- x
CANON MP 140-MP 150 RESET YÖNTEMİ
75 Cevap80998 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

153 Mesaj
22 Şubat 2009; 16:00:32 

Aslında yöntemi yabancı forumlarda mp-150 için yazmışlar ama 140 ve 150 birbirine çok benzediği için 140'ta uyguladım ve işe yarıyor.150'lide uygulayıp buraya yazan olursa sonucu 150 için de teyit etmiş oluruz.

9 ADIMDA RESET

1-Yazıcıyı fişten çekin
2-On/off tuşuna basılı tutarken fişi tekrar takın ,on/off'u bırakmadan 2 kere iptal/reset(kırmızı ters üçgen) tuşuna basın.
3-Daha sonra on/off'u bırakın ,yazıcı açılacak ve ekranda ''0'' (sıfır)ın belirmesi lazım.Bu süreç 10 saniye alabilir bekleyin.
4-Sıfır belirdikten sonra + tuşuna basıp sıfırı 1 yapın ve renkli fotokopi tuşuna basın.
5-Bu aşamada yazıcıda iki 2 ışığın yanması lazım ( biri kağıt doldurma ,diğeri de foto.kağıdı doldurun ışığı).Kağıt tepsisine kağıt koyun ve iki kere on/off tuşuna basın.
6-Yazıcı bir kaç çıktı alacak (ben yaptıgımda MP140 M=V1.04(yazıcının sürümü sanırım) 'le başlayan test sayfasını siyah olarak ,bir de boş sayfa çıkardı-burada da renkli birşeyler basması gerekiyodu ama renkli kartuş bitik olduğu için bende boş sayfa olarak çıktı. )Bu çıktılardan sonra ''1'' sıfıra dönmeli.
EĞER YAZICI BU ÇIKTI İŞLEMLERİNİ KENDİ BAŞLATMAZSA RENKLİ FOTOKOPİ TUŞUNA BASIN İŞLEMİN BAŞLAMASI LAZIM.
7-Kartuşları çıkarmak için kapağı kaldırın ve kartuşları çıkartın.Kapak hala açıkken yazıcıyı fişten çekin.
8-Kapağı kapatıp yazıcıyı çalıştırın.
9-Kartuşları doldurun ve yerine takın.

not:Eğer sadece tek kartuşu doldurduysanız ,yazıcının ayarlarından doldurduğunuz kartuşu seçin.Resetleme işlemi kartuşları yeni kartuş olarak gösterdiği için yazıcı kartuşun boş olup olmadığını anlayamaz ve baskıya devam ederseniz kartuşu yakabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 22 Şubat 2009; 16:14:31 >

91 Mesaj
23 Şubat 2009; 21:39:08 

Reset açıklamasını bulduğunuz web sitesini yazar mısınız?
Canon iP5200 yazıcı için lazım olacak.

153 Mesaj
24 Şubat 2009; 1:01:12 

Google'a ''how to reset canon ip5200'' diye yazarsanız birçok sayfa çıkıyor.Biraz araştırdım ama tam olarak reset yöntemi olarak bir şey bulamadım ip5200 için.Ancak size yararlı olabilecek ve aradığınızı bulabileceğiniz siteler şunlardır:

http://slayo.com/category/resetting-tools

http://www.fixyourownprinter.com

http://www.fixya.com

CANON İP5200(R) SERVİCE MANUAL (teknik servis kılavuzu)

http://www.s-manuals.co...5200_service_manual.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 24 Şubat 2009; 2:21:37 >

91 Mesaj
24 Şubat 2009; 22:48:12 

c.devarne, mesaj için teşekkürler.

Vermiş olduğunuz siteleri araştırdım. Google'ı daha önce tarumar etmiştim. Maalesef bir çözüm bulamadım.

Service Manual diyeceksiniz. O bende zaten vardı. Manual'deki işlemleri uyguluyorum ama sonuç olumsuz.

Artık uğraşmayacağım ve chip resetter alacağım. Aslında hiç uğraşmazdım da millet reset oluyor diye konuşunca denemek istedim. Harcadığım saatlere yazık oldu sadece.

1 Mesaj
22 Mart 2009; 20:22:22 

kardeşim teşekkür ederim bu rest yöntemi için. ben de mp 140 vardı.bu verdiğin yöntemi uyguladım makine kartuşları tanıdı.

947 Mesaj
27 Mart 2009; 19:09:22 

mp 140 da işe yaradı çk teşekkürler

Tüm Mimari Proje , Modelleme ve Animasyon Hizmetleri
Metraj ve Keşif Hesapları
İnşaat Taahhüt , Konut Üretimi ve Satışı

158 Mesaj
1 Nisan 2009; 23:43:50 

MP140 resetleme bende de işe yaradı nette çok aramıştım, teşekkürler

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

"Gömelim gel seni tarihe!" desem, sığmazsın.

1400 Mesaj
1 Nisan 2009; 23:47:54 

bende bu yazıcıyı almayı düşünüyorum bu yazıcının mürekkep doldurması rahatmı en fazla kaç defa doldurabildiniz?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

153 Mesaj
2 Nisan 2009; 1:07:37 

Öncelikle teşekkür yazan arkadaşlara ben de teşekkür ederim.Forumun amacı olan bilgi paylaşımının işe yaradığını görmek sevindirici.

Mürekkep dolumu :

mp 140 birçok canonda kullanılan pg-37( 11ml) / cl-38 veya pg-40(16 ml) / cl-41 kartuşlarını kullanır ,dolumu çok kolaydır.

Ben makineyle gelen aynı pg-37 kartuşunu belki 10-15 kere doldurmuşumdur.Kartuşlara kaliteli mürekep doldurduktan ve nazik davrandıktan sonra(chipli kısımdan bahsediyorum) ,kolay kolay bozulmazlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 2 Nisan 2009; 1:09:40 >

931 Mesaj
3 Nisan 2009; 18:59:48 

quote:

Orjinalden alıntı: c.devarne

Öncelikle teşekkür yazan arkadaşlara ben de teşekkür ederim.Forumun amacı olan bilgi paylaşımının işe yaradığını görmek sevindirici.

