Denizcilik İşletmeleri Yönetimi (2012)
904 Cevap148202 Görüntüleme23 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

459 Mesaj
28 Şubat 2009; 7:28:18 

(17 Mayıs 2012)
Bu mesajı, bir başından bir sonundan okuyacak arkadaşlar için söylüyorum. Arkadaşlar pazardan karpuz seçmiyorsunuz, tüm hayatınızı etkileyecek meslek seçiyorsunuz, üşenipte şu mesajı okumadan bana mesaj atmayın lütfen.

"Bu bölümde okuyan arkadaşlardan veyahutta bilgi sahibi olan arkadaşlardan fikir-ler bekliyorum.
3 üni.'de var kocaeli-karaelmas-deu. Anadolu lisesinde ea öğrencisiyim. Lise hayatım biraz çetrefilli olduğundan ea2'de össde yapabileceğim maximum ham puan 230 falan. Bu da yetmiyeceği için bu bölümü düşünüyorum. Fakat bir bilgi sahibi değilim. Googleden aradığımda önüme hep aynı yazı çıkıyor. Bu bölümde okuyanlardan bilgi bekliyorum."

Diye bir yazı yazmıştım “28 Şubat 2009 7:28:18” tarihinde ve saatinde. Sabah kalkmış, dershaneye gitmeden önce şöyle bir haberlere bakayım diye açmıştım bilgisayarı ve şu an nereden duyduğumu hatırlamadığım Denizcilik işletmeleri Yönetimi bölümünü, bir de şuraya sorayım bakalım, bilen çıkar mı acaba diyerekten konu açtım. Gelinen son durum, tüm internet aleminde bu bölümle ilgili en fazla bilgi burada var. Malum Ygs - Lys sezonunun yaklaşması ile oldukça çok mesaj-mail alıyorum ve her birine özenle cevap vermeye çalışıyorum çünkü ben bu bölümü tercih ederken tam olarak bilgi alabileceğim konuşabileceğim pek kişi yoktu aynı şeyi sizlerde yaşamayın... Sıkça sorulan sorular şeklinde aşağıda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Bana mesaj ya da mail atmadan önce bu mesajın tamamını ve konunun tamamını okursanız sevinirim. Konuyu okurken tercih döneminde, tercihlerin açıklanmasında benim garip hallerimi de görebilirsiniz gülünüz, geçiniz.

1)Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü mezunu bir kişi ne iş yapar? İş alanları nelerdir?

-Bölümün adından da anlaşılacağı üzere öncelikle Denizcilik firmalarında birçok pozisyonda, ardından farklı firmalarda farklı pozisyonlarda da istihdam edilmekteyiz. Bunlar,

*Denizcilik firmalarında
*Marinalarda
*Lojistik firmalarında
*Firmaların lojistik departmanları
*Dış ticaret işi yapan firmalarda
*Limanlarda
*Aklınıza gelebilecek birçok farklı sektörde çalışıyoruz, çalışmaktayız.

2)İş olanakları nedir? Mezun olduğum zaman işsiz kalır mıyım?

-2009 yılından beri birçok mezunla konuştum, okulda hocalarımla, gittiğim şirketlerde bizim okuldan mezun çalışanlarla görüştüm. Bizim bölümden mezun olupta, açım, beni kimse işe almıyor aylardır iş arıyorum, bulamadım diyen yok! Belki çok iddialı bir cümle ama iş garantili bölümlerden bir tanesidir Denizcilik İşletmeleri Yönetimi.

3)Okuduğun bölümden memnun musun?

-Gayet memnunum. Eşit ağırlık diğer adıyla TM alanından kazanabileceğim bir-iki iyi bölümden birine girdiğime inanıyorum.

4)Okulu kazandık diyelim, okuması zor mu, dersler ağır mı, hangi dersleri göreceğim?

-Derslerin, herhangi iibf fakültelerinden daha kolay olduğunu düşünüyorum fakat Dokuz Eylül’de tüm dersler İngilizce, sınavlar, anlatım her şey.. Kocaeli ve Kara Elmas Türkçe.. Hangi dersleri görebileceğinize her üniversitesinin kendi sitesinde, fakülteler bölümünden ulaşabilirsiniz lisans ders programlarını..

5)Dokuz Eylül, Buca, yerleşke( kampüs ) nasıl?
-Genel itibariyle Buca, nüfusunun ciddi bir oranını öğrencilerin oluşturduğu İzmir’in en kalabalık ilçelerinden biri. Her ne kadar bu kalabalığı yolları, otobüsleri kaldıramasa da idare ediyoruz. Deniz’in kenarında bir yer değil, Okul Denizcilik, bölümde deniz kenarı değil yani. Tınaztepe yerleşkesi diye bir yerde ikamet etmekteyiz. Tınaztepe’den İzmir’in neredeyse tüm ilçelerine otobüs çalışıyor. Çok çok uzaktakiler içinde izban ( banliyö ) kullanmaları tavsiye ediliyor. Okul etrafında devlet yurtları, özel yurtlar, öğrenciye kiralık evler vs olanaklar var.
Kocaeli'de Karamürsel diye bir ilçede okul. Ev kiralarının yaşamın ucuz olduğu bir yer. Onun haricinde sosyal yaşamın, merkeze, İstanbul'a olan uzaklığın nasıl ne kadar olduğu bilmiyorum.
Dediğim gibi Kocaeli ve Kara Elmas’ı tam bilmiyorum, okuyan bir arkadaş bana ulaşırsa burayı tekrar düzenlerim.

6)En önemli konu, para-maaş durumları nasıl?

