Şimdi Ara

Lenovo SL 500 Hakkında Herşey & Tüm Sorunlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
401
Cevap
4
Favori
64.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar Değerli IBM & LENOVO Kullanıcıları:

Sizlerde anlayacak olursunuz ki "Lenovo ibm" bölümü altında bir çok birbirine benzer konular ve başlıklar açılmaktadır. bunları önlemek adına hemen hemen tüm konuları ana başlıklar halinde sizlere daha kolay bir şekilde sunmak istiyoruz.

SL500 Bu model ile ilgili düşüncelerimizi deneyim gözlem ve paylaşımlarımızı burda devam ettireceğiz.

General

Model Name: 27464BG
    Description: ThinkPad SL500

Operating System

Operating system provided: Genuine Windows Vista Home Premium

Architecture

Bus type/architecture: PCI/PCI Express
    Bays: Fixed Media Bay
    Indicator light:
    Form Factor: Notebook

Display

External display supported:
    Simultaneous external display:
    Screen type description: WXGA TFT with integrated camera LCD Glossy
    Viewable image size (diagonal): 15.4inches
    Screen illumination: Backlit
    Max colors or grey shades: 16777216
    Max resolution: 1280x800

Graphics Subsystem

Video RAM std/max: -- / --
    Graphics chipset: Intel Integrated Graphics X4500
    Graphics type: --
    Video RAM type: DVMT
    Max resolution (with max video RAM): 2048x1536 16777216 colors
    Max colors (with max video RAM): 16777216
    Graphics bus interface: PCI Express

Processor

BIOS type: Flash ROM
    Processor manufacturer: Intel
    Processor (CPU): Intel® Core 2 Duo processor T5670
    Processor internal clock speed2: 1.80GHz
    Front Side Bus: 800MHz

Memory

Memory (RAM) std/max: 1GB / 4GB
    RAM slots total: 2 SODIMM
    RAM slots available: 1 SODIMM
    RAM speed supported: 667MHz
    RAM type: PC2-5300 DDR2 SDRAM

Hard Disk

Hard disk size1: 160GB
    Hard disk type: Serial ATA

Optical device

Floppy diskette size: --
    Optical device: DVD Recordable (Dual Layer)
    Optical device speed8: 8X Max
    Device interface: EIDE

Audio

Integrated speakers: 2
    Speaker power rating: 3 Watts
    Volume control buttons:
    Speaker Quantity: 2 (Internal Speakers)
    Audio chipset: Conexant Azalia Audio Codec
    Audio data width: 24-bit

Communications

Fax/modem: V.90 and K56 Flex (no voice)
    Fax/modem speeds: 56Kbps data/14.4Kbps fax
    Infrared port: No
    Infrared port speed: --
    Wireless standard: Intel WiFi Link 5100 AGN
    Network card: Realtek Gigabit Ethernet (RTL8111C)
    Network interface: Gigabit Ethernet- Integrated

Accessories

A/C adapter:
    Worldwide A/C compatibility: Yes
    Port replicator:

Standard Features

Pointing device type: ThinkPad UltraNav
    Keyboard type: Full size
    Keyboard light: No

Power Management 5

Heat emissions: 65W
    Sound emissions: 40dB
    Battery life - min/max: 4.0 Hrs
    turkeyarena.com
    Battery type(s): 6 Cell Lithium-Ion
    Charge time - on/off: 3.0Hrs / 3.0Hrs

Expansion Options

Plug and play support:
    Slots total (free) and type: PCI/PCI Express
    Parallel port type:
    Ports:
    External Display (VGA)
    External Microphone/Line-In
    Headphone / Line out
    HDMI
    IEEE 1394a
    RJ-11
    RJ-45
    4 USB 2.0
    7-1 Multi Media Card Reader (SD/SD HC/xD/xD Type H/MMC/MS/MS PRO)

Weight & Dimensions 6

Weight: 2.9Kg
    Height: 37mm
    Width: 358mm
    Depth: 260mm
    Travel weight: 2.86Kgs

Security

Security features: Hard disk drive password
    Power-on password
    Security lock slot
    Supervisor password

• Merhaba Arkadaşlar,

Ben yukarıda sorulan soruların dışında bir paylaşımda bulunacağım, ekme biçme dünyası, bu zaman kadar biçtim, biraz da ekeyim diye düşünüyorum Yalnız burada yazacaklarım kişisel görüşlerimdir, yanlış olabilir, dikkatinize sunarım.

Bundan 1,5 ay önce Mavi bilgisayar kampanyasından Lenovo SL500 aldım. Sipariş verirken 2gb da ram sipariş ettim. Kredi kartının limiti yetmediği için yaklaşık 550'si peşin, kalan 1000 lirası da 12 taksitle alındı, ram dahil toplamda 1550 liraya gelmiş oldu. Öncelikle şunu söyleyeyim, acayip araştırmalar yapmıştım bu notebooku almadan önce, emin olun aldığım fiyata bu özelliklere sahip başka bir bilgisayar yoktu o zamanlar, ve belki hâlâ da yoktur.

