- x
Astsubay nedir? Ne iş yapar? Kaç yaşında emekli olur? Psikolojisi nasıldır?
119 Cevap81360 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2049 Mesaj
12 Ocak 2009; 21:33:33 

evet arkadaşlar konunun pek bilimsel bir tarafı yok ama vereceğiniz cevaplar geleceğim açısından çok önemli...

ea1den 250 üstü yapıp astsubay olmakla ea2den kasmak arasında sıkışıp kaldım...

zamanında çok istedim askeri okul ama beni bu konuda bilgilendiren, güdüleyen kimse olmadı =) kazanamadık... onun yerine anadolu kazandık

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Ocak 2009; 21:45:20 

valla yapılacak iş degil.sadece ailen rahat eder fakat sen kafayı yersin.askere gidersen nasıl insanlar oldugunu anlarsın.
tabii senin kararın.

binbaşılıga kadar yükseliyosun falan filan

2431 Mesaj
12 Ocak 2009; 21:51:08 

Bi yandan sen birilerine emir verirken bi yandan da emir alıyorsun sürekli. Kişilik meselesi. İyi para alırsın, 20 yılda rahat emekli olursun, emekli olurken de sıkı para verirler.
Şahsen aklı başında pek az astsubay bulunur. Onlarda çok sağlam karakterli kişilermişki...

أصلينده بوتون حياتيميز شرفلى بر آولوم إيچيندر
ميليونلرجه إينسانين تكبير سسلرى أشليغينده أبدى إستراتگاحينه آوغورلنير إيكن بو سوز كلدى أقليمه
بن شرفلى بر آولومون نه ديمك آولدوغونى آنين جنازسينده آوغرنديم نجمالدين أربكان إننديغى كيبى يشادى

4404 Mesaj
12 Ocak 2009; 22:34:22 

quote:

Orjinalden alıntı: oktayd

valla yapılacak iş degil.sadece ailen rahat eder fakat sen kafayı yersin.

güzel anlatım.

2049 Mesaj
13 Ocak 2009; 18:21:39 

emir alma konusuna çok fazla takmıyorum. aslında takıyorum da takmak istemiyorum =) çünkü her meslekte bir patron, her devlet kademesinde bir üst var... en tepeye çıkana kadar emir almak zorundasınız

askerliği seviyorum aslında

bu kadar zormu astsubaylık? kime sorsam aynı şeyleri söylüyor

@etusch

iyi para alırsın derken ne kadar iyi para?

234 Mesaj
13 Ocak 2009; 19:20:35 

quote:

Orjinalden alıntı: -BoZ-

emir alma konusuna çok fazla takmıyorum. aslında takıyorum da takmak istemiyorum =) çünkü her meslekte bir patron, her devlet kademesinde bir üst var... en tepeye çıkana kadar emir almak zorundasınız

askerliği seviyorum aslında

bu kadar zormu astsubaylık? kime sorsam aynı şeyleri söylüyor

@etusch

iyi para alırsın derken ne kadar iyi para?

İyi para aldıklarını sanmıyorum ben.

|C¤|Ne Mutlu Türk'üm Diyene|C¤|

2049 Mesaj
13 Ocak 2009; 19:23:48 

quote:

Orjinalden alıntı: btrlp92

İyi para aldıklarını sanmıyorum ben.

o zaman değmez...

herkese teşekkürler cevaplar için

762 Mesaj
13 Ocak 2009; 19:58:18 

quote:

o zaman değmez...

herkese teşekkürler cevaplar için

PARA için yapacaksan hiç yapma. Askerliği seviyorum dersen, pişman olacağını sanmam ama Piyade Astsb. olmak gerçekten zordur.

Allah'ı hakkıyla anlayamayacağımızı anladığımız an, sizi yaratan Rabb'inizin ne kadar büyük olduğunu anlamaya başlıyacaksınız...

357 Mesaj
13 Ocak 2009; 20:15:10 

Astsubay kep ile bot arasına sıkısıp kalmıs, yeri gelince ezik yeri gelince kral bir askerdir. Normalde rütbe olarak cıkacagı en son nokta Kıdemli Kademeli Bascavustur ve en babası bile astegmenin altındadır. Eger üniversite (4 yıl) bitirirse en fazla ALBAY olabilir, kurmaylık hakkı yani generellige terfi hakkı yoktur. Esasında en rahat sınıftır. Subaylar gibi yetki ve sorumlulugu cok degildir. Bol bol malzeme ve eleman takibi yapar. Mal zimmetlerine bakar. Geri destek yani lojistik islerini genelde astsubay yapar. Yeri gelir subayların korkulu rüyası olur. Adama bi askeri malzeme zimmetleyip kilitlerse askerlikten bile attırabilir. Jandarma Astsubaylar cok rahat olacaksan Jandarma ol. Kara ve deniz kuvvetlerinde astsubaylık ise ezikligin ta kendisidir. Havacılarda biraz rahattır.