-Eminim birçok kişinin ilk bakacağı yer burasıdır o yüzden önce yukarıya sonra tekrar buraya dönmenizi tekrar rica ediyorum, sırayla gelen arkadaşlar okumaya devam edebilirler , maaş konusu öyle bir konu ki şuan bu yazıyı yazdığım günlerde okulumun kariyer günleri var ve bizim bölümden mezun olmuş armatörler var, bu insanların gemileri var düşünün ne kadar para kazandıklarını.. Aynı şekilde herhangi bir forwarder’da dökümantasyonlara boğulmuş bizim bölüm mezunları da var 1000 liraya 1250 liraya 1500-1750 liraya çalışan. Bu bölümden mezun olduğunuzda ne kadar yeterlilik sahibi olursanız o kadar para kazanırsınız, genelde durum bu. Bu konunun ilerleyen sayfalarında şurada şunları yaptım yine de maaşım düşük diyen insanları görebilirsiniz. Maaş.., biraz garip bir konu, herkesin beklentisi farklıdır birisi 30 yaşında birisi 2000 lira alırken iyi para diyebilir diğer adam aynı yaştayken 3500 lira alırken maaş az diye başka bir şirkete geçebilir. Bu maaş konusunda birçok örnek verebilirim.
2008 mezunu, JTI’da staj yapıp mezun olduktan sonra jti’da devam eden şimdi Ankara’da yeni açılan bir lojistik şirketine genel müdür olarak başlayan..
2005 mezunu, okurken İzmir’de birçok firmada çalışmış şimdi Ege bölgesinin ilk özel konteyner terminalinde çalışan çalışmaya devam eden..
Armatörler, acenta sahipleri alakasız olarak banka’da çalışanlar ya da brokerlık yapıp portföyü geniş olup piyasanın kaymağını yiyenler….
Yılını bilmediğim bir arkadaşın, bizim bölümden mezun olup büyük bir şirketin yurtdışı temsilciliği için 10.000 dolar teklif edilen… gibi gibi gibi birçok mezun var ha aynı şekilde
35 yaşına gelmiş 1000 lira alan sonra da bölümü kötüleyen ama okulu okurken afedersin hiç bir bok yapmamış sadece okulu okumak için gelmiş adamlar da var. Bugün bir mezun abimiz şöyle dedi, “ her taraf denizcilik firması, piyasa kalifiye elemana aç, çok iyi paralar kazanacaksınız, yeter ki birazcık çabalayın, Türkiye’de bu sektörde her yıl toplam mezun sayınız tüm Türkiye’de 100 kişi, yeter ki çabalayın”
Şu an Eşit ağırlıktan, bir diğer deyişle Tm bölümünden kazanıpta okuyabileceğin bölümler belli işte nedir bunlar hukuk fakültesi, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, öğretmenlikler. Bu yazdıklarım zaten 10 üniversiteden 8’in de var. Benim bölümümden korkupta acaba iş bulur muyum düşüncesinde olan arkadaşlar var. Açık açık söylüyorum, yukarıda yazdığım fakültelere gidip iş bulmaktan korkmayıpta bizim bölümden kaygınız varsa yanlış yoldasınız. Yalnız şöyle de bir şey var, yukarıdaki bölümlere gidipte çok iyi paralar kazanabilirsiniz, kısacası kendinizi ne kadar geliştirirseniz ne kadar çabalarsanız o kadar iyi yerlere gelirsiniz.

Tüm bunların haricinde benim aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza gelen bir şey varsa bana öncelikle “pm” yoluyla ulaşabilirsiniz.(PM atmadan önce konuya da sorunuzu yazarsanız bilen başka arkadaşlar da cevaplayabilir ama ben elbet sorunuza cevap vereceğimdir ) Mail adresimden de ulaşabilirsiniz, (bariscankeyikci@gmail.com) facebook, twitter Messenger kullanmıyorum, profilimdeki Hotmail adresimi kullanmıyorum. Yetmez ise Dokuz Eylül denizciliğin sitesine girip dekanımıza mail dahi atabilirsiniz.

Şöyle bir şey söyleyeyim hazır aklıma gelmişken, ben tercih zamanında dekan’a mail atmıştım art arda ve bıkmadan sıkılmadan cevap vermişti. Şimdi ona mail atmadan önce bana mail atarsanız, bilgimin yetmediği yerde ben zaten sizi ona yönlendiririm. Onun haricinde bir bilgi daha vereyim. Birçok arkadaşım(farklı üniversitelerden veya aynı üni farklı fakültelerden) okulunda 4 yıl okuyup dekanın yüzünü dahi göremediklerini söylüyorlar. Bizim dekanımızı tanımayan fakülte öğrencisi yoktur. Şöyle ki, öğrencilerle her zaman ilgili, derslere giren bir hoca ve güncelliğini koruyan birisi. Hatta karşılıklı ekşisözlük muhabbeti yapabilirsiniz kendisiyle ya da “hocam bölüm hakkında bilgi veriyorum şu adreste” dediğim zaman turuncu siteyi biliyorum ve yorumları takip ediyorum diyor, şöyle düşünün android cep telefonu var yanılmıyorsam ve aktif olarak kullanıyor bu işletim sistemini… Yani çağın gerisinde kalmamış 20 yaşında genç biriyle gayet arkadaş gibi halden anlayarak esprili bir şekilde konuşabiliyor öylesine mükemmel biri işte… Prof. Dr. A. Güldem CERİT

Okulun kaç puanla ya da en son kaç bininciyi aldığını bilmiyorum malum okula girince bunlar pek umrunda olmuyor insanın, bu yüzden bu tür konuları internetten araştırıp bulabilirsiniz..

Aklıma bir şeyler geldikçe konuyu güncellerim

(21 Haziran 2012)
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri okuyan bir arkadaş mail attı bilgilendirme amaçlı. Aynen kopyalıyorum buraya. Karaelmas Denizcilik için mail atabilirsiniz sanırım, İsmi Melih Ümit. melihumit01@gmail.com

Oncelikle şehirden baslayalım derim. Okul Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinde. Yani merkez kampuse bağlı degil. İlcede eğitim fakultesi ve deniz işletmeleri yonetimi yuksekokulu var. Ogrenci sehri diyemeyiz. Fakat yasam icin uygun bir yer. Fiyatlar buyuk sehirlere gore oldukca uygun. 3+1 ev kiraları 350-400 lira civarında. Sosyallik acısından ise biraz sıkıntımız var. Yani ogrencilerin duzenledigi gezi ve eglenceler dısında pekte bir aktivite yok diyebilirim. Ama yinede olanları sayarsak bisikletliler dernegi, erdemir spor salonu, 2 orta buyuklukte alısveris merkezi, sinema salonu dil kursları, halk egitim kursları diyebiliriz. Yani Zonguldak'a baglı sehir olmasına ragmen oradan daha gelismis oldugunu rahatca soylemek gerek. Kampus ortamının olmamasını saymazsak eger pekte kotu yer degil diyebiliriz. İstanbul, Bolu ve Ankara'ya yakınlıgını goz onune aldıgımızda haftasonları icin iyi secenekler mevcut. Ayrıca Amasra ve Safranbolu'nun da yakın olması iyi bir avantaj. Bunun yanında derslere ve okula gelirsek eger okulun sitesinde de goruldugu gibi 4 katlı binadan olusuyo tum bolum. En alt katta yani zeminin alt katında kantin, yemekhane, kutuphane, maket gemi atolyesi ve masa tenisi bolumu bulunuyor. Bu bolum egitim fakultesinin bazı bolumleriyle ortak alan. Giris katında ise konferans salonu bulunuyor. Birinci katta derslikler, ikinci katta egitimcilerin odaları, son katta da ogrenci isleri sekreterlik bolum muduru bulunuyor. Dersler ise genelde sıkıntı olmuyor. Orta seviyede bir ogrenci iseniz kolaylıkla derslerden geciliyor. Devamsızlıgın suana kadar onemsendigini pek gormedim. :) İlk donem biraz daha umursayıp okula gitmistim ama ikinci donem okula nadir gitmeme ragmen derslerden gectim diyeblirim. Bu taraftan baktıgınızda oldukca guzel bir okul. Yani kendinizi kasmadan iyi bir bolum okumak istiyorsanız bir dusunun derim. Tabi kendinize sosyallik yaratmanız ve birazda aramanız gerekecektir. Son olarak hazırlıktan bahsedersek eger ben okumadım ama okuyanda arkadaslar var. Yani sizin tercihinize kalmıs sonucta zorunlu degil.Tek bilmeniz gereken hazırlıgı Zonguldak'ta okuyorsunuz normal bolum Eregli'de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Barış Can -- 28 Temmuz 2012; 13:56:17 >

