Şimdi Ara

Yeni HDD ye windows yükleme sorunu(resimleri var)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
5.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar işyerinde ofis işlerinde kullanmak üzere birkaç bilgisayar parçası aldık. Fakat format atıp windows yüklemeye çalışırken;
    Hdd yeni parçalara takılı olduğunda tam sürücü listesi çıkıp windows yüklenecek birimi seçtiğimiz ekrana geçerken mavi ekran hatası veriyor.
    Benim çalışan bilgisayarıma taktığımda ise sorunsuz o bölümüde geçiyor fakat bu sefer yükleme dosyalarını hdd ye göndereceği zaman hata veriyo bu birime windows yüklenemiyor gibi bir hata veriyor.
    İşin ilginç tarafı normal çalışan windowsa taktığımızda hdd yi normal olarak görebiliyoruz.

Windows cdsinde sorun var derseniz kendi kullandığım eski hdd de bölüm oluşturdum oraya windows sorunsuz yükleniyor. Laptopta denedim aynı windows cd sini ondada sorunsuz yükleme yapıyor. Ama bu 2 hdd de denediğimizde(ikiside aynı marka model) bu belirttiğim hataları veriyor. Eğer bir çözüm yolu varsa yada deneyebileceğim başka yöntemler söylerseniz sevinirim.

Benim Eski Hdd de sorunsuz ama yeni hdd lerde normalde çalışan bu sisteme takınca bu ekrana gelmeden windows bu birime yüklenemiyor hatası veriyo:

Buda yeni parçalarla yeni hdd yi taktığımızda ortaya çıkan sonuç;

Üzgünüm resimler biraz büyük oldu ama images in reklamlarıyla sıkmamak için böyle koydum direk.

Yeni Alınan Parçaların listesi;
    AMD x2 5200+
    MSI MS K9N6SG Anakart
    2 GB DDR2 ram
    320 GB SAMSUNG (SATA2 NCQ 16MB 7200)

Bu parçalardan 2 şer tane aldık anakartta onboard ekran kartı var 320gb yeni 2 hdd dede aynı sorun meydana geliyor.
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• biosta sata ayarlarından düzelir sanırım.biosta bişeyi ide olarak ayarlanıyordu ama tam hatırlammıyorum
  • Ama normal çalışan bilgisayarımdaki tüm hdd lerde sata, o bilgisayara taktıgımdada bu birime yüklenemiyor diye hata çıkarıyor.
  • windows cd sinde hata olabilir mi acaba. temiz ve güvenilir bir windows cd si ile tekrar deneyin. iso su varsa isosunun md5 veya sha1 değerleri tutuyor mu kontrol edin eğer bir yerden indirdiyseniz.

anakart için son çıkan bios u yükleyin.bu da sorununuzu çözmez ise xp cd sine sata sürücülerini n-lite vasıtası ile monte edin.

bios ayarlarından sata ayarlarını kontrol edin.

eğer cd den ,biostan veya sata sürücülerinden kaynaklanmıyorsa donımsal bir sorun söz konusu.

hdd nin sata girişini başka bir sata çıkışına bağlayın anakart üzerinden. benim sata çıkışı bazen donmalara neden oluyordu. değiştirince düzelmişti.

hdd leri başka bir makinede test edin. eğer başka ankartlarda kurulum tamamlanıyorsa sorun anakarttadır

eğer tamamlanmıyorsa sorun hdd dedir.

ama kesinlikle windows cd sini değiştirip bir deneyin derim ben
  • quote:

Orjinalden alıntı: d_v_a87

windows cd sinde hata olabilir mi acaba. temiz ve güvenilir bir windows cd si ile tekrar deneyin. iso su varsa isosunun md5 veya sha1 değerleri tutuyor mu kontrol edin eğer bir yerden indirdiyseniz.

anakart için son çıkan bios u yükleyin.bu da sorununuzu çözmez ise xp cd sine sata sürücülerini n-lite vasıtası ile monte edin.

bios ayarlarından sata ayarlarını kontrol edin.

eğer cd den ,biostan veya sata sürücülerinden kaynaklanmıyorsa donımsal bir sorun söz konusu.

hdd nin sata girişini başka bir sata çıkışına bağlayın anakart üzerinden. benim sata çıkışı bazen donmalara neden oluyordu. değiştirince düzelmişti.

hdd leri başka bir makinede test edin. eğer başka ankartlarda kurulum tamamlanıyorsa sorun anakarttadır

eğer tamamlanmıyorsa sorun hdd dedir.

ama kesinlikle windows cd sini değiştirip bir deneyin derim ben

-windows cd sini hem kendi bilgisayarımda hemde laptopta denedim 3 cd denedim 3 üde sorunsuz windowsu yükleme yaptı
    -bios güncellemesi denemedim(zaten sanırım sorun hdd bağlantısında tam anlamadım ama)ama xp cdsinde sata driverleri var(percfect xp 2009 la deniyorum)
    -hdd leri normal olarak sata ile çalışan bilgisayarımada taktım fakat ondada yine yükleme yapmıyor(kendi windowsum açıkken takıyorum hdd yide sorunsuz görüyor)
    -toplamda yaklaşık 3 anakart 12 sata girişinde denedim :)
    -sürekli değişik değişik 3 makinada deniyorum sadece windows yüklemeye çalıştığımda sorun alıyorum.

yardım çabalarınız için teşekkürler bugünde bakalım sabaha kadar değişik birsürü yol denicez (bide microsofttan indirdiğim win7 ile deneyim bakalım :D ) hangisinde olucak bende merak ediyorum :) yinede önerisi olan varsa çekinmeden söyleyebilir memleket sorunu gibi oldu bu benim için :D
  • bios tan hdd yi native ide moduna aldınız mı? yoksa sata/raid modunda bu sorunu yaşarsınız...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yeto

bios tan hdd yi native ide moduna aldınız mı? yoksa sata/raid modunda bu sorunu yaşarsınız...

doğru buna bir bakın
  • Hepinize yardımlarınızdan, çabalarınızdan dolayı tek tek teşekkür ediyorum sorunu hallettik. Ramlerde uyuşmazlık varmış değiştirince sorunumuz kalmadı. Benden sonra başına gelen olsun diye tekrar bilgilendirmek istedim. Sağolun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.