- Kaf-Sin-Kaf taraftarları burayaaa -

Uzaklaştırılmış
13 Ocak 2009; 22:30:22 

Benim tesbitlerim şöyle. Emekli astsubaylar şu işleri çok yapıyorlar.
- personel müdürü/sorumlusu/ şefi/amiri (alışveriş merkezleri, oteller, şantiyeler vs.)
- emlakçılık (izmir gaziemir'de ablam oturuyor, emekli astsubay olmayan emlakçı yok burada diyor)
- özel güvenlik firmalarında çalışıyorlar

2049 Mesaj
14 Ocak 2009; 0:04:07 

Güneydoğu

askerliği seviyorum fakat tek erkek çocuğum ve ileride zorunlu olarak alacağım bazı sorumluluklarım var. yani vatan sevgisi meslek sevgisi gibi konularda taviz vereceğimi sanmıyorum. öyle bir kişiliğe sahip değilim... ama aç kalmakta olmaz diye düşünüyorum =)

tutunsatar

"üniversite bitirirse albay olabilir" derken hangi üniversiteyi kastediyorsun?

ayrıca hava kuvvetlerinde bu işi yapabilmem için illa bir uçak gövde motor flnmı okumuş olmam gerekiyor? ilk mesajda belirttiğim gibi anadol lisesi öğrencisiyim. hangi kuvvetleri tercih edebilirim?

.TaneR.

teşekkürler bilgiler için

---------------------------------------------------------------------------

ha bu arada... bu rütbe alma konusu nasıl oluyor? kaç yılda bir, ne olabiliyorum?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 14 Ocak 2009; 0:02:04 >

357 Mesaj
14 Ocak 2009; 1:27:54 

Valla bizim bölükteki yüzbasım astsubaylıktan gecmeydi ve tırı$kadan bi bölüm bitirdi, acıkögretim iktisat bitirdi o bile albaylık kapılarını adamın önüne acılmasına yetti. Bildigim kadarıyla kara-hava-deniz sınavları ayrı ayrı yapılıyor. Meslek-bölüm sartı aranan yerlerde var genel bölümlerden alım da var benim bildigim. Ayrıca her kuvvet (kara-hava-deniz) teknik bölüm mezununa ihtiyac duyar. Sıhhi tesisat, elektrik, makine gibi bölüm mezunlarını alıp istihkamcı yapar. Yani sınav ve alım sartlarına iyi bakman lazım onları bilmiyorum dostum.

Astsubat olursun, (bildigim kadarıyla) standart 90m2 lojman hakkın olur. Subay olursun, bu rakam 110m2 ye cıkar. Hatta bizim yüzbası ile devreleri olan astsubaylar dalga gecerdi, 20 metrekare icin subay oldu falan derlerdi. Yani albay bile olsan gecmisin seni bırakmıyor. Albaysın ve bi gün bi astsubay sigarasını yakıp karsına cıkıp "naber devrem" diyebilir. Jandarmada böyleydi.

quote:

tutunsatar

"üniversite bitirirse albay olabilir" derken hangi üniversiteyi kastediyorsun?

ayrıca hava kuvvetlerinde bu işi yapabilmem için illa bir uçak gövde motor flnmı okumuş olmam gerekiyor? ilk mesajda belirttiğim gibi anadol lisesi öğrencisiyim. hangi kuvvetleri tercih edebilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tutunsatar -- 14 Ocak 2009; 1:25:02 >

Guest
14 Ocak 2009; 21:40:03 

200.000 den fazla mezun öğretmen her yıl KPSS sınavına girerek alınacak 10.000-20.000 kişi arasına girmeye çabalıyor. Diğer bölüm mezunlarında da durum pek farklı değil. 500.000 den fazla iş için sıra bekleyen ve muhtemelen hiç ulaşamayacak olan, bu nedenle taksicilik, seyyar satıcılık yapacak olan üniversite mezunumuz var.

Durumunuzu bilmemekle birlikte iyi bir tercih olur diye düşünüyorum.

2049 Mesaj
15 Ocak 2009; 8:02:16 

tutunsatar

sağol epeyce bilgilendirdin beni. fakat ben şu bölüm bitirme işini hala anlamadım... astsubaylık yaparken mi bölüm bitiriyorlar?

lehrer35

evet aynen dediğiniz sebepler doğrultusunda böyle bir karara vardım...

357 Mesaj
15 Ocak 2009; 11:12:21 

4 yıllık (fakülte) herhangi bir bölüm ACIK ÖGRETİM bitirirlerse albaylıga kadar cıkabilirler. Astsubaylık yaparken fakülte bitirmenin en güzel yolu acık ögretim.

quote:

tutunsatar

sağol epeyce bilgilendirdin beni. fakat ben şu bölüm bitirme işini hala anlamadım... astsubaylık yaparken mi bölüm bitiriyorlar?

lehrer35

evet aynen dediğiniz sebepler doğrultusunda böyle bir karara vardım...

