- x
Lenovo SL 500 Hakkında Herşey & Tüm Sorunlar
381 Cevap55702 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     1 2 3 [5] 7      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : Arda

Giriş

460 Mesaj
9 Ekim 2009; 18:07:55 

bunun ekran aydınlatma özlelliği var deniliyor ama hic kullanan veya kendim bulamadım birde sm kart takma yuvasından söz ediliyor ama cihazın her yerini inceledim bununla ilgili bir giris bulamadım diyelim buldum ve taktım ne ise yarıyor acaba?

YA SEV YA TERKET

598 Mesaj
9 Ekim 2009; 21:46:20 

quote:

Orijinalden alıntı: atillaoguz

bunun ekran aydınlatma özlelliği var deniliyor ama hic kullanan veya kendim bulamadım birde sm kart takma yuvasından söz ediliyor ama cihazın her yerini inceledim bununla ilgili bir giris bulamadım diyelim buldum ve taktım ne ise yarıyor acaba?

ekran aydınlatma derken sanırım kasdettiğiniz klavye aydınlatma. klavye aydınlatma thinkpadlerde olan bir özellik olduğu için sanırım SL 500 de bu sebepten kaynaklanan bir beklenti var ancak eğer internetteki sl 500 testlerini okuduysan bu bilgisayarın bazı özelliklerinin biraz kırpılmış olduğunu göreceksin. bunlardan birisi de klavye aydınlatma ışığı.
sim kart olayına gelince onu bende merak ediyorum. masaüstünde mobile broadband kısayolu var. bazı modellerde gördüm sim kart takma yeri cihazın kapaklarının içindeydi yani sd kart gibi sim kart takacağınız bir slot yok ortalıkta henüz kapakları açıp bakmadım bakınca buradan yazarım ancak olup olmadığına dair kesin bir bilgisi olan arkadaş varsa bende mutlu olurum bilgi verirse...

460 Mesaj
9 Ekim 2009; 22:02:55 

kapaklar derken hangi kapakların altında ve varsa ne ise yarar bu sim kart olayı?

YA SEV YA TERKET

598 Mesaj
9 Ekim 2009; 23:05:37 

quote:

kapaklar derken hangi kapakların altında ve varsa ne ise yarar bu sim kart olayı?

kapaklar derken bilgisayarın altındaki kapaklardan bahsediyorum ram slotlarına ulaşır gibi aşağıdaki linke bakabilirsin. makinayı ters çevirdiğinde sol ön kısımda kalan ufak kapak orayı açıp bakmak gerekli. bir ara deneyeceğim eğer buradan bir cevap gelmezse.
http://www.notebookchec...emp/pics/29560ef3f8.jpg

mobile broadband nedir? linkteki video sanırım bilgi verir (kısaca 3G ile internete girmeye yarıyor)
http://mshowto.org/inde...er/700-mobil-broadband#

SL 500 ile ilgili incelemeler
http://www.pclabs.com.t...ilgisayar-incelemesi/1/
http://www.darkhardware...reviews/lenovo-sl500-01
http://www.notebookchec...0-Notebook.11741.0.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyilmaz -- 9 Ekim 2009; 23:44:12 >

460 Mesaj
9 Ekim 2009; 23:53:45 

vermiş oldugunuz linklerdeki incelemeler özellikle pclabs taki incelemede altındaki kapakların hepsi acılarak incelems yapılmıs resileri konulmus ve simkar icin bir yuva yok ve hicbir yerdede bundan bahsedilmemis yani bsl500 de böyle bir özellik yok. Kapakları acmaya gerek kalmadı.

YA SEV YA TERKET

598 Mesaj
10 Ekim 2009; 0:15:44 

quote:

vermiş oldugunuz linklerdeki incelemeler özellikle pclabs taki incelemede altındaki kapakların hepsi acılarak incelems yapılmıs resileri konulmus ve simkar icin bir yuva yok ve hicbir yerdede bundan bahsedilmemis yani bsl500 de böyle bir özellik yok. Kapakları acmaya gerek kalmadı.

modelden modele farklılık gösterebilir Notebookcheck sitesinde yapılan incelemedeki SL 500 de yuva var. sağ bölümdeki ufak resimlere sayfanın orta kısmına gelerek bakın önceki mesajda verdiğim büyük resim de oradan... aşağıdaki şekilde belirtmişler...
quote:

The advantages of the SL series also include a pre-installed UMTS module, which allows a fast switch to broadband Internet access via UMTS.

aslında forumda lenovo teknik servisinden arda bey var o konuya baksa sanırım bize en doğru bilgiyi verecektir.

460 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:06:07 

peki o kapağı acmak garanti dısımı yapar cihazı? birde orada varsa simkart taktıgımızda kullanılabirli durumdamı yoksa pre-install demiş ingilizcem yok birseyler eklemek mi gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atillaoguz -- 10 Ekim 2009; 1:05:51 >

YA SEV YA TERKET

460 Mesaj
10 Ekim 2009; 1:26:36 

sol öndeki kapağı açtım ve evet gerçekten simkart yuvası çıktı . aynı telefonlardaki gibi geriye itince yukarı dogru acılıyor simkartı icine takıp tekrar bastırarak kapatılan bir metal yuva. simkartı taktım. daha sonra Wireless Mobile Broadband programını calıstırdım fakat Mobile Broadband device not found. uyarısı aldım. acaba neden bu sekilde bir uyarı yaptı? veya yapmasaydı ne olacaktı acaba ?

YA SEV YA TERKET

598 Mesaj
10 Ekim 2009; 9:44:39 

quote:

peki o kapağı acmak garanti dısımı yapar cihazı? birde orada varsa simkart taktıgımızda kullanılabirli durumdamı yoksa pre-install demiş ingilizcem yok birseyler eklemek mi gerekiyor?

garanti dışı bırakacağını sanmıyorum ancak açıp kapatırken vidaları tahrip etmemeye çalışın genede siz.
sim kart yuvasının çıkmasına sevindim dün gece bende denemeyi düşünüyordum ancak vaktim olmadı. biraz araştırmak lazım nasıl kullanılıyormuş. internette bilgi olacağına eminim

460 Mesaj
10 Ekim 2009; 18:18:17 

şu anda simkartım dünden beri takılı icinde ve birsey olmuyor

YA SEV YA TERKET

724 Mesaj
11 Ekim 2009; 4:34:45 

Sim yuvası var ama aktik değil
Bu sim yuvası her markanın birçok modelinde mevcut
Fakat yasal bir problem var TSE veya telekom ile ilgiliydi sanırım şuan tam hatırlayamıyorum
Bu nedenle bu özellik bütün markalarda pasif geliyor.(Türkiye'ye özel)

460 Mesaj
11 Ekim 2009; 14:45:33 

peki nasıl aktif duruma getirtebiliriz. ayrı bir donanim mı takmak gerekiyor bunun icin tekrar yoksa baska birseymi?

