Şimdi Ara

Nvidia yeni üretim teknolojisine geçiş konusunda çalışmalarını tamamlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni nesil üretim teknolojilerine yönelik savaşta hem Nvidia hem de AMD-ATi ipi önde göğüsleyebilmek için yoğun bir çaba içerisinde. 55nm üretim teknolojisine geçiş konusunda rakibinden atak davranan AMD-ATi aynı başarıyı 40nm için de tekrarlamak isterken, Nvidia ise yeni üretim teknolojisine rakibinden önce geçerek durumu lehine çevirmek istiyor. Daha önceki haberlerimizde her iki firmanın da yeni üretim teknolojisiyle üretilecek ilk GPU'ları için tasarım çalışmalarını tamamladığından bahsetmiştik.

Gelen bilgilere göre, Nvidia adım adım son aşamaya yaklaşıyor. Çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamlaması beklenen firmanın, TSMC tarafından 40nm üretim teknolojisiyle üretilecek ilk GPU'sunun Nisan ayında hazır olacağı belirtiliyor. Nvidia'nın yeni çözümlerinin ilk etapta mimari olarak ciddi değişiklikler içermesi beklenmezken, mevcut GPU'ların yeni üretim teknolojisine adapte edilen varyasyonları olacağı üzerinde duruluyor.

• fiyatları ucuz olsa bari
  • olu belki
  • Bekliyoruz bakalım
  • gtx260 ve gtx285'inde 40nm versiyonları olursa f/p olarak çok iyi seviyelere gelir
  • quote:

Orjinalden alıntı: VaLoUr

gtx260 ve gtx285'inde 40nm versiyonları olursa f/p olarak çok iyi seviyelere gelir

Daha çooooookkkkk bekleriz.
  • 55 nm gtx 260'lar bile gelemedi gitti ülkemize.
  • quote:

Orjinalden alıntı: coupant

55 nm gtx 260'lar bile gelemedi gitti ülkemize.

Sanki afrika'da yaşıyoruz. Disbritörlerin işi hep..
  • forever AMD & ATI...
  • Afrika'ya bile gitmiştir. Bizdeki distribütörlerin alayına .

His 4870 iceq'lar gelmek bilmez, 55 nm gtx 260'lar gelmek bilmez.
  • hangisi önde göğüslerse güğüslesin bu sefer öbürü de hemen arkasından gelecek, daha çekişmeli bir yıl olacak gibi görünüyor
  • Niyeyse hiç inanasım gelmedi. 55nm'ye 1 yılda zor geçebildi. Hatta daha uzun sürede. 55nm'yi doğru düzgün kullanmadan 40nm'ye geçmek... Nvidia'nın yapacağı bir iş değil bence.

Tabi geçmesini isterim o ayrı. Malum; rekabet, sana bana yarar.
  • bakalım ne gibi getirileri olacak
  • nvidia ne yapcanı bilmio aga DS:aD:SADS:AD
  • Tasarım calismalari bitmisse (yani "tape-out" yapilmissa), artik is fabrikasyon bolumunde demektir yani TSMC'de. TSMC chip'i urettikten sonrada ve "post silicon validation" inda yapildiktan sonra chip'leri piyasaya surerler. Benim anladigima gore artik top TSMC ve validation takiminda. Umarim chip'lerde "major" bir "defect" gorulmez.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mamad

Niyeyse hiç inanasım gelmedi. 55nm'ye 1 yılda zor geçebildi. Hatta daha uzun sürede. 55nm'yi doğru düzgün kullanmadan 40nm'ye geçmek... Nvidia'nın yapacağı bir iş değil bence.

Tabi geçmesini isterim o ayrı. Malum; rekabet, sana bana yarar.

Ati 80nm'den 55nm'ye geçti nvidia 90nm'den 65nm'ye geçti 10nm'lik fark g92'ler için hiçde önemli değildi ama gt200 serisi için saat hızları ve güç tüketimi açısından 55nm önemliydi çünkü 1.4m transistor'e sahip bunu biraz geç anladı o ayrı konu herşeyden önce üst düzey kartlarında aynı zamanda fiyat olarakda rekabet etmesi için nm küçülmesine ati'den daha fazla ihtiyacı var bu yüzden fazla gecikmeden 40nm'leri piyasaya süreceğini düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 7 Şubat 2009; 13:21:39 >

• Rekabet neler yaptırıyor. Daha NV 55nm de doğru düzgün ürün piyasaya süremeden apar topar geçiyorlar 40nm. Eğer dizaynda büyük değişiklikler yapmayacaklarsa, büyük hatalar çıkacağını sanmam.

40nm her türlü 55/65nm den iyidir.

Guzel haber bunlar :))
  • Rekabetin kullançıya getirdiği avantajın daha güzel yansıması olabilirmi ati olmasaydı nvidia bugün böle bir işle uğraşıyo olurmuydu ?
  • bu aralar nvidia ile ilgili ne kadar çok haber geliyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.