2049 Mesaj
15 Ocak 2009; 17:51:28 

quote:

Orjinalden alıntı: tutunsatar

4 yıllık (fakülte) herhangi bir bölüm ACIK ÖGRETİM bitirirlerse albaylıga kadar cıkabilirler. Astsubaylık yaparken fakülte bitirmenin en güzel yolu acık ögretim.

hmm... şimdi anladım

teşekkürler

2207 Mesaj
16 Ocak 2009; 15:33:38 

ne kadar para alıyor dıyen arkadaşa cevabım ben vanda komandoydum benım tım komutanı olan astsubay tazminatlarıyla bırlıkte boluk komutanı olan jandarma subaydan daha fazla alıyordu bunu yazıcılardan ogrenmıstım subay o zaman 1900 civarı alıyordu bızım tım komutanı 2200 yine timdeki jandarma uzmanlar 1600 aşşağı almıyorlardı normal jandarmalar 1500 altı almıyordu durumu sen dusun 2006 yılında boyleydı

yaptıkları işe gelince bizim tim komutanını gören pek olmuyordu :) Etush nikli arkadaş çok güzel anlatmış

2298 Mesaj
17 Ocak 2009; 15:37:54 

.
Pekçok mesleğe göre maaş ve yan imkânları fazladır.
Ordunun kendi personeli açısından çok zengin imkânları var.
Örneğin lojman var, çok ucuz market , hiçbir düzende olmayan ev ve taşıt kredileri.
Üstelik silahlı kuvvetlerin yapısı çok dinamik olduğundan,
Hiçbir güncelin gerisinde kalma lüksünüz yok.
Şimdiki astsubay arkadaşlar, tahsil ve birikim açısından
Bundan 40 yıl öncekilerin yanında general kadar birikimli ve bilgililer.
Dışarıdan üniversite okuyup mezun olunca subay olup albaylığa kadar yükselme imkânı da var.
@Lehrer35'in dediği gibi şu ortamda yapılabilecek en iyi işlerden biridir.
Hakkınızda hayırlısını dilerim.
.

Nuh Baba

-------------------
Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...

2049 Mesaj
17 Ocak 2009; 19:09:24 

quote:

Orjinalden alıntı: was

.
Pekçok mesleğe göre maaş ve yan imkânları fazladır.
Ordunun kendi personeli açısından çok zengin imkânları var.
Örneğin lojman var, çok ucuz market , hiçbir düzende olmayan ev ve taşıt kredileri.
Üstelik silahlı kuvvetlerin yapısı çok dinamik olduğundan,
Hiçbir güncelin gerisinde kalma lüksünüz yok.
Şimdiki astsubay arkadaşlar, tahsil ve birikim açısından
Bundan 40 yıl öncekilerin yanında general kadar birikimli ve bilgililer.
Dışarıdan üniversite okuyup mezun olunca subay olup albaylığa kadar yükselme imkânı da var.
@Lehrer35'in dediği gibi şu ortamda yapılabilecek en iyi işlerden biridir.
Hakkınızda hayırlısını dilerim.
.

teşekkür ederim.

3084 Mesaj
17 Ocak 2009; 19:14:14 

Babam astsubay ve hiç rahat değil,bizde hiç rahat değiliz.3-4 Senede bir tağininiz çıkıyor ev taşıyorsunuz yeni insanlar görüyorsunuz alışmaya çalışıyorsunuz of of çok zor iş.

Hiç bulaşmayın.Subay lar bile bu sıkıntıyı çekiyor.Askerlik zor iş.Bulaşmayın.Gidin mis gibi mühendis olun daha iyi.

Babam 2milyar civarı alıyor her ay.Ama evdi kiraydı elde birşey kalmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VipLimE -- 16 Ocak 2009; 19:12:42 >

HP PAVILION DV6-1125et KULLANANLAR KULÜBÜ
CPU:T6600 2.20ghz 2Mb |RAM:3gb DDR2 |HDD:320gb Seagate 5400rpm 8mb | İntel Wifi Link 5100 Ağ Bağlantısı a/g/n ve Realtek ethernet kartı | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran kartı | 5/1 Kart okuyucu | Parmak izi okuyucu | HP Web Kamerası | 3 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 15,6" 16:9 Ekran | Çift katman destekli LightScrible özellikli DVD+/-R | 6 Hücreli Lityum İyon pil | HP mobil uzaktan kumandası |

3980 Mesaj
17 Ocak 2009; 22:23:43 

Askeriyede ara eleman diyebileceğiz kişilerdir.Kafaya takmayan bir kişiliksen aslında çok iyi bir meslektir.Hem sorumluğun çoktur hemde azdır.Genelde alem adamlardır.
Ben Hava Astsubay olmanı tavsiye ederim ( Hava kuvvetlerindeki kara piyade astsubayları ile karıştırma) .Hem ücreti daha yüksektir,hem eğitim olarak çok şey öğrenirsin hemde alt-üst ilişkisi olarak rahattır.

