Şimdi Ara

lambalı kulaklık amplisi; Kibrit (: 6189

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    çok ilgimi çeken çeken bir devreyi deneyip; tanıtalım dedik.
    bir multi-hibrit kulaklık amplisi.tam kırma. (:
    multi hybrid headphone amplifier
    esasen kulaklık amplileri yapmak aklımda olan bir şey değildi.ilgilenmezdim.

meşhur Koreli Sijosae' în SMHHA version kulaklık amplisi.
    SMHHA

özellikleri
    giriş sürücüsü gibi çıkış voltaj amplifikasyonu iki MOSFET, girişi için, içinde bir çift-triyot 12AU7 olan tüp,
    Ilık tüp sesi, mükemmel hi-fi ve çıkışa yeterli ses sürücü sinyali,
    simülasyonda çalıştığı kadarıyla milyonda bir distorsiyon,
    sinyal çıkışlarında LM317 var, sinyal çıkışında ki direnç değer oynamasına karşı akım stabilitesi sağlama.

yorumlara gelince,
    daha önce hiç kulaklık amplisi yapıp dinlemedim. bu tüzden referansım anca terbiye edebildiğim kadar kulak zevkim, pc, multimedya, hi-fi kaynaklı cihazlarda yaptığım kulaklık dinletileri.
    gelgelelim
    ses çıkışı için, kulaklık çıkışında ki cak ın temassızlığı yuzunden dinletilerde, aklımda kalan tüm ses tonaliteleri karıştığından son dinlemeleri özetle yazayım.
    bu ampli ilk çalışmasında sesinde ki hırıltı rahatsız etti. ama potansiyelinide anlamamak elde değildi.
    ilkin kopya dandik cd bilerek denedim ki kötü sinyale ayak mı uyduruyor ya da iyi mi çaldığını varsayabileyim. sonuç iyi. cd çaların kulaklık çıkışında ses mat iken; ampliden geçirince netleştiriyordu.enteresan bir şekilde. benim için yeterli idi. başkasını bilemem.
    sinyal çıkışı için maalesef kulaklık çıkışı kullanmak zorunda kaldım.hem de hiç sevmediğim halde; line out bulamadım. PC yanına taşıyamadım.
    line out demişken;
    CD çalarlarının çıkışında bulunan lambalı sinyal çıkışlarına; cdp in çıkışlarını lambalı yapmadan-modifiye etmeden hem phono pre; hem buffer outs olarak kullanılabileceğini farkettim.
    ne kadar doğru bilinmez ama ilk fırsatta deneyeceğim.
    konuya değinmişken CD çalarınız çıkışlarını lambalı yapmak gibi düşünceniz varsa; masrafa girmeden önce lambalı pre ampli kullanmanızı esasen öneririm.doğrusu budur.
    verilen linkte ki şemada 2.2K trimpot ile önerilen 16-17V bayası ayarlıyorsunuz. diğer düşük voltaj seviyelerinde de ses fena değil. güzel kayıtla ses daha da güzelleşiyor.ve pişme olayı diye bir şey gerçekten var.her açışımda devrede ses daha toparlanıyor.ses canlı fakat detayı nasıl sunduğu konusunda nihai yorumu yapamayacağım. şu noktayı şöyle ifade etmem gerekirse,
    genelde her tür müzik dinlerim.bu konuda dengesizim.ROCK ağırlıklıydı önceleri o da bozuldu; ne demekse
    Noraj Jones adı aklıma gelmeyen ilk iki albumunden parçalarla test edince,
    ses norah ın sesi gibiydi. insan seslerini o kadar rahat ayıklarsınız. N.J un müziklerini bilirsiniz kısık pasajlarda ki titremeleri, tınıları teker teker kaçırmadan algılayabiliyorsunuz. devamında Gwen Stefani-Halloback Girl çaldım; sevdiğim bir şarkıdır bu ne kalitesiz müzik dedim; yanılmayın müzik çok güzel ama kaliteli kayıtlar, kaliteli icra ve içe işleyen müzik çalmanız gerektiğini fark ediyorsunuz. daha sonra bu sıkıntıyı yendim pop müzikte dinledim ama deneyecek olan arkadaş olursa belki benim bu geçirdiğim evre başına gelebilir.
    aynı şey daha önce yaptığım tüplü SE amplide başıma gelmişti.
    ses sıcak.
    biraz yavaşlık sözkonusu diyeceğim fakat ama hızlı parçada hızlı yavaş parça da yavaş.anlayamadım.ama girişte transistorden kat kat kat hızlı lamba var.
    ses derinliği yeterli. ileriki zamanlarda dinletilere devam edilecek. 2 hafta önce yaptım; meşgul insanım ancak tune edebildim.
    bas açısından fakir değil.
    yalnız bu devreye ilşkin bir hata yaptı idim. Benden her türlü yardımını esirgeyemeyen dostum Dr.Hardware ye buradan teşekkür ederim.sinyal girişinde 10K-20K arası direnç kullanılacaktı. unutmuşum ya da görmedim. valla görmedim. haliyle max. seste hırıltı, çıkış mos-fet de 50-60 dereceye dayanan sıcaklık söz konusu oluyordu. belki yaz mevsimi olsa daha fazla ısınacak.
    soğutucuların sıcaklığı Dr. un uyarısıyla girişe 10K direnç taktığım zaman bir baktım stabil hale geldi.herhal saturasyon sınırına geliyordu. nasıl atlamışsam hala hayret ederim. Pure Class-A çalışma sınıfı için oldukça kararlı ısınma.
    besleme için 24V, 2A enerji kullandım. trafo 30-40W civarında toroidal trafo. LM350 ile regüle edilmiş besleme ile çalıştırdım. vınlama yok. ilk açılışta kulaklıktan hafif tıp gürültüsü geliyor. başka bir şeyi yok.
    sonuç olarak ben çok sevdim.
    24V un lambayı bozduğunu öğrendim.şimdilik sıkıntı yok. tüp olarak 12AU7 General Electric for USAF, kullandım.
    son söz olarak çok müthiş bir şey olduğunu düşünmüyorum ama bu kadar yazınca süper bir şey beyan ettiğimi düşünmenizi istemem ne iyi ne kötü.. sadece tavsiyem yapmak isteyen arkadaşlara çok kaliteli malzeme kullanmaları ve dikkatli bir devre yerleşim, montajı. bence yapmanıza değer.
    ben delikli, bakır noktalı pertinaksa yaptım. daha da iyi uzay montajı ve malzeme ile çok daha iyi olacağına inanıyorum.başka versiyonlarını düşünüyorum.
    mos-fet rin detayı yuttuğuna dair söylemler var.
    ben de mos-fet power amplilerin nispeten yüksek voltaj beslemesi (55V, 65V vb.) ile detayı parçaladığına inanıyorum.
    yazmayı ihmal ettiğim noktalar oldu.
    hafta sonu nihai kutu montajlamayı bitirecektim...aksilikler oldu.(:
    buraya kadar okuma zahmetine katlandığınız teşekkür ederim. saygılar sunarım.