91 Mesaj
28 Şubat 2009; 11:43:28 

aynen bende denizcilik düşünüyorum ama benimki kaptanlık, bu suny maritime okulu falan varmıs %50 burslu onları iyi bilenler varsa açıklarsa çok iyi olur sanırım her sene 50000 tl gibi para ödeniyormus

265 Mesaj
28 Şubat 2009; 17:19:27 

quote:

Orjinalden alıntı: OkyaNuS.

Benim akrabam okuyor bu bölümü Dokuz Eylül Üniversitesinde.
Bu sene bitiyor okulu 2-3 ay sonra...
İşi hazır, bir şirketle anlaşmış.
Okulu bitince hemen başlayacak. 4.000 Dolar maaş ile.
Önü çok açık bir bölüm.

Hadi ordan 4.000 dolarmış o parayı doktorlar zar zor alıyor Gaza gelip yazmayın arkadaşlar iyice araştırın yazacagınız bölümleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa666 -- 28 Şubat 2009; 17:15:16 >

!!!ULTİMATE SURVİVAL!!!
!!!BEAR GRYLLS!!!
!!!DİSCOVERY CHANNEL!!!

91 Mesaj
28 Şubat 2009; 21:43:22 

quote:

Orjinalden alıntı: mustafa666

Hadi ordan 4.000 dolarmış o parayı doktorlar zar zor alıyor Gaza gelip yazmayın arkadaşlar iyice araştırın yazacagınız bölümleri

4000$ az bile senin dünyadan haberin yok gemi makina mühleri sırf tr bayraklı gemi olduğu için 8000$ vazgeçiyorlar

265 Mesaj
28 Şubat 2009; 21:53:26 

quote:

Orjinalden alıntı: Hotarubi

4000$ az bile senin dünyadan haberin yok gemi makina mühleri sırf tr bayraklı gemi olduğu için 8000$ vazgeçiyorlar

yaw arkadaşım benim tanıdık yakınlarım varda konuşuyorum

!!!ULTİMATE SURVİVAL!!!
!!!BEAR GRYLLS!!!
!!!DİSCOVERY CHANNEL!!!

2205 Mesaj
28 Şubat 2009; 22:11:43 

benim abimin arkadaşı bu bölümden mezun şirketleri gemilere yakıt satıyor abime söylediğine göre primleriyle ayda 5000 tl alıyormuş yıl sonuda kardan pay 30,000 tl geliyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 1 Aralık 2009; 11:09:26 >

3439 Mesaj
1 Mart 2009; 16:50:30 

Benim abimde kaptan.Sanırım o da bu bölümden oluyor.Şimdilik 3000-4000 TL arası alıyor.

Cevaplarken alıntı yapın.

459 Mesaj
7 Temmuz 2009; 20:30:33 

Yukarı. Hala düşünmekteyim bu bölümü ve bilgili arkadaşlar cevap bekliyorum

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 12:59:02 

quote:

Orjinalden alıntı: s_i_y_a_h

Yukarı. Hala düşünmekteyim bu bölümü ve bilgili arkadaşlar cevap bekliyorum

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 13:19:23 

Şöyle bir durum var Denizcilik adı altında 3 bölüm var: Güverte-Makina-İşletme
Güverte-makina gemilerde görev yapar ve say1 puanı ile alır.
İşletme ea1 puanı ile alır ve limanlarda ve tamamen tercihen duruma göre gemilerde görev yapabilir.
Diye biliyorum ben
Bu yüzden Pek denize açılacağımı sanmam
Hala bu bölümde okuyan abileri, ablaları ve hatta abisi ablası olanları bekliyorum..

2027 Mesaj
8 Temmuz 2009; 14:42:41 

Güzel bölüm girebilen durmasın normal işletme yazıp işsiz kalacağına denizcilik yaz iyi para al.Önceden beni uyaran olsaydı 2 yıllık falan yazar 4'e tamamlamaya çalışırdım.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 14:43:58 

quote:

Orjinalden alıntı: Calpi84

Güzel bölüm girebilen durmasın normal işletme yazıp işsiz kalacağına denizcilik yaz iyi para al.Önceden beni uyaran olsaydı 2 yıllık falan yazar 4'e tamamlamaya çalışırdım.

Hocam zaten bölüm 4 yıllık
edit: hatta dokuz eylüldeki ingilizce +1=5 yıllık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_i_y_a_h -- 8 Temmuz 2009; 14:45:04 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Temmuz 2009; 16:57:31 

s_i_y_a_h
Dediğin bölümü bende araştırıyorum hatta bir kaç mezun ile konuştum onlar bana iş imkanlarının gayet iyi olduğunu söylediler ancak şöylede bir haber duydum Dokuz Eylül Üniv. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Yüksekokulunun Fakülte olacağı dolayısıyla EA-2 puna türü ile olacağını duydum nete diyyo fakülte oluyor yazıp ararsan kaynağı görürsün haber geçen sene yayınlanmış bu sene de bence çalışmalar tamamnlanmıştır bu sene EA-2 ile alacak gibime geliyor.Tabi bunu kesin öğrenebilmemiz için 2009 Yükseköğretim Kontenjanları Kılavuzunun biran önce çıkması ve incelemmemiz gerekir .Arkadaşlar fakülte olması hakkında bir bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
s_i_y_a_h madem bu bölümü araştırıyorsun bende bu bölümü yazacağım senle iletişime geçmek isterim bildiğimiz bilgileri paylaşırız.

