Şimdi Ara

Nvidia'nın 40nm GT212 GPU'su 3. çeyrekte gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD-ATi'nin performans segmentine yönelik olarak çalışmaları devam eden RV790 GPU'sunun Nvidia'daki karşılığı muhtemelen GT212 kod adlı yeni grafik işlem birimi olacak. GeForce GTX 200 serisi için GT200 GPU'sunun 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan yeni varyasyonunu (GT200b) kullanmaya başlayan Nvidia, 40nm üretim teknolojisiyle hazırlayacağı ilk iddialı çözüm olması beklenen GT212'yi yılın üçüncü çeyreğinde kullanıma sunabilir.

Nvidia'nın GT212 GPU'sunda da mimari anlamda radikal değişiklikler olması beklenmiyor. Yeni üretim teknolojisinin getireceği nanometrik avantajla güç tüketiminda hatırı sayılır bir kazanım sağlanması beklenen GT212'nin, yerini alacağı GT200b GPU'suna göre daha yüksek hızlarda çalışabileceği ayrıca daha fazla transistör ve paralel işlem birimine sahip olacağı söyleniyor fakat bu bilgiler Nvidia tarafından henüz doğrulanmış değil.

Nvidia, 55nm GT200b GPU'sunun güç verdiği GeForce GTX 285 modelinde güç tüketimini GTX 280'e kıyasla 53 Watt düşürerek 236 Watt'dan 183 Watt'a çekmeyi başarmıştı. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak GT212 GPU'su ile de güç tüketimine yönelik gelişmenin devam etmesi ve ısıl güç tasarımının daha da aşağı çekilmesi bekleniyor. Bu arada GT212'nin de muhtemelen DirectX 10 destekli olacağı, DirectX 11'in desteğininse GT300 ile geleceğini hatırlatalım.

• şimdi bu gtx 285 tek başına 183 wat mı çekiyor.
  • Düşük profilli kartlar bunu cız bız eder güç tüketimi ve fiyat açısından.
  • Bekliyoruz
  • 55nm'ye yeni geçmişken açıkcası 40nm gpu üretimini 3. çeyrekte gerçekleştirebilirse nvidia beni şaşırtır.

Tabi rekabet herşeyi yaptırır. O da bize yarar.
  • Daha erken olmasını beklemiyordum zaten... GT300ler falan seneye anca çıkar sanırım
  • ati sanırım bu ceyrekte gececikti 40 nm ,eğer hatırladığım doğruysa ati bir adım önde
  • GT300'leri beklemek daha doğrudur heralde. Her yaz olduğu gibi bu yaz da parça yenileme yapacağım ama ekran kartı için biraz daha mı beklesem? Nvidia transistör boyutunda ATI'ye yetişti, helal olsun.
  • fiyat konusunda da ati ile yarışması şart artık. eğer fiyat konusundada iyi olursa belki nvidia ya dönebilrim sonraki kartımda
  • quote:

Orjinalden alıntı: şampiyon bilo

Düşük profilli kartlar bunu cız bız eder güç tüketimi ve fiyat açısından.

bu yoruma diyecek birşey bulamadım
    ------------------------------------------------------------------------------------

işin temelinde "nm" azalması ile gelen bir iyileşme var::::: acaba bunun dışında termal dizaynda bir iyileştirme yapılmış mı?
  • işe yaramaz bi gpu
  • ben artık gt300 leri bekleyeyim benim kart bu arada idare eder
  • quote:

Orjinalden alıntı: drkayzer

işe yaramaz bi gpu

Nereden belli işe yaramayacağı ? 384sp olmasına rağmen 40nm ile yonga boyutunun 300mm2'nin altında olacağı söyleniyor eğer doğru olursa saat hızları yüksek ve performansı iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 27 Ocak 2009; 20:07:15 >
  • Atinin RV790 ına cevap olarak gelecek. Ati o zamana kadar 40nm orta seviye GPU RV740 ı da çıkarmış olacak. 9600GT ayarında 40nm gpu su ne zaman gelecek nvidia nın?
  • nvidia bu işlerde acele etmiyor yavaş ve kararlı;)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.