- x
Engelli plakalı aracı 5 yıl sonra normal birine satmak?
13 Cevap33045 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


1690 Mesaj
8 Mart 2009; 15:58:23 

Arkadaşlar 2003 Model arac 5 yılını doldurmuş. Şuan Engelli Plakalı ben bu aracı noter satışı ile normal plaka yapabilirmiyim? Araçta tertibat felan yok veya çıkarmışlar. Ancak Plakası Engelli ve Ruhsatında Engelli olanlar kullanabilir gibi bi ifade var. 5 yılı dolduğu için ben bu aracı üstüme alabilirim diye biliyorum. Doğrumuyum?


_____________________________



1690 Mesaj
8 Mart 2009; 16:31:11 

Up bilen yokmu acaba


_____________________________



2316 Mesaj
8 Mart 2009; 17:42:40 

Devlet dairesine sorsanız daha iyi olur çünkü şartlara aykırı satılma durumunda magdur olabilirsiniz?


_____________________________



1690 Mesaj
8 Mart 2009; 19:12:09 

Yarın satışını alıcam arabanın ama bi muameleciye sorsam daha iyi bilir sanırım. Olmadı Noterde bilir az çok. Sonra başımıza ek masraf çıkmasın araba 2003 Hyunda Accent Admire Dizel. ÖTV ödenmesi lazım felan derlerse 2-3 bin lira vardır heralde. Başka bilen varmı acaba?


_____________________________



367 Mesaj
9 Mart 2009; 0:02:57 

sizden alınmayan ötv yi ödiceksiniz


_____________________________



1634 Mesaj
9 Mart 2009; 0:53:34 

Araç 5 yılını doldurduğunda satışına herhangi bir engel yok diye biliyorum. Bu durumda ötv ödemenizde mümkün değil. Ayrıca, satan şahıs motorlu taşıtlar vergisindende muaf.


_____________________________



6353 Mesaj
9 Mart 2009; 2:30:51 

Yukarıda açıklanan usul ve esaslara göre istisnadan yaralanarak yeni taşıt alımında ÖTV ödemeyen malül ve engelliler, sakatlık derecelerine bakılmaksızın 5 yıl süre ile ikinci bir defa bu istisnadan yararlanamayacaklardır. İstisnadan yararlanarak adlarına bir taşıt aracı tescil edilenlerin tescil tarihinden itibaren 5 yıl süresince ÖTV ödemeden taşıt aracı satın almaları veya ithal etmeleri mümkün değildir.



Diğer taraftan, ÖTV Kanununun 15. maddesinin 2 numaralı fıkrası uyarınca ,motorlu taşıtlardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabında ÖTV istisnasından yararlananların, bu taşıtı istisnadan yararlanmayan bir kişi veya kuruma devretmesi halinde, bu devir dolayısıyla adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, ilk iktisaptaki matrah üzerinden, kayıt ve tescil tarihindeki orana göre, bu tarihte tarh ve tahakkuku yapılacak olan ÖTV tahsil edilecektir.



Buna göre, galeri veya yetkili satıcıdan sakatlık istisnası nedeniyle ÖTV ödenmeden satın alınan bir aracı daha sonra malul veya sakattan satın alan ve sakatlık istisnasından yararlanma imkanı olmayan kişi veya kurumların daha önceden ödenmemiş olan ÖTV�ni ödeme yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu ikinci el taşıt aracından ÖTV alınması değil, daha önce alınmayan verginin şartların ihlali dolaysıyla tahsili anlamına gelmektedir. Alıcı tarafından verilecek beyannamede; matrah olarak aracın sakatlık istisnasından yararlanılarak ilk iktisap edildiği tarihteki matrah; oran olarak ise aracın malul veya sakattan satın alındığı tarihte geçerli olan oran yazılarak vergi hesaplanacaktır.



Veraset yoluyla intikallerde bir ayrıcalık sağlanmış olup, yeni olarak satın alınırken sakatlık istisnası dolaysıyla ÖTV ödenmeyen söz konusu taşıt araçlarının veraset yoluyla intikallerinde, ÖTV�nin sonradan tahsili yoluna gidilmeyecektir.


_____________________________

[drahte1905 | Cennetlik Zebani] love me or hate me, i promise it won't make me or break me.[/right]


 
1000 Mesaj
9 Mart 2009; 10:03:50 

paylaşım için teşekkürler
quote:

Orjinalden alıntı: drahte 1905

Yukarıda açıklanan usul ve esaslara göre istisnadan yaralanarak yeni taşıt alımında ÖTV ödemeyen malül ve engelliler, sakatlık derecelerine bakılmaksızın 5 yıl süre ile ikinci bir defa bu istisnadan yararlanamayacaklardır. İstisnadan yararlanarak adlarına bir taşıt aracı tescil edilenlerin tescil tarihinden itibaren 5 yıl süresince ÖTV ödemeden taşıt aracı satın almaları veya ithal etmeleri mümkün değildir.



