- x
Louis Braille Alfabesi Tüm Harfler ve Noktalamalar
2 Cevap18872 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

91 Mesaj
1 Mart 2009; 0:29:43 

Merhabe Arkadaşlar

Bu konuda sizlere "Braille Alfabesi" olarak isimlendirilen bir alfabeyi paylaşıyorum. Bu alfabe hiç germe yeteneği olmayan bir kişi tarafından bile okunup yazılabilen "6" noktadan faydalanılarak "Louis Braille" tarafından geliştirilmiş özel bir alfabedir. Günümüzde bir çok görme engelli tarafından öğrenilip kullanılmaktadır. Orjinali fransızca olarak geliştirilen alfabenin aşağıda dilimize uyarlanmış hali görülmektedir. Bu şekilde braille alfabesi tüm dillere uyarlanabilmektedir.

32 Harf (Türkçe ve İngilizce Harfler)
20 Noktalama ve Matematik İşaretleri
10 Rakam (1 2 3 4 5 6 7 8 9 0)
Büyük Harf İşareti
Sayı İşareti
Şiir İşareti

İlgilenenlerin Bulması ve Öğrenmesi Amacıyla Paylaşılmıştır.

0

local://upfiles/140726/864AD77B44A741B9B11B218CC1B5BB39.gif

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Grand_Alexander -- 1 Mart 2009; 1:15:45 >

I'm Grand Alexander
The Grand Alexander
GRAND IN ALEXANDER

2478 Mesaj
15 Eylül 2011; 16:46:45 

@Grand_Alexander
arkadaşın vermiş olduğu alfabeyi, ezberlemeyi kolaylaştırmak adına tekrar düzenlemek istedim. renklendirdim ve sıralamayı biraz değiştirdim.
0

0

Bu alfabeyi, 1829 yılında 20 yaşındayken oluşturan, 3 yaşında görme yeteneğini kaybetmiş "louis braille" kardeşin, belli bir matematiksel düzen kullanıp kullanmadığına bakmak istemiştim, sanırım kafasına göre yerleştirmiş arkadaş. 3-4 saat içinde tüm alfabeyi ezberlemek mümkün. Tabi aramızda bazı süper zekalar da vardır mutlaka, yarım saatte yalayıp yutabilen çıkar belki...
0 dan 9 a kadar rakamlar, ingilizce alfabenin ilk 10 harfi ile aynı. İlgilenen arkadaşların ezberine yardımcı olmak için, renklerle tekrar düzenleme yapılmasının uygun olacağını düşündüm ve tekrar hazırladığım için hata kontrolü de yaptım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asaltek -- 16 Eylül 2011; 10:42:40 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Mayıs 2014; 7:23:32 

İstanbulda yaşayan görme engelli kardeşlerimiz için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İsmek kursları tarafındna kurulan İsmek Engelliler Merkezi Ücretsiz Braille Alfabesi Kursu vermektedir. 176 Saat sürecek bu eğitim sonunda görme engelli vatandaşlarımız okuma, yazma ve matematik işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir.

Kaynak: http://www.ismekkurs.com
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Louis Braille Alfabesi Tüm Harfler ve Noktalamalar
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.277