Mürekkep dolumu :

mp 140 birçok canonda kullanılan pg-37( 11ml) / cl-38 veya pg-40(16 ml) / cl-41 kartuşlarını kullanır ,dolumu çok kolaydır.

Ben makineyle gelen aynı pg-37 kartuşunu belki 10-15 kere doldurmuşumdur.Kartuşlara kaliteli mürekep doldurduktan ve nazik davrandıktan sonra(chipli kısımdan bahsediyorum) ,kolay kolay bozulmazlar.

dün sipariş ettiğim yazıcı bugün elime geçti kartuşlar hayal kırıklığına uğrattı beni makineye bak birde kartuşa ayrıca daha kartuşu takamadım daha doğrusu takılacak yeri bulamadım içinde bir yer var hiçde kartuş takılacak gibi durmuyor kendim doldurmaktan vazgeçtim çünkü benim gibi anlamayan birinin becereceği iş değil inşallah dolduracak bir yer bulurum modemin usb kablosu olur diye sipariş etmedim kablo malesef olmadı şimdide kablo derdi çıktı sonra a4 kağıdı iş aldık başımıza

666 Mesaj
4 Nisan 2009; 16:38:56 

karpuzun çekirdegi, üzümün sapı falan filan...

947 Mesaj
8 Nisan 2009; 23:53:37 

quote:

Orjinalden alıntı: sero77

dün sipariş ettiğim yazıcı bugün elime geçti kartuşlar hayal kırıklığına uğrattı beni makineye bak birde kartuşa ayrıca daha kartuşu takamadım daha doğrusu takılacak yeri bulamadım içinde bir yer var hiçde kartuş takılacak gibi durmuyor kendim doldurmaktan vazgeçtim çünkü benim gibi anlamayan birinin becereceği iş değil inşallah dolduracak bir yer bulurum modemin usb kablosu olur diye sipariş etmedim kablo malesef olmadı şimdide kablo derdi çıktı sonra a4 kağıdı iş aldık başımıza

E seninde dediğin gibi ihtiyacın var ise, tabiki iş alacaksın başına
1. kablo uyar diye almamışsın :)
2. a4 kağıt tabi ki alacan :) papirus kullanmıoruz günümüzde
3. kartuşu niye takamadın bulamadın anlayamadım :) klavuzda anlatıyordu. senin klavuzda yazmıyor mu arkadaşım

bunları niye yazdım ? başımıza iş aldık dedinya , aslında iş alıcak bir şey değil yazdıkların...
hayırlı günlerde kullan yazıcını. dert tasa yapmaz ilere umarım...

1365 Mesaj
18 Nisan 2009; 19:54:25 

Arkadaşlar bir şey soracağım.
Bu kartuşların içinde mürekkep seviyesini belirleyen bir çip yok sanırım. Başka konulara baktığımda mürekkep haznesinde seviyeyi belirleyecek bir çip bulunmadığını fotoğraflarla kanıtlıyorlar. Ben şimdi kartuş dolum kiti satın aldım, dolum yapacağım ancak kartuşu resetleyip resetlememek konusunda kararsız kaldım. Siz dolum yaparken her seferinde resetleme yapıyor musunuz?

"Bizim dünyamız - bilirsiniz - topraktan, sudan ve havadan oluşmaktadır. Hayatın da esas unsurları bunlar değil midir? Bu unsurlardan birinin eksikliği, yalnız eksikliği değil, sadece bozukluğu, hayatı imkansız kılar. Hayatı, hele ulusal hayatı seven, onu korumak isteyen; yurdunun topraklarına, denizlerine olduğu gibi, havasına da ilgisini, hergün biraz daha çoğaltmalıdır." Mustafa Kemal ATATÜRK

1365 Mesaj
19 Nisan 2009; 0:00:30 

Az önce dolum işlemini yaptım. Dolumdan önce kartuşu resetledim ve şu an tam dolu gösteriyor. Siyah kartuşa 8ml renkli kartuşa 3x3 9 ml mürekkep enjekte ettim. Üstümün başımın mürekkep olması dışında herşey iyiydi. Konuyu açan arkadaşa teşekkürler.

"Bizim dünyamız - bilirsiniz - topraktan, sudan ve havadan oluşmaktadır. Hayatın da esas unsurları bunlar değil midir? Bu unsurlardan birinin eksikliği, yalnız eksikliği değil, sadece bozukluğu, hayatı imkansız kılar. Hayatı, hele ulusal hayatı seven, onu korumak isteyen; yurdunun topraklarına, denizlerine olduğu gibi, havasına da ilgisini, hergün biraz daha çoğaltmalıdır." Mustafa Kemal ATATÜRK

153 Mesaj
19 Nisan 2009; 18:11:38 

quote:

Orjinalden alıntı: dr0wn1ng

Az önce dolum işlemini yaptım. Dolumdan önce kartuşu resetledim ve şu an tam dolu gösteriyor. Siyah kartuşa 8ml renkli kartuşa 3x3 9 ml mürekkep enjekte ettim. Üstümün başımın mürekkep olması dışında herşey iyiydi. Konuyu açan arkadaşa teşekkürler.