Uzaklaştırılmış
17 Ocak 2009; 22:40:56 

quote:

Orjinalden alıntı: VipLimE

Babam astsubay ve hiç rahat değil,bizde hiç rahat değiliz.3-4 Senede bir tağininiz çıkıyor ev taşıyorsunuz yeni insanlar görüyorsunuz alışmaya çalışıyorsunuz of of çok zor iş.

Hiç bulaşmayın.Subay lar bile bu sıkıntıyı çekiyor.Askerlik zor iş.Bulaşmayın.Gidin mis gibi mühendis olun daha iyi.

Babam 2milyar civarı alıyor her ay.Ama evdi kiraydı elde birşey kalmıyor.

Neden kira ödüyorsunuz, lojman yok mu ? Bildiğim kadarıyla lojmanın kirası çok az sembolik oluyor ve lojmanda yer yoksa kira yardımı yapılıyor

762 Mesaj
18 Ocak 2009; 13:13:02 

quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

Neden kira ödüyorsunuz, lojman yok mu ? Bildiğim kadarıyla lojmanın kirası çok az sembolik oluyor ve lojmanda yer yoksa kira yardımı yapılıyor

Bildiğim kadarıyla Lojman hakkı sınırlı ve heryerde yok. Askerlik özveri isteyen bir meslek. 3-4 yılda tayinler olur. Lojman bulamayabilirsin.

Allah'ı hakkıyla anlayamayacağımızı anladığımız an, sizi yaratan Rabb'inizin ne kadar büyük olduğunu anlamaya başlıyacaksınız...
Guest
18 Ocak 2009; 18:50:42 

Lojman kiraları İstanbul dışında bir çok kente göre pahalıdır. Bu nedenle yarıya yakını boştur. Sadece güvenlik nedeniyle tercih ediyor askerler, yoksa ekonomik bir kârı yok lojmanın.

Uzaklaştırılmış
18 Ocak 2009; 20:25:32 

quote:

Orjinalden alıntı: Güneydoğu

Bildiğim kadarıyla Lojman hakkı sınırlı ve heryerde yok. Askerlik özveri isteyen bir meslek. 3-4 yılda tayinler olur. Lojman bulamayabilirsin.

Yazdığım gibi lojman temin edilemeyenlere kira yardımı yapılıyor diye biliyorum.

234 Mesaj
18 Ocak 2009; 22:36:51 

subay olmıcaksan -ki bu saatten sonra olamazsın ea dan dolayı- çalış güzel bi ünide oku üniden mezun olduktan sonra asteğmenlikten istersen sözleşmeli subay olabilirsin
tabi karar senin

459 Mesaj
18 Ocak 2009; 23:03:36 

İzmir gaziemirdeyim. Misal burada polis lojmanları var fiyatları 40-60tl arasındaydı gayet sembolik. Burada askeri lojmanlarda var. Onların kiraları: 400-500 civarı. Bilindiği gibi sembolik falan değil gayet kol gibi:) Marketleri falan ucuzdur. Sebebide çok az kar edilir... Babam hava astsubayıydı şuan emekli... Ve şuan 30 yılını aşan ve ölüm,deprem vs yardımlarına zamanında üye olan biri yaklaşık 200-250 Bin tl civarı ikramiye alıyor ve 1500 civarı emekli maaşı alıyor...
Kısaca söylemek gerekirse ailen yaşar sen çekersin..

2049 Mesaj
18 Ocak 2009; 23:11:57 

quote:

subay olmıcaksan -ki bu saatten sonra olamazsın ea dan dolayı- çalış güzel bi ünide oku üniden mezun olduktan sonra asteğmenlikten istersen sözleşmeli subay olabilirsin
tabi karar senin

benim iyice kafam karıştı

astsubay olduktan sonra açıköğretimden 4 yıllık bi fakülte bitirerek subaylık hakkı elde etmiş olmuyormuyum?

ea olmamın buna ne gibi bi etkisi var?

-------------------------------------------------------------------------------

edit:

harp okuluna girmek için sayısal bölümden mezun olmak gerekiyormuş ya... şimdi anladım demek istediğini

peki sözleşmeli subaylığın anlamı nedir tam olarak?

astsubaylıktan subaylığa geçmek sözleşmeli subay olmaktan daha mı zor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 18 Ocak 2009; 23:41:59 >

234 Mesaj
19 Ocak 2009; 16:38:51 

Valla bilmiyorum ama bu linkin yardımcı olacağına inanıyorum
http://www.sahinefendi....lim-ilani-505-kisi.html

2049 Mesaj
19 Ocak 2009; 20:00:16 

quote:

Valla bilmiyorum ama bu linkin yardımcı olacağına inanıyorum
http://www.sahinefendi....lim-ilani-505-kisi.html

yardımı oldu saolun... =)

234 Mesaj
19 Ocak 2009; 21:49:24 

rica ederim

3777 Mesaj
20 Ocak 2009; 23:20:14 

astsubay, angarya işler yapan uzman çavuşların bi üstü, genelde orta kademe işlerde kalem oynatan, kimi bölüklerde tim komutanı, kimi bölüklerde ise bölük komutanı olacak çizgiye sahip insanlardır...

geçme namert köprüsünden alırsa sel alsın seni,yatma çakal gölgesinde yerse aslan yesin seni...

