- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Binalarda merkezi sistem geri geliyor ve Kombiler Tarih Oluyor mu?
113 Cevap19983 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7 Mesaj
3 Mayıs 2009; 1:36:39 

merkezi sistem ısınma daha ucuza gelıyor,
para toplanmasını bılmem ama tasarruflu oldugu kesın..

2063 Mesaj
3 Mayıs 2009; 10:00:47 

Merkezi sistemde millet zamlı ve en soğuk ayda 160 lira verirken kombide 527 lira aylık verdik çok memnunuz kafamız rahat denmiş daha ne denir ki

Tosh 55SV685

677 Mesaj
3 Mayıs 2009; 10:28:58 

quote:

Orjinalden alıntı: mastor1

Merkezi sistemde millet zamlı ve en soğuk ayda 160 lira verirken kombide 527 lira aylık verdik çok memnunuz kafamız rahat denmiş daha ne denir ki

Eee yani ne desek bos o zaman ya bende anlayamadım. Neredeyse merkezi sistemde adam butun kısı 527 nin biraz ustu bir rakama bitiriyor! Se_co arkadasımıza ise 527 lira aylık ucret geliyor kombi var, yinede kombi avantajlı diyecek neredeyse...
Sormak lazım;

1- Asgari ucret ne kadar?
2- Siz kombinizi o ayda 20 gun bile kapatsanız yani 10 gun acık bıraksanız diger sistemde hep acık kalsa siz yine 173,91 TL on gunluk ortalama odeyecektınız oysa adam bir ay ısnıyor.

Ben sizin dairedeki kombi mantıgını anlayamadım ama 527 BOTAS a aylık verecegıme kombiyi 30 gun kapalı tutar baska cozum bakardım hoscakalın... Yani mastor1 arkadas gibi bende sizi anlamakta gucluk cekiyorum kombili sistem sizce daha mı mantıklı sizce?

230 Mesaj
3 Mayıs 2009; 13:08:38 

Se_co'yu anlamayan tek ben değilmişim en azından buna sevindim:D:D

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

2750 Mesaj
3 Mayıs 2009; 14:27:46 

ben yukarda demiştim avatajlı diyeceğim kombiye ama ev yalıtımlı olduğu zaman herhangi bir problem çıkarmaz tabi o 527 değilde bizim her sene 300-400 gibi yüksek rakama alıştığımız için 127 milyon zamlı hali gelmiş doğalgaza.. iyide arkadaşlar ben o paraya memnunuz rahatız demedim ki.. biraz daha okursanız o metin varsa söyleyin.

bu arada merkezi sistemde daha avantajlı ve daha kara geliyor çünkü tek kazan ile ısınıyorsunuz bu kazanlar genelde dış hava sensörüne göre ayarlanıyor ona göre otomatikman yanıyor fakat doğalgaz merkezi sistemde ucuza geliyor fakat diğerleri öyle değil.
kömürde mesala görevlinin kazanla ilgilenmesi şart.
fuel-oil zaten kazık biliyorsunuz.

kombili sistem merkezi sistemle uğraşamam yok ben ne yapacam evde durmuyoruz vs diyenler için avantajlı fakat genelde evde oturanlar için oluyor ama merkezi sistem iyi ama apartmanda hepsi parasını ödüyorsa sorun olmaz.. apartmanda kavga etmektende,milletin çenesini çekemem diyenler için kombi iyi demiştim orda.. iyide ben 527 ye rağmen zaten avantajlı demedim.
normalde öyle giderse mecburen sobaya dönüş yapacağız..

biliyorsunuz yeni yapılan apartmanlarda baca olmadığı için mecburi kombi kullanıyoruz.. düşünebiliyormusunuz daha ilk geldiğinde çok yakmamıza rağmen en yüksek fatura 285 ti dimi.. şimdi aldı başını gidiyor bu arada doğalgaz indirimi gelecekmiş diyorlar ama indirim olsa bile kışa doğru tekrar zamlanır..

asgari ücretle çalışanlar çoğu kombiyi yakmıyor.
ya yaksa akşam yakar bir iki saat sonra güm..
biz yaksak eskiden 60-70 rahat yakardık şimdi 40-45 ama gene değişen yok. 425 lira fatura geliyor.. buna ben iyi diyemem en iyisi kömür.
ama kömürdede uğraşması var ama ben uğraşırım benim için sorun değil.
asgari ücret zaten biliyorsunuz ki 400-500 küsür.
o 500 lira ile ancak elektrik,su vs derken doğalgazın borca girer örnek teyzem asgari ücret üzerinden emekli maaşı alıyor kombisi 10 gün kapalı akşamleyin 38 de yakmasına rağmen fatura kazık 225 en düşük ayarda bile..

ve bizim apartman önceden yapılırken merkezi sistem döşenmediği için o gelen 527 ile kombiye devam mecburiyiz çünkü.. başka ısıtma kaynakları örnek ufo(almanızı önermem önünü ısıtıyor yanlar buz),klima iyide onunda A sınıfı olanlarını almak zorundasınız elektrik tüketimi bakımından ama klimada arçelik,vestel,beko vs onlar alınmaz..

baca yok.. soba kuramadığımız için ne yapacaksın soğukta kalana kadar elektrik sobası yaksan bu sefer yüksek elektrik faturaları çabası..

merkezi sistemi sonradan döşenemeyeğine göre? ne yapacaksın zamlı halinde bile kombiyi kullanmak zorundayız.. ister kapat battaniye altında dur sıcak suyu aç gene aygazını kullan 100 kağıt..
yazın aygaz yakılır,sıcak su kullan kaloriferleri yakmadan düşünebilirseniz 15-25 kağıttı daha zam gelmeden öncekinde şimdi ne oldu 70 ten aşağı düşmez oldu.
kafamız rahat oh demedim orda direk merkezi sisteme geçtim kombiye neden avantajlı dediğim orada açıklanmış

ve dediğim gibi merkezi sistem iyi olabilir ama sistem düzenli döşendikten sonra birde apartmandakilerin hepsi sorunsuz insanlar olduğu zaman herhangi bir sorun çıkarmaz neden ben bireysel sistem dedim?
bir apartmanı düşün..
2 kişi yok.. evde durmuyor adam vanayı kapatmadan gider bir iki petek açık kalır.. sonra ondan para isteyeceksiniz bu seferde bu olmadı,haydi diğeride diyecek fazla gelmiş
50 milyon zarar..

apartmanla uğraşmak kolay değil.

ve dediğim gibi merkezi sistem apartmanı düşündürüyor yoksa bizler gibi insanlara kalsa biliyorsunuz milletimiz toplu yaşamada uyum sağlamayadı ondan bizim gibi insanlara en çok kombi avantaja geliyor niye dersen ben çekememem aidat vs ödeyemem.. diyenler gibi.

aslında merkezi sistem daha avantajlı daha kara geliyor o yüzden merkezi sistem iyi. fakat kombi neden avantajlıya diyebilirdim çünkü bizim gibi insanlarımızın toplu yaşama uyum sağlayamadığı sürece merkezi sistem bu devirde zor döşenir..

söyle düşüneyim ben çok rahat konforlu ısınıyorduk fakat apatman derki tam iki sene sonra kombiye dönüş yapalım uğraşamayız böyle..

ve kazan aşağıda çürümeye kalıyor o yüzden kombi millete rahat geliyor bize böyle 527 ile zamlı halde birde o 60-50 falan yakmamıza rağmen ev iyi-soğuk değişiyor..

yakında merak etmeyin doğalgazımızı bile keserler..
türkiyede bizim doğalgaz kaynağımız yok doğalgazı kazık hali ile rusyadan alıyoruz biliyoruz hepimiz.

hayır birde apartman yapılırken mütaahhitler kombi sistemi döşeyip bırakıyorlar..
tabi en kazık faturalar ile kombi kullanmak bize düşüyor.. çoğu milletimize bakarsak bacası olan gene iyi..
sobayı kuruyor oh..

ama biz ne yapıyoruz en kazık faturarlarlara rağmen milletin çenesini çekmek durumuna göre düşünebilirsem avantajlıya geliyor.. o yazdığım mesajı biraz eksik yazdığımın farkındayım.
fakat baca yok,
kombiyi kapatıpta duramayıp yakarsan mecbur ödeyecen 527 yi.. sonradan baca yapılırsa iyi olucak o belediyemiz.. bacaları bile yasaklamış.. bakarsanız o yüzden mecbur kombi,doğalgaz kullanmaya mecbur kalıyor millet biz düşünüyoruzki temiz,rahat ama yok yok..
biz 600 milyon maaş yani işi,gücü meslek sahibi olamayanlar asgarı ücret üzerinden maaş alıyor kombi yanıyor ve 250-300 milyon fatura geliyor geri kalanda diğer faturalar çabası.

böyle zamlar gittiği sürece oh kafam rahat diyemem demedimde ve bundan sonra rahat olamayız artık.. o zamlı gelen fatura bundan sonra artacaktır..
genelde merkezi sistem üzerinde durmuştum.

birde bu zamlardan sonra en iyisi kömür demiştim onda tek soba ile ortalığı ısıtmaya çalışıyorsun bu seferde kömür kazık geliyor tıpkı doğalgaz gibi düşünebilirsiniz ama sobayı doğru dürüst yakamazsan tabi kömür boşa gider.. kömürün tonu olmuş zaten 600-800 liraya denk getiriyor..
Soba kullanmak her milletin harcı değildir.
turbo sobalarda 2 faraş kömür sana yetiyor.. bacasını kapattığın zaman kor halinde o zaman 3-4 saat daha yetiyor sana.. ama kovalı sobalarda uyuyan soba olması lazım
kombi mantığında biz anlamış değiliz 527 gelmiş.. ben sanki yazdım orda oh kafam rahat yok bilmem ne onu bile demedim sadece faturayı söyledim neden kombi avantaja geliyor o bizim gibi insanlarımızın toplu yaşama alışamadığı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Se_co -- 3 Mayıs 2009; 15:11:06 >

Sistem Özellikleri;
İntel Pentium4 2,39-2,40 GHZ İşlemci,Kingston 1 GB DDR-400 MHZ Ram,120 GB HDD,256 MB Palit Geforce FX5500 Ekran kartı,Arçelik kasa,TP-LINK WD8961 modem- Samsung P2250 21,5 Full HD monitör
Diğer Elektronikler;
Nokia E72 Cep telefonu,70 Ekran Arçelik Televizyon-Goldmaster HD1090 PVR(Twinbox) uydu alıcısı-YUMATU 37 Ekran TV-Taplin 19000CI Starlight uydu alıcısı

230 Mesaj
3 Mayıs 2009; 21:53:16 

Yaw bizim de burda derdimiz zaten hali hazırda kombisi olanlara atın kombileri kurun merkezi sistem çalıştırın değil ki. Ha isteriz böyle bir şey olsun ama karlı olmayabilir bile böyle bişey, sonuçta yapacağınız yatırım bina ömrü ile alakalı.

