- x
Astsubay nedir? Ne iş yapar? Kaç yaşında emekli olur? Psikolojisi nasıldır?
119 Cevap81394 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

281 Mesaj
27 Şubat 2009; 21:51:51 

Süprüman hiç anlamdım dediğini Yani yAst subaylık yüksek okulunamı gidicem harb okulunamı bide assubaylık sınavlarına mı giricez direk girme imkanı varmı
bide ast subaylar yada subaylar uzman çavuştan üsttür dimi

TSK kurs olarak belirli birliklede eğitimi verilir eğridir dağkomando okulu bolu dağkomando okulu gibi sas sat bordo bereliler ayrı birimlerdir bordo berelilerin eğitimi ortalama 3.5 yıl sürer ve hiçde kolay olmadığı bilinir yani herbabayiğidin harcı değil

bide her isteyen bu okullara gidemezmi çok oldum ama
Not:yazım için özür dilerim 1 dk liğine açtım interneti

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Şubat 2009; 22:18:26 

quote:

Orjinalden alıntı: Lex-boy

Süprüman hiç anlamdım dediğini Yani yAst subaylık yüksek okulunamı gidicem harb okulunamı bide assubaylık sınavlarına mı giricez direk girme imkanı varmı
bide ast subaylar yada subaylar uzman çavuştan üsttür dimi

TSK kurs olarak belirli birliklede eğitimi verilir eğridir dağkomando okulu bolu dağkomando okulu gibi sas sat bordo bereliler ayrı birimlerdir bordo berelilerin eğitimi ortalama 3.5 yıl sürer ve hiçde kolay olmadığı bilinir yani herbabayiğidin harcı değil

bide her isteyen bu okullara gidemezmi çok oldum ama
Not:yazım için özür dilerim 1 dk liğine açtım interneti

evet astsubay olmakiçin eski ismiyle öss ile taban puanını alacaksın sonra askeriyenin mülakat spor sağlık gibi elemelerini geçeceksin ve 2 yıllık astsubay yüksek okulana girmeye hak kazanacaksın yada 2 yıllık herhangibir ünüversite okuyup daha sonra astsubay sınavlarına gireceksin bu össden ayrı bir sınav olarak yapılır sonre gene sağlık mülakat spor elemelerinden geçip aynı astsubay okuluna başlıyacaksın
uzman çavuşlar aslında uzman erbaş olarak geçer yani bir nevi paralı asker gibi astsubaylık uzmanlıkdan çok daha avantaşlıdır ordu evleri gibi birçok avantajı vardır.
özel kuvvetlerde görev alamk için tabiki tsk personeli olman gerekir bunun için ne şartlara bakıyor bilmiyorum ama önce gönüllü olman gerekir . 2010 dan sonra komando asker olmayacak komandolar uzman çavuş astsubaydan ve subaylardan oluşacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi süpürman -- 27 Şubat 2009; 22:14:45 >

281 Mesaj
27 Şubat 2009; 22:29:04 

Tabiki çok büyük yardımın oldu Bide Ben anodlu teknik lisesindenim katsayı gibi bi sorun varsa sene sonu lise değiştirme gibi bi hakkım olcak Ona göre başvurmuuz yapalım.Bide süpürmen Subay lıkla ast subaylığın farkı ne 2 side özel kuvvetlere girebiliyormu Benim Nomal liseyede gitsem Anadollu tekniktede olsam Subay olabilme gibi bi hakkım varmı çok oldu ama.

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 22:57:58 

boyun posun varsa direk komando okuluna sen biraz boyunu uzatmaya bak evde kendi kendine sinav cek oyle agirlik falan calisma sadece vucut agirliginla kas yap zaten onlar bir bakista anlar kimin ne kadar kuvetli oldugunu

Benim istedigim S.A.S vey S.A.T

2049 Mesaj
27 Şubat 2009; 23:00:54 

süpürman bilgiler için sağol.

bakalım gelecek ne verecek...

@Lex-boy

bence şuan bunları düşünme.daha yolun başındasın... lisede geçireceğin dönem içersinde hayattan ne beklediğini, insanların senden ne beklediğini ve senin onlara ne verebileceğini öğreneceksin. kendini tanıyacaksın. o zaman gerçekten bir ordu personeli olup olamayacağını öğreneceksin. şuan bunları düşünmek için çok erken

bordo bereli olmak kolay bir iş değil. internette bulduğun bordo bereli masalları iştahını kabartmış olabilir. hevesini kırmak istemem ama bu ihtimal üzerinde çok fazla durma bence

281 Mesaj
27 Şubat 2009; 23:01:02 

Katsayı sorunu varmı Anadolu teknik lisesinde Subay yada ast subay olabiliyomuyuz

bide süpürmen ast subaylık yüksek okulu dedin ya subaylık için ne yapıcaz gene aynı gibimi bi onuda yazarmısın

2049 Mesaj
27 Şubat 2009; 23:15:59 

quote:

Katsayı sorunu varmı Anadolu teknik lisesinde Subay yada ast subay olabiliyomuyuz

bide süpürmen ast subaylık yüksek okulu dedin ya subaylık için ne yapıcaz gene aynı gibimi bi onuda yazarmısın

bu bilgileri tsk sitesinde bulabilirsin. hangi okulun hangi bölümünden mezun olman gerektiği orda yazar.