Daha sonraki dolumlarda üstünüzün başınızın kirlenmemesi için yazıcıyla birlikte gelen kartuşların plastik muhafazalarını kullanabilirsiniz.Bunlar seffaf

olduğu için kartuşu fazla doldurduğunuzda akıntı olsa bile mürekkep gözüküyor,böylece gereken miktarı koyduğunuzu anlayabiliyosunuz.Akan mürekkebi

de daha sonra şırıngayla çekip tekrar kullanabilirsiniz.Mürekkep de boşa gitmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.devarne -- 19 Nisan 2009; 18:12:16 >

1365 Mesaj
19 Nisan 2009; 20:33:58 

quote:

Orjinalden alıntı: c.devarne

Daha sonraki dolumlarda üstünüzün başınızın kirlenmemesi için yazıcıyla birlikte gelen kartuşların plastik muhafazalarını kullanabilirsiniz.Bunlar seffaf

olduğu için kartuşu fazla doldurduğunuzda akıntı olsa bile mürekkep gözüküyor,böylece gereken miktarı koyduğunuzu anlayabiliyosunuz.Akan mürekkebi

de daha sonra şırıngayla çekip tekrar kullanabilirsiniz.Mürekkep de boşa gitmez

Hava alma işlemini yaptım, ilk defa dolum yaptığımdan biraz acemliğime geldi aslında çok kolay bir işlem kartuş doldurmak. Doldurmadan önce gözüm korkmuştu yorumlardan dolayı ancak herkesin yapabilceği birşey. Latex eldiven olmasına rağmen birşey olmaz diyip kullanmadım ondan boya oldu hertaraf. Bir de dolumdan önce renkli kartuşu yere düşürdüm biraz da onun etkisi var. Kartuş kılıflarını kullanmak aklıma gelmemişti onları bulabilirsem kullanırım.

130 Mesaj
22 Nisan 2009; 21:55:44 

merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum anlatıldığı gibi yaptım benim kartuşlarımda full gözküyor artık. Kartuş doldurmaya gelince ben hiç hava alma gibi birşey yapmıyorum daha hiç sorunda olmadı inş olmazda önceki hp yazıcımında kartuşunu çok kez doldurdum onunda ayrı bir kartuş resetleme yöntemi vardı o da hiç sorun çıkarmamıştı. Acaba bu hava almama olayı ileride başımı ağrıtır mı?

153 Mesaj
22 Nisan 2009; 22:33:59 

İleride sorun olmaz.Aslında hava alma işlemi kartuş içi basıncı dengelemek için yapılıyor.Kartuşu doldurduğunuzda alttan akıntı kesildiği anda iç basınç dengelenmiş oluyor.Yani hava almaya gerek kalmıyor.

319 Mesaj
22 Nisan 2009; 22:38:36 

selam bu kartuş resetlemede bazı yerlerde 9-10 doldurmadan sonra kartuşları makine görmüyo diyorlar bu yöntemde daha fazla doldurup deneyen oldumu acaba.

Acer 6930G-664G50Mn

153 Mesaj
22 Nisan 2009; 22:56:29 

Bu linkteki ( http://forum.donanimhaber.com/m_21622881/tm.htm ) açıklamaları yazan arkadaşımız aynı kartuşu 40 defadan daha fazla

doldurduğunu yazmış.Ben de 15'e yaklaştım.Fazus'un yazısındaki kırmızıyla yazılmış bölümler sorunuza bir nevi cevap veriyor.

FAZUS'un yazısından alıntı :

" Eğer Canon PIXMA MP210 kullanıcısıysanız dolum yapıyor ve; "aynı kartuşu kullanan diğer Canon modellerine göre MP210 da bir kartuş sayıca daha az doldurulabiliyor, ortalama 8-10 dolumdan sonra ne yaparsam yapayım kartuş yok uyarısı çıkıyor/kartuş ölüyor, iptal tuşuna (kırmızı
/turuncu daire içinde üçgen) 5-6 saniye basmak sadece yazıcı üzerindeki "kartuş boş ikaz" ledlerinin sürekli yandığı durumlarda işe yarıyor, Söz
konusu ledler yanıp söndüğü zaman bu tuş bir işe yaramıyor, bir önceki çıktıyı çok dolgun basmasına rağmen bir sonraki çıktıda kartuş boş/
mürekkep seviyesi az ikazı veriyor, kartuşu yeni doldurmama ve ağzının tıkanık olmadığına emin olmama rağmen bir veya daha fazla renk silik
yada hiç yazdırılmıyor, Canon MP210 modelinin EEPROM' u silinmiyor, Canon MP210 modelinin kartuş bilgisi silinmiyor, tamamen boşalmış ve
yazıcı tarafındanda boşaldığı tespit edilmiş bir kartuş tekrar doldurulup kullanılamıyor, seviye belirleme göstergesi hep boş gösteriyor-çözümü yok,
aynı kartuşu uygun şartlarda +40 defa doldurmak istiyorum diyorsanız " gibi sıkıntılar yaşıyorsanız bu başlığın devamını okumaya devam etmenizde fayda var.

Birazdan okuyacağınız satırlar yukarıdaki sıkıntılara çözüm getirecek bilgiler içermekte ve tarafımdan tamamen "inat" üzerine keşfedilmiş,
bulana kadar sayısız kombinasyonlar sonucu denenmiş, sonrasında ise doğruluğu/işe yararlılığı eylül ayının sonundan bu yana test edilip işe yaradığı
görüldüğünde paylaşımınıza sunulmuştur. Bekleyen, sabır gösteren arkadaşlara anlayışlarından ötürü teşekkür ederim. Ayrıca manevi desteğinden dolayı "1man1ac" nickli arkadaşımıza ve sürekli sıkıştırmalarından dolayı "turrican22" arkadaşımıza da ayrıca teşekkür ederim.