Biz diyoruz ki normalde kombiye göre merkezi sistem daha iyi. Neden daha iyi, Tek merkezde sıcaksu üretiliyor, ilgili yerlerlere dağıtılıyor, onlarca cihazın verimi işin içine girmiyor.

Ha isteriz ki belediyenin biri gelsin bir tesis yapsın orda şehir çöplerini kalitesiz linyit yaksın , bölgesel ısıtma yapsın, sıcaksu hatları evlere gelsin doğal gaz hattı yerine.Hem sbiz yok kombiydi yok kazancıydı işinden kurtulalım, hem filtrasyon iyi olacağından çevre kirlenmesin hem de ucuza ısınalım.

Burada benim yazdıklarım yeni yapılacak binalara yönelik şeyler. Eğer apartman kuruyorsanız yalıtımı doğru düzgün yapın, merkezi sistem döşeyin.Hatta siteler kuruluyorsa oralara ufak bölgesel ısıtma sistemleri kurulsun. Bugun çoğu üniversite kampüsü böyle ısınıyor, merak eden gitsin universitesinin ısıtma merkezini gezsin, ne kadar güzel bişi olduğunu görürsünüz o zaman:D:D

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

2063 Mesaj
4 Mayıs 2009; 16:13:17 

Zaten yönetmeliğe göre zorunluluk geliyor bundan sonra bina proje ruhsatı alırken herşey belli olacak bina kullanım alanı 1000 metrekareden büyükse tesisat merkezi sisteme göre inşa edilecek. Sonradan kafasına göre karar alıp kombiye geçtik merkeziye geçtik diye bir şey söz konusu olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 4 Mayıs 2009; 17:15:44 >

Tosh 55SV685

2063 Mesaj
17 Kasım 2009; 15:35:35 

Hayırlı ve Uğurlu Olsun:

Yeni binalarda kombiler tarih oluyor, merkezi ısıtma başlıyor

Türkiye'de 5 Aralık'tan itibaren inşa edilecek binalarda merkezi ısıtma sistemi zorunlu hale gelecek. Bu uygulama ile yıllık 2 milyar dolar tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği, 5 Aralık 2009 tarihinden itibaren düzenlenerek uygulamaya giriyor.

Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği (KBSB) Başkanı Ali Eren, yönetmeliğin 1000 metrekare inşaat alanını geçen tüm binaları etkileyeceğini söyledi. Eren, şu sıralar yönetmeliğe son şeklinin verildiğini vurgulayarak; BEP yönetmeliği şu anda Başbakanlık’ta son düzenlemelerin yapıldığı aşamada. Sayın Başbakanımız için enerji verimliliğinin büyük önem taşıdığını göz önünde bulundurarak, yönetmeliğin doğalgazda tasarrufu ön plana alan değişikliklerle yürürlüğe girmesi için gereken tüm hassasiyetin gösterileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

KOMBİDE AVRUPA'NIN İKİNCİ PAZARIYIZ
Ali Eren, yönetmelik çerçevesinde, yeni yapılan 1.000 metrekare ve üzerindeki binalarda merkezi ısıtma sisteminin zorunlu hale getirilmesinin büyük önem taşıdığını ve verimli enerji kullanımı açısından büyük bir adım olduğunu belirterek, bu uygulamanın özellikle ekonomik anlamda bir rahatlama sağlayacağının altını çizdi.

Eren; “1989 yılında Türkiye’nin doğalgaza geçmesi ile birlikte, bireysel ısınma sistemleri, yani kombiler, hızla Türkiye pazarına girerek, yaygınlık kazandı. Avrupa ülkelerinde CO2 emisyonlarının düşürülmesi ve gaz tasarrufu amacı ile merkezi ısıtma sistemleri ile ilgili düzenlemeler yapılırken, Türkiyede trend tersine ilerleyerek konvansiyonel kombi satış rakamları ile Avrupa’nın ikinci büyük pazarı konumuna geldi” şeklinde konuştu.

Türkiye de her yıl yaklaşık 600 bin yeni konut ihtiyacı olduğunu belirten Eren, yılda ortalama 400 bin adet yeni konut inşaatı yapılacağı varsayımı altında bile bu binalarda merkezi ısıtma sistemi kullanılması ile yıllık 500 milyon Dolar tutarında tasarruf elde edileceğini bildirdi.

Eren; “BEP yönetmeliğinde yer alan merkezi sistem zorunluluğunun mevcut binaları da kapsayacak şekilde düzenlenmesi durumunda söz konusu tasarruf 4 katına çıkarak, ülke ekonomisine her yıl 2 milyar dolar katkı sağlayacak.” dedi.

KOMBİLER DAHA FAZLA TÜKETİYOR
Ali Eren, 2008 yılı sonu itibarı ile Türkiye’de çalışır durumda 5.3 milyon adet kombi bulunduğunu ve her yıl yaklaşık 500 bin adet kombi satıldığını söyledi. Eren, "Kombi ısıtma sistemleri, merkezi sistemlere oranla yüzde 10-30 oranında daha fazla doğalgaz tüketiyor. Bu fark yıllık ortalama 1 milyar dolara denk geliyor. Hali hazırda kullanılan kombilerin 500 milyon dolar tutarında bakım masrafını ve her yıl 500 milyon dolarlık yeni kombi satışını da göz önüne aldığımızda, ülke olarak mevcut sistemde yıllık zararımızın 2 milyar dolar olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

güncellenme zamanı 14.21 | 17.11.2009 Milliyet.com.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 17 Kasım 2009; 15:41:24 >

Tosh 55SV685

2750 Mesaj
17 Kasım 2009; 22:14:28 

Şimdi birşey merak ettim yeni yapılacak konutlarda atıyorum 90 metrekare bir daireli çift daire sistemli bir 3 katlı bina dikilecek ve bunlardamı merkezi sistemli olacak?

yoksa belli bir metrekarenin üzerindekilermi?

bir cievaplayabilirmisiniz.

Sistem Özellikleri;
İntel Pentium4 2,39-2,40 GHZ İşlemci,Kingston 1 GB DDR-400 MHZ Ram,120 GB HDD,256 MB Palit Geforce FX5500 Ekran kartı,Arçelik kasa,TP-LINK WD8961 modem- Samsung P2250 21,5 Full HD monitör
Diğer Elektronikler;
Nokia E72 Cep telefonu,70 Ekran Arçelik Televizyon-Goldmaster HD1090 PVR(Twinbox) uydu alıcısı-YUMATU 37 Ekran TV-Taplin 19000CI Starlight uydu alıcısı

677 Mesaj
17 Kasım 2009; 22:19:05 

quote:

Orijinalden alıntı: Se_co

Şimdi birşey merak ettim yeni yapılacak konutlarda atıyorum 90 metrekare bir daireli çift daire sistemli bir 3 katlı bina dikilecek ve bunlardamı merkezi sistemli olacak?

Sorunuzun cevabı bir ustundeki mesajda var dikkatinizden kaçmış;

mastor1 arkadasın yazısında geçiyor:

KOMBİDE AVRUPA'NIN İKİNCİ PAZARIYIZ
Ali Eren, yönetmelik çerçevesinde, yeni yapılan 1.000 metrekare ve üzerindeki binalarda merkezi ısıtma sisteminin zorunlu hale getirilmesinin büyük önem taşıdığını ve verimli enerji kullanımı açısından büyük bir adım olduğunu belirterek, bu uygulamanın özellikle ekonomik anlamda bir rahatlama sağlayacağının altını çizdi.

2063 Mesaj
18 Kasım 2009; 8:58:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Se_co

Kaba bir hesapla net 90m2 > Brüt 100 m2 x 6 daire dersek = 600 m2 oturma alanı olduğundan 1000 m2 nin altında kalıyor, merkezi sistem mecburiyeti yok.

Fakat: 5-6 kattan ve 120 m2 çift daireden > 1500 m2 den aşağı bina pek fazla yapılmadığına göre bundan sonra kombiciler bayağı üzülecek.

Tosh 55SV685

836 Mesaj
18 Kasım 2009; 15:53:24 

Nasil olsa bosuna olacak yazmayayim diyordum ama bu konu ciddiye bindikce beni cok rahatsiz ediyor, Bari yazayimda icimde kalmasin.

Bildigimiz kombilerde, ozellikle yogusmali olanlarda verim zaten % 100 e cok yakin. Yakilan dogal gazin tasidigi kimyasal enerjinin hemen hemen hepsi isi enerjisine donusturulup isitilacak ortama verilebiliyor. Bu dogalgazi kombi yerine merkezi sistemde kullanip cok daha fazla bir verim degeri saglamak bu kainatta mumkun degil. Zaten merkezi sistem denen seyde ya ayni sisteme sahip buyuk bir kombi yada yanayana konmus cok sayida evde kullandigimiz kombilerden ibaret. Birde Merkezi sistemde yanma olayi isitilacak ortamdan uzakta gerceklestigi icin isitilan suyun evlere borularla tasinmasi sirasinda olusacak isi kayiplari ve bu suyu borularda pompalarken pompanin yakacagi elektrik sarfiyatida goz onune alininca merkezi sistemin daha verimli olacagini dusunebilmem mumkun degil.

Hatta bazi durumlarda merkezi isitma dahada verimsiz hale gelecek. Bir ornek vereyim. Yazin gece kalktiniz banyo yapacaksiniz. Merkezi sistem soguk sekilde beklerken siz sicak suyu acinca calismaya basladi. Once kendini isitacak, sonra yoldaki borulari isitacak, sonrada siz dusunuzu alacaksiniz. Su isinana kadar akan su bir israf, sizin isiniz bitincede borularda kalan o kadar sicak bir baska israf. Bunuda suyu acan odese ne olur, herkes odese ne olur? Adalet, tasarruf bunun neresinde ?