anadolu teknik lisesi hakkında pek bir bilgim yok ama teknik liselerin bazı bölümlerinden astsubaylığa direk geçiş var diye biliyorum. ama anadolu teknikten subay çıkman için hangi bölümden mezun olman gerekiyor bilmiyorum.

ben anadolu lisesiyim. sayısal olmadığım için harp okuluna giremiyorum. ama astsubaylık okullarına girebiliyorum(nasıl bir işse bu da. tm okuyan adama neden 2. sınıf insan muamelesi yapıyorlar. bu durumdan kimin haberi olurki bölüm seçerken?)

silahlı kuvvetlerin sitesinde aradığın tüm bilgiler mevcut. önünde çok uzun bir zaman var. subay olmak için 4 yıllık fakülte okursun astsubaylık için ise 2 yıllık yüksek okul okursun. (ben böyle biliyorum yani)

Uzaklaştırılmış
27 Şubat 2009; 23:53:18 

quote:

benzeri sayılır kazandığında harp okulun gidiyorsun ve eğitimi 4 yıl verilen eğitim hakkında bilgim yok ama astsubaylığa göre daha zor kuzenim havacı teğmen oldu 4 yıl çok zorlamışlar

607 Mesaj
28 Şubat 2009; 11:19:22 

Subay-astsubay olmak üzere asker akrabalarım var. Subay ve astsubay arkadaşlarım var. Yaptıkları işten genel olarak memnun değiller. Memnun olanları ise ideali olup onu gerçekleştirenler.

Örneğin; teknik lise mezunu arkadaşım istihkamcı olarak çallışıyor ve mesleğini devam ettiriyor o memnun.

Hava astsubayı akrabam vardı. Teknik bir görevde çalışmak istiyordu. Radar görevlisi olarak çalıştı ve emekli oldu çok memnundu.

Sivaslı bir arkadaşım vardı ideali özel harekata katılmaktı. Bir kaç yıl eğitim ve sınavdan sonra SAT komandosu oldu. Cehennem ayı diye anılan ayda zorlu tatbikatlarda anası ağlasada yılın geri kalan zamanlarında yaptığı görevden memnun.

VATAN SANA......CANIM FEDA

281 Mesaj
28 Şubat 2009; 12:41:40 

quote:

Sivaslı bir arkadaşım vardı ideali özel harekata katılmaktı. Bir kaç yıl eğitim ve sınavdan sonra SAT komandosu oldu. Cehennem ayı diye anılan ayda zorlu tatbikatlarda anası ağlasada yılın geri kalan zamanlarında yaptığı görevden memnun.

İsteğim bu işte ustalarım
bulamadım nereye bakıcağımı bilmiyorum sanırım
quote:

Örneğin; teknik lise mezunu arkadaşım istihkamcı olarak çallışıyor ve mesleğini devam ettiriyor o memnun.

işte bu değil isteiğim :D
Bide katsayı sorunun halletsek ne nedir öğrensek

Uzaklaştırılmış
28 Şubat 2009; 14:11:55 

Arkadaşım kusura bakma ama neden karacı - jandarma- bordo bereli falan istiyorsun kafayı mı yedin ?

Deniz astsubayı hava astsubayı neden olmuyorsun da en zor en çok tayini çıkan kara - jandarma bordo bereli falan istiyorsunuz anlamıyorum..DEnizci olun gidin İzmir Mersin' de paşa gibi yaşayın, Hava Astsubayı da öyle en fazla şark için malatyaya diyarbakıra gidersiniz, daha doğu olmaz bunlarda..Ama karacı olursanız yandınız evliya çelebi gibi gezinir durursunuz benden söylemesi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soho -- 28 Şubat 2009; 14:08:12 >

281 Mesaj
28 Şubat 2009; 14:29:23 

soho sende kusura bakmada vatını seven kimselere bu karacı - jandarma- bordo bereli olmassa kim olcak herkes evliya çelebi gibi gezinip durcam off derse kim bu vatanı savunucak
Tabi sende haklısın sonradan pişman olmamız için ama saol
yanlış anlama beni fikirim bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lex-boy -- 28 Şubat 2009; 14:24:39 >

281 Mesaj
28 Şubat 2009; 14:39:39 

Haa bide beyler bu havacı ast subaylarda komando yada borda bereli oluyomu ben karacı olucamda merak ettim

Uzaklaştırılmış
28 Şubat 2009; 15:15:53 

aklin varsa karaya bulasma

281 Mesaj
28 Şubat 2009; 15:39:47 

Bu arada subay olmak için boy akaç olması lasım

Uzaklaştırılmış
28 Şubat 2009; 21:56:02 

1.68 veya 1.70 den aşya olmaması lazım diye biliyorum ama yanlış olmasın

281 Mesaj
28 Şubat 2009; 23:44:39 

180 miş ++++++++++ kat sayıy bilen biri yokmu deliricem :D

680 Mesaj
2 Mart 2009; 1:46:28 

Beyler astsubay alım koşullarında boy/kilo orantısından bahsediyor.

1.74 boy / 63 kilo var sizce uygunmu astsubay olmaya yaşım 18?
fiziksel olarak gayet düzgünüm.Yara izi falan yok vücudumda.10 sene lisanslı olarak futbol oynadım zaten baya kas yaptı bende.

Ayrıca diyelim ben hukuk fakultesini kazandım bitirdim sonra askerliğe gittim dilekçe verip subay olarak kalma imkanım varmıdır?
Yani subay olmak için illa harp okulunu mu bitirmek gerekiyor yoksa 4 yıllık bir fakulte yeter mi ?

