Şimdi Ara

SES NE İLE ÖLÇÜLÜR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
31.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• decibel(desibel) ama bu sesin şiddetidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HonouuR -- 9 Mart 2009; 23:10:32 >
  • Sesin neyini ölçücen kardeşim onu söyle hele.
  • uzaklığı ölçersin
    edit: yanlış okumuşum, sesi kullanarak neyi ölçeriz dedi sandım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 81Selanik -- 9 Mart 2009; 23:18:44 >
  • ya harbi o aletin adı ne ya.kardeşimin ödev sorularından bitanesi.desibel diil.desibeli ölçen alet yani sorduğum
  • Sesinin şiddetinin(gürlük) birimi desibeldir ve desibelde desibelmetre ile ölçülür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lawagolem -- 9 Mart 2009; 23:45:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lawagolem

Sesinin şiddetinin birimi desibeldir ve desibelde desibelmetre ile ölçülür.

hocam dalga geçmiyosun dimi?çocuk bunu ödevine yazıcak.
  • quote:

Orjinalden alıntı: _ByLrBnGLdM2_

http://img17.imageshack.us/my.php?image=adsznrl.jpg

hocam orada ne ile ölçüldüğü diil ; ölçüldüğünde hangi veri alınır o var.

• Vu Metre denir.
    Ses frekans birimi Hertz, şiddet birimi Bell'dir. Ses şiddetinde yaygın ve pratik olması açısından db (desi bell) kulanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 9 Mart 2009; 23:52:13 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: L.J

Vu Metre denir.
    Ses frekans birimi Heartz, şiddet birimi Bell'dir. Ses şiddetinde yaygın ve pratik olması açısından db (desi bell) kulanılır.

tşkler
  • quote:

Orjinalden alıntı: nubitata

quote:

Yok arkadaşım ne dalgası ? Birim desibeldir(db) ve desibeli ölçen aletede desibelmetre denir.Frekans'ın sorduğun soruyla bir alakası yok frekans incelik kalınlıkla alakalı bir durumdur.Fazla frekans tiz ses, az frekans pes ses(kalın ses) anlamına gelir.Frekansın birimi Heartz'dir.Heartz ise Hz ile gösterilir.Aynı desibelin db ile gösterildiği gibi.Bu arada hz'i yanlış yazmış olabilirim her şeyini öğrendim bir yazılışını öğrenemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lawagolem -- 9 Mart 2009; 23:54:20 >

• Frekansı kapasitemetre veya volt-amper-ohm metre ile ölçedebilirsin yamuluyorsam düzeltin. Eskiden elektronik hobi ile ilgilendiğim zamanlarda ölçü aletinde frekans skalasıda vardı. Ses veya elektrik olması çok bişey değiştirmez gibime geliyor. Vu Metre dediğim zamazingoda sadece müzik setlerindeki o ses şiddetine göre ışıklı veya skalalı üzerinde birim olanı olmayanı her türlüsü olan bir alet. Çok komplike birşey değil.
  • quote:

quote:

quote:

Yok arkadaşım ne dalgası ? Birim desibeldir(db) ve desibeli ölçen aletede desibelmetre denir.Frekans'ın sorduğun soruyla bir alakası yok frekans incelik kalınlıkla alakalı bir durumdur.Fazla frekans tiz ses, az frekans pes ses(kalın ses) anlamına gelir.Frekansın birimi Heartz'dir.Heartz ise Hz ile gösterilir.Aynı desibelin db ile gösterildiği gibi.Bu arada hz'i yanlış yazmış olabilirim her şeyini öğrendim bir yazılışını öğrenemedim

bilemiyorum kardeş.üstteki arkadaş biliyor sanırım

• Sound Pressure Level
    SPL
  • Osilaskop ve terazi
  • quote:

Orjinalden alıntı: L.J

Frekansı kapasitemetre veya volt-amper-ohm metre ile ölçedebilirsin yamuluyorsam düzeltin. Eskiden elektronik hobi ile ilgilendiğim zamanlarda ölçü aletinde frekans skalasıda vardı. Ses veya elektrik olması çok bişey değiştirmez gibime geliyor. Vu Metre dediğim zamazingoda sadece müzik setlerindeki o ses şiddetine göre ışıklı veya skalalı üzerinde birim olanı olmayanı her türlüsü olan bir alet. Çok komplike birşey değil.