Bana yine devlet-hukumet katinda birileri baski yapti ve isini yuruttu gibi geliyor. Kazancilar birligimi nedir bir birlik bu konuda cok aktif. Daire kombisini yasaklamak merkeziyi mecbur tutmak niye, ikiside serbest olsun, bizim vatandas zaten isini bilir, gerekirse sifir mercedesine tup taktirir.

Birde avrupanin onde gelen kombi pazari olmak var. Bu gayet normal cunku avrupada bizdeki kadar yeni ev yapilmiyor, avusturyada bir mimar arkadasim var, sinek avliyoruz diyor. Nufus artmiyor, herkes zaten mimarisi isitmasi vesairesiyle duzgun binalarda oturuyor. alacaklari kombiyi, merkeziyi bastan almislar is bitmis. Bizde ise hala daha odun, komur yaniyor daha dogal gaz sehirlerimize yeni yeni yayiliyor, tabiiki kombide buyuk pazar olacagiz. Bu avrupalilar kombi almiyor merkezi aliyorda kombiyi sadece bize kakaliyor demek degilki.

Bu gunlerde orta direkten bir mahallede 20 daireli bir apartmanda en az iki uc daire maasini alamiyor, zaten geriside gecim sikintisi icinde. Evdeki kombi bozulsa adam evde paltoyla idare edecek. Ama merkezi sistem gelirse kaloriferi kapatsada yine genel giderden merkezi sistem isletme ve tamir masrafi odeyecek.

Apartmanindaki merkezi sistem iptal edilipte kombiye gecince pisman olan kac kisi var ? Eger enerji tasarrufu icin birseyler yasaklanacaksa sizinde bildiginiz gibi sirada bundan once gelecek cok sey varki zaten bu bir tasarruf saglamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 18 Kasım 2009; 16:27:24 >

cengizumur nick'imdir, adim degildir, bana boyle veya istediginiz sekilde hitabedebilirsiniz.

6718 Mesaj
18 Kasım 2009; 21:06:55 

Bende şunu yazmak istiyorum..Isınma maliyeti olarak merkezi sistem her zaman ekonomik..Çünkü bütün bina ısınıyor...Kombide alt katın boş ise birde dairenin etrafı açık ise yak gazı dur....Isınacagım diye.....Bu konuda en büyük avantaj kombide müstakilsin kimseye baglı değilsin..Suyunu istediğin sıcaklıkta kullanma hakkın var...İstediğin ay hafta gün gece istediğin sıcaklıkta kombi yakma imkanın var....Merkezi sistemde yöneticinin buyruğu ve kapıcının keyfi ne bağlısın....En önemli zorluk ise adam kılığında gelip ev kiralayıp babam hasta, anam öldü, çok sıkışık durumdayım bir ay sonra vereceğim deyip 6 ay aidat, kira ,yakıt parası vermeden dairede oturup sonra defolup giden şahsiyetsiz asalak insanlar.....Ev sahipleriyle yönetimi birbirlerine düşman edecekler...Buda işin en kötü yanı.... Ver icraya uğraş dur. Kaç tane borçlusu var ? Sana sıra kaç yıl sonra gelecek ?......Adresini bulursan ne mutlu sana.....Bulamadın....6 aylık kira gitti...Birde aidatlarını öde..Eletrik parasını öde..Sıcak su parasını öde.....Birde yakıt parasını öde.....Kapıdaki saat sökülür...yeni abonelik için borcu sıfırla derler...........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 25 Eylül 2010; 8:06:04 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

2750 Mesaj
18 Kasım 2009; 21:54:40 

quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

Nasil olsa bosuna olacak yazmayayim diyordum ama bu konu ciddiye bindikce beni cok rahatsiz ediyor, Bari yazayimda icimde kalmasin.

Bildigimiz kombilerde, ozellikle yogusmali olanlarda verim zaten % 100 e cok yakin. Yakilan dogal gazin tasidigi kimyasal enerjinin hemen hemen hepsi isi enerjisine donusturulup isitilacak ortama verilebiliyor. Bu dogalgazi kombi yerine merkezi sistemde kullanip cok daha fazla bir verim degeri saglamak bu kainatta mumkun degil. Zaten merkezi sistem denen seyde ya ayni sisteme sahip buyuk bir kombi yada yanayana konmus cok sayida evde kullandigimiz kombilerden ibaret. Birde Merkezi sistemde yanma olayi isitilacak ortamdan uzakta gerceklestigi icin isitilan suyun evlere borularla tasinmasi sirasinda olusacak isi kayiplari ve bu suyu borularda pompalarken pompanin yakacagi elektrik sarfiyatida goz onune alininca merkezi sistemin daha verimli olacagini dusunebilmem mumkun degil.

Hatta bazi durumlarda merkezi isitma dahada verimsiz hale gelecek. Bir ornek vereyim. Yazin gece kalktiniz banyo yapacaksiniz. Merkezi sistem soguk sekilde beklerken siz sicak suyu acinca calismaya basladi. Once kendini isitacak, sonra yoldaki borulari isitacak, sonrada siz dusunuzu alacaksiniz. Su isinana kadar akan su bir israf, sizin isiniz bitincede borularda kalan o kadar sicak bir baska israf. Bunuda suyu acan odese ne olur, herkes odese ne olur? Adalet, tasarruf bunun neresinde ?

Bana yine devlet-hukumet katinda birileri baski yapti ve isini yuruttu gibi geliyor. Kazancilar birligimi nedir bir birlik bu konuda cok aktif. Daire kombisini yasaklamak merkeziyi mecbur tutmak niye, ikiside serbest olsun, bizim vatandas zaten isini bilir, gerekirse sifir mercedesine tup taktirir.

Birde avrupanin onde gelen kombi pazari olmak var. Bu gayet normal cunku avrupada bizdeki kadar yeni ev yapilmiyor, avusturyada bir mimar arkadasim var, sinek avliyoruz diyor. Nufus artmiyor, herkes zaten mimarisi isitmasi vesairesiyle duzgun binalarda oturuyor. alacaklari kombiyi, merkeziyi bastan almislar is bitmis. Bizde ise hala daha odun, komur yaniyor daha dogal gaz sehirlerimize yeni yeni yayiliyor, tabiiki kombide buyuk pazar olacagiz. Bu avrupalilar kombi almiyor merkezi aliyorda kombiyi sadece bize kakaliyor demek degilki.

Bu gunlerde orta direkten bir mahallede 20 daireli bir apartmanda en az iki uc daire maasini alamiyor, zaten geriside gecim sikintisi icinde. Evdeki kombi bozulsa adam evde paltoyla idare edecek. Ama merkezi sistem gelirse kaloriferi kapatsada yine genel giderden merkezi sistem isletme ve tamir masrafi odeyecek.

Apartmanindaki merkezi sistem iptal edilipte kombiye gecince pisman olan kac kisi var ? Eger enerji tasarrufu icin birseyler yasaklanacaksa sizinde bildiginiz gibi sirada bundan once gelecek cok sey varki zaten bu bir tasarruf saglamaz.

sağolasınız açıklamalar için zaten bende merkezi sisteme sıcak bakmıyorum paran yok kapat kombiyi otur ama yanlız merkezi sistemde rahat rahat ısınmak var ama yanlız aidatı var yakıt parası var tamir masrafı var..(kalorifer kazanı bakımı,tamiri vs)
sıcak su olayını bilmem merkezi sistemde ama bir üssteki arkadaşın dediği gibi ise o zaman sakat iş diyorum.. kombide çnükü iki üç saniye sonra sıcak su geliyor.
ama öbür türde aşağıda kazan yanacak iyice yancak suyu ısıtıcak ordan borular vasıtası ile sana ulaşacak uzun bir zaman alır diyorum.

Sistem Özellikleri;
Diğer Elektronikler;

2063 Mesaj
19 Kasım 2009; 9:05:36 

Birkaç nokta:

- Bu yönetmelik 5 aralık 2009 sonrasında yeni inşa edilecek binalar için geçerli yani şu anda kombi kullanan kişilere etkisi yok.

- Merkezi sistem kötüdür kimse para ödemez istendiği gibi ısınılmaz diye toptancılık doğru değil.

- Eski kömürlü kazan kapıcı yakarsa yanar yönetici kapatırsa söner şeklinde düşünmeyin Yeni merkezi sistem projeleri çok daha gelişmiş otomatize olacak.

- Her daireye ısıtma ve sıcak su sayaç sistemi konulacak para ödemeyenin suyu ısıtması kesilecek aynen elektriği kesildiği gibi.

- Sıcak geliyorsa kısacaksın soğuksa açacaksın, istediğin saate göre otomatik programlı olabilir, ama ısındığın kadar sayacın yazdığını ödeyeceksin

- Merkezi sıcak su için musluğu açın kazan yansın diye bir şey yok, devamlı sıcak su dolu bir depo yani eşanjör var, ayrıca sıcak su geri dönüş sistemiyle sürekli devir halinde dairenizde musluğu açtığınızda hazır olabilir , örnek: otellerdeki sistemler.

Herşeyin çaresi var fakat bedelini siz ödemek şartıyla tabiki.