YA SEV YA TERKET

2 Mesaj
14 Ekim 2009; 14:13:55 

Merhaba arkadaşlar cep telefonumdan çektiğim fotoğrafları blutoothta toplu göndermek istediğimde tek bir dosyayı alıyor dolayısıyla işlemi sürekli tekrarlamak durumundayım blutooth ayarlarına baktım ama bir çözüm bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

724 Mesaj
14 Ekim 2009; 23:53:59 

quote:

peki nasıl aktif duruma getirtebiliriz. ayrı bir donanim mı takmak gerekiyor bunun icin tekrar yoksa baska birseymi?

Aktif edilemez.
Türkiyede bu sistem kullanılmıyor.

243 Mesaj
17 Ekim 2009; 18:51:34 

Arkadaşlar ben SL500 ü kısa bir süre önce aldım,vista yükü olduğundan,burada bilgisayar işi ile uğraşan bir arkadaş la birlikte xp yükledik ve Lenovo nün sitesinden işimize yarayabilecek programları yüklemeye çalıştık,az ingilizce ile anlayabildiklerimizi yükledik,tüm formları dolaşıp,tüm soruları okumama rağmen benim sorunuma ciddi bir cevap bulamadığımdan bu yazıyı yazıp, bilgisayarımda yüklü olan programları yazıyorum,bu programlar içinde gereksiz olanları ve indirmem gereken programları yazarsanız çok sevinirim,sitede sanırım lenovo servisinde çalışan bir arkadaş ta bulunuyor,bu konuda ban yardım edecek arkadaşlar arasında bu arkadaşıda görmek isterim,benim sorunuma gelince (solmavi tuş hiç çalışmıyor,bluetooth çalışmıyor,ben genelde kablosuz ağlara windows un ağıyla bağlanıyorum,Access Connections çok gereklimi?kablolu internete bağlanırken resmin üzerinde sarı bir tabela (dikkat işareti) çıkıyor,kabloyu bilgisayardan çıkarıp takınca kayboluyor)evet arkadaşlar yazacaklarım bu kadar bu programlar ve sorunlarım hakkında tüm arkadaşlardan yardı rica ediyorum,emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim.(Accent Help , Client Security - Password Maneger , Conexant HD Audio , HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP , Help Canter , Intel(R)PROSet/Kablosuz WİFİ Yazılımı , Lenovo System Interface Driver, Lenovo System Toolbox , Lenovo_ATK_Package , MSXML 6.0 Parser(KB925673) , NVIDIA Drivers , REALTEK GbE &FE Ethernet PCI - E NIC Driver , Smart Audio ,ThinkPed Bluetooth with Enhanced Data Rate Software , ThinkPad EasyEject Utility , ThinkPad Power Management Driver for SL Series , ThinkPad Power Manager , ThinkPad UltraNav Driver , ThinkPad UltraNav Utility , ThinkVantage Access Connections , ThinkVantage Active Protection System , ThinkVantage Fingerprint Software ) bunların yanında Mıcrosoft ve Windows yazılımları var.

Teknoloji doğru bir biçimde kullanılırsa yararlı olur.

368 Mesaj
17 Ekim 2009; 22:25:02 

Öncelikle windows'unu iyice bir güncelleyip "system update" yazılımını kur. Bu yazılım, cihaza gereken tüm yazılımları otomatik bulup yüklüyor. Bu arada yazdıkların arasında "olmasa da olur" diyebileceğim bir iki yazılım var. Ama işin özü ben onlardan da faydalanıyorum. Bunlar "easyEject" ile ThinkPad UltraNav" geri kalanların hepsi olması şart. Saygılar.

Asus Zenbook Prime UX31A i7, 256 ssd, Full HD IPS Panel

243 Mesaj
18 Ekim 2009; 13:02:25 

Arkadaşımteşekkür ederim,öncelikle bu belirttiğin 2 yazılım ne işe yarıyor,siz onlardan ne gibi faydalanıyorsunuz ?bende bunlardan nasıl faydalanabilirim?mavi tuşu nasıl çalıştırabilirim, bluetoot u çalıştıramadım,

368 Mesaj
18 Ekim 2009; 23:18:13 

Arkadaşım örneğin"eject" programı, cihaza taktığın usb bellekleri güvenli çıkartabilmene yarıyor. Mavi tuşu çalıştırabilemin yolu ise "system update" yazılımı ile (lenovo'nun) cihazın kendi ihtyacı olan driverlarını taratıp yükletmen (Tabi bunun öncesinde tam güncel bir xp ya da vista'ya sahip olmalısın). Ben bunu yaptıktan sonra mavi tuş, ses tuşları ve ekrandaki pil göstergesi doğru çalışmaya başladı. Kısaca benim diyeceğim; adamların önerdikleri tüm yazılımları cihaza kurmandır. Saygılar.

243 Mesaj
18 Ekim 2009; 23:52:41 

Tekrar teşekkür ederim arkadaşım,usb cihazları bende kullanıyorum,sanırım bu benimde işime yarıyacak,mavi tuşu çalıştırmak için gerekli gereksiz tüm (lenovo'nun) driverları yüklemek gerek sanırım,bence buna gerek yok sanırım, yanlız bluetoot bana çok lazım,onun için ne yapabiliriz?

243 Mesaj
19 Ekim 2009; 23:29:00 

Bu arada yazmayı unuttum ,bu cihaz gerçekten süper,çok hızlı,beklentilerimin çok üzerinde,yazılar küçük olsada gözlük kullandığım için fazla zorlamıyor,şu bluetoot işinide halledersem tamam sanırım.

698 Mesaj
21 Ekim 2009; 21:51:01 

arkdşlar lenovo sl500c modl laptop aldm. xp yükledim fakat driverlerini bulamadm. link werebilirseniz sevinirm.

In Use: HTC One | Asus N53SV-SX542V | Apple iPod Nano 6th Generation | Apple iPad 3 64GB WiFi + 4G
Used: HTC Incredible S ßlack | Apple iPhone 4 32 GB ßlack

||| member since 2006 |||

243 Mesaj
22 Ekim 2009; 18:50:46 

Arkadaşlar bu bluetoot konusunda ve msn de konuşurken karşımdaki kişinin sesini duyamıyorum ,bu konudada yardım edebilirmisiniz?

4939 Mesaj
24 Ekim 2009; 5:43:46 

iyi geceler iyi sabahlar arkadaşlar kafayı kırıcam bu saatte sl500c 4414 w99 modeline xp kurdum bütün driver ve programlarını indirip kurdum ancak

1. pci device ve bilinmeyen aygıt diye 2 şey var onları bulamadım

2. ses çıkmıyor ses driverı uyumsuz diyor yukardaki aygıtlar bunlarmı driverı nerde

3. wifi ve bluetooth aygıtları ve programları yüklü ama çalışmıyor wifi bulamıyor bluetooth aygıt bulunamadı diyor

bios update yaptım ancak yinede sorunum geçmedi yardımı olcak olan varmı arkadaşarl...