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 17:24:00 

Üzerine düşünülmesi gereken bir bölüm, sonuçta üç tarafı denizlerle kaplı bir ülkeyiz. İyi bir öğrenci için bu sektörde sorunların olmayacağını düşünmekteyim. Bilgi sahibi olan arkadaşlar bizi aydınlatabilirse güzel olur.

2027 Mesaj
8 Temmuz 2009; 18:12:59 

quote:

Hocam zaten bölüm 4 yıllık
edit: hatta dokuz eylüldeki ingilizce +1=5 yıllık

Bilmezmiyim.Ancak 4 yıllığa giriş puanı bayağı yüksek.Ben okulu gördüm yeri,bulunduğu yer süper.Deniz kenarında ve çeşmealtında puanı yeten ve imkanı olanlar kaçırmasın.Ben kendim için önce 2 yıllık sonra dgs diye düşünmüştüm.Zaten üfürükten bir işletme okuduğumdan iki işletmeye izin verilmez.İmkanım olsaydı kaçırmazdım çünkü okul bitince iş bulmak çok kolay.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 19:53:42 

quote:

Orjinalden alıntı: universitem34

s_i_y_a_h
Dediğin bölümü bende araştırıyorum hatta bir kaç mezun ile konuştum onlar bana iş imkanlarının gayet iyi olduğunu söylediler ancak şöylede bir haber duydum Dokuz Eylül Üniv. Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Yüksekokulunun Fakülte olacağı dolayısıyla EA-2 puna türü ile olacağını duydum nete diyyo fakülte oluyor yazıp ararsan kaynağı görürsün haber geçen sene yayınlanmış bu sene de bence çalışmalar tamamnlanmıştır bu sene EA-2 ile alacak gibime geliyor.Tabi bunu kesin öğrenebilmemiz için 2009 Yükseköğretim Kontenjanları Kılavuzunun biran önce çıkması ve incelemmemiz gerekir .Arkadaşlar fakülte olması hakkında bir bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.
s_i_y_a_h madem bu bölümü araştırıyorsun bende bu bölümü yazacağım senle iletişime geçmek isterim bildiğimiz bilgileri paylaşırız.

ea2'den almaz o konuda merakta kalma.
1.bölümden kaçar net yaptın ve okul puanın kaç geliyor? tahmini olarak

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 22:53:10 

quote:

ea2'den almaz o konuda merakta kalma.
1.bölümden kaçar net yaptın ve okul puanın kaç geliyor? tahmini olarak

Bugün denizcilik işletmeciliğinin sağlam kaynak diye tanımlayabileceğimiz bir sitede EA-2 puanı ile öğrenci alımı yaptığını gördüm.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 22:55:54 

quote:

Orjinalden alıntı: Historia Calamitatum

Bugün denizcilik işletmeciliğinin sağlam kaynak diye tanımlayabileceğimiz bir sitede EA-2 puanı ile öğrenci alımı yaptığını gördüm.

hangi site o?
Kaç yıldır ea1 puanı ile alıyor

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 22:59:22 

Hatırlamıyorum. Bu bölümün mezunlarını bulmak gerek, net üzerinden yazılan yazılarla pek tatmin olamıyor insan.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 23:06:04 

quote:

Orjinalden alıntı: Historia Calamitatum

Hatırlamıyorum. Bu bölümün mezunlarını bulmak gerek, net üzerinden yazılan yazılarla pek tatmin olamıyor insan.

2002-2003 senesinden beri 4 yıllık olan bu bölüm o yıldan bu yana her yıl ea1 puanı ile almakta. internet üzerinden falan değil, hem 2007 öss kılavuzu hem 2008 öss kılavuzunda ea1 puanı ile aldığı yazıyor.

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 23:27:23 

2006-2007-2008 Öss de EA-1 ile puan aldı ancak 2009 ÖSS de büyük ihtimal EA-2 ile alacak
Dokuz Eylül Diyyo Fakülte Oluyor diye aratırsan fakülte olacağı haberini okursun.Eğer Fakülte olduysa EA 2 ile alır böylece meslek liselerinin alanlarından çıkmış olur.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 23:30:43 

quote:

2006-2007-2008 Öss de EA-1 ile puan aldı ancak 2009 ÖSS de büyük ihtimal EA-2 ile alacak
Dokuz Eylül Diyyo Fakülte Oluyor diye aratırsan fakülte olacağı haberini okursun.Eğer Fakülte olduysa EA 2 ile alır böylece meslek liselerinin alanlarından çıkmış olur.

yahu bu okul kaç yıldır 4 yıllık zaten. Öyle birşey olsa sene başında açıklanır. Kaldı ki bu bölümden önce bi misal boğaziçi uluslarası ticaret var önce onlar fakülte olsun. Sonuçta herhangi bi meslek lisesinde öyle bir bölüm yok. fakat denzcilik meslek liseleri var. bu bölümler n'olacak...
Kısacası hiçç sanmıyorum...

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 23:30:50 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu, kuruluşunun 20. yıldönümünde yeni hedeflere kilitlendi. Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Güldem Cerit, 1988'den bu yana eğitim verdiklerini belirterek, "Hedefimiz iyi insan ve iyi denizci yetiştirmek, bu günlere gelmemizde emeği geçen hocalarımıza ve bize desteklerini esirgemeyen denizcilik sektörüne çok teşekkür ederiz" dedi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı da "Fakülte müjdesi" verdi. Prof. Dr. Alıcı, "Yüksekokulun fakülte olması ile ilgili çalışmalar, senatomuzun gündeminde. Uygun görülürse, önümüzdeki günlerde, yüksekokulun fakülte olması ile ilgili karar çıkacak. Denizciliği yeni keşfediyoruz. Fakülte olunca, denizcilik sektörünün ihtiyaç duyduğu elemanlar tam olarak yetişebilecek" diye konuştu. Törende, 19'u okulun öğretim üyesi olmak üzere 140 kişi, kurum ve kuruluşa "20. Yıl Anı Plaketi" verildi.
Hürriyet 02 Haziran 2008 11:18

Haber 2008 in eğer 2008 de fakülte olması için çalışmalara başlandıysa büyük ihtimal 2009 da fakülte olarak öğrenci alacaktır?
Bu okulda okuyan yanıdığı olan duyan bilen bilgiis olan bilgilendirirse ayrıca sevinirim.