Yukarıdaki eleman 1.80 boy yazmış bu yalan yok böyle birşey benim amca oglum 1.78 boy harp okulunda okuyor boy 1.70 i geçtikten sonra pek bir sorun yok.Boyu o kadar dert etmezler 1.75 civarı orta bi boydur zaten ve yeter.
Önemli olan kilo ve boy arasındaki orantı.Bu orantı o kadar iyi olacak ki vücudunun kusursuz görünmesi lazım.

281 Mesaj
4 Mart 2009; 11:33:50 

başka bilgisi olan varmı

2346 Mesaj
2 Mayıs 2009; 1:01:34 

Kara / Hava / Denize de başvurdum..En çok istediğim denizci olmak..Fkat ben üçünede yaptım.Yani şimdi ben kara yı kazanır birde denizi kazanırsak seçim benim elimdemi?

Turkish Virtual Flight Pilot
Gigabyte X38-DS5 | Intel Quad Core Q9400 2.66Ghz 6Mb | Zotac GTX260 448Bit | OCZ Modxstream Pro 700w | 4x1Ghz Kingston 800Mhz DDR2 | Seagate 1TB Sata3 64 MB

3 Mesaj
25 Mayıs 2009; 19:29:30 

Selmalar ben Anadolu teknik lisesi 3. sınıf öğrencisiyim ve1 yılım va yani seneyede lise var ben denizci assubay yada subay olmak istiyorum bunula ilgili bi yorum yapabilecek birisi varmı teşekkürler

bbeekir@hotmail.com

bekir

730 Mesaj
25 Mayıs 2009; 19:54:22 

babam 23 yıl astsubaylık yapıp birinci dereceden emekli oldu

- maaş fena değildir coluk cocuk açta açıkta kalmassın
- çalısma sartları zordur her an her rütbelıden azar yıyebılırsın
- 23 yılda babam baya bir deforme olmustu ( hem ruhsal hem fizksel bakımdan )
- tesis olayı ıyıdır sen gırerken millet dısardan bakıp 'bizim vergilerimizle yiyip içiyorlar 90 kuruşa kola içiyorlar' gıbı sözler syöylesede yinede iyidir ( ordu evi kamp vb..)
- askerlıkten en cok etkılenen çocuklar ve eşin olur mısal ben 25 yaşındayım ve 25 yıldır askerlık yapıyorum

daha soracagın soru varsa yanıtlayabılırım

Ne zaman çağırdın da gelmedik?

2049 Mesaj
26 Mayıs 2009; 16:50:40 

quote:

Orjinalden alıntı: rising

babam 23 yıl astsubaylık yapıp birinci dereceden emekli oldu

- maaş fena değildir coluk cocuk açta açıkta kalmassın
- çalısma sartları zordur her an her rütbelıden azar yıyebılırsın
- 23 yılda babam baya bir deforme olmustu ( hem ruhsal hem fizksel bakımdan )
- tesis olayı ıyıdır sen gırerken millet dısardan bakıp 'bizim vergilerimizle yiyip içiyorlar 90 kuruşa kola içiyorlar' gıbı sözler syöylesede yinede iyidir ( ordu evi kamp vb..)
- askerlıkten en cok etkılenen çocuklar ve eşin olur mısal ben 25 yaşındayım ve 25 yıldır askerlık yapıyorum

daha soracagın soru varsa yanıtlayabılırım

vazgeçtim astsubaylıktan
bir sene adam gibi çalışıp sağlam bi diploma sahibi olmak daha mantıklı geldi... bu şekilde sözleşmeli subaylık yoluda açılır hem..
gerek yok seçenekleri kısıtlamaya..

sağol

3747 Mesaj
26 Mayıs 2009; 17:52:35 

quote:

Orjinalden alıntı: lovelymadmex

bordo bereli olmak icinde galiba cocukluktan yetismek gerekiyor

ikincisi bordobereliler ayni pkklilar gibi dagda yasiyorlar bir sehirden baska bir sehire gitmek icin daglarda daglara yuruyorlar sac sakal birbirine karismis bir vaziyette su yok yiyecek yok

ustelik evli falan san psikolojin beter olur bekar gitmek lazim yani evlenmeyi unutucaksin

bordo bereli olmak icin sevecegin bir tek sey olacak o da vatan

yoksa seni en fazla 2 sene normal orduya geri gonderirler

Bordo bere felan bilmem.Ama özel harekat(90 larda)bu işi fazlasıyla yapıyordu.Şimdide yapar ama sadece olağüstü durumlarda.Giderlerdi 6 ay görmezdim yüzünü.

Astusabay okullarına gidip de sadece piyade olunmuyor orada çeşitli yerler var bildiğim kadarıyla bilgisayar dan tut makine ye.Yani bu dersleri alıp TSK içinde bu dallarda çalışma imkanı gibi bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YalnızEnes -- 27 Mayıs 2009; 17:55:20 >

1 Mesaj
17 Haziran 2009; 15:18:37 

hava astsubayı olmak için say1 ham kaç puan almak gerek? bilgisi olan varsa paylaşsın arkadaşlar..

