Şimdi Ara

Louis Braille Alfabesi Tüm Harfler ve Noktalamalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
48.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu konuda sizlere "Braille Alfabesi" olarak isimlendirilen bir alfabeyi paylaşıyorum. Bu alfabe hiç germe yeteneği olmayan bir kişi tarafından bile okunup yazılabilen "6" noktadan faydalanılarak "Louis Braille" tarafından geliştirilmiş özel bir alfabedir. Günümüzde bir çok görme engelli tarafından öğrenilip kullanılmaktadır. Orjinali fransızca olarak geliştirilen alfabenin aşağıda dilimize uyarlanmış hali görülmektedir. Bu şekilde braille alfabesi tüm dillere uyarlanabilmektedir.

32 Harf (Türkçe ve İngilizce Harfler)
    20 Noktalama ve Matematik İşaretleri
    10 Rakam (1 2 3 4 5 6 7 8 9 0)
    Büyük Harf İşareti
    Sayı İşareti
    Şiir İşareti

İlgilenenlerin Bulması ve Öğrenmesi Amacıyla Paylaşılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grand_Alexander -- 1 Mart 2009; 1:15:45 >

• @Grand_Alexander
    arkadaşın vermiş olduğu alfabeyi, ezberlemeyi kolaylaştırmak adına tekrar düzenlemek istedim. renklendirdim ve sıralamayı biraz değiştirdim.

Bu alfabeyi, 1829 yılında 20 yaşındayken oluşturan, 3 yaşında görme yeteneğini kaybetmiş "louis braille" kardeşin, belli bir matematiksel düzen kullanıp kullanmadığına bakmak istemiştim, sanırım kafasına göre yerleştirmiş arkadaş. 3-4 saat içinde tüm alfabeyi ezberlemek mümkün. Tabi aramızda bazı süper zekalar da vardır mutlaka, yarım saatte yalayıp yutabilen çıkar belki...
    0 dan 9 a kadar rakamlar, ingilizce alfabenin ilk 10 harfi ile aynı. İlgilenen arkadaşların ezberine yardımcı olmak için, renklerle tekrar düzenleme yapılmasının uygun olacağını düşündüm ve tekrar hazırladığım için hata kontrolü de yaptım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asaltek -- 16 Eylül 2011; 10:42:40 >

• İstanbulda yaşayan görme engelli kardeşlerimiz için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İsmek kursları tarafındna kurulan İsmek Engelliler Merkezi Ücretsiz Braille Alfabesi Kursu vermektedir. 176 Saat sürecek bu eğitim sonunda görme engelli vatandaşlarımız okuma, yazma ve matematik işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir.

Kaynak:http://www.ismekkurs.com

• Teşekkürler,,,
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.