Şimdi Ara

Intel Core i5 işlemcilerini ve P55 yonga setini erteledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Pazar günü bazı işlemci modellerinde indirime gitmeye ve düşük güç tüketimli bazı yeni işlemcilerini kullanıma sunmaya hazırlanan Intel'in Nehalem mimarisini temel alan yeni nesil işlemcilerine yönelik çalışmaları da devam ediyor. Digitimes'ın yayımladığı bir habere göre, Intel'in Lynnfield kod adlı Core i5 serisi işlemcileri ve P55 yonga seti için planlanan lansman takviminde yeni bir değişikilik söz konusu.

Mevcut programa göre Temmuz ayının sonuna doğru lanse edilmesi beklenen Core i5 serisi işlemcilerin ve P55 yonga setinin Ağustos sonu veya Eylül başına kaldığı hatta işlemci ve yonga seti pazarındaki duruma göre yeni bir ötelemenin de söz konusu olabileceği belirtiliyor. Ertelemenin en önemli nedeni olaraksa global ekonomik krizden ötürü düşen talep nedeniyle anakart üreticilerinde artan yonga seti stok fazlası gösteriliyor.

Kasım ayında satışa sunulan Core i7 serisi işlemcilerin ekonomik varyasyonları olması beklenen Core i5 serisi dört çekirdekli işlemciler 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanıyor ve belittiğimiz gibi Nehalem mimarisini temel alıyorlar. Core i7 serisinden farklı olarak 3 kanal yerine çift kanal DDR3 bellek kontrolcüsüne sahip olacak yeni modeller, yine Core i7 serisinden farklı olarak LGA1366 yerine LGA1160 formunda olacak.

P55 yonga setinin lansmanıyla birlikte P43 ve P45 çipsetlerini saha dışına çekmesi beklenen Intel, entegre grafik işlemcili 4 serisi yonga seti modellerini ise giriş seviyesine kaydıracak. Intel'in merakla beklenen entegre grafik işlemcili Havendale işlemcileri içinse ilk örneklerin önümüzdeki ay anakart üreticilerine yollanacağı, DVT testlerinin Ağustos ayında tamamlanacağı ve hacimli üretime Eylül-Ekim aylarında başlayacağı bildiriliyor.

• core i7 'ye de keşke indirim yapsalar:D
  • quote:

Orjinalden alıntı: ali277

core i7 'ye de keşke indirim yapsalar:D

zaten bu kar düşüklülüğü ile bu indirimi yapmaları şart
  • çok gecikiyor çoookk. temmuz bile geç bir vakitti kaldı ki eylülden bahsediliyor. bu gidişle ne Core2Quad lar ucuzlar ne de PhenomII ler. halbu ki bu işlemciler Phenom II nin satışlarını baltalayacak en önemli kozdu. yaza kadar bence ciddi pazar kaybına uğrayacak intel...
  • saçmalığa bak yok pga1366 yok pga1160...değiştiremez olun o soketleri...
  • beklenir mi bu ya
  • Bence AMD Phenom II ile intele karşı iyi bir atak yaptı. Zira İ7'lerin fiyatları ve aldırma zorunluluğundaki anakart+ram in fiyatları çok yüksek olunca talep baya bir düştü.Bu da İ5 üretimini baltaladı.Umarım fiyatlar ciddi şekilde aşağı çekilir de (öyle 5$-10$ gibi değil) biz kullanıcılar da bu işten karlı çıkarız...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aootahca

çok gecikiyor çoookk. temmuz bile geç bir vakitti kaldı ki eylülden bahsediliyor. bu gidişle ne Core2Quad lar ucuzlar ne de PhenomII ler. halbu ki bu işlemciler Phenom II nin satışlarını baltalayacak en önemli kozdu. yaza kadar bence ciddi pazar kaybına uğrayacak intel...

200 dolarlık indirim konusuna bak bir istersen senin dediklerini yapmış intel

şimdi mantığı şöyle olabilir intelin

q8xxx q9xxx stoklarını tüketmek (haliyle p45 p43 anakartlarda tükenecek)
    amd firmasına bu arada darbeyi vuracak
    anakart üreticileride yeni anakartları üreterek yoluna devam edecek
    olan amd ye olacak bu arada intelde sürümden kazanacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 16 Ocak 2009; 14:11:49 >

• Ertelenmesi iyi olmus ama gene ertelendigi halde p55 lerde yeni teknolojiler olmassa pek bir ise yaramaz.ddr3 haric bt3 , usb3 , sata3 ve pcx3 gibi yeni teknolojiler mutlaka bu bordlarda desteklenmeli diye dusunuyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: K.Kahriman

evet o haberi henüz okudum amd-intel rekabeti açısından mantıklı bir hareket ama bu durum corei5lerin durumunu hala kurtarmaz sadece intele pazar payı konusunda zaman kazandırır. benim değinmek istediğim nota şuydu. her iki firma da yeni bir platform değişimi içine giriyor. amd soket değiştirmediği için daha şanslı. üstelik combo bellek denetleyicili 9x5 serisi phenomlar da gelecekken. ama intel yeni iki sokat çıkarıyor ve ddr3 ü zorunlu kılıyor şu durumda zaten o indirimi yapmak zorundaydı ama benim beklediğim daha fazla indirim. 500$ a bilmem kaç zamanın mimarisini satması zaten anormaldi. gösterdiği performansa eyvallah ama bunca yeni çıkan teknolojiye bunca rekabet oluşturacak karşılıklı gelişmeye rağmen hala bir yıl öncesinden çok daha farklı fiyatlar ödenmiyor ne yazık ki sistemlere. benim asıl beklediği 4 çekirdekli işlemcileri çift çekirdekli işlemciler gibi daha da yaygınlaşması. bunun olması için illa 8 çekirdeği mi bekleyeceğiz.