Canon MP210 yazıcılarda şuana kadar ki reset programlarının iş görmemesi sebebiyle teknik olarak başarıyla doldurduğumuz kartuşlar
belli dolum sayısından (ort. 10) sonra çeşitli problemler yaratıp bozuluyorlardı (!!!). Bu noktada size bir kartuşu (CL-38 Cl-41 PG-37 PG-40) fiziksel
olarak zarar görmediği,yazıcının mürekkep haznesi dolmadığı ve iyi bir mürekkep kullanmanız halinde +40 kere doldurabilmenizi vaadediyorum. +40 diyorum çünkü teste çeşitli sorunlar nedeniyle ara verdim, bu arada aldığım notları kaybettim. Aslında yaptığım dolum sayısı bizati 40 dan fazla ama kesin emin olduğum sayıyı yazmayı yeğledim.) Kullandığım PG-37 kartuş yaklaşık 7 ay boyunca dolum delikleri açık vaziyette İzmir güneşinin altında toza maruz bir şekilde kalmış ve son derece yıpratıcı koşullardan sonra denemelerde kullanılmıştır. Sizin kartuşunuz muhakkak daha fazla doldurulabilecektir.

Yöntem EEPROM' u resetlemeye dayalı. İptal/resume tuşu yönteminde yazıcı geçici olarak kartuşun kullanılmasına izin veriyor ve belli süre
sonra (ort. 10 dolum donrasında) bizi "kartuş öldü" diye kandırıyordu ..."

319 Mesaj
23 Nisan 2009; 3:34:05 

Verdiğiniz bilgiler ve açtığınız konuya sahip çıktığınız için çok teşekkür ederim yazıcım hakkında artık aklımda soru işareti kalmadı.

Acer 6930G-664G50Mn

45 Mesaj
11 Mayıs 2009; 18:05:35 

resetleme yöntemini MP150'de denedim. Kartuşlar kullanılabiliyor ama yüzde yüz dolu olarak göükmüyor yazılımda. Her printten önce kritik mürekkep seviyesi uyarısı veriyor alet. Bunun haricinde hiçbir problem yaratmıyor bu yöntem kullanıldığı zaman.

_tofreezer@enterer_

90 Mesaj
28 Haziran 2009; 21:54:56 

canon mp 140 yazıcım var, 3 5 kere kartuşları doldurdum. son doldurmam da yazıcıyı açtığımda ekran da E harfi ve 5 rakamı yanıp sönüyor. renkli kartuş üzerindeyken servis moduna giremiyorum. siyah kartuş varken ilk mesajdaki işlemleri yapıyorum fakat yine E harfi ve 5 rakamı çıkıyor. bu tarz bir sorunla karşılaşan varmı acaba ???

ss 46ES7000 - bb 9230 - Toshiba A500/132 - E52 - Dreambox 500s - Logitech X540 - Smartdisk 1,5 TB - Creative Muvo² 4 Gb...

153 Mesaj
3 Temmuz 2009; 14:45:48 

quote:

Orjinalden alıntı: volcanoos

canon mp 140 yazıcım var, 3 5 kere kartuşları doldurdum. son doldurmam da yazıcıyı açtığımda ekran da E harfi ve 5 rakamı yanıp sönüyor. renkli kartuş üzerindeyken servis moduna giremiyorum. siyah kartuş varken ilk mesajdaki işlemleri yapıyorum fakat yine E harfi ve 5 rakamı çıkıyor. bu tarz bir sorunla karşılaşan varmı acaba ???

Ekran el kitabında E5 hatası için şöyle bir açıklama var :

" E, 5
FINE Kartuş (FINE Cartridge) tanınamadı.
Olası nedenleri şunlardır:

FINE Kartuş (FINE Cartridge) doğru takılmamış olabilir.

FINE Kartuş (FINE Cartridge) bu makineyle uyumlu olmayabilir.

Uygun FINE Kartuşu (FINE Cartridge) takın. Çizgiler yanlış hizalanmış veya çıktı tatmin edici değilse, Yazıcı Kafası Hizalama işlemini yapın. "

Sanırım kartuşlardan biri ölmüş.bundan tam emin olabilmek için ve/veya sorunun üstesinden gelebilmek için ,yapılacak iki şey var :

1- Kartuşun bakır iletkenlerinin olduğu kısmı hafifçe silgiyle silin.
2-Bu işe yaramazsa hafif nemli bir bezle gene aynı bölgeyi temizleyin ,kuruduktan sonra takın.

İşe yaraması dileğiyle

3 Mesaj
4 Temmuz 2009; 4:36:15 

Bu yazıcı gri tonları çıkarıyor mu sizlerde ben 6 aydır cl-38 renkli kartuş kullnıyorum gri tonları kırmızımsı çıkarıyor renk scalalarıyla oynadım gene kâr etmedi bir türlü iyi kalitede bile diyebileceğim bi resim baskısı alamadım renkli kartuşumdan, acaba pg-41'de de aynı sorunu yaşar mıyım ? bir de bu makinaya mürekkep besleme ünitesi yapmayı tasarlıyorum ama ihtiyacım olan esnek hammaddesi sünger olan ince borulardan bulamıyorum, çevresinde böyle bir materyal olan arkadaş varsa benimle iritbata geçsin lütfen, tdizayn@gmail.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kannex -- 4 Temmuz 2009; 4:37:46 >

12 Mesaj
4 Ağustos 2009; 12:40:40 

slm epey bir zamandır konuyu takip ediyorum bende de canon mp-140 yazıcı var aldığım güne lanet olsun şuana kadar 200 tl masraf etmişimdir bu yazıcıya her türlü reset yolunu denedim olmadı geçenlerde muadil kartuş aldım cl-41 taktım onada hata verdi e-5 hatası sanırım bu yazıcılar bu kartuşları tanınmaması için bir işlem yapıyor üzerinde aynı kartuş mp-160 markalaı başka bir makinada denendi ondada e-5 hatası aldım benim vardığım sonuç makine kartuşun ID kimlik numarasını ya siliyor yada bozuyor kullanılmaması için bugün bir yazıcı merkezine gittim adam 10 kuruş daha masraf etme at gitsin diyor allah belanı versin canon diyorum başka da birşey demiyorum.

