılmaz sıkılıyor.

Ambidexterity deniyor bu duruma ve şu ünlüler iki elini de kullanabiliyormuş:
quote:

Royalty and nobility
George II of Great Britain, George VI of the United Kingdom, Victoria of the United Kingdom, Prince Charles of Wales and Prince William of Wales

Political and governmental leaders
Barrack Obama, George H.W. Bush, Bill Clinton, John Kerry, H. Ross Perot and Ronald Reagan
Julius Caesar, Hugo Chávez, Mahatma Gandhi, Adolf Hitler and Pol Pot

Criminals
Abu Musab al-Zarqawi, John Dillinger and Osama bin Laden

Artists
Leonardo Da Vinci and Michelangelo

Authors
J.K. Rowling, Mark Twain and H.G. Wells

Musicians and composers
50 Cent, David Bowie, Charlie Chaplin, Kurt Cobain, Phil Collins, Bob Dylan, Eminem, Jimi Hendrix, Ricky Martin, George Michael, Osmonds, Johnny Rotten, Paul Mcartney and Ringo Starr

IT
Bill Gates, steve jobs and steve wozniak

Actors
Woody Allen,Dan Aykroyd, Matthew Broderick, Pierce Brosnan, George Burns, Drew Carey, Robert , Matt Dillon, Laurence Fishburne, Morgan Freeman, Greta Garbo, Jim Henson, Hugh Jackman, Angelina Jolie, Nicole Kidman, Ray Liotta, Ryan O'Neal, Anthony Perkins, Dennis Quaid, Robert Redford, - Keanu Reeves, Kurt Russell, David Spade, Jodie Sweetin, Chris Tucker, Shannon Tweed, Mark Wahlberg and Oprah Winfrey

Film directors
James Cameron, Spike Lee and Ridley Scott

Baseball Players
Barry Bonds,Wade Boggs, Ty Cobb, Lou Gehrig, Jason Giambi, Jeremy Giambi, Ken Griffey, Jr., Tony Gwynn, Rickey Henderson, Joe Jackson, Reggie Jackson, Babe Ruth, Deion Sanders, Darryl Strawberry, Ted Williams and Dontrelle Willis

Basketball Players
Kenny Anderson, Larry Bird, Emanuel Ginobili, LeBron James, Toni Kukoc, David Robinson, Bill Russell, Bill Walton and Lenny Wilkens

Boxing
Marvin Hagler, Oscar de la Hoya and Mike Tyson

Football (soccer)
John Barnes, Ryan Giggs, Diego Maradona and Roberto Carlos

American Football
Sebastian Janikowski, Donovan McNabb, Deion Sanders, Gale Sayers, Michael Vick and Steve Young

Rugby Union
Daniel Carter,Jonah Lomu, Percy Montgomery and Jonny Wilkinson

Other sports
Gary Kasparov, Greg Louganis, Mark Spitz and Sir Clive Woodward

Miscellaneous
Buzz Aldrin, Henry Ford, Alan Greenspan, Matt Groening, Ken Jennings, Helen Keller, John F. Kennedy, Jr., Jay Leno, Shigeru Miyamoto, David Rockefeller, John Romero and Norman Schwarzkopf, Jr.

Disputed left-handed people / Ambidextrous
Alexander the Great, Lord Baden-Powell, Sylvester Stallone, Billy the Kid , Napoleon Bonaparte, Albert Einstein, Joan of Arc , Jack the Ripper and Pablo Picasso

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruk -- 1 Ocak 2012; 14:46:35 >

3366 Mesaj
1 Ocak 2012; 22:39:08 

çok zaman alır+ bunun sana ne yararı olacak kaybettiğin zamanı daha verimlişeylerde kullanbilirsin

COMINGSOON

1 Mesaj
28 Ocak 2012; 17:08:54 

Ben de iki elimle yazı yazabiliyorum ama normalde solum. sağ ile diğeri kadar hızlı olmasa da gayet düz yazıyorum.taşı sağ elimle fırlatıyorum basketbolu da sağ elle oynuyorum fakat sol elimde top sürme vs sağ ile eşit düzeyde sayılabilir. bu bana + özellik katıyor bi yerde ayağa gelince futbolu solla oynarım