şuanda uaa kb888111 yükledim pci device yerine ses kartını buldu ve ses geliyor artık ancak hala

1. bilinmeyen aygıt duruyor birde audio device on high definition audio bus çıktı driverını bulamadım

2. wifi düzeldi şuan nasıl oldu anlamadım ancak hala bluetooth aracı bulunamadı diyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soulcubee -- 24 Ekim 2009; 7:16:15 >

57 Mesaj
24 Ekim 2009; 13:08:09 

quote:

Orijinalden alıntı: soulcubee

şuanda uaa kb888111 yükledim pci device yerine ses kartını buldu ve ses geliyor artık ancak hala

1. bilinmeyen aygıt duruyor birde audio device on high definition audio bus çıktı driverını bulamadım
2. wifi düzeldi şuan nasıl oldu anlamadım ancak hala bluetooth aracı bulunamadı diyor...

Arkadaşım merhaba,

1. Bilinmeyen aygıt dediği, ThinkPad Power Management Driver veya Lenovo System Interface Driver olabilir.

http://www-307.ibm.com/...ind=53385&validate=true

linkteki listeden bu 2 driverı bir dene istersen.

Normal ses alabildiğine göre, "audio device on high definition audio bus" aygıtı, ekran kartının HDMI ses çıkışı için olan driverdır. Ekran kartının driverını tekrar yüklersen, yada Ekran kartı driver klasörü içinde varsa, HDMI adlı bir klasör içinden kurabilirsin.

2. Yine verdiğim linke bakarak, senin SL500c'de Bluetooth aygıtı donanım olarak gözükmüyor. Eğer olduğuna eminsen, masaüstündeki My Bluetooth Places simgesini çift tıklayarak Bluetooth ile kurulumu tamamlamalısın. Tabii ki cihaz ön tarafındaki kablosuz açma kapama anahtarı, yanlışlıkla kapatılmış olabilir. Ona da dikkat..

167 Mesaj
24 Ekim 2009; 18:41:37 

arkadaşlar sl500c ethernet driveri var mı ? vista için eğer varsa link verebilirmisiniz sabahtır arıyorum hiç bir yerde bulamadım wirelessde çalışmıyor . Realtek rtl8168/8111 ndis 6.0 diğer sürücülerde eksik ayrıca? kendi sitesinde indirmediğim kalmadı nerdeyse

52 Mesaj
28 Ekim 2009; 11:42:24 

merhaba bendede lenovo sl500c var xp home yükledim butun drıverlar sorunsuz ancak yandakı ses tuşları ve mavi tuş calışmıyor , atk hotkey kurulu olmasına rağmen . kaldırıp tekrar kurdum ancak duzelmedı yardımcı olabilecek varmı?

57 Mesaj
28 Ekim 2009; 21:28:00 

quote:

Orijinalden alıntı: Reff

merhaba bendede lenovo sl500c var xp home yükledim butun drıverlar sorunsuz ancak yandakı ses tuşları ve mavi tuş calışmıyor , atk hotkey kurulu olmasına rağmen . kaldırıp tekrar kurdum ancak duzelmedı yardımcı olabilecek varmı?

Merhaba, linkte zipli dosya içinde, sıralandırdığım klasörlerdeki dosyaları kurup, dener misin?

http://rapidxxxxx.com/f...9215028/Lenovo.zip.html (xxxxx yerine share yazın).

21 Mesaj
31 Ekim 2009; 14:32:07 

Selamlar,

Thinkpad SL500'üme alır almaz içindeki herşeyi uçurarak Win7 x64 kurdum.
Herşey ok ancak fn tuşunu kullanarak lcd ışığını açıp kapatamıyorum.
Ve şu an %80 gibi ışık açık.

Ne tavsiye edersiniz?

724 Mesaj
1 Kasım 2009; 0:10:58 

Win7 32bit kullanıyorum.
Bahsettiğin problem bende yok
Tuşların çalıştığına eminmisin klavyede sorun olabilirmi?
home ve end tuşlarına basarak kontrol ettinmi acaba?

724 Mesaj
1 Kasım 2009; 0:27:41 

quote:

Orijinalden alıntı: basçı

Bu arada yazmayı unuttum ,bu cihaz gerçekten süper,çok hızlı,beklentilerimin çok üzerinde,yazılar küçük olsada gözlük kullandığım için fazla zorlamıyor,şu bluetoot işinide halledersem tamam sanırım.

Bluetooth için sadece driver yüklemek yetmez yazılımıda kurman gerekir.
www.pc.ibm.com/support

Yazıların küçüklüğü aslında Lcd'nin kalitesini gösterir
1280X800 çözünürlüğe sahip bir bilgisayarda yazıları küçültemezsiz ama ama SL500'de bu olay çok keyifli
1. seçenek ekranı 120DPI'a ayarlarsınızki bunu tavsiye etmem.Bu ayar sabittir yada her seferinde değiştirmeniz gerekir ve ayar sonrası restart ister
2. seçenek (benim favorim) CTRL tuşuna basılı tutarak trackpoint mouse'un ordadaki tuşuna (mavi reskte olan) onada basılı tutun ve trackpoint'i aşağı veya yukarı (yazının hangi boyutta olmasını istiyorsanız) oynatın

İşte o zaman yaw bu makina aldığı parayı soruna kadar hak ediyor diyeceksiniz
Bir not daha
Aynı işlemi harici mouse üzerindede yapabilirsiniz
CTRL basılı tutun harici mouse rulo (aşağı yukarı hareket tekerleği) basın ve mouse'u ileri geri oynatın

21 Mesaj
1 Kasım 2009; 20:20:24 

tuşlarda sorun yok
sadece ışığı açıp kapatamıyor
belki de sorun driverlardadır
kaldırıp tekrar kurmalıyım belki de

quote:

Orijinalden alıntı: alp_o

Win7 32bit kullanıyorum.
Bahsettiğin problem bende yok
Tuşların çalıştığına eminmisin klavyede sorun olabilirmi?
home ve end tuşlarına basarak kontrol ettinmi acaba?

440 Mesaj
3 Kasım 2009; 11:33:03 

sl500 kullanmaya başladım.linux ı silip xp home yükledim. driver ları da yükledim ancak anlamadığım bir şekilde touchpad in sağ ve alt kısmında kaydırma çubuğunu kullanmaya yarayan kısım çalışmıyor. benzer işlemi yapan hiçbir arkadaşımda çalışmıyor. sorun ne olabilir? benzer bişey yaşayan var mı ?

