Şimdi Ara

ATi Radeon HD 4890'da iddia edilen performans artışı olmayabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
4.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nvidia'nın GeForce GTX 285 ve çift grafik işlemcili GeForce GTX 295 modellerini kullanıma sunması sonrasında AMD-ATi'nin de RV790 kod adlı yeni bir GPU üzerinde çalıştığı ve Radeon HD 4890 serisi yeni ekran kartlarını kullanıma sunmayı planladığını belirtmiştik. Firma cephesinde RV790 GPU'suyla ilgili olarak yapılmış herhangi bir resmi açıklama bulunmamakla birlikte R790'a yönelik tartışmalar artarak devam ediyor.

Radeon HD 4890 serisine güç verecek RV790 GPU'sunun mimari açıdan farklı olmayacağı ve RV770'e kıyasla daha yüksek saat hızlarıyla geleceği biliniyor. Daha önce yayımlanan bazı haberlerde RV790 tabanlı Radeon HD 4890 serisinin modeline göre Radeon HD 4800 serisinden %20-30 arası daha performanslı olacağı iddia edilmişti ancak Xbit-Labs kaynaklı yeni bir habere göre, performans farkı beklenen ölçüde olmayabilir.

Yayımlanan haberde sadece saat hızları yükseltilmiş RV770 GPU'su olarak değerlendirilen RV790'ın güç vereceği Radeon HD 4890 modelinin 1GB bellekli Radeon HD 4870 modeline kıyasla radikal performans kazanımları sunmayacağı iddia ediliyor. Ayrıca benzer bir durumun RV790 GPU'sunun çiftiyle hazırlanacak Radeon HD 4890 X2 modelin için de gündeme geleceği ve performansı kazanımının mütevazi kalacağı beliliyor.

AMD-ATi'nin muhtemelen Nisan ayında duyuracağı RV790 GPU'su ve Radeon HD 4890 serisiyle ilgili olarak varılan ortak kanı RV770 ve Radeon HD 4800 serisine kıyasla daha yüksek saat hızlarına sahip olacağı. Özellikle merak konusu olan paralel işlemci takviyesiyle ilgili olaraksa henüz net bir bilgi olmadığını söyleyebiliriz. Öte yandan RV790 GPU'su için kullanılacak üretim teknolojisiyle ilgili de bazı gelişmeler var.

RV770 GPU'su gibi RV790'ın da 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanacağı düşünülüyordu. Ancak RV740 GPU'suyla 40nm üretim teknolojisine geçiş yapacağı bilinen AMD-ATi, Digitimes'ın yayımladığı bir habere göre RV790 GPU'sunu da 40nm üretebilir. Tabii yeni üretim teknolojisi maliyetlerin düşmesi, daha az ısınan ve daha yüksek hız aşırtma potansiyeline sahip kartlar hazırlanabilmesine de olanak tanıyacaktır.

• ati ninde physx desteği vermesi gerekiyor kanımca 8600gt bazı oyunlarda kurşunun suya çarpmasıyla oluşan havaya dağılan damlacıkları gösterirken 4870x2 de kurşun sadece suya çarpıyor..
  • Physx desteği ve sürücülere biraz daha önem verilebilse Ati piayasada tek kalır. Mevcut kartların tam performansta çalıştığına inanmıyorum..
  • Physx desteği nvidia ya özgü bir yapı. ati ne yaparsa yapsın mutlaka bir eksik olacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcZaNeT

ati ninde physx desteği vermesi gerekiyor kanımca 8600gt bazı oyunlarda kurşunun suya çarpmasıyla oluşan havaya dağılan damlacıkları gösterirken 4870x2 de kurşun sadece suya çarpıyor..

Hımm, peki bana söyler misin Havok ne işe yarıyor?
  • şu hd5800 serisi çok gecikmese bari. anlaşılan hd4890 da bi nane yok birde hd4970 haberleri çıktı ama onda durum nedir belli değil.
  • blackeagle çok iyi bi noktaya işaret ediyor. gerçekten ATI kartlarını henüz tam performansta çalıştırmanın yolunu bulabilmiş değil.