Ne demiş Napolyon ? p. p.. p...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 19 Kasım 2009; 9:34:22 >

Tosh 55SV685

194 Mesaj
19 Kasım 2009; 10:58:44 

İnsanlarımızın kaçırdığı nokta yeni nesil merkezi ısıtma sistemlerinin eskilerden çok farklı bir mantıkla çalışması. Eskiden 20 daireli bir binada aylık 2000TL doğalgaz parası geldi mi bunu 20 ye bölüp dairelerden tahsil ederler. En iyi ihimalle petek uzunluğuna veya m2 ye göre tahsilat yaparak adil bir aidat paylaşımı yapmaya çalışırlardı. Şu anki sistemler çok farklı. Her daire girişinde dairede ısıtma amaçlı kullanılan suyun enerji değerini ölçen kalorimetre adlı cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar üzerinde kullandığınız enerji miktarı doğalgaz sayacı gibi kaydeder. Sayaçtan okunan değere göre ne kadar su geçmişse o kadar para ödersiniz. Bazı modelleri ise online merkezi bilgisayar bağlantılıdır ve her dairenin tüketim miktarı ay sonunda merkezi bilgisayarda otomatik olarak görünür ve buna göre fatura çıkarılır. İki durumda da siz kullandığınız enerji kadar para ödersiniz. Öyle yönetici açtığında ısınırız kapattığında donarız mantığı olmaz. Sistem dış sıcaklık belli bir değerin altına düştüğünde otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu sistemlerin uygulandığı binalarda kat arası yalıtımlarının da yapılması gereklidir. Bu sayede siz alt veya üst kattaki yakmasa dahi onun dairesini ısıtmazsınız. Sadece kendi evinizi ısıtırsınız. Konya da bir yakınımın oturduğu sitede anlattığım uygulamanın aynısı mevcut. Kışın en soğuk zamanlarında kaloriferlerin çok azını açtığını söylediği halde evleri fırın gibiydi. Dış cephe zaten yalıtımlı. Kat araları da yalıtıldığında dairenin ısı kaybı çok azaldığı için ısıtma gereksinimi ortadan kalkıyor. Bu nedenle bu tarz sistemlerin zorunlu hale getirilmesi bence yakıt tasarrufu açısından olumlu bir gelişme. Ama dediğim gibi eski nesil değil yeni nesil merkezi ısıtma sistemleri ile. Örnek aşağıdaki linkte mevcut.

http://www.alarko-carri....asp?ID=ACU&UrunKodu=96

836 Mesaj
19 Kasım 2009; 11:20:05 

quote:

Orijinalden alıntı: mastor1

- Merkezi sıcak su için musluğu açın kazan yansın diye bir şey yok, devamlı sıcak su dolu bir depo yani eşanjör var, ayrıca sıcak su geri dönüş sistemiyle sürekli devir halinde dairenizde musluğu açtığınızda hazır olabilir , örnek: otellerdeki sistemler.

Konfor icin evet ama bu devir halindeki su bedavaya isinip, bedavaya pompalanmiyor. Nerede kaldi tasarruf ?

cengizumur nick'imdir, adim degildir, bana boyle veya istediginiz sekilde hitabedebilirsiniz.

2063 Mesaj
19 Kasım 2009; 11:39:49 

quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

Konfor icin evet ama bu devir halindeki su bedavaya isinip, bedavaya pompalanmiyor. Nerede kaldi tasarruf ?

Hiçbir şey bedava değil ama o kadar da kötü değil:

- Sıcak kullanma suyu sirkülasyonu için ufak tip sirkülasyon pompası 1 apartman için yeterli, yani 1 kombideki kadar pompa yeterli oluyor harcadığı elektrik masrafını 20 daireye bölün.

- Sıcak su eşanjörü ve boruların izolasyonu gerektiği gibi yapıldığında verimli bir sistem

Tosh 55SV685

836 Mesaj
19 Kasım 2009; 12:08:22 

quote:

Orijinalden alıntı: makineman

İnsanlarımızın kaçırdığı nokta yeni nesil merkezi ısıtma sistemlerinin eskilerden çok farklı bir mantıkla çalışması. Eskiden 20 daireli bir binada aylık 2000TL doğalgaz parası geldi mi bunu 20 ye bölüp dairelerden tahsil ederler. En iyi ihimalle petek uzunluğuna veya m2 ye göre tahsilat yaparak adil bir aidat paylaşımı yapmaya çalışırlardı. Şu anki sistemler çok farklı. Her daire girişinde dairede ısıtma amaçlı kullanılan suyun enerji değerini ölçen kalorimetre adlı cihazlar mevcuttur. Bu cihazlar üzerinde kullandığınız enerji miktarı doğalgaz sayacı gibi kaydeder. Sayaçtan okunan değere göre ne kadar su geçmişse o kadar para ödersiniz. Bazı modelleri ise online merkezi bilgisayar bağlantılıdır ve her dairenin tüketim miktarı ay sonunda merkezi bilgisayarda otomatik olarak görünür ve buna göre fatura çıkarılır. İki durumda da siz kullandığınız enerji kadar para ödersiniz. Öyle yönetici açtığında ısınırız kapattığında donarız mantığı olmaz. Sistem dış sıcaklık belli bir değerin altına düştüğünde otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu sistemlerin uygulandığı binalarda kat arası yalıtımlarının da yapılması gereklidir. Bu sayede siz alt veya üst kattaki yakmasa dahi onun dairesini ısıtmazsınız. Sadece kendi evinizi ısıtırsınız. Konya da bir yakınımın oturduğu sitede anlattığım uygulamanın aynısı mevcut. Kışın en soğuk zamanlarında kaloriferlerin çok azını açtığını söylediği halde evleri fırın gibiydi. Dış cephe zaten yalıtımlı. Kat araları da yalıtıldığında dairenin ısı kaybı çok azaldığı için ısıtma gereksinimi ortadan kalkıyor. Bu nedenle bu tarz sistemlerin zorunlu hale getirilmesi bence yakıt tasarrufu açısından olumlu bir gelişme. Ama dediğim gibi eski nesil değil yeni nesil merkezi ısıtma sistemleri ile. Örnek aşağıdaki linkte mevcut.

http://www.alarko-carri....asp?ID=ACU&UrunKodu=96

Yukarida bu konu defalarca aciklandi. Kullandigin kadar ode sistemini burada kimsenin kacirdigini zannetmiyorum.

Kullandigin kadar ode sistemini biliyoruz. Iyi isi yalitiminin onemini ve daireler arasinda ve hatta ayni daire icinde odalar arasindaki yalitimin onemi ve tasarruf uzerine etkilerinide biliyoruz. Bunlari acikladiktan sonra tasarruf sebebi olarak merkezi isitma sistemini gostermenizi anlayamadim.

Profilinizde yuksek makine muhendisi oldugunuzu goruyorum, ben sadece makine muhendisiyim. "Bir tanidigimin evi yeni odeme sistemli merkezi sisteme sahip cok az yakit parasi geldi" gibi anekdotal bilgiler yerine sizinle biraz daha makine muhendisi gibi konusmak ve bilgilerinizden faydalanmak isterim.

Bu konudaki ilk postumda evdeki kombilerin zaten %100'e vara verimi oldugunu, daha baska bir sistemle bu verimi dahada arttirmanin cok mumkun olmadigini anlatmaya calistim. Kazancilar dernegi baskaninin soyledigi gibi %30 gibi bir verim artisi zaten enerji muhendisligini bilen birinin soylememesi gereken bir laf. Bu termodinamigin birinci kuralina ters.

Birde isi enerjisini kullanilacagi yerin uzaginda yani merkezi kazan dairesinde uretip, kullanilacagi dairelere iletimi sirasinda mecburen var olan kayiplardan bahsettim. Dolayisiyla kombili sistemin bu acidan merkezi sisteme gore tasarruf konusunda bir artisida var, merkezi sistemin yeni sistem yani kullandigin kadar ode sistemine sahip olmasida bunu degistirmemeli. Bunun disindada iki sitem arasinda bir verim farki goremiyorum. Kacirdigim nokta nedir ?

Birde genel olarak yeni merkezi isitmali, yani yeni odeme sistemli binalar ayni zamanda iyi isi yalitiminada sahip. Bu yalitimin sagladigi tasarruf yeni merkezi sisteme malediliyor gibi.

2063 Mesaj
19 Kasım 2009; 12:33:45 

Fikirlerimizi açıklayalım ama tartışmayı kişiselleştirmeden devam etmekte fayda var,

Benim aklıma birkaç soru takılıyor

- Yalıtım konusunu hariç tutarsak zaten her durumda yapılması lazım

- Gerçekten 100% verimli yanan kombi genelde kaç kişide var

- Güncel Merkezi kazanların verimi kombilerden aşağı mı?

- Yoğuşmalı merkezi kazanlar yok mu?

- Merkezi kazan binanın dışında değil içinde dolayısıyla iletim kaçak ısısı binanın içinde kalıyor

- Kaliteli yapılmış merkezi sistem kullanıcıları gerçekten daha az ödediler

Tosh 55SV685

512 Mesaj
19 Kasım 2009; 14:43:10 

kazan kullanılan binalarda sıcak su olayı nasıl oluyor? ve ocak gazı kullanımı birde illaki birinin ilgilenmesimi gerekiyor acaba sonucta bizim binada 12 daire var ve kapıcı yok tesisatı kurduk diyelim kapıcıda calısması gerekirse hic ekonomik değil ozaman bizim tarz binalar icin ama yönetmeliğe göre istenilen sınırı asıyoruz m2 olarak

"Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür.
Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir."

2063 Mesaj
19 Kasım 2009; 15:07:49 

Kapıcı istemiyorsan Otomasyon şart!

- Kaliteli proje ve otomasyon olursa kapıcıya ancak temizlik ve alışveriş için ihtiyaç duyarsın, aylık senelik bakım vs gerekir tabiki asansöre bakım olduğu gibi...

- Sıcak su da merkezi olabilir veya bireysel elektrikli termosifon veya dogalgazlı sofben vs...

- Mevcut binalara dokunan yok ister kombi kullan ister soba
- Fakaat bu yönetmelik uygulanacaksa:
- Nasıl olsa birgün 2010 yılından sonra yapılmış 1000 m2 üzeri merkezi sistemli bir binadan daire satın almak veya kiralamak zorunda kalabiliriz.
- Sana olmasa bile oğluna kızına eşine dostuna.

O zaman nelere dikkat etmeliyiz ? merkezi sistemi nasıl projelendirilmiş olmalı ? vs. ..onları irdelemek asıl amaç, ki aldanmayalım!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 19 Kasım 2009; 15:22:33 >

Tosh 55SV685

2590 Mesaj
19 Kasım 2009; 15:54:32 

quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

şimdi burada kırmızı ile işaretlediğim yere dikkat edin. daireye gelen sıcak suyun miktarını ölçerek ödeyeceğin fatura belirlenecek.
öyle bişey olduğu zaman daireye gelen sıcak suyu radyatörleri birbirine seri bağlantı yaparak ve radyatörlerin sayısını arttırarak ve biraz da giriş vanasını kısarak (sıcak suyu daha uzun zaman içeride tutmak için) 80 derece gelen suyu 35-40 dereceye kadar düşürmek mümkündür.
bu seferde böyle bişey yapmayanlar zararlı çıkacaklar. çünki onların peteklerine gelen su hem çok fazla olacak hemde çok fazla soğumadan geri gidecek. şeytanlık yapanlar çok olur bu sistemde..