254 Mesaj
4 Kasım 2009; 0:49:25 

merhaba arkadaşlar.
yakın bir arkadaşıma kısa süre içeriside bir notebook alıyoruz.bende lenovo kullanıcısıyım ve bu modelinde fiyatına göre iyi olduğunu düşünüyorum.aşağıdaki linkteki bilgisayarı almayı düşünüyoruz.sizden ricam bilgisayarın/bilgisayarlarınızın artı eksi yönlerini paylaşmak.tavsiyeleriniz varsa çekinceleriniz varsa lütfen esirgemeyiniz.şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim

http://www.pcdepo.com/a...T5870-3G-320G-DOS-9300M

368 Mesaj
4 Kasım 2009; 15:31:31 

Merhabalar. kısa bir süre önce Thinkpad SL 500'ın Core2Duo T5870 2.0 , 3 gb, 320 Gb, Nvidia 105m 512 mb ekran kartlı modelini aldım. Özellikle ekran çözünürlüğü başta olmak üzere, hemen herşeyinden çok memnunum. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pazarcik -- 4 Kasım 2009; 15:32:48 >

647 Mesaj
8 Kasım 2009; 0:50:48 

arkadaşlar kurtlandım windows7'nin son sürümünü yükledim ama sorun yaşıyorum HDMI kabloyla lcd'ye görüntüyü aktarıyorum ama ses aktarılmıyo driverları tam yükledim benzer sorun yaşayan varmı mevcut driver sürümüyle ilgili bir problemmi yoksa bendemi eksik var

SL500 kullanıyorum ekran kartı 9300M gs, windows7 -64bit

495 Mesaj
8 Kasım 2009; 20:18:05 

win7 sll500 ünde kullanan arkadaşlar yüklemesi rahat oldumu ve stabilmi gözle görünür performans artışı oldumu?

306 Mesaj
11 Kasım 2009; 19:48:45 

http://www.pcdepo.com/a...T5870-3G-320G-DOS-9300M

bu adreste yer alan SL500 modelinde HDMI çıkışı var mı? Genel olarak bahsedilen harddisk ve fan sesleri sorunu bios update ile tam olarak çözülüyor mu?

Ekran çözünürlüğü makinanın en büyük avantajı sanırım, görüntü kalitesi de bu derecede iyi midir?

Huawei IDEOS x5 aksesuarları

243 Mesaj
11 Kasım 2009; 22:49:39 

Arkadaşlar daha öncede yazdığım gibi ,bu alet süper tüm sorunları hallettim ,uçuyor ,yanlız tek bir sorun var ben internete bağlanırken resmin üzerinde sarı bir tabela (dikkat işareti) çıkıyor,kabloyu bilgisayardan bir iki defa çıkarıp takınca kayboluyor,internete bağlanıyor,buna bir çözüm varmı acaba?

353 Mesaj
12 Kasım 2009; 13:19:28 

quote:

Orijinalden alıntı: pazarcik

Merhabalar. kısa bir süre önce Thinkpad SL 500'ın Core2Duo T5870 2.0 , 3 gb, 320 Gb, Nvidia 105m 512 mb ekran kartlı modelini aldım. Özellikle ekran çözünürlüğü başta olmak üzere, hemen herşeyinden çok memnunum. Saygılar.

selamlar öncelikle hayırlı olsun bu ekrankartlı modeli nerden ve kaç liraya aldın acaba bu ekran kartıyla satıldığından haberim yoktu ekran kartı performansı nasıl iyi günler

241 Mesaj
16 Kasım 2009; 1:43:56 

Arkadaşlar bende SL 500 var. Oyunları indirmeden önce kaldırır mı diye bakıyorum kaldırır gösteriyor hatta receommended kısmınıda geçiyor. Ancak oyunu kurup oynadığımda çok düşük seviyelere getirmek zorunda kalıyorum. Oyuntakılıyor. Sizce bunun sorunu nedir? Aslında bu laptop oyun için değil zaten biliyorum ama yinede oynamak istiyorum arada

368 Mesaj
17 Kasım 2009; 10:46:39 

quote:

Orijinalden alıntı: camokan

selamlar öncelikle hayırlı olsun bu ekrankartlı modeli nerden ve kaç liraya aldın acaba bu ekran kartıyla satıldığından haberim yoktu ekran kartı performansı nasıl iyi günler
[/quoteM

Merhaba. Bu ekran kartına sahip sl500 piyasada az. Ben de epey bir tereddütle mecidiyeköy'deki bir satıcıdan aldım. Aslında epey bir sancılı oldu (256 mb ekran kartlı olan geldi, geri gitti filan). Ama sonuçta alabildim. Performansı açısından birşey demek zor ama sanırım biraz daha iyi olabilir. Çünkü forumlarda, sl500 lerdeki 256 lık kartla karşılaştırıp, "biraz daha hızlı" olarak değerlendirme yapan yorumları okudum. Bu arada cihazı 1220 TL'ye aldım. Saygılar.

233 Mesaj
29 Kasım 2009; 15:11:58 

Merhaba arkadaşlar bu ürünü satın almak istiyorum ama etrafta araştırdıkça ve forumları okudukça kafamda bazı soru işaretleri oluştu.
Öncelikle kasa kalitesi bir muamma haline geldi. Sağlamlığından ve ekran çözünürlüğünün yüksek oluşundan dolayı bu ürünü düşünüyorum. Kod yazmak için yani iş amaçlı kullanacağım. Oyun oynamak gibi bir düşüncem yok NVIDIA 9300gs ekran kartı zannediyorum 1080p videolar için yeterlidir Linux ortamında da NVIDIA nın kutulumu kolay zaten.

Şimdi öncelikle kullanan arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Daha önce kullandığınız laptoplara göre kasa ne kadar dayanıklı sizce? Menteşeleri falan nasıl? ekran çıtası birkaç ay sonra kırılma gibi bir problem yaratıyor mu?

Youtube da bir video izledim bilgisayarın ekranı feci halde esniyor, kasanın alt kısmından gıcırtılar geliyor. Klavye veya el koyma yerlerine bastırınca kasa içine göçüyor vs? bu gibi durumlar söz konusu mu? Thinkpad lerde kasa içinde koruma amaçlı metal çıtalar var diye biliyordum ancak bu modelde yok sanırım.

Bu ürünü Ankarada görebileceğim herhangi bir mağaza var mı? ve nerden satın almamı önerirsiniz?

598 Mesaj
29 Kasım 2009; 17:18:39 

quote:

Orijinalden alıntı: canhantas

Merhaba arkadaşlar bu ürünü satın almak istiyorum ama etrafta araştırdıkça ve forumları okudukça kafamda bazı soru işaretleri oluştu.
Öncelikle kasa kalitesi bir muamma haline geldi. Sağlamlığından ve ekran çözünürlüğünün yüksek oluşundan dolayı bu ürünü düşünüyorum. Kod yazmak için yani iş amaçlı kullanacağım. Oyun oynamak gibi bir düşüncem yok NVIDIA 9300gs ekran kartı zannediyorum 1080p videolar için yeterlidir Linux ortamında da NVIDIA nın kutulumu kolay zaten.

Şimdi öncelikle kullanan arkadaşlara şunu sormak istiyorum. Daha önce kullandığınız laptoplara göre kasa ne kadar dayanıklı sizce? Menteşeleri falan nasıl? ekran çıtası birkaç ay sonra kırılma gibi bir problem yaratıyor mu?

