Şimdi Ara

Akvaryum ile ilgili herşey... (35 madde her gün güncellenecek)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerem -- 14 Ağustos 2010; 16:15:57 >

• Çok sağolun, gerçekten faydalı olmuş. Elinize sağlık.. Bir şey soracaktım size, vitamin hapı olarak illaki bir marka şartmı herhangi bir vitamin ilacı olurmu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hedayse

Çok sağolun, gerçekten faydalı olmuş. Elinize sağlık.. Bir şey soracaktım size, vitamin hapı olarak illaki bir marka şartmı herhangi bir vitamin ilacı olurmu.

Rica ederim fakat döküman bende yaklaşık 15 senedir var ve akvaryum işini bırakalı baya oldu. Şu anda akvaryumcularda satılan vitaminlerin markaları hakkında malesef bilgim yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Çok sağolun, gerçekten faydalı olmuş. Elinize sağlık.. Bir şey soracaktım size, vitamin hapı olarak illaki bir marka şartmı herhangi bir vitamin ilacı olurmu.

Rica ederim fakat döküman bende yaklaşık 15 senedir var ve akvaryum işini bırakalı baya oldu. Şu anda akvaryumcularda satılan vitaminlerin markaları hakkında malesef bilgim yok

Yani hocam normalde kendi kullandığımız vitaminlerden veremezmiyiz ? Ben bu sabah verdim ama şimdi siz akvaryumcularda satılan vitaminler deyince içime kurt düştü Evde bulunan elevit isimli vitamin hapı ve kan hapı vardı bunlardan 2 şer tanesini tozhaline getirip bi miktar akvaryuma attım ve bir miktarda yemlerine karıştırdım. Acep yanlış mı yaptık ? Birde bu önerilerinizi canlı doğuran grubu içinmi yoksa çiklit grubu içinmi yaptınız acaba? Mesela ben canlı doğuran balıklar besliyorum ve 13. maddede yazdığınız canlı kurt, canlı su piresi gibi yemler verilebilinir mi?

Birde 17. maddede bahsettiğiniz ciltlerinde hastalığa istinaden balıkların camda aşağı yukarı çıkma olayı varya hocam; balıklarımın ciltlerinde bir sorun yok ama camda aşağı yukarı inip çıkıyorlar bu normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hedayse -- 7 Şubat 2009; 9:47:13 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: krm-iks

quote:

Yani hocam normalde kendi kullandığımız vitaminlerden veremezmiyiz ? Ben bu sabah verdim ama şimdi siz akvaryumcularda satılan vitaminler deyince içime kurt düştü Evde bulunan elevit isimli vitamin hapı ve kan hapı vardı bunlardan 2 şer tanesini tozhaline getirip bi miktar akvaryuma attım ve bir miktarda yemlerine karıştırdım. Acep yanlış mı yaptık ? Birde bu önerilerinizi canlı doğuran grubu içinmi yoksa çiklit grubu içinmi yaptınız acaba? Mesela ben canlı doğuran balıklar besliyorum ve 13. maddede yazdığınız canlı kurt, canlı su piresi gibi yemler verilebilinir mi?

Birde 17. maddede bahsettiğiniz ciltlerinde hastalığa istinaden balıkların camda aşağı yukarı çıkma olayı varya hocam; balıklarımın ciltlerinde bir sorun yok ama camda aşağı yukarı inip çıkıyorlar bu normal mi?

O vitaminler insan sağlığı için bence bir akvaryum ve evcil hayvan satan dükkanlara danışın.

kanlı kurt vs ise;

Hertürlü mikrop, mikroorganizma yıkanmamış süzülmemiş canlı kurt ve pireden gelmekdedir. Canlı kurt akvaryumun vazgeçilmez unsurudur. Yaşam kurtsuz piresiz yürüyemez. Öyleyse büyük balıklara kurdu koymadan pire kepcesinde yıkıyarak. Küçük balıklara ise ince ince kıyıp gene pire kepcesinde yıkıyarak veriniz. Pireyide aynı şekilde pire kepcesinde yıkıyarak ve süzerek veriniz. Bu konuda ihmal büyük hatadır. Gene kurdu ve pireyi akvaryum malzemeleri ve balık satan yerlerde bulabilirsiniz

Bence her aşağı inip çıkışlar hastalık belirtisi değildir, onun dışında yem yememe ciltlerinde anormalliklerde olur.

