Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: denizpiyadesi

Verdiğin bilgiler harika hocam.. Çok teşekkürler..
    tüfe endeksinin %8.2 yükseldiği 2014'te bireysel emeklilik fonlarının ortalama getirisi %14.2; devlet katkısının ortalama getirisi ise %15.6 olarak gerçekleşmiştir. fon gruplarının ortalama getirisi ise şöyledir:

hisse senedi %27.8
    uluslararası borçlanma %18.3
    kamu borçlanma (yp) %17.1
    esnek %14.5
    kamu borçlanma (tl) %13.5
    standart %12.7
    likit %8.8
    <--------tüfe (enflasyon) %8.2--------->
    kıymetli maden (altın) %6.2

fon gruplarının getirileri böyleyken, alternatif yatırım araçlarının ortalama brüt getirileri ise şöyledir:

bıst 100 endeksi %26.4
    >------(bes ortalama %14.2)-------<
    konut fiyat endeksi %13.4
    3 aylık mevduat %11.6
    dolar %8.4
    <--------tüfe (enflasyon) %8.2--------->
    gram altın (tl) %6.9
    döviz sepeti %2.5
    euro -%4.4

fon bazında bakıldığında 2014 yılında en iyi performansı %35 getiri ile allianz yaşam ve emeklilik koç iştirak endeksi (fon kodu "ali") emeklilik yatırım fonu göstermiştir. en kötü performansı gösteren fon ise %2 kayıp ile ergo emeklilik gelir amaçlı euro kamu dış borçlanma araçları (fon kodu "eif") emeklilik yatırım fonu olmuştur.

http://paranya.com/bireysel-emeklilik-fonlarinin-2014-yili-getirileri/
  • Merhabalar KArdeşim.

Ben annem adına BES yapıyorum. Kendisi 48 yasında suan. 200TL ile başladık, her yıl düzenli 100TL artırmayı planlıyorum. 10 yıl sonunda da birikimi alıp kendisine bir ev alma planmım var. maksat birikim. fakat şöyle bir durum var. Allah gecinden versin, 8 yıl sonra annemize bir şey olursa bu para ne olacak? bize bankadan devredilebileceğini söylediler, fakat biz o tarihlerde 56 yaşında değilsek o parayı kesintili mi alacağız? Nu konular çok kotu farkındayım ama sormak istiyor insan gene de :(
    Şimdiden teşekkürler.
  • srknyrds S kullanıcısına yanıt
    1 Ocak 2013 itibarıyla devlet katkısının hak edilmesinde kademeli bir yapı uygulanacaktır. 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla;

En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15'ine,
    En az 6 yıl sistemde kalanlar %35'ine,
    En az 10 yıl sistemde kalanlar %60'ına,
    10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

Yani 8 yıl sonunda devlet katkılarının %35 ini alabilirsiniz.Fonlardan gelen kazancın %10 u kesildikten sonrada kalan toplam tutar size ödenir.Hak sahibi varis belirlemişse ona belirlememişse kanuni mirasçılarına ödeme yapılır.
  • wooodo W kullanıcısına yanıt
    veya vefat/maluliyet nedeniyle sistemden ayrılanlar, getirileri dahil devlet katkısının tamamına hak kazanırlar.

yani ölüm durumunda kaç yıl olduğuna bakılmaz tamamı alınır.
  • Hımm, anlaşıılan bu konu net değil.
    bu fonlardan gelen kazancın %10u kesilmesi ölüm dahilinde mi oluyor, yoksa 20 yıllıkta olsak her turlu kesilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: srknyrds

Hımm, anlaşıılan bu konu net değil.
    bu fonlardan gelen kazancın %10u kesilmesi ölüm dahilinde mi oluyor, yoksa 20 yıllıkta olsak her turlu kesilir mi?
    Arkadaşlar konuyla ilgili çok iyi bir yazı var, hakikaten bilinçlendiriyor bu yazı. Sosyal Güvenlik alanın uzman isimlerden biri olan Ali Tezel ile yapılan bir röportaj.Lütfen okuyun ve daha sonra karar verin.