Youtube da bir video izledim bilgisayarın ekranı feci halde esniyor, kasanın alt kısmından gıcırtılar geliyor. Klavye veya el koyma yerlerine bastırınca kasa içine göçüyor vs? bu gibi durumlar söz konusu mu? Thinkpad lerde kasa içinde koruma amaçlı metal çıtalar var diye biliyordum ancak bu modelde yok sanırım.

Bu ürünü Ankarada görebileceğim herhangi bir mağaza var mı? ve nerden satın almamı önerirsiniz?

Merhaba;

Eğer kod yazman için kullanacaksan bu ekran çözünürlüğü tek tercihin olmalı. Bende aynı amaçla kullanıyorum çok rahatım. Daha önceki standart ekran çöznürlüklerini artık görünce win98 kullanan 640x480 çözünürlüklü makinalar aklıma geliyor. Yüksek ekran çözünürlüğü kodlamada çok işine yarayacak. Bütün kontroller göznünün önündeyken bile kodlama için bir sürü alanı görebiliyorsun.

SL serisi için yarı thinkpad demek doğru olur. O sebeple klasik bir thinkpad sağlamlığı ve kalitesi beklersen hayal kırıklığı yaşayabilirsin ancak toshiba kalitesinde hatta yer yer daha iyi bir işçiliği var bu konuda için rahat olsun.

Menteşeleri gayet sağlam düşürmediğin sürece ne kırılma olur ne bişey düşşe bile bununkiler kırılırsa diğer makinalarınki zaten kırılır. 2 aydır kullanıyorum. Ne ekran çıtasında ne biryerinde bir sorun yaşamadım. Herhangi bir sorun yaşama belirtisi de görmedim.

Youtubeda izlediğin videolardaki hiçbir sorun bende yok. Ekranı zorlarsan evet esniyor ancak ben birkez karanlıkta farketmeyerek makinanın içinde mp3 player varken ekranı kapatmaya çalıştım birşey olmadı. Nette birçok testi var bakarsan hiçbirinde olumsuz bir eleştiri yok. Oralarda söylenen benimde katıldığım fikir şu kalsik thinkpad sağlamlığı olmasada sonuçta thinkpad ve piyasadaki çoğu makinadan daha sağlam ve işçilik kalitesi iyi. Onun haricince ekran çözünürlüğü yüksek olduğu için çok büyük rahatlık yaşayacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyilmaz -- 29 Kasım 2009; 17:25:10 >

233 Mesaj
29 Kasım 2009; 23:02:52 

quote:

Orijinalden alıntı: cyilmaz
Merhaba;

Eğer kod yazman için kullanacaksan bu ekran çözünürlüğü tek tercihin olmalı. Bende aynı amaçla kullanıyorum çok rahatım. Daha önceki standart ekran çöznürlüklerini artık görünce win98 kullanan 640x480 çözünürlüklü makinalar aklıma geliyor. Yüksek ekran çözünürlüğü kodlamada çok işine yarayacak. Bütün kontroller göznünün önündeyken bile kodlama için bir sürü alanı görebiliyorsun.

SL serisi için yarı thinkpad demek doğru olur. O sebeple klasik bir thinkpad sağlamlığı ve kalitesi beklersen hayal kırıklığı yaşayabilirsin ancak toshiba kalitesinde hatta yer yer daha iyi bir işçiliği var bu konuda için rahat olsun.

Menteşeleri gayet sağlam düşürmediğin sürece ne kırılma olur ne bişey düşşe bile bununkiler kırılırsa diğer makinalarınki zaten kırılır. 2 aydır kullanıyorum. Ne ekran çıtasında ne biryerinde bir sorun yaşamadım. Herhangi bir sorun yaşama belirtisi de görmedim.

Youtubeda izlediğin videolardaki hiçbir sorun bende yok. Ekranı zorlarsan evet esniyor ancak ben birkez karanlıkta farketmeyerek makinanın içinde mp3 player varken ekranı kapatmaya çalıştım birşey olmadı. Nette birçok testi var bakarsan hiçbirinde olumsuz bir eleştiri yok. Oralarda söylenen benimde katıldığım fikir şu kalsik thinkpad sağlamlığı olmasada sonuçta thinkpad ve piyasadaki çoğu makinadan daha sağlam ve işçilik kalitesi iyi. Onun haricince ekran çözünürlüğü yüksek olduğu için çok büyük rahatlık yaşayacaksın.

Teşekkürler cyilmaz. Geçtiğimiz sene Lenovo 3000 N200 kullanmıştık kısa bir süreliğine o da bundaki gibi yüksek çözünürlüğe sahipti ve söylediğin gibi gerçekten kodlama için çok faydalı oluyor. O makinede işlemci daha düşüktü ve ekran kartı 7300 dü yanlış hatırlamıyorsam. Birde bu yarı thinkpad demişsin o 0 thinkpad di :D o haliyle bile iyiydi.

Şu anda Acer 6935g kullanıyorum ama kod yazmak için pek uygun değil açıkçası. Ekran kartı falan iyi 9600gt ramler DDR3 ama oyun oynamadığım sürece çok bir işe yaramıyor bunlar :D. İş makinesi olarak SL500 iyidir diyorsun sen o zaman? yanlışmıyım?

Bir de makinenizi nerden aldığınızı yazabilirmisiniz? Ben hepsi.urada.com u gözüme kestirdim ancak ölü pikselden korkuyorum. Bir de teknik servis durumu olduğunda ben kalkıp kendim teknik servise (ankara öveçlerdeki) götürebilecekmiyim yoksa aldığım firmaya mı göndermem gerekicek? Hani belki farklı bir kanaldan temin ediyorlardır cep tellerde olduğu gibi bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsa çok sevinirim.

Garantinin gitmeyeceğini bilsem 9600gt ve 500gb harddiski de Lenovo ya taşırım alınca :D tadından yenmez heralde o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canhantas -- 29 Kasım 2009; 23:04:36 >