Selamlar,

Kısaca petek boyunu arttırıp daha fazla suyu daire içinde tutarken , vanayı kısarak doşan suyu azaltıcaksınız, güzelde bu cihaz peteklerin üzerinden verilen ısı miktarına göre kcal de ölçüyor. Sizin sisteme üstünde kcal ölçüm cihazı olmayan kaçak petek ilavesi yapmanız gerekiyor.
Kaçak elektrik kullanmak için, daire sigortasına bir direk birde sayaçdan geçen hat çekmek gibi.
Valla doğru bunu gizlice yapan çok olurda, bunlar petek öyle kolay kolay saklanmaz , gelen konu komşu peteklerindaha büyük olduğunu fark edersede rezillik diz boyu olur yani.

Ben esas Eran beyin verdiği bilgilere takıldım.
Artı tesisat kayıpları ne olacak bunların bedelini kim ödeyecek. Her daireye eşit olarak mı bölecekler. Bu cihazı getirdiler satamıyorlar, şimdi başka yoldan satma peşindeler. Açıklamayı yapan kişi , basınçlı kaplar ve kazan üreticileri başkanı, kombilerin uygulamasının sınırlanması ve merkeziye dönmesi en çok kimlerin işine yarar.
Bunları yazacaklarına, devlette bu işe maşa olacağına ilk önce yalıtım yaptırılmasını zorunlu tutsunlar. Bu konuda teşvikler çıkarılsın.
Yalıtım olmadıkdan sonra merkezi olmuş , local olmuş havayı ısıtır dururuz.

Bunu dışında standart kazanların (özellikle katı yakıtlı veya burdan çevrim yapılmış) verimleri asla ve asla kombilerin verimi ile boy ölçüşemezler. Ancak düşük sıcaklık kazanı veya kaskad (bir den çok duvar tipi kazanın birlikde çalışması) duvar tipi kaznaların kullanıldığı , bunlarında gelişmiş kontrol sistemleri ile desteklendiği uygulamalarda yüksek verimler elde edilimektedir. bu tür uygulamaların , yaltımlı bir binada bile maliyeti kombili kurulacak sistemden fazla veya eş dir. Ancak dağıtım tesisatı kayıplarından dolayı, ısıtma verimi düşer ve neticesinde tüketim artar.

Ayrıca bu tür merkezi ısıtmalarda local zone kontrolleri uygulamaları için farklı tesisat ve kontrol uygulamaları gerekir.
Merkezi ısıtmalarda bir dairenin ısısının diğerlerinden bağımsız olarak ayarlanabilmesi içi başta tesisat uygulaması doğru olmalı sonrasında da en basitinden termostad kontrollü su akış denetimi sağlanmalıdır.

Kombiler artık düşük işletme sıcaklıklarında kullanılmaya giderken, yalıtım olmadan (tesisat dahil) merkezi sistemde kullanılacak işletme sıcaklığı kombiden daima yüksek olmak zorunda kalacakdır. Aynı yalıtım şartları bile olsa kombili bir sistem yine daha düşük işletme sıcaklığı kullanır.

Bunlar temelde doğru ama pratikde uygulaması ciddi maliyettir, Bunun dışında herkesin evindeki ısınma anlayışı ve sıcaklık talebi farklılık ihtiva eder.
Çalışanı, çoçuklusu, yaşlısı var bu işin bu kullanıcıların talepleri farklı olacakdır bunlar içinde kontrol sistemleri gerekir. bunlarda maliyettir.
İnsanlar 1000 tl ye kombi alır 2500 tl tüm işletmeyi devreye alırken, bu işi pratikde uygulanmaz.
Bu nedenle kanun zorunamı gidiyorlar bu konu aynen danıştaydan döner. Bakalım altından ne çıkacak.

Kombi hayranı veya ticari bağı olan biri değilim ve her zaman doğru şekilde ucuza ısınmayı düşünürüm. Burda bahsettikleri sistem pratikde uygulabilir değildir. Denensin görülecekdir ki tüketim miktarı daha fazla olacakdır.

Burda çok daha farklı konular var, birelerinin ürün satmasının yanı sıra, merkezi sistemlerde DG faturaları tek dir ve 20 daireden 3 ödemese bile diğer 17 si parasını ödeyerek, diğer 3 daireyide üstlenmek durumunda kalır. Bunun tahsilatı ise Apartman yönetiminin ve kat yönetmeliği kanunu işletilmesine tabi olarak tahsil edilir. Yani gaz dağıtım şirketinin hukuksal olarak muatabı, fatura üstündeki bina yönetimidi veya yetkilisidir.
Bu tür kullanım DG şirketlerinin tahsilat oranını, ciddi olarak arttıracakdır. Bunun dışında Dg firmalarının , projelendirme ve özellikle kombi onay prosedürlerini ortadan kaldıracak, ayrıca son dönemlerde kendi hatalarından kaynaklanan ölüm olaylarının da azalmasını sağlayacakdır.
Yani sorumlukları azalacakdır. Ancak bu tür sistemlerde olabilecek risk kombili sistelerin yaratacağı riskden çok daha fazladır, buda unutulmamalıdır.

Bu tür sistemde yine özellikle kullanım sıcak suyu maliyeti ciddi şekilde artmaktadır. Zira kombilerde bir iki dakka içinde elde edilen sıcak su bu uygulamalarda ancak büyük ebatlı boylerlerde sürekli sıcak su tutulması ile elde edildiğinden maliyet yükselmektedir.

Yine yukarda bir arkadaşımız yazmış 150 -200 tl ye ısındılar diye, bu daireler kaç m2 ne kadarlık bir ısıl güce ihtiyaçları var yalıtım düzeyleri nedir.
Bahsi geçen tutar sadece ısıtma döneminde mi verildi yoksa yaz kış mı? yönetimin normal toplanan para üstüne , mevcuttaki paradan ilave yaptı mı?
Bende şu an işimin dışında kendi oturduğum, 19 daireli bir binada yöneticilik yapıyorum, daha önce tek blokda 10 kat 40 daireli DG ile merkezi ısıtması olan anne babamın oturduğu binada babamla birlikte yaptık, bu binada sıcak su için ayrı boyler var ve daire sahiplerinden ayrıca kullandıkları m3 için (her dairenin sıcak su sayacı ayrı olarak var) sıcak su parası toplanıyor. Yine ocak için herkesin ayrı DG aboneliği var. Bina yalıtımlı ve alçıpan duvar altında taş yünü levhalarla yapılmış , (yani öyle kiptaşın binaları gibi değil. Ben kiptaşın taşeronlarını çok iyi bilirim zira onlarla çalışan bir firmada çalışıyorum. Yalıtım konusunda ki durumunda ortanın biraz üstü diyebilrim. 10 üstünden 6 denilebilir.Yani abartılacak bir durum yok.) daire 2 katta Buna rağmen yaz kış 200 tl ödüyorlar. Tamam daire sıcak 25-26 dereceyi buluyor. Ama ödenen bedelde az değil.
Geçen kış aralık döneminde 16000 tl DG faturası geldi daire başına 400 tl ve mevcut yönetim parasından karşılandı. O dönemde daire başına yaklaşık 346 m3 gaz tüketimine denk oluyor dairelerde net ısıtma m2 si 110 .
Ben 60-40 derecelik işletmeile aynı dönemde 117 m2 lik net ısıtma alanında orta yalıtımlı dairemde (çatı dublex sadece alt katı, içerden 2cm mavi kale ile yalıtımlı ısı camlı 4 cephe açık kuzey cepheli, rüzgar alan kartal sahile yakın ) 9 katta . 347 tl yani 300 m3 gaz yaktım , ocak sıcak su dahil, 21-22 derece odalarda. Bu örneğe görede kombi avantajlı oluyor.

Bu tür karşılaştırmalarda, mühendislik hesapları yapılırken ayrıca , şartlarında eşit olması gerekir ki gerçekden doğru sonuçlar alınsın.
Artı sonuçda fayda sağladığı bile ortaya çıksa TR malum hala enflasyon olan bir ilke bu nedenle , ilk yatırım ve işletme bakım maliyetlerininde hesaba katılması şarttır. Aksi durumda, yoğuşmalı kombilerdeki gibi %20 tasarruf edicem diye yola çıkıp aslında 10 yıl içinde amorti edilmeyen ilk yatırım maliyetlerinin altında ezilirsiniz.

Eğer bu merkezi ile kombi uygulamsı arasındaki %30 varan tasarrufun yarısını örneklerle hesaplarla ispet edecek biri varsa buyursun etsin , kendisine teşekkür edip, tebrik edilim.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

2590 Mesaj
19 Kasım 2009; 17:10:13 

quote:

Orijinalden alıntı: bamsi_beyrek
kazan kullanılan binalarda sıcak su olayı nasıl oluyor? ve ocak gazı kullanımı birde illaki birinin ilgilenmesimi gerekiyor acaba sonucta bizim binada 12 daire var ve kapıcı yok tesisatı kurduk diyelim kapıcıda calısması gerekirse hic ekonomik değil ozaman bizim tarz binalar icin ama yönetmeliğe göre istenilen sınırı asıyoruz m2 olarak

Selamlar,

Mastor1 sıcak su kullanımını açıklamış, ama esas sorun bunu dairelere pay edilmesidir. Ben üstteki yazımda örneğini verdim.
Bunu yapmanız için en basit yöntem her dairenin sıcak su hattında bir su sayacı olamadır ki doğru dağıtılsın. 2 kişi 5 kişili ailenin sıcak su kullanımı sizce eşit mi olur. Aynı şekilde bir binada 120 m2 lik daire ile 90 m2 lik darenin ısınması eşit mi olur. M2 ye göre yönetimce hesap edilmesi gerekiyor.
bu kcal pay ölçer hikaye, arkadaş da demiş , suistimale son derece açık bir uygulama.

Arkadaşlar bu adamlar bu kararı pratikde uygulayamazlar, yine bir sivri zeka düşünmeden önermiş bunu, bu kararın neticileri nereye gideceği hiç düşünülmemiş ve getirdiği gereksinimler inşaat maliyetlerinide daha da çok arttırır.

