Şimdi Ara

Vücut geliştirme ve kilo alma,Sık sorulan sorular - Cevaplar (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.663
Cevap
53
Favori
452.933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    benim boy 173 (174 de oalbilir) kilom 59-60 bişey, ama vücüdum düz değil belimin hemen üstü belle göğüs arasındaki yer bi raz ince çok değil ama yinede beni rahatsız ediyo.. ben bunu bi hareket vardı eline dambıl alıp eli dize doğru götürüyoduk hatta adonis kaslarına etki ediyomuş bu hareketi yapsam o ince olan kısım kalınlaşabilir mi??
    benim korkum bu hareketi yapınca daha da incelirse korkusuydu da...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıdemli Çavuş -- 12 Mayıs 2009; 15:15:00 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: kliwaj

quote:

Orjinalden alıntı: OgzTonY

Beyler
    Yeni başlayan birinin weight geiner kullanması uygunmudur.
    Yaş 18.Bodyci tanıdıklar 20-22 yaşından önce body yapmamalısın demiştiler.
    Bende tamam dedim evde kendim yapıyorum sporu
    boy 174
    kilo 52
    weight geiner bayağıı araştırdım.Doğal vs... deniliyor
    sizce kullansam sporla nasıl olur

Kullanabilirsin bi sakıınca yok

yaşın 18 tam zamanı başla

neden 20-22 demişler ?

Testesteron ve büyüme hormonu seviyen bu yaşlarda tavan iken neden daha geç yaşlarda başlıyasıın ki .

12-13 yaşşıında olsan tamam ama 15 yaşıından sonra gayet güzel başşlanabilir.

bu arada imla için kusura bakmayıın klavye bozuk tuşşa bikere basıınca 2 kere yazııyor.

son diceğim GAİNER kullanabilirsin ama beslenmende çok iyi olmalıı zaten zayııfsıın boyuna göre.

selamlar.

Hocam yazın dersane başlıyor
    dersane yakınlarında body salonu bulursam oraya başlayım ve geiner kullanıyım
    Doktorada danışdım.Boy uzaması yavcaşlar yada durur dedi.Bilimsel birşeylerde söyledi boyum ideal galiba...
  • quote:

Orjinalden alıntı: huseyin16

Kliwaj hocam benim de 2-3 sorum olarak

1- Bende bugün salonda çalışırken 2 kişi geldi biraz sohbet ettik. Senin yaşların için uygun bir spor değil vücudun hem çok enerji harcar hemde bu sporda harcadığın enerjiyide karşılayamazsan daha çok zarar görürsün dediler.(Yaş 17)

2- Bodye başlayalı 3 hafta oldu benim amacım kas yapmak ama şu kolları sınıfta bir arkadaşa göstermek için şişrmenin yolları yok mu ?? ( Çocuk gelmiş yok göğüs kasım gelişti yok kol kasım şu kadar oldu da oldu diye başımızı şişiriyot )

3- Daha çabuk gelişmemizi sağlayacak toz , hap , şurup filan var mı ??

Vücudunun herhangi bir bölgesini geliştirip birilerine göstermek ve ilgi çekmek için antrenman yapıyorsanız zaten hiç bulaşmayın hemen bırakın bu sporu! Vücut geliştirme sporu her ne kadar göze hitap eden bir spor olsa da bu sporu yapma amacınız asla gösteriş olmamalı. Eğer bu şekilde yol almaya devam ederseniz narsisizme kadar gider bu durum o nedenle sırf gösteriş yapmak gibi basit bir şey uğruna zamanınızı boşa harcamayın. Üçüncü maddede yazdıklarından yola çıkaran yasak ve tehlikeli olan doping maddelerine bulaşma potansiyelinin yüksek olduğunu görüyorum. Sakın ha bir an evvel gelişeyip deyip de bu tür doping maddeleri kullanma! Bu sporu aceleyle yapmaya kalkışırsan sonuçları senin için çok kötü olur bunu bil. Amacın gerçekten sağlıklı yaşamak, vücudunun potansiyelini zirveye çıkartmak ve fit bir görünüme sahip olmak ise bilimsel olarak kanıtlanmış doğrulardan şaşmayacaksın. Vücudunun sınırlarını göz önünde bulundurarak antrenman yapacaksın, düzgün beslenip iyi dinleneceksin anca o zaman sağlıklı bir gelişim sağlayabilirsin. Aksi halde kısa yoldan büyüyeyim diyerek işe girişirsen hayal kırıklığı yaşarsın haberin olsun.
  • quote:

quote:

quote:

Beyler
    boy 174
    kilo 52

neden 20-22 demişler ?

