Bilgisayarda 3D film izlenir mi?
99 Cevap117102 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

354 Mesaj
14 Şubat 2009; 10:56:43 

arkadaşlar forum başlıklarına baktım sanırım bu konu için en iyi başlık burası...

benim merak ettiğim evde masaüstü bilgisayarda yahut laptopda 3 boyutlu film izlenip izlenemeyeceği... tabiki de gözlükle

gördüğüm kadarıyla sinemada ki 3d gösterim yöntemi sağdan ve soldan biri mavi diğeri ise kırmızı olarak gönderilen ışınları perde karıştırarak yansıtıyor ve geriye bir mavi bir kırmızı bir mavi bir kırmızı sırasıyla gönderiyor bu ışınları da gözlükler ayrıştırıyor gözlüğün mavi camı maviyi kırmızı camı ise kırmızıyı...
şimdi sinema da sistem bu kadar karmaşık olduğuna göre ve bilgisayar üzerinde de böyle birşey yapma imkanımız olmadığına göre nasıl 3d film izleyebiliriz....

ben şöyle bir mantık yürüttüm fakat doğru olup olmadığını bilmiyorum o yüzden bilen arkadaşlar varsa lütfen paylaşalım....

şöyle ki; bilgisayarımıza indirdiğimiz veya satın aldığımız 3d filmler zaten üzerine kırmızı ve mavi ışınlar yansıtılmış olarak geliyor ve yansıtıcılara ihtiyacımız kalmıyor... dolayısıyla çıplak gözle izlerken filmin renkleri birbirine geçmiş gibi görünüyor(örneğin chuck ın son bölümü).... bu ışınları da ayrıştırmak için 3d gözlük takmamız gerekiyor... böyle ise eğer gözlük ve 3d film varsa 3d film izleyebiliriz anlamına geliyor fakat ben bazı yerlerde bunun mümkün olmadığını okudum ... fakat tatmin olmadım... eğer öyleyse chuck ın son bölümünü niye 3d izleyebildim?....

umarım yeterince açık olmuşumdur

19 Adet kitap 90TL (MİRAS-RUHLAR DEHLİZİ DE VAR) [link=http://forum.donanimhaber.com/m_69605919/mpage_1/f_/key_//tm.htm

1843 Mesaj
14 Şubat 2009; 12:46:08 

kardeş ben de chuck un son bölümünü indirince 3D olduğunu gördüm ve 2d olarak yeniden indirdim
chuck ın son bölümünde işe yaradı mı?

354 Mesaj
14 Şubat 2009; 13:15:47 

gözlüğüm olmadığı için bilemiyorum..gözlüğüm olsa sorunun cevabı hazır zaten :)

19 Adet kitap 90TL (MİRAS-RUHLAR DEHLİZİ DE VAR) [link=http://forum.donanimhaber.com/m_69605919/mpage_1/f_/key_//tm.htm

1843 Mesaj
14 Şubat 2009; 13:37:31 

o zaman en iyisi gidip bi 3D gözlük almak :)

801 Mesaj
23 Şubat 2009; 8:40:46 

ya ben cinebonusun gözlüklerini aldım.indirdim chuck 3d yi ama izleyemedim. monitörüm samsung lcd.onunla ilgisi varmı

VARLIĞINIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken hayat kurallarını okumak icin tıklayınız.

147 Mesaj
5 Mart 2009; 3:12:47 

benim bildiğim kadarı ile lcd lerde şu anda 3d izlenemiyor

ATATÜRKÇÜLER BİRLİĞİ

295 Mesaj
5 Mart 2009; 11:24:13 

Böylece chuck ıle ılgılı benımde ıcıme dusen kurda tercuman oldun:)

Saygılarımla,

578 Mesaj
8 Temmuz 2009; 2:09:43 

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama şu siteyi bi inceleyin...Videolarda mevcut...

Ben suyumu kazandımda içtim...Ekmeğimi böldümde yedim...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
8 Temmuz 2009; 6:04:02 

3D gözlükle izleyebilirsin

2819 Mesaj
13 Temmuz 2009; 21:53:26 

mavi ve yesil iki cam bul bi sekilde gozluk benzeri bisey yap ve lcd de yada tv de izle bende gozluk var sorunsuz izliyorum istersen plastikde olur ama goruntu kalitesini test et derim cam daha iyi olur bendeki
plastigimsi bi gozluk.

http://ordanburdan7.wordpress.com/

145 Mesaj
14 Temmuz 2009; 0:42:05 

izlenir hemde nasıll ,yeterki karton gozluklerden olsun

20 Mesaj
15 Temmuz 2009; 12:30:02 

Evet izleyebilrsin.Ama sinemadan aldığın keyifin yarısını bile alamazsın.

1 Mesaj
6 Aralık 2009; 1:20:39 

Benim bildiğim kadarıyla görüntü sırayla verilmiyor aynı anda veriliyor perdeye, 3d filmler gözlükle dediğiniz gibi izleniyor ancak gerçek anlamda 3d izlemek için başka bir teknolojiye ihtiyacımız var öncelikle normal bilgisayar görüntüleri 60hz ve üstü zaten insan gözü 60 hz altındaki görüntülerde titreşimleri algılıyor o yüzden 60hz aşağıya monitör olmamalı ancak buradaki sorun biz her iki gözümüze aynı anda farklı görüntüler yaratmalıyız ki gerçek bir üç boyut oluşa bilsin tabi birde polarize yada 2 renkli gözlükler gerekli her iki göze ayrı görüntü yaratacağımıza göre 60*2 = 120 hz lik bir monitöre ve bu görüntüleri işleye bilecek bir ekran kartına ihtiyaç var birldiğim kadarıyla Nvidia bir kart üretti ama henüz pisaysada değil 2010 da piyasada olacak buna uyumlu ekranıda asus üretti ekran alırken dikkat ederseniz üzerinde nvidianın 3d logosu olacak ancak ikisininde fiyatı biraz uçuk olacak haliyle gözlüğü dert etmeyin ekran kartıyla hediye
bir arkadaşım cinebonus müdürü orada polarize teknoojisi kullanılıyor ,bir cam var (yani cam dediysem hafife almayın fiyatını şimdi hatırlamıyorum ama 50.000 TL civarıydı)görüntüyü bu boyutlandırıp büyütüyor birde ayrı bir projektör ve buna kaynak olarak kullanılan bir cihaz sanırım filmler 80gb givarı bir büyüklükte. kaynak sağlayacı makine (player) oda baya bir külfetli projeksiyonu soğutmak içinse heralde 4-5 soba borusu kalınlığında bir kanal yani filmi indirip gözlüğü takarak polorize teknolojisini biraz zor kullanırsınız 3d oluşturmak biraz pahalı bir iş ,değmiyor mu? bence değiyor.