• Özür dilerim ama balıkları severim ve heba olmalarını istemem. Yazının çoğu yerinde düzeltmeler gerekli ve sanırım uzun sürecek. Akvaryumla ilgilenen arkadaşlar google da arama yapsınlar akvaryum sitelerine rastlarlar. Aslında cevap yazip bilmişlik taslamam asla ama yazı eksik ve yanlışlar içeriyor.
    Saygılarımla.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kervanqran

Özür dilerim ama balıkları severim ve heba olmalarını istemem. Yazının çoğu yerinde düzeltmeler gerekli ve sanırım uzun sürecek. Akvaryumla ilgilenen arkadaşlar google da arama yapsınlar akvaryum sitelerine rastlarlar. Aslında cevap yazip bilmişlik taslamam asla ama yazı eksik ve yanlışlar içeriyor.
    Saygılarımla.

kesinlikle katılıyorum güncel döküman değil bazı yerlerde yararının yanında zararı olacaktır
    benim küçük tavsiyelerim
    1.en az 36 saat dinlenmiş su kullanılmalı
    2.ilk kurulumdan sonra hemen balık alıp akvaryuma atmayın suyun oturması bakteri kültürünün oluşması için tüm tertibatın 24 saat açık tutulması yaklaşık 1 hafta sonunda balık alınması ve yeni akvaryuma atmadan önce balıkların şok geçirmemesi için akvaryumdan alınacak suyla balıkların bulunduğu torbada suyun ılıştırılması gerekir
    3.herşeyi doğru yapsanız bile suyunuzun oturması yararlı bakteri kültürünün oluşması 3 ay gibi uzun bir dönemdir bu zaman kritik bir dönemdir balıklarınızın kaybetme riskiniz olabileceği dönemdir
    4.ana akvaryumda ilaç kullanmayı hastalık olsa dahi kullanılmasını önermem karantina akvaryumu dediğimiz daha küçük bir akvaryumda hasta balığınızı tedavi edebilirsiniz ana tankta ilaç kullanmanız hastalığa yol açan bakterileri öldürmek yanında yararlı bakterileride öldürecektir böylelikle en başa dönülmüş olacaktır vitamin düşünürseniz bemiks b ampul olarak eczanelerde 3-4 tl ye alabilirsiniz akvaryumculardaki muadillerine göre çok çok ucuz olması hobinin duygusal yükünü bir nebze olsun hafifletecektir yan etkisi ve zararı yoktur ana tankta kullanılabilir stresi azaltır direnci arttırı vs
    5.balık seçiminde tankınızın hacmine uygun aynı habitatta uyum içinde yaşayabilen türleri seçmeye özen gösterin
    6.akvaryum canlıları türlerine göre farklılık göstersede gerekli olan ısı 23-27 derecedir
    7.besleyeceğiniz balığın soğal ortamında yaşadığı ortama uygun dekore etmelisiniz bitki, kaya vs
    8.son olarak bu sadece akvaryum canlılarını konu alan forum siteleri mevcut başlamadan önce sıkı bir araştırma yapmanız çok faydalı olacaktır unutmayalımki onlarda bizim gibi birer can taşıyorlar
    iyi geceler

• Bence bir kaç yanlış nokta var.20-23 derece ısı sanırım japonlar için yazılmış.Çünkü Mbuna türü balıklar 26-30 derece arası sıcaklık istiyorlar.Ben de akvaryumumda 28 derece stabil tutmaya çalışıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.