Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yasarda

quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

YKB'nin BES'ine 44 aydır yatırım yapıyorum. Son 1 yıldır primim de aylık 275 TL. Excel'de tuttuğum dosyama göre şu ana kadar 10.056,86 tl yatırmışım (bir ara worldpuanlarımı bile aktarıyordum!) Toplam fon değerim şu anda 10.310,95 TL !!!!

Yani 44 ayda yatırılan 10 bin tl'nin getirisi 250 TL gibi bir rakam! Muhteşem!

Ben de YKB Bes'teyim
    fonlarınız nedir?
    toplam fon değeri derken excel dosyanız %15 stopajı düşerek mi hesaplıyor?

%15 dusmuyor ama zaten cikacak olsam %15 bu meblagdan kesecekler, yani zararda olacagim...

• selam wellwet,
    bu yapıda YKB sizden %8 YGK alıyor olmalı, oran çok yüksek bence ya aylık 500 TL %4 kesintiye geçin yada daha mantıklısı bu birikimi pazarlık yaparak başka bir şirkete aktarın (ergoda sanırım %0 kesinti alabileceğiniz plan var).

275 liranın zaten her ay 22 lirasını YKB'ye veriyosunuz, size sadece 253 kalıyor...
  • Bir kaç şey soracağım. Aşağıdaki linkte bireysel emeklilik firmalarının verileri var. Anadolu Hayat Emekliliiğin 584.157 katılımcısı varken Vakıf Emekliliğin 205.152

http://web2.egm.org.tr/webegm2/chart/besgosterge/wg_sirketview_tablolu.asp?raportip=10

Yatırımcıların bu seçimi yapmalarındaki amaç nedir. Anadolu Hayat, Vakıf Emekliliğe göre daha mı fazla kazandırıyor. Ya da ne gibi avantajları oluyor onu merak ediyorum.

------------------------

Bir de, ben ve eşim devlet memuruyuz. İkimizi de sisteme dahil etmek istiyorum. Dün kurumumuza vakıfemeklilikten geldiler. Sistem hakkında bilgilerini sundular. Anlattıklarına göre kamu personeli için bir kampanyaları varmış. Her ay 90 lira kesilecekmiş ama sisteme 120 lira ödeme yapılmış gibi gözükecekmiş. Bu konuda bilginiz var mı?

Misal olarak, ben her ay bana anlatıldığı şekilde 120 ay ödeme yaptım ve toplamda 14.400 TL biriktirmiş oldum 10 yıl ödemeyle. Bu durumda 56 yaşıma kadar beklersem, bana ödenecek toplu para ne kadar olur? Bunu hesaplamanın bir yöntemi var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Bir kaç şey soracağım. Aşağıdaki linkte bireysel emeklilik firmalarının verileri var. Anadolu Hayat Emekliliiğin 584.157 katılımcısı varken Vakıf Emekliliğin 205.152

http://web2.egm.org.tr/webegm2/chart/besgosterge/wg_sirketview_tablolu.asp?raportip=10

Yatırımcıların bu seçimi yapmalarındaki amaç nedir. Anadolu Hayat, Vakıf Emekliliğe göre daha mı fazla kazandırıyor. Ya da ne gibi avantajları oluyor onu merak ediyorum.

------------------------

Bir de, ben ve eşim devlet memuruyuz. İkimizi de sisteme dahil etmek istiyorum. Dün kurumumuza vakıfemeklilikten geldiler. Sistem hakkında bilgilerini sundular. Anlattıklarına göre kamu personeli için bir kampanyaları varmış. Her ay 90 lira kesilecekmiş ama sisteme 120 lira ödeme yapılmış gibi gözükecekmiş. Bu konuda bilginiz var mı?

Misal olarak, ben her ay bana anlatıldığı şekilde 120 ay ödeme yaptım ve toplamda 14.400 TL biriktirmiş oldum 10 yıl ödemeyle. Bu durumda 56 yaşıma kadar beklersem, bana ödenecek toplu para ne kadar olur? Bunu hesaplamanın bir yöntemi var mıdır?