Uzaklaştırılmış
21 Ocak 2009; 1:00:37 

Bir astsubayla konuşmadan karar verme derim.Nede olsa hayatını etkileyecek bir karar.

3901 Mesaj
24 Ocak 2009; 2:57:45 

sivil gibisi yoktur. bunu bilir bunu söylerim. Beni genelkurmay başkanı bile yapsalar istemem. Sivil olmak paha biçilmez bence. İlla asker olmak istiyorsan, en azından subay olmaya bak derim. En azından sürekli yükseliyorsun.

Askerliğimi yaptığım yerde astsubay öğrenciler vardı. Arada muhabbet ediyorduk. Aralarında çok pişman olanlar vardı. Gerçi onları babaları kaydettirmiş. Ama işte çıkamıyorlar da, 70 milyar mı ne tazminat ödemeleri gerekiyormuş. Bir de sivilde yapacakları bir iş yok. Köşeye sıkışmışlar malesef. Gideceğin yolun geri dönüşü yok. Başka alternatiflerin varsa değerlendir derim.

astsubaylıktan subaylığa geçmek sandığından daha zor. Az kişi var bunu başaran. kolay olsa assubay kalmazdı hiç. Buna ümit bağlayarak hiç girme bu işe.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 24 Ocak 2009; 2:55:52 >

2049 Mesaj
24 Ocak 2009; 22:32:54 

quote:

Orjinalden alıntı: Nicotinell

sivil gibisi yoktur. bunu bilir bunu söylerim. Beni genelkurmay başkanı bile yapsalar istemem. Sivil olmak paha biçilmez bence. İlla asker olmak istiyorsan, en azından subay olmaya bak derim. En azından sürekli yükseliyorsun.

Askerliğimi yaptığım yerde astsubay öğrenciler vardı. Arada muhabbet ediyorduk. Aralarında çok pişman olanlar vardı. Gerçi onları babaları kaydettirmiş. Ama işte çıkamıyorlar da, 70 milyar mı ne tazminat ödemeleri gerekiyormuş. Bir de sivilde yapacakları bir iş yok. Köşeye sıkışmışlar malesef. Gideceğin yolun geri dönüşü yok. Başka alternatiflerin varsa değerlendir derim.

astsubaylıktan subaylığa geçmek sandığından daha zor. Az kişi var bunu başaran. kolay olsa assubay kalmazdı hiç. Buna ümit bağlayarak hiç girme bu işe.

össdeki o "mat2" denen bölümden ölesiye nefret ediyorum ve anlamıyorum... 1. bölümden de taş çatlasın 20-25... daha üstünü görmedim.

diğerlerinde sorunum yok fakat mat2yi yapmadan adam gibi bir fakülteye girmem imkansız...

kendimi çok iyi tanıyan bir insanım. sivil hayatta, siyasal bilgiler ve kamu yönetimi bölümünden mezun olmadığım taktirde katlanabileceğim pek fazla meslek yok. burada kendimi sizlere özetlemem gereksiz bir davranış olur fakat "askeriyeye giremezsem ya kiralık katil olurum yada toplumdan uzağa, rizeye gider, arıcılık avcılık vs. yaparım" dersem kendimi gayet iyi özetlemiş olurum.

3901 Mesaj
25 Ocak 2009; 0:12:26 

quote:

össdeki o "mat2" denen bölümden ölesiye nefret ediyorum ve anlamıyorum... 1. bölümden de taş çatlasın 20-25... daha üstünü görmedim.

diğerlerinde sorunum yok fakat mat2yi yapmadan adam gibi bir fakülteye girmem imkansız...

kendimi çok iyi tanıyan bir insanım. sivil hayatta, siyasal bilgiler ve kamu yönetimi bölümünden mezun olmadığım taktirde katlanabileceğim pek fazla meslek yok. burada kendimi sizlere özetlemem gereksiz bir davranış olur fakat "askeriyeye giremezsem ya kiralık katil olurum yada toplumdan uzağa, rizeye gider, arıcılık avcılık vs. yaparım" dersem kendimi gayet iyi özetlemiş olurum.

sen bilirsin. eskiden hukuk da mat istemiyordu, şimdiki halini bilemiyorum. Kamu/siyasal fena bölüm değildir. Kaymakamlık, müfettişlik sınavlarına falan girersin bitirince.