Nacizane bir tavsiye bu sistem yakında yaygınlaşacak tv alırken 200 hz olanlarını tavsiye ederim tabi meraklılarına

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rainman3624 -- 6 Aralık 2009; 1:30:44 >

354 Mesaj
6 Aralık 2009; 17:08:36 

evet arkadaşlar ben gözlük aldım ve bilgisayarda 3d izlenmiyor... çok az birşey farkediyor sadece.... pc de 3d tecrübesi için 3d destekleyen ekran kartı ve monitör lazım

595 Mesaj
10 Şubat 2010; 17:35:50 

acer in böyle bir modeli var

354 Mesaj
10 Şubat 2010; 18:04:47 

arkadaşlar bu soruyu soralı bayağı olmuş ama bilgi edindim bu konuda... 3d için en önemli araç monitör... genelde monitörler 70-75 hz oluyor... 3d için 120 hz olması lazımmış... normal monitörlerde de oluyor ancak fazla hissedemiyorsunuz... ekran kartına gelince... ekran kartı pek önem taşımıyor gibi geldi bana. hemen hemen bütün oyunlar 3d destekliyor zaten. iz3d programıyla 3d ekran kartı olmadan oyunları 3d görebiliyorsunuz... ama bu sefer de gözlük devreye giriyor... sıradan bir 3d gözlüğü ile yeterince verim alamıyorsunuz... sinemalarda ki gibi yahut 3d ekran kartı ile verilen gözlüklerle daha iyi verim alınır... ama en iyisi tabiki ekran kartını ve monitör ü 3d için özel olarak almak. biraz tuzlu olabilir ama artık keyif için almanız lazım... gözlük ise ekran kartının yanında veriliyor bildiğim kadarı ile...

1797 Mesaj
11 Şubat 2010; 22:49:18 

bende evde bir cok 3d film izledim süper oluyo ama yatara izlerken gözlük takılmıyo

i5-2500k@4.50Ghz OCZ Vendetta 2 Cpu Cooler and AC Mx4 Termal Compound*-*MSI P67A-GD65 MotherBoard*-*GSKİLL Ripjaws 4*4GB 1866 Mhz DDR3*-*ATİ HD7870 PCS+ EZ Edition Display Card*-*Tagan Force II 800 Watt PSU*-*1Tb Caviar Black*-*2Tb Seagate HDD
Aerocool S9 Pro Case

132 Mesaj
25 Şubat 2010; 0:08:11 

3d lcd monitorler var amazon.com da
ornek
http://www.amazon.com/S...s&qid=1267049182&sr=8-1

peki biz normal lcd lerimizle izleyebilceksek bunlar neden var?
arada nasil bi fark var acaba

1797 Mesaj
25 Şubat 2010; 0:11:02 

quote:

Orijinalden alıntı: YagmurGokdemir

3d lcd monitorler var amazon.com da
ornek
http://www.amazon.com/S...s&qid=1267049182&sr=8-1

peki biz normal lcd lerimizle izleyebilceksek bunlar neden var?
arada nasil bi fark var acaba

bu monitörler ile bizim monitörler arasındaki görüntü tabii ki farklı onlar dah akliteli mesela benim 2 sen eönce 2500 dolara aldıgım gözlüksüz 3d monitör gibisini dah agörmedim

i5-2500k@4.50Ghz OCZ Vendetta 2 Cpu Cooler and AC Mx4 Termal Compound*-*MSI P67A-GD65 MotherBoard*-*GSKİLL Ripjaws 4*4GB 1866 Mhz DDR3*-*ATİ HD7870 PCS+ EZ Edition Display Card*-*Tagan Force II 800 Watt PSU*-*1Tb Caviar Black*-*2Tb Seagate HDD
Aerocool S9 Pro Case

782 Mesaj
25 Şubat 2010; 22:02:48 

3D FİLM İZLEMEK ZEVKLİ OLABİLİR AMA OYUNLARI 3D OYNAMAKDA MÜMKÜN... İKİ ŞEKİLDE OLUYOR...

ZOR DEĞİL 8800 GT VE ÜZERİ TÜM NVIDIA KARTLAR DESTEKLİYOR... ZATEN TÜM OYUNLAR 3D OLARAK YAZILIYOR...

1- STANDART LCD VE EKRAN KARTLARIMIZLA VE KLASİK RED-CYAN GÖZLÜKLE --> http://www.nvidia.com/o...cover_requirements.html

2- DAHA PROFOSYONEL DENEYİM İÇİN BU SET LAZIM AMA... --> http://www.nvidia.com/o...ision_Requirements.html

EVDE DENEDİM, BUNLAR KULAĞA ÇOK HOŞ GELİYOR, COD MW-2 VE NFS SHIFT 3D OYNADIM...

GÜZEL AMA İNSAN DAHA ÇABUK YORULUYOR İNANIN... GÖZLERİNİZ VE BAŞINIZ AĞRIYOR...