476 Mesaj
10 Nisan 2010; 3:01:09 

quote:

Orjinalden alıntı: lovelymadmex

bordo bereli olmak icinde galiba cocukluktan yetismek gerekiyor

ikincisi bordobereliler ayni pkklilar gibi dagda yasiyorlar bir sehirden baska bir sehire gitmek icin daglarda daglara yuruyorlar sac sakal birbirine karismis bir vaziyette su yok yiyecek yok

ustelik evli falan san psikolojin beter olur bekar gitmek lazim yani evlenmeyi unutucaksin

bordo bereli olmak icin sevecegin bir tek sey olacak o da vatan

yoksa seni en fazla 2 sene normal orduya geri gonderirler

Böyle bişey yok arkadaşım, milleti yanlış yönlendirmeyin...

Bu senin dediklerini 90'lı yıllarda Polis Özel Harekat yapıyordu, ve işlerinide layıkıyla yerine getirdiler. Eğer bugün güneydoğu bir nebze olsun rahatsa yani eskisi gibi değilse bu millet bunu Polis Özel Harekat'a borçludur.

Bu işi şimdi ise Jandarma Özel Harekat yapıyor.

Ayrıca Bordo Bereli olmak için çocukluktan yetişmek gerekmiyor. Orduda rütbeli personel olman, personel alım zamanlarında yapılan sınavı kazanman, eğitimleri başarı ile bitirmen gerekiyor. Aynıları JÖH içinde geçerlidir. Sadece eğitim süreleri ve belki eğitim koşulları farklıdır.

Ayrıca şuan Bordo Bereliler dağda yaşamıyor. Dolayısıyla saç sakalda birbirine karışmıyor ve hiçbir zamanda karışmadı. Çünkü Bordo Bereliler güneydoğuda doğru dürüst görev dahi yapmadı. Bu senin dediğin PÖH için geçerliydi, çünkü onlar gerçekten bu işi layıkıyla yaptı. Yeri geldi puşiyi takıp , şalvarı giyip operasyona gittiler. Belki PÖH kadar serbest değiller ama şuanda bu işide JÖH yapıyor.

Ayrıca tek noktada sana katılıyorum , bu iş evli adamın yapacağı iş değil... En azından şuanda JÖH için geçerli...Bekar olacaksın kafan rahat olacak

Kişisel Birşey

633 Mesaj
19 Mayıs 2011; 0:50:25 

güncel

3234 Mesaj
19 Mayıs 2011; 1:28:09 

Güncel derken ? 2 sayfalık konu aklınızda ne gibi sorular var cevap alamadığınız

||Samsung NP530U3C-A01TR - Nokia Lumia 720 - Sansa Clip||

633 Mesaj
19 Mayıs 2011; 2:20:48 

quote:

Orijinalden alıntı: nasozby

Güncel derken ? 2 sayfalık konu aklınızda ne gibi sorular var cevap alamadığınız

yok hayır farklı bir bakış açışı gelebilir mi diye vede 1 hafta kadar önce açılan astsubay maaşları ne kadar konusuna ithafen güncelledim.

3234 Mesaj
19 Mayıs 2011; 2:28:23 

Adamın aklını başından alır benden söylemesi. Askerlerin , uzmanların arasında kral olursun, bir subay gelir senden 10 yaş küçük emri basar gider.
Orduevleri vs... gibi askeri yerlerde ikinci sınıf muamelesi insan dokunur.
niye bu resepsiyonda biz yokuz diye düşünüp durursun.
Eşin ve çocukların için tayin mevzuu sıkıntılı bir durumdur heleki karacı isen.
Edirne'de yaşadıktan sonra tak Erzurum'a gidersin çoluk çoçuk dünyanız döner. (ki bu iyi bir ihtimal)
Zimmet olayı vardır ki aman aman, erken yaşlılık sebebi.

vs.. bunlar aklıma şimdilik gelen işin eksi tarafları.

1437 Mesaj
19 Mayıs 2011; 16:00:12 

Rahatına düşkünsen askerliği unut
Normalden biraz fazlaca gururluysan unut
Yapabileceğin başka bir alternatifin varsa onu yap(geliri az bile olsa)
Bunları tahmini olarak yazmıyorum,askeri bol bir ailedenim
Dahası o okullardan birinden de okuyup mezun oldum
Ailen rahat eder diyen arkadaşlara da bir sözüm var;
"yok öyle birşey"
Belki de ve sadece çocukluk yıllarında lojmanlarda ve sosyal tesislerdeki imkanlar
Size tatlı gelebilir,ama biraz büyüyüp olayları,annenizi anlamaya başladığınızda iş çok değişir
Bu arada unutmadan özellikle batıda lojmanlarda hatta okullarda
Çocuklar arasında bile subay-astsubay çocuğu ayrımı iğrenç bir şekilde yapılır,günümüzde bile
...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nocen -- 19 Mayıs 2011; 16:08:42 >

2836 Mesaj
19 Mayıs 2011; 16:37:08 

Bence rahatlık ,gurur bunlarla hiç ilgisi yok..
Sivil hayatta, ne zorlukla çalışanlar ve olmadık muameleye katlanmak zorunda olanlar var.
Üstelik her an kapıya konulma olayı var.
Askerlikte de birçok kısım var,normal bir çalışma hayatı, bildiğimiz askerlik falan değil...
Bir örnek vereyim;
Sivil çalışma hayatında yaşı genç olan üst örneğin 50 yaşındakine ismi ile hitap ediyor,
o ise bey diye hitap etmek durumunda...
Bunu niye söyledim;
Genç subay eğer emir verebiliyorsa demek ki yapılması gereken bir iş vardır...
Üstelik emir vermek o kadar basit bir olay da değildir..
Tam tersi de olabilir, tecrübeli bir ast karşısında üst zor durumlar yaşayabilir.
Belkide askerlikte daha az sorun çıkar, çünkü kurallar daha belirgindir..