7740 Mesaj
28 Ocak 2012; 18:03:29 

Üniversitede ögrenciyken el bilegimde bir hastalik ortaya cikti ve sürekli burkulmus gibi agriyordu, kesintisiz. Kalem tutamaz hale gelmistim ki doktor ameliyat olmam gerektigini söyledi. Tam final dönemine denk geliyordu bu ameliyat. Kurul bana ya mazeret sinavlarina girmem gerektigini ya da yanima yazmasi icin bir asistan verebileceklerini söyledi. Sinav esnasinda yandan gecen kontrolör bile beni rahatsiz ederdi ki asistana yazdiramazdim, bu yüzden yanimda asistan istemiyordum. Mazeret sinavlarina da girmek istemiyordum, adam akilli zamaninda gecmek istiyordum.

Operasyonu takiben sinavlara kadar 3 hafta boyunca, ilk haftasi sirf sol elle yazi yazma alistirmasi olmak üzere hazirlandim ve yanlis hatirlamiyorsam 9 sinava girmistim o dönem, tümünü gectim. Hatta girdigim derslerde eni konu not bile tutuyordum. :)

Hali hazirda ögrendigim kadar sol elimle yazabiliyorum.

Sonuc: Elbette ögrenilir, alistirma yaparak hersey ögrenilir. Yeter ki insan istesin...

Ekleme: Iki el kullanimi özellikle ameliyat etmede cok kolaylastirici bir faktör. Pozisyon itibariyle sag elin kesemeyecegi yeri sol eli kullanarak kesebiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar -- 28 Ocak 2012; 17:07:13 >

Ben aslında yoğum. YOĞUM!

4574 Mesaj
29 Ocak 2012; 1:54:59 

Bende solagim ama kumanda mouse gibi seyleri sag el ile tutuyorum.Futbolda iki ayagimida kullanabiliyorum.

520 Mesaj
29 Ocak 2012; 2:15:24 

peki aynı anda 2 elle birden yazı yazılırmı.

60 Mesaj
28 Şubat 2012; 20:35:12 

Ben de solağım annem de solak annemi küçükken anneannem zorladığı için şimdi 2 eliyle de istediğini yapıyor. Bizim matematik hocasının kardeşi de küçükken alıştırıldığı için iki elle de yazılabiliyormuş. Yani küçükken yapılması çok daha avantajlı ama büyükkende öğrenilebilir.

Arzularımız o kadar şiddetlidir ki bazen birbirimizi parçalamak isteriz. Ama topluluk duygusu bizi durdurur. Lütfen not edin : işte bu , neredeyse ahlakın tanımıdır.
Friedrich Nietzsche Karl Marx Vladimir Lenin Yaşar Kemal Albert Camus ∞

1841 Mesaj
29 Şubat 2012; 16:21:56 

solla nerdeyse hiç birşey yapamam
sağla derseniz onlada pek bişey yapamyorum
yazım çirkin, yavaş, yorucu
en son lise ikide not tutmayı bıraktım

ülkem için devletlülerimizden isteğim tek şey daha çok demokrasi

20 Mesaj
16 Mart 2012; 19:03:54 

ben 3 gün önce sol el ile yazmaya başladım hafif pratikler yaptım ve sol el ile devam edeceğim

SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞTUR.

Uzaklaştırılmış
16 Mart 2012; 19:42:40 

evrimsel bir süreç tabii ki mümkün.
ayak parmaklarıyla yazı yazan resim yapanlar bile mümkün.

102 Mesaj
16 Mart 2012; 20:45:32 

yazmak mümkün olmalı tabii ki bu tamamen egzersize bağlı bir durum. kullanılan organlar gelişir kullanılmayanlar körelir mantığı.