ANCAK BENİMKİ 1. ŞEKİLDE OLANDI; DAHA PROFOSYONEL ÇÖZÜMLERLE DAHA İYİ SONUÇLAR ALINABİLİR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctrl_alt_del -- 25 Şubat 2010; 23:02:09 >

Doktorrr

20 Mesaj
23 Mart 2010; 20:07:48 

Konuya açıklık getireyim ben. boşuna kazımayın etrafı :) Bende bi hevesle 3d 1080p filmler indirdim. hatta karton gözlükler ve bir adette plastik aldım . önce 24'' samsung monitörde hd ekran kartı ve dvi çıkışla denedim. olmuyor desem yalan ama sinema tadından çok çok uzak. bu arada 1080p ve 720p arasında hiçbir fark yok arkadaşlar. yani p olayı hikaye. 120 -70 hz olayına gelince bana oda mantıklı gelmedi çünkü : 120hz 42'' LCD de denedim hdmi çıkış ile. sonuç 24'' e 10 üzerinden 5 verdim bunada ancak 7 verirdim 10 tabiki sinema salonu. :) Şimdi süper oluyo ben izledim oldu diyenler ne izledi bilemiyorum yada tatmin düzeyleri neydi.yada evlerinde 80'' ekranlar mı var bilemem. çok araştırdım çözünürlükmü hz mi ekran kartı mı gözlükten mi vs diye ama tek bir sonuca ulaştım. ekran boyutu bu işte çok önemli. sinemada inanılmaz bir çözünürlük ve hz e ulaşmaz zaten görüntü. evde izleyeceğiniz 1080p film sinema salonundakinden daha kalitelidir. fakat dev ekran herşeyi mükemmel kılıyor işte .Etraftaki diğer nesneleri gözünüz algılamadığı için kusursuz 3d deneyimi oluşuyor. bu arada cinebonus gözlükleri anaglyph değil. yani size gereken gözlük kırmızı yeşil yada kırmızı mavi olanlar.

5913 Mesaj
25 Mart 2010; 18:02:13 

bir playerda denedik gözlerimiz bozuluyordu. sinemadakinin yanından bile geçemez. haftasonları gazetelerin verdiği birkaç sayfa 3 boyutlu görüntüler var onlar bile daha iyi. bu kırmızı mavi filtre izlenen 3 boyutlu görüntüler çok sağlıklı olmuyor. Türksatta 3D test diye bir kanal var. Ona bir bakın

SYM Symphony SR125

276 Mesaj
17 Mayıs 2010; 22:40:33 

Hürriyet gazetesinin verdiği mega paket belgesellerin yanında gözlükte vermişler ama ne pc'de ne de lcd televizyonda izlemeyi başaramadım.Herhangi bir ayar yapmam lazım mı ? ( gözlerim hariç :) )

1 Mesaj
20 Haziran 2010; 14:53:10 

quote:

Orijinalden alıntı: forumnik

bir playerda denedik gözlerimiz bozuluyordu. sinemadakinin yanından bile geçemez. haftasonları gazetelerin verdiği birkaç sayfa 3 boyutlu görüntüler var onlar bile daha iyi. bu kırmızı mavi filtre izlenen 3 boyutlu görüntüler çok sağlıklı olmuyor. Türksatta 3D test diye bir kanal var. Ona bir bakın

Ben 3D gözlük aldım türksatta 3D yayın gösteren kanalı açıp izledim fazla bir değişiklik olmadı tam olarak 3D izlemek için 3D TV'lerden mi satın almam gerekiyor? Bu arada sizin de 3D gözlüğünüz varsa 3D kanal gösteren kanalın frekansını veriyorum izleyin isterseniz D-Smart Digiturk Türksat hiç fark etmez kanalı ekleyip izleyin işte kanalın frekansı : 12685 mhz, 30000 kS/s, yatay İsterseniz bir bakın izleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türk Malı Hayrani -- 20 Haziran 2010; 14:54:43 >

2664 Mesaj
20 Haziran 2010; 20:15:09 

http://www.trustedrevie...ff-3D-Capable-Laptop/p1

3D notebook'lar yeni yeni çıkmaya başlıyor...

Foto:Leica M9 set detaylar http://img560.imageshack.us/img560/1807/dscn1420l.jpg
Home Entertainment network..
1.kat http://imageshack.us/a/img692/5146/homenetworkzeminkat313.jpg
2.kat http://imageshack.us/a/img705/5122/photoara10110558.jpg
3.kat http://img132.imageshack.us/img132/676/homenetwork2kat313.jpg

234 Mesaj
27 Ağustos 2010; 21:17:35 

ev bilgisayarı olarak bende Acer GD245HQ 3D 120 hz monitör ve 3 d vision nvidia gözlük kiti var 3 d detekleyen oyunlarda çok güzel özellikle avatar oyununu tavsiye ederim. ama film olayını bi türlü çözemedim gözlükle bi türlü 3d film izleyemedim filmleri aciyorum fakat izlenmiyor ya ben yapamıyorum yada eksik bişe var yardımcı olabilcek varsa konuşalım tartıaşalım

ben hiç mükemmel değilim belkide sıradan biriyim

28 Mesaj
28 Ağustos 2010; 14:27:42 

arkadaşlar geçenlerde 3d bi film indirdim netten.ice age 3d hani şu buz devrinin son çıkanı.stereoscopic player diye bi program var.onunla 3d olarak izledim.hemde evde kendi yapımım olan red-cyan gözlüklerle. :D kartondan yaptım kırmızı ve turkuaz asetat aldım bi de kartonla bu iş halloluyor.yalnız sinemadaki ya da carrefour teknosa vatan gibi yerlerde izlediğiniz 3d gözlüklerle karıştırmayın.o güzlüklerdeki sistem farklı.gözlük sayesinde görüntü bi gözden diğerine biraz geç gidiyor ve beyin onu 3d olarak algılıyor.benim yaptığım sistemde ise bi yılbaşında show tv 3d yayın yapmıştı.yaşı müsait olan arkadaşlarım hatırlayacaktır.o görüntü tarzında 3d görebiliyorsunuz görüntüyü.kötü mü bnce çok ta değil.ama belli bi süre sonra baş ağrısı yapıyor.gözleri yoruyor.aynı olaya diğer gözlük sisteminde de rastladım.o nedenle pek tavsiye etmiyorum şimdilik.saygılar...