460 Mesaj
30 Kasım 2009; 22:20:29 

canhantas arkadaşım bende 3 ay önce bu modeli aldım. ilkinde hepsuburadan siparis verdim vermez olsaydım kredi kartımdan parayı kestikleri halde 1 hafta beklettiler beni onay bekleniyor diye ana avrat düz gittim paramı geri istiyorum lanet olsun sizden aldıgım bilgisayara diye. ve 2 gün sonra paramı avukata verecegimi bildirerekten zar zor geri aldım adilerden. arastırdım ve bu model en ucuz netteki ve bilindik dükkanlardaklerden 100 tl daha ucuza www.sadecenotebook.com sitesinden aldım. oradaki kişiler cok ilgili ve alakalılar. model cok saglam ve dayanıklı ancak benim sanssızlıgımdan kulandıktan 3 hafta sonra bir arıza geldi sadecenotebook yetkililerini aradım cok ilgili ve alakalı sekilde ürünü geri adılar ve birebir degisim yaptılar. stoklarında bulunmaması durumunda bile telefonla bir günde hazırlayabiliyorlar. bu modeli alacaksan siddetle bu siteyi tavsiye ederim hem fiyat olarak en ucuz istersen arastır hemde ilgi alaka olarak müsteri memnuniyeti olarak cok iyiler. bu siteyi bende donanımhaberdeki reklamalardan görerek buldum. ve cok memnununum. şimdiden hayırlı olsun.
NOT: bu arada hemen iki sitede baktım aynı modelin fiyatlarına hepsiburada.com sitesinde 1514 tl iken sadecenotebook.com sitesinde 1421 tl. nerdeyse 100 tl fark var. fiyatıda bosver bilgisayarda en önemli olan satıcının satıs sonrası verdigi destek önemli ki hepsiburada.com sitesinden bircok kisinin bası yanmıstır cok ugrasmıslardır. ben tavsiye ediyorum sadecenotebook.com hem fiyat hem satıs sonrası destegi cok iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atillaoguz -- 30 Kasım 2009; 22:28:22 >

YA SEV YA TERKET

233 Mesaj
1 Aralık 2009; 22:21:38 

quote:

canhantas arkadaşım bende 3 ay önce bu modeli aldım. ilkinde hepsuburadan siparis verdim vermez olsaydım kredi kartımdan parayı kestikleri halde 1 hafta beklettiler beni onay bekleniyor diye ana avrat düz gittim paramı geri istiyorum lanet olsun sizden aldıgım bilgisayara diye. ve 2 gün sonra paramı avukata verecegimi bildirerekten zar zor geri aldım adilerden. arastırdım ve bu model en ucuz netteki ve bilindik dükkanlardaklerden 100 tl daha ucuza www.sadecenotebook.com sitesinden aldım. oradaki kişiler cok ilgili ve alakalılar. model cok saglam ve dayanıklı ancak benim sanssızlıgımdan kulandıktan 3 hafta sonra bir arıza geldi sadecenotebook yetkililerini aradım cok ilgili ve alakalı sekilde ürünü geri adılar ve birebir degisim yaptılar. stoklarında bulunmaması durumunda bile telefonla bir günde hazırlayabiliyorlar. bu modeli alacaksan siddetle bu siteyi tavsiye ederim hem fiyat olarak en ucuz istersen arastır hemde ilgi alaka olarak müsteri memnuniyeti olarak cok iyiler. bu siteyi bende donanımhaberdeki reklamalardan görerek buldum. ve cok memnununum. şimdiden hayırlı olsun.
NOT: bu arada hemen iki sitede baktım aynı modelin fiyatlarına hepsiburada.com sitesinde 1514 tl iken sadecenotebook.com sitesinde 1421 tl. nerdeyse 100 tl fark var. fiyatıda bosver bilgisayarda en önemli olan satıcının satıs sonrası verdigi destek önemli ki hepsiburada.com sitesinden bircok kisinin bası yanmıstır cok ugrasmıslardır. ben tavsiye ediyorum sadecenotebook.com hem fiyat hem satıs sonrası destegi cok iyi.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler arkadaşım. Ben de biraz fiyat araştırdım 2 gün öncesine kadar hepsi buradada world e özel bi kampanya vardı 6 taksitte 1360TL falandı ama kaçırdım :( param hazır değil henüz.

Şimdi bir site buldum P8600 işlemcili olanı 1451TL birde T5870 işlemcili olanı var işletim sistemsiz geliyor diğer özellikleri aynı 1102TL peşinde 1080TL. Onu alasım var ama daha sonra işlemci upgrade için socket yapısı nedir bilemiyorum bir açıklama da yok. Şirket istanbulda bir bilgisayarcı. Elimdeki bazı ürünleri satabilirsem alıcam inşallah yakında.

210 Mesaj
2 Aralık 2009; 2:20:59 

quote:

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler arkadaşım. Ben de biraz fiyat araştırdım 2 gün öncesine kadar hepsi buradada world e özel bi kampanya vardı 6 taksitte 1360TL falandı ama kaçırdım :( param hazır değil henüz.

Şimdi bir site buldum P8600 işlemcili olanı 1451TL birde T5870 işlemcili olanı var işletim sistemsiz geliyor diğer özellikleri aynı 1102TL peşinde 1080TL. Onu alasım var ama daha sonra işlemci upgrade için socket yapısı nedir bilemiyorum bir açıklama da yok. Şirket istanbulda bir bilgisayarcı. Elimdeki bazı ürünleri satabilirsem alıcam inşallah yakında.

hocam bende lenovo 3000 N200 eski kullanıcısı ve yeni bir sl500 kullanıcısı olarak değerlendirme yapayım;birincisi kasa n200 serisine göre çok daha kaliteli ve sağlam zaten bunu elinize aldığınızsa anlıyosunuz.ben sl500 ve n200 yan yana koydum ve görsel olarak dahi kasa kalitesi anlaşılıyor.sl500 n200 göre saha ağır.boyut olarak ise pek fark yok,yukarıda bi arkadaşın dediği gibi sl500 tam bir thinkpad değil.yani n200 kasası ile thinkpad karışımı bi makine diyebilirim.benim sl500 eksi olarak gördüğüm tek nokta klavyesi oldu aslında ikiside aynı tip klavye olmasına rağmen n200deki klavyem çok daha güzeldi (n200 modelli bilgisayarım anakart sorunundan değişim yapılmıştı ve ordada ilk bilgisayardaki klavye iiyi değildi sanırım biraz şans işi).ekran menteşelerine gelince n200 ile kıyaslamam bile sl500 çok daha kaliteli bir menteşe var ve esnemede yok benim pc de.bendeki sl500 modeli seninde bahsettiğin T5870 free dos işletim sistemli modeli.bende oyun oynamadığım için pcdepodan bu bilgisayarı aldım,sanırım sende bu siteden bahsediyorsun. verdiğin fiyat pcdepoda mevcut çünkü.birde ekranı pcdepoda mat olarak geliyo ama eski mat ekranlar gibi değil daha kaliteli bi ekran,zaten iş için tasarlanmış bi pc olduğundan güneşli ortamlarda işimize yarayan bi özellik mat ekran.aynı fiyata parlak ekranlı modeli olsa ben onu alırdım ama.birde bana free dos olarak geldiğinde windowsu benim kurmam gerekti ama windows 7 yi bir türlü kuramadım 3 farklı wind.7 dvd si denedim gene olmadı.bu siteden bi arkadaşla yazışmıştım ve bana muhtemelen bios sürümünden dolayı demişti.bilgisyarda gelen bios sürümü 1.24.lenovo en son 1.25 i sitesine koymuş.ama ben daha önce bios güncelemediğimdn biraz temkinliyim bu konuda..

