Şimdi Ara

Nvidia yüksek performanslı iki yeni GPU üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • GeForce GTX 285 ve GeForce GTX 295 modellerini duyurarak tek ve çift grafik işlemcili ekran kartı pazarındaki iddiasını devam ettiren Nvidia'nın 2009 planları netleşmeye başlıyor. Gelen bilgilere göre AMD-ATi'nin aksine Nvidia yeni yılda da yüksek performans segmenti için yapıca büyük GPU'lar hazırlmaya devam edecek. Peki Nvidia hangi çözümler üzerinde çalışıyor?

Mevcut tabloya göre firma, yıl içerisinde yüksek performans segmenti için iki yeni GPU'sunu kullanıma sunacak. Bu GPU'lardan biri GT200 mimarisinin 40nm üretim teknolojisine adapte edilmiş yeni varyasyonu diğeri ise yine 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak olan fakat yeni bir GPU mimarisini temel alması kuvvetle muhtemel görünen GT300 olacak.

İlk GPU tahmin edebileceğimiz üzere 55nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT200b GPU'sunun 40nm üretim teknolojisiyle nanometrik küçülmeye tabi tutulan yeni versiyonu olacak. Mimari açıdan radikal değişiklikler içermesi beklenmeyen GPU'nun aynı saat hızında daha az güç tüketmesi, daha yüksek frekanslarda çalışması ve daha fazla paralel işlemciyle gelmesi beklenebilir.

DirectX 10 desteğini sürdürmesi ayrıca ROP ve TMU sayılarının arttırılması beklenen grafik işlem biriminin, çıkan haberler ve Nvidia'nın daha önce takip ettiği strateji doğrultusunda yılın ikinci çeyreği sonuna doğru muhtemelen Mayıs-Haziran döneminde tanıtılması beklenebilir fakat Nvidia tarafından bu konu için henüz resmi herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtmekte de fayda var.

İkinci GPU ise uzunca bir süredir konuşulan GT300 kod adlı yeni nesil çözüm olacak. 40nm GT200'den farklı olarak yeni bir grafik işlemci mimarisini temel alması ve DirectX 11 desteği sunması beklenen GPU'nun detayları henüz açıklanmasa da Nvidia'nın yeni GPU ile GDDR5 bellek teknolojisini kullanmaya başlayacağı ve GPU'nun GeForce 11 serisine güç vereceği ifade ediliyor.

• Biri nVidia yı durdursun
  • Bence işlemci üretsinler ya.kızışsın biraz ortalık....
  • üretsinler bakaılım nereye kadr gidecek bu çılgınlık
    millet konsollardax1950 ile cayır cayır oyun oynuyor biz gtx280 ile akıcı bir crysis oynayamıyoruz ben anlamdım bu işi
  • Windows7 + Core i7 + X58 + 6GB DDR3 + GTX3?? + 160GB SSD + BD+RW + ... :)
  • Nvidia yı ati tekrar durdurucak emin olun ATİ 5000 SERİES COMİNG SOON :D::D:D
  • Valla ben daha GTX 260ımı düzgün kulanamadım anakartım ağrızalandı işlemci darboğaz yaptı :) GTX 300-500 Bizi aşar:)
  • Bu yeni ekran kartları, sistem üstü sistem gibi oldular.

GT300 'de kaç milyar transistör olacak acaba?
  • Açıkçası nvidia'dan yine hayal kırıklığı bekliyorum.
  • 2GB 1024Bit GDDR5 960 Shader 240 Rop 480 TMU
  • iyidir

bunlar çıksın da gtx 260ların fiyatları insin
  • quote:

Orjinalden alıntı: DsgnrYgt

iyidir

Bi gtx260 alda kurtulalım artık
  • quote:

Orjinalden alıntı: DsgnrYgt iyidir bunlar çıksın da gtx 260ların fiyatları insin
    quote:

oyy öldüm gülmekten XD...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ecay

quote:

Orjinalden alıntı: DsgnrYgt

iyidir

ben ceofdan bekliyordum bu yorumu ama başka gtx 260 bekleyenlerde varmış
  • nvidia aynı intel politikası uyguluyor tik tak
  • quote:

Orjinalden alıntı: nForcer

Açıkçası nvidia'dan yine hayal kırıklığı bekliyorum.

Daha çıkmamış kartlar hakkında böyle bir yorum nasıl yapılabiliyor 40nm gt212 serisi hiçde fena olacağa benzemiyor gt300'lerin ise yeni bir mimari olduğu söyleniyor bekleyelimde görelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 13 Ocak 2009; 9:20:35 >
  • çıksın şunların fiyatı düşsün bunların düşsün :D:d 4850 çıksın işte 8800 g ler düşsün felan düştü kimse beğenmiyor yeni çıktımı eskiyi kimse beğenmiyor olsun ben idare ederim diyen nadir çıkıyor
  • o kartlar bile crysisi son ayarlarda akıcı çalıştıramayacak. eskiye rağbet biraz da bu sebeple olmuyor.
  • Rekabet için her iki firmanında biribirini geçebilecek şekilde ürün üretmesini istiyoruk
  • Umarım Bu sefer nvidia GDDR5 memory kullanır..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.