Bana göre artı ve eksi yönlerini yazayım;
    Artıları çok ama özellikle vurgulamak istediklerim;

+: Özelliklerine göre fiyatı oldukça uygun.
    +: İşlemcisi iyi, performansı ram ilave ederseniz daha da iyi olur(50ytl birşey)
    +: parmak izi okuma oldukça işe yarıyor
    +: kasa sağlam duruyor, ...
    +: çözünürlüğü yüksek ve de göz yormayan bir ekranı var
    +: ...

-&+: Ürünü aldığınızda hiç bir aksesuar gelmiyor yanında ama fiyat iyiydi zaten diyerek umarsamıyorsunuz bile
    -&+: Fan hafifte olsa sürekli çalışıyor ama bu performansı sürekli tutyor. Çalışırken fanın sesini duymuyorsunuz bile. (Bios güncelleyerek düzeliyormuş fakat ihtiyaç bile duymadım, siz düşünün yani)
    -&+: Pili kullanımınıza göre 1,5-2 saat civarı gidiyor. Yüksek performanslı makina olduğu için harcıyor pili terbiyesiz ama keşke daha fazla gitse dediğim olmadı değil hani.

-'den normale: ilk aldığımda harddiskten olsa gerek, ara ara klik diye sesler geliyordu, ne olduysa hemen geçiverdi çok şükür. Bit ihtimal update edince düzeldi makina..

-: 2.9 kg. belki sınıfında ortalarda bir yerde ama hafif değil hani
    -: Çok kötü bir recovery ile size sunuyorlar, ilk aldığınızda performanstan pek de memnun kalmıyorsunuz. Temiz bir kurulum için ise temin edilen bir windows cd'si yok.

Tüm bunlar alacak olan arkadaşlarım için bildirimlerimdi, ama özetle almanızı tavsiye ederim. Bi 7-8 senedir falan aktif laptop kullanıcısıyım. Elimden pek çok marka, özellikle de Toshibalar geçti. Toshibalar da 10 numara ama inşallah Lenovomdan da uzun vadede memnun kalacağım..

Peki almış arkadaşlarım için neler söyleyebilirim. ÖZellikle performans konusuna değineyim. Ben de performansa çok önem veriyorum ve aldığımda hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

Öncelikle performans artırımı için bazı işlemler yaptım. Kendim için notepade notlar almıştım, bu şahsi notlarımı ilgilenen arkadaşlara aşağıda sunayım. Kendim için aldığımdan bazı noktalarda anlaşılmayabilirim, bir de bi ara İngilizce kurmuştum Windowsu, bu nedenle arada İngilizce terimler de olabilir ama ben anlaşılacağımı umuyorum. Ve şunu da belirteyim, kötü performans görmüş olmanın şokuyla işime yaramayacağına ya da bir süre kullanmayacağıma inanarak kapattığım bazı servisler sizin işinize yarıyor olabilir, bunları da göz önüne almanızı rica ediyorum. İşte kendi notlarım;

quote:

---------------------------------------------------------
    |||||||| performans artırımı için yapılanlar; |||||||

# kurulum sırasında
    + lenovo güncelleme pasifleştirildi
    + lenovo yedekleme pasifleştirildi

(restart)
    (pili ve ekran koruyucu ayarla, yükleme sırasında kapanmasın)

+ lenovo update (power manager'ın yenisi hata veriyor, asla update etme!)

# program yönetimi
    + tüm office ve sql uygulamaları ve live toolbar kaldırıldı

>windows update

# system tray'a gidildi;
    + lenovo camera center'da otomatik başlangıç iptal edildi
    + message center'da otomatik baş. iptal edildi

+ access connections'da 'wireless status' ve 'access connections' system trayları kaldırıldı.
    eğer kaldırılmasa başlatta şunlar olacaktı;
    ThinkVantage Access Connections AC Tray Module
    ThinkVantage Access Connections Wireless lan Icon Module

# aygıt yöneticisi - device manager
    --------------------------------------------------------
    + fax modem devre dışı bırakıldı

# windows defender
    + otomatik başlama iptal edildi (çünkü korumaya devam edecektir)
    + otomatik tarama günlükten haftalığa getirildi

# başlangıç'tan
    + bluetooth kaldırıldı

# programlar ve özellikler > win özelliklerini aç veya kapa
    + oyunlar
    + tablet pc
    + uzaktan değişiklikleri sıkıştırma
    + windows dfs çoğaltma hizmeti
    + windows toplantı alanı
    + yazdırma hizmetleri > internet yazdırma istemcisi