598 Mesaj
2 Aralık 2009; 10:00:26 

quote:

merhaba tekrar,

ben bilgisayarımı hepsiburada'dan almıştım. ÖTV indirimimin en son gününde :) 1290TL'ye falan gelmişti. 2 günde elime ulaştı. Arkadaşın yaşadığını söylediği problem ise sanırım hepsiburada'dan değil bankadan kaynaklanıyor. Hepsiburada'dan sık alışveriy yapmıyorsan kredi kartı güvenliği için sipariş geçtikten sonra birde bankadan sana telefon etmelerini istiyorlar. Bankadan arayan kişi şöyle bir alış verişiniz var bunu siz mi yaptınız onaylıyormusunuz diye soruyor. Sen onay verirsen yaptığın işleme onay veriyor. Bazı bankalar bu telefonla onay alma işini o gün içinde yaparken bazı bankalar ise geciktirebiliyor. Arkadaş biraz şikayetçi olmuş ama eğer yaşadığı problem bu sebepli bir sorun ise aslında onun güvenliği için alınmış ektra bir önlemden dolayı gecikme yaşamış. Bunun önünne geçmek için işlemi yaptıktan sonra bankanın aramasını beklemek yerine siz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp onay isteyebilirsiniz.

Sana nerden alacağınkonusunda bir öneri yapamayacağım ne yazıkki. Online siteler haricinde satış yapan biryer bilmiyorum. Bence en uygun bütçene neresi gelirse oradan al. Ancak P8600 işlemcili modelini almanı tavsiye ederim daha güçlü daha uzun süre rahat rahat arkana bakmadan kullanırsın. 8000 ve 9000 serisi işlemciler diğerlerine göre oldukça üstün. Ekran çözünürlüğünün yüksek olması ve mat ekran olması iş ortamında çalışırken seni yormayacaktır. Oyun oynayacaklara başka makinalar da önerebilirim ancak konu iş ve özellikle bilişim işi ise bence en iyi seçim.

Servis konusunda ise gercekten bilgim yok. ancak sanırım aldığın kanal atlayıp direkt servise götürdüğünde bir sorun olmaz diye düşünüyorum. Umarım servise itiyacın da olmaz...

birkaç inceleme:
http://www.pclabs.com.t...-bilgisayar-incelemesi/
http://www.notebookchec...0-Notebook.13615.0.html
http://www.darkhardware...reviews/lenovo-sl500-01

233 Mesaj
2 Aralık 2009; 11:17:53 

Valla bilgisayarı alana kadar forumu çok meşgul edicem sanırım :) hatta aldıktan sonra da bir inceleme de ben yapmayı düşünüyorum. Daha önceden kullandığım Casper, Asus, MSI, Acer laptoplarla kıyaslarım şöyle bir.

Aklıma yeni takılan sorular var:

1- Makinenin pil kalitesi nasıl? Şu an kullandığım ACER da ne yazık ki pil 7-8 ay gibi bir sürede öldü. Sizin makinelerde wear level ne durumda acaba?
2- Piyasadan daha uzun ömürlü pil bulmak mümkün mü?
3- Büyüklük ve ağırlık konusunda baya eleştri olmuş bu model hakkında. Şu anda kullandığı ACER 6935g bu modelden 3cm geniş, 1.5cm daha derin ve 2mm daha kalın :) 700gr da daha ağır :D tabi bunda 16" olmasının katkısı da var. Sizin düşünceniz nedir?

210 Mesaj
2 Aralık 2009; 12:48:01 

boyut konusunu çok takmayın bence.bilgisayar resimlerde göründüğünden daha kibar.özellikle sayfanın üstünde bulunan arda beyin eklediği resimler felaket.ben ilk gördüğümde o resimleri bu ne demiştim.sonra ufak bi araştırmayla boyutlarının ölçüsünü buldum ve n200 bilgisayarım ile kıyasladım ve hiçte öle abartılacak bi boyutu olmadığı gördüm.zaten bilgisayar elinize geçtiğinde sizde öle düşüneceksiniz.

233 Mesaj
2 Aralık 2009; 15:06:37 

Emrahercc arkadaşımızı gönderdiği CPU-Z ekran görüntülerini sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Kendisi Thinkpad SL500 T5870 işlemcili modeli kullanıyor. Bu işlemci ile P8600 ün soket yapılarının aynı olup olmadığını merak ediyordum. Sağolsun kendisi yardımcı oldu. Görüntülere bakılırsa iki işlemci de Socket-P yapıya sahip. Yani düşük işlemcili model alınıp sonradan upgrade yapılabilir ki bence bu çok mantıklı. İki model arasında 300TL yi geçen fiyat farkı var.(İşletim sistemini saymıyorum çünkü MSDN lisansıyla windows yükleyebiliyorum ve genelde Linux kullanıyorum)

0

0

0

Dikkatimi çeken bir diğer husus da Ekran kartının Nvidia G 105M olması. Hepsiburada'da sayfanın üst kısmında 9300 gs denilirken alt tarafta G 105M denilmiş ekran kartı için. http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html adresindeki test sonuçlarına göre G105M az da olsa daha üstün görünüyor.

460 Mesaj
2 Aralık 2009; 20:45:34 

hepsiburadan yaşadığım sorunun yüzde yüz sorumlusu hepsiburada com idi benim kartımdan parayı cektikten tam siparisi verdigim aynı gün 1 saat sonra banka beni aradı ve onayı verdim. onlar tarafından onay verildigini söylemelerine ragmen hepsiburadaya bunu defalarca ilettim 1 hafta boyunca beni bu sekilde oyaladılar. defalarca müsteri hizmetlerini aradım bankanın hicbir sorun olmadıgını alısveris yaptıınız siteden kaynaklanan bir problem diyede defalarca teyit ettirdim. banka tarafından onay aynı gün verildigi ve parayı tahsil ettiklerinide bildirmelerine ragmen ısrarla hepsiburada bankadan onay bekliyoruz demeye devam ettiler. bir baska arkadasta bu stede arızalı gelen notebookunu degistirmek icin 2 aya yakın bir süre ugrastıgını söylemisti gene donanım haberden bir arkadastı bu bu sitede bir yerlerde okudum. pcdepo degil benim dedigim yer www.sadecenotebook.com burayı siddetle tavsiye ederim.

