Şimdi Ara

Seagate ve AMD, SATA-III demo gösterimi için iş birliğine gitti

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güncel standarda kıyasla (SATA-II) veri transfer hızını iki kart arttırması beklenen SATA-III teknolojisine yönelik geri sayım başladı. Depolama çözümleri üzerine çalışan firmalar, SATA-III destekli sürücüler için artık son hazırlıklarını yaparken, çipset üreticileri de yeni sürücüleri destekleyecek yonga setleri üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Dünyanın en büyük sabit disk üreticilerinden Seagate ve yarıiletken dünyasının en büyüklerinden AMD, SATA-III için güç birliği yapıyor.

Geriye doğru uyumluluk çerçevesinde SATA-I ve SATA-II desteği sunması beklenen SATA-III standardının 600MB/sn'lik maksimum veri transfer hızı sunması ve bu açıdan yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan enüstriyel uygulamlar gibi çok çeşitli alanlarda ciddi performans kazanımları sağlaması bekelniyor. Seagate tarafından geliştirilen SATA-III destekli sürücünün, SATA-II uyumlu Barracuda 7200.12 sürücüsüne karşı yaklaşık iki kata varan oranda daha yükske veri transfer hızı sunduğu açıklandı.

Elimize ulaşan bilgilere göre Seagate'in SATA-III (SATA 6Gbps) destekli ilk sürücüsünü sene sonuna doğru duyurması beklenirken AMD'nin de SATA-III kullanımına olanak tanıyan ilk yonga setini yıl içerisinde duyurması bekleniyor. Firmanı muhtemelen 8 serisi yonga seti ailesiyle birlikte SATA-III desteği sunmaya başlayacak fakat bu noktada firmanın hazırlayacağı yeni güney köprülerinden hangisinin destek verecek ilk çözüm olacağı en azından şimdilik resmi olarak açıklanmış değil.

• güzel gelişme... umarım resimdeki gibi performans verir
  • böylece SSD'lerin de hız sınırı bir nebze olsun artmış oluyor.
  • gelişmekte olan SSD teknolojisinin geleceği için çok önemli bir nokta, ancak hala mekanik disk kullanan bizlere zerre kadar yaramıyor bu
  • rapidshare gibi :)
  • ssd ler 4 sene ye yaygınlaşır diyenler bu haberı okusunlar. bence daha 10 sene hard drive lar kullanılır.ssd lerde alanların elinde patlar 5 sene sonra 2 tb ssd olur sana 150 dolar :)
  • sata dan sata2 ye geçerkende 2 katı performans artıcak diyolardı. açıkçası sata 3 ün elle tutulur bi yenilik getireceğine inanmıyorum. %30 performans artışı bile sağlamıyacaktır kanısındayım...
  • Bende Sata 1 ve Sata 2 HDD ler var. Hepsi %100 e yakın dolu. Doldukça performansları nasıl olsa düşecek. Sata 1 ve Sata 2 arasında %20-%30 kadar bir hız farkı var. Zaten benim için HDD nin hızlı olması çok önemli bir etken değil. Bozulmaması ve az ısınması önemli. Peformansa çok önem vermeyen kullanıcılar için pek bir şey fark etmeyecek.
  • şu an bizim kullandığım diskleri hiç etkilemeyecek bir gelişme, normal 7200rpmler 140mb uzerine çıkamıyor, ama yakında 300mb uzerinde hızlara çıkan ssdler çıkınca sata3 işe yarar ya da 15000rpm lik yeni nesil diskler 300mb üzerine çıkabilir
  • anlamadığım 7200 RPM li bi HDD nasıl o kadar yüüksek bi bant genişliğine çıkar
  • koy disklere 1gb tampon bellek olsun bitsin..2 senede 1 arabirim değişiyor ne bu yaa
  • güzel bişey bakalım resimdeki gibidir inşallah hızları
  • Bu performans değerlerini ancak SSD ler ile görebiliriz.. O da bizim için uzun bir zaman sonra demek...
  • ssd ler malı götürünceye kadar (3-5 yıl) yapın bakalım napacaksınız. ondan sonra seagate in işi bitik.
  • güzel haber, amd intel'i de SataIII için zorlasın.
  • çok sevindirici bir haber bakalım bunu destekleyen hdd ler cıkacakmı?
  • quote:

AMD taraftarıyım bu habere sevindim ancak böyle bir atağı Seagate değilde WD den beklerdim açıkcası.

Nasıl olacak o. Sata yı zaten Seagate icat etti. Geliştiren de o. WD böyle şeylerle uğraşmıyor. Her türlü Seagate in borusu öter...
  • quote:

Orjinalden alıntı: OverClocKing

Nasıl olacak o. Sata yı zaten Seagate icat etti. Geliştiren de o. WD böyle şeylerle uğraşmıyor. Her türlü Seagate in borusu öter...

dostum güç ve pazar payı kimin elindeyse standartları o belirliyor. Mesela Blue-ray ile HD-DVD kapışmasında Sony, Toshiba'yı devirdi. HD-DVD ülkemize bile gelmeden bitti gitti. Şimdi tabii ki yıllardır süren bir seagate hükümdarlığı var. Rekabet olmalı diye düşünüyorum. Güçlü olanlar genelde pek müşteri memnuniyetine bakmaz oldu. Seagate'in son seri disklerindeki sorunlar ve bu sorunları bir türlü kabullenmemesi, sonradan hatayı kabul edip güncelleme çıkarması ama yine de disklerin bozulması gibi. 12 yıldır seagate kullanıyorum. Bu markaya artık bir süre şüphe ile yaklaşacağım. WD de buna karşılık güzel ataklar yapıyor. Eskiden bu markayı hayatta almam derdim. Ama şimdi bakıyorum da iyi diskler yapıyor. Yapsın da böylece belki biraz rekabet kızışır. En sonunda bu bizlere yarayacak inşallah. Bakalım zaman gösterecek.
  • yeni bir arabirime ihtiyaç yok... harddiskleri Pci-e (v2.0)ile uyumlu hale getirsinler yeter.. toplam bantgenişliği SATA-III ün bile 10 katından daha fazla... OCZ nin Z drive da olduğu gibi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cihad34

AMD taraftarıyım bu habere sevindim ancak böyle bir atağı Seagate değilde WD den beklerdim açıkcası.

Yenelikçi olan SEAGATE. En hızlı HDD = SEAGATE. Tek plaka 500GB = SEAGATE. Ne alaka var şimdi WD???
    Ne yazık ki 7200.11 32MB serisi HDD'ler sorunlu çıkmış. Keşke geri çağırsaydı ürünlerini...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.