Askerlik anlatılmaz yaşanır. Burda ne desek boş. Belki yapına uygun bir meslektir. Üniversite mezunu olup da işsiz gezen onca insan varken, sana girme diyemeyiz.

Kararı sen vereceksin. başarılar hayatta.

10034 Mesaj
25 Ocak 2009; 0:53:36 

Ordu personeli olmak; bir meslekî tercih midir yoksa yaşam tarzı mıdır buna iyi karar vermek gerekir.

Bize yalnız dans etmesini, iyi giyinmesini, kur yapmasını ve âşık olmasını bilen gencin lüzumu yoktur.
Bize bugün mesleğinde usanmadan çalışacak, yarın hudutta göz kırpmadan ölebilecek genç lâzımdır.
Bize bir gençlik lâzımdır. Temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.
H. Nihal ATSIZ, Atsız Mecmua, 15 Nisan 1932, Sayı: 12

O sebeple Ata'na saygıda kusur etme sakın!
Atatürk'e göre Atatürk - Rahatsız olma!

|| Forum Anlaşması || Genel Forum Kullanımı || İmza Kuralları || Şikâyet Sistemi || Kullanıcı Adı Değişimi || SMS Onay Sistemi || Önerileriniz, Sorunlarınız ||

2566 Mesaj
25 Ocak 2009; 1:24:14 

Yerinde olsam astsubay olur, ardından gönüllü olarak bordo bereli olurdum.

Kadir Has Üniversitesi DH Topluluğu

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi -Yönetim Bilişim Sistemleri

2207 Mesaj
25 Ocak 2009; 12:56:12 

yanlış yerde arıyorsun cevabını
memurlar .net gir orada askeri bölüm var istemediğin kadar uzman,astsubay,subay var onlarla konus gözlemlere dayanan yorumlara ınanma bırde kendılerıne sor

2049 Mesaj
25 Ocak 2009; 21:55:11 

öneriler için teşekkürler

Uzaklaştırılmış
25 Ocak 2009; 23:37:39 

ya bu turkiyede meslek sahibi olmak haram mi ? su hale bakin koskoca asker bile lojman sikintisi cekiyor bu ne be ?

su ulkede asker olmak istiyorum polis olmak istiyorum dedin mi devlet onune 10 tane engel cikartiyo, cikarttigi gibi birde isin icine girdiginiz zaman cikamiyorsunuz da

2498 Mesaj
26 Ocak 2009; 22:29:43 

quote:

Orjinalden alıntı: HydroAcidX

Yerinde olsam astsubay olur, ardından gönüllü olarak bordo bereli olurdum.

Hocam gönüllü olmakla iş bitmiyor bordo bereli olmak kolay iş değil.

Uzaklaştırılmış
26 Ocak 2009; 23:55:17 

bordo bereli olmak icinde galiba cocukluktan yetismek gerekiyor

ikincisi bordobereliler ayni pkklilar gibi dagda yasiyorlar bir sehirden baska bir sehire gitmek icin daglarda daglara yuruyorlar sac sakal birbirine karismis bir vaziyette su yok yiyecek yok

ustelik evli falan san psikolojin beter olur bekar gitmek lazim yani evlenmeyi unutucaksin

bordo bereli olmak icin sevecegin bir tek sey olacak o da vatan

yoksa seni en fazla 2 sene normal orduya geri gonderirler

2207 Mesaj
27 Ocak 2009; 0:10:18 

quote:

Orjinalden alıntı: lovelymadmex

bordo bereli olmak icinde galiba cocukluktan yetismek gerekiyor

ikincisi bordobereliler ayni pkklilar gibi dagda yasiyorlar bir sehirden baska bir sehire gitmek icin daglarda daglara yuruyorlar sac sakal birbirine karismis bir vaziyette su yok yiyecek yok

ustelik evli falan san psikolojin beter olur bekar gitmek lazim yani evlenmeyi unutucaksin

bordo bereli olmak icin sevecegin bir tek sey olacak o da vatan

yoksa seni en fazla 2 sene normal orduya geri gonderirler

abartmaktan ne zevk alıyorsunuz anlamıyorum

211 Mesaj
25 Şubat 2009; 21:30:52 

2009 daki
başvuru şartları ösys giriş klavuzunda anlatılmış isteyenler internetten bakabilir ösymnin sitesinden

1612 Mesaj
25 Şubat 2009; 21:43:57 

Ben acemilik yaparken 40-45 yaşlarında bi astsubay vardı başımızda. kendisinden en az 10 yaş küçük bi tugay komutanı geldi. bizim astsubayın çorabını atletini açtırdı, nizami mi diye. Bunu yaklaşık olarak 1000 kişinin önünde yaptı. Sonra tabeladaki bir bilginin (sözü bile edilmeyecek derecede basit bir şey) yanlış olduğunu idia edip fırça kaydı. Halbuki haksızdı....

Bunları hazmedecek kadar geniş biriysen durma...

:::Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahibsiz olamaz. Bir harf kâtibsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?

