Şimdi Ara

AMD, 3.1GHz'de çalışan Phenom II X4 950 modelini hazırlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
5.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Phenom II X4 920 (2.8GHz) ve Phenom II X4 940 Black Edition (3.0GHz) işlemcilerini kullanıma sunan AMD, önümüzdeki aylarda ürün gamını yeni modeller ile genişletmeye hazırlanıyor. Farklı saat hızlarında çok sayıda yeni işlemciyi kullanıcılar ile buluşturmayı planlayan firma, Phenom II X4 9x5 serisi işlemcileriyle birlikte Soket AM3 formuna geçiş yaparak DDR3 bellek desteği de sunmaya başlayacak.

Firmanın resmi dökümanlarına göre, Soket AM3 ile birlikte DDR3 bellek kullanımına geçilmesi performans noktasında %5'lik katkı yapacak dolayısıyla saat hızı aynı olmasına rağmen 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Phenom II X4 945 modelinin yerini alacağı X4 940'dan bir miktar daha hızlı olması da beklenebilir. Fakat gün ışığına çıkan yeni yol haritası AMD'nin Phenom II X4 945 ile yetinmeyeceğini işaret ediyor.

Yayımlanan yeni yol haritasına göre AMD yılın ikinci çeyreğinde yani Nisan-Mayıs-Haziran döneminde 3.1GHz'de çalışan Phenom II X4 950 modelini kullanıma sunacak. Soket AM3 formunda olması ve DDR3 bellek desteği ile gelmesi beklenen dört çekirdekli işlemci 2MB L2 ve 6MB L3 belleğe sahip olacak.Çarpan kilidinin açık olup olmayacağı hakkında net bir bilginin bulunmadığı işlemcinin TDP'si ise 125 Watt.

Soket AM2+ formundaki anakartlarla kullanılabilecek işlemcinin hangi fiyat seviyesinden satılacağı ise şimdilikbilinmiyor. Kullanıma sunulan Phenom II X4 940 modeli yurt dışında 275$ seviyesinden kullanıcılar ile buluşan AMD'nin Phenom II X4 950 modelinden önce ikinci çeyrekte EOL periyoduna girecek Phenom II X4 920 ve 940 Black Edition işlemcileri için takip edeceği fiyat stratejisi 950 modeli için belirleyici olacak.

• aynı e8400 ün e8500 varyasyonu gibi ama ondaki o.c. potansiyeli hiç birinde yok ;)
  • Haber İçin Teşekkürler

Ph2 940 yeterli benim için hayırlısı ile bir alsaydık :)
  • PII 940 mı oc potansiyeli yok :)))))

napacak 10 ghz e çıkacaktın!
  • AM3 işlemcilerin geriye dönük AM2 ve Am2+ kartlar ile kullanılacak olması çok iyi fakat; anakart üreticilerinin uyanıklığı olmasaydı bu işlemciler AM2 anakartların hemen hemen hepsinde kullanılacaktı! Ne yazıkki 6xx serisi yonga setlerinde bu işlemcilere detek verecek anakart çok az.

AMD 950 modelinin ardından 3.5Ghz e kadar model çıkartıp, ya sekiz çekirdeğe geçecek ya da yeni bir mimari ile daha düşük frekanslardan tekrar geri gelecek.
    3.1Ghz için 125watt iyi bir değer.

AM3 e geçmek için henüz erken diye düşünüyorum. DDR3 lerin fiyatlarının yüksekliği bundaki en büyük etken. DDR3 e geçişin %5 performans artışı sağlayacak olması AM3 anakart ve DDR3 ramlerin getireceği maliyet yükünü karşılamaya yetecek durumda değil.
  • quote:

AMD 950 modelinin ardından 3.5Ghz e kadar model çıkartıp, ya sekiz çekirdeğe geçecek ya da yeni bir mimari ile daha düşük frekanslardan tekrar geri gelecek.

bence fusion'a kadar baska mimari cikmaz ama daha dusuk nm phenom II cikabilir.2009'da cikar 2010'da yayilir 2011'de fusion zaten.
  • süper haber sağolasın Fx57 İnş. fiyatlar türkiyede düşük olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino
    AM3 e geçmek için henüz erken diye düşünüyorum. DDR3 lerin fiyatlarının yüksekliği bundaki en büyük etken. DDR3 e geçişin %5 performans artışı sağlayacak olması AM3 anakart ve DDR3 ramlerin getireceği maliyet yükünü karşılamaya yetecek durumda değil.