3234 Mesaj
19 Mayıs 2011; 17:34:26 

İşin garanti olması bence saçma sapan bir olay. Ama bir o kadar da karışık.
%80 bu rahatlıktan kendini geliştirme adına hiçbirşey ama hiçbirşey yapmıyor.
Hatta yapmaya kalksanız zibilyon tane engel çıkıyor.

Ha bu arada evet rahat ve gurur ile epey ilgisi var eloko

6 Mesaj
22 Haziran 2011; 16:54:04 

Sat-Sas Komandosu ve Bordo bereliler ayrı birliklerdir.Ama Özel Kuvvetlerdir.SAT-SAS Komandosu sadece Denizciler için geçerlidir.Deniz astsubaysındır 2 yılda bir kurs açılır,bu kursa kayıt olursun 8 ay eğitim alırsın SAT-SAS brövesini takarsın ve asıl eğitim şimdi başlar.

Bordo Bereli (M.A.K) Olmak için Kara,Jandarma,Hava astsubayı olan yeterlidir.Bununlar içinde İhtisas kursları açılır.Girersin 3,5 yıl eğitim alırsın.Sana merhamet duygusunu unuttururlar.Aklınızın bile alımayacağı eğitimlerden geçersiniz.Her saniye tetiktesindir.Dağda pek görev yapmazlar özel bir durum haricinde.Genelde Gölbaşında takılırlar :)

Unutmayın Fiziksel Dayanıklılığınız varsa Komando Olabilirsiniz.Ama Bordo bereli olmak insani kimyanızın değişmesine izin vermektir.Eğititmde duyguya yer yoktur.

Üsteğmen Cengiz Artemiz (Komşumuz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi numlock01 -- 22 Haziran 2011; 16:55:24 >

1055 Mesaj
22 Haziran 2011; 19:29:59 

1-Rahat,işine duygusunu katmayan , "işimi yaparım geçerim" diyen ve cool bir tipsen ,
2-"Yerleşik düzen" tabiri senin için bir anlam ifade etmiyorsa,
3- "Astsubaylık son çarem" diyorsan,

Bu meslek tam sana göre kardeşim.

Askerliğimi asteğmen olarak yaptım. "Mutlu bir astsubay" olmak istiyorsan, yukarıdaki maddelerdeki özelliklere sahip olacaksın.

33 yıldır bu Dünya'dayım. Kız çocuk babasıyım. Borcum var, arabam var, evim var. Bir de "eş/dost" bildiklerim var.
2007 üyesi

1549 Mesaj
22 Haziran 2011; 19:34:25 

askere gitmeden önce hava kuwetlerinin teknikerliğine başvuru yapmıştım.
ama sınavlarına gitmemiştim.
askere gidince İYİKİ GİTMEMİŞİM diye çok şükrettim valla.

askere gitmeden ne oldugunuda anlamazsın o meslegin. davulun sesi uzaktan hoş gelir.

PAMPAAA, DOKTOR DEĞİLİM AMA HASTAM ÇOK :)
(not; radyoterapi-radyasyon güvenliği soruları cevaplanır)
500pxcom/mertyucel

262 Mesaj
22 Haziran 2011; 21:29:18 

Dostum Astsubaylıktan bahsediyorsak,hava mı kara mı deniz mi jandarma mı yoksa özel kuvvetlerde mi astsubaylığı soruyorsun bunu netleştirmen lazım çünkü her biri astsubay olmasına rağmen koşulları farklıdır.

s.mta

6 Mesaj
10 Temmuz 2011; 12:20:55 

quote:

Orijinalden alıntı: numlock01

Sat-Sas Komandosu ve Bordo bereliler ayrı birliklerdir.Ama Özel Kuvvetlerdir.SAT-SAS Komandosu sadece Denizciler için geçerlidir.Deniz astsubaysındır 2 yılda bir kurs açılır,bu kursa kayıt olursun 8 ay eğitim alırsın SAT-SAS brövesini takarsın ve asıl eğitim şimdi başlar.

Bordo Bereli (M.A.K) Olmak için Kara,Jandarma,Hava astsubayı olan yeterlidir.Bununlar içinde İhtisas kursları açılır.Girersin 3,5 yıl eğitim alırsın.Sana merhamet duygusunu unuttururlar.Aklınızın bile alımayacağı eğitimlerden geçersiniz.Her saniye tetiktesindir.Dağda pek görev yapmazlar özel bir durum haricinde.Genelde Gölbaşında takılırlar :)

Unutmayın Fiziksel Dayanıklılığınız varsa Komando Olabilirsiniz.Ama Bordo bereli olmak insani kimyanızın değişmesine izin vermektir.Eğititmde duyguya yer yoktur.

Bu Arada Cengiz Artemiz Özel Kuvvetlerde görevlidir.