Diğer taraftan, ÖTV Kanununun 15. maddesinin 2 numaralı fıkrası uyarınca ,motorlu taşıtlardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabında ÖTV istisnasından yararlananların, bu taşıtı istisnadan yararlanmayan bir kişi veya kuruma devretmesi halinde, bu devir dolayısıyla adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, ilk iktisaptaki matrah üzerinden, kayıt ve tescil tarihindeki orana göre, bu tarihte tarh ve tahakkuku yapılacak olan ÖTV tahsil edilecektir.



Buna göre, galeri veya yetkili satıcıdan sakatlık istisnası nedeniyle ÖTV ödenmeden satın alınan bir aracı daha sonra malul veya sakattan satın alan ve sakatlık istisnasından yararlanma imkanı olmayan kişi veya kurumların daha önceden ödenmemiş olan ÖTV�ni ödeme yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu ikinci el taşıt aracından ÖTV alınması değil, daha önce alınmayan verginin şartların ihlali dolaysıyla tahsili anlamına gelmektedir. Alıcı tarafından verilecek beyannamede; matrah olarak aracın sakatlık istisnasından yararlanılarak ilk iktisap edildiği tarihteki matrah; oran olarak ise aracın malul veya sakattan satın alındığı tarihte geçerli olan oran yazılarak vergi hesaplanacaktır.



Veraset yoluyla intikallerde bir ayrıcalık sağlanmış olup, yeni olarak satın alınırken sakatlık istisnası dolaysıyla ÖTV ödenmeyen söz konusu taşıt araçlarının veraset yoluyla intikallerinde, ÖTV�nin sonradan tahsili yoluna gidilmeyecektir.




_____________________________

OPEL ASTRA 1.3 ENJOY ELEGANCE 2009 GÜMÜŞ GRİ


 
13 Mesaj
18 Şubat 2012; 10:18:30 

yani örneğin ben araba aldım kız kardeşim üzerinde 5 yıl sonra satarken- arabayı satın alırkenki ötv miktarını gerimi ödeyeceğim?


_____________________________



135 Mesaj
18 Şubat 2012; 13:56:09 

hayır 5 yıl sonrasında ötv ödemeden satabilirsiniz sadece 5 yıl dolmadan sıfır araç alamazsınız 5yıl dolmadan sadece engelliden engelliye satabilirsiniz



< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rocky1000 -- 18 Şubat 2012; 13:57:11 >


 
13 Mesaj
18 Şubat 2012; 15:16:50 

teşekkürler.5 yıl dolduğu taktirde normal bir insana satabilirim deilmi?


_____________________________



1054 Mesaj
18 Şubat 2012; 15:24:41 

Burdan daha ayrıntılı bi cevap bulabilirsin....

http://www.engelliler.b...aclar-h-sinifi-ehliyet/


_____________________________



 
48 Mesaj
28 Haziran 2012; 20:44:01 

Merhaba arkadaşlar.

Bundan 5 yıl önce,1997 model Audi a4 araç aldım yurtdışından.
Bu hafta arabayı satmak ıstedim.Gümrüğe gittiğimde bana 10 yılı doldurmam gerektiği söylendi,yeni yasa cıktı dediler ve normal kişiye satarsam 7bin - 9bin TL vergi ödemem gerektiği söylendi.Bu yasa beni bağlarmı 5 yıl önce arabayı aldığımda böyle bir yasa yoktu sanırım.Hukuki haklarım varmıdır.Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum .

Telefon numaram : 0542 548 97 99 (Çaldırmanız yeterli ben size dönerim)

Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.


_____________________________



 
331 Mesaj
28 Haziran 2012; 21:15:47 

Özürlüye ait özel tertibatlı bir aracın normal (tertibatsız) kullanacak bir kişiye satışı ve tescili

Tescile İlişkin Geçici Belge düzenlenecek, Araç tescil belgesi ücreti noterce tahsil edilecek, Satışta kullanılan araç tescil belgesi iptal edilerek noterce muhafaza edilecek, Araçta tadilat yapılması gerektiğinden, gerekli tadilat projesi düzenlettirilip, muayenesi yaptırıldıktan sonra alıcının ikamet adresinin bulunduğu yerdeki trafik tescil kuruluşunamüracaat edilecek, araç tescil belgesi bu aşamadan sonra basılacaktır. Üzerinde özürlülereait işaret bulunan plaka işlemi yapacak olan trafik tescil kuruluşunca alınarak iptal edilecektir.

Beş yıl dolduktan sonra yapılacak işlemler yukarıdadır. Gördüğünüz gibi ilave ücret, vergi vb. yok. Sadece yeni ruhsatı kendiniz alıp bu esnada yeni plaka bastırmanız gerekiyor.
Kolay gelsin...



< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Engelli plakalı aracı 5 yıl sonra normal birine satmak?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön


 
Reklamlar


DH VİDEO

 



Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.



0.293