Şimdi Ara

Masa bilgisayarından 5,1 ses almak hakkında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.726
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar, forumu biraz okudum ama çoğunluk laptop hakkında. Ancak benim evimde masa bilgisayarı ve onbord anakartım üzerinden tek çıkış ses alıp anfimin cd bölümüne sesi aktarıyorum. Sanırım bu analog ses olmuş oluyor.

Soru; Hem film hemde müzik dinlemek için dijital ses nasıl alabilirim?

• Dijital ses desktekleyen bir ses kartı almalısın xfi,auzen,adgy 2zs vs...
  • Ben şu anda sadece stereo ses alıyorum. Onuda arkasasından tek kablo ile alıp stereo olarak anfiye aktarıyorum. Onbord anakartım 7,1 özelliği mevcut.

Benim öğrenmek istediğim, ben şu anda analog ses mi alıyorum? Ve onbord üzerinden yine stereo nasıl dijital aktarabilirim?
  • Şu an aldığınız ses 2.0 analog.

Dgital ses alabilmek için on board ekran kartınızın digital çıkışı olması gerekiyor. Eğer digital çıkış yok ise digital ses alamazsınız.
  • Bu zamana kadar analog kullanmış olduğumu öğrenmekte iyi birşey. Pekala bu benim anakartım; dijital bir bağlantı görebiliyor musunuz?

Eğer dijital bir bağlantı sesi göremiyorsanız. 5,1 için gerekli dijital kart önerebilir misiniz?

• quote:

Bu zamana kadar analog kullanmış olduğumu öğrenmekte iyi birşey. Pekala bu benim anakartım; dijital bir bağlantı görebiliyor musunuz?

Eğer dijital bir bağlantı sesi göremiyorsanız. 5,1 için gerekli dijital kart önerebilir misiniz?

Tek bir kablo kullanman stereo kullandığın anlamına gelmez.

Anakartında 3 tane dijital çıkış var, biri coax, biri spdif, biride optic.

Resim:

Tek yapman gereken coax yada optik olarak amfine bağlantı yapman.

EDIT: Amfindede uygun girişin olması gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JakX -- 10 Şubat 2009; 19:54:54 >

• Bilgilendirici cevabınız için teşekkür ederim. Sesi en kaliteli Coaz ile mi Optic ile mi taşırım? Ayrıca her iki durumda da 2.0 stereo mu yoksa 5,1 olarak mı almış olacağım?

Anfimin arka kısmı; Yamaha rx-v 861

Daha büyük ve daha net;
    http://www.yamaha.com/YECDealerMedia/adgraphs/products/DBP_RX-V861.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alfredo -- 10 Şubat 2009; 20:30:01 >

• Digital ses olmaz, çevresel ses olur.

digitalden kasıt sıkıştırılmış çevresel ses tir.

2*3 lük olan 3.5 kulaklık jacki bölgesinden multich analog bağlantı ile çevresel ses aktarabileceğiniz gibi;
    (Bu bağlantıda decorli ses sistemi gerekmiyor)

spdif-optik
    spdif-elektrik (resimde COAX-RCA bağlantı)

bağlantılarından biriyle de hattan (digital) sıkıştırılmış çvresel ses de aktarabilirsiniz. ancak bunun için decoderli harici ses siteminiz olmalı.

quote:

Anakartında 3 tane dijital çıkış var, biri coax, biri spdif, biride optic.

orada optik spdif ve coax-elektrik- spdif iki adet digital çıkış var.

6 adet analog 3.5 jack in 4 adedi 7.1 e ait ikisi de line in ve mic in girişleridir. spdif çıkış yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 10 Şubat 2009; 20:31:44 >

• Pekala dijital stereo çıkış için coax mı optic çıkışı mı kullanmalıyım? Ve bir de hoparlör setimi tamamladığımda dijital 5,1 için ek bir ses kartı mı kullanmalıyım?
  • digital bağlantıya pek kafanızı takmayınız.
    stero da zaten kablo kısa ve kaliteli ise analog bağlantı daha iyidir.

eğer çok iyi kalite; decoderli çokkanallı -ev sineması- anfiniz varsa sadece filmlerde spdif bağlantı daha iyi sonuç verebilir.
    bu durumda zaten ses kartı çalışmaz. ayrıca almanıza gerek yok.
  • Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Benim şu anki stereo durumdan daha kaliteli ses alabilmek için, coax, optic yoksa spdif üzerinden mi almalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alfredo -- 10 Şubat 2009; 21:23:18 >
  • Daha kaliteli stereo ses için daha kaliteli ses kartı ve kaliteli 2.0 ses sistemi ve kaliteli kısa kablo ile analog bağlantı gerekir.
    digital bağlantıda ham ses; ses kartı tarafından önce sıkıştırılıp sonra ses sistemi tarafından tekrar çözüldüğü için kayıplar olacaktır.
  • Bende ki ekipmanı sıralıyorum;

Yamaha rx-v 861 sinema receiver
    Sony marka bir çift hoparlör(bugün sipariş verdim, aksilik olmaz ise yarın wharfedale diamond 9.6)
    hama marka ses 5m kablo.