• quote:

bunun olması için illa 8 çekirdeği mi bekleyeceğiz.

evet öyle oluyor galiba sonra 8 çekirdek daha iyi deyip onu alıcaz bakıcaz 16 çekirdek o zaman bekleyelim 32 çıksın derken kan davası gibi sürüp gidecek pazarlama politikaları bunlar ne kadar çok kullanıcıyı sessiz sakin yolarsak o kadar iyidir mantığı
  • ben amd nin de p2 lere bir indirim yapması durumunda 8 çekirdek çıkmadan bu olayın gerçekleşeceğine inanıyorum. zira hem amdnin çıkacak olan light 4 çekirdekleri hem intelin var olan light 4 çekirdekleri artık çoklu işlem severlerin daha çoğuna hitap edicek diye düşünüyorum. Phenom II8xx serisi de şubatta çıkacaktı sanırım. bu gidişle çıkış fiyatları da beklendiğinin altında olabilir. tabi bunlar en iyi ihtimaller. indirim yaptık diyip 10 dolar eksik almaya başlarlarsa durum yine farklı gelişir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: K.Kahriman

quote:

çok gecikiyor çoookk. temmuz bile geç bir vakitti kaldı ki eylülden bahsediliyor. bu gidişle ne Core2Quad lar ucuzlar ne de PhenomII ler. halbu ki bu işlemciler Phenom II nin satışlarını baltalayacak en önemli kozdu. yaza kadar bence ciddi pazar kaybına uğrayacak intel...

intel amd darbeyi vuramaz TC de 600 usd sattığı işlemciyi 200usd indirmle satsa = 400 usd + kdv = 472 usd olur

bu indirimi q9550 yapsında görelim = 330usd + kdv satılıyor 200usd indirim yaparsa = 130 usd ye satacak şimdi

indirim sadece önceden bindirimli işlemcilerde olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 16 Ocak 2009; 15:15:58 >

• Orjinalden alıntı :evet o haberi henüz okudum amd-intel rekabeti açısından mantıklı bir hareket ama bu durum corei5lerin durumunu hala kurtarmaz sadece intele pazar payı konusunda zaman kazandırır. benim değinmek istediğim nota şuydu. her iki firma da yeni bir platform değişimi içine giriyor. amd soket değiştirmediği için daha şanslı. üstelik combo bellek denetleyicili 9x5 serisi phenomlar da gelecekken. ama intel yeni iki sokat çıkarıyor ve ddr3 ü zorunlu kılıyor şu durumda zaten o indirimi yapmak zorundaydı ama benim beklediğim daha fazla indirim. 500$ a bilmem kaç zamanın mimarisini satması zaten anormaldi. gösterdiği performansa eyvallah ama bunca yeni çıkan teknolojiye bunca rekabet oluşturacak karşılıklı gelişmeye rağmen hala bir yıl öncesinden çok daha farklı fiyatlar ödenmiyor ne yazık ki sistemlere. benim asıl beklediği 4 çekirdekli işlemcileri çift çekirdekli işlemciler gibi daha da yaygınlaşması. bunun olması için illa 8 çekirdeği mi bekleyeceğiz.

Arkadaşlar Intel © in pazarlama stratejisinde Core © 2 Duo işlemcileri giriş seviyesi işlemciler olmuştur. Şu anda satışta olan Quad Core © işlemcilerde orta segmente konumlanmıştır. Fiyat düşüşleri süpürme hareketinin bir parçası olarak hızla devam edecek ve yaza kadar I7 Lansmanı hızlanarak maliyet ve teşvikleri artacaktır. Bu da üreticilerin donanım fiyatlarını hızla düşürmelerine sebep olacak ve yaza doğru I7 Sistemler şu anki Quad Core © işlemciler gibi alınabilir bir hal alacaktır. Zaten üreticilerin lansmanını yaptığı anakartlar premium serisindeki anakartları bu yüzden pahalılar ancak orta ve alt segmentler hızla yaygınlasacak. TIK etkisinden sonraki TOK etkisinin hissedilmeye başlanmasından sonra 32 Nm çalışmaları meyvelerini verecek.

• global krizden dolayı yaşanan bu gelişme kötü oldu. ilk geldiğinde zaten pahalı oluyor, üç ay içinde falan alınacak hale geliyor. ayrıca 32 nm işlemci, usb ve sata 3 destekli sonraki jenerasyon da gecikecek.
  • bu ne ya her işlemci için ayrı soket anakart mı kullanacağız
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.