###### system configuration (msconfig)'de yapılanlar
    |
    |
    |
    | # boot > advanced options
    | ---------------------------------------------------------
    | + işlemci 2 olarak işaretlendi --- ref:http://winhlp.com/node/150 & http://forum.notebookreview.com/showpost.php?p=3772704&postcount=5
    |
    |
    | # başlamada kapatılanlar
    |
    | + CameraMonitor Application
    | + Presentation Director
    | + NVIDIA Media Center Library
    | + scheduler_proxy Application
    | + Message Center
    | + Lenovo Care MailChecker lpmlchk.exe - haber alıcısı olduğu düşünülerek kapatıldı !!! sorun çıkarsa düzelt
    | + CameraApplicationLaunchPadLauncher
    | + Java Update (görev zamanlayıcıda 3 aylık görev düzenlendi)

# hizmetler
    + Bluetooth destek hizmeti
    + Bluetooth Service
    + iviregmgr elle - intervideo srevisi, tv kayıt vs ile ilgili olduğu düşünülürek kapatıldı
    + Tablet PC giriş servisi elle

+ TVT Scheduler elle lenovo backup takvimi

+ Windows Media Center Service Launcher elle - gecikmeliydi (Windows Media Center Başlatıcı (ehstart) Windows Media Center'da televizyon etkinleştirilirse, başlangıçta Windows Media Center Zamanlayıcısı ve Windows Media Center Alıcı hizmetlerini başlatır.)
    + ThinkVantage Registry Monitor Service!!! elle - gecikmeliydi (The service just monitors the registry key/value and notifies other services/apps if any changes are detected.) http://74.125.77.132/search?q=cache:93BZYmcVtUAJ:forums.lenovo.com/lnv/board/message%3Fboard.id%3DA_Series_Thinkcentre%26thread.id%3D1017+%22ThinkVantage+Registry+Monitor+Service&hl=tr&ct=clnk&cd=6&gl=tr

# disk birleştiricisi
    + ayın 1'inde otomatik başlama seçildi

# görev zamanlayıcı > task sch library > microsoft > win > mobil pc
    + tmm devre dışı bırakıldı - (açılışta bilgisayara monitör falan bağlı olup olmadığını kontrol eden sistem) (ref:http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=166532)

# windows update > ayarlar
    + güncelleme kurma kararı bana bırakıldı

> program ekle/kladır - işe yaramayan bazı programlar kaldırıldı.

# ve son olarak
    + disk birleştirildi
    + registry temizleme programı ile kayıtlar düzenlendi
    + win performans artırımı programı çalıştırıldı
    + sistem yedeği alındı

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    - ek bilgiler
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ATKGFNEX: volume vb tuş fonksiyonlarını çalıştırır
    ASLDR: fn fonksiyonlarını çalıştırır
    LPMGR.exe: mavi tuş ve menüsünü işletiyor
    btvlogex.dll: battery meter
    cssauth.exe: Client Security Password Manager. - lenovo pass manager
    nvvsvc.exe: Nvidia programı, çeşitli yerlerde, özellikle de hibernate ve sleep modda gerekli

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NOT: windows özelliklerindeki xps viewer'ı kapatma, nedense programlar hata veriyor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Evet arkadaşlar, işte tüm bunları yaptım, performans ciddi derecede iyileşti fakat daha iyisi olabilir miydi, bu konuda şüphelerim vardı.

Bir süre sonra aklımı temiz kuruluma takmıştım. Windowsumun lisansını bozmadan nasıl temiz kurulum yapabilirdim, en başta lisanslı cd lazımdı. (Lisanns takıntım var çünkü kredi kartı kullanan biriyim, crackli cdlere bazı gizli programların gömülmüş olma ihtimalleri var. Genelde sorun çıkmıyor ama bu riski alamazdım) Lenovo Türkiye'ye mail attım, malesef dönmdiler [Edit: İlgime ve bildirimime teşekkür ettiler fakat çözüm sunmadılar :) ]. Microsft'u aradım, beni önce Lenovo'yla iletişim kurmaya yönlendirdiler. Bir daha aradım, bu sefer de ultimate upgrade ürün almaya yönlendirdiler, ama aklımdaki soruyu sorarak ağızlarından şu lafı aldım: eğer vista home premium cdsi olan bir arkadaşımdan kurulumu yaparsam ve akabinde notebookun altındaki lisans anahtarımı girersem sorun vs kalmayacaktı. Şöyle bir araştırdım, kimse XP'den vazgeçmemişti, ya da kaçak kullanıyorlardı. Eğer siz çevrenizde orjinal Vistası olan birini bulabilirseniz bu seçeneği deneyebilirsiniz. (cdyi takın, sadece c'ye format atın, windowsu kurun. Windows bazı driverları kendi bulsun, bulamdıklarını da recoverylerin birinde yer alan driverları kullanarak kendiniz kurun. Ayrıca istediğiniz Lenovo programlarını da kurun, hepsini kurmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. ve nihayetinde temiz bir bilgisayarınız olacak.)

Ben ise şunu yaptım:
    WINDOWS 7'yi kurdum..