459 Mesaj
8 Temmuz 2009; 23:35:53 

haber geçen sene temmuzda verilmiş. Ardından yıl içinde hiçbir haber çıkmamış ve sadece bir haber var bununla ilgili. Korkutma insanı yav

edit: ayrıca oluyorsa sadece dokuz eylükdeki mi oluyor
kocaeli zonguldak n'olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_i_y_a_h -- 8 Temmuz 2009; 23:37:34 >

Uzaklaştırılmış
8 Temmuz 2009; 23:38:55 

Tamam 4 yıllık olduğunu zaten biliyorum ancak Yüksekokul dolayısıyla EA 1 ile alıyor ama fakülte olursa dekanlığa bağlı olacak meslek liseleri ek puan ile gidemeyecek ve EA 2 ile alacak tabi fakülte olduysa.Bundan 4 ay önce orda okuyan birine sormuştum fakülte oldumu diye ancak o da öyle bir çalışma var ancak kesin belli değil demişti.Şimdi kılavuzu açıpta EA1 beklerken EA2 ile karşılaşmayalımda.Umarım orda okuyan biri mesajı görürde cevap yazar.

774 Mesaj
9 Temmuz 2009; 15:42:49 

Biri detaylı bilgi verirse iyi olur.

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:07:41 

Yahu eğer meslek liseleri ek puanla gidemezse denizcilik liseleri Türkiye'de kapatılacak mı? Veyahutta ne anlamı olacak

971 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:24:43 

[font="Verdana"]Dokuz Eylül'deki Denizcilik İşletmeciliği yönetimi şimdiye kadar Ea-1 puanı ile öğrenci aldı gecen sene Ea-1'de 336 kusur bi puanla kapattı.Bu seneye kadar Denizcilik Yüksekokulu adı altında geçiyordu ancak fakülteye çevirip Ea-2 puanı ile öğrenci alma olayı baya konusuluyordu bu sene,klavuz acıklansın orda belli olur herşey..[/font]

GÖZTEPE..
t๏ קєгςєเשє เร t๏ รยŦŦєг.

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:26:45 

quote:

Orjinalden alıntı: #Unique

[font="Verdana"]Dokuz Eylül'deki Denizcilik İşletmeciliği yönetimi şimdiye kadar Ea-1 puanı ile öğrenci aldı gecen sene Ea-1'de 336 kusur bi puanla kapattı.Bu seneye kadar Denizcilik Yüksekokulu adı altında geçiyordu ancak fakülteye çevirip Ea-2 puanı ile öğrenci alma olayı baya konusuluyordu bu sene,klavuz acıklansın orda belli olur herşey..[/font]

of of of anadolu lisesi olmama rağmen hedef belli diye sadece ea1 yaptım. İyide net çıkardım. eğer ea2ye geçerse bittim ben

971 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:29:34 

quote:

of of of anadolu lisesi olmama rağmen hedef belli diye sadece ea1 yaptım. İyide net çıkardım. eğer ea2ye geçerse bittim ben

[font="Verdana"]Ea-1 puanını kaç olarak hesapladın?Ben geçen sene 333 puan ile kalmıstım ilk tercihimdi giremedim DEU Denizciliğe,gerçekten çok iyi bi bölüm umarım girebilirsiniz..[/font]

Ayrıntılı bilgi: http://www.deu.edu.tr/D...cerik/Icerik.php?KOD=83

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Unique -- 10 Temmuz 2009; 13:31:38 >

GÖZTEPE..

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:42:20 

quote:

[font="Verdana"]Ea-1 puanını kaç olarak hesapladın?Ben geçen sene 333 puan ile kalmıstım ilk tercihimdi giremedim DEU Denizciliğe,gerçekten çok iyi bi bölüm umarım girebilirsiniz..[/font]

Ayrıntılı bilgi: http://www.deu.edu.tr/D...cerik/Icerik.php?KOD=83

Ham olarak ösymnin sitesinden netleri yazdığımda 270. küsürat puan çıkıyor. Kaldı ki bu sene Türkçe'nin katsayısı dahada yükesilcek. Benimde Türkçe netim yüksek. Bu sene belki 1 puan oynar gerçi.
Okul puanı ise belli değil.
Deü olmazsa kocaeline giderim. Siz araştırmışsınızdır. Kocaeli mi daha iyi zonguldak mı? Bu üni'lerden mezun olsam çok fark eder mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_i_y_a_h -- 10 Temmuz 2009; 13:46:30 >

971 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:45:52 

quote:

Ham olarak ösymnin sitesinden netleri yazdığımda 270. küsürat puan çıkıyor. Kaldı ki bu sene Türkçe'nin katsayısı dahada yükesilcek. Benimde Türkçe netim yüksek. Bu sene belki 1 puan oynar gerçi.
Okul puanı ise belli değil.
Deü olmazsa kocaeline giderim. Siz araştırmışsınızdır. Kocaeli mi daha iyi zonguldak mı? Bu nüi'lerden mezun olsam çok fark eder mi?

[font="Verdana"]İyi bi puanın var hiç sıkma canını okuldan gelen 70 civarı puan yeterli olacak gibi,soruna gelirsek o 2 üniversiteyi de tavsiye etmem ki ikisi de Türkçe eğitim veriyor sanırım ancak DEU'da %100 İngilizce eğitim alacaksın,çok farkı olur üniversite sonrası.[/font]

GÖZTEPE..

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:49:36 

Hayırlısı artık. Bu ea1-demi ea2'de mi olduğun gösteren 2009 kılavuzu ne zaman gönderilecek acep? Bilenler görenler duyanlar yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum
@#Unique, ayrıca size de çok teşekkür ederim

971 Mesaj
10 Temmuz 2009; 13:52:17 

[font="Verdana"]Rica ederim.[/font]

GÖZTEPE..

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2009; 14:49:27 

s_i_y_a_h arkadaşım beklediğim haberi bugün aldım(Bizzat okul yönetiminden öğrendim) EA1 ile alacak 2009 da yetiştirilememiş fakülte olması muhtemelen 2010 olur sen %99,9 girersin puanın çok iyi şimdiden hayırlı olsun tebrik ederim.Darısı başıma...Ayrıca konuştuğum mezunlar kesinlikle yazmamı söylediler ve okurken yarı zamanlı çalıştıklarını söylediler.

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 14:58:29 

quote:

s_i_y_a_h arkadaşım beklediğim haberi bugün aldım(Bizzat okul yönetiminden öğrendim) EA1 ile alacak 2009 da yetiştirilememiş fakülte olması muhtemelen 2010 olur sen %99,9 girersin puanın çok iyi şimdiden hayırlı olsun tebrik ederim.Darısı başıma...Ayrıca konuştuğum mezunlar kesinlikle yazmamı söylediler ve okurken yarı zamanlı çalıştıklarını söylediler.

sevinçten ağlıcam. Evde annemi kardeşimi öptüm deli gibi koştum geldim cevap yazıyorum

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2009; 15:32:37 

Tekrar tebrikler umarım öss de beklediğinden daha fazla puan gelir

Uzaklaştırılmış
10 Temmuz 2009; 16:54:57 

İngilizceni ciddi anlamda geliştirmeye başlarsan birçok kişiyi ardında bırakırsın, tebrikler.