Ama ATI de Nvidia gibi sürücü ve yazılım desteği konusunda uğraşmaya başlarsa, oyunlarla anlaşmalar imzalayıp ATI ye optimize edilmiş oyun sayısını artırmak adnıa para harcarsa, Nvidia dan farkı kalmaz diye düşünüyorum. Zira Nvidia nın kart üreticilerine böyle yüksek fiyatlarla GPU satmasına imkan veren şey AR-GE çalışmalarına harcadığı para ve emek. ATI de aynı para ve emeği harcarsa ATI de fiyat çıtasını bir miktar yukarı çekebilir. bence böyle güzel :) bi farkları oldun, ATI emekçilerin GPU üreticisi olsun :P
  • nvidia sürücü üzerinden performans verip donanımı kısıtlıyor ati de donanımı geliştirip oyun üreticileriyle uğraşmak istemiyor. ikiside farklı kulvarlara oynuyorlar bu iş için galibi belirlemek pek mümkün değil aslında. lakin ati'nin son kullanıcıya daha ucuz ama performanslı ürünler sunduğu da bir gerçek.
  • Bizi 5800XT keser. Dx11, 40Nm ve çift çekirdek.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino

Bizi 5800XT keser. Dx11, 40Nm ve çift çekirdek.

o zamana corei7'ler oldukça uygun fiyatlara geriler. çift çekirdekli cpu'ları düşünmezsin bile..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 21 Şubat 2009; 10:52:47 >
  • Yeni ekran kartlarında oc ile ciddi performans artışı sanırım sağlanamıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coupant

quote:

o zamana corei7'ler oldukça uygun fiyatlara geriler. çift çekirdekli cpu'ları düşünmezsin bile..

çift çekirdekten kastı gpu idi
  • quote:

Orjinalden alıntı: musandia

quote:

Orjinalden alıntı: coupant

quote:

çift çekirdekten kastı gpu idi

• quote:

Orjinalden alıntı: alito

nvidia sürücü üzerinden performans verip donanımı kısıtlıyor ati de donanımı geliştirip oyun üreticileriyle uğraşmak istemiyor. ikiside farklı kulvarlara oynuyorlar bu iş için galibi belirlemek pek mümkün değil aslında. lakin ati'nin son kullanıcıya daha ucuz ama performanslı ürünler sunduğu da bir gerçek.

Ne alakası var nvidia donanımı kısıtlasa gpu o kadar büyük olurmu ?
  • %20 - 30 beklemiyodumk ki zaten
  • Yapılan yorumlara bişey dediğim yok ta, bazı arkadaşlar sanki her çıkan kartı almayı vazife edinmiş gibi görünüyorlar. Anlamıyorum insanları, Ey adı batasıca PARA seni kimileri böyle kolay kazanır harcar, Kimileri Ölümüne!
  • quote:

Orjinalden alıntı: alito

Physx desteği nvidia ya özgü bir yapı. ati ne yaparsa yapsın mutlaka bir eksik olacaktır.

kim aklınıza sokuyor böyle şeyleri..
    />
  • bayılıyorum böyle haberlere ilk başta bir şey ortaya atılıyor sonra yalanlanıyor ortada bir şey yok ama adamlar haber yapmaya devam ediyor bekleyelim görelim rv770 de 480 spydi
  • olan gpu ya bişeyler ekliyip piyasaya sunmazlar

bikaç revizyon olur 40nm ye inilir belki mimari bir kac optimizasyon olur okadar
    cok bir fark olmaz az ısınır ucuzlar oc performansı artar dahada bişey beklemiyorum ati şaşırtmassa
  • nvidia G80 ile büyük başarı elde etti .. Ati 2xxx/ 3xxx/ 4xxx serisinde geçemedi henuz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.