Testesteron ve büyüme hormonu seviyen bu yaşlarda tavan iken neden daha geç yaşlarda başlıyasıın ki .

bu arada imla için kusura bakmayıın klavye bozuk tuşşa bikere basıınca 2 kere yazııyor.

son diceğim GAİNER kullanabilirsin ama beslenmende çok iyi olmalıı zaten zayııfsıın boyuna göre.

selamlar.

Doktorada danışdım.Boy uzaması yavcaşlar yada durur dedi.Bilimsel birşeylerde söyledi boyum ideal galiba...

@kliwaj arkadaşımızın dediklerine tamamen katılıyorum yaşın vücut geliştirmeye başlamak için ideal Ben de 17 yaşında başlamıştım ama takıldığım bir nokta var oraya değinmek istiyorum. Konuştuğun doktor ya olayı pek ciddiye almadan alelade bir cevap vermiş ya da vücut geliştirme ile ilgili fazla bir şey bilmiyor. İkinci seçeneğin olmamasını ümit ediyorum ama böyle doktorlar da var malesef. Ben antrenmana başladığımda boyum 1.85 idi ve bir kaç sene içerisinde 1.87 ye kadar uzadı boyum. Şu an 24 yaşındayım (Haziranda 25 olacak:) boyum hala 1.87 daha da uzayacağını pek sanmıyorum ama bu sporun boy uzamasını durdurduğu söylemine de katılmıyorum. Eğer yanlış çalışma teknikleri kullanırsanız elbette gelişeceğinize tam tersi olabilir. Halter sporunu icra edenler küçük yaşlarda haddinden fazla kiloların altına girmelerinden dolayı çoğu kısa kalmıştır aynı şey vücut geliştirme için de geçerli olabilir yani 18 yaşındasınız ve normalden çok daha yüksek kilolarla pres hareketleri ve squat yapıyorsanız uzama elbette durabilir ama bu sporu doğru bir şekğilde icra ettiğiniz takdirde gelişiminize ciddi anlamda yardımcı olacağından hiç şüpheniz olmasın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: venom800

quote:

quote:

quote:

Beyler
    boy 174
    kilo 52

neden 20-22 demişler ?

selamlar.

@kliwaj arkadaşımızın dediklerine tamamen katılıyorum yaşın vücut geliştirmeye başlamak için ideal Ben de 17 yaşında başlamıştım ama takıldığım bir nokta var oraya değinmek istiyorum. Konuştuğun doktor ya olayı pek ciddiye almadan alelade bir cevap vermiş ya da vücut geliştirme ile ilgili fazla bir şey bilmiyor. İkinci seçeneğin olmamasını ümit ediyorum ama böyle doktorlar da var malesef. Ben antrenmana başladığımda boyum 1.85 idi ve bir kaç sene içerisinde 1.87 ye kadar uzadı boyum. Şu an 24 yaşındayım (Haziranda 25 olacak:) boyum hala 1.87 daha da uzayacağını pek sanmıyorum ama bu sporun boy uzamasını durdurduğu söylemine de katılmıyorum. Eğer yanlış çalışma teknikleri kullanırsanız elbette gelişeceğinize tam tersi olabilir. Halter sporunu icra edenler küçük yaşlarda haddinden fazla kiloların altına girmelerinden dolayı çoğu kısa kalmıştır aynı şey vücut geliştirme için de geçerli olabilir yani 18 yaşındasınız ve normalden çok daha yüksek kilolarla pres hareketleri ve squat yapıyorsanız uzama elbette durabilir ama bu sporu doğru bir şekğilde icra ettiğiniz takdirde gelişiminize ciddi anlamda yardımcı olacağından hiç şüpheniz olmasın.

Valla hocam doktor bilimsel birşeyler dedi tam hatırlamıyorum
    keimk bilmem ne dokusu çok ağır yük vs...
    Neyse
    Kilo eksiğim var ve sağlıklı bir yaşam için bu spora başlamalıyım diye düşünüyorum .Body salonlarına bakıp gezip iyisi hangisiyle kaydolcam.İnşallah başarılı olurum.
  • 16-17 yaşında protein tozu kullanmanın bir zararı olur mu ? birde günde 150gr protein aldıgımızı varsayarsak 20 günde 3kg eder 3kg kas kütlesi mi kazanmış olabilme ihtimalimiz var mıdır bu şekilde ? bir de 1.83 boy 72 kg biri protein tozu mu gainer mı kullanmalı başladıgında spora ? yazın haftada 6 gün gitmeyi planlıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LimonKolonyasi -- 12 Mayıs 2009; 20:28:08 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: LimonKolonyasi