2049 Mesaj
26 Şubat 2009; 16:55:47 

değilim...

vazgeçtim zaten.

Uzaklaştırılmış
26 Şubat 2009; 18:22:45 

quote:

Orjinalden alıntı: TIGERSHARK

abartmaktan ne zevk alıyorsunuz anlamıyorum

sadece eğitimleri 3 sene sürüyor o kadar olsun

Uzaklaştırılmış
26 Şubat 2009; 19:04:26 

benim bildigim bordo bereli olmak isteyenler cok agir sartlardan geciyorlar

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 11:07:04 

Karacı olarak Astsubaylık yapacaksanız Astsubay olmayı tekrar düşünün ama Hava veya Deniz Astsubaylık düşünüyorsanız hiç düşünmeden Astsubay olun , imkanınız varsa Subay olun derim.

Çünkü şu an işsizlik dizboyu, siz askeri okula başladığınız anda Emekli Sandığı' nız başlıyor, dolayısı ile eğer asker olmazsanız 4 - 5 sene üniversite + askerlik + iş bulma vs. derken 7-8 seneniz sosyal güvenceniz olmadan boşa geçmiş olacak ve sivil hayatta iş bulursanız asker olan birinden 7-8 sene sonra emekli olacaksınız..
Ayrıca askerler şu anda mileltvekillerden sonra 2. sınıf devlet memuru, lojman, orduevleri, tatil kampları, oyak indirim imkanları vs. birçok avantajı var..

Eğer sülalenizden kalan holding şirket vs yoksa askerliği tavsiye ederim..Ha üst ast ilişkisi derseniz o her şirkette var zaten..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 27 Şubat 2009; 11:10:23 >

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 16:26:38 

S.A.S veya S.A.T olmayi dusunuyorum acaba ne gibi sartlar gerekiyor yani ille bu ikisini olmak icin kucuklukten askeri okula mi kayit olmak gerekiyor ?

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 17:13:53 

babam kadenmeli kıdemli başçavuş 2500 lira alıyoruz rahat

2049 Mesaj
27 Şubat 2009; 18:19:25 

biri bişey diyor "bir devlet memuru ancak bu kadar aşşağılanabilir" diyorum vazgeçiyorum.. bir diğeri başka bişey diyor "tam benlik bir iş" diyorum tekrar heves ediyorum...

ne yapacağımı şaşırmış durumdayım şuan.

jandarma astsubay diye birşey var mı?

jandarma özel harekat timine girebilme yolumun açılması için ne okumam gerekiyor? uzman jandarma okulunun işlevi nedir?

bunlar tam benlik meslekler. hayat tarzıma gerçekten uygun. vereceğiniz cevaplar benim için gerçekten çok değerli. nette dolaşıp bulduğum bilgilerin çoğu laf salatasından ibaret...

1 senemi heba etmek istemiyorum...

@sefa3027

babanız nerde görev yapıyor şuan? yani nerede oturuyorsunuz? ortalama kaç yılda bir başka bir şehire tayini çıkıyor? kaç yaşında?

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 19:45:02 

quote:

biri bişey diyor "bir devlet memuru ancak bu kadar aşşağılanabilir" diyorum vazgeçiyorum.. bir diğeri başka bişey diyor "tam benlik bir iş" diyorum tekrar heves ediyorum...

ne yapacağımı şaşırmış durumdayım şuan.

jandarma astsubay diye birşey var mı?

jandarma özel harekat timine girebilme yolumun açılması için ne okumam gerekiyor? uzman jandarma okulunun işlevi nedir?

bunlar tam benlik meslekler. hayat tarzıma gerçekten uygun. vereceğiniz cevaplar benim için gerçekten çok değerli. nette dolaşıp bulduğum bilgilerin çoğu laf salatasından ibaret...

1 senemi heba etmek istemiyorum...

@sefa3027

babanız nerde görev yapıyor şuan? yani nerede oturuyorsunuz? ortalama kaç yılda bir başka bir şehire tayini çıkıyor? kaç yaşında?

jandarma astsubaylık başvurusu 29 şubatta sonaeriyor kaçırdın galiba istersen yarın ösym merkezi açıksa bi bak ilgili bölüme konu açmıştım ama ilgi görmedi internetten kayıt olunmuyor bu arada istersen diğer komutanlıklara bak

2049 Mesaj
27 Şubat 2009; 20:01:15 

quote:

Orjinalden alıntı: süpürman

jandarma astsubaylık başvurusu 29 şubatta sonaeriyor kaçırdın galiba istersen yarın ösym merkezi açıksa bi bak ilgili bölüme konu açmıştım ama ilgi görmedi internetten kayıt olunmuyor bu arada istersen diğer komutanlıklara bak

peki nedir jandarma astsubay?

kara astsubaydan farkı nedir?

bugün 27si ayın. haftasonu geçerliyse başvuru yapabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 27 Şubat 2009; 19:57:59 >