intel core 2 duo e8400 3.0 ghz @ 3.6ghz 3 gb ocz ddr2 800 mhz ram 750 gb 7200 rpm western digital hdd 512 mb gddr3 geforce 9600 gt sonic o/c creative soundblaster 7.1 ses kartı 5.1 creative ses sistemi philips 190tw 19'' lcd monitör--- casper nirvana 15.4'' notebook intel core 2 duo p8600 2.53 ghz 4 gb ddr2 800 mhz ram nvidia gt130m 512 mb paylaşımsız 1.7 gb paylaşımlı ekran kartı---- ps3 40 gb

706 Mesaj
16 Eylül 2010; 4:11:13 

quote:

Orijinalden alıntı: chilekesh_mert

arkadaşlar geçenlerde 3d bi film indirdim netten.ice age 3d hani şu buz devrinin son çıkanı.stereoscopic player diye bi program var.onunla 3d olarak izledim.hemde evde kendi yapımım olan red-cyan gözlüklerle. :D kartondan yaptım kırmızı ve turkuaz asetat aldım bi de kartonla bu iş halloluyor.yalnız sinemadaki ya da carrefour teknosa vatan gibi yerlerde izlediğiniz 3d gözlüklerle karıştırmayın.o güzlüklerdeki sistem farklı.gözlük sayesinde görüntü bi gözden diğerine biraz geç gidiyor ve beyin onu 3d olarak algılıyor.benim yaptığım sistemde ise bi yılbaşında show tv 3d yayın yapmıştı.yaşı müsait olan arkadaşlarım hatırlayacaktır.o görüntü tarzında 3d görebiliyorsunuz görüntüyü.kötü mü bnce çok ta değil.ama belli bi süre sonra baş ağrısı yapıyor.gözleri yoruyor.aynı olaya diğer gözlük sisteminde de rastladım.o nedenle pek tavsiye etmiyorum şimdilik.saygılar...

Stereoscopic player programını bende indirdim kurdum fakat 5 dk dan fazla sürede 3 boyulu izleyemiyorm kacdefa licence kodu yazdım kodu kabul ediyor fakat 5 dk sonra yine aynı kapanıyor hd filimlerimi bu playerle 5 dk boyunca 3D olarak izliyorum cok da güzel oluyor fakat 5 dk sorunu kardeş sen bu sorunu hallettiysen bana bu konuda yardımcı olurmusun ??

bu kısma yazarsan sevinirim http://resim.donanimhab..._/key_//tm.htm#43056528

Neyse Kadrajım Çıksın Fotografım..

2916 Mesaj
20 Eylül 2010; 23:59:07 

Ardakaşlar ben bu programı indirdim.Ama bi türlü göremiyorum 3D Klasik Red-Cyan gözlük var elimde ama programa neyi seçmeliyim bilmiyorum. Görüntü çok garip oluyo

Nintendo 3DS Kullanıcıları Kulübü
3DS FC : 4596-9551-3668 (Ekleyen PM Atsın)
Konsollar: PC-PS3-PSP-Wii-3DS
Intel® Core™ i7-2630QM Processor (6M Cache, 2.00 GHz) | 16 GB Ram DDR3 1333MHz | Nvidia GeForce GTX 570M 1.5GB GDDR5 | 1.5 TB HDD | 15.6" FullHD

706 Mesaj
21 Eylül 2010; 22:14:38 

Evet arkadaşım görüntü sana sanki 2 ayrı görüntünün bi ekranda oynatılması gibi görüküyor değil mi ? bunu şu şekilde çözebilirsin
eğer bir filmi ilk defa oynatacaksan filmi sürükleyip programa attığında karşına bir ekran çıkacak orda ( Frame-Sequential, Right Frame Firs yada bir attakini seçeceksin ben hep right yazanı seçiyorum ) gelelim önceden çalıştırdıgın filme eğer filmi başta yazdığım şeklide görüyorsan ozaman filmi çalıştırıp programın menüsünden File/Layout/Frame-Sequential, Right Frame Firs seceneğini burdan da secebilrsin yanlız unutma bu anlattığım sadece anaglif gözlükler içindir polarize gözlüğüm olmadığıdan diğer ayarları bilmiyorum :d

2916 Mesaj
22 Eylül 2010; 12:48:57 

quote:

Orijinalden alıntı: herschell

Evet arkadaşım görüntü sana sanki 2 ayrı görüntünün bi ekranda oynatılması gibi görüküyor değil mi ? bunu şu şekilde çözebilirsin
eğer bir filmi ilk defa oynatacaksan filmi sürükleyip programa attığında karşına bir ekran çıkacak orda ( Frame-Sequential, Right Frame Firs yada bir attakini seçeceksin ben hep right yazanı seçiyorum ) gelelim önceden çalıştırdıgın filme eğer filmi başta yazdığım şeklide görüyorsan ozaman filmi çalıştırıp programın menüsünden File/Layout/Frame-Sequential, Right Frame Firs seceneğini burdan da secebilrsin yanlız unutma bu anlattığım sadece anaglif gözlükler içindir polarize gözlüğüm olmadığıdan diğer ayarları bilmiyorum :d