16-17 yaşında protein tozu kullanmanın bir zararı olur mu ? birde günde 150gr protein aldıgımızı varsayarsak 20 günde 3kg eder 3kg kas kütlesi mi kazanmış olabilme ihtimalimiz var mıdır bu şekilde ? bir de 1.83 boy 72 kg biri protein tozu mu gainer mı kullanmalı başladıgında spora ? yazın haftada 6 gün gitmeyi planlıyorum

Hayatın her alanında bilinç çok önemli sevgili kardeşim. Bilinçli yaşayabilmek için de daha çok araştırıp okumak ve tecrübe etmek şart tabi ki. Sen şimdi emeklemeden yürüyeyim, koşayım, uçayım istersin ama bu isteğin yere çakılma ihtimali çok yüksektir.

Bu yüzden önce sağlıklı olmayı kafanıza koyun, protein tozunu gaineri en son düşün. Zımba gibisindir şimdi, testesteronların tavandadır, enerji atom gibidir bu yaştaki gençlerde. Güzel güzel beslen güzel güzel sporunu yap, bu yaz sıcağında haftada 6 gün ne işin var salonda, çık gez eğlen biraz. Salona da 3-4 gün gitsen yeterli. Bi 5-6 ay disiplinli çalış hele. Sonra baktın ki iyi gidiyorsun ama beslenmen eksik kalıyor o zaman takviye alırsın, günde 6 öğün besleneceksin bunların 2 öğünü supplement olabilir. Daha fazla olmasın.

Kilon kötü değil, spora başlayınca zaten ister istemez biraz kilo alırsın oturur yerine...

Tekrar söylüyorum acele etmeyin. Kas yaparken göz çıkmasın sonra...
  • protein tozu kas hacminde artışa neden olmaz birincisi bu sadece kasları sertleştirir ve sıkılaştırır kas hacminde artışı karbonhidrat tozları sağlar. haftada 6 gün gitmek çok saçma olur bir gün gidip birgün dinlenmelisin ki kaslar kendini toparlama yenilemeye fırsat bulsun :) Benim yaşımda 17 ve weight gainer kullanıyorum daha bi zararını görmedim inşallah görmem :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beamer -- 13 Mayıs 2009; 0:31:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: SieGeRRR

protein tozu kas hacminde artışa neden olmaz birincisi bu sadece kasları sertleştirir ve sıkılaştırır kas hacminde artışı karbonhidrat tozları sağlar. haftada 6 gün gitmek çok saçma olur bir gün gidip birgün dinlenmelisin ki kaslar kendini toparlama yenilemeye fırsat bulsun :) Benim yaşımda 17 ve weight gainer kullanıyorum daha bi zararını görmedim inşallah görmem :)

Bakınız bu 6 gün gitmek filan göreceli kavramdır yani 3 günde olur 6 günde bu antrenman programına bağlıdır .

Yeni başlayan birisi için 3-4 gün idealdir hatta hacim yapmak isteyen birisisine haftada 3 gün bile yeter

ama yeterli beslenildikten sonra 6 günde gidilebilir beslenmesi çok iyi olan birisi rahatça haftada 5-6 gün vücut geliştirme yapabilir.

Ayrıca PROTEİN TOZU kas hacmini arttırmada başrolü oynuyan desteklerin başında gelir ;)

Gainerda kilo almanı sağlar ikisini birlikte kullanırsanız güzel bir kombine olur.

ama tabi ki yeterli karbonhidrat alınmazssa vücuda , vücut aldıgınız proteinlerden yemeye başlıyacak ve bu yerinde saymanıza ve hatta kas kaybına gidebilecek bir durumdur.
  • Boyun uzaması için barfix çekmelisin (avuç içleri ileri bakıcak). Elma toplama hareketi de etkilidir. Boyunun uzamasının durmasını istemiyorsan omuriliğe kesinlikle yüksek ağırlık bindirmiceksin. Okul çantasının dahi hafif olmasına özen göster. Birde dambıl hareketlerini ayakta yapmamanı öneririm. Diz kapaklarına ağırlık binerse kıkırdaklar sertleşerek kemik uçları kapanır boyun uzumaz.
    Boyuna göre kilon seninde belirttiğin gibi biraz fazla. Bunun için mekik çekmelisin. Ben 1 sene salonda VücutGeliştime yaptım daha sonra bıraktım. Şuan evde 1 senedir kendi hazırladığım programla çalışıyorum ve faydasınıda gerçekten görüyorum. Sana kendi programımın biraz hafifletilmişini yazıyım evde uygula. İlerde kiloları ve tekrar sayısını arttırabilirsin..