Örnek olarak şöyle bir durum var. Doğuştan solak olan bir insan küçükken zorlamayla sağeliyle yazı yazmaktadır. Yani beynin öğrenmesiyle alakalı bir durum olmalı diye düşünüyorum.

167 Mesaj
13 Ağustos 2012; 23:05:45 

onu bunu bilmem ben 2 gündür çalışıyorum.Baya ilerleme var .Günde yarım saat falan çalışıyorum.Harfler,çizgiler,şekiller.İlk çizdiğim yuvarlaklar köşeliyken şimdi sol elimle çizdiğimden bir farkı yok.Bir ay sonra bakalım ne kadar gelişmiş olacak.

692 Mesaj
13 Ağustos 2012; 23:20:50 

Ben iki elle yazabiliyorum, ama aynı anda olmuyor denemeyin Sağ kolum kırıldığında mecburen öğrenmiştim.

Açtığın her yaradan, hesap soracak yaradan..

206 Mesaj
14 Ağustos 2012; 2:14:02 

ben sol elle bırak yazı yazmayı kalemi zor tutuyorum , elime oturmuyo

1949 Mesaj
14 Ağustos 2012; 2:30:15 

quote:

Orijinalden alıntı: Barış*

boşver, önemli değil ama avatarın güzel. gece gece huzur doldu içim.

3747 Mesaj
14 Ağustos 2012; 3:07:48 

Ben kullanabiliyorum.Aslında küçükken hep sol elle işlerimi görürmüşüm 5 yaşına felan geldiğim de sağ ele alıştırdılar beni; ama soldan da kopamadım.İki elle de yazabilmek insana sadece ''yazma'' yeteneği değil daha bir çok yeteneği de beraberinde getiriyor. çoklu düşünüp uygulama gibi.

Örneğin sağ elimle yazı yazarken,sol elime bakmadan sabit (sabit dedim,çünkü istediğim gibi hareket ettirmek biraz zor oluyor aynı anda bir çok şeyi düşünüp uygulamaya çalışmak rami zorluyor ) bir şekilde de hareket ettirebiliyorum.

206 Mesaj
14 Ağustos 2012; 12:46:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

boşver, önemli değil ama avatarın güzel. gece gece huzur doldu içim.

peki ya şimdi

1949 Mesaj
14 Ağustos 2012; 15:04:40 

quote:

peki ya şimdi

tövbe tövbeee.

1450 Mesaj
14 Ağustos 2012; 18:19:05 

quote:

Ben de solağım ve sağ elim ile aynen kalem bile tutamıyorum, çok zayıf.

Varsa işe yara bir yöntem söyleyin uygulayalım.

182 Mesaj
14 Ağustos 2012; 18:49:15 

1. sınıfa başlayan çocukların alıştırmalarını yaparak geliştirilebilir herhalde. Sonuçta 1. sınıfa başladığımızda şu an kullandığımız elimiz de iyi değildi.

Edit: Biraz araştırdım şimdi. Şu anki sistemde bizim zamanımızdan farklı şekilde yazmayı öğretiyorlarmış. Mesela biz hepimiz düz çizgiler çizgik / yaptık \ yaptık sonra A yazık. Şimi ilk başta yuvarlağımsı şeyler çizdiriyorlarmış. Mesela biz ilk A yı öğrendik onlar e öğreniyorlarmış. Sonucunda da el yazısı yazabilme yeteneği kazanıyorlarmış.

Acaba diyorum bir elimizle düz yazı yazarken diğer elimizi de çok güzel el yazısı yazmak için mi geliştirsek? Çok ilginç olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maykıl. -- 14 Ağustos 2012; 19:00:02 >

639 Mesaj
14 Ağustos 2012; 23:14:53 

Sağ el meşgulken solla çok iyi yazabiliyorum

13562 Mesaj
15 Ağustos 2012; 0:36:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Millennium

Ben solağım. İlkokuldayken öğretmen çok yazı yazdırdığından, elim çok ağrırdı ve bu sebeple, sağ elimle de yazmaya başlamıştım; başta zor olsa da. Başta, sağ elimi hiçbir şey için kullanamıyordum halbuki. Yani bir elim yoruluğunda diğerini kullanıyordum. Ancak nasıl olduysa, zamanla sağ elimle daha fazla yazmaya başladım ve şu an sol elimle yazamıyorum. Yani imkânsız olmadığı gibi, görüleceği üzere tersi de mümkündür.