Anakart üzerinden ses aldım ve alıcıya cd bölümünden girdim. Receiver analog olarak görüyor. Şimdi eğer optic veya coax bağlantı yönü ile daha kısa ve altın uçlu kablo alarak receiver o şekilde ses aktarsam daha kaliteli bir ses olmaz mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alfredo

Bende ki ekipmanı sıralıyorum;

Yamaha rx-v 861 sinema receiver
    Sony marka bir çift hoparlör(bugün sipariş verdim, aksilik olmaz ise yarın wharfedale diamond 9.6)
    hama marka ses 5m kablo.

Anakart üzerinden ses aldım ve alıcıya cd bölümünden girdim. Receiver analog olarak görüyor. Şimdi eğer optic veya coax bağlantı yönü ile daha kısa ve altın uçlu kablo alarak receiver o şekilde ses aktarsam daha kaliteli bir ses olmaz mı?

Hocam 9.6 lar şimdiden hayırlı olsun.

DD, DTS gibi dijital kodlanmış kayıtları direk aktarmak için optik veya koaksiyel bir kabloyla amfiye giriş yapın. Gerekli ayarlar ile amfiye aktarım yapın. Dijital bağlantının yararı burada. Diğer türlü dijital kodlanmamış kayıtlar için @keleminabi' nin dediği gibi kayıp olur, analog bağlantı daha verimli olur oyüzden. PC'den analog bağlantı ile daha kaliteli ses için de yine iyi bir ses kartı gerekecektir. Hem analog hem de dijital bağlantı yapıp, amfi'den kaynak seçerek değişimi kolaylıkla yapabilirsiniz zaten. Optik veya koaksiyel bağlantı ile yine siz de denersiniz dijital dışındaki kayıtları, seçim yine sizin tabi.

Kısaca, bütçeniz dahilinde, size yarayacak olan kaliteli bir analog bağlantı kablosu (iyi bir ses kartı ile kaliteli olması daha verimli olacaktır), bir optik veya koaksiyel kablo.

• yukarıda yazdım digital bağlantıda sadece filmlerde daha kaliteli ses alırsınız. Bunun için film oynatma programında hoparlör yapılandırması spdif e ayarlı olmalı.

bunun dışında sofware ses üreiminde kaliteyi sınırlayan mevcut sisteminiz için ses kartınızın kalitesidir. (oyunlar winamp vs)
    vede software ses üretiminde analog bağlantı kaliteli ses kartıyla daha iyi sonuç veecektir.
    ayrıca yamaha 2 kanal gelen analog stereo sesi dolby prologiç ile 5.1 de yapabilir. Bu işlem creative cmss nin karşılığı dır.

hama kablo demişsiniz bu galiba optik yada coax spdif kablo mu ?
  • Tarantula hocam iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Şimdi @keleminabi ile sizin cümlelerinizle bütün parçaları toplayınca konuyu anlamış olayı çözmüş oldum.:) Geç oldu ama kusura bakmayın.

Kaliteli bir ses kartı önerebileceğiniz var mıdır? Ses kartından sesin farkını hissedebilir miyim acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: keleminabi

yukarıda yazdım digital bağlantıda sadece filmlerde daha kaliteli ses alırsınız. Bunun için film oynatma programında hoparlör yapılandırması spdif e ayarlı olmalı.

bunun dışında sofware ses üreiminde kaliteyi sınırlayan mevcut sisteminiz için ses kartınızın kalitesidir. (oyunlar winamp vs)
    vede software ses üretiminde analog bağlantı kaliteli ses kartıyla daha iyi sonuç veecektir.
    ayrıca yamaha 2 kanal gelen analog stereo sesi dolby prologiç ile 5.1 de yapabilir. Bu işlem creative cmss nin karşılığı dır.

hama kablo demişsiniz bu galiba optik yada coax spdif kablo mu ?

hama kablo bir tarafo tos bir tarafı stereo. Bu arada keleminabi hocam, ben çevresel ses alamayacağım. Çünkü; sadece bir çift hoparlörüm var. Bu sebeple sadece stereo olarak filmlerimi izleyeceğim. ilerleyen zamanlarda 5,1 tamamlarım. Çünkü bu ay hoparlör ve anfi sıkıştırdım. Çok ta üst üste getirmeden, 3 ayda tamamlarım. Bu sebeple stereo olarak ses kartı almam kaliteli ses verecekse alabilirim diyorum.

düzenleme: şu anda kullandığım kablo hama marka olan modeli budur.
    http://www.hepsiburada.com/manhattan-rca-to-stereo-kablo-361224/productDetails.aspx?categoryid=84120&productid=bs4391#tablnk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alfredo -- 10 Şubat 2009; 23:28:32 >

• o kablonun bir ucunu onboard ses kartı yeşil çıkışa (3.5)
    diğer rca olan uclarıde yamahaya
    streo girişlerden birine (tape/cd/aux) takınız.

başka sistem parçaları alana kadar.
    şimdilik bu şekilde kullanınız.

4 metre biraz uzun yalnız kablo için bilginiz olsun. seste kayba yolaça bilir. ancak zaten kalitesiz olan onboard ses kartında bu kaybın ne kadar önemi olur denemeden anlamak zor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.