284 Mesaj
13 Temmuz 2011; 11:32:23 

Artık bordo bere 56 haftalık eğitimleri var eskiden yurtiçi yurtdışı toplam 3 yıldı. Göreve başladıktan sonra kurslara gönderiyorlar.
Astsubay çavuş maaşı konut kredisi kesilmez ise eğer son yapılan zamla 1920

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.Gunes -- 13 Temmuz 2011; 11:33:59 >

Nasihatım sana: Herzeyle iştigali bırak;
Adamlığın yolu nerdense, bul da girmeye bak.
Adam mısın: Ebediyyen cihanda hürsün, gez;
Yular takıp seni bir kimsecikler sürükleyemez.
Adam değil misin, oğlum: Gönüllüsün semere;
Küfür savurma boyun kestiğim semercilere.
M.Akif ERSOY

708 Mesaj
13 Temmuz 2011; 12:36:37 

Silahlı kuvvetler personeli olarak çalışmak, dışarıdaki hayat şartlarına göre şaka gibidir. Asıl zorluk özel sektörde.

Ha, tabi senin tuzun kuruysa zaten bu işlere girmezsin. Benim sözün toplumun % 90 ınadır. Fabrikada iki tane iti zengin etmek için çalışmaktansa Tsk da görev yapıp öl daha iyidir. Eleştiren dünyadan habersizleri bırakın dinlemeyin. Tsk babadır candır canandır özel sektöre göre.

En azından soylu asil onurlu bir görevdir.

Efendim neymiş Tsk personeli kafayı yiyormuş. E kolay değil kardeşim vatan onlara emanet. Özel sektör fabrikalarında trilyonları götürüp işçisine asgari ücret veren itlerle karıştırmamak lazım.

Sonuçta bana göre Türkiyede özel sektör Tsk nın köpeği bile olamaz. Bu görevi bir an bile düşünmenize gerek yok gençler. Şansınızı deneyin imtihanlara girin, kazanırsanız gidin alnınız açık yaşayın...

Ben kimim? Siz kimsiniz? Burası neresi ya?

284 Mesaj
13 Temmuz 2011; 13:39:20 

Askerlik eğitimin son durağıdır. İlkokul orta öğretim üniversite derken askerde olgunlaşırsın. Birde askeri personel olmanın para ile değeri biçilemez yeri geldiğinde sana 1900 lira veriyoruz git öl öldür denilebilir. Sende vatan uğruna seve seve diyip koşarsın. Bunun para ile karşılığı bence olamaz. Askerlik bir hayat tarzıdır oana göre yaşamak gerekir.

M.Akif ERSOY

7 Mesaj
13 Temmuz 2011; 21:30:40 

Öncelikle kendimi tanıtıyım ben Yenimahalle anadolu teknik lisesi elektirik elektronik bölümü endüstriyel bakım ve onarım bölümünüü bitirdim bu yıl. Astsubaylık düşünüyorum. Bu konuda da gayet iyi bir bilgim olduğunu düşünüyorum burdaki yazıları okuyunca ne kadar bilgisiz insanların olduğunu gördüm, bilgisizliğine bir diyeceğim yok ama bol keseden sallamışlar bilmiyorsun neden yazıyorsun!!!

Ben burda bildiklerimi yazıcağım inşallah yararı olur :)

öncelikle astsubay okulları alımlarınıokullara göre yaparlar. Örn teknik meslek veya and tek mezunlarını farklı anadolu lisesi düz lise vb okullardan alımlar farklıdır. Mesleki eğitimi bulunan öğrenciler için puan barajı düşüktür çünkü belli bir alt yapısı vardır ve eğitimi daha kolaydır. Düz ve and lisesi vb öğrencilerinn her hangi bir meslek bilgisi bulunmadığı için eğitimleri zordur ve puanlar yüksektir. Astsubaylık bir nevi teknik eleman demektir (ikmal, idari vs sınıflarda var) bu nedenle tercihleri öncelikle meslek lisesi vb liselerdir.

Her hangi bir meslekii eğitim verilen bir lisede okuduysanız kesinlikle ve kesinlikle harp okulu okuyamazsınız. 4 yıllık lise hayatınızda her hangi bir yılını mesleki eğitim veren bir lisede okuduysanızda ( hani son senesinde düze geçenler oluyor ya onlar için) harp okuluna gidemezsiniz.

özel harekatçı olmak istiyorsanız astsubay olduğunuzda bunların senenin belirli zamanlarında ihtiyaca göre alımları vardır eğer ihtiyaç yoksa ne kadar uğraşırsanız uğraşın giremezsiniz. girdikten sonra belirli bir süre kursunuzu alırsınız ve göreve başlarsınız.

Astsubaylıktan subaylığa geçiş olduğunu biliyorum ama çok kolay değil. Yine senenin belirli zamanlarında sınavlar olur ve personel ihtiyacına göre alım yapılır. Ve yanlış hatırlamıyorsam bu sınava astsubay meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra belirli bir süre içinde girebilirsiniz bu süre 3 yıl civarı ama nezaman onu tam olarak bilmiyorum süre geçtikten sonra subay olmanız imkansızdır!!

Benim babam deniz astsubay sınıf okulunu bitirdi(şu anda adı meslek yüksek okulu) ve şu anda 22 yıllık astsubay mesleğinde olabileceği en yüksek rütbede gayet rahat. Bu üstlerin altlara saçma sapan şeyler yaptırmaları tamamen ve tamamen kişilerin uydurmasıdır bunlara kulak vermeyin!! ben 18 yaşındayım ve böyle birşeyi ne babamdan nede arkadaşlarımdan duydum. Genelde o odadaki veya birliğe giremeyen içerisini bilemeyen kişiler uydurmuştur!! ben babamdan küçük subayları da gördüm büyükleride hepsi gayet saygı kuralları içerisinde çalışıyorlar subaylar astsubaylara kendinden büyüklerse şefim abi vb şekilde hitap ediyorlar küçüklere ise isimleriyle ben kıdemli bir astsubayın kendinden küçük bir subaya komutanım diye hitap ettiğini görmedim efendim diye hitap ediyorlar. Çok zor bir durumda kalmadıkça komutanım denmez.