Gerçekten de 10 numara şu Windows7. Eğer siz de kurmaya niyetlendiyseniz şunları göze almanız gerekiyor:

• Türkçe Dil desteği yok
    • Kurulum sırasında 7-8 driveri tanımayacak, 3-4ünü online bulacak ama geriye 3-4 tane manuel yüklemeniz gerek driver kalacak. Ben halletim ama bunun notunu almadım, bu konuda yalnızsınız malesef.
    • Beta sürümü olduğu için bazı sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu sadece bir varsayım aslında, yoksa oldukça stabil duruyor windows7
    • 1 Ağustosta beta sürümü bitecek. Tabi ondan sonra muhtemelen RTM ve RC adlı "daha hazır oldukları" anlamlarına gelen iki sürüm çıkacak. Muhtemelen bu sürümler için de beta gibi kurulum yapmanız gerekecek.

Windows7'nin artısı hızlı olması ve daha kolay kullanımı destekleyen özelliklere sahip olması. Bizim için bir diğer artısı ise temiz kurulum yapmamıza imkan tanıyor olması.

Windows7'yi indirdim (not: 2,5gb civarındadır, eğer kotalı bağlantınız varsa büyük bir internet kafede yoğunluğun olmadığı sabah saatlerinde indirmenizi tavsiye edebilirim) DVD'ye yazdırdım ve kuruluma geçtim. Kurarken yalnızca C'ye format attım ve kurdum. Kurulum sırasında Lenovo'nun hiçbir programını kurma gereği duymadım. Hemen hepsi gereksiz şeyler. Power manager ve acces connections yükeleyeceğimi tahmin ettiğim programlardı ama onları dahi yüklemedim, windowsunkiler çok daha güzel. Tabi yine de active protection, on screen gibi bazı driverları kurarken ilgili programlarda yükleniyor, bunun dışında hiçbir şey yok.

Sonuç ise gerçekten mükemmel. Bilgisayarın açılışı eskiye göre 5-6 sn hızlandı diyebilirim. Sisteme yük olan hemen hiçbir ekstra windows özelliğini kapatmamama rağmen eski optimize edilmiş sistemimden çok daha seri tepkiler veriyor artık. Ben bilgisayarımın bu halinden çok memnunum ve bu şekilde kullanacağım. Ayrıca desteklediği için 64bit olarak kullanıyorum sistemimi ve bu şekilde 4gb ramimin tamamını da sistem kullanabiliyor. İhtiyaç olması durumunda ekran kartı da 2gb'a kadar çıkabilecek artık, bu da bir avantaj. Not: kullanmıyorsanız firefox kullanın, bana dua edeceksinizdir

Mesela şu an açık programlara ve Avira Security Suite virüs programına rağmen işlemcinin %1'i ile 12'si arasında, genelde de %3'ü; ramin ise %27-28'i kullanılıyor. Bu da performans hakkında daha net fikirler verecektir sanırım.

Tek olumsuz tarafını söyleyeyim, bilgisayar eğer uyku moduna geçerse, uyandığında wirelessları görmede problemler yaşıyorum, onu da geçtim zaten..

Bilgisayarın performansı çok iyi olduğu için hiçbirşeyi kapatma ihtiyacı hissetmedim. Ama yine de yaptıklarımı yazayım;

quote:

# start > all programs > startup'tan
    + bluetooth kaldırılıdı accessories'a konuldu

# programs and features > Turn win features
    + games

###### system configuration (msconfig)'de yapılanlar
    | |
    | # boot > advanced options
    | + processors 2 olarak işaretlendi --- ref:http://winhlp.com/node/150 & http://forum.notebookreview.com/showpost.php?p=3772704&postcount=5
    |
    |
    | # startup'da kapatılanlar
    | + NVIDIA Media Center Library
    | + Adobe reader_sl.exe
    | + Java jusched.exe (Java update için, görev tanımlayıcıya aylık ya da 3 aylık görev tanımlasanız yeterli olur)

Ve son olarak;
    buraya çok sık uğramıyorum, eğer soracağınız bir şey olursa cevabım gecikebilir, şimdiden özür diliyerek pek de bir şey sormamanızı söyleyeyim

Almış arkadaşlara hayırlı olsun, Allah hayırlı günlerde ve hayırlı işlerde kullanmayı nasip etsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devilegna -- 12 Şubat 2009; 18:15:59 >

• burada 1534 ytl fiyat var az önce teyit aldım stoklarındada bol miktarda var

http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.asp?product=NTBIBMT40023

quote:

Orjinalden alıntı: TriNeO

Bir ara hiçbir yerde bulunmuyordu bu ürün.. 1500ytl gibi bir fiyatı vardı satış yapılan yerlerde ama ürün yoktu hiçbirinde.. Eğer hala o fiyatdaysa gayet iyi f/p oranı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superslim -- 13 Şubat 2009; 9:06:06 >
  • http://www.cybertechhelp.com/forums/showthread.php?t=156593

quote:

Orjinalden alıntı: aylakadam81

lenovo sl500 notebokuma xp kurmaya calıstım ama mavı ekran hatası verdı hata:

"Bir sorun algılandı ve Bilgisayarınızın zarar görmemsi için Windows Kapatıldı.
    Bu, Durdur Ekranı hatasını ilk kez görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa aşağıdaki adımları deneyin.