Katılımcı sayısı çok kazandırmasından ziyade Anadolu Hayat Emekliliğin bu konuda (reklam, pazarlama v.b. ile) daha başarılı olduğunu gösterir.

her yıl 90 yatırıp 120 hesabınıza yatması olayı ise vakıf emeklilikten gelen arkadaşın pazarlama stratejisi sanırım :)
    ve tam olarak öyle değil aslında; siz 120 lira ödeyeceksiniz, devlet bunun bir kısmını (vergi matrahınıza bağlı olarak) size iade edecek.
    yalnız gelen arkadaşın muhtemelen atladığı bir husus ise bu avantajı size vakıfemeklilik değil devlet sağlıyor..
    yani hangi şirkete girerseniz girin bu avantajınız cepte..
    ( yanlış anlaşılmasın vakıfemekliliğe girmeyin demiyorum benim gözümde özellikle belli hususlarda avantajlıdır vakıfemeklilik..)

sizin dikkat edeceğiniz husus devletin sağladığı bu avantaj haricinde şirket size ne avantaj sağlıyor veya sağlıyor mu? kesintileri ne kadar, giriş aidatı var mı?

ayrıca şu konuya da bir bakmanızı tavsiye ederim..

http://bireyselemekliliksistemi.org/beste-plan-ve-sirket-secimi.html

• Merhaba,

Bireysel emeklilikte vergi avantajıyla ilgili bir sorum olacak.
    Vergi oranları yılsonuna kadar %15,20,27,35 şeklinde artarak maaşın büyüklüğne göre artarak gider.

Diyelim ki bir kişi %20 lik dilime şubat ayında girsin. Ocak ayına ait vergi avantajı %15'te kalır mı yoksa o aya ait %20-%15=% 5lik vergi avantajı farkı maaşla beraber ödenir mi?Diğer dilimlere gelindikçe de önce ki ayların farkları yansıtılmalı mı?
    Yani aylık 300 TL yatıran bir kişinin yıl sonunda alacağı miktar %35 lik dilime giriyorsa,toplamda 300*12 ay= 3600 TL*0,35=1260 TL mı olur?

Yoksa her ay hangi dilimdeyse yatırdığı miktarın yüzdesi kadar mı vergi avantajı olur?

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tvcalap -- 28 Mart 2012; 16:12:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tvcalap

Merhaba,

Bireysel emeklilikte vergi avantajıyla ilgili bir sorum olacak.
    Vergi oranları yılsonuna kadar %15,20,27,35 şeklinde artarak maaşın büyüklüğne göre artarak gider.

Diyelim ki bir kişi %20 lik dilime şubat ayında girsin. Ocak ayına ait vergi avantajı %15'te kalır mı yoksa o aya ait %20-%15=% 5lik vergi avantajı farkı maaşla beraber ödenir mi?Diğer dilimlere gelindikçe de önce ki ayların farkları yansıtılmalı mı?
    Yani aylık 300 TL yatıran bir kişinin yıl sonunda alacağı miktar %35 lik dilime giriyorsa,toplamda 300*12 ay= 3600 TL*0,35=1260 TL mı olur?

Yoksa her ay hangi dilimdeyse yatırdığı miktarın yüzdesi kadar mı vergi avantajı olur?

Teşekkürler,
    if ver

Merhaba,

tam olarak öyle değil, ödediğin BES katkı payları kümülatif vergi matrahını düşürerek kazanç sağlıyor, bunu en iyi maaş hesaplama excel programları ile aylık etkilerini anlarsın.

• 5 yıllık deneyimin sonunda sistemden çıktım. faize koysan bile daha fazla getirisi olurdu. çıkışta ana parada ndahi %15 kesinti yaptılar. dava açtım hakısz yapılan bu kesintiyi almak için.

http://www.weblotti.com/bireysel-emekliligimi-iptal-etmek-istiyorum/
  • Arkadaşlar, bireysel emeklilikten emekli olduğumuzda bize bağlayacakları emekli maaşını belirli bir süre mi ödeyecekler yoksa SSK gibi biz ölene kadar mı ödenecek?
  • "BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ'NDE YENİ BİR SİSTEME GEÇİYORUZ"
    Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,

"BES sisteminde devlet katkı payı esasını getiriyoruz. BES'te vergilerde indirim yerine devlet katkı payı esası getiriyoruz. BES'te devlet katkısının oranı yüzde 25 olacak, katkı payı matrahtan düşülmeyecek. BES'te en yüksek devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretle sınırlı olacak. BES'te getiri üzerinden vergilendirme olacak anapara vergilendirmeyecek. BES'te devlet katkı payının yüzde 15'i üçüncü yılda çekilebilecek. Devletin sağladığı yüzde 25'lik katkı payı kademeli olarak çekilebilecek."

