Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.125
Cevap
49
Favori
248.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: halilcc

Sizden alınan ertelenmiş giriş aidatı ve ödememek adına hiç bir şey yapamazsınız. Yanlış bilgi verildi diyorsunuz ama imza atmadan önce neyi imzaladığınızı araştırmak sorgulamak sizin göreviniz. Evet banka çalışanları sırf kotalarını doldurmak adına yanlış bilgilendirme yapıyorlar. Yapabileceğiniz en doğru şey ödeme güçlüğü çekiyorsanız öncelikle aylık ödemelerinizi sistemin onay verdiği ölçüde azalatmak oda yetmiyorsa ödemeye ara vermek. Malesef BES'e araştırmadan girip sizin gibi kısa sürede ayrılmak isteyen ve şoka uğrayan çok. Keşke neye imza attığımıza bir baksak.Aslında hırsızlık yada dolandırıcılık yok öncelikle size yanlış bilgi veren bir banka çalışanı var sırf kişisel çıkarları adına, sonrada okumadan imzalayan şartları sorgulamayan siz varsını. Bu arada zaten devlet katkısından hiç bir geliriniz olmayacak. En azından ilk 3 yılı doldurmanız gerekiyordu. Birde kesinti her yıl azalacak 10 yıl sonra giriş aidatı kaynaklı bir kesinti olmayacak.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Haklısınız okumak gerekir fakat imzalanması gereken evraklar diye önüme bayağı bir evrak koymuştu ve bu yüzden sözlü olarak haklarımı sorgulamak zorunda kalmıştım sonuç olarak koskoca Yapı kredi bankası insanın aklına bu tarz şeyler gelmiyor tabiki.
    "ödememek adına hiç bir şey yapamazsınız" öğrenmek istediğim tam olarak buydu teşekkürler bilgilendirme için..

• Bugün Garanti den hesap açtırırken BES sordum ikna edin beni dedim.Anlattılar falan yine ikna olamadım. Aklımda sürekli enflasyon erir falan düşüncesi var öylece duruyor çıkmıyor Ben hesabı açtım ,bakalım yarın öbür gün açarım internetten Bes emeklilik belki .Bu arada giriş aidatı sordum alıyoruz ama isterseniz merkez şube ile konusuruz alınmaz falan dediler pek kurcalamadım şimdilik.
  • Merhaba

Ben bu ay itibari ile Anadolu Hayat bes e dahil oldum.

ABD de yasadigim icin aidatlarimi ABD kredi karti ile TL olarak oduyorum, hesap ekstreme o gunun kurundan USD ye cevirilerek yansiyor.

Durum boyle olunca hangi fonlarda birikim yapmam uygun olur? Ben %100 1. kamu araclari (USD) olarak sectim cunku elimdeki dolarlari bist ya da TL uzerinden faiz vb fonlarda tutmak mantikli gelmedi.

Ayrica ABD vergi mukellefi de oldugumdan yurtdisi hisse senedi (Gelismis ulke esnek fon vb) bana vergi beyaninda zorluk cikartabilir ondan da uzak durma egilimdeyim. Zaten abd deki emeklilik fonlarim da sp500 index uzerine.

Yurtdisi yairim bilgisi olan arkadaslarin onerileri icin simdien tesekkur ederim
  • bireysel emeklilik sistemine girmeyi düşünen arkadaşlara en başta söylenmesi gereken bu sistem emekli olmak şartı en önemlisi olduğu için 10 yıl ve 56 yaş şartlarını tamamlayanlar sadece kesinti olmadan paralarını alabilirler o yüzden bunu banka hesabı olarak görmemek gerektiğini belirtmek gerekir en önemlisi bu uzun soluklu bir yatırım aracıdır bu 2 şartı tamamlaman çekmek isterim ben paramı derseniz mutlaka kesinti olur
  • Bana da açıkçası çok cazip gelmiyor bu sistem. En iyisi o parayı eşime isteğe bağlı sigortalı primi olarak yatırmak.

En azından emekli olduğunda ömür boyu maaş garantisi, sağlık hizmeti ya da maaşın belli durumlarda miras olarak kalması gibi avantajları da var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemal

Bana da açıkçası çok cazip gelmiyor bu sistem. En iyisi o parayı eşime isteğe bağlı sigortalı primi olarak yatırmak.

En azından emekli olduğunda ömür boyu maaş garantisi, sağlık hizmeti ya da maaşın belli durumlarda miras olarak kalması gibi avantajları da var.

Istege bagli prim aylik ne kadar ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 300 küsür civarı diye biliyorum. Daha önümüzde süre olduğu için kesin araştırıp başvurmadım.

Yaş, prim günü ve yıl aynı anda bitecek şekilde başvuracağım ki biri bitince diğerini beklemek gibi bir şey olmasın.
  • quote:

300 küsür civarı diye biliyorum. Daha önümüzde süre olduğu için kesin araştırıp başvurmadım.