Gelelim vatan sevgisine bordo bereli sat sas a arkadaşlar burda herkes vatanını seviyor sırf vatanını seviyor diyede bordo bereli olamazsınız. İki gün sonra görev yerinize gittiğinizde zorluklarını görünce ben bu bayrağı buraya dikenin... diye saymaya başlarsınız. Astsubay olmak istiyorsanız iyice düşünün derim bu mesleği istiyorsanız yapın yoksa kaldıramazsınız sadece bu meslek çin değil istediğiniz içinizden gelen mesleği yapın sonra pişman olmayın!!

ben 18 yaşındayım ve 18 senedir askerlik yapıyorum evde ama bundan şikayetçi değilim bu kötü birşey değildir insanı sıkmaz sadece disiplin vardır evde.

Gelelim maddiyata arkadaşlar bu devirde tek maaşla ev geçindirmek zordur bunu herkes biliyor.(orta katman olarak) Çift maaşla astsubaylıkta gayet rahat geçinirsiniz. Biz tek maaşla 1 ev 1 araba ve bir miktarda para briktrdik babam 2 çocuk okutuyor (2 kardeşiz) yaklaşık 2.800 civarında maaş alıyor. bunları göz önünde bulundurun bunun hastahane giderleri var sosyal imkanları var daha neler neler sivil sektöre göre gayet iyi imkanlar var.

Şu ucuz dediğiniz birisi yazmış 9 kuruşa kola içiyorlar felan diye millet konuşuyormuş bunada bir açıklık getiriyim ankarada olan varsa gataya sivil olarak girebilirsiniz gata kantininde ürünlerin geliş fiyatları ve satış fiyatları yazmaktadır bakarsanız bariz farkı görürsünüz askeriya kendine yeticek kadar kar amacı gütmetedir. Szin verdiğiniz vergiler silahlanma asvalt su millet vekillerinin ceplerine vs daha nerelere gitmektedir.

Emekli olunca oyak dediğimiz (ordu yardımlaşma kurumu) kurum vardır her ay maaşınızdan belirli bir oran kesilir ve bu oyağa yatar siz emekli olunca ister çekersiniz ister ek maaş olarak devam ettirirsiniz.Oyağın sahip olduğu şirketlerde oyak mensubu herkesin bir hakkı vardır satıldığında onlarada bir miktar pay düşer(benim bildiğim İskenderun demirçelik, oyak beton,oyak bank vardı).

Gelelim kuvvetlerin avantajlarına

Arkadaşlar benim size tavsiyem Hava Deniz Kara olucaktır neden diye sorarsanız hava kuvvetlerinde çalıştıktan sonra devlet hava meydanlarında kolaylıkla iş bulabilirsiniz ve şark görevide en uç bildiğim kadarıyla diyarbakır felan var. teknisyenler uçuş saatlerine göre ek tazminat alabilirler.Gelelim deniz kuvvetlerine bu kevvetn avantajı tağin süresinin uzun olması ben kendimizden biliyorum en az oturduğumuz süre 4 yıl ondada kendimiz istedik tağini. yani bıraksanız 5 sene rahat oturursunuz bie şehirde.Tabi denizcilerinde seyir derdi vardır bu branşınıza göre değişir benim babam ikmalciydi 6-7 sene civarı yaptı elektronikçiler 10 15 sene bunları damyo nun sitesinden bulabilirsiniz.karacıları pek bilmem ama çok tağinleri çıkıyor onun için bana pek sempatik gelmiyor bilemem onu.

Ben 18 temmuz pazartes hava astsubay meslek yüksek okulu 2. seçim aşamasına gidiceğim heyecanlıyım :):) benim gönümden deniz hava kara geçiyor ama babam hava deniz kara diyor bakalım hakkımızda hayırlısı inş istediğiniz olur :)

5382 Mesaj
13 Temmuz 2011; 23:43:04 

Askerlik yaptığım yerde astsubay kıdemli baş çacuş vardı bi tane astsubayı tanımlamak için "hiç bi iş yapmayan eli şeyinde gezen adam" demişti. Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı.

3747 Mesaj
13 Temmuz 2011; 23:48:42 

quote:

Orijinalden alıntı: numlock01

Abi çok abartmış o da ya.Ne o öyle yarabbi evli 2 çocuk babası bordo bereli tandığım var yapmayın etmeyin.Dışardan biri okusa der abi bu ne böyle.Öyle merhamet felan da hikaye ayrıca.Öyle saçma şey mi olur

7 Mesaj
14 Temmuz 2011; 19:42:23 

quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Askerlik yaptığım yerde astsubay kıdemli baş çacuş vardı bi tane astsubayı tanımlamak için "hiç bi iş yapmayan eli şeyinde gezen adam" demişti. Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı.

Dostum burda polemiğe girmek istemiyorum bunu dışardan görenlerin yorum yapması bence hiç doğru değil kısa dönem veya uzun dönem askerlikle siz orda adamların mesleğini çözemezsiniz sonuçta yıllarını vermiş insanlar. 2 yıl boyunca boşuna okumuyorlar!! Bi şeyi bilmeden öğrenmeden sallamyın lütfen!!