İş brülör otomasyonu ile bitmiyor malesef. daireleri için ayrıca sıcaklık kontrolü hatta dairelerin odaları içinde ayrıca gerekir.
Ocaklarda gaz kullanımı için yine DG ye ayrıca abone oluyorsun, Gaz dağıtım şirketi yine abonelik ve proje parası alıyor mu? alıyor. Ne değişti sadece sorumlukları daraldı artık kombi yoksa DG dağıtım şirketinin riskide yok, Milli eğitim bakanın yaptığı açıklama gibi okullar olmasaydı sorunda olmazdı.

Eren bey yeni kat yönetmeliği izin veriyor demiş, %51 çoğunluk yeterli demiş, bu da yanlış Kat yönetmeliğini gitsin bir daha okusun Kat maliklerinin %20 sinin toplu itirazında , %51 bile olsa bir işe yaramıyor. Yeni tesis bakım ve onarım için karar almakla, bu uygulamar için başta para toplanması olmak üzere uygulama kararı almak farklı konular. http://osman.midilli.co...kanununun-getirdikleri/
Bu soruna aynen yaşadım, dış cephe mantolamasında 18 daireden 4 dairenin itirazı yüzünden az daha vazgeçiliyordu. 1 daireyi ikna ettikde öyle para toplamaya başladık. Çok kolay zannediyorlar bu işleri.

i7 4820 + CORSAIR İ100 (4.6GHz stabil, Günlük Kullanım 4.4ghz ) + ASUS P9X79 PRO + 2* XFX 7870 GDDR5 2GB CROSSFIRE + 480GB SAMSUNG PRO SSD SATA3 + 3*1 TB WD SATA3 64MB CACHE RAID 5 + 1,5 TB SEAGATE E-SATA+USB+FIREWARE HARİCİ DİSK + 4*4 16GB GSKILL DDR3 1600 MHZ DUAL + 27" ASUS HDMI + 23" AOC E2352PHZ 3D LED HDMI + 2* PIONEER DVD-RW + XIGMATEK ELYSIUM FULL TOWER + ENERMAX GALAXY XXX 1000 W PSU + TUNÇMATİK 2500 kVa (1,5 kW) + LOGITECH KABLOSUZ SET + LOGITECH 2+1 + HUAWEI B260 TURKCELL 3G VINN WIRELESS MULTIMODEM + WIN7 64 BIT TR ULTIMATE + PANASONIC TXP50G20 PLASMA TV + WD 3,5" 4TB MY BOOK LIVE GIGABIT ETHERNET HARİCİ DİSK DNLA + LG 50PH670S 3D PLASMA TV + DATRON N32W551T LCD TV + 2013 FOCUS SEDAN TDCI 115HP STYLE+2013 KIA SPORTAGE CONCEPT PLUS

2278 Mesaj
19 Kasım 2009; 18:04:18 

yeni evlere 2-3 cm yalitim anca zorunluyken boyle birseyde gercekten art niyet aramak lazim. bence yeni yapilan evlerde en az 5cm yalitim zorunlu olmali oncelikle....

4134 Mesaj
20 Kasım 2009; 18:20:05 

Bence en az 10 cm olmalı. oda halkın ekonomisinin kötü olduğu için. işte ozaman art niyetten sıyrılmak için en büyük adımı atmış oluruz . almanyada 70 cm duvar kalınlığı var deniyor. ilk duyduğumda inanmamıştım. biz o ülkelerden zengin değiliz. düşünürsek eski rum evleriin duvarları nekadar kalın örülmüş . okadar ileri gitmeyip kerpiç evlerimize bakalım. acaba teknoloji ilerledikçe mertlik bozuluyormu . yoksa sadece bizim ülkemizdemi kötüye kullanılıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: semihekim

yeni evlere 2-3 cm yalitim anca zorunluyken boyle birseyde gercekten art niyet aramak lazim. bence yeni yapilan evlerde en az 5cm yalitim zorunlu olmali oncelikle....

Yeni Klima Alacak Olan Arkadaşlar için Faydalı bilgiler Linki. Okuyunuz. Okutunuz.

2590 Mesaj
20 Kasım 2009; 21:25:35 

Selamlar,

Yalıtım malzemesi için ılıman yerler 1 . ısı bölgesi 2,5 tercihen 3 cm 2. ısı bölgesi 4 cm tercihen 5 cm 3. ısı bölgesi 6cm tercihen 7 4. ısı bölgesinde min 10 cm olmalı yada farklı malzeme kullanılmalı. Ama İstanbulda 2. bölge olmasına rağmen 3 cm kullanılıyor Ankara 3. bölge olmasına rağmen 4 yada 5 cm erzurum 4 . bölge olmasına rağmen 6-8 cm kullanılıyor. Yapılanlarında bir çoğunuda boyacı yada inşaat kalfaları yapıyor.
Doğru değer tablosu ekte veriyorum. Tabiki burda esas olan malzemenin ısı geçirim katsayısıdır.

1.nci ısı bölgesi: ADANA, ANTALYA, AYDIN, HATAY, İÇEL, İZMİR, OSMANİYE, ŞIRNAK

2.nci ısı bölgesi: ADAPAZARI, ADIYAMAN, AMASYA, BALIKESİR, BATMAN, BURSA, ÇANAKKALE, DENİZLİ, DİYARBAKIR, EDİRNE, GAZİANTEP, GİRESUN, İSTANBUL, K.MARAŞ, KİLİS, KOCAELİ, MANİSA, MARDİN, MUĞLA, ORDU, RİZE, SAMSUN, SİİRT, SİNOP, ŞANLIURFA, TEKİRDAĞ, TRABZON, YALOVA, ZONGULDAK

3.ncü ısı bölgesi: AFYON, AKSARAY, ANKARA, ARTVİN, BARTIN, BİLECİK, BİNGÖL, BOLU, BURDUR, ÇAMKIRI, ÇORUM, ELAZIĞ, ESKİŞEHİR, IĞDIR, ISPARTA, KARABÜK, KARAMAN, KIRIKKALE, KIRKLARELİ, KIRŞEHİR, KONYA, KÜTAHYA, MALATYA, NEVŞEHİR, NİĞDE, TOKAT, TUNCELİ, UŞAK

4.ncü ısı bölgesi: AĞRI,ARDAHAN, BAYBURT, BİTLİS, ERZİNCAN, ERZURUM, GÜMÜŞHANE, HAKKARİ, KARS, KASTAMONU, KAYSERİ, MUŞ, SİVAS, VAN, YOZGAT

0

local://upfiles/150047/E0BB1BAE47014114B29C3993ADF59204.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 20 Kasım 2009; 23:27:55 >

3692 Mesaj
24 Eylül 2010; 14:11:00 

Binalarda merkezi sistemi zorunlu hale getirmek akıl işi değil üstelik tasarruf adına faturaları kabartmaktan başka bir işe yaramaz..

Şu anda bireysel kombiyle çok çok uygun fatura ödüyorum..Ancak yeni ev alacağım için bu uygulamaya sitem doluyum..

Şu anda bölgedeki evlerin genelinde bireysel kombi sistemi uygulanıyor..Ancak yeni inşaat yönetmeliği nedeniyle artık yapılan binalara merkezi sistem dayatılmış durumda..

Halk ekonomik olduğu için bireysel sistemi tercih ederken bu dayatma neyin nesidir?

insanların hangi odayı ne zaman ıstacağı yahut evini ısıtmak isteyip istemediği sizin neden ilgilendirir?

Zorla vatandaşın evini ısıtmak hangi mantığın tezahurudur? üstelik bu enerji verimliliği adına uygulanıyorsa..!

Avrupada bu sistem pay ölçer sistemiyle yapılıyor ve herkes kullandığı ölçüde ücret ödüyor ancak ülkemizde halihazırda böyle bir sistem yok..

merkezi sistem binaalrda curcuna çıkarmaktan başka bir işe yaramaz..Binalarda para toplanamaz..İkide bir kazan tamiri bakım ve onarımı nedeniyle masraf kapısı olacaktır..Özellikle 1.2. ısı bölgesindeki insanların cebini yakacaktır..

6718 Mesaj
24 Eylül 2010; 21:33:27 

ŞAHSİ DÜŞÜNCEMİ YAZIYORUM...Doğal.gaz pahalı diye bir çok bina, site, apartman ısı yalıtımı, mantolama yaptırdılar...Bizde yaptırdık...Evimiz mazbut, ısı kaybı şu an için yok denecek kadar az....masrafımı yapıp evime istediğim kadar panel radyatör döşettim, kombi aldım....Çok şükür tam 4 yıldır rahatlık neymiş gördük.gece gündüz kışın ..istersen 25 C istersen 19 C istersen 22 C de yaşa...Kimse karışamaz...Ne yöneticinin , yönetimin talimatı nede kapıcının keyfine ihtiyacım yok...MERKEZİ SİSTEMDE SICAK SU PARASI AYLIK 65 - 75 LİRA GELİYOR...4 KİŞİLİK BİR AİLENİN GİDERİ... Soğuk su paraları bu rakama dahil değil...Oda en az 35 - 45 lira geliyor...Ben aylık ne harcıyorum ? yazayım...Mutfak, banyo, tuvalet istediğim kadar sıcak su ayda 7 - 12 lira..arası gaz parası ve heppsi hepsi aylık 25 - 35 lira arasında su parası......Buna mutfak dahil....Şimdi ben bu keyfimi neden bozayım ? Sebep ?... Kurulu düzenimden memnunum asla değiştirmem.. Birde üstelik yeniden para saçmam.....Ancak bina yeni yapılıyor olsa kanuni zorunluluktan mecburen merkezi sistemi kabul edecektim..Şimdi rahatım...BİNA YALITIMLI İSE KOMBİ EN ADİL VE DÜRÜST ISINMA YOLU....İşime gelen budur... Diğer türlü ben dürüst aidatımı , ısınma giderimi, ortak giderimi, sıcak su paramı öderken bazı asalak hayvanlar benim sırtımdan bedava 5 -6 - 8 ay kış boyu beleş yaşayıp, ısınıp bir gece defolup gidecekler...Neden ?...Onları subvanse edeceğim ? .. Bu günkü halimden Çok şükür memnunum...Bireysel ısınma her zaman tercihimdir...Kimsenin keyfine göre şu saatte kalorifer yanacak şu saatte sönecek..derdim yok...Dışarı soğukluğu şu kadar olunca bu derecede yakılacak.....Şu ay yanmaya başlayıp şu ay kapanacak... Benim nasıl ısınacağıma hep başkaları karar vercekler....Alt kattaki pişecek, üst kattaki donacak, hepsi aynı parayı bayılacak....BİNA YALITIMSIZ İSE KATLANILIR....BİNADA YALITIM VARSA BİREYSEL ISITMA HER ZAMAN CAZİP VE RAHAT.. Paran kadar yak, istediğin saat istediğin kadar ısın....Küçük bir kombili kulübede otursan yine kral sensin...Nasıl ısınacağına .Karışan kimse yok.....Düşüncem budur....Saygılarımla... BİR EK YAPIYORUM....MERKEZİ SİSTEM DOĞALGAZLA ISINMA KOMBİYE GÖRE YÜZDE OTUZ DAHA UCUZA GELİYOR...BUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ DAİRELERİN AYRICA ÖDEDİKLERİ SICAK SU PARASI, VE NORMAL SOĞUK SU PARASINI EKLE FİYATINA....UCUZMU PAHALIMI GÖR.....AŞAĞI YUKARI AYNI FİYAT......KOMBİNİN RAHATLIĞI EN BÜYÜK AVANTAJI....MERKEZİ SİSTEM UCUZ DİYENLER BENDE DAHİL....KİMSELERE GİDİP SICAK SU PARANIZ AYLIK KAÇ LİRA ? NE ÖDÜYORSUNUZ ? DEYİP SORMUYORLAR....UCUZMU UCUZ......PEKİ SICAK SU PARASI AYLIK KAÇ LİRA ?..... KÖMÜRLÜ KAZANLI MERKEZİ SİSTEM ISINAN BLOKLAR GERÇEKTEN UCUZ..ISINIYORLAR...DOĞRUYA DOĞRU...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 1 Ekim 2010; 11:00:21 >