•  SES NE İLE ÖLÇÜLÜR?

Diskolarda barlarda gözle görülmeyen yerlerde bu veya buna benzer şeyler görebilirsin. Bunu kullanmak zorunludur. Desibel Ölçer.

AÇIKLAMA
    1994 yılından itibaren, yüksek seviyede ses ve müzik yayını yapan umuma açık yerlerde Gürültü Ölçüm Monitörü kullanımı zorunludur. Kullanım yerleri Diskotek, Gazino, Dans ve Düğün Salonu, Kafeterya, kahvehane, lunapark, piknik yeri, Açık hava sineması, klüp, lokanta, bar, kamuya açık eğlence yerleri, deniz araçları, konutlarda bahçe balkon ve avlular gibi yerlerdir. MK.94 “ Mavi Kutu “ Gürültü Ölçüm Monitörü ile, müzik yayını yapılan eğlence yerlerinden çevreye yayılan gürültü seviyesinin Gürültü Kontrol Yönetmeliklerinde belirtilen sınırlar içinde tutulması, izin verilen eşdeğer gürültü seviyesi (Leq) aşıldığında müzik tesisatını besleyen enerji hattının otomatik olarak kesilmesi ve kesinti sayısının ceza puanı sayacından okunması sağlanmaktadır.

Cihaz, toza ve suya dayanıklı membran ön panele sahiptir. Anlık gürültü seviyesi, normal çalışma sırasında ön panel üzerindeki 5 adet LED ile analog olarak, 4 haneli sayısal göstergeden ise dBA cinsinden sayısal olarak izlenebilmektedir. Mikrofonun kopuk olduğu veya çıkış enerjisinin kesilmiş olduğu da ön paneldeki 2 farklı LED ile izlenebilmektedir.

Ön panel üzerindeki ( S ) seçme butonuna basılarak;

Eşdeğer gürültü sınır seviyesinin kaç defa geçilmiş olduğu (Kesme Sayısı)

Mikrofonun Kesik Kalma Süresi.

Cihazın Toplam Çalışma Süresi.

Eşdeğer Gürültü Sınır Değeri izlenebilmektedir.

220VAC şebeke voltajı ile çalışmakta olan cihaz, bağımsız olarak açılabilen ve gerektiğinde mühürlenebilen iki ayrı bölmeden oluşmaktadır. Alt bölmede bulunan mikrofon, şebeke ve tesisat bağlantı klemensleri ile kolay montaj sağlanmıştır. Üst bölmede bulunan mikroişlemci denetimli elektronik kart üzerindeki ayar trimpotu ile ses seviyesi ölçüm kalibrasyonu yapılabilmektedir. Yönetmeliklerde istenilen değerlere uygun olarak proğramlanıp kalibrasyon kontrolü yapılan cihaz, harici müdahalelere karşı mühürlenerek korunmaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memcho -- 10 Mart 2009; 0:43:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lawagolem

quote:

quote:

Peki sesin frekansı neyle ölçülür ???

bende bunu araştırıyorum bir türlü bulamadım.
    yukarıdaki bir arkadaş kapasitemetre demiş fakat anladığım kadarıyla bu elektriğin frekansını ölçüyor.
    cevap verene şimdiden çok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrelic -- 12 Eylül 2012; 15:59:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 81Selanik

uzaklığı ölçersin
    edit: yanlış okumuşum, sesi kullanarak neyi ölçeriz dedi sandım

yalnız değilmişim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.