Bilgisayarınızda virüs taraması yapın. sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldrın. sabit diskinizin düzgün yapılandırılmış ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin.
    CHKDSK/F komutunu çalıştırarak diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve tekrardan bilgisyarınızı başlatın.
    Teknik Bilgiler:
    STOP: 0X0000007b (0xf9e49528, 0xc0000034, 0x0000000,0x0000000)"

daha sonra vista kurmak ıstedım oda basarısız oldu nedenı ne olabılır tesekkurler arkadaslare

• Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72894#tablnk

http://www.hepsiburada.com/msi-vr602-056-core-2-duo-t6400-2ghz-2gb-250gb-tasinabilir-bilgisayar-ms-163n-056/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd73317#tablnk

Hangisini tavsiye edersiniz?

Ve bu msi daki UMA ekran kartı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wilusa -- 15 Mart 2009; 15:35:08 >

• @ On7_li

Makina XP ile de uçar diye düşünüyorum, eğer işletim sisteminde çok da fonksiyon aramıyorsan iyi yapmışsın, tebrik ederim. Driverlar genel olarak ara birimler ile bilgisayar arasındaki yazılımlardır ve arayüzleri bulunmaz. Yani Türkçe olmasına da gerek yoktur. Bendeki makina sl500 2746 (makinanın altında yazar), sendeki de aynıysa aşağıya xp driverlarının yer aldığı bir link verdim. Bilgisayarındaki aygıt yöneticisine (device manager) girip bakarsın, eksik olanları ve ihtiyacın olanları yüklersin. Diyelimki parmak izi okumanın driverını yükledin. Bizim parmak izi programı upek diye bir firmanın yazılımını kullanıyor. Upek'in sitesine girip bakarsın, Türkçe varsa kullanırsın, yoksa yapacak da bir şey yok ama zaten çoğu basit programlar, öyle fazla dil de bilmeyi gerektirmiyor.

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/product.do?template=/product.do?template=%2Fproductpage%2Flandingpages%2FproductPageLandingPage.vm&sitestyle=lenovo&brandind=10&familyind=422516&machineind=422656&modelind=0&partnumberind=0&subcategoryind=0&doctypeind=9&doccategoryind=0&operatingsystemind=53385&validate=true

---

@ baymirza

Dikkat ettim, eğer bastırırsam a civarında ve i civarında bir esneklik ben de söz konusu. Ama normal yazma sırasında klavye bende esnemiyor. Eğer esnemelerimiz aynı ise bunun sorun çıkaracak bir durum olmadığını düşünüyorum.

iyi çalışmalar..

• quote:

Orjinalden alıntı: On7_li

Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=98&productid=bd72894#tablnk

http://www.hepsiburada.com/msi-vr602-056-core-2-duo-t6400-2ghz-2gb-250gb-tasinabilir-bilgisayar-ms-163n-056/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd73317#tablnk

msi da güzel duruyor hem msi ın işlemcisi alışık olduğumuzun aksine sağ köşede kalması falan ısıyı bize hissettirmeyecektir diye düşünüyorum msi da alınabilir ama servisi falan sağlam olsun sorun çıkabilir yani sonuçta eloktronik malzeme diyorsan lenovo derim ben

• quote:

Orjinalden alıntı: arsima

quote:

Orjinalden alıntı: On7_li

Arkadaşlar ben bu iki ürün arasında gidip geliyorum;

msi da güzel duruyor hem msi ın işlemcisi alışık olduğumuzun aksine sağ köşede kalması falan ısıyı bize hissettirmeyecektir diye düşünüyorum msi da alınabilir ama servisi falan sağlam olsun sorun çıkabilir yani sonuçta eloktronik malzeme diyorsan lenovo derim ben

İlgin için teşekkürler arkadaşım ama çok geç bir tavsiye oldu benim için bu. Çünkü 15-20 gün önce lenovo yu hepsiburada.com dan almak gibi bir gaflette bulundum. Ekranda ölü piksel çıktığı için iade etmek istedim ama kutusu açılmış diye iade almadılar. Böyle mantıksız bir gerekçemi olur ya. Artı birde 3 taneye kadar ölü piksel normal sayılıyormuş. Ayıp yani yaptıkları, o kadar para verip laptop alıyorum ekranında çıkan ölü piksel normalmiş, böyle şeymi olur. Ben laptop un ücretini eksiksiz veriyorsam ayıpsız hatasız hizmet almak da hakkım. Tüketici hakları hakem heyetine dilekçe ile şikayette bulundun bakalım sonuç ne olacak. Yani demem o ki hepsiburada dan lcd monitör, tv, laptop falan alırken iyi düşünün. Ekranında ölü piksel çıkarsa iade almıyorlar, tabiri caizse sap gibi bırakıyorlar.