Yaş, prim günü ve yıl aynı anda bitecek şekilde başvuracağım ki biri bitince diğerini beklemek gibi bir şey olmasın.

Kac yilda emeklilik hakkini kazaniyor ve kac yil yatirman lazim

• Daha önce de yazdığım gibi tam emin değilim. Emeklilik şartları normal sigortalılar ile aynı, sadece prim miktarında fark var diye biliyorum.

Yine de tam bilen birine danışmak/sormak lazım.

http://www.sgk.gen.tr/wp-content/uploads/2011/11/emeklilik_tablosu_kadin.png

http://www.sgk.gen.tr/wp-content/uploads/2011/11/emeklilik_tablosu_erkek.png

• quote:

Bana da açıkçası çok cazip gelmiyor bu sistem. En iyisi o parayı eşime isteğe bağlı sigortalı primi olarak yatırmak.

Bes inde en büyük avantajı %25 devlet katkısı

• ARKADAŞLAR BİREYSEL EMEKLİLİĞE OCAK 2013 GIBI GIRMISTIM.BAKTIM NE YONLENDIREN VAR KENDIM UC FON ALDIM ALTIN ,DOVIZ DEVLET FONU AMA DAHA ONCE YUZDE 9,5 GIBI OLAN KAZANC SU ANDA 4.7 CIVARINDA 300 OLAN KAR 157 YE DUSMUS NE YAPMALIYIM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM EGER CIKARSAM BIREYSEL EMEKLILIKTEN 420 GIRIS AIDATI 22 DAMGA VERGISI 800 CIVARIDA DEVLET BIRIKIMI GIDIYOR .

TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN YORUMLARINIZ ICIN....
  • quote:

Orijinalden alıntı: aSKRaLL

quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

Sizden alınan ertelenmiş giriş aidatı ve ödememek adına hiç bir şey yapamazsınız. Yanlış bilgi verildi diyorsunuz ama imza atmadan önce neyi imzaladığınızı araştırmak sorgulamak sizin göreviniz. Evet banka çalışanları sırf kotalarını doldurmak adına yanlış bilgilendirme yapıyorlar. Yapabileceğiniz en doğru şey ödeme güçlüğü çekiyorsanız öncelikle aylık ödemelerinizi sistemin onay verdiği ölçüde azalatmak oda yetmiyorsa ödemeye ara vermek. Malesef BES'e araştırmadan girip sizin gibi kısa sürede ayrılmak isteyen ve şoka uğrayan çok. Keşke neye imza attığımıza bir baksak.Aslında hırsızlık yada dolandırıcılık yok öncelikle size yanlış bilgi veren bir banka çalışanı var sırf kişisel çıkarları adına, sonrada okumadan imzalayan şartları sorgulamayan siz varsını. Bu arada zaten devlet katkısından hiç bir geliriniz olmayacak. En azından ilk 3 yılı doldurmanız gerekiyordu. Birde kesinti her yıl azalacak 10 yıl sonra giriş aidatı kaynaklı bir kesinti olmayacak.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Haklısınız okumak gerekir fakat imzalanması gereken evraklar diye önüme bayağı bir evrak koymuştu ve bu yüzden sözlü olarak haklarımı sorgulamak zorunda kalmıştım sonuç olarak koskoca Yapı kredi bankası insanın aklına bu tarz şeyler gelmiyor tabiki.
    "ödememek adına hiç bir şey yapamazsınız" öğrenmek istediğim tam olarak buydu teşekkürler bilgilendirme için..

Çıkış aidatını vermemek için sistemde kaç sene durmanız gerekiyor, bir sorun derim.

Bende garanti emeklilikte böyle bir sorun yaşadım. 5 sene beklersem, çıkış aidatı almayız dediler. Hesabı dondurdum, bekliyorum.(Ayda 2 tl para kesiyorlar.) Bakalım başka ne güzellikler çıkacak.

• quote:

Daha önce de yazdığım gibi tam emin değilim. Emeklilik şartları normal sigortalılar ile aynı, sadece prim miktarında fark var diye biliyorum.

Yine de tam bilen birine danışmak/sormak lazım.

http://www.sgk.gen.tr/wp-content/uploads/2011/11/emeklilik_tablosu_kadin.png

http://www.sgk.gen.tr/wp-content/uploads/2011/11/emeklilik_tablosu_erkek.png

Danişmak gerek evet.Araştırmak gerek..Bu sigortayı yatırmaya başlaamadan önce su saçmalığın borçlarını odemek zorunda kalacak mıyız bunu da sormak gerek ?