HİLE İLE İŞ GÖREN MİHNET İLE CAN VERİR,

NAMUSA HÜRMET EDEN NESLİNE ŞEREF VERİR....

3692 Mesaj
25 Eylül 2010; 9:50:38 

Bu kadar faydasız olduğu açık bir uygulmayı kim nasıl içine sindirir..Hiç bu sisteme karşı çıkan dernek, sivil toplum kuruluşu vs..yok mudur? En azından hükümet nezdinde lobi yapacak kombi satıcıları derneği filan da mı yok..!

Halkın sesi çıkmıyor, hiçbirşeye itiraz edemez duruma getirilmiş..

Şuraya iki kelime karalamaktan bile aciz insanlar var..

ne acı...!

579 Mesaj
22 Ocak 2011; 0:00:00 

Merkezi sistemli apartmanda 12 daire var otomatik sistem mevcut günlük 140 m3 gaz tüketimi var.

2 Mesaj
24 Şubat 2011; 20:23:12 

slm arkadaşlar benim anlamadığım doğal gazla ısınılıyormu ben hala üşüyorumda haaa ısınmak için yakarsam 400tl.yi aşan fatura beni bayağı ısıtıyor,öyle 120tl.150tl. fatura geliyor diyen arkadaşlarda palavra atmasın bukadarda yalan olmaz benim evim çift tuğla ısı yalıtımlı oldukça muhafazalı 30mm.sıkıştırılmış köpük kaplı duvar ve 100mm.cam yün kaplı çatı çift cam 5 oluklu dahası varmı(satılık değil sulanmayın) bunun konbide youşmalı piyasanın önerdiği marka ısınamıyorum ısınmak içim ucuz diye söylenen doğal gaz yalanına inanmayın en pahalı ısınma sistemi ben sobamı özledim 1 ton kömür 500 kg. odun mis valla birde kestane ve çay ALLAH şaka bir yana askari ücret alan kardeşlerimiz zaten kömürü odunu zor alırken bu kazığa ne yapsın UCUZ yaaa bukadarda yalan olmaz bu millet ya yalan söylüyor yada yalancının şahiti yane 120tl.150tl.fatura ödüyorum diyenlere sözüm ben şahsen 400tl.altında bu kış fatura görmedim o paraları sobada yaksam daha iyi ısıtırdı bu benim fikrim ve yaşadığım ,herkeze saygılar(yalancılar hariç)

12371 Mesaj
25 Şubat 2011; 3:08:11 

Merkezi sistem kadar gerizekalı bir sistem yok ya. İyi hoş güzel ısınıyorda çatı katında soğuktan donan adamı ısıtmak için cayır cayır yakılan kaloriferin parasını ben ödüyorum. Benim evimde peteklerin yarısı kapılı pişiyoruz evde ama üst kattaki beyfendiyi biz ısıtıyoruz. Her ay 260 lira merkezi sisteme para ver 30 lira da şofbene para ver. Yetti beee....

Kombili arkadaşlarımız şu soğuk aylarda bile 100 bilemedin 160 lira verdiler 90-100m2 lik bir evde. Biz sırf doğalgaz şirketlerine çalışıyoruz mahşallah. Hem kira ver hem merkezi sistem öde bıktık. Kış gelmesin diye dua eder olduk. Hele stüdyo daire de oturan bir arkadaşım var adam 35 lira yakıt parası vermiş düşünün.

Kombi kadar iyi bişey yok. Az yakarım giyinir otururum arkadaşım bana ne elalemi ben mi ısıtacağım ya. kendi cebimi düşünüyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 25 Şubat 2011; 3:09:24 >

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

9 Mesaj
4 Mart 2011; 12:17:47 

Durumu kat malikleri toplantısında belirtip, çatı için izolasyon yaptırma kararı çıkartabilirseniz probleminiz çözülür. Eğer ki böyle bir karar çıkartamazsanız, bulunduğunuz yerdeki sulh hukuk mahkemesine dava açarak, durumu belirtip hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz.

12371 Mesaj
4 Mart 2011; 12:24:49 

Gerçekten böyle bir hukuksal hakkım var mı? Varsa iyimiş gerçekten en azından yöneticiyi falan mahkeme ile tehtit ederiz.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
Ne mutlu Türküm Diyene

2565 Mesaj
5 Mart 2011; 2:27:02 

merkezi sistem tam bir baş belası,ben mesela bazen 1 ay evde olmuyorum. merkezi sistem olsa boşuna para ödeyeceğim kombide ise hiç ödemeyeceğim.

23 Mesaj
3 Haziran 2011; 14:39:51 

Isıtma ve Sıcak su sistemleri merkezi olan Site, Apartman ve İş Merkezlerinde ısıtma ve sıcak su paylaşımlarının, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın 14 Nisan 2008 ve 26847(Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede Yayınlanarak yürürlüğe giren MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK’ de belirlenen formüller doğrultusunda ısınma ve sıcak su değerlerini hesaplayıp faturalandırma yapan bir yazılımımız mevcuttur.

Bu Yazılım ile Yapabilecekleriniz :

• Merkezi ısı sisteminin kurulu olduğu binalarda, her bir dairenin kullanmış olduğu ısınma birimleri, sıcak su ve soğuk su miktarlarını ölçen aygıtlardan alınan okuma bilgilerini MISS programına aktarmak suretiyle veri girişini kolaylaştırır ve hataları ortadan kaldırmış olursunuz.

• MISS programına aktarılan bu bilgilere bağlı olarak, Merkezi ısınma sistemi ile ısıtılan hanelerin ve ortak alanların ısıtılmasında ve sıcak su üretilmesinde kullanılan enerji (Doğalgaz, elektrik) bedelinin ilgili yönetmelik doğrultusunda hane bazında paylaşımını ve faturalamasını yapabilir ve bildirimleri hazırlayabilirsiniz.

• Okumaların manuel yapıldığı yerlerde de ısınma sıcak su ve soğuk su değerlerinin ilgili yönetmelik doğrultusunda hane bazında paylaşımını ve faturalamasını yapıp bildirimleri hazırlayabilirsiniz.

• MISS Programının, Apartman ve Site Yönetimi Programı ile birlikte kullanılması durumunda, yapılan faturalama sonunda hesaplanan bedellerinin ısınma , sıcak su ve soğuksu bedeli olarak ayrı ayrı ilgili hanelere borç tahakkukunu otomatik olarak yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi için murat@ekomyazilim.com adresinden benimle irtibata geçebilirsiniz.

Not : Aynı zamanda bu yazılımla entegre çalışan bir yönetim yazılımımız da mevcuttur.

2203 Mesaj
4 Haziran 2011; 21:49:44 

Bence merkezi sistem mükemmel ama zemin ve üst katlar yalıtımlı ise. Ege bölgesinde yaşıyorum. 5 yıldır merkezi sistem kullanıyoruz, çok güzel ısınıyoruz.Kazan Viessmann. Bu yıl en fazla fatura 180 lira geldi. Bazı günler 24 saat yandı. Yıllık ısınma maliyetimiz 1000 lirayı geçmiyor. İthal kömür alsaydık ya da kombi olsaydı bu rakam belki iki katına çıkacaktı. Bulunduğum ilde millet kombiyi kısarak kullanıyorlar. Çok açanlar ise aylık 250-300 lira gaz faturası ödüyor. Amcamlar 10 gün evde durdu, triplex ev. Tüm odalar yanmadığı halde fatura 75 lira geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ASUSX51 -- 5 Haziran 2011; 4:52:06 >

3692 Mesaj
6 Kasım 2011; 23:58:53 

Merkezi sistem hiç ekonomik değil sadece çok soğuk bölgelerde (doğuda) belki kombi ile aynı ekonomiyi sağlaması mümkün..

merkezi sistemin dezavantajları

merkezi sistemde yöneticinin inisiyatifine bağlı kalıyorsunuz.Ne zaman ve ne derecede yakarsa o zaman ve o kadar ısınıyorsunuz..Bazen sabahları yanmayabiliyor yahut tam mevsimi gelmeden kazanlar çalışmıyor..Bu arada siz ufo filan açıyorsunuz.

Zemin kat doğu cephesi ve çatı katı gibi maliyet olarak ucuza alınan ev sahipleriyle aynı parayı ödüyorsunuz..

1-2 kat malikinin para ödememesi durumunda onların yakıt parasını da siz ödemek zorunda kalıyorsunuz..

Otomatik ödeme talimatı veremiyorsunuz..Kapıcının eline parayı sayacaksınız ille de..

Ocak ve banyo için ayrıyeten para ödüyorsunuz..

