Şimdi Ara

Intel'in son çeyrek net kârı %90 düştü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yarıiletken endüstrisinin lider isimlerinden Intel, bir süredir merakla beklenen son çeyrek mali rakamlarını açıkladı. Merakla diyoruz zira firma bir süre önce yaptığı açıklamasında 2008 son çeyreğine yönelik finansal beklentilerini revize ettiğini ve taleplerdeki azalmaya paralel olarak gelir beklentisinin öngörülerin altında olacağı yönünde açıklama yapmıştı.

Resmi açıklamaya göre, Intel'in son çeyrek cirosu, bir önceki 3 aylık döneme göre %23'lük düşüşle 8.2 milyar dolar olarak kaydedildi. Asıl düşüş ise firmanın net gelirlerinde yaşandı zira yine resmi açıklamaya göre, Intel son çeyrekte bir önceki yıl ulaşılan 2.27 milyar dolarlık gelirin aksine %90 civarı düşüşle 234 milyon dolarlık gelir elde edebildi.

2008'in tamamı içinse Intel'in 37.6 milyar dolarlık ciro, 9 milyar dolarlık operasyon kazancı ve 5.3 milyar dolarlık ta net gelir elde ettiği ayrıca hisse başına kazancının da 92 cent olarak gerçekleştiği açıklandı. Yeni yılın ilk çeyreği içinse Intel, krizin yarattığı sınırlı görüş nedeniyle şimdilik bir öngörü yapmadı fakat firma yatırımlarına devam edeceğini açıkladı.

• Core İ7 hiç yaramamış İntel'e.
  • i7 ler bu fiyatla çok satmaz zaten bakalım ne yapacaklar
  • İntele hiç bişi olmaz, adamlar (cpu-gpu-chipset) pazarının hakimi, kriz her firma gibi bunlarıda etkiledi gayet normal, Sabah bbc de baktım hitacı de 1milyar dolar gibi bi kayıp yaşamız, kaçamazlar herkes etkileniyor krizden...
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkmet86
    İntele hiç bişi olmaz, adamlar (cpu-gpu-chipset) pazarının hakimi....

• % 90 inanılmaz bir rakam, yakında iflası işaret ediyor gibi.
  • oh iyi olms intel akıllanırda indirime gider umarım
  • Vah vah vahh çok üzüldüm. Karşısında güçlü bir rakip bulamayıp bizi yeterince sömürdü zaten. Hiç birşey olmaz daha hala kar ediyorlor. Amd kaç çeyrektir zarar açıkladı hala ayakta. İntele bişey olmaz
  • cpu yu anladıkta gpu ve chipset ne alaka.bak bakalım intelin en üst seviye anakartlarının chipseti ne!!!!Gpu yu hiç karıştırmıyorum bile...
  • quote:

Orjinalden alıntı: pitbull_seyfi

cpu yu anladıkta gpu ve chipset ne alaka.bak bakalım intelin en üst seviye anakartlarının chipseti ne!!!!Gpu yu hiç karıştırmıyorum bile...

İyide bunu Dünya geneline yayarsak herkes senin gibi performans pc si dizmiyor. Gidipte bunun gpusu, chipseti, performansı ne diye bakmıyor.
  • Intel'in batması gibi bir durum sözkonusu olamaz, eleman çıkartır, fabrika satar, gene ayakta kalır. Bu arada durum AMD için de pek parlak değil, varolan iniş grafikleri daha da hızladı.
  • belki şok indirimler gelebilir.q9550 200 dolar olsa ya
  • %90 kayıp ne demek, firmalar tüm giderlerini gelirlerine göre harcıyorlar , beklenen paranın sadece %10 u kazanılşmış ,buna gayet normal diye yorum yapmak için normalin ne olduğunu bilmemek lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: pitbull_seyfi

cpu yu anladıkta gpu ve chipset ne alaka.bak bakalım intelin en üst seviye anakartlarının chipseti ne!!!!Gpu yu hiç karıştırmıyorum bile...

dünya geneline bakıldığında oyun GPU larından çok chipsetin içindeki GPUlar kullanılıyor. düşün binlerce ofis bilgisayarı var o kadar bilgisayar merkezi var. laptop ları ve içinde kullanlan intel GPU ları zaten biliyoruz. biraz geçmiş haberleri araştırırsan intelin hem atiden hem de nvidiadan çok daha yüksek bir GPU pazar payına sahip olduğunu görürsün. chipset e gelince bu zaten bilinen bi gerçek dünya genelinde en çok kullanılan işlemci markası intel ve intel işlemcilerle en çok kullanılan chipset markası yine intel...

bu arada bu düşüş cidden korkutucu ama ben intelden core i5 ve core i7 sonrası ciddi bir patlama bekliyorum. core i7 ve i5 serisi intel için mimari geçiş aşaması oldu bence kazanmak için çok da verimli bir dönem olmayacağını zannediyorum bu işlemciler için...

• soket 775 leri seve seve ucuzlatacak 10 usd lik indirim mi olur 10x10 indirim bekliyorum yapmazlarsa anakartı satıp amd ye geçmeyi düşünüyorum ( 3 ay zamanları var )

quote:

Intel'in son çeyrek net kârı %90 düştü
    .........................%1 e kadar yolu var

altaki imza iflas ettirecek inteli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 16 Ocak 2009; 11:51:21 >
  • Acaba herhangi bir indirime giderm mi intel ? ..
  • quote:

Orjinalden alıntı: yenerbalcı

soket 775 leri seve seve ucuzlatacak 10 usd lik indirim mi olur 10x10 indirim bekliyorum yapmazlarsa anakartı satıp amd ye geçmeyi düşünüyorum ( 3 ay zamanları var )

altaki imza iflas ettirecek inteli

senden bile "amd ye geçmeyi" düşünüyorum lafını duyuyorsak amd cidden bu sefer kayda değer bi sıçrama yapmış demektir intelin karşısında

• 1200 $ a işlemci satmak bitti artık.
  • bana göre krizin etkisyele alımların durması
    intelin cpu larının birçoğunun 100USd üzeri olması nedeni ile alımlarda şu dönemde tercih sebebi olmaması
    İsrail i protesto etmek amaçlı olarak bir miktar alım da geri çekilmiş olabilir(israil deki fabrikanın günlük üretim kapasitesi 10 milyon usd)
    yeni üst modellerde sadece cpu ya değil en basit olarak anakart ve ram e de ekstra yatırım ihtiyacı duylması

bu düşüşe sebp olmuştur
  • çoğu kişi e5200 e7300 q6600 e8500 e takılınca üst seviyelere ihtiyaç kalmadı o yüzden yatırımlar bir bakıma boşa kurşun atılması gibi oldu intel ya işlemcilerinin sınırlarını belirleyecek (o.c bakımından) yada cacheleri azaltacak (amd gibi o.c olsada cache az zaten oyun performansı etkilenmiyor)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.