Şimdi Ara

Fren balatası kaç km'de değişir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
2
Favori
251.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mrb.arkadaşlar kaç km'de değişim yapmak sağlıklı olur?

• quote:

Orjinalden alıntı: _Lupara_

10-15 bin kmde balata değiştirmek için çok uğraşmak lazım.
    benim arabamın önceki sahibi balatayı ne zaman taktırmış bilmiyorum.üzerine 45 bin km ben kullandım.hala aynı balata.. yani frenler tuttukça aynı balatayla devam.

tutmadığını anladığın o anda yaşamsal öneme sahip kritik bir dakikada ihtiyacın olursa ne yapacaksınız,son ana kadar beklemeyin
    kesin bir ortalama vermek zor kullanımdan kullanıma değişir.ön frenler arkalara göre daha çabuk eskir.sen her 10.000-15.000 km de bir kontrol ettirmekde fayda var kanaatindeyim ayrıca fren hidroliği ön ve arka fren güç dağılım ayarı ayrıca fren merkezlerinin disk ve kampana yüzeylerinin kontolüde lazımdır
    quote:

Orijinalden alıntı: polotje

valla herkes demis kullanimdan kullanima degisir benim polonun onleri 65 000 de degistirmistim ama daha isik yanmamisti rahat 10 15 bin daha giderdi yollarda onumuze denk geliyor neredeyse adamin ayagi frende gidiyor bunlarinki cabuk biter tabi kullanimdan cok fark eden bir sey ayni lastik gibi :)

Alıntıları Göster
    bir hatırlatma yapmak istiyorum fren balataları uzun sürede değiştiriyorsanız bu değişim yapılırken fren hidroliğinizin de eğer değiştirtmediyseniz değiştirilmesini sağlamanız sistem emniyeti açısından gerekli bir iştir. Sonuçta fren değişimi için tüm tekerler ve balatalr çıkıyor bu arada fren hidroliği de değişebilir. İşçilik ücretinden kurtarırsınız zaten hidrolik 10-15 lira gibi komik bir ücrettir.
  • kesin bir ortalama vermek zor kullanımdan kullanıma değişir.ön frenler arkalara göre daha çabuk eskir.sen her 10.000-15.000 km de bir kontrol ettirmekde fayda var kanaatindeyim ayrıca fren hidroliği ön ve arka fren güç dağılım ayarı ayrıca fren merkezlerinin disk ve kampana yüzeylerinin kontolüde lazımdır
  • quote:

Orjinalden alıntı: comanchee

kesin bir ortalama vermek zor kullanımdan kullanıma değişir.ön frenler arkalara göre daha çabuk eskir.sen her 10.000-15.000 km de bir kontrol ettirmekde fayda var kanaatindeyim ayrıca fren hidroliği ön ve arka fren güç dağılım ayarı ayrıca fren merkezlerinin disk ve kampana yüzeylerinin kontolüde lazımdır

arkadaşa tamamen katılıyorum kesin km olmaz kullanım yol şartlarına göre değişiklik göstere bilir
  • arkadaşlar gereken bilgiyi vermiş...
    bende ekseriyeten şunu söyleyebilirim. el freninin fazla yukarı kalkması arka balataların azaldığını gösterir, ayrıca hidrolik seviyesinden de bunu anlayabilirsin. Allah tekerine daş dolamasın
  • 10-15 bin kmde balata değiştirmek için çok uğraşmak lazım.
    benim arabamın önceki sahibi balatayı ne zaman taktırmış bilmiyorum.üzerine 45 bin km ben kullandım.hala aynı balata.. yani frenler tuttukça aynı balatayla devam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Lupara_ -- 10 Şubat 2009; 8:07:07 >
  • quote:

tutmadığını anladığın o anda yaşamsal öneme sahip kritik bir dakikada ihtiyacın olursa ne yapacaksınız,son ana kadar beklemeyin
  • Balataların değişimi km ile sınırlı değildir freni çok sık kullanırsın balata çabuk biter Balatalar biitmeye yakın değiştirilir.Bitmeye yakın olup olmadığını her lastik değişiminde kontrol edebilirsiniz.
  • quote:

zaten değiştir demedim ki 10.000-15.000 km de bir kontrol ettir dedim dediğiniz doğru 10-15.000 binde bitecek diye bir kaide yok ama hatalı kullanım, bozuk ve ayarsız fren aksamı, rot ve lastik balansı bozuk araçlarda frenler daha çabuk yıpranır
  • quote:

Orjinalden alıntı: JCRSO

quote:

hassas olmak önemli tabiki. ama balata tak diye biten bir madde değil ki. önceden sinyallerini verir. fren mesafesi uzar,pedal tepki vermez.
  • balatanın değişim km diye bir kavram yoktur. her düzenli bakımda kontrol edilerek gerekiyorsa değiştirme yapılır. Bugun için artık birçok balatada batanın bittiğini haber veren metal tırnak veya ön panelde uyarı sinyalleri bulunduğu için sorun çıkacağını sanmıyorum.
  • otomatik vitesli araçlarda fren balataları daha çabuk bitmekte
  • merhaba arkadaşım ben frenci fatih usta araçta bir tk balata ortalama en erken 20 .30 bin km gider bu kullanıcıdan kullanıcıya değişir
  • hocam ben daha yeni değiştirdim ön balatalar 100 bin km dayandı arkalar 150 bin km dayandı arabam çoğunlukla şehirler arası yol yaptı buarada
  • valla herkes demis kullanimdan kullanima degisir benim polonun onleri 65 000 de degistirmistim ama daha isik yanmamisti rahat 10 15 bin daha giderdi yollarda onumuze denk geliyor neredeyse adamin ayagi frende gidiyor bunlarinki cabuk biter tabi kullanimdan cok fark eden bir sey ayni lastik gibi :)
  • bir hatırlatma yapmak istiyorum fren balataları uzun sürede değiştiriyorsanız bu değişim yapılırken fren hidroliğinizin de eğer değiştirtmediyseniz değiştirilmesini sağlamanız sistem emniyeti açısından gerekli bir iştir. Sonuçta fren değişimi için tüm tekerler ve balatalr çıkıyor bu arada fren hidroliği de değişebilir. İşçilik ücretinden kurtarırsınız zaten hidrolik 10-15 lira gibi komik bir ücrettir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: vezir

bir hatırlatma yapmak istiyorum fren balataları uzun sürede değiştiriyorsanız bu değişim yapılırken fren hidroliğinizin de eğer değiştirtmediyseniz değiştirilmesini sağlamanız sistem emniyeti açısından gerekli bir iştir. Sonuçta fren değişimi için tüm tekerler ve balatalr çıkıyor bu arada fren hidroliği de değişebilir. İşçilik ücretinden kurtarırsınız zaten hidrolik 10-15 lira gibi komik bir ücrettir.

evet ben fren hidroliğimide yeniledim balatalar değişirken,bildiğim kadarıyla fren hidrolikleri zamanla içine su absorbe ettiğinden kaynama noktası düşmeye başlayıp görevini tam sağlıklı yerine getiremez duruma geliyorlar,çok önemli bir ayrıntıdır
  • evet çok doğru , su veya nem alma hidroliğin baş düşmanıdır.Sanayideki hidrolik sistemlerinde binde 7 su oranı olan hidrolik performası düştüğü için komple atılır. Ama arabada kapalı sistem ve güç fazla olmadığı için bu oran yüzde 1-2 kadar sürdürülebiliyor. Ama bu opran bile frenin sısınıp bir sürü arıza çıkarmasına conta yakmasına neden olabiliyor. Eğer fren performasınızdan memnun değişseniz uzun süredir hidroliği değiştirmediyseniz bunu ihmal etmemek lazımdır. Balataya verilen önem nedense ülkemizde hidroliğe öenm verilmiyor. Birini göz görüyor diğerini görmüyor herhalde ondandır
    quote:

Orjinalden alıntı: JCRSO

quote:

Orjinalden alıntı: vezir

evet ben fren hidroliğimide yeniledim balatalar değişirken,bildiğim kadarıyla fren hidrolikleri zamanla içine su absorbe ettiğinden kaynama noktası düşmeye başlayıp görevini tam sağlıklı yerine getiremez duruma geliyorlar,çok önemli bir ayrıntıdır

• aracımı aldıktan 15.000 km kadar sonra ön fren balataları değiştirdim.Benden önceki sahibi ne zaman değiştirdiğini bilemediğim için içimde bi tereddüt oluşmaması için değiştirdim.Zaten işçilik dahil 30 tl vermiştim.
    Aracım R9 Spring....Benim de bildiğim kadarıyla ön fren balataları en az 30000 arka fren balataları 60.000 diye biliyorum....
  • sürüş tarzına göre yani freni ne kadar ve nasıl kullandıgına bağlı agresif süren ve sürekli sert frenler yapan biriysen 10000km de biter ( benim öyle oluyo) ama sakin ve cok fazla sert fren yapmayan bir karaktere saihipsen daha uzun km gider
  • Arkadaslar bende c2 vtr var. 3 yıldır kullanıyorum 85 bin km oldu. Bugune kadar kac kere servise gittiysem balataların saglam degiştirme demişlerdi gecen ay son gidişimde değiştirttiler. otomatik olmasına ragmen 85 bin km hayret yani. Frenlerde tutuyodu değistirmesem 100bini bulacaktık sanırım:P
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.