Şimdi Ara

Bir Öykü Üzerinde Cümle Tahlili Yapmak?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
25.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dil ve Anlatım öğretmeni dönem ödevi için bu konuyu verdi de ben anlayamadım hazır 15 tatile girerken bu ödevi bitirmek istiyorum yardımcı olurmusunuz?

• up
  • lütfen yardımcı olun
  • Bunu uygulamalı olarak mı yapacaksın yoksa teorik olarak bilgi mi vereceksin?
  • uygulamalı OLARAK YAPACAĞIM
    quote:

Orjinalden alıntı: kajmer88

Bunu uygulamalı olarak mı yapacaksın yoksa teorik olarak bilgi mi vereceksin?
  • Bak şimdi sana bir cümle üzerinde açıklayayım:

Hararetten yanan elleri sanki kendi iradesiyle inat eden başka bir vücudun azâsıymış gibi torbayı açtı.

Önce bu cümlenin ögelerini bulacaksın:

Hararetten yanan elleri / sanki kendi iradesiyle inat eden başka bir vücudun azâsıymış gibi / torbayı / açtı.
    ÖZNE / ZARF TÜMLECİ / BELİRTİLİ NESNE/ YÜKLEM

Sonra cümlebilgisel olarak parçalarına ayıracaksın:

Hararetten yanan / elleri> Sıfat tamlaması( t.yan ve t.nanı ayır )

Yanan / elleri> Sıfat tamlaması

Hararetten yanan> Sıfat-fiil grubu

Onun[hararetten yanan eller]i> Tamlayanı düşmüş isim tamlaması

Sanki kendi iradesiyle inat eden başka bir vücudun azasıymış / gibi> Edat grubu

Sanki / kendi iradesiyle inat eden başka bir vücudun azasıymış> Sıfat-fiil grubu
    Z.TÜM. / YÜKLEM

Sanki kendi iradesiyle inat eden başka bir vücudun / azası> Belirtili isim tamlaması

Kendi iradesiyle inat eden başka / bir vücut> Sıfat tamlaması

Başka / bir vücut> Sıfat tamlaması

Bir / vücut>Sıfat tamlaması

Kendi iradesiyle / inat eden> Sıfat fiil grubu
    ZARF TÜMLECİ / YÜKLEM

Kendi / iradesi> Belirtisiz isim tamlaması

Bunları yaptıktan sonra cümledeki eklerin öyküdeki gönderimlerine dikkat çek, mesela iyelik eklerinin işaret ettiği isimlere doğru ok çıkar.

Cümlelerin birbirlerine yaptıgı art ve öngönderimlerden bahset. Mesela bazı cümlelerin öyküde öncelikli kullanımı aslında daha sonra olacak olayların habercisidir. Bu cümlenin kullanımını yazar önceden belirlemiştir.

Bu ova ucsuz bucaksız bir alanı kaplıyordu. Dediler ki Çukurova Türkiye'deki en büyük ovadır.

Bu cümlede Çukurova'dan öncelikle sıfat tamlaması yardımıyla 'bu ova' diye bahsetmişler.(MESELA)

Sanırım lise öğrencisisin. Bunlar senin için yeterli. Yaratıcılığını kullanıp daha farklı şeyler çıkar anlamsal boyutta. Öyküde tek bir tümceye takılma bütün olarak bak. Parçalar bütünü oluşturur ama bütün parçalar toplamı değildir. Parça-bütün ilişkisini öyküde kaçırma. Zamansal ve uzamsal(yer) olarak iyi düşün öyküyü.

Hadi kolay gelsin...

• çok sağol hocam ellerine sağlık çok teşekkür ederim
  • Rica ederim.

Türkçe öğretimi ve edebiyat hakkında sorusu olan herkese elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Ayrıca sözel alanda öss sorularınız olursa o konuda da yardımcı olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huka Sampos -- 2 Şubat 2009; 17:05:05 >
  • Hocam ben dönem ödevi aldım
    Herhangi bir metin üzerinde cümle tahlili çalışması yapma. Nasıl yapıcam hiç bilmiyorum bana yardımcı olurmusun
  • Yukarda yaptığım gibi yapacaksın işte. Metindeki bütün cümleleri böyle yapmalısın.
  • hocam cümle tahlilini banada acıklarmısınız teorik olarak çok sevinirim
  • bide sizden bişey rica etsem.ben bu siteye pek giremiyorum unutabilirim siz beni ekleseniz msn'e sefa-19@hotmail.com çok sevinirim yardımcı olursanız.
    kaç haftadır bulamıyorum ben
  • Selam merhaba ben lise öğrencisiyim Adım: Onur Can ben donem ödevi aldım hangi ders olduğunu açıklayayım ( Dil ve Anlatım Dersinden ) ödevimim adı şu ( Herhangi bir 2 sayfalık bir metin üzerinde cümle tahlili çalışması )
    — Cümlenin Öğeleri
    — Cümle çeşitleri
    Yardımcı olursanız minnettar kalırım saygılar sevgiler 68 Aksaray
    Bana Yardımcı Olacak Arkadaşlarım Hocalarım Bana Ulaşa Bilirler Üyeliğim Bu Sitede Vardır e-mail= yenilgimiz-kutlu-olsun-@Hotmail.com
  • bişeyrica ecektim benimde dil anlatım 10 sınıf ödevim var metin üzerinede kelime tahlili en az 2/3 ögret yada yaparmısn nolur cok önemli sınıfda kalcam
  • 2 yıl oldu daha yeni baktım öğrenciler sınıfı geçti mi acaba? O kadar açıklamışım bir tanesi de yukarı bakmamış aynı şeyleri sorup duruyorlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.