2352 Mesaj
17 Ağustos 2009; 15:56:38 

Konuyu açan arkadaşım , çok teşekkür ediyorum bu anlatım işime yaradı.
Canon Pixma MP140 marka yazıcı almıştım sıfır cihaz 3. günde sorun çıkardı.
Aynen anlatılan , Kartuş problemini yaşadık ve cihaz arıza verdi , anlattığın
yöntemi aynen uyguladım ve tamamen sorunum çözüldü , şu an sorunsuz
kullanıyorum , servise de ihtiyacımız kalmadı , çok çok teşekkürler

Asıl üzücü olan şey ise , bu reset işlemini bilmeden servisi aradım ve cihazı
göndermemi söylediler , işler yarım kaldı bunu servis bilmiyor mu ? Merak
ediyorum.Cihazı göndermeyi tavsiye etmek yerine , bu kısacık ve basit işlemi
anlatsalar çok daha iyi olacaktı , o yüzden Forum Donanım haber ve sizler
yine imdadımıza yetiştiniz sağolun

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Ağustos 2009; 11:52:05 

mp-190 modeli içinde bu yöntem geçerlimi arkadaşlar?

Yada onu resetlemenin ayrı bir yolu var mı?

Ben çok fonksiyonlu yazıcı tercih aşamasındayım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Uzaklaştırılmış
25 Ağustos 2009; 16:40:11 

//Guncel

153 Mesaj
26 Ağustos 2009; 11:30:33 

quote:

Orijinalden alıntı: caddydsg

mp-190 modeli içinde bu yöntem geçerlimi arkadaşlar?

Yada onu resetlemenin ayrı bir yolu var mı?

Ben çok fonksiyonlu yazıcı tercih aşamasındayım. Yardımlarınızı bekliyorum.

mp-190 şekil olarak 210'a 140'tan daha çok benzemekte.
Forumda da 210 'un reset yöntemi var onu denemekte fayda var.Ama denemeden kesin bir şey söylemek zor.

Uzaklaştırılmış
26 Ağustos 2009; 12:01:07 

quote:

Orijinalden alıntı: c.devarne

mp-190 şekil olarak 210'a 140'tan daha çok benzemekte.
Forumda da 210 'un reset yöntemi var onu denemekte fayda var.Ama denemeden kesin bir şey söylemek zor.

Şu konuda aklım oldukça fazla karıştı. HP ve CANON modellerinden sorunsuz birini seçip alacağım ama hangisi işte. Herkes farklı bişeyler söylüyor. Arkadaşımda MP-190 almış iki kez kullandım evde köşede bozuk yatıyor dedi.

22 Mesaj
26 Ağustos 2009; 12:08:21 

quote:

Orijinalden alıntı: meehmet55

slm epey bir zamandır konuyu takip ediyorum bende de canon mp-140 yazıcı var aldığım güne lanet olsun şuana kadar 200 tl masraf etmişimdir bu yazıcıya her türlü reset yolunu denedim olmadı geçenlerde muadil kartuş aldım cl-41 taktım onada hata verdi e-5 hatası sanırım bu yazıcılar bu kartuşları tanınmaması için bir işlem yapıyor üzerinde aynı kartuş mp-160 markalaı başka bir makinada denendi ondada e-5 hatası aldım benim vardığım sonuç makine kartuşun ID kimlik numarasını ya siliyor yada bozuyor kullanılmaması için bugün bir yazıcı merkezine gittim adam 10 kuruş daha masraf etme at gitsin diyor allah belanı versin canon diyorum başka da birşey demiyorum.

slm kardeşim aynı E5 sorunu bende de var, 2 kartuş takılıyken yazdırdığım zaman bilgisayarda renkli kartuş yok diyor, siyah kartuşu çıkardım renkli kartuş takılı biçimde makinayı kapatıp tekrar açtım bu seferde siyah kartuş yok diyor yani renkli kartuşu görüyor, aynı şekilde renkliyi takıp siyahı çıkardığımda siyah kartuş yok diyor, deli olacam reset attım, mptool diye bir program varmış onu indirdim cihazı tanıyor ancak reset color reset black tuşları tıklanmayacak şekilde (kapalı), olmuyor bir türlü bu sorunu gideremedim

yazdığınız herşeyi okudum harfiyen yerine getirmeye çalıştım

reset yaparken 10 sn. bekleyin 0 çıkması lazım yazılmış ama o "0" bir türlü çıkmıyor yazıcıda

bu sorunun çözümü nedir arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim, sizce servise mi gitmesi gerek makinanın?

153 Mesaj
26 Ağustos 2009; 13:13:48 

@ jackalemir,

"reset yaparken 10 sn. bekleyin 0 çıkması lazım yazılmış ama o "0" bir türlü çıkmıyor yazıcıda "

Bu aşamada sıfır çıkmıyorsa iptal tuşuna 2 kere daha basmayı deneyin.

İşe yaramazsa reset işlemini 2-3 kere üst üste yapmayı deneyin. ( sıfır belirmese bile ,tekrar tekrar 1. 2. ve 3ncü işlemleri tekrarlamaya çalışın.)

Bir de e5 hatası "tanımlanamayan kartuş "diye geçiyor.Kartuşun metal kısımlarını hafif nemli bir bezle veya silgiyla silmeye çalışın.

Ayrıca mp-140 için canon yeni bir sürüm çıkarmış.Sanırım bu reset yöntemini engellemek için.

Acaba sizde ki yazıcının sürümü nedir?