http://www.rahatsiz.com.tr/bireysel-emeklilik-aldatmacasi-41760.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: emir66

Arkadaşlar konuyla ilgili çok iyi bir yazı var, hakikaten bilinçlendiriyor bu yazı. Sosyal Güvenlik alanın uzman isimlerden biri olan Ali Tezel ile yapılan bir röportaj.Lütfen okuyun ve daha sonra karar verin.

http://www.rahatsiz.com.tr/bireysel-emeklilik-aldatmacasi-41760.html

2010 yilinda yapilan bir roportaj.
    2013,yilinda mevzuat bastan sona degisti.
    Yaptirmayin kardesim bireysel emeklilik filan
    65 yasinizda devlet emekli yapicak zaten 50 gibi calismayi birak 65 e kadar cocugunuz bakar :)
    Altin alin biriktirin daha karlidir 30 sene sonra gorusuruz cok bilmis arkadaslar
  • Tutturmuslar bir Ali tezel roportaji neden yapildigini biliyor musun ? Bilmiyorsun..

Zamaninda adamin biri bireysel emeklilik sirketlerine danismanlik yapip yolunu bulmak ister emeklilik sirketleri bu adama yol verir.
    Ve bu roportaj yapilir. Karalamaya baslanir..

Neyse japonya vb. ve avrupa ulkelerinde yasayan insanlar cahil insanlar gercekleri goremiyorlar.bireysel emeklilik gibi bir sisteme giriyorlar fon buyuklukler gsmhlarina esit neden altin almamislar ki saflar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Medcezir34

Tutturmuslar bir Ali tezel roportaji neden yapildigini biliyor musun ? Bilmiyorsun..

Zamaninda adamin biri bireysel emeklilik sirketlerine danismanlik yapip yolunu bulmak ister emeklilik sirketleri bu adama yol verir.
    Ve bu roportaj yapilir. Karalamaya baslanir..

Neyse japonya vb. ve avrupa ulkelerinde yasayan insanlar cahil insanlar gercekleri goremiyorlar.bireysel emeklilik gibi bir sisteme giriyorlar fon buyuklukler gsmhlarina esit neden altin almamislar ki saflar..
    Ben Ali Tezel'in tek bir röportajını değil bir çok röportajını dinledim, yazılarını okudum. Ayrıca Japonya bir asya ülkesi, gelişmiş tüm ülkelerde bireysel emeklilik sistemi bizdeki gibi değil, avantajlı insanlar o yüzden kullanıyor. Problem de bu zaten, aynı olmaması.

Türkiye'deki sistemle Avrupa'da kullanılan sistemin alakası bile yok.

Ben zaten düşünmüyorum.

Ben bu sisteme girmek isteyen arkadaşlara sadece bankacılarla değil, tarafsız, alanında uzman kişilerin görüşlerine de başvurmalarını söylüyorum. Türkiye'de herşeyi insanlar, kurumlar çok güzel süslüyor, öyle sunuyor, kötü senaryolardan kimse bahsetmiyor. Lafım meclisten dışarı, kimse kişisel almasın.
  • emir66 E kullanıcısına yanıt
    http://www.reitix.com/Makaleler/Dunyadaki-Bireysel-Emeklilik-Sistemleri/ID=1370

Okursanız guzel bir yazı..

Türkiyedeki bireysel emeklilik sisteminde hoşunuza gitmeyen değişmesini istediğiniz sey nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Medcezir34

http://www.reitix.com/Makaleler/Dunyadaki-Bireysel-Emeklilik-Sistemleri/ID=1370

Okursanız guzel bir yazı..