Babacan, BES sisteminde yeni düzenleme için 3 aylık geçiş süreci koyduklarını belirterek, "BES'te devlet katkı payının bütçeye yükü ilk aşamada yüksek olmayacak" dedi. BES'te erken ayrılandan destekler belli oranda geri alınacak. Ayrılanlardan alınacak oran kesinti oranı, 10 yılını doldurmuş fakat henüz emeklilik hakkı kazanmamış bir katılımcı için biriken katkının yüzde 40'ı olacak.

kaynak:http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/734789-iste-tasarruf-tesvik-paketinin-detaylari

Açıkçası görülüyor ki benim için BES sistemi bitmiştir. Artık vergi indirimi avantajı kalmıyor. Güya devlet bana %25'lik katkı payı hesabı açacakmış. Bırak yaf bırak...Artık cebimizdeki paraya bile göz dikiyorlar. Yazıklar olsun

• @yasarda, yeni yaşanan gelişmelerle ilgili yorumunuzu merak ediyorum.
  • garanti nin her ay 100 tl yatırılan emeklilik sistemine kayıt yaptırdım. 2-3 yıl sonra çıkmak istediğim zaman kesinti olmayacakmış. şuanda çıkabilirim ama kesinti fazla.

garanti nin bu emeklilik sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz.. ??
  • İyi Günler, 20 Yaşındayım kamu da çalışıyorum, BES i ben de düşündüm fakat etrafımda birkaç kişinin güvenirliği konusunda sıkıntı olduğunu söylediler, bizzat kendilerinin yaşamış olduğu yatırdıkları parayı geri alamama vb gibi sıkıntılardan bahsettiler ve önermediler, bu konu da güven duyulabilecek bankalar hangileridir? Yaşım daha küçük ve böyle bir yatırıma ihtiyacım olacak diye düşünüyorum ve parayı istediğim zaman geri çekebilmek istiyorum, bu doğrultu da yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emirhan Sürme

İyi Günler, 20 Yaşındayım kamu da çalışıyorum, BES i ben de düşündüm fakat etrafımda birkaç kişinin güvenirliği konusunda sıkıntı olduğunu söylediler, bizzat kendilerinin yaşamış olduğu yatırdıkları parayı geri alamama vb gibi sıkıntılardan bahsettiler ve önermediler, bu konu da güven duyulabilecek bankalar hangileridir? Yaşım daha küçük ve böyle bir yatırıma ihtiyacım olacak diye düşünüyorum ve parayı istediğim zaman geri çekebilmek istiyorum, bu doğrultu da yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler.

Hiç bulaşmayın o zaman.

BES, minumum 10 yıl maximum emeklilik yaşınıza kadar ödeme yapabilecekseniz avantajlı.

• Yaklaşık 10 gün önce garanti bankasında beni katakulliye getirip bireysel emeklilik sözleşmesi imzalattılar. Güzel gazladılar gerçekten, normalde bilmediğim anlamadığım şeyleri hiç onaylamam ama gişede ki arkadaşla haftada iki defa görüştüğümüz için kıramadım gibi birşey oldu. Neyse, ben şimdi bu olaydan rahatsızlık duyuyorum. Sözleşmede yazdığına göre imza atıldıktan 30 gün sonra sözleşme onaylanıyormuş. Ben bu 30 gün dolmadan bu sözleşmeden cayıp kredi kartımdan çekilen tutarı geri alabilirmiyim acaba? Birde bu işlemi telefonla yapabilirmiyim, çünkü orda ki arkdadaşa da ayıp olsun istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XR9

Yaklaşık 10 gün önce garanti bankasında beni katakulliye getirip bireysel emeklilik sözleşmesi imzalattılar. Güzel gazladılar gerçekten, normalde bilmediğim anlamadığım şeyleri hiç onaylamam ama gişede ki arkadaşla haftada iki defa görüştüğümüz için kıramadım gibi birşey oldu. Neyse, ben şimdi bu olaydan rahatsızlık duyuyorum. Sözleşmede yazdığına göre imza atıldıktan 30 gün sonra sözleşme onaylanıyormuş. Ben bu 30 gün dolmadan bu sözleşmeden cayıp kredi kartımdan çekilen tutarı geri alabilirmiyim acaba? Birde bu işlemi telefonla yapabilirmiyim, çünkü orda ki arkdadaşa da ayıp olsun istemiyorum.

neden iptal ettirmek istiyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PETERSBURG

quote:

Orijinalden alıntı: XR9

Yaklaşık 10 gün önce garanti bankasında beni katakulliye getirip bireysel emeklilik sözleşmesi imzalattılar. Güzel gazladılar gerçekten, normalde bilmediğim anlamadığım şeyleri hiç onaylamam ama gişede ki arkadaşla haftada iki defa görüştüğümüz için kıramadım gibi birşey oldu. Neyse, ben şimdi bu olaydan rahatsızlık duyuyorum. Sözleşmede yazdığına göre imza atıldıktan 30 gün sonra sözleşme onaylanıyormuş. Ben bu 30 gün dolmadan bu sözleşmeden cayıp kredi kartımdan çekilen tutarı geri alabilirmiyim acaba? Birde bu işlemi telefonla yapabilirmiyim, çünkü orda ki arkdadaşa da ayıp olsun istemiyorum.

neden iptal ettirmek istiyorsunuz?