• @ On7_li

Arkadaşım müjde! Çözümü bulduk ama keşke seni bu kadar uğraştırmasaydık.

İlgili sayfa:http://forums.lenovo.com/lnv/board/message?board.id=SL_ThinkPads&message.id=3000

Çözüm metni:

quote:

EUREKA I've got sound !!! After a whole day and i was just about to give up and contact my reseller that i think the speakers are busted - i googled "SL XP Audio problem" and came acroos this link:http://support.microsoft.com/kb/888111 . I downloaded and installed my XP Sp2 version and held my breath as i played a movie file. And there was sound - no where near hifi quality but there was sound.

I think Lenovo should have this link available to people who have lost their audio and not make us lose productivity time by searching for it and even returning the units because we think it was faulty.

This is the most incredible thing because something as common as a lost driver can make the notebook useless. The funny thing is that without that downloaded file my audio card was non existent in the device driver - which made me suspect that the speakers or audio board was croaked. A happy ending for once!

Birşey anlamdıysan dahihttp://support.microsoft.com/kb/888111 adresindeki yönergeleri uygula, sorunun çözülecektir.

iyi çalışmalar..

• Öncelikle makineniz hayırlı olsun. http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/MIGR-70042.html adresinden "7vbv05ww.exe" uygulamasını indirin. Fn+F5 tuş kombinasyonu ile wifi ve bluetooth ayarlarını açıp kapatabileceğimiz ekranı açın.Bluetooth u "on" pozisyonuna getirin. Yeni donanım bulundu diyecektir. Bilgisayarın drıveri otomatik bulmasını engelleyin. "7vbv05ww.exe" uygulamasını çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlatın. Artık wifi ve bluetooth u Fn+F5 tuş kombinasyonu ile aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.
  • Öncelikle makineniz hayırlı olsun.http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/MIGR-70042.html adresinden "7vbv05ww.exe" uygulamasını indirin. Fn+F5 tuş kombinasyonu ile wifi ve bluetooth ayarlarını açıp kapatabileceğimiz ekranı açın.Bluetooth u "on" pozisyonuna getirin. Yeni donanım bulundu diyecektir. Bilgisayarın drıveri otomatik bulmasını engelleyin. "7vbv05ww.exe" uygulamasını çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlatın. Artık wifi ve bluetooth u Fn+F5 tuş kombinasyonu ile aktif yada pasif hale getirebilirsiniz.

quote:

Orjinalden alıntı: BugenhageN

Herkese iyi günler.Carsamba günü itibariyle Lenovo Thinkpad SL500 2746-A18 dizüstü bilgisayarıma kavusmus bulunuyorum. Makine gercekten on numara.Bunu almadan önce pek cok model arastırdım ve konfigürasyonu, kendisiyle aynı fiyata sahip makinelerden kat be kat daha iyi. Tek kötü yönü birazcık (!) agır olması.

Neyse esas mevzuya gelmek istiyorum. Makineyi anladıgım kadarıyla Penta'nın distribütörlügünde, EXA'nın aracılıgıyla aldım. Her nerden geldiyse makine,ordaki akıllı (!) arkadaslar makineyi sysprep ya da benzeri bir imajla kurmuslar.Kurtarma ortamını da dvdye cekmeye üsenip,diski üc bölüme bölüp oraya koyarak makineyi bana postalamıslar. Diskteki kurtarma ortamını dvdye yazdırdım fakat 218 mb gibi komik bi boyutta veri yazdıgı icin dvdye,haliyle de kurtarma falan yapamadım. "Nasılsa sürücüleri sitede var" deyip, yaradana sıgınarak bastım formatı. Lakin herseyi kurmama ragmen, BLUETOOTH denen karın agrısını kurmayı bir türlü basaramadım. Vista Ultimate x64/x86, kendi orjinal yazılımı olan Home Premium, yani allah ne verdiyse denedim olmadı.

Burada simdi Lenovo'ya olan serzenislerimi uzun uzun anlatırdım ama kafanızı sisirmenin, laf kalabalıklıgı yapmanın alemi yok. Yalnızca bluetooth konusunda bana yardımcı olabilecek bir allahın kulunu arıyorum. Simdiden tesekkürler, iyi günler...

Bugenhagen

• Parmak izi okuyucusu için Authentecfirmasının driverını kullanıyordum ve sadece açılışta parmak izi okutarak programdan yararlanıyordum. Şimdi ise yaşadıklarımı anlatarak bir çözümün olduğunu haber vermek istedim.