5382 Mesaj
14 Temmuz 2011; 21:56:49 

quote:

Orijinalden alıntı: rockmylive

Dostum burda polemiğe girmek istemiyorum bunu dışardan görenlerin yorum yapması bence hiç doğru değil kısa dönem veya uzun dönem askerlikle siz orda adamların mesleğini çözemezsiniz sonuçta yıllarını vermiş insanlar. 2 yıl boyunca boşuna okumuyorlar!! Bi şeyi bilmeden öğrenmeden sallamyın lütfen!!

Mesajımı bir daha dikkatli oku.

2049 Mesaj
14 Temmuz 2011; 23:53:03 

bu konuyu ta ne zaman açmıştım görünce şaşırdım

bu arada astsubaylıkla alakam kalmadı. fiziksel olarak değil de mental olarak kaldıramayacağıma karar verdim. okulumdan da hayatımdan da memnunum

7 Mesaj
15 Temmuz 2011; 13:32:44 

quote:

Orijinalden alıntı: maviyolcu

Mesajımı bir daha dikkatli oku.

"Gerçektende bi şey yaptıkları yoktu her işi bize yaptırıyorlardı." cümlene itafen bu cevabı verdim. genelleme yaptım kendi üzerine alınma hepsini.

284 Mesaj
15 Temmuz 2011; 13:40:21 

Eğer siz bu mesajları atarken rahat iseniz.. Bu rahatlığınızı sizi koruyan ve güvenliğinizi sağlayan askere ve rütbeli personele borçlusunuz. Bunu düşünerek mesajlarınıza dahada dikkat edin.

M.Akif ERSOY

41 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
{ Seyrüsefer }
5 Ekim 2011; 0:36:46 

up millet. son degişiklikler hakkında, ögrenci alımı hakkında genişi bilgisi olan varsa aktarsın.

19 Mesaj
15 Ocak 2012; 23:46:58 

Arkadaşım ben askerlik yaptım askerlik yapmış olanlar için astsubay okulu nasıl oluyor..

Hep denedin. Hep yenildin.Yine gel, olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !

3234 Mesaj
16 Ocak 2012; 1:08:53 

Üniversite mezunu musunuz ?
Yok değilseniz ygs sınavından 40-50 net yaparak bir okula girip okuyabilirsiniz ama yaş sınırları var tabi.

1741 Mesaj
16 Ocak 2012; 9:57:05 

quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Benim tesbitlerim şöyle. Emekli astsubaylar şu işleri çok yapıyorlar.
- personel müdürü/sorumlusu/ şefi/amiri (alışveriş merkezleri, oteller, şantiyeler vs.)
- emlakçılık (izmir gaziemir'de ablam oturuyor, emekli astsubay olmayan emlakçı yok burada diyor)
- özel güvenlik firmalarında çalışıyorlar

Güzel tespit. Benim de bir tanıdığım emekli astsubay, şu an özel bir şirkette güvenlik müdürlüğü yapıyor.

1437 Mesaj
16 Ocak 2012; 18:03:14 

Olabiliyorsanız subay olun
İşsiz kalacaksanız astsubay,uzman vs olun

45 Mesaj
18 Haziran 2012; 1:29:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Penguen35

Valla bizim bölükteki yüzbasım astsubaylıktan gecmeydi ve tırı$kadan bi bölüm bitirdi, acıkögretim iktisat bitirdi o bile albaylık kapılarını adamın önüne acılmasına yetti. Bildigim kadarıyla kara-hava-deniz sınavları ayrı ayrı yapılıyor. Meslek-bölüm sartı aranan yerlerde var genel bölümlerden alım da var benim bildigim. Ayrıca her kuvvet (kara-hava-deniz) teknik bölüm mezununa ihtiyac duyar. Sıhhi tesisat, elektrik, makine gibi bölüm mezunlarını alıp istihkamcı yapar. Yani sınav ve alım sartlarına iyi bakman lazım onları bilmiyorum dostum.

Astsubat olursun, (bildigim kadarıyla) standart 90m2 lojman hakkın olur. Subay olursun, bu rakam 110m2 ye cıkar. Hatta bizim yüzbası ile devreleri olan astsubaylar dalga gecerdi, 20 metrekare icin subay oldu falan derlerdi. Yani albay bile olsan gecmisin seni bırakmıyor. Albaysın ve bi gün bi astsubay sigarasını yakıp karsına cıkıp "naber devrem" diyebilir. Jandarmada böyleydi.

konuyu hortlarttıgım için pardon ama harbiden çok doğru yazdıkların.

Milletimize fenalık edenleri tarihte okuduk ve milli kini ateşten damgalar gibi kalbimize yazdık .

565 Mesaj
10 Ocak 2014; 17:26:28 

Astsubaylik hakkında bilgi verecek varmı sınavi mülakati gerekli puan felan bilgi verebilir misiniz ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1134 Mesaj
10 Ocak 2014; 18:41:16 

Şuan için yedek subay olmak daha kolay üniversite mezunları dusunsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Gemliğe doğru denizi göreceksin sakın şaşırma.

Girdiğin aynada, geçmiş gibi dîğer küreye,
Sorma bir sâniye, şüpheyle, sakın: "Yol nereye?"

...

Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!...
İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

Dışarıda bir ömürdür Kuleli'de her şafak.

134 Mesaj
10 Ocak 2014; 21:55:12