Şimdi Ara

AMD'nin DDR3 destekli Phenom II X4 910 ve 945 modelleri test edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
7.992
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçtiğimiz hafta yayımladığımız bir haberimizde AMD'nin Soket AM3 formundaki DDR3 destekli yeni işlemcilerini Şubat ayının ikinci haftasında kullanıma sunacağını belirtmiştik. 9 Şubat itibariyle kullanıma sunulması beklenen yeni işlemciler AMD için yeni bir dönemin kapısını da aralamış olacak zira firma uzun bir süreden sonra hem ilk defa soket değişikliğine gitmiş hem de yine ilk defa DDR3 bellek desteğine başlamış olacak.

AMD'nin resmi dökümanlarına göre, Soket AM3 işlemciler aynı saat hızında Soket AM2+ formundaki modellere göre %5'e varan oranda daha hızlı olabilecek bunu da özellikle destek verilen yüksek frekanslı DDR3 bellekler sağlayacak. Firmanın 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Soket AM3 işlemcilerin lansmanı için geri sayımın başlamasıyla birlikte eline mühendislik örneği ulaşan kullanııclar, işlemcileri test etmeye başladı bile.

İlk test sonuçlarına geçmeden önce Soket AM3 işlemciler ile ilgili bazı detayların üzerinde durmakta fayda var. Çift kanal DDR3 desteği sunan entegre bellek kontrolcüleriyle yeni işlemciler 1333MHz'e kadar resmi DDR3 desteği sunacaklar fakat anakart üreticisinin vereceği desteğe göre yeni işlemciler çok daha yüksek çalışma frekansına sahip DDR3 çözümleriyle de sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.

Mevcut Soket AM2+ işlemcilerden Soket AM3 olmaları ve DDR3 bellek desteği sunmalarıyla ayrılan işlemciler, geriye dönük uyumluluk stratejisi çerçevesinde Soket AM2+ ve Soket AM2 anakartlarda da da kullanılabilecekler. Fakat bu durumun aksine yani Soket AM2 veya AM2+ formundaki işlemcilerin Soket AM3 anakartlarda kullanılabilmesi ise pek mümkün değil zira Soket AM3 anakartlarda genellikle DDR3 slotlarına yer verilmekte.

AMD önümüzdeki ay içerisinde dört çekirdekli Phneom II X4 900 ve 800 serilerine ek olarak üç çekirdekli Phenom II X3 700 serisi de lanse edilecek. Haberimize konu olan testlerden ilki Soket AM3 formundaki, DDR3 destekli Phenom II X4 910 ile Gigabyte'ın 790FX+SB750 yonga setli MA790FXT-UD5P anakartı üzerinde Corsair'in CAS9 zamanlamalarıyla gelen ve 1333MHz'de görev yapan DDR3 kiti kullanılmış.

Standart olarak 2.6GHz'de çalışan ve 2MB L2+6MB L3 bellek kapasitesine sahip olan Phenom II X4 910 hem standart hızlarında hem de 3.12GHz'e hız aşırtılarak test edilmiş. AMD'nin fiyatıyla da dikkat çekmesi beklenen yeni modeliyle yapılan testlerde DDR3 bellek kullanımının testine göre getiriler sağladığı ifade edilirken, hava soğutmayla yapılan hız aşırtma sonucunda da hatırı sayılır bir kazanım elde edildiği görülmekte.

Phenom II 910 ve DDR3 belleklerle yapılan çalışmaya ek olarak Phenom II 940 Black Edition modellerinin yerine hazırlanan Soket AM3 formundaki DDR3 destekli Phenom II X4 945 modeli DDR2 bellekler ile test edildi. Bu çalışma, Soket AM3 işlemcilerin sahip olduğu kombo bellek kontrolcüsünün Soket AM2+ anakartlarda DDR2 belleklerle sergilediği başarımı göstermesi ve hız aşırtma sonuçları içemesiyle dikkat çekiyor.

İkinci çalışmada sıvı soğutma sistemi kullanılmıştır

• 945 neymis oyle yav 1.375v 4 ghz ramleri de 616 yapmis ramler ne ki 2*2 kitler pek oc olmaz.ramlerden demeyin phenomlar ramleri x2'lere gore daha yuksek hiza cikarabiliyor.am2+ diye 940'i yanlis mi aliyoruz acaba madem boyle hepsini am3 cikarsalarmis. karsilastirma icin hey'den alinti resim.

