Şimdi Ara

ATi RV740 tabanlı Radeon HD 4750 modelini mi hazırlıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
3.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin ilk defa Mart ayında Hannover, Almanya'da gerçekleştirilecek CeBIT fuarında tanıtacağı söylenen RV740 kod adlı yeni GPU'suyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Firmanın 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ilk GPU olacak RV740'ın daha önceki haberlerimizde orta segmente yönelik bir çözüm olacağını belirtmiştik. Bugün yayımlanan Catalyst 9.1 sürücüsüyle desteklendiği belirtilen Radeon HD 4730 ve 4750 modelleri için muhtemelen RV740 GPU'sunu esas alan ekran kartları değerlendirmesi yapılıyor.

AMD-ATi'nin olduğu kadar endüstrinin de 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ilk GPU'su olabileceği öngörüsü yapılan RV740 GPU'su için AMD-ATi henüz resmi herhangi bir açıklama yapmadı fakat olası özellikler noktasında RV740'ın 128-bit bellek veri yoluna, 640x paralel işlem birimine ve GDDR5 bellek desteğine sahip olacağı ayrıca yeni üretim teknolojisinin sağladığı avantajlarla segmentindeki diğer modellere göre daha düşük güç tüketimine ve üretim maliyetine sahip olması bekleniyor.

AMD-ATi tarafından henüz doğrulanmayan olası RV740 özellikleri

• hissediyorum , ati bana özel bir kart hazırlıyor ..

veri yolunun düşürülmesindeki amaç maliyetmi sadece?bu performansı ne oranda etkiler peki ??

haber için tesekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 29 Ocak 2009; 21:38:01 >
  • Bunların kriz felan dinlediği yok habire üretiyorlar.
  • hayırlısı bakalım
  • beter olsunlar ağzımı sulandırmasını biliyorlar ama fiyatlara gelince maliyetinin 4 katına satıyorlar... :)
  • eee önce söz sonra hadi bakalım
  • Ben de zaten 8800gt'den sıkılmıştım!

Şaka bi yana ne dengesiz kart bu yav. 128bit ama gddr5 bellekler. Bellek veriyolundaki darboğazı bellek hızı ile mi kapatmaya çalışıyorlar. Şaşırdım biraz. Ayrıca şu kart çıksın da bakalım 40nm gpu'lar oc konusunda nasıllar?
  • 5xxx serisi için çıksa daha iyi olurdu.
    4670 in yerini alırdı..
  • ATI nin yeni bombasının minik üyesi göründü.

4850-4870 serisinde olduğu gibi Nvidia ya fark atabilecek bir seri olur olur inşallah.

Bekleyip göreceğiz.
  • ne zaman geçecek 5xxx Serisine yav ha bire 4xxx basıyor bunlar:D
  • quote:

Orjinalden alıntı: forvet007

5xxx serisi için çıksa daha iyi olurdu.
    4670 in yerini alırdı..

Aman hocam nettin? Orta sınıf kartlarda nvidia 128 bit'i geçen yıl terk etti. Bence biran önce ati de terkedip 256 bit'e geçmeli. Bu darboğaz yüzünden yüksek çözünürlükte hd3850 ile kapışamıyor kart. hd5xxx serisinde de orta sınıf kartlar (hd56xx) 128 bit olursa, açıkcası ati hayallerimi yıkar.
  • @mamad

Hocam zaten darboğazdan kurtarmak için bu karta GDDR5 bellek koymuyor mu? Bana göre de GDDR5 bellek yerine veriyolunu 256 Bit'e çıkarsa daha iyiydi. Hatta Hem GDDR5 hem 256 Bit orta sınıfa çok daha iyi olurdu :)
  • o dedikeriniz olsa zaten orta sınıf değil üst sınıfa yakın olurdu, onuda garibanlar kullanamazdı. siz 5 bin serisini bekleyin ;)
  • Bana mı tesadüf geliyor yoksa bu haberler TechPowerup.com sitesinden mi alıntı. Eğer alıntıysa kaynak olarak yazılması gerekir diye düşünüyorum.
  • zaten ati forum diye kocaman yazıyor resimde, haberin nereden alındığı gayet açık.
  • fiyatı uygun olacaktır
  • quote:

Orjinalden alıntı: buraoca2

@mamad

Hocam zaten darboğazdan kurtarmak için bu karta GDDR5 bellek koymuyor mu? Bana göre de GDDR5 bellek yerine veriyolunu 256 Bit'e çıkarsa daha iyiydi. Hatta Hem GDDR5 hem 256 Bit orta sınıfa çok daha iyi olurdu :)

Hem gddr5 bellek hem de 256 bit bellekveriyolu.. Ne güzel olurdu. Yapılacağını zannetmem. Kesin birini seçerler. Nvidia zaten 256 bit'i seçti, ati'den de aynı adımı bekliyorum. Açıkcası Hd4670'in 128 bit olması biraz güvenimi sarstı ama hd56xx serisinden böyle bir atılım bekliyorum. Sonuçta nvidia 2 seri öncesinde 256 bit'e geçmiş olacak. Bu da ati'nin bu konuda çok geç kaldığını gösteriyor.

• 4830 gibi bir küçük canavar varken bu kartlar 2. planda kalır gibime geliyor Türkiye'de 75 dolar + kdv filen olsa giriş seviyesi diye satılabilir
  • GDDR5 + 256 bit in birlikte getirecegi bant genisligine ihtiyaci yoksa kartin sirf insanlarin gozunu boyamak 256bit icin yuzbinlerce fazladan transistor kullanmanin kime ne faydasi var?

Sonuc, bant genisligini 512 bit DDR2 ile saglamaktansa, 128bit DDR5 ile saglamak daha serin, kompakt, ucuz bir cozum olmus.

Olayi dogru anlamak onemli.
  • Eğer bu kartlar ucuz olursa,aldığım 4670'e oc işkencesi yapıcam.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.