lambalı kulaklık amplisi; Kibrit  (: 6189

[url=http://imageshack.us]

[url=http://g.imageshack.us/img80/hpim0213lo4.jpg/1/]

http://img17.imageshack.us/my.php?image=hpim0199xz1.jpg

imgeshack ne olduysa...

• lambalı amfilerin trafolarının büyük olduğunu duydum senin kullandığın nası birşey acaba kaç v ile besliyorsun?
  • ufak bir trafo ile besliyorum. ya da akü düşünebilirim. 24V dc ile çalışıyor; çıkış trafo; high tension yok.
  • Eline sağlık emeğinden dolay kutluyorum ...
    açıkçası onun nasıl bir ses çıkışı sağlayacağını çok merak ediyorum
    seri üretime geçecekmi bu modelin ?
  • _DIESEL_ teşekkürler.
    kulaklık çıkışı için iyi ses veriyor. net ve detaylı. şu sıra beni cool damper lazım diye düşünce aldı.
    ama iyi bir buffer ın yerine geçer mi; sorundan kastın bu şekilde ise anladığım. evet bence geçer.deneyeceğim.
    seri üretim açıkcası düşünmedim değil. fakat başka işler, düşünceler var.duruma göre; ama yapmak istersen yardımcı olurum.
  • eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş, şeması mevcutmu acaba ? bende kulaklık amfısı yapmayı düşünüyorum
  • Elinize sağlık harika olmuş.Acaba maliyeti ne kadar tuttu?.Birde şeması varmı acaba elinizde?
  • arkadaşlar sağolun. mesajın içerisinde link var. ben yine de koyayım. bu siteyi inceleyin.

LINK

@gökhank.
    bu devrenin maliyeti 20ytl kusur tuttu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

arkadaşlar sağolun. mesajın içerisinde link var. ben yine de koyayım. bu siteyi inceleyin.

LINK

@gökhank.
    bu devrenin maliyeti 20ytl kusur tuttu.

20 yt mi ? keşke biraz deverelerden anlasaydım hiç zaman kaybetmeden yapardım fakat anlayan elektronikçi arkadaşlarıma rica edeceğim, aynı ürünü bilindik bir firma yapsaydı en az 100 tl başlardı

• 100 ytl pahalı sayılmaz. aslında 10 lirayada mal edilir. sadece tüpü bende hazırdı. tüp 15$.
    aynı çalışmanın farklı varyasyonları var ki bende klasman olarak hepsi aynı; tadları farklı. hangisi iyi incelemek ve iyi kıyas gerekli.
    bu amplilerin 400$- 600 pounda kadar yolu var. kurtardım parayı anlıycan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 9 Şubat 2009; 12:53:17 >
  • ustad diyoruz bos yere demiyoruz isteCok guzel calisma olmus tebrik ederim cantan abicim.Bu arada lambali amfi mi kullaniyorsun hazirda lamba falan bulunduruyorsun merak ettim.

unutmadan site yoneticilerine ve gerekli kisilere mesaj atamiyorum pm'den mesaj gonderemiyorum ama gelen kutusuna ulasabiliyorum"profilim"den duzeltemeler yapamiyorum.yardimci olursan sevinirim ustad
  • Üstat birde bir sorum daha olucakŞimdi ben bunu yapmayı planlıyorum ancakkulaklık için kullanmıyocam.Şöyle birşey düşündüm tabi nasıl olur bilemiyorum.Mevcut 2+1 sistemimde kullanmak istiyorum.2+1'in amfisinin çıkışına veyahut giriş katına bağlarsam seste bir güzelleşme bir canlanma olurmu sizce?
  • est. teşekkür ederim @zart. yok yahu basit bir devre. kullanıcı ayarlarına bir şey diyemeyeceğim. biraz zaman geçsin. burası hi-fi konumu lambalarda ilgi alanıma girer.
    @gökhan kardeş
    isteğin biraz zorlama bişi olur. nasıl bir 2.1? devrenin amacı belli kulaklık amplisi hem iyi hem zevkli dinlemesi.olacaksa eğer bir şey fullrange 93 db high efficiency 10-20W bir sürücü ile ses alabilirim.
    başka bir devrede düşünebilriz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.