Anaglif gözlük dediğin şey Red Cyan mı

Intel® Core™ i7-2630QM Processor (6M Cache, 2.00 GHz) | 16 GB Ram DDR3 1333MHz | Nvidia GeForce GTX 570M 1.5GB GDDR5 | 1.5 TB HDD | 15.6" FullHD

706 Mesaj
22 Eylül 2010; 20:00:49 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: herschell

quote:

Anaglif gözlük dediğin şey Red Cyan mı

Evet red cyan ve ayrıca kahve rengi sarı mavi gibi renklerde gözlüklerde var

4610 Mesaj
22 Eylül 2010; 23:36:05 

sinemadaki gibi kaliteli izleyebilmek için 3d destekleyen bi monitörün olması gerekiyor sinemada ki real 3d teknoloji yatay ve dikey taramaya dayalı gözlğün bi tarafı yatay görüntüye polarize diğeri dikeye. yeni çıkan 3d monitör tv ler yatayı ve dikeyi ayrı ayrı tarayabiliyor. ve sinemadaki gibi güzel oluyor. ancak mavi kırmızı gözlükler hem rengi bozuyor hemde tam filtreleyemiyor.

2916 Mesaj
23 Eylül 2010; 12:16:53 

Birşey dicem ama Kırmızı MAvi gözlüklerde bi formul buldum. Hani 3D dergiler varya onlarda denedim süper oluyor. Gözlüğün mavi kısmını kopardım sadece kırmızı tarafıyla 3D görülebiliyor. Hemde renkler bozulmadan. Şimdi Kırmızı tarafı sol gözle bakarken sağ gözde açık olacak o zaman 3D görülüyor. Şahsen denedim oluyor.

4610 Mesaj
23 Eylül 2010; 13:35:20 

quote:

Orijinalden alıntı: soniczeki

Birşey dicem ama Kırmızı MAvi gözlüklerde bi formul buldum. Hani 3D dergiler varya onlarda denedim süper oluyor. Gözlüğün mavi kısmını kopardım sadece kırmızı tarafıyla 3D görülebiliyor. Hemde renkler bozulmadan. Şimdi Kırmızı tarafı sol gözle bakarken sağ gözde açık olacak o zaman 3D görülüyor. Şahsen denedim oluyor.

hiç sinemada izledinizmi ?

2916 Mesaj
23 Eylül 2010; 16:11:06 

quote:

Orijinalden alıntı: med_cezir197

quote:

Orijinalden alıntı: soniczeki

hiç sinemada izledinizmi ?

Malesef ama sinemadakinin çok çok çok güzel olduğunu duydum.

4610 Mesaj
23 Eylül 2010; 16:25:48 

evet sinemadakini görseniz o mavi kırmızı gözlüğün ne derecede berbat bi 3d keyfi verdiğini anlarsınız

8 Mesaj
24 Eylül 2010; 8:15:00 

arkadaşlar powerdvd 10 3d sürümü oynatıyor normal monitörlerde güzel fenal değil

KFN

24 Mesaj
28 Eylül 2010; 21:04:40 

SELAM ARKADASLAR
ARKADASLAR BE SAMSUNG LE-40C750 3D 102 EKRAN LCD EKRAN ALDIM. FAKAT TVDEN ŞU ANA KADAR GÖZLÜĞÜNDEN BİR VERİM ALAMADIM. TEKNOSAYA GİTTİM DURUMU ANLATTIM. ONLAR BANA İZLEDİĞİN YAYININDA 3D OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER. BİLGİSAYARDAN 3D OYUNU HDMI KABLOSU İLE TVYE AKTARDIM YİNE BİR FARK GÖREMEDİM. DÜŞÜNCELERİNİZİ BEKLİYORUM

8 Mesaj
30 Eylül 2010; 15:19:11 

hocam bu samsungun 3dli vd nnvidia gözlük ile birlikte satılanı var sen ondan mı aldın eğer ondan aldıysan söyleyeyim
nvidia ekran kartın varsa onun bir çok modeli sitesinde nvidia vision uygulamasını indiriyorsun nvidia sitesinden
bilgi alırsın ama dedğim gini cyberlink poerdvd 10 3d sürümü 2d filmleri 3d yapıyor (derinlik kazandırıyor) orjinal 3d filmler dışa doğru
birde red-cyan (kırmızı-cam mavisi) 10 tl tahmini 3d gözlük normal monitörde seyrediliyor. yalnız program ilk kurulduğunda orjinal 3d monitör arıyor ayarlarda (3d ayarları) analog red-cyan seçilip 3d kutucu işaretlendiğinde tamamdır

KFN

24 Mesaj
3 Ekim 2010; 16:27:41 

yok ben bahsettiğim lcd tv ile beraberinde gelmişti

94 Mesaj
15 Ekim 2010; 15:54:04 

Bende dün samsung c750 aldım ama dediğiniz gibi henüz iyi kalitede bi 3d izleyemedim. nasıl yapılabileceğini detaylı anlatacak kimse yokmu. Filmi bilgisayar yada harici disk üzerinden izlemek istiyorum.

Birde tv nin yanında monsters vs alien diye bi 3d çizgifilm verdiler. gerçekten mağazalarda çok güzel bi görüntü alıyorsunuz. Evde bunu bilgisaayrıma bluray disk okuyucu alarak çözebilirmiyim.