459 Mesaj
10 Temmuz 2009; 18:59:44 

Durun Beyler; doğmamış çocuğa don biçmeyelim. Bi paunlar gelsin sıralama belli olsun. Gerisi Allah Kerim...

974 Mesaj
10 Temmuz 2009; 23:56:01 

ulan bizde mi denizci olsak ne

459 Mesaj
11 Temmuz 2009; 0:59:21 

quote:

Orjinalden alıntı: erdenar

ulan bizde mi denizci olsak ne

demiştim 10 ay önce

974 Mesaj
11 Temmuz 2009; 1:14:38 

quote:

demiştim 10 ay önce

ne diyelim hayırlısı neyse o olsun

3098 Mesaj
11 Temmuz 2009; 4:28:23 

Hangi armatör, yeni mezuna ayda 1000-1500 liradan fazla veriyor merak ettim...

4000 dolar demişsiniz, çok fantastik miktarlar bunlar

8 Mesaj
11 Temmuz 2009; 11:07:11 

quote:

Orjinalden alıntı: Temren

Dediğiniz doğru olabilir fakat össye girmiş üniversite adayı hiçbir arkadaş "oo paraya bak şu bölüme hemen kapak atayım" demez herhalde. Yani en azından o erginliğe erişmiştir. Yani erişmiş olmalı

Only Off Topic
Katılım Zamanı : 16 Temmuz 2008 (2005)

459 Mesaj
12 Temmuz 2009; 14:05:32 

Benim gibi bu bölümü isteyen arkadaşlar, n'aptınız, alalım sonuçları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_i_y_a_h -- 12 Temmuz 2009; 14:05:42 >

974 Mesaj
12 Temmuz 2009; 16:46:11 

quote:

Benim gibi bu bölümü isteyen arkadaşlar, n'aptınız, alalım sonuçları

sen naptın bakalım? geliyo mu deniz işletmeciliği?

459 Mesaj
12 Temmuz 2009; 17:34:10 

quote:

Orjinalden alıntı: erdenar

sen naptın bakalım? geliyo mu deniz işletmeciliği?

Kocaeli ve Zonguldak oluyor fakat Dokuz Eylül Şuan için belli değil Buna da şükür

Geçen sene Deü 38626. kişiyi almış, Bu sene şöyle bi 45000'i bulur mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s_i_y_a_h -- 12 Temmuz 2009; 17:37:18 >

Uzaklaştırılmış
12 Temmuz 2009; 18:53:45 

quote:

Orjinalden alıntı: Temren

Eleştirel bir mesaj yerine bilginiz varsa bilgi içerikli mesaj yazsanız daha iyi olurdu. Çünkü pek faydası olmadı bu mesajınızın.

974 Mesaj
12 Temmuz 2009; 19:52:56 

quote:

Kocaeli ve Zonguldak oluyor fakat Dokuz Eylül Şuan için belli değil Buna da şükür

hayırlı olsun.En azından kocaelide olsa kazanmışsın

459 Mesaj
12 Temmuz 2009; 20:06:17 

Teşekkürler.
Yok mu benden başka Bu bölümü isteyen

Uzaklaştırılmış
13 Temmuz 2009; 2:27:17 

quote:

Teşekkürler.
Yok mu benden başka Bu bölümü isteyen

Düşünen var. Bir de engin bilgilerinden yararlanabileceğimiz kámil bir insan olsa daha iyi olacak.

Uzaklaştırılmış
13 Temmuz 2009; 3:15:47 

Bu dediğiniz bölüm,bildiğimiz kaptanlık değil mi..İtüde de böyle bir bölüm vardı sanki..

4126 Mesaj
13 Temmuz 2009; 9:03:58 

Çekilin yoldan Hüseyin kaptan geliyor

Şakası bir yana ben ilk olarak polis , astsubay veya subay olmayı düşünüyorum seneyede sınava giriyorum ama bu meslekte hani göz ardı edilmeyecek bir meslek değil. Gezmeyi , suyu severim zaten , deniz yolculuğuda yapmadım hiç ama alışırız bi kazanırsak. Ayrıca arkadaşlar sizin için 2 farklı bilgi buldum okumak isterseniz

DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ

TANIM

Her türlü su altı ve su üstü deniz araçlarının (gemiler, denizaltılar gibi) ve sabit deniz yapılarının projelendirme, tasarım ve üretim aşamalarında mühendislik çalışmalarını yürüten kişidir.

A- GÖREVLER

- Gemi, deniz ve kıyı yapılarının uluslararası kurallara uygun tasarımını yapar,
- Deniz dibinde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve ekonomik yolla söz konusu araçların üretimini planlar,
- Tersane ve deniz yapılarının inşaatına ait şantiyelerde üretimi planlar, üretim sürecini yönetir ve kalite kontrolünü yapar,
- Denizde seyreden taşıtların onarım, yapım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapı inşaatında hizmet verir,
- Gerektiğinde deniz dibi boru döşeme faaliyetlerini yürütür,
- Deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında çalışır ve bu alanda yeni teknolojik gelişmeler için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Bilgisayar ve hesap makineleri,
- Çizimle ilgili alet ve malzemeler (kağıt, kalem, cetvel, pergel, gönye, kumpas, şablon, rapido, hınar-tiriz gibi ölçüm ve çizim aletleri ve çeşitli büro malzemeleri),
- Gösterge ve veri tabloları.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Deniz Teknolojisi Mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip,
- Matematik ve fizik konularına ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı,
- Sayısal düşünme gücü yüksek,
- Uzay ilişkilerini iyi algılayabilen,
- Mekanik ve teknik işlere ilgili ve yetenekli,
- Araştırma merakı olan, gözlemci,
- Takım çalışmasına yatkın ve uyumlu,
- Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneğine sahip,
- Öğrenmeye meraklı ve yaratıcı,
- Su altı ve su üstü araçlarının ve sabit deniz yapılarının tasarım ve üretimine karşı ilgili kimseler olmaları gerekmektedir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Deniz teknolojisi mühendisi; işin projelendirme ve planlama aşamasında bürolarda, inşa ve üretim aşamasında tersaneler ve şantiyelerde çalışmaktadır.