Göğüs kasları için:
    Şınav: 5x10 (on tekrar beş set diye okunuyor)
    Dumbell Pullover: 5x10 (Dumbell Pullover diye arasan açıklamaları bulursun. Benim tercihim bu harekete 5 kg ile başlamandır)

Sırt kanat kasları için:
    Barfix: 4x5 (eğer zor geliyorsa tekrar sayısını azalt veya yapabiliyorsan yükselt. Boy uzaması içi temel hareket budur)

Omuz kasları için:
    Dumbbell front raises: 10x5 (her kol için beş tekrar)
    Dumbell lateral raises: 10x5 (her kol için beş tekrar)

Arka kol için:
    Dumbbell French: 6x5 (her kol için beş tekrar)

Pazu çalışması için:
    Dumbbell Curls: 10x10 (her kol için on tekrar)
    Dubbell concentratıon curl: 10x10 (her kol için on tekrar)

Mide Karın kasları için:
    Dumbbel sıde bend: 10x10 (iki taraf içinde on tekrar) Bu hareket bel bölgendeki yağları yakman içi çok güzel bir harekettir.
    Yarım mekik: 10x10 (sırtını yerden tam olarak kaldırmana hiç gerek yok. öyle yaparsan beline zarar verirsin. karın kasların yanıcak kadar kaldır yeter)

Bu hareketleri sırasıyla yap. İstersen haftada bir veya iki gün çalışma dinlen.. Düzeni olarak yaparsan 2-3 sonra etkisini kesinlikle görürsün. Ben kendimden biliyorum. İlerde resimlerimi eklerim sonuçları görürsün..
    Birde bacak hareketleri var ama ben pek yapmıyorum. Bacak kasları estetik durmuyor bence. Ama sen istersen yap tabi..
    quote:

Orjinalden alıntı: ali277

ben boy 176cm kilo 85 yaş 16 90 mekik 5-6 barfiks 15-20 şınav... bir proğrama ihtiyacım var...

şu sıralar kilo veriyorum ... boyumun uzamasını istiyorum... bir yerde okudum.... ağaçtan elma-armut toplar gibi hareketler yapın ve barfiks yapın diyor... sizce bunun etkisi olurmu ?
  • quote:

quote:

protein tozu kas hacminde artışa neden olmaz birincisi bu sadece kasları sertleştirir ve sıkılaştırır kas hacminde artışı karbonhidrat tozları sağlar. haftada 6 gün gitmek çok saçma olur bir gün gidip birgün dinlenmelisin ki kaslar kendini toparlama yenilemeye fırsat bulsun :) Benim yaşımda 17 ve weight gainer kullanıyorum daha bi zararını görmedim inşallah görmem :)

Bakınız bu 6 gün gitmek filan göreceli kavramdır yani 3 günde olur 6 günde bu antrenman programına bağlıdır .

Yeni başlayan birisi için 3-4 gün idealdir hatta hacim yapmak isteyen birisisine haftada 3 gün bile yeter

ama yeterli beslenildikten sonra 6 günde gidilebilir beslenmesi çok iyi olan birisi rahatça haftada 5-6 gün vücut geliştirme yapabilir.

Ayrıca PROTEİN TOZU kas hacmini arttırmada başrolü oynuyan desteklerin başında gelir ;)

Gainerda kilo almanı sağlar ikisini birlikte kullanırsanız güzel bir kombine olur.

ama tabi ki yeterli karbonhidrat alınmazssa vücuda , vücut aldıgınız proteinlerden yemeye başlıyacak ve bu yerinde saymanıza ve hatta kas kaybına gidebilecek bir durumdur.

yanlış biliyor olmayasın :) protein tozu kas hacminde artış yapmaz sadece sertleştirir tekrar söylüyorum asıl artış karbonhidrat tozuyla olur :) gainer dediğin şeyde zaten protein + karbonhidrattır. en azından benim kullandığım GNC nin gainer ı öyle:)
  • quote:

quote:

quote:

yanlış biliyor olmayasın :) protein tozu kas hacminde artış yapmaz sadece sertleştirir tekrar söylüyorum asıl artış karbonhidrat tozuyla olur :) gainer dediğin şeyde zaten protein + karbonhidrattır. en azından benim kullandığım GNC nin gainer ı öyle:)