• Merhaba beyler, bugun mailime bi link geldi is bankasının genç emeklilik planı diye,baktım biraz, iyi bişeye benziyo bi bakarmisiniz nasil bişey bu denemeye değermi, link asagida

http://www.isteuniversiteli.com.tr/page/genc-emeklilik

< Bu mesaj 18.9.15 tarihinde kaybolan verilerden kurtarılmıştır >
  • bende 2014 aralık ayında sisteme dahil oldum 100 lira ile başladım mart ayında 200 liraya çıkardım önümüzdeki ay itibari ile 400 liraya çıkardım ödemeyi ve irade olarak çok zayıf bir insanım kesinlikle para biriktiremem ve şuan yaklaşık 1600 lira bakiyem oluştu 8 aylık bir kızım var ona yatırım olsun diye sisteme giriş yaptım benimle aynı durumda olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum ALLAH ömür verirde yaşarsam şartlar el verirse 56 yaşına kadar ödeme yapmak istiyorum buda yaklaşık sistemde kalış süremi 30 yıl yapıyor ve bu ciddi bir paraya denk geliyor çolugumuza çoçugumuza bir gelecek olsun bence kulak arkası etmeyin...Sistemden 3*5 ay sonra çıkacak arkadaşlar siz kesinlikle bulaşmayın hem çamur atmamış olursunuz
  • Devlet katkıs,malum belli fonlara yatıyor....Linkte bu fonların yıllık getirisi mevcut......

http://www.fonmarket.com/analiz/fon/vakif-emeklilik-katki-eyf

Y.T.D.
  • BEs te birikimleri bulunanlara ömür boyu aylık alabilecekleri yıllık gelir sigortası dönemi başlamış
  • bi kaç kişinin sorunlarını yanıtlamak isterim bireysel emeklili devlet sigortasına yan gelir olarak bakılmalıdır onunla bes i karşılaştırmak yanlış olur ilk önce ssk ya da bağkur artık neyse o olacak onun yanına bir destek birikim hesabı olarak bakmak gerekir. yoksa zaten sadece emeklilik parasıyla ülkemizde çokta rahat bir yaşam süremiceğinin herkes farkındadır. o yüzden devlet destek veriyor kardeşim benim sana emeklilik maaşım belli gerisi sana kalmış diyor birazda.
    bide bir arkadaş giriş aidatının bedelini ve ne zmn alınamacağını soruyor şöyle söyliyim giriş aidatı kanunda brüt asgari ücretin %75 kadardır diye belirtiliyor ve diyorki sen bu ücretin tamamını katılımcıdan alamazsın o yüzden brüt asgari ücretin %10 unu alabilirsin onuda taksit yapman gerekir diyor. yani 120 tl civarı şu anda ve sistemde zaten 10 yıl kalırsa artık sen bu katılımcıdan para kazanmışsındır bu saatten sonra para alamazsın diyor. yani sistemde 10 yıl kalırsanız sizden başka para talep edemez. dondurma işlemini yaparsanız 1 aydan sonra her ay 2 tl kesinti hakkı vardır ayrıca sonuçta sizin paranız takasbank da bedavaya durmuyor. bunlar tamamen kanunda geçtiği için hiç bir emeklilik şirketi sizi kandırmaya yönelik bir işlem yapmaz sadece bilgi eksikliği oluyor o yüzden insanlar mağdur olabiliryor yaptıracaksanız mutlaka ayrıncılı bilgi alınız

• 24 yaşındayım aylık 100lira ile girmeyi düşünüyorum. Düşününce 100lira çok ufak bir para en az 10yıl kalmayı düşünüyorum. Ne dersiniz 56 yaşından önce çıkacağım için devlet katkısının %60 ını alacağım sizce değer mi? Ve bir firma tavsiyeniz varmı bütün firmalar aynımıdır?
  • 11 yıldır sistemde olan biri olarak;
    -yaşın genç 35-40 yaşından gençsen sisteme girme bence.32 yıl sonra emeklilik hakkı kazanacaksın kim öle kim kala.
    -bakma sen reklamlara üç aşağı beş yukarı bütün şirketler aynı.topunun canı cehenneme!
    -100 tl düşük bir aidat.hayatın gerçeği ne kadar ekmek o kadar köfte? aylık 100 tl yatırıp beklenti içine girme.tüm sistemler gibi bu sistemde zenginler için aylık 1500-200 yatıran adam tabiki bu sistemin keyfini sürüyor sen ben gereksiz yere emeklilik maaşı,yok bilmem üç kuruş kar etcez diye debelenip duruyoz işte.
    -10 yıl kalıp biraz devlet katkısı alayım,az biraz kar edeyim diyosan da fon yönetimi çok önemli.ya iyi bi danışmanın olacak yada ekonomi profösörü olup fonlarını sen yönetcen.reklamlara kapılıp sisteme giren 5 yıldır fon nedir?fon değişiklik hakkı nedir? bilmeyen ve sistemden zerre kadar yararlanamayan bir çok tanıdığım var.

• 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.