Şimdi Ara

ATi'nin 40nm RV790 GPU'su 850MHz'i gördü, Mart ayında gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
4.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaklaşık yedi ay önce geçtiğimiz Haziran ayının sonuna doğru lanse edilen Radeon HD 4800 serisine güç veren RV770 kod adlı grafik işlem biriminin yerini alması beklenen ve 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan RV790 GPU'su için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İfade edilen yeni detaylara göre yeni GPU için saat hızı çalışmaları yapan AMD-ATi, en son 850MHz'e ulaşmayı başardı.

Daha önceki haberlerimizde AMD-ATi'nin RV790'da GPU hızını sabit turarak, bellek çalışma frekansını Qimonda'nın yeni GDDR5 bellek yongaları ile 3900MHz'e çıkarttığından bahsetmiştik. Son gelen bilgilere göreyse RV790 GPU'sunun çalışma gerilimini 1.24v'den 1.30v'ye yükselten firma, 850MHz'e ulaşarak RV770XT'ye göre GPU hızını 100MHz, bellek hızı ise 300MHz arttırmış oldu.

Saat hızları hakkında şu an için açıklanmış resmi herhangi bir detay olmasa da 40nm üretim teknolojisinin sağlayacağı termal avantajla RV790'ın, yerini alacağa RV770XT'den daha hızlı olacağı bir süredir konuşulmaktaydı. Radeon HD 4970 modelinde kullanılması beklenen GPU'nun A11 revizyonunda olduğu yani üretime çok yaklaştığı belirtiliyor çünkü hatırlanacağı üzere RV670, pazara A11 revizyonuyla giriş yapmıştı.

• amd-ati bunun x2 sinide hazırlayacak mı acaba?
  • Fazla hızlı gidiyorlar sanki.
  • Qimonda batmadı mı yahu?

Bu arada neden şu ramleri gıdım gıdım arttırıyorlarki... 3900 nedir birader 4000 yap gitsin işte.
  • 285 katili doğuyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: XivA

285 katili doğuyor :)
    Hd 4950-4970-4995x2 40nm ile Atinin hız yarışındaki yeni kozları bekliyoruz......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digiali -- 3 Şubat 2009; 19:13:22 >
  • çok iyi ... özel soğutuculu modeller GPU 875 mhz BELLEK 4200mhz yapar yollar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali277 -- 3 Şubat 2009; 19:11:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali277

çok iyi ... özel soğutuculu modeller GPU 875 mhz BELLEK 4200mhz yapar yollar
    40nm ye geçişte tek kar 100mhz olmamalı!!!! çok az göründü bana ayrıca verilen ekstra voltaj termal avantajını daha düşük ısıda çalışma yönünde engellyecektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

40nm ye geçişte tek kar 100mhz olmamalı!!!! çok az göründü bana ayrıca verilen ekstra voltaj termal avantajını daha düşük ısıda çalışma yönünde engellyecektir

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

Sadece hız olarak düşünmemek lazım büyük ihtimal daha yüksek shader değeri ile gelecekler......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Digiali -- 3 Şubat 2009; 19:18:09 >

• bu 40 nm ye geçişte , bu denli saat hızlarına yönelmeleri , sanki mimari açıdan küçülme dışında hiçbir yenilik yapmıcaklarmış kanısını oluşturdu bende. daha düşük hızlarla sergilediği performans yetmiyor ki bu denli artış söz konusu. açıkçası izelediği politikadan dolayı her zaman amd-ati nin tarafında olmama rağmen , bu dillerde dolaşan 49XX serisinden çok bişey beklemiyorum ben. sadece 48XX serisinin fiyatını düşürürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Digiali

quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

Sadece hız olarak düşünmemek lazım büyük ihtimal daha yüksek shader değeri ile gelecekler......

Alıntıları Göster
    ekstra bir seyle gelmesi lazim 850/900 olacaksa oc'li kartlarin standart olani cikacak demektir.

28 agustos

• nvidia dan 300 serisini beklemek en iyisi onlar baya iddaalı gelecek gibi;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: murettep

nvidia dan 300 serisini beklemek en iyisi onlar baya iddaalı gelecek gibi;)
    eğer sadece voltajla yapılan hızlandırma ise kötü
  • Aynı mimarinin biraz daha hızlı olanı galiba :)
  • 40nm üretim teknolojisi kullanıyor ve kart yeni bir seri değil de revizyon olarak çıkıyorsa bence 1ghz'i görmeli. En azında 1ghz'e çok yakın değerlerde olmalıydı. Hoşuma gitmedi açıkcası.
  • İSTESE 1.5 GHZ BILE BULUR bunlar danışıklı dövüş unutmayın.yawaş yawaş herşey.nası bi ara rd ram çıkarıp piyasadan topladıalr yok ettiler 800 mhz ram şuaanda ramlar 800 mhz düşünün biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: petsiyehable

İSTESE 1.5 GHZ BILE BULUR bunlar danışıklı dövüş unutmayın.yawaş yawaş herşey.nası bi ara rd ram çıkarıp piyasadan topladıalr yok ettiler 800 mhz ram şuaanda ramlar 800 mhz düşünün biraz
    SP sayısı 800 kalmayacak heralde?
  • ati bir süredir sağlam ilerliyor.. mimari aynı sadece üretim teknolojisi değişti. ne bekliyorsunuz ki anlamak mümkün değil.. yeni nesil gpu değil sonuçta sadece saat hızı artacak tabiki.. ve güç tüketimindeki termal iyileştirmeler vesaire... intelin tik-tak modeline döndü.. önce üretim teknolojisi ardından yeni nesil üretim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

ati bir süredir sağlam ilerliyor.. mimari aynı sadece üretim teknolojisi değişti. ne bekliyorsunuz ki anlamak mümkün değil.. yeni nesil gpu değil sonuçta sadece saat hızı artacak tabiki.. ve güç tüketimindeki termal iyileştirmeler vesaire... intelin tik-tak modeline döndü.. önce üretim teknolojisi ardından yeni nesil üretim...
    Millete kart beğendiremez oldular...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

ati bir süredir sağlam ilerliyor.. mimari aynı sadece üretim teknolojisi değişti. ne bekliyorsunuz ki anlamak mümkün değil.. yeni nesil gpu değil sonuçta sadece saat hızı artacak tabiki.. ve güç tüketimindeki termal iyileştirmeler vesaire... intelin tik-tak modeline döndü.. önce üretim teknolojisi ardından yeni nesil üretim...
    quote:

Orjinalden alıntı: Batuist

GTX 280'lerden sonra, GTX285'lerin gelmesi gibi. Daha ucuza daha yüksek performans.

Ben de eleştirilecek bir durum görmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coupant -- 3 Şubat 2009; 21:06:25 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.