Tersaneler ve inşaat şantiyeleri kısmen açık hava kısmi olarak da kapalı ortamda kurulmuşlardır. Çalışma durumuna göre vardiya ve nöbet olabilmektedir.

Meslektaşlarıyla, armatörlerle, teknik ressamlar, teknisyenler, ustabaşları, işçiler ve yönetici kadro ile iletişim halinde bulunurlar.

D-MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi:
- İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi “Deniz Teknolojileri Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

- Fizik,
- Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı ile ilgili bir programı tercih etmek gerekmektedir.
- Bu yüksek öğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
- Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğretim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
- Ayrıca Deniz Elektroniği, Deniz Haberleşme, Gemi İnşaatı ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi yabancı dil hazırlık eğitimi ile birlikte 5 yıl olup, yabancı dilden muaf olan öğrenciler 4 yıl eğitim görmektedirler.
Eğitimde;
Matematik, Fizik, Kimya gibi genel kültür derslerinin yanı sıra, Teknik Resim, Gemi Mühendisliğine Giriş, Lineer Cebir, Statik, Analatik Geometri, Gemi Mukavemeti ve Termodinamik, Kinematik, Fiziksel Oşinografi (Okyanus Bilimi), Gemi ve Deniz Yapı Elemanları, Gemi Makineleri, İmal Usulleri, Gemi Elektriği, Makine Elemanları, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Sayısal Analiz, Gemi Direnci, Deniz Kirliliği, Gemi Hidrostatiği, Gemi Hidrodinamiği, Gemi İnşaatı, Gemi Teorisi, Gemi Sevki, Gemi Yardımcı Makineleri, Gemi Laboratuarı, Tersane Organizasyonu, Gemi İşletmeciliği, Deniz kirliliği, Deniz hukuku, Ekonomi, İş Hukuku, ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

Eğitim sırasında uygulamaya yönelik derslere de ağırlık verilmektedir. Öğrenciler yaz dönemlerinde kaynak, döküm ve gemi montajına, gemi yapımı ve liman inşaatına, bürolarda dizayn çalışmalarına yönelik staj yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi başarı ile bitirenlere “Gemi İnşaatı ve Deniz Mühendisliği" lisans diploması ve “Gemi İnşaatı ve Deniz Mühendisi” unvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Mezun olan öğrenciler, kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Tersanelerde, özel sektöre ait İstanbul Tuzla’da bulunan 30 adet tersanede ve ayrıca yurdumuzun sahil kesmine dağılmış değişik kapasitelerde hizmet veren tekne ve yat yapan tersanelerde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Askeri Tersanelerde, gemi söküm tesislerinde Gemi İnşaat Mühendisi olarak, ayrıca Loyd’larda ve gemi sigorta acentelerinde sörveyör veya kontrolör olarak, çeşitli denizcilik şirketlerinde, gemi işletmeciliği alanında planlamacı olarak çalışabilmekte, DPT veya Ulaştırma Bakanlığına bağlı liman ve işletmelerde, dizel motor fabrikaları veya Türkiye temsilciliklerinde, mühendislik bürolarında görev yapabilmektedirler.

F-EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Öğrencilerin belli dönemlerde işletmelerde staj yapma zorunluluğu vardır. Bu staj döneminde işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek alabilmektedirler. Ayrıca; öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenci kredisi ve özel kuruluşların başarılı olan öğrencilere verdiği burslardan yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Başlangıç aylık ücret; kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda asgari ücretin 3-4 katı, özel sektör kuruluşlarında ise asgari ücretin 4-5 katı seviyesindedir. İşletmenin yapısı ve hizmet içeriklerine ve çalışanların işteki pozisyonlarına göre artış olabilmektedir.

G-MESLEKTE İLERLEME

Bu meslekte ilerleme, kişinin kendisini sürekli yenilemesi ve özellikle de çok iyi yabancı dil bilmesi ile mümkün olabilmektedir. Denizcilik alanında uluslar arası standartlara uyulması için yurt dışı ile yoğun ilişkiler kurulması nedeniyle kişinin kendini sürekli geliştirmesi ve çeşitli seminer ve eğitim programlarına katılmasını gerektirmektedir.
- Deniz Teknolojileri Mühendisi ilgili üst eğitime devam ederek akademik kariyer yapabileceği gibi İşletme veya Mühendislik Bilimleri Dalında lisansüstü eğitim görebilir.
- Çalıştıkları kurum ve kuruluşların uğraş konularına göre uzmanlaşarak tecrübeleri doğrultusunda yönetim kademelerinde görev alabilirler.

BENZER MESLEKLER

- Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
- İnşaat Mühendisliği.

H-EK BİLGİLER

SORUMLULUK

Deniz teknolojileri mühendisleri ; gemi, açık deniz ve kıyı yapılarına ait sistemlerin ekonomik yönden dizaynı ve üretiminden; bu alandaki mevcut teknolojileri geliştirmekten, yapılan çalışmaların uluslararası standartlara uygunluğunu sağlamaktan sorumludurlar.

İŞ GÜVENLİĞİ

Özellikle tersane ve şantiyelerde koruyucu iş güvenliği önlemleri alınmalı, çarpmalara ve makinelerden kaynaklanabilecek mekanik tehlikelere karşı dikkati olunmalıdır.

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİCİSİ

TANIM

Deniz yolu ile taşımacılık işlemlerini planlayan ve yöneten kişidir.

A- GÖREVLER

Çalıştığı işletmenin sahip olduğu yük ve yolcu gemilerinin en verimli şekilde çalışması için işletme planı hazırlar. Bunu yaparken;
- Kurumun para, malzeme ve insan gücünün en ekonomik şekilde kullanılması ve deniz taşımacılığı ile ilgili yasalara uygun davranılması için çaba sarfeder,
- İşletmeye bağlı olan veya olmayan yük ve yolcu gemilerinin hareket saatlerinin bağlantısını sağlar,
- Hazırladığı plana göre kendisine bağlı olarak çalışanlara görev dağıtımı yapar ve çalışmalarını kontrol eder,
- Denizcilikle ilgili yayınlar ile rakip firmaların faaliyetlerini izler, inceler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Telsiz, fax gibi iletişim araçları,
- Bilgisayar,
- Hesap makinesi, kağıt, kalem vb. büro malzemeleri,
- Kanunlar, tüzükler, yönetmelikler.

B- MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Denizcilik İşletmeleri Yöneticisi olmak isteyenlerin
- Normalin üzerinde bir genel yeteneğe, düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak
ifade edebilme gücüne sahip,
- Bir işi planlayabilen ve bunu uygulayabilen,
- Başkalarını etkileyebilen ve yönlendirebilen,
- Yaratıcı,
- Sosyal bilimlere, özellikle ekonomiye ilgi duyan,
- Sorumluluk duygusuna sahip,
- İleri görüşlü, risk alabilen ve ticaretten hoşlanan
kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek bu alanda başarıyı artırıcı bir faktör olabilir.

C- ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Denizcilik işletmeleri yöneticisi, resmi veya özel deniz taşımacılığı şirketlerinde çalışır ve görevini genellikle büroda yürütür. Birinci derecede sayısal verilerle ilgilidir. Ancak, yönetim görevi insan ilişkilerini gerektirir. Yönetici olarak emrinde çalışan personelle, deniz sigorta şirketleri elemanları ile diğer yerli ve yabancı işletmelerin yöneticileri ve kaptanları ile etkileşim halindedir. Denizcilik işletmeleri yöneticisinin ileri görüşlü olması gereklidir. Aksi halde şirketi zarara uğratması söz konusu olabilir.

D- MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulunun Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek eğitimine başlayabilmek için
- Lise veya dengi okul mezunu olmak,
- Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” lisans programı için yeterli Eşit Ağırlıklı (EA) puanı almak ,
- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih bildirim Formunda Denizcilik İşletmeleri Yönetimi lisans programı ile ilgili en az bir yüksek öğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
- Bu yüksek öğrenim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Türkçe-Matematik alanlarından mezun iseler, ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.
- Ancak kendi alan/kol/bölümlerin dışında bir yüksek öğrenim programını tercih eden adayların yerleşme şansı azalmaktadır.
- Meslek Liselerinin Deniz ve Liman İşletme, Güverte, Güverte-Avlama, Yat Kaptanlığı bölümünden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavını (ÖSS) kazanıp, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedirler.

Deniz ve Liman İşletme, Yatçılık ve Yat İşletmeciliği Ön lisans programını başarı ile bitirenler de ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 1 yılı İngilizce hazırlık olmak üzere 5 yıldır. Öğretim dili İngilizce’dir. Dil sınavında başarılı olanlar, hazırlık sınıfı okumadan birinci sınıfa geçerler.

Deniz İşletmeleri Yönetimi programı kapsamında; İşletme, İktisat, Hukuk, Matematik, Pazarlama, Organizasyon, Personel Yönetimi, Muhasebe, Bilgisayar, Finansman gibi temel nitelikteki dersler yanında aşağıda belirtilen meslek dersleri okutulmaktadır.
- Deniz Ticaret İşletmelerinin Yapıları,
- Deniz İşletmeciliği Yönetimi Şekilleri,
- Deniz Sigorta ve Uygulaması,
- Deniz Ticareti ve Politikası,
- Taşımacılık İlkeleri ve Teknolojisi,
- Acente ve Broker İşletmeciliği,
- Temel Gemicilik Bilgileri,
- Denizcilik Haberleşme Sistemleri,
- Gemi Yapımı ve Yükleme,
- Tedarik Yöntemi,
- Uluslararası Denizcilik Kurumları,
- İşletmelerde Yazışma, Sözleşme ve Müzakere Teknikleri.
Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. 4 yıllık öğrenim süresince toplam 12 haftalık üç staj yapma zorunluluğu vardır. Stajlar işletme, tersane ve gemi stajlarıdır. Gemilerde staj olanağı kısıtlı olduğundan, staj için gemi bulunmaması halinde gemi stajı yerine ikinci işletme stajı yapılabilmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” lisans diploması ve “Denizcilik İşletmecisi” unvanı verilir.

E- ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İş bulma sorunu hemen hemen hiç olmayan bir meslektir. Bu konuda eleman yetiştiren eğitim kurumunun az olması nedeniyle mezun olan öğrencilerin iş bulma şansı çok yüksektir. Mezunlar genel işletmecilik disiplini gerektiren tüm işkollarında görev alabilirler. Ayrıca,
- Özellikle Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Ulaştırma Bakanlığı, yerel yönetimler ile özel sektöre bağlı denizcilik kurum ve kuruluşlarında,
- Gemilerde ve özel limanlarda,
- Kendisine ya da bir başkasına ait deniz acentaları ve sigorta şirketlerinde
çalışabilirler.

F- EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Eğitim süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak koşulların uyması halinde daha sonra ödenmek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim ve harç kredisi, kamu ve özel kuruluşlardan mecburi hizmet karşılığı veya karşılıksız burs alınabilir.

EĞİTİM SONRASI

Mezuniyet sonrası kazanç, çalışılan işletmeye ve kişinin başarısına göre çok farklılık göstermektedir. Ancak bir çok mesleğe göre kazanç durumunun oldukça iyi olduğu söylenebilir. Yüksek miktarlarda gelir elde etmek mümkün olabilmektedir.

G- MESLEKTE İLERLEME

Meslekte ilerleme ve yükselme kişinin gayret, başarı ve deneyimine bağlıdır. Okul başarısı yüksek olan ve yaptığı stajlarda kendini kanıtlamış bir öğrenci, mezuniyetinden hemen sonra da yönetici pozisyonuna gelebilir. Ancak özellikle kamu kuruluşlarında, yöneticilik pozisyonlarına gelebilmek için deneyim (belli bir süre çalışmış olmak) şarttır.
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler

BENZER MESLEKLER

- Ekonomist,
- İşletmeci.

I - YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

- Meslek elemanları,
- 2006 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS ) Kılavuzu
- Çeşitli Üniversitelerin Katalogları,
- ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Klavuzu –2005,
- ÖSYM Üniversiteler,Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi–2000,
- Meslek Yüksek okulları ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2005 Klavuzu,
- Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) Üyesi Kuruluşlar.

971 Mesaj
13 Temmuz 2009; 10:09:40 

[font="Verdana"]@s_i_y_a_h

Nasıl geldi puan,sıralama?
[/font]

GÖZTEPE..

4126 Mesaj
13 Temmuz 2009; 10:48:20 

quote:

[font="Verdana"]@s_i_y_a_h

Nasıl geldi puan,sıralama?
[/font]

quote:

Yazmış siyah arkadaş

459 Mesaj
13 Temmuz 2009; 10:58:47 

quote:

Orjinalden alıntı: huseyin16

Yazmış siyah arkadaş

puan 334,435
sıralama 45000

971 Mesaj
13 Temmuz 2009; 11:05:44 

[font="Verdana"]DEU zor gibi görünüyor ama dur bakalım hayırlısı [/font]