26 Mesaj
2 Eylül 2009; 14:37:33 

Arkadaşlar, bende de Canon 160 modeli var. Çok memnunum ve herkeze tavsiye ederim. (MAŞALLAH) İçerisinde gelene standar kartuşları belki 30-40 kere doldurmuşumdur ve hiç sorunsuz yazdırmaya devam ettim. Tek sorun ki buda sorun sayılmaz, "kartuş boş" uyarısı vermesi. Fakat buda kartuşu doldurup yazıcıya taktığımda bir sefere mahsus uyarı vermesi. Bende uyarının altında çoğunuz okumuşunuzdur, yoksay diyerek yazdırmaya devam ettim. Taki kartuş bitip tekrar doldurmak için çıkarıp takınca bu uyarıyı tekrar verdi. Yani bu uyarı sanılan gibi sinir bozucu veya yazdırmayı engelleyen bir şey değil.
Tecrübelerime dayanarakta, kartuş üzerinde bulunan çip veya yazıcının kartuşu tanıma olayının sonunda belli çıktıdan sonra kartuş boş uyarısı vermesi, kartuşun mürekkep seviyesini bildiren bir sistem olmasından değil tamamen farazi şekilde ortalama çıktı sayısından uyarı vermektedir. Yani keyfe keder. Zaten devam et dediğimizde sorunsuz çıktı aldığımızdan bellidir bu.

-Bilmeyenler için bir iki püf nokta söylemek istiyorum.
1-Gerçekten kartuşlara nazik davranın.
2-Kartuşu doldururken, şırınganın içinde hava kalmadığına dikkat edin. Çünkü bu köpüklenme yaparak sizi kartuşun dolduğu şeklinde yanıltmaktadır. Sonrasında ise mürekkebin çok çabuk bittiği sanılmaktadır.

Ben kartuşları doldururken ağzından taşana kadar mürekkep koyuyorum ve şimdiye kadar hiç bir sorun olmadı. Ellerim mi? eldiven kullanıyorum :)

Uzaklaştırılmış
4 Eylül 2009; 11:01:15 

şu mp190 ı resetleyen birisi çıksın artık

2096 Mesaj
21 Eylül 2009; 17:16:00 

quote:

Orijinalden alıntı: jAcKaLeMiR

slm kardeşim aynı E5 sorunu bende de var, 2 kartuş takılıyken yazdırdığım zaman bilgisayarda renkli kartuş yok diyor, siyah kartuşu çıkardım renkli kartuş takılı biçimde makinayı kapatıp tekrar açtım bu seferde siyah kartuş yok diyor yani renkli kartuşu görüyor, aynı şekilde renkliyi takıp siyahı çıkardığımda siyah kartuş yok diyor, deli olacam reset attım, mptool diye bir program varmış onu indirdim cihazı tanıyor ancak reset color reset black tuşları tıklanmayacak şekilde (kapalı), olmuyor bir türlü bu sorunu gideremedim

yazdığınız herşeyi okudum harfiyen yerine getirmeye çalıştım

reset yaparken 10 sn. bekleyin 0 çıkması lazım yazılmış ama o "0" bir türlü çıkmıyor yazıcıda

bu sorunun çözümü nedir arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim, sizce servise mi gitmesi gerek makinanın?

alin bendende yakin!

INCELEMELERIM:
-(YENI) HTC DESIRE HD INCELEMESI TURKIYE FORUMLARINDA ILK!)
-(YENI) XBOX KINECT INCELEMESI (TURKIYE FORUMLARINDA ILK!)
-(YENI) XBOX S(lim) 250 GB INCELEME (TURKIYE FORUMLARINDA ILK!)..
-LG VIEWTY INCELEME (TURKIYE FORUMLARINDA ILK!)...

5 Mesaj
1 Ekim 2009; 22:39:38 

benim yazıcımda mp160 bendede E5 hatası veriyor. bende resetlemeyi aynen bu şekilde yapmaya çalıştım fakat bendede 0 çıkmadı. bende o adımda iptal/reset(kırmızı ters üçgen) tuşuna 3-5 saniye basılı tutup bıraktım 0 göründü. ondan sonra + ya basıp 1 yaptım ve diğer adımları aynen uyguladım. yazıcım iki sayfa boş çıktı yazdırdı fakat yinede bu E5 hata kodundan kurtulamadım. sende uygula istersen belki sende işe yarar. herhalde benim kartuşlarım öldü galiba. daha 2. kez doldurmuştum. bol şanslar.

3 Mesaj
7 Ekim 2009; 0:39:22 

Arkadaslar, dun itibariyle elime bir adet canon mp160 yazici geldi. onun sorunlarina care ararken bu kartus resetleme olaylarini biraz arastirdim ve buldugum ve deneyerek calisirligini onayladigim bir yontemi paylasmak istedim sizlerle...

piyasada mptool isimli bir program var canon mp100 serisi ve mp400 serisi yazicilar icin servis programi olarak gecen. bu program sayesinde kartuslarin doluluk oranlarini resetleyerek 100% olarak gosterebiliyoruz. elimdeki mp160 icin ise yaradi, diger modellerde nasil sonuc alinir bilemiyorum ama denemekte fayda var... (buldugum dokumana gore MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460 yazicilar icin ise yariyormus)

programi kullanmaya baslamadan once yaziciyi servis modunda(Low Level Mode) olarak calistirmamiz gerekiyor. bunun icin yazicimiz usb ile pc ye bagliyken elektrik kablosunu cekiyoruz. on/off dugmesine basili tutuyoruz ve kabloyu takiyoruz. dugme uzerindeki yesil isik surekli yanmaya basladiginda(ilk anda yanip sonuyor sonradan surekli yanmaya basliyor) stop/reset dugmesine(kirmizi yuvarlak icersinde ucgen olan dugme) bir kez basip cekiyoruz. ardindan on/off dugmesini birakiyoruz.

bu islemi yaptiginizda on/off dugmesindeki yesil isik sonuyor ve panelde bulunan sari alarm isigi(ucgen icinde simsek isaretli isik) yanik kaliyor. bu yazicinizin Low Level Mode da calistigini gosteriyor. denetim masasindaki yazicilar bolumune baktiginizda normal olarak yuklu olan canon yazicinin haricinde bir tane daha canon yazici yuklenmis oldugunu goreceksiniz. (bu yeni yuklenen yazicinin ismini "Canon Low Level" olarak degistirebilir ve daha sonraki resetleme islemlerinde kullanilmak uzere saklayabilirsiniz.)