AMD'nin DDR3 destekli Phenom II X4 910 ve 945 modelleri test edildi

http://forum.donanimhaber.com/m_29228495/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 25 Ocak 2009; 13:31:00 >

• quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

945 neymis oyle yav 1.375v 4 ghz ramleri de 616 yapmis ramler ne ki 2*2 kitler pek oc olmaz.ramlerden demeyin phenomlar ramleri x2'lere gore daha yuksek hiza cikarabiliyor.am2+ diye 940'i yanlis mi aliyoruz acaba madem boyle hepsini am3 cikarsalarmis. karsilastirma icin hey'den alinti resim.

Hepsini am3 çıkarsalardı intel gibi yeni sistem toplamaya zorlamış olacaklardı.Amd bu sayede intelin bir adım önüne geçmiş oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 25 Ocak 2009; 13:43:45 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Knisath

quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

945 neymis oyle yav 1.375v 4 ghz ramleri de 616 yapmis ramler ne ki 2*2 kitler pek oc olmaz.ramlerden demeyin phenomlar ramleri x2'lere gore daha yuksek hiza cikarabiliyor.am2+ diye 940'i yanlis mi aliyoruz acaba madem boyle hepsini am3 cikarsalarmis. karsilastirma icin hey'den alinti resim.

Hepsini am3 çıkarsalardı intel gibi yeni sistem toplamaya zorlamış olacaklardı.Amd bu sayede intelin bir adım önüne geçmiş oldu.

iyide am3 işlemciler geriye dönük uyumlu. fx57'nin verdiği son ss'te görüldüğü üzere ddr2 ram'lerle am2+ anakartta denenmiş...

• yani ben de onu demek istemistim madem am2+ anakartta bu sekilde calisiyor am3 islemciler am2+ 920 940'a hic gerek yokmus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 25 Ocak 2009; 15:04:59 >
  • 1.375v değil 1.6v'muş.

quote:

Originally Posted by cdawall

i am at 1.6v right now i just set the volts high to make sure stability like the title said i have had it a whole 10min then went to work

i will also post pics of the cooling when i get home but its just under my standard water cooled loop
  • haberden de yorumlardan da bişey anlamıyorum oc olayını geçip oyun karşılaştırmaları yapsalar iyi olacak
  • ddr2 ler de yavas yavas ddr in pozisyonuna düşecek. bu yüzden ddr2 kullanan bilgisayarlarımızın ram lerini hazır ddr2 ler varken ve ucuzken yapmak lazım.
  • bu basliktaki haberin kaynagi

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=215454

http://www.techpowerup.com/82978/First_AMD_Benchmarks_With_DDR3_Memory_Posted.html

sonra bakacam neymis 1.6 mi 1.375 mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 25 Ocak 2009; 14:56:16 >

• fx57 vermiş zaten kaynağı...

başlığa dikkat edersen 945ES yazıyor...
  • iyide bunlar yem olmasın kullanıcı testlerini görmek gerek
  • quote:

Orjinalden alıntı: adigehalil

fx57 vermiş zaten kaynağı...

başlığa dikkat edersen 945ES yazıyor...

dogru yazi olarak vermis ama konuyu takip edip 1.6v oldugunu yazmamis.
  • Ben ekran kartlarını merak ettim... :) 4850ye benziyor ama tam olarak hangi marka acaba...
  • @01mrt ekran kartları gigabyte fakat Hd4850 değil galiba biraz orta seviye kartları andırıyorlar...

Bu arada Giga'nın 790FXT-UD5P board'una bittim. Türkiye piyasasına girmesini 4 gözle bekliyorum :) Phenom 2 940 4.0ghz ve 1600mhz 2*2gb kitle kullanacağım günleri hayal ediyorum şimdiden xD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BiLgiSeaRcheR -- 25 Ocak 2009; 16:48:50 >
  • arkadaşlar bence o ekran kartları HD4550 yada HD4650 silent serisi olma olasılığı yüksek ama gigabyte sitesinde yok böyle modeller onlarda test için yollanmış galiba
  • amd 22nma bir an önce geçse eli iyi güçlenir
  • amd yine dogru yolda
    +100
  • doğru yolmu...:Dya bu amdeati nvidiaya ii bi darbe indirdide intele asla bnm e6850 15 sn alıyo ya super pi 1m da:D:D:D ki neredeyse 2 sene oldu alalı:D:D
  • deamon147 sen hala superpi ye göre işlemcinin iyi olup olmamasına karar veriyon heralde :)
  • allah rızası için yardım

AMD PHENOM 8450 X3 TRIPLE CORE AM2+(2.1 ghz 190TL) yimi alayım yoksa AMD ATHLON 64 6000+X2 S940 AM2 yi mi(3.1 ghz 170 TL)

hangisi daha iyi oyun için ...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.