5 Mesaj
27 Ekim 2010; 15:52:54 

Ne yaptınız arkadaşlar yahu, renkli filmler (yeşil-kırmızı, cyan- kırmızı) anaglyph diye geçer.
fazla takılmayın bunlara gözlerinizi bozarsınız, başınız ağrır, yazık olur...
Yok ben kısa süreli izleyeceğim derseniz, önce renklerine uygun gözlüğü bulacaksınız. bunlarda yok hertzi 60 mış 120 miymiş farketmez.
internette genelde red-cyan bol film bulabilirsiniz.fakat tavsiyem fazla uzun süre izlemeyin.

bu hertz denilen nane, shutter gözlüklerle izlenebilecek formatta olan filmler için geçerlidir(interlaced). bunların gözlükleri elektronik gözlüklerdir. sırasıyla sağ ve sol gözü kapatarak yine sırayla ekrana verdiği sağ ve sol görüntüden gerekeni gösterir. işte bu noktada hertz devreye girer. bu işi ne kadar hızlı yapması gerektiğinin göstergesidir. hızlı yapmalı ki gerçekçi olsun.bende tüplü televizyonda 3d tv box kullanıyorum. televizyon 50 hertz.dolayısıyla kıprışmaları hissediyorum, gözüm yoruluyor. 3d tvlerin (türkiyedekilerden bahsediyorum) 200 hertz olma sebebi budur.polarize değillerdir. alakaları yoktur. sinemalardan boşuna gözlük almayın çalışmaz........polarize görüntüyü de siz evde yaratamazsınız.yani almayınnnn.

bu shutter gözlüklerle izlenebilecek stereoscopic farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. samsung formatı ile yurtdışında yine yaygın olan sharp birbirinden farklıdır.(standart isimlerini hatırlamıyorum sharp zaten stereoscopic movie makerda geçiyor; samsung sony falan yatay interlaced)

aynı şekilde gözlük dahi kullanmadan izleyebileceğiniz televizyonlar yine yurtdışında mevcut. fakat hep aynı konuda kitlenceksiniz. yahu bunla hangi filmi açacağız?

shutter (interlaced) dedikleri filmleri burada zaten 200 hertz 3d tvlerde açabilirsiniz.yalnız uyumlu blueray oynatıcısı ile beraber alırsanız. burada soru işareti şu:
o zaman bu 3d diye sattıkları televizyonlar 3d değil. uyumlu sadece. işi blueray oynatıcı yapıyor. taktığınız gözlüklere oynatım sırasına göre hangisinin açılıp hangisinin kapatılacağı yani senkonizasyon bilgisini infrared olarak oynatıcı veriyor.(en son sorduğumda böyleydi) uyumlu televizyon ve senkron eden ve gözlüğe sinyal yollayan oynatıcı...bunlara uyumlu filmlere de internetten ve orjinal olarak ulaşmak mümkün.

nvidia 3d olayını zaten kart ve gözlük olarak bir paket halinde veriyor. tak bilgisayara izle.(hertzin yiyosa...)

sinemada işler çok farklı, zaten imax salonuna girdiğinizde anlıyorsunuz. ben ilk ankara beşer migrosta gitmiştim. fazla da yok zaten.
imax görüntüyü polarize veriyor. internetten araştırın polarizenin bile 4-5 çeşidi mevcut. yok yatay,dairesel(reald)...

xpand de elektronik gözlük diye biliyorum.yani shutter(interlaced).bunların salonları çok daha küçüktür.gözlüğü boşuna almayın ir sinyal veren başka bi kaynaktan kullanamazsınız. ir kodu tutmaz.

ha yok bende ekipman var filmimi ben uygun formata çevireceğim diyorsanız stereoscopic olarak filmi bulacaksınız.ne demek bu? filmi herhangi bir playerda açtığında yanyana iki tane video oynayacak ya da iki ayrı video dosyası olarak bulunacak. sağ görüntü videosu ve sol görüntü videosu.
işte stereoscopic player burada devreye girer. videoyu açarken yanyana görüntü mü yoksa ayrı iki dosya olarakmı açtıracağını söylersin.left image, right image ve ses dosyası. açtırdıktan sonra çıktı olarak ister yatay veya dikey interlaced görüntü(nvidia 3d ekipman ve shutter gözlük varsa), ister (yeşil-kırmızı, cyan- kırmızı) anaglyph veya başka türlü.artık elinde ne varsa.

bunun video yapan özelliği olan programı da vardı. avi olarak kaydedersin, nerden istersen izlersin

anlatacak çok şey var da yoldan geçen olarak bunlar çıktı.
yanlışımız varsa düzeltin biraz zaman geçti üstünden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deliduduk -- 1 Kasım 2010; 16:25:32 >

137 Mesaj
27 Ekim 2010; 18:01:01 

gözluğu al ızle ama aynısını geçtım %50 bıle bulamazsın :D

5 Mesaj
28 Ekim 2010; 10:39:17 

tabi şimdi %50 bulamazsından kastımız out of screen görüntünün gücünde saklı. eğer cisim gözünün önünde zıplıyorsa ve net ise o zaman tatmin olursun. işte bunu sağlamak için 4 katlı bina boyunda perde kullanıyor. gümüş alaşımlı perde kullanıyor. çok güçlü projeksiyon kullanıyor. tabiki yanaşamazsın.
bir de filmden filme fark var. teknik ve bilgi. bu alien denilen film ile mukayese edebilirsin. colorcode gözlükle bile güzel sayılır.
ekranın büyük olacak arkadaş. yoksa out of screen alamazsın.

3 Mesaj
31 Ekim 2010; 10:44:59 

delı duduk arkadasım bu konuda harbıden pro bılgıye sahıpsın yanlız son soyledıgınde bısey kafama takıldı ben acer ın15 inc 3d laptopuyla (ki 1150tl idi) görüntü izledim .2 boyutu 3 boyuta cevirme isinde sadece dedigin gibi derinlik verebiliyor ama orjinal 3d görüntülerde ekran kucuk olmasına ramen gayet guzel (out of screeen) ekranın ıcınden cıkıyor hatta resimler bile .....amacım ukalalık deıl deneyımı paylasmak
bide bir sorum olacak n vida vision +120 hertz monitor+nvida gt460 ekran kartı ıle oyunlarda out of screen almak mumkunmu

5 Mesaj
1 Kasım 2010; 12:51:06 

Deneyimin konusunda çok haklısın. out of screen gücü ekran büyüklüğüyle beraber ona olan uzaklığınla da doğru orantılıdır. bir çizim yapmaya çalıştım.cisimi gözümüzün 5 cm önünde dairesel olarak döndüreceğiz. fakat gördüğün gibi 30 santim mönitörde ancak 10 cm uzaklıkta çok ufak bir daire çizdirebiliriz. istenilen görüntü için ekran neredeyse 4 katına çıktı. işte bu noktada eğer cisim gözümün 5 cm önünde yaklaşık 5-6 cmlik çapta daire çizebiliyorsa bu etkileyicidir.fakat ekranla tam ortanda sadece ufak bir daire çizebiliyorsa bu normaldir.tamamen beklenti meselesi.