Mantıklı bir yorum. Sırf DDR3 için, hele ki sadece %5'lik performans artışı sağladığını düşünürsek; cepleri zorlamaya gerek yok. Zaten DDR3 geçmek isteyenlerin daha çok intel'e yöneleceği kanısındayım.
  • bu hızla 3.4 e kadar rahat gidecek sanırım phenom II ler. ve son çıkan black edition modeli de 8 ghz sınırlarını zorlayan üçüncü nesil olabilir celeron ve pentium 4 den sonra...
  • Bunun rakibi yakında fiyatı 300$-340$ seviyesine düşmesi beklenen Q9650 olur herhalde
  • amd de yeni mimari buldoZer le gelmekte ve amd buldozerl eskı üretim teknıgınden fazgeçebilir extra hihg k buldozerle gelebilir fusion ya p2 yada buldozer çekirdeğinden olabilir ama gpu belli
  • @Fx57
    Am3 ve ddr3 destekli anakartlar ne zaman gelecek belli tarih varmı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: dellino

AM3 işlemcilerin geriye dönük AM2 ve Am2+ kartlar ile kullanılacak olması çok iyi fakat; anakart üreticilerinin uyanıklığı olmasaydı bu işlemciler AM2 anakartların hemen hemen hepsinde kullanılacaktı! Ne yazıkki 6xx serisi yonga setlerinde bu işlemcilere detek verecek anakart çok az.

bu 6xx serisi yonga setlerinde p2 lere destek veren anakartlar açıklandımı Foxcoon nun sitesine giriyorum açıklıyıcı bişey yazmıyor walla anakartım desteklerse benim için çok güzel olucak
  • bide 350dolardan çıkarırsa sasmam amd..300 ustunde çıkarırsa işi zor amdnin intel daha yeni indirim yaptı..Q9650nin fiyatı aya geriledi..Had hayırlısı
  • yukarda am3 işlemciler tamaiyle am2+ a uyumludur diyor(yoksa benmi yanlış anladım ingilizce olduğu için?) gerçektende hepsi uyuyormu?
  • "AMD" Dünya Şampiyon
  • quote:

Orjinalden alıntı: aootahca

bu hızla 3.4 e kadar rahat gidecek sanırım phenom II ler. ve son çıkan black edition modeli de 8 ghz sınırlarını zorlayan üçüncü nesil olabilir celeron ve pentium 4 den sonra...

7 ghz yi kim geçti ki
  • quote:

Orjinalden alıntı: fasilgibi

@Fx57
    Am3 ve ddr3 destekli anakartlar ne zaman gelecek belli tarih varmı?

Nisan-Mayıs-Haziran
  • AM3 için, yani DDR3 destekli black edition işlemci çıkacak mı? DDR3 te de çarpan kilitsiz işlemci isteruk.
  • quote:

Orjinalden alıntı: arda1811

quote:

Orjinalden alıntı: aootahca

bu hızla 3.4 e kadar rahat gidecek sanırım phenom II ler. ve son çıkan black edition modeli de 8 ghz sınırlarını zorlayan üçüncü nesil olabilir celeron ve pentium 4 den sonra...

7 ghz yi kim geçti ki

ln2 yöntemiyle pentium 4 ün 3.0 ghzlik modeli ve bi kaç celeron geçti. 2003-2004 model işlemcilerdir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.