Ancak, yine de ağır ve güç gerektiren işleri sol elle, hassas işleri ise sağ elle yapmaya devam ediyorum.

Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur. Hyman G. Rickover
Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil.
Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar. Malcolm-X
Her zaman kazanan bir defa kaybettiğinde tam kaybeder. Adâlet geciktikçe cezası büyür. Adâlet geldiğinde iflat etmez. Hak sillesinin sadâsı yoktur! Bir vurdu mu, devâsı yoktur. Mustafa Özcan

▓ Multi FPS Oyuncusunun Rehberi (Donanım, ISS, Oyun Ayarları) ▓ Dolandırıcılığa Karşı Tedbir Tavsiyeleri... ▓ İkinci Elde Yeni Alışveriş Sistemi İçin Tavsiyeler...
Trollerden, ilanını baltalayanlardan, kendini bilmezlerden, yalan-yanlış yazanlardan ve kene gibi yapışıp çıkmayanlardan bıktıysan, destek ver.

23 Mesaj
17 Ağustos 2012; 14:49:05 

basit bir dille açıklıyayımsağ beyin ile sol beyin arasında nasırsı bir madde vardır ve gittikçe kalınlaşır eğer sağ elinizi kullanıyorsanız sol beyininiz daha kuvetlidir ama ikisinide kullanmak mümkün ters elle yemek yemek yazı yazmak gibi bunlar bu nasırsı maddeyi incelterek sağla sol arasındaki iletişimi güçlendirir yani beyniniz gelişir.

Kaynak:Erdal DEMİRKIRAN(Aklımda kaldığı kadarıyla)

1 Mesaj
17 Ağustos 2012; 21:54:13 

mümkün.

solağım, üç yıl önce sol elimin işaret parmağında bir kırık oluştu ve yaklaşık bir ay sol elimle kalem tutamaz halde olmasam bile rahat tutamıyordum ve ben de yarı ihtiyaç yarı keyfi olarak sağ elimle kalem tutmaya başladım. ilk zamanlar kalem elimden düşüyordu. fakat şimdi anlaşılır şekilde yazabiliyorum ve sol elimle kalemi nasıl tutuyorsam aynı o şekilde tutabiliyorum. fakat, kareli ya da çizgili kağıtlara, yani sınırlandırılmış kağıtlara yazarken bazen taşırmalar oluyor. tabii ki sürekli olarak alıştırma yapmadım hiçbir zaman. kafama estiğinde yazıyorum, ona rağmen üç senede gayet gelişti. sürekli alıştırmayla rahat şekilde geliştirirsiniz.

yalnız, ben de şöyle bir durum var. yazı işinde kağıt üzerinde solağım. tahtaya tebeşirle sağ elimle yazıyorum. sol elimle de yazıyorum ama bunu düşünmeden elime tebeşir verseniz, sağ elime alıp yazarım. yemekte sol elimi kullanıyorum ama sol elimi nasıl kullanırsam sağ elimi de kullanabiliyorum. ancak, sportif aktivitelerde sol elim ve sol ayağım resmen kullanışsız. sol ayağımla iki metre öteye top tepemem. sol elimle basketbol topu sektirebilsem de dribbling yapamam, sol bileğimi hiç kullanamam. böyle de ilginç bir yapım var.

ekleme: bu arada, iki elle de aynı anda aynı hızda yazabiliyorum. üstelik, iki elle aynı anda ve aynı hızda tersten de yazabiliyorum. yani, ayna görüntüsünde olduğu gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MUK207 -- 17 Ağustos 2012; 21:58:14 >