yazicimizi Low Leve Mode da calistirip windowsun yazici surucusunu yuklemesinden sonra mptool isimli programi calistirip yazicinin EEPROM'u icerisindeki bilgileri gorebiliriz. program bize takili kartuslarin doluluk oranlarini gosterir. programda bulunan "reset black" ve "reset color" butonlarini kullanarak kartuslari resetleyebiliyoruz.(resetleme butonlarini kullandiginiz zaman EEPROM okunacak ve tekrar yazilacak, bu biraz zaman alabilir) isimizi bitirdikten sonra yazicinin elektrik kablosunu cekerek yaziciyi kapatiyoruz. elektrik kablosunu tekrar taktiktan sonra yazicimizi normal olarak aciyoruz ve voila... kartuslarimiz resetlenmis ve doluma hazir...

mptool programini buradan edinebilirsiniz: http://www.mediafire.com/?3jvqf4e4py9

50 Mesaj
7 Ekim 2009; 11:26:04 

bozuk kartuşa reset oluyomu acaba
renkli bozuldu yerine takın yazısı geliyo siyah çıktı da alamıyorum..
nasıl halledebilirim...

947 Mesaj
11 Ekim 2009; 16:22:25 

bende e5 hatası alıyorum ne yapsam bilmiyorum :S

o veya bu şekilde karıştırırken e5 hatasından kurtulup tarayıcıyı kullanabiliyorum ama bu işlemi yapmam için renkli kartuş takılı olmaması lazım .
renkli takılı iken hatadan kurtulamıyorum .
renkliyi söküp tarayıcıyı kullanıyorkende , siyah beyaz çıktı alamıyorum:S o zamanda renki kartuş takılı değil uyarıs veriyor :S

şu an yapabileceğim 1-2 ihtimal var .

1 - ya sadece tarayıcı olarak kullanacam
2- ya da bir renkli kartuş bulup deneyecem , çalışırsa kendimyeni bir renkli kartuş satın alacam ....

kocaelide denemek için renkli kartuşunu verebilecek olan var mı ?
yada nasıl temin edebilirim denemek için, eğer çalışırsa orjinalinin alacam maalesef ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRaMbLeN -- 11 Ekim 2009; 17:02:28 >

26 Mesaj
14 Ekim 2009; 18:55:04 

Teşekkürler, MP150 yazıcımı resetledim artık kartuşlar dolu görünüyor

22 Mesaj
17 Kasım 2009; 21:24:33 

EVET HOCAM TEŞEKKÜRLER.MP 150 DE YÜZDE YÜZ ETKİLİ.

Vatan Sağolsun

49 Mesaj
17 Kasım 2009; 21:40:24 

paylaşımda emeği geçenlere teşekkürler.

129 Mesaj
18 Kasım 2009; 10:58:26 

merhaba arkadaşlar,
bende mp-140 var, geçen gün siyah kartuşu bi bilgisayarcıya verdim dolum için daha sonra aldım ve makineye taktım direkt:)sonra çıktı almayı denedim ama kağıdı boş olarak çıkardı ve bi de B ve C ışıkları yanıyor şu an resetleme işlemi filan mı yapmalıyım?renkli kartuşu da doldurmadım sanırım onu da doldurtmam gerekir değil mi? neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

153 Mesaj
18 Kasım 2009; 19:43:34 

quote:

Orijinalden alıntı: erdemr

merhaba arkadaşlar,
bende mp-140 var, geçen gün siyah kartuşu bi bilgisayarcıya verdim dolum için daha sonra aldım ve makineye taktım direkt:)sonra çıktı almayı denedim ama kağıdı boş olarak çıkardı ve bi de B ve C ışıkları yanıyor şu an resetleme işlemi filan mı yapmalıyım?renkli kartuşu da doldurmadım sanırım onu da doldurtmam gerekir değil mi? neler yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

1-Muhtemelen siyah kartuşun ağzı tıkanmış ,o yüzden kağıt boş olarak çıkıyodur.Buharla açmayı dene.

2-B ve C ışıkları kartuşların bittiğini gösterir,yazıcının sayacını sıfırlamak için resetlemen gerekli.

3-Renkli baskı alacaksan doldurtmalısın tabii.Ama sadece siyahı kullanırım dersen yazıcının ayarlarından siyah kartuşu seç,böylece yazıcı renkli kartuşu boşu boşuna kullanmaz ,ileride kullanmak istersen kartuş da sağlam kalmış olur.

153 Mesaj
18 Kasım 2009; 19:53:34 

quote:

Orijinalden alıntı: ank-06

bozuk kartuşa reset oluyomu acaba
renkli bozuldu yerine takın yazısı geliyo siyah çıktı da alamıyorum..
nasıl halledebilirim...

Yukarıda bir kaç arkadaş denemiş ama sonuç hüsran.Çevrenizde CL-38/41 kullanan varsa onlardan ödünç alıp,sorunun gerçekten kartuştan kaynaklanıp kaynaklanmadığını teyit etmiş olursunuz.Kartuş bozuksa mecburen yeni bir tane gerekli.(yeni veya 2. el bulabilirsiniz)

Cl-38/41 kullanan yazıcılar:

mp-140,150,160,190,210,ip1800 v.s

7 Mesaj
5 Aralık 2009; 14:01:23 

aynı şekilde resetledim oldu ancak bilgisayarda çevrimdışı oluyor bu yüzden yazıcı veye tarayıcı olarak kullanılamıyor o zaman doğrumudur yazıcı ve kullanıcı olarakta kullanmak için ne yapmak gerek yeniden yazıcının fişini çekip takınca zaten mürekkep yok olarak algılıyor bilgisayar

208 Mesaj
23 Ocak 2010; 15:45:48 

PIXMA MP150 de hem tuşlarla olan resedi denedim hemde mptool ile denedim olmadı ve E5 ( E 5 ) hatası veriyor arkadaşlar acaba yanlış yaptığım bişey mi var

814 Mesaj
18 Şubat 2010; 1:20:13 

Benim kardeşimin Mp 140 ınıda bunun kartuşları dolmaz diye yeni yazıcı satmışlar.
E kartuşlarda yaklaşık 90 TL imiş.