Parmak izini tüm fonkisyonlarıyla kullanabilmek için yollar deniyordum. Kurtarma disklerimizde yer alan Lenovo driverlarını referans göstererek device manager'da parmakizi okuyucusunu update etmiştim ama sonuç alamamıştım. Akabindehttp://www.upek.com/support/downloads/windows7/learnmorew7.asp sayfasındaki orjinal win7 paketini indiridim ve kurdum. Upek'in programı parmak izi okutma safhasında bana E7210005 numaralı bir hata olduğunu söylüyordu. Ben de bunun üzere UPEK ile sitesindeki form vasıtasıyla iletişime geçtim, şu cevabı gönderdiler:

It seems that there are probably two different UPEK drivers installed on your system
    - a new driver for Windows 7 and an older one for Windows Vista. Unfortunately, the
    fingerprint device driver for Windows Vista is not compatible with Windows 7
    biometric features as well as with UPEK biometric package for Windows 7.

Therefore, you will have to uninstall the Windows Vista driver in order to make the
    Windows 7 biometric feature work with UPEK fingerprint device.

Please follow the steps below to resolve the reported issue:
    1. Open the Device Manager. You can get there e.g. via Control Panel - System and
    Security - Device Manager.
    2. Expand the Biometric Devices branch.
    3. Right-click the "TouchChip Fingerprint Coprocessor" device and select Properties.
    4. Switch to the Driver tab.
    5. Click the Uninstall button.
    6. Make sure to select (check) the option "Delete the driver software for this
    device" in the Confirm Device Uninstall pop-up dialog and click OK. (Restart the
    machine if prompted.)
    7. From the Action menu select Scan for hardware changes and wait for a while.
    8. Expand the Biometric Devices branch again and verify that a "TouchChip
    Fingerprint Coprocessor (WBDI)" device is there (notice the WBDI suffix). If the
    WBDI driver is still not there then repeat the steps 2 to 8 again.

Özetle device manager'da eski driverı uninstall ettim ve bilgisayarı restart ettim sadece, o uyumlu driverı buldu ve kurdu.

Şu an bilgisayarımı parmak izi okuyucusu ile açtığım gibi foruma da parmak izi şifre hatırlatma vasıtasıyla giriş yaptım, yani her şey çalışıyor. (Sitelere girişte şifrenizin hatıralnaması için: üye giriş formunu doldurun ve parmağınızı okutun, program açılacak ve bir kereye mahsus kayıt yapacak. Akabinde o sayfayı açtığınız zaman parmağınızı okuttuğunuzda otomatik giriş yapılıyor.)

Performans açısından ben porgramdaki applications > biomenu altındaki "show icon in tray" in tikini kaldırdım.

Eğer sizin hata kodunuz farklı çıkarsa öncelikle google'da arayın, bulamazsanız upek ile iletişime geçin. Bana ve pek çok kişiye 2 saat içerisinde döndüler, bu konuda yardımsever ve başarılı bir firma olduklarını belirtmeliyim.

iyi çalışmalar..

• merhaba,
    sl500 umu gecen cumartesi aldim hepsiburada dan. ama faniyla ilgili bir sorunum var. bios versiyonu 1.21 oldugu halde bazen bozuk fanlardan cikan gurultu gibi bir gurultu geliyor.http://www.filefactory.com/file/ag1838e/n/sl500_fan_xvid_avi deki videodan da bakabilirsiniz. faniyla ilgili zamaninda problem yasayan arkadaslar, acaba sizdeki gurultulu calisma buna benziyo muydu? veya benzer problem yasayip fanini degistiren oldu mu acaba?

gunde bir iki kez bu durum oluyor ama 1,5 gundur falan acmiyorum aleti hepsiburadadan cevap bekledigim icin. (bu sesi her zaman yapmadigi icin direk gondermek istemedim cihazi kendilerine, onlara da videosunu yolladim ama henuz cevap yok malesef)

• quote:

merhaba,
    sl500 umu gecen cumartesi aldim hepsiburada dan. ama faniyla ilgili bir sorunum var. bios versiyonu 1.21 oldugu halde bazen bozuk fanlardan cikan gurultu gibi bir gurultu geliyor.http://www.filefactory.com/file/ag1838e/n/sl500_fan_xvid_avi deki videodan da bakabilirsiniz. faniyla ilgili zamaninda problem yasayan arkadaslar, acaba sizdeki gurultulu calisma buna benziyo muydu? veya benzer problem yasayip fanini degistiren oldu mu acaba?

gunde bir iki kez bu durum oluyor ama 1,5 gundur falan acmiyorum aleti hepsiburadadan cevap bekledigim icin. (bu sesi her zaman yapmadigi icin direk gondermek istemedim cihazi kendilerine, onlara da videosunu yolladim ama henuz cevap yok malesef)

Internet 10 gün kadardır çok yavaş olması nedeniyle video'ya bakmadım.
    Ama fanda sorun var diyorsanız hepsiburada'dan önce ürüne yetkili servise götürüp cihazda arıza olduğuna dair servis raporu almalısınız.
    Devamında cihazı iade edebilir yada arızayı serviste çözdürebilirsiniz tercih sizin

• quote:

Orjinalden alıntı: alp_o

quote:

merhaba,

Internet 10 gün kadardır çok yavaş olması nedeniyle video'ya bakmadım.
    Ama fanda sorun var diyorsanız hepsiburada'dan önce ürüne yetkili servise götürüp cihazda arıza olduğuna dair servis raporu almalısınız.
    Devamında cihazı iade edebilir yada arızayı serviste çözdürebilirsiniz tercih sizin

cok tesekkurler bilgiler icin.

videonun daha kucuk boyutlusunu (4.73 MB)http://www.filefactory.com/file/ag2g0hc/n/sl500_fan_02_avi ye koydum imkanınız olursa diye. cihazı 3-4 saattir falan kullanıyorum, fan arızayı belli eder nitelikte hafif siddette de olsa garip bir sesle calisir hale geldi.

diger yuksek sesteki gurultuyu ara ara duydugum icin, acaba biosta -fani saçmasapan yüksek bir hızda döndüren- yeni bir bug var da, beni mi buldu ortaya çıkması demiştim. ama şu an arıza olduğuna baya ikna oldum ben de.

ps. yine de videoya bakma imkanı olup yorum yapan arkadaslar olursa sevinirim.

• quote:

cok tesekkurler bilgiler icin.

videonun daha kucuk boyutlusunu (4.73 MB)http://www.filefactory.com/file/ag2g0hc/n/sl500_fan_02_avi ye koydum imkanınız olursa diye. cihazı 3-4 saattir falan kullanıyorum, fan arızayı belli eder nitelikte hafif siddette de olsa garip bir sesle calisir hale geldi.

diger yuksek sesteki gurultuyu ara ara duydugum icin, acaba biosta -fani saçmasapan yüksek bir hızda döndüren- yeni bir bug var da, beni mi buldu ortaya çıkması demiştim. ama şu an arıza olduğuna baya ikna oldum ben de.

ps. yine de videoya bakma imkanı olup yorum yapan arkadaslar olursa sevinirim.

Malesef videa'ya ulaşamadım.
    Ama konunun özü şudur fan dönerken sadece rüzgar sesi çıkarıyor olmalı.Eğer bir sürtme sesi varsa dediğim gibi servise başvur.
    Emin ol servis yönünden bir sorun yaşamazsan.
    Keşke bu Lenovo ADSL hizmetide veriyor olsa o zaman ben yavaş bağlanıyorum diyerek yarı para öderim belkide hiç almazlar yavaş bağlantı olan günlerin parasını

• @Okanır
    - win7 kurulumunda bir sorunun olduysa notlarımı paylaşabilirim.
    - pencerenin takılması ilginç bir sorun, pencere geçişlerinde animasyon yapmasını iptal ederek dene bir de: performance > settings > animate windows when minimizing and maximizing'in tikini kaldır.
    - eğer thinkvantage'ı da kaldırdıysan bios update için:http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/MIGR-70039.html

@arifgokcen
    - modelin 2746 A18 ise ddr3 destekler
    - dvd açılışında bende de ses var. sadece 1-2 kere yapıp geçiyorsa normaldir.

@Tanimsiz
    ben dpi'ı 130 olarak kullanıyorum. Ayrıca explorer'ım ve firefox'um (nosquint ile) %150 büyütüyor, bu halinden memnunum.
    ayrıca sistemin zaten default olarak stereo'dur. fakat çok detaylı ayarlarına ben ulaşamadım. win7'de "manage audio device > spekars'da sadece basit birkaç ayar var" belki bir program vasıtasıyla bu özellikleri detaylı olarak düzenlemek mümkündür.

• bir kaç gündür laptop araştırıyorum internetten ve SL500 ihtimaller arasında.. hepsiburada.com'da kampanya var ve beni gerçekten cezbetti. fakat anlamadıgım nokta. bir sürü SL 500 çeşidi var ve hepsiburada.com neden tam olarak ürün kodunu yazmıyor? nerde aradıysam bulamadım.. şöyle bir ürün kodu olması lazım:
    SL 500 2746-***
    3 yıldızın yerinde 3 tane harf olması lazım..
    sitedeki laptopta 3gb ram gözüküyor. lenovo'nun sitesinde driver indirmem için o 3 tane harfa ihtiyacım var. deneyip baktıklarımdaysa hep 2 gb ramlik modellerine rastladım. bi türlü bulamadım.. işte link:

http://www.hepsiburada.com/lenovo-ibm-thinkpad-sl500-intel-core-2-duo-p8600-2.4ghz-3gb-320gb-15.4-tasinabilir-bilgisayar-609do66/productDetails.aspx?categoryid=98&productid=bd96040

ürünün tam kodunu bulmam gerekiyor. lütfen yardım edin. teşekkürler şimdiden..

• Sorunu hallettim.

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-70024

önce bunu

http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-70602

sonra da bunu yükleyince fn+f5 menüsüne kendiliğinden geldi :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.