Kalabalık bir aile değilseniz masraflar sizin alayhinize oluyor..

Evde olmadığınız günler yahut eviniz kiracısız boş kaldığı zaman da ısınma parası bayılacaksınız..

Kazan yakma için kombili evlere göre daha fazla kapıcı parası vermek zorundasınız..

merkezi sistemin avantajları

Hiçbir avantajı yok!

141 Mesaj
7 Kasım 2011; 14:43:42 

quote:

Orijinalden alıntı: x15

Merkezi sistem hiç ekonomik değil sadece çok soğuk bölgelerde (doğuda) belki kombi ile aynı ekonomiyi sağlaması mümkün..

merkezi sistemin dezavantajları

merkezi sistemde yöneticinin inisiyatifine bağlı kalıyorsunuz.Ne zaman ve ne derecede yakarsa o zaman ve o kadar ısınıyorsunuz..Bazen sabahları yanmayabiliyor yahut tam mevsimi gelmeden kazanlar çalışmıyor..Bu arada siz ufo filan açıyorsunuz.

Zemin kat doğu cephesi ve çatı katı gibi maliyet olarak ucuza alınan ev sahipleriyle aynı parayı ödüyorsunuz..

1-2 kat malikinin para ödememesi durumunda onların yakıt parasını da siz ödemek zorunda kalıyorsunuz..

Otomatik ödeme talimatı veremiyorsunuz..Kapıcının eline parayı sayacaksınız ille de..

Ocak ve banyo için ayrıyeten para ödüyorsunuz..

Kalabalık bir aile değilseniz masraflar sizin alayhinize oluyor..

Evde olmadığınız günler yahut eviniz kiracısız boş kaldığı zaman da ısınma parası bayılacaksınız..

Kazan yakma için kombili evlere göre daha fazla kapıcı parası vermek zorundasınız..

merkezi sistemin avantajları

Hiçbir avantajı yok!

hocam doğalgazlı merkezi ısıtma avantajlı bence...sizin söylediğiniz kömürlü sistem de olabilir..

315 Mesaj
9 Kasım 2011; 0:44:49 

selamlar

bir arkadaşımız artık merkezi sistemlere dpğalgaz bağlanmıyor dedi ama bizim karşı apt daha 1 ay oldu alalı acaba izmirgaz yeni bir uygulamamı başlattı bu konuda eğer öyleyse saçma olur halihazırdaki merkezi ıstma sistemi ile ısınanlar ne olacak bilgisi olanlar değerlendirebilirmi acaba

GÖSTERİŞE GEREK YOK

6709 Mesaj
9 Kasım 2011; 1:32:23 

2009 senesinden bu güne tam tersi oldu ,bunca yazılanlarda boşa gitmiş

91 Mesaj
16 Aralık 2011; 13:29:07 

Doğalgazlı merkesi ısıtma sistemi olan yeni bir sitede oturmaya başladık. (markalı bir firma diyelim.)
Sitede oturum yeni başladı. Bu ay ilk defa ısınma faturası geldi.
80 metrekarelik 1+1 ev için 450 TL fatura geldi. (aylık 15TL sistemin elektrik giderinide ayrı veriyoruz)
5 kademeli petek 3 le 4 arası yakıldı genelde.
Isınmasına ısındık ama cebimizde yandı..

6709 Mesaj
16 Aralık 2011; 14:27:59 

quote:

Orijinalden alıntı: Savage99

Doğalgazlı merkesi ısıtma sistemi olan yeni bir sitede oturmaya başladık. (markalı bir firma diyelim.)
Sitede oturum yeni başladı. Bu ay ilk defa ısınma faturası geldi.
80 metrekarelik 1+1 ev için 450 TL fatura geldi. (aylık 15TL sistemin elektrik giderinide ayrı veriyoruz)
5 kademeli petek 3 le 4 arası yakıldı genelde.
Isınmasına ısındık ama cebimizde yandı..

hocam o evin bütün odalarına hatta çok afedersiniz wc. ye bile klima taktırsanız 450 tl. gibi bir faturayı asla görmezsiniz,doğalgaz ucuz enerji diye hala milleti kandıyorlar

evet ucuz ,ama sadece mutfak ocağında ve banyo şofbeninde

bence doğalgaz alınacaksa sadece mutfak ve şofben için alınmalı ,ısıtma işinde hala klima daha ucuz olmaya devam ediyor

2800 Mesaj
18 Aralık 2011; 12:04:19 

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

hocam o evin bütün odalarına hatta çok afedersiniz wc. ye bile klima taktırsanız 450 tl. gibi bir faturayı asla görmezsiniz,doğalgaz ucuz enerji diye hala milleti kandıyorlar

evet ucuz ,ama sadece mutfak ocağında ve banyo şofbeninde

bence doğalgaz alınacaksa sadece mutfak ve şofben için alınmalı ,ısıtma işinde hala klima daha ucuz olmaya devam ediyor

Merkezi sistemin klasik (kademeli kapasite kullanan) yer tipi kazan mı yoksa kesintisiz modülasyonlu duvar tipi yoğuşmalı kazan/kaskad mı,
Dış hava sensörlü kumanda paneli kullanılıp kullanılmadığı,
Her daire için ısı payölçer olup olmadığına
bağlı olarak sarfiyatlar çok farklı olabiliyor...

En ekonomik sistem standart yalıtım koşullarına sahip binalarda, akıllı ısı payölçer ve dış hava sensörlü dijital kumanda cihazıyla entegre duvar tipi yoğuşmalı kazan/kaskad sistemleridir.İlk yatırım maliyetleri, bireysel uygulamalara göre daha düşük olduğu gibi geri dönüş süresi de anlamlı ölçüde kısadır.
Yeterki sistem kurulumu teknik esaslar dahilinde bir bütün olarak yapılmış olsun...
İyi forumlar!

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

6709 Mesaj
18 Aralık 2011; 18:40:30 

memint hocam

anlattıklarınız mutlaka sarfiyatı çok etkileyebilecek unsurlar ancak benim bugüne kadar yaptığım gözlemlerim doğalgazın istenilen ucuz konforu bir türlü sağlayamadığı yönünde ,ben doğalgazı ankara da merkezi sistem olan 90 daireli sitede yaşayarak ,kardeşimde de kombi olarak gördüm ,şimdi ege bölgesinde bir sürü komşumuzda kombi var ve gözlemliyorum tam korunaklı olmayan evlerde ne yazık ki fatura çok yüksek geldiğinden amacına da ulaşamıyor

gönül ister ki doğalgaz biraz ucuz olsa da herkes kullansa ,bir taraftan mühendisler sarfiyatı azaltacak yöntemler arıyor/buluyor ama hükümetler ise doğalgaza zam yapmak suretiyle bu kazanımı yok ediyor

selamlar

2800 Mesaj
18 Aralık 2011; 22:06:48 

Sn @alptuğ56,
Dedikleriniz ve gözlemleriniz ülkemizdeki gerçekleri yansıtıyor. Maalesef durumumuz bu; yağ-un-şeker-su var, helva henüz yok.
Aslında ısınma alanında çok ciddi uygulamalar var, daha çok üst düzey iş yerleri, kurum ve büyük paralı konut-sitelerde...
Ama çoğunlukla bireysel sistemlerin uygulandığı bir ülkeyiz. Bireysel uygulamalar şahısların maddi gücüyle ve ısı-konfor bilgi ve tercihlerine dayalı yürüdüğünden ne kadar verimli olduğu tartışılır. Forumda soba ile ısınma mantığıyla kombi kullananlara sık rastlıyoruz.
Bu olumsuz tablonun birinci derecede sorumlusu olarak yakıtı görmemek gerekir diye düşünüyorum. Doğalgaz belki tepemizde duran güneşe, rüzgara, yerin ciğerinden sökülen kömüre, oduna, pellete göre daha pahalı, ama binalarımız da uygun ısı yalıtımına sahip değil mesela. Veya ısı-kontrol sistemlerine mantığına hala uzağız, önce petek koyarız sonra vanalarını kapatırız tasarruf olsun diye. Merkezi DG kazanı koyarız, kumandasını eski usul insan eliyle yapmaya çalışırız. 3 kuruş daha fazla verip işletim giderlerinden kar etmeyi zarar sayarız...
Yani bilgiyi, teknolojiyi, parayı bir araya getirip bir türlü ihtiyacı gideremeyiz. İhtiyacı bile net tanımlayamayız çoğu zaman.
Isı ile sıcaklık kavramlarını yüzde kaçımız biliyor ve yerinde kullanıyor acaba? Yani bilgisizlik de diz boyu be hocam...
Sağlıcakla!

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

655 Mesaj
28 Mart 2014; 18:30:40 

Arkadaşlar şu an yapılan evler merkezi sistemmi oluyor acaba..Trabzonda bir ev almayı düşünüyoruz yalnız ev devamlı kullanılmayacak .yani kombili olması lazım yeni evler hep merkezimi oluyor acaba bilgisi olan varmı .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1167 Mesaj
10 Nisan 2014; 16:01:29 

quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Arkadaşlar şu an yapılan evler merkezi sistemmi oluyor acaba..Trabzonda bir ev almayı düşünüyoruz yalnız ev devamlı kullanılmayacak .yani kombili olması lazım yeni evler hep merkezimi oluyor acaba bilgisi olan varmı .

ev merkezi olsa da yakılan kadar ödemeli bu sistem

çoğu kişi karıştırmış eski sistem merkezi ile

kapıda sayaç var..

ister petekleri hiç açmayın ister 3 ay dışarda olun kışın ücret birikmeyecek

sadece küçük bir katılı payı alınıyor oda boru kaybı gibi düşünün aylık 7 tl sanırım bir sitede

655 Mesaj
10 Nisan 2014; 17:51:43 

Yeni yapılan binalarda sistem bu şekildemi yani..Merkezi olsada kullanırsam ödüyorum kullanmazsam ödemiyorum yani.

1167 Mesaj
10 Nisan 2014; 19:31:49 

quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Yeni yapılan binalarda sistem bu şekildemi yani..Merkezi olsada kullanırsam ödüyorum kullanmazsam ödemiyorum yani.

aktarma kablom olsa atardım resmi gelen faturada

bende sizin gibi istemiyordum merkezi işini ama takmanıza gerek yok..çok daha karlı bu sistem

655 Mesaj
10 Nisan 2014; 21:10:08