YA SEV YA TERKET

711 Mesaj
4 Aralık 2009; 0:02:17 

Bu laptopun kasası bir kere sağlam filan değil.İşlemcili cazip sadece.Makinanın aldığım günden 33 gün sonra boyası çıktı.Kalktık götürdüm servise değişim istedim kabuledilmedi parça değişim dendi.Parça geldi 27 iş gününde buda size yapar 5.5 hafta.Parça değişti işim olduğ için birbaşkasına aldırdım makinayı.Akşam gördümki sağdaki hdd caps lock tarzı ikaz ışıkları yanmıyor.Kalktım geri götürdümdurumu izah etim pardon elimiz çarpmış dendi.Taktılar sonunda 3 4 gun sra kasayııncelerke.Kabloları takmak için kasayı açmışlar kaparkende sağ tarafta bulunan birleşme noktasını kırmışlar.Sağ taraf dvd rw olan bölge komple oturmamış durumda.Uzaktan bakınca anlaıyorsun ama elınle kuvvet verince sağ bbölgeye gacı gucur diyor.Kısağa alt bölme ile üst kasa oturmuyor diş kırılmış
Yazın o sıra tatilede gideceğim içim götüremedim makinayı.Götürsem siz kırmışsınız derler adamı boğarım oracıkta.Yazarken bile geriliyorum.Hepsi aynı lg hp acer ve lenovo kullandım.Sattın yer değil sorun servisler.Diğer arkadaş 3 haftada sorun yaşadığından değişmşler..30gün geçince servisle muhattapsın.
Kısaca makinayı alın bozulmaması için dua edin.

İphone 5 White 16GB-Apple Mac Mini-iPad Air 16GB Wifi
Viewsonic PJD5134 3000 AnsiLümen Svga 3D Hdmi Projeksiyon-150x150cm Perde
Himedia Q5

210 Mesaj
4 Aralık 2009; 14:06:15 

ya beyler ben bu makineyi alalı iki hafta oluyo nerdeyse ama bir türlü windows 7 yükleyemedim.farklı 3 win7 dvd ile kurmaya çalıştım olmadı bios sürümü 1.24 idi en son biosu(1.25) yükledim gene olmadı.şuan xp kurulu ben win7 ultimate 64 bit yüklemeye çalışıyom ama ;

quote:

sabit diskinize erişmek üzere gereken aygıt sürücü dosyalrını içeren yükleme medyasını yerleştirin ve tamamı tıklayın''

Not;yükleme medyası bir disket,CD,DVD veya USB flash sürücüsü olabilir

şeklinde hata alıyorum biostan sata ayarlarını ide yaptım gene olmadı.kaldıki win7 yi diğer lenovo n200 bilgisayara sata olarak kurmuştum.arkadaşlar şu işe bi el atında kurtarın beni bu dertten

233 Mesaj
5 Aralık 2009; 16:49:15 

emrahcc diğer makinede yani N200 de aynı DVD lerden mi kurulum yaptın? Benim aklıma cd nin belli bir kısmının okunamaması geliyor. Çünkü bilgisayarın donanımında Windowsun yadırgayacağı alışılmadık birşey yok. Ben MSDN den indirdiğim win7 yi çeşitli makinelere kurdum hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Parayı denkleştirip alabilirsem makineyi kurmaya çalışıp seni de bilgilendiririm.

210 Mesaj
5 Aralık 2009; 17:53:46 

quote:

emrahcc diğer makinede yani N200 de aynı DVD lerden mi kurulum yaptın? Benim aklıma cd nin belli bir kısmının okunamaması geliyor. Çünkü bilgisayarın donanımında Windowsun yadırgayacağı alışılmadık birşey yok. Ben MSDN den indirdiğim win7 yi çeşitli makinelere kurdum hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Parayı denkleştirip alabilirsem makineyi kurmaya çalışıp seni de bilgilendiririm.

canhantas evet diğer bilgisayarada aynı dvd ile kurmuştum (iki defa kurdum ve ikisinide farklı win7 dvd ile kurmuştum bi sorun olmamıştı).belki dedim bozulmuştur başka bi windows 7 indirdim ve boot ettim ama bu dvd de yine anı hatayı verdi.servisi aradım ve sorunun ne olabileceğini sordum.servis hdd yada dvd sürücünün bozuk olacağını söledi.ama bu varsayımıda xp yükleyebildiğimi söleyince boşa çıktı (pc bana free dos olarak geldi ve ben sata driverlerı yüklenmiş xp sp3 kurdum bilgisayara).servis başka bi sorunun olmaması gerektiğini söledi ve tekrar sorunun dvd lerden olabileceğini söledi.en son çare bilgisyarı servise göndermek olcak ama şuan için bu pek mümkün değil (göndersem dahi servis bana yazılımı ücreli yükleyeceğini söledi,free dos bir pc aldığım için).bir hafta sonra askere gideceğim ve bilgisyarı kardeşime verecem,onun servisle uğraşma gibi bi durumu yok.

1.si eğer dvd sürücüm bozuk olsa dvd yazma,okuma,ve xp kurma işlemini yapamazdım

2.si hdd sorun olsa yine aynı sebebten yani xp yi kuramazdım

3.cü olarakta dvd lerim bozuk olsa diğer pc lerde kurulum yapamazdım

evet şimdi sorun nerde ? ben nerde hata yapıyorum? başka nerden kaynaklanan bir sorun olabilir?

233 Mesaj
6 Aralık 2009; 2:50:15 

İngilizceniz bilginiz yeterli ise http://www.mydellmini.c...a-usb-4-easy-steps.html adresinde anlatılan adımları takip ederke windows 7 yi flash disk vasıtasıyla kurmayı deneyebilirsiniz. (minimum 4gb kapasiteli bir flash bellek gerekli)

Ya da vazgeçtim ben çevireyim ingilizcesi yeterli olmayanlar da faydalansın. Ben bu yöntemi bizzat denemedim. Ama benzer bi yolla netbookuma windows 7 kurdum.

1 - HP USB Disk formatlama aracını kullanarak flash belleğinizi FAT32 türünde formatlayınız. (tüm kutucuklar işaretlenmemiş olarak kalsın.(güncel link: http://ifile.it/tskily7/SP27608.exe indirmek için sol üstteki "request download ticket" a tıklatın sonra orda "download" yazacak oraya tıkladığınızda dosya inmeye başlar).

0

2 - Windows 7 ISO dosyasını herhangi bir sanal cd/dvd sürücü program yardımı ile açın. (mount edin) bkz. daemon tools programı bu iş için ideal. veya magic iso tarzı bir program ile dvd nin tüm içeriğini bir klasöre çıkartın.

3 - Daha sonra ISO'nun içeriğini Flash diskinize kopyalayın. (tüm dosya ve klasörleri)

4 - Son olarak flash bellek içerisindeki "BOOTMGR" dosyasının adını "NTLDR" olarak değiştirin.

0

umarım yöntem çalışıyordur. çalışmazsa şimdiden özür dilerim.

edit: bu işlemden sonra bilgisayarınızı usb disk üzerinden boot etmelisiniz. bazı bilgisayarların usb den boot etme özelliği toktur. thinkpad sl500 için durum ne bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canhantas -- 6 Aralık 2009; 2:51:47 >

233 Mesaj
6 Aralık 2009; 22:36:24 

Arkadaşlar bilgisayarı yarın almayı düşünüyorum ancak P8600 işlemcili modeli kullanan bir arkadaş da cpu-z ekran görüntülerini paylaşabilirse çok sevinirim. İşlemcinin sonradan yükseltilebileceğinden emin olmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

210 Mesaj