Renkli kartuşun kapagını açmışlar. Bozulmuşmudur. Tekrar yapıştırıp kullanıla bilirmi.

Kartuşlar uzun süre dolmadığı için içi kurumuş tıkanma vs varmıdır doldursam yada doldurmadan içine kolonya
koysam açarmı.

Birde kendiniz bu kartuşları üst kapaktaki deliklerden iğne ilemi dolduruyorsunuz.

Benim bildiğim dolumdan sonra bu kartuşların üzerindeki çiplerde değiştiriliyordu. Çip e reset atılıyor yada.
Doldurduktan sonra reset olurmu. Bitmeden doldursak reset gerekirmi.

Çok soru sordum :)

Asus P8Z68 Deluxe /Gen 3 //Intel 3770K 3.50Ghz Turbo 3.90ghz //G.SKILL DDR3 2x4gb 1866MHZ 9-10-9-28 1T//Corsair Hydro Series H110 // ASUS GTX680 DC2 TOP 1137/1201/6008 MHZ //LG DVDR 22X // CORSAIR FORCE 3 120GB 550/510 // Seagate 1 TB Sata 3 HDD // Seagate 500GB Sata 3 HDD// XILENCE Gaming Edition 1000W //CM HAF X 942 + Zalman MFC3 // LG FLATRON W2261VP // Tt-Esport Chalenger Pro - Black - Dasher - Shock// Logiteck X540 5.1 // Win 8.1 X64 Pro // Karspersky PURE 3.0// Smileadsl Ňapolyon Ne Demis ?

2 Mesaj
21 Şubat 2010; 17:23:03 

mrb. bende mp 250 var. ama reset atamıyorum tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi??

1232 Mesaj
5 Mayıs 2010; 16:51:20 

arkadaşlar 4. cüyü yapamıyorum 1 den 0 a düşmüyor yazıcı çıktı vermiyor napabilirim ?

''zanqexus'' benimle ilgili yaptığı referansı kaale almayın

208 Mesaj
5 Mayıs 2010; 18:06:10 

quote:

Orijinalden alıntı: kunglao

arkadaşlar 4. cüyü yapamıyorum 1 den 0 a düşmüyor yazıcı çıktı vermiyor napabilirim ?

kardeş yıllardır bekliyoruz bi çözüm bulan çıkar diye ama nafile

10 Mesaj
6 Mayıs 2010; 19:05:05 

tarafımdan denenmiştir sonuç ok
yukarıda ....anlatılanları bir cok kez denememe rağmen sonuç olumsuz olmuştur...orda anlatılanlarda ilk olarak cihaz kapalıyken on-off tuşuna basılıyken 2 kez iptal tuşuna basın diyor fakat ben bir cok kez denememe rağmen 3 kez iptal tuşuna basınca 0 cıkıyordu ve yapılan işlem bir işe yaramıyordu fakat pes etmeyin mutlaka iptal tuşuna 2 kez basarak 0 ekranda belirecek defalarca deneyin bundan sonrası kolay işin püf noktası..YAZICIDAN VERSİYON TEST SAYFASINI CIKARABİLDİKTEN SONRA YAZICIYI KAPATMADAN KARTUŞLARI CIKARIYORUZ YAZICININ KAPAĞINI KAPAYIP FİŞTEN ÇEKİYORUZ DAHA SONRA YAZICIDA KARTUŞ OLMADAN CİHAZI FİŞE TAKIP AÇIYORUZ 1 BELİRECEK EKRANDA KAPAĞI KALDIRIP KARTUŞLARI TAKTIĞIMIZDA CİHAZ SANKİ SIFIR KARTUŞ TAKILMIŞ GİBİ ALGILAYIP İLK OLARAK BİZE KARTUŞ SINAMA SAYFASI VERİYOR ...İŞLEM OK

208 Mesaj
6 Mayıs 2010; 19:44:59 

şimdi yazıcıyı raftan çıakrıp deneyecem ha inşallah olur dediğin

denedim yine olmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackrebel -- 7 Mayıs 2010; 0:27:01 >

1232 Mesaj
7 Mayıs 2010; 0:45:33 

Bende yarın bir deniyim yazdığınızı.. Ben fişi takmadan önce on-off tuşuna basılı tutarak 3 kere basıyorum öyle çıkıyordu 0 ancak.0 çıktıktan sonra 1 yapıp renkli fotokopi tuşu sonra on-off tuşuna basınca hiçbirşey olmuyor ama 2 yapıp renkli fotokopi tutuşuna basınca cihazdan dıt dıt diye ses geliyor anca ama gene çıktı veremiyor biryerde yanlış yapıyoruz sanırım denemekte fayda var genede..

1232 Mesaj
8 Mayıs 2010; 21:46:44 

denedim olmuyor sıfıra gelmiyor bir türlü

208 Mesaj
9 Mayıs 2010; 16:17:21 

ben fişi taktıktan sonra 2 kere basıp bıraktım bişi olmadı.bir kere daha bastım çıktı sıfır. test için bi sayfa çıkardı ama bomboş kağıt,fayda etmedi.siyah kartuşu yeni doldurmuştum.renklisi de sadece yeşil basıyomuş dediler tıkanıklık varmış.

yeni çözümler beklicez artık :)

1232 Mesaj
10 Mayıs 2010; 21:57:51 

test sayfasını nasıl çıkardın ben onu bile yapamıyorum ?