Ekran kartına gelince gtx460 demek istediğini düşünüyorum. Görünen o ki nvidia 3d oyunlarda destekleniyor. filmlerde oos belli bölümlerinde effect olarak geçer veya geçmeyebilir veya sırf bunun için hazırlanmış bir film olabilir. uzattım. oyunlarla ilgili deneyim sahibi değilim. filmler üzerinden gidersek eğer oyuna bu tür sahneler işledilerse ekipmanın destekliyor. yani oos işlenmiş bir oyun var ise piyasada alman mümkün. ??? vardır muhtemelen olmasa yazık olur.

Ekteki dosya (1)

163 Mesaj
1 Kasım 2010; 13:07:16 

quote:

Orijinalden alıntı: pervanem

delı duduk arkadasım bu konuda harbıden pro bılgıye sahıpsın yanlız son soyledıgınde bısey kafama takıldı ben acer ın15 inc 3d laptopuyla (ki 1150tl idi) görüntü izledim .2 boyutu 3 boyuta cevirme isinde sadece dedigin gibi derinlik verebiliyor ama orjinal 3d görüntülerde ekran kucuk olmasına ramen gayet guzel (out of screeen) ekranın ıcınden cıkıyor hatta resimler bile .....amacım ukalalık deıl deneyımı paylasmak
bide bir sorum olacak n vida vision +120 hertz monitor+nvida gt460 ekran kartı ıle oyunlarda out of screen almak mumkunmu

3 günlük 3d vision sahibi biri olarak cevap vereyim: Evet. Bende gtx295 var. Mesela world of warcraft'da üstüne bindiğim dragon'un kuyruğu kamerayı yaklaştırınca ekrandan dışarı çıkıyor :) Oyunlarda müthiş bir deneyim gerçekten. 3d oynayan bir daha 2d oynayamaz kolay kolay. Şimdi eski sevdiğim oyunları tekrar oynamaya başlayacam. Özellikle COD MW2 single player denedim , oyunun resmen içinde hissettiriyor. Yarış oyunları ayrı bir zevk oldu.

3 Mesaj
2 Kasım 2010; 19:29:19 

delıduduk yıne bılgını konusturmuşsun tesekkurler haklısın.vision kullanmak ıcın fıyat performans dusunulurse ıdeal ekran kartı nedır?kullandıgınız ekran kartı olarak gtx460 olsa daha verımlı olurmuydu verdgımız fıyat farkına degermı üstadlarım

5 Mesaj
3 Kasım 2010; 9:33:21 

uyumlu ekran kartlarına nvidia sitesinden bakabilirsin kardeşim. aynı şekilde orada modeline göre oyun, uygulama, blueray 3d oynatma veya 3d resim gösterebilme becerilerine göre modeller sıralanmış. daha fazla para vermenin daha çok 3d verim alabileceğin anlamına gelmediğini düşünüyorum.amacına uygun olanı seçmende fayda var. bir de durum müsaitse oyun sevdalısı arkadaşlar asusun ve viewsonic 120 hertz uygun projeksiyonları var. onlara da bakmakta yarar var. şimdi internette side by side son 3d blueray filmleri bulmak yaygın gözüküyor. oyun dışında film de izleyeceğini ve bunun muhtemelen blueray olabileceğini, bilgisayarda bunu stereodcopic player veya benzeriyle çalıştıracağını (dualcore lara güvenme kasar."acer ın15 inc 3d laptopuyla (ki 1150tl idi)" nin blueray oynatısıcı yoktur. olsaydı kasardı, takılabilir,kulanan varsa bilgilendirmeli.) düşünmen lazım. daha verimli olayını 3d değil de oynayacağın oyuna göre seçmen gerektiğini düşünüyorum. şu anda oyunların çoğu yama yapılarak ??? 3d eklentilerle sürülüyor. 3d oyun pazara sağlam dağılacak. sonra kartın yetersiz kalmasın. arkadaşlar bilgileriyle tavsiyelerde bulunursa pek bi güzel olur...

3 Mesaj
3 Kasım 2010; 23:30:24 

cok tesekkurler tavsiyelrin ıcın saolsın bıraz arastırayım bende

318 Mesaj
8 Kasım 2010; 10:14:35 

peki bende projeksiyon cihazı var ve 80"gibi bir görüntü alıyorum duvarda elimdede real d gözlük var bunula sonuç alabilirmiyim acaba? ayrıca 3d olarak bi kaç format var sanırım yani bi bu renkli gözlükler bide polar olan gözlükler. bunların farkı nedir?

FX X8 8350 - Corsair H50 - Asus M5A99X EVo - 4*2 Gb. Corsair 1600mhz. - Powercolor R9 280x CF - Corsair Force 3 SSD 120 GB - Seagate 1TB - Western Digital C.Green 1TB - Maxtor 500GB Ext. - Western Digital 320GB Ext. 2.5" - LG 32LA620S - Silvestone Raven RV03 - Sapphire Pure 625w - Logitech X530 - Logitech Mx 3200 - Logitech G9x - Logitech Mx Air - Logitech Rumble Pad 2 Wireless

5 Mesaj
8 Kasım 2010; 11:06:41 

Elindeki real d ile projeksiyonundan hiçbir sonuç alamazsın. o renkli gözlükleri kullanabilirsin sadece(anaglyph diye arat film ararken.). 3d formatlarla ilgili konunun içinde açıklamalar mevcut.bi kaç değil çok çeşit var.

