Şimdi Ara

ATi, RV740'da da GDDR5 bellek teknolojisine yer verebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
3.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GPU üreticileri arasındaki üretim teknolojileri mücadelesinin bir sonraki durağı 40nm olacak. 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan çözümleri satışta olan ATi ve Nvidia, kapalı kapılar arında 40nm için çalışmalarını sürdürüyor. Nvidia cephesinden henüz somut veriler görünmüş olmasa da ATi'nin yeni üretim teknolojisiyle hazırlayacağı ilk GPU olmasına kesin gözüyle bakılan RV740 hakkında haberler gelmeye devam ediyor.

Orta segment için hazırlanan RV740 için üzerinde durulan ilk detay bellek veri yolu desteği. Güncel bilgilere göre 128-bit bellek veri yolu desteğine sahip olacak grafik işlemci, daha yüksek bellek performansı için GDDR5 teknolojisi ile desteklenecek. 3200MHz ve 3600MHz'de çalışan GDDR5 bellek yongalarının eşlik edeceği RV740 GPU'sunun paralel işlemci sayısı Radeon HD 4830'da olduğu gibi 640x olarak belirlenmiş.

Endüstrinin 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ilk grafik işlem birimi olabileceği iddia edilen RV740 tabanlı ekran kartlarının hem 512MB hem de 1024MB olmak üzere bellek kapasitesine göre iki farklı varyasyonunu olacağı belirtiliyor. Grafik işlemci hızının 700MHz olacağı ayrıca 32x TMU ve 8x ROP birimiyle donatılacağı belirtilen GPU'nın yeni üretim teknolojisiyle güç tüketimi ve hız aşırtma konularında iddialı olması bekleniyor.

40nm RV740 GPU'sunun teknik özellikleri ve olası lansman tarihi lansman tarihi açıklanmış resmi herhangi bir bilgi olmasa da, GPU'nun Mart ayında muhtemelen Hannover'de düzenlenecek CeBIT '09 fuarında tanıtılması ihtimaller dahilinde yer alıyor.

• bu kart hd4850 gibi olur gibime geliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali277

bu kart hd4850 gibi olur gibime geliyor

RV740 GPU'sunun güç vereceği yeni modelin performansıyla Radeon HD 4830 ile HD 4850 modelleri arasında olabileceği konuşuluyor. Tabii yeni üretim teknolojisinin sağlayacağı olası hız aşırtma başarımı da ilgili modelin performans değerlendirmesinde önemli bir argüman olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

quote:

Orjinalden alıntı: ali277

bu kart hd4850 gibi olur gibime geliyor

RV740 GPU'sunun güç vereceği yeni modelin performansıyla Radeon HD 4830 ile HD 4850 modelleri arasında olabileceği konuşuluyor. Tabii yeni üretim teknolojisinin sağlayacağı olası hız aşırtma başarımı da ilgili modelin performans değerlendirmesinde önemli bir argüman olabilir.

40 nm ve gddr5 olunca f/p iyi olacak gibime geliyor ------------ hd4870 altında konumlandırırlar bence

hız aşırtma performansı 40nm olunca mutlaka artacaktır ATI iyi gidiyor
  • 8x rop var ya neyden bahsedionuz. 4850 kadar anca olur o da belki...
  • Durmak yok yola devam...
  • 40 nm de atinin fiyatları kücültecegine kesin olarak bakıyorum.Yanlız bakalım nvidia nm yi kücültüp yine fiyatlara mı yüklenecek.Eger yine aynı hataya düserse nvidia cok büyük darbe alır.GDDR 5 bellek kullanılacak olması cok iyi hız asırtma yapmadan da gayet güzel performans saglıyacagını düsünüyorum.Bekleyip görücez.
  • 128bit olunca 8rop olacaktır. Buda kartın aynı saat hızında 4830 un gerisinde kalacağını gösterir. 4830 575mhz 16rop bu 700mhz 8rop ile belki 4830 kadar başarım gösterir.
  • Arkadaşlar şu linkteki crossfire yapılandırmasını incelersinizhttp://www.donanimhaber.com/NewsDetail.aspx?Id=11124

4670 gddr3 2'li ccrossfire kartın neredeyse 4850 ayarında oldugunu görürsünüz bu demek oluyorki 40nm üretim teknolosi vede gddr5 bellek ile üretilecek olan RV740 gpu sunun sahip olacagı 640 stream işlemci sayesinde 4850 ayarında veya biraz daha üst seviyede olacagını gösterir saygılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ugacomtr

8x rop var ya neyden bahsedionuz. 4850 kadar anca olur o da belki...

harbiden he 4850 civarında yada biraz daha dusuk olablir-
  • şimdide ati boyayıp boyayıp satıcak anlaşılan, sıra onda tabi
  • 128bit karta gddr15 bile koysa alınmaz bu saatten sonra kızdım açıkçası ATİ ye .tü kalktı galiba parayı bulunca. Bu haber doğru değildir umarım ş.refsizlikten başka bir şey olmaz böyle bi hamle çevirsin bitarafına monte etsin 128bit kartını
  • yavv bu atı milleti 2 li kart almaya sevdalandıryor ama boş işler
  • quote:

Orjinalden alıntı: Promity

128bit karta gddr15 bile koysa alınmaz bu saatten sonra kızdım açıkçası ATİ ye .tü kalktı galiba parayı bulunca. Bu haber doğru değildir umarım ş.refsizlikten başka bir şey olmaz böyle bi hamle çevirsin bitarafına monte etsin 128bit kartını

fiyatı da ona göre olacak, herkes yüksek miktarda para veremiyor ekran kartlarına
  • Üst segmenler için 40NM nimetlerini görürüz nasıl bir OC potansiyeli var test edilmiş olur.
  • ya amd ilk 40 nm de başa çıkmak istemiyor ki. 740 zaten orta sınıf bir kart. bunun la sadece yeni teknolojiye bismillah diyecek.
  • 8 Rop 128 bit ile GDDR5'e ne kadar darboğaz olucağını düşünün. Bu kart kazanırsa mhz'den kazanır
  • 740 bir test kartıdır her zaman yeni nm geçince ilk önce alt segmenten başlanır ayrıca bu ekonomik krizde kimse gidip 500 dolar vermez karta atide bunu biliyor ona göre davranıyor adamların hata yapma lüksü yok
  • bana göre bir yanlış var

şimdi gddr 3 1800mhz 256 bit olacağına

gddr5 3600 mhz 128 bit olsun aynı bellek bant genişliği olur ve yeni teknoloji olur belki de gddr5 avantajı ile 4000 4200 mhz olur daha hızlı olur 128 bitlik 1800 mhz den

128 bit deyince illa ki önü kesilmiş olmuyor yani....bir önyargı var insanlarda
  • quote:

Orjinalden alıntı: red a!ert

bana göre bir yanlış var

şimdi gddr 3 1800mhz 256 bit olacağına

gddr5 3600 mhz 128 bit olsun aynı bellek bant genişliği olur ve yeni teknoloji olur belki de gddr5 avantajı ile 4000 4200 mhz olur daha hızlı olur 128 bitlik 1800 mhz den

128 bit deyince illa ki önü kesilmiş olmuyor yani....bir önyargı var insanlarda

Aynen dediğiniz gibi..
    Bilende bilmeyende sallıyor bu forumda..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.