Şimdi Ara

SABIR(RUBİK) KÜPÜ ÇÖZMEKK??

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
25.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar bu oyuncaklara merak saldım son zamanlarda..Bunları çözen,çözerken bana yardımı olacak ipuçları ve taktikleri olan var mı??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firtikk -- 28 Şubat 2009; 0:58:13 >

• Bendede vardı bundan.İnsanın gelişimini sinir sistemini çökerten bişi.Deli gibi oynayanlar var bunla hatta çözenlerde var.
  • 3x3
    4x4
    5x5
    6x6

çözebiliyorum, pm atanlara yardımcı olmaya çalışırım
  • hocam en fazla 2 renk olarak çözebildim gerisi gelmedi:D
  • Bir dakikanın altında çözüyorum tamamını
    Tam tamına 5,6 tane parçalamışım şu anakadar
  • çeşitli kombinasyonları var. internette görsel olarak çözüm anlatılıyor. bir ara ezberleyip çözüyordum. şimdi unuttum.

@dragonstory

arkadaşım bu küplerin bir mantığı var mı? burada ufak bir bilgi versen iyi olur
  • Hepsini yurtdışından orjinal getirtmiştim. TR de satılan çin malları ile işkence oluyor çözmek, adam gibi dönmüyor küpler.

PC ortamında çözmek isterseniz güzel bir program var

http://www.gabbasoft.com/
  • geçen gün hintli bir çocuk ali kırca haberde çıkmıştı. Yaklaşık 1 buçuk dakika gibi bir zamanda çözüyordu bu küpü.Adam parmağıyla ard ardına attırıyordu parçaları.El hareketini zor anlayabiliyordum.Bu halde iken bile 1 buçuk dakikada çözmüştü
  • quote:

Orjinalden alıntı: ramazanyurt

çeşitli kombinasyonları var. internette görsel olarak çözüm anlatılıyor. bir ara ezberleyip çözüyordum. şimdi unuttum.

@dragonstory

Hocam evet tabi ki mantığı var. Bir kaç farklı çözüm yöntemi var bu küplerin. Çeşitli yöntemler bulunmuş şimdiye kadar.

bunlardan en bilineni ARTI oluşturarak çözme yöntemi. Yani önce 1 katman, daha sonra 2. katman en son 3. katman çözülüyor.

1. Katmanda 1 Tane Algoritma var
    2. Katmanda 1 Tane Algoritma var ( 1 sağdan, 1 soldan aslında 2 tane sayılır)
    3. Katmanda 3 Tane Algoritma var

İlk başlarda ezber gibi görünsede, bir süre sonra küpün mantığını çözüp küpe hakim olduğunuzda olaylar çok basitleşiyor
  • 3x3 de bahsettiğim algoritmalar geçerli,

4x4,5x5,6x6,7x7 de ise olayın içine daha fazla düşünme gücü ve Matematik giriyor. Ama yukarda belirttiğim gibi önemli olan mantığı kavramak. Bir süre sonra rahatlıkla çözer hale geliyorsunuz.

Küpte yapılan kombinasyonların da hepsinin matematiksel birer formülü var aslında. Kağıt üzerinde küpün açılımını yapıp bile çözülebilir

Bu arada ben pek fazla zamana karşı yarışmadığım içni kesin bir sürem yok ama 3x3 ü 40sn de falan çözüyorum ortalama.
    Tabi benim için bir zevk haline geldi elimde sürekli 5x5 küp otobüste yolda işte çözüyorum
  • Yanlış hatırlamıyorsam youtube da Dan Brown diye biri vardı, çok güzel anlatıyordu. BEn çözmeyi ondan öğrendim. Ustam o.
  • Bunun programı var

Siz durumunun giriyorsunuz adım adım çözümü veriyor.

teknoalem.com da paylaşıldığını haıtrlıyorum ihtiyacı olan girip bulsun
  • quote:

Orjinalden alıntı: devilsemo

quote:

Orjinalden alıntı: dragonstory

quote:

çeşitli kombinasyonları var. internette görsel olarak çözüm anlatılıyor. bir ara ezberleyip çözüyordum. şimdi unuttum.

@dragonstory

Hocam evet tabi ki mantığı var. Bir kaç farklı çözüm yöntemi var bu küplerin. Çeşitli yöntemler bulunmuş şimdiye kadar.

bunlardan en bilineni ARTI oluşturarak çözme yöntemi. Yani önce 1 katman, daha sonra 2. katman en son 3. katman çözülüyor.

İlk başlarda ezber gibi görünsede, bir süre sonra küpün mantığını çözüp küpe hakim olduğunuzda olaylar çok basitleşiyor

Algoritmanı yesinler senin

shut up b....
  • quote:

Hepsini yurtdışından orjinal getirtmiştim. TR de satılan çin malları ile işkence oluyor çözmek, adam gibi dönmüyor küpler.

PC ortamında çözmek isterseniz güzel bir program var

http://www.gabbasoft.com/

teşekkürler dragonstory bakıcam eğlenceli gibi. küçükken parçalayıp birleştirirdim
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: devilsemo

quote:

quote:

@dragonstory

Algoritmanı yesinler senin

shut up b....

• İlk önce üstlerden başla ortaları enson topla
  • Bu küpü alıp okula gittim orda uğraşıyodum.. Her gören yanıma geldi küpü aldı iki çevirdi sonra " Olm bunun bi taktiği var onu bilmeden yapman mümkün değil" dedi ama herkes demiştir bu lafı.. kimsenin kafası basmadığı için okulda herkes böyle diyor sonra sanki evrensel bir tespit yapmış gibi artis artis gidiyor.. 2 gün uğraştım bütün laf edenlere rağmen sonra çözdüm.. şimdi çok kolay geliyor..

Önce en üst renkleri topluyorum. daha sonra üstteki renklerin yan sırasını düzenliyorum.. 2 sıra kalıyor.. yapa yapa en alta geliyorum..bitiyor o şekilde..
  • Buldum programı..

http://home.hetnet.nl/%7Erubik/cube.zip
     SABIR(RUBİK) KÜPÜ ÇÖZMEKK??

Programın Kullanımı:

1-Programı Açıyorsunuz.
    2-crtl+n yada File'ye sonra new cube tıklıyorsunuz.
    3-Sonra karıştırılmış olan küpünüzün şeklini programa giriyorsunuz.
    4-Şimdide F12'ye tıklıyorsunuz.
    5-Next'e tıkladığınızda küpü yavaş yavaş çözüyor,previous tıklarsanız hamleyi geri almış olursunuz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.