Garanti'nin bireysel emeklilik sistemiyle ilgili internette çok fazla olumsuz yorum okudum. Garanti'de ki bayanda kafamı karıştırdı çok fazla, ben açıkçası nasıl bir şeye bulaştığımı bile bilmiyorum.

• şu an için emeklilik için en mantıklı olan şey nedir?
  • 2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

Söylediği şartlarla çok cazip gelmişti tabi.Bide vergi avantajının olduğunu söyledi.Buda yatırdığınız her 100 tl'nin en az %15 ini geri almaktı.Karlı bir iş gibi gözüküyordu.Fakat işin aslı hiçde öyle değilmiş.(ben vergi avantajını gerektiği gibide kullanamadım çoğu zaman mutemete gönderemedim belgemi)

3 yılımı doldurup paramı alır çıkarım diyordum ama 3 yılım dolduğunda telefondaki şahıs şuan ayrılırsam giriş aidatı kesintisi (400 küsür lira) + şimdiye dek aldığım vergi iadelerinin (toplam biriken paranın %15 i) kesileceğini söyledi.Eğer 5 yılımı doldurursam giriş aidatı kesintisinin alınmayacağını belirtti.(beni bu sisteme sokmak için arayan kişi hiçde böyle demiyordu)

Şuan 5 yılımda dolmak üzere biraz önce yine görüştüm bu seferde giriş aidatının 4/1 ini alacaklarını vede %15 stopajı geri alacaklarını söylediler.Şimdiye kadar yatırdığım para 5600 tl biriken para 5900 tl e bununda %15 ini vede giriş aidatını düşersek vede daha başka bişi çıkarmazlarsa elime 4900 gibi bi para geçecek.

Yani işin özeti şu.Bu sistem resmen bankaların insanları dolandırması için çıkarılmış bir sistem.Bunu buraya yazmamdaki sebep başka arkadaşların bu insanların dediklerine itibar etmeyip aldanmaması.Girerken farklı çıkarken farklı bir sistem.Kesinlikle bulaşmayın...

• Bireysel emeklilikten çıkmak istiyorum kesintiler nasıl olur?

Şimdi arkadaşlar, 2 yıldır yaklaşık sistemdeyim;

3500 ana para

450 lira fondan kazanç sağlamışım.

14 aydır da ayrıyetten yaklaşık 20 TL civarı bir maaş fazlam oluyor gelir vergisinden BES avantajı olarak.

Şimdi ben 3500 artı 450 liranın yüzde 75 ini mi alacağım?

Yani 450 liradan yüzde 25 mi kesilecek tam olarak nasıl olacak bilen var mı?_
  • quote:

Orijinalden alıntı: dermani06

2008 yılının başlarında bir bankanın bireysel emeklilik şirketi tarafından arandım.O zaman konuşan şahıs 3 yılı doldurduğum zaman hiç bir kesinti olmadan ayrılabileceğimi vede giriş aidatı kesintisinin olmadığını söylemişti bunu çok net biliyorum ama ispat edemiyorum tabi.

Söylediği şartlarla çok cazip gelmişti tabi.Bide vergi avantajının olduğunu söyledi.Buda yatırdığınız her 100 tl'nin en az %15 ini geri almaktı.Karlı bir iş gibi gözüküyordu.Fakat işin aslı hiçde öyle değilmiş.(ben vergi avantajını gerektiği gibide kullanamadım çoğu zaman mutemete gönderemedim belgemi)

3 yılımı doldurup paramı alır çıkarım diyordum ama 3 yılım dolduğunda telefondaki şahıs şuan ayrılırsam giriş aidatı kesintisi (400 küsür lira) + şimdiye dek aldığım vergi iadelerinin (toplam biriken paranın %15 i) kesileceğini söyledi.Eğer 5 yılımı doldurursam giriş aidatı kesintisinin alınmayacağını belirtti.(beni bu sisteme sokmak için arayan kişi hiçde böyle demiyordu)

Şuan 5 yılımda dolmak üzere biraz önce yine görüştüm bu seferde giriş aidatının 4/1 ini alacaklarını vede %15 stopajı geri alacaklarını söylediler.Şimdiye kadar yatırdığım para 5600 tl biriken para 5900 tl e bununda %15 ini vede giriş aidatını düşersek vede daha başka bişi çıkarmazlarsa elime 4900 gibi bi para geçecek.

Yani işin özeti şu.Bu sistem resmen bankaların insanları dolandırması için çıkarılmış bir sistem.Bunu buraya yazmamdaki sebep başka arkadaşların bu insanların dediklerine itibar etmeyip aldanmaması.Girerken farklı çıkarken farklı bir sistem.Kesinlikle bulaşmayın...

BES denilen şey halkı soymak için çıkarılmıştır. Her ay kendine 1 çeyrek altın alsan şimdiye coktan kardaydın

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.