Türkiyedeki bireysel emeklilik sisteminde hoşunuza gitmeyen değişmesini istediğiniz sey nedir ?
    2015 yılının ilk ayı "Altın" ayı oldu desek yeridir. Altın emeklilik yatırım fonları %11'e varan getiriler sağladılar. En iyi performansı Garanti Emeklilik Altın EYF gösterdi.
    En kötü performans gösteren fonlar ise, Euro Bölgesi'ndeki parasal genişlemeye bağlı olarak Euro'daki değer kaybından etkilenen Euro endeksli emeklilik fonları oldu.

http://paranya.com/bireysel-emeklilik-fonlarinin-2015-ocak-ayi-getirileri/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paranya

2015 yılının ilk ayı "Altın" ayı oldu desek yeridir. Altın emeklilik yatırım fonları %11'e varan getiriler sağladılar. En iyi performansı Garanti Emeklilik Altın EYF gösterdi.
    En kötü performans gösteren fonlar ise, Euro Bölgesi'ndeki parasal genişlemeye bağlı olarak Euro'daki değer kaybından etkilenen Euro endeksli emeklilik fonları oldu.

http://paranya.com/bireysel-emeklilik-fonlarinin-2015-ocak-ayi-getirileri/

Alıntıları Göster
    Yaklaşık 7 yıldır sistemdeyim. Allianz emeklilikteyim. Son dönemde heray 400 TL katkı payım var. Bu ay 400 ben 100 devlet yatırmış olmasına rağmen 11 TL zarardayım (yani 511 TL!) Bir ayda buharlaşan para 511 TL! Ne güzel bir emeklilik sistemi :(

Fonlarım

AEU BIST TEMETTÜ ENDEKSİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU 30
    ALH BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU 25
    ALU BÜYÜME AMAÇLI ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU 15
    AMA GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 15
    AMR GELİR AMAÇLI İKİNCİ KAMU DIŞ BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU 15
  • wellwet W kullanıcısına yanıt
    BİST düştüğü için olmalı......

• quote:

Orijinalden alıntı: expertadvisor

BİST düştüğü için olmalı......

Dün müşteri hizmetlerini arayarak çıkmak istediğimi söyledim yaklaşık yatırdığım 330 liradan 1 kuruş bile vermiyorlar böyle bir saçmalık olabilir mi? Genç arkadaşlara kesinlikle önermiyorum. Devletin verdiğini %25 alabilmek için 56 yaş şartı var. Erken çıkarsanız devlet katkısının %60'nı anca alıyorsunuz.
  • wwide1543 kullanıcısına yanıt
    bunları bilerek girmeniz lazımdı .şirketleri suçlamadan neye imza atıyoruz o imzayı atmadan araştırsak sıkıntı yaşamayız. Bu gün gireyim 3-5 ay sonra çıkarım derseniz bırak para almayı üste para bile verirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: halilcc

bunları bilerek girmeniz lazımdı .şirketleri suçlamadan neye imza atıyoruz o imzayı atmadan araştırsak sıkıntı yaşamayız. Bu gün gireyim 3-5 ay sonra çıkarım derseniz bırak para almayı üste para bile verirsiniz.
    Merhaba, fonlarımın durumunu fonmarket.com sitesi gibi gösteren sanalportföy tarzı bir site var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Merhaba, fonlarımın durumunu fonmarket.com sitesi gibi gösteren sanalportföy tarzı bir site var mı acaba?
    Merhaba,

Bireysel emeklilik yaptırmak isteyenlere yardımcı olabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: krykzk

Merhaba,

Bireysel emeklilik yaptırmak isteyenlere yardımcı olabilirim.

Alıntıları Göster
    Emeklilik Fon getirileri ile ilgili olarak,

http://www.fonmetre.com/ VEhttp://www.emeklilikrehberi.com/fonperformans.html sitelerine bakabilirsiniz.
  • Bİreysel emeklilik yalanina kanmayin
  • atabey020 A kullanıcısına yanıt
    tamam
  • 
Sayfa: önceki 3839404142
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.