Peki ben yanlış biliyorum.
  • quote:

quote:

quote:

bari emin cümleler kurma...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Kıdemli Çavuş

beyler benim bi sorum olucak..
    benim boy 173 (174 de oalbilir) kilom 59-60 bişey, ama vücüdum düz değil belimin hemen üstü belle göğüs arasındaki yer bi raz ince çok değil ama yinede beni rahatsız ediyo.. ben bunu bi hareket vardı eline dambıl alıp eli dize doğru götürüyoduk hatta adonis kaslarına etki ediyomuş bu hareketi yapsam o ince olan kısım kalınlaşabilir mi??
  • 1. sayfadaki örnek beslenmeden daha fazla mı almak gerekir 5-6 gün gidilse ? hızlı sonuç görmek istediğim için gainer-protein tozu ve 6 gün gitmeyi düşünüyorum dedim hızlanmaz mı daha fazla çalısınca ?
  • quote:

quote:

beyler benim bi sorum olucak..

dediğin oblikler ise o yeri çalıştırır evet ama o kas için bir etkili hareket de side crunch dır

eğer Serratus anterior den bahsediyorsan pullower işe yarar .
  • quote:

Orjinalden alıntı: LimonKolonyasi

1. sayfadaki örnek beslenmeden daha fazla mı almak gerekir 5-6 gün gidilse ? hızlı sonuç görmek istediğim için gainer-protein tozu ve 6 gün gitmeyi düşünüyorum dedim hızlanmaz mı daha fazla çalısınca ?

o sadece örnek aslında bilginiz olsun diye yazmıştım. birebir uygulamak şart değil.

ama volume sistem yapan birisi haftada 5-6 gün gider . Ama zaten yaz geldi kütle kazanmak bu dönemlerde biraz zor ve sıkıcı olabilir zaten yazın definisyon kışın bulk yani kilo alma - kütle kazanma dönemidir kışın ise beslenme buna yakın olmalıdır.

Not:beslenme ve antrenman kişinin ne istediğine bağlıdır ve ona göre hazırlanmalıdır. ama kütle yani kas hacmi kazanmak isteyen birisi hemen hemen bunu uygular;

ortalama

400 gram karbonhidrat

200 gram protein

ve 50 gram yağ almalıdır.

bu arada

VENOM hoşgeldin katkıların için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kliwaj -- 13 Mayıs 2009; 18:01:41 >
  • öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar size bir kaç sorum ve bir kaçda sorunum var ;
    şimdi ben şimdi kendimi bildim bileli sürekli kiloluydum ama geçen sene kafaya koyup 18 kilo verdim boyum 186 kilom 98 idi ama şuanda tekrar kilo aldım biraz 85 oldum ama galiba daha önceki kilolu dönemlirimden dolayı galiba göğüslerimdeki yağlar hala duruyor bende vücut geliştirmeye başladım ama olmuyor yanlışmı çalışıyorum yanlışmı besleniyorum problem nerde bilmiyorum tam olarak şimdi arkadaşlar ben nasıl çalışmalıyım bana bi program gibi bişi yapabilirmisiniz acaba yoksa iki güne bir bütün hareketleri tekrarlamalımıyım sonra ne kadar ağır kaldırmalıyım kimisi kaldırabildiğin en ağırını kaldır diyor kimisi hafif kaldır ama fazla kaldır diyor birde çalışmadan sonra nasıl beslenmeliyim ne yemeli ne içmeliyim spora gitmeden enerji vermesi için bişiler almalımıyım , günün hangi saati çalışmalıyım sürekli elimin altında bir spor salonu var . bana yardım olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim ss koyacam
  • biliyorum ama genede soyliyim dedim bu iş biraz yavaş olan bi iş ama daha hızlı nasıl geliştirebilirim kendimi
  • işte isteiğim göğüs aynen böyle ama benimkişi baya yağlı baya uğraşmam lazım sen 40 günde 3 kg lik dumbellerle nasıl yaptın hala anlayamadım
    quote:

Orjinalden alıntı: Citizen

Arkadaş, tavsiyelerin için çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 40 gün önce bu konuya yazmıştım ve ondan beridir 3 kiloluklarla çalışıyorum. Gözle görülür bir değişme oldu göğüslerde. İlk hali şu an elimde yok ama son halini koyuyorum buraya. İlk halini tahmin etmek için göğüs kafesindeki kemiklere bakınız :D onlardan bir farkı yoktu işte.

Vücut geliştirme ve kilo alma,Sık sorulan sorular - Cevaplar

Yaklaşık her gün tavuk yedim. Ben KFC'den aldım tavukları, ama siz dışardan tercih edin çünkü KFC çok yağlı. Benim vücudumda fazladan yağ olmadığı için bir sakınca görmemiştim.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.