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 20:24:47 

babamda jandarma lojmanda oturuoruz Vandaız lojmana 50 lira gibi sembolik bir cre ödyoruz ama her yerde lojmana girilemiyor puan usulüyle oluyor lojmana girmek batıda 4 doğuda 2 sene kalıyorsunuz tabi bir iki senelik sapmalar olabiliyor babam 40 yaşında, 2 sene sonra 1. derecee dşp emekli olunabilior ve oyakla beraber emeklilike 2000 lira maaş alacakmış birde emeklilik tazminaımı ne işte o da bir 50000 lira toplu para veriyorlar bir de isterseniz oyağı hemen çekip toplam 170 bin lira falan alınıyor ama maaşınız 1400 liraya falan düşüyor emeklilikte onun dışında ekonomik durumunuz iyi olur ama bazen tain iyi olmaz ama alışınca bir yerde 2 nci seneden sonra sıkılırsınız. Astsubaylık zordur gerçekten ayda 4 kez nöbet tutarsınız toplam 30 günlük idari izin birde haftasonları(kimi yerlerde gıcık alay komutanları cumartesi sabah 9 dan 2ye kadar mesaği yaptırıyor)birgün kendinizi polis sanarsınız sürekli adli işlerle uğraşırsınız başka bir yerde bir dağ karakolunda terörist avlarsınız. işe başladğınızda genelde ücra yerlere verirler.ama sora okul durumundan falan merkezlere gidiyorsunuz bugüne kadar 5 okul değiştirdim ki bir tane daha değiştireceğim bu sene tainimiz çıkıyor.En önemli şeyde şu. Askerlik yaşam biçimidir. Yani sabah 8 akşam 5 olayı yoktur. Her zaman sizi karakoldan arayıp çağırabilirler sivilde de askersinizdir babam emekli arkadaşlarına hala komutanım der
çok sorumluluk ister hiç bilmediğiniz bir şey hakkında soruşturma açabilirler hakkınızda. Babam mesleğinden şikayet ediyor ama dışarı çıkınca başka bir işide yapamayacağını söylüyor. Çoğu emekli askerde bir işe girince yürütemezler zaten (istisnalar hariç)
ama yinede askerlik güzeldir. Benim için söyleyeyim hoca babanın mesleğini sorduğunda asker demek, baban nerde diyince görve gitti demek babanın okula ünüformasıyla ve bir askeri araçla gelmesini görmek ayrı bir zevktir. Bi de astsubaylar tüm silahları kullanmayı bilmek zorunda hepsini tutturmuşluğu vardır babamın bana(ama atış yapamadım hepsiyle )
işte bunlar kısacası biraz içimi döktüm sanırım ama idare et ama gerçekten güzel meslek işin garantidir her zaman
unutmadan askeri hastene imkanı var kbb da bile 2 kişilik sıra bekliyoruz gölün kıyısında ve çarşıda bir çok ordu evi ve sosyal tesis var ve hepsi çok ucuz(hamburger 1 liramı ne )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefa3027 -- 27 Şubat 2009; 20:21:29 >

281 Mesaj
27 Şubat 2009; 20:31:46 

Şu an Anadol teknik lisesi 1 . sınıf öğrencisiyim Sat yada sas timine girmek Borda bereli olmak Hiçbiri olamacıksa Dağda vatanım için çarpışmak isterim
bunun için Subay mı ast subvaymı olmam gerek yada ne olmam gerek anlatabilirmisniz.

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 20:42:02 

dagda carpisman icin isparta egirdir komando okuluna gitmen lazim zaten orayi sapasaglam bitirdin daha omur boyu sirtin yere gelmez

ben S.A.S veya S.A.T olmak istiyorum neler yapmam lazim

281 Mesaj
27 Şubat 2009; 20:46:20 

Tamam nasıl gidebilim asıl mesale bu Borda bereli olmak yada komando olmsak yada S.A.S S.A.T olmak istiyorum.Ve çocuklar gibi büyüyünce asker olucam değil ciddi olarak yapmak istiyorum.
(Beyler çok güçsüzüm şuan şnav ve barfiks çekemeyiorum lise sonda boy uzmamam bitince Bodyede başlıcam kendimi komandoluğa iyice alıştırcam :D)

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 21:18:43 

quote:

Orjinalden alıntı: Lex-boy

Şu an Anadol teknik lisesi 1 . sınıf öğrencisiyim Sat yada sas timine girmek Borda bereli olmak Hiçbiri olamacıksa Dağda vatanım için çarpışmak isterim
bunun için Subay mı ast subvaymı olmam gerek yada ne olmam gerek anlatabilirmisniz.

daha yolun başındasın vaktin daha var üniversite sınavında astsubay yüksek okullarını yazacaksın veya 2 yıllık okul bitirip assubaylık sınavlarına gireceksin illa olucam diyorsan üniversite sınavından gir 2yıl 2 yıldır yeni kanuna göre artık