867 Mesaj
10 Kasım 2010; 20:01:19 

Nvidia 3d vision kullanan arkadaşlardan hangi monitörün olduğunu, hangi ekran kartıyla kullandıklarını, hangi 3d filmlerin olduğunu ve oyun ile birlikte performansının ne derece iyi olduğunu lütfen yazabilirlerse belki almak isteyen yada merak eden kişilerin kafalarında bir miktar bilgi oluşacaktır.Bende yerli olarak hiçbir yerde bulamadım.

163 Mesaj
11 Kasım 2010; 13:51:43 

quote:

Orijinalden alıntı: mersinaki

Nvidia 3d vision kullanan arkadaşlardan hangi monitörün olduğunu, hangi ekran kartıyla kullandıklarını, hangi 3d filmlerin olduğunu ve oyun ile birlikte performansının ne derece iyi olduğunu lütfen yazabilirlerse belki almak isteyen yada merak eden kişilerin kafalarında bir miktar bilgi oluşacaktır.Bende yerli olarak hiçbir yerde bulamadım.

Ben 2 haftadır bu sisteme sahibim. Ekran kartım gtx295, alalı 1 sene kadar oldu. Keşke daha önceden 3d vision alsaydım diyorum şu an..
Monitörüm Samsung 22" 2233RZ 3ms 3D 120Hz - DVI. 1680x1050 çözünürlükte, fiyatı 570 küsüre geldi, yeni aldım gözlük ile beraber.
Adres verilebiliyor mu bilmem ama gözlük ve monitörü www.samsungevi.com'dan aldım. Toplam fiyatı tahminimden düşüktü, dayanamayıp 29 ekim arife akşamı siparişi verdim, 1 gün sonra, bayram tatilinde gözlük evime geldi. Ertesi gün Cumartesi sabahı da monitör geldi :)
Full hd olan bir marka tercih edilebilir filmler için ama fiyatları 800-900'den başlıyor sanırım. Ben açıkçası monitörde 3d film seyretmek için değil oyun oynamak için aldım. İnanın bir filmin bir kaç karesinden alacağınız 3d hissini ve hazını bir oyunda yüzlerce kez alıyorsunuz ve elinizde sayısız oyun var.. Hesabını siz yapın. Ben resmen her oyunu 5 dk oynayıp 5 dk çevremi seyrederek geçiriyorum..

3d filmler için 3dtv lazım diye biliyorum. Bu tvlerin de polariza gözlükleri oluyor. Nvidia da 3dtv play diye bir yazılım çıkarmış sanırım. Oyunları 3d tv'de oynayabilmeye yarıyor. Ama filmler için bu gözlük pek söz konusu değil gibi. Özel formatlarda bir takım videolar vardı ama ben pek beğenmedim. Yani bir Real D kalitesinde değildi. Bu videoları oynatan bir stereo player'ı da var cd'sinde. Açıkçası film için birşey beklemeyin ama gereği de yok zaten. 3d oyun oynayan biri bir daha 2d zor oynar, o kadarını söyleyeyim :)

Oyunlardaki performansına gelince, işlemcim 2 yıllık dual core 6420 mi idi neydi unuttum bile.. Şimdiye kadar hiç bir oyunda full effect, max çöz. fps problemi yaşamadım desem yalan olmaz. Ben de alırken acaba oyunlar çok yavaşlar mı diye endişelenirdim ama alakası yok. Sadece Avatar oyununda hissettiğim bir fps düşmesi oldu (s3d modunda tabi), onda da hala rahat rahat oynanabiliyor (Oyun çok kısa sürdü kahretsin). Tahminimce 20-25 fps'e düşmüş olabilir, kontrol etme gereği duymadım hiç çünkü bu oyun 3dsiz oynanmamalı. Resmen içindesiniz.
İşin en güzel yanı, oyunlarda 3d destekli bir oyun çıksa da oynasak demiyorsunuz, hali hazırda mevcut sevdiğiniz oyunların %90'ını otomatik olarak 3d'de oynayabiliyorsunuz, hem de sıfırdan oynar gibi.. İşin en güzel yanı bu bence. Çok oyun var ama herkes her oyunu beğenmez. Bir daha beğenebileceğiniz yeni bir oyun da kaç zamanda bir çıkar. Dolayısı ile geçmişte çıkmış ve beğendiğiniz, keşke benzeri çıksa da oynasak dediğiniz oyunları tekrar 3d ile sıfırdan oynar gibi oynayabiliyor olmanız süper bir şey.. Çantadan hangi oyunu çıkarıp kursam da tekrar oynasam şaşırıyorsunuz.
Maddi gücü olan ve oyun oynamayı seven birinin oyunları gözlüksüz oynaması çok büyük bir kayıp.. Tomb Raider'daki mağaralar, dev heykeller, yarış oyunlarında üstünüze gelen yollar vs.. fps'lerde silahdaki gez göz arpacık arasındaki mesafeyi bile hissetmek manyak bir şey.. Kendimi resmen zamanda 20 yıl sonrasına gidip geleceğin oyunlarını oynuyormuş gibi hissediyorum :) Çok mu abarttım bilmiyorum ama beni bu derece çok etkiledi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XAER0 -- 11 Kasım 2010; 13:56:59 >

1582 Mesaj
14 Kasım 2010; 1:19:17 

3d destekleyen monitor ve gozluk lazim

1582 Mesaj
16 Kasım 2010; 0:11:42 

3d monitor lazim

http://www.google.com/p...num=3&ved=0CIIBEPMCMAI#

gozlugu hangisi bilmem