- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
BU Benım eserım!
11 Cevap1055 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1673 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:04:39 

Arkadaşlar tubitak'ın duzenlemiş oldugu bır yarısma. Bu benım eserim. bu konuyu daha cok benım yapacagım calışmanın yorunlarını almak için açtım. Projem şöyle:
ana fıkır olarak suyla çalışan asansor yapacagım.
önce 2 adet eşit buyuklukte boş kare prizmanın 1 inin içine su dolduruyoruz. bu kare prizma su deposu gıbı birsey oluyor.daha sonra 2 deponun arasına 2 dinamo yerlestirip su alışverişinin almasını sağlıyoruz.asansor boşlugu olacak olan kare prizmanın içine içi boşken özkütlesi suyun özkütlesinden küçük olan bir madeyu kup halıne getırıyoruz ve asansor boslugunun içine koyuyoruz. içine binen kişi mesela 2. kata cıkmak istiyor. dınamo o yukseklıge cıkacak kadar suyun gecmesı ıcın hareket ettiriliyor. alımunyumdan asansorumuz 2. kata cıkıyor. daha sonra asansorun aşağı inmesi gerektıgınde bu sefer 2. dinamo devreye gorıyor ve asansorun. zemin kata inmesi için asansor boşlugunda 2. kare prizmaya(depo) hava pompalıyor. bu sekilde asansor calışıyor...

NOT/!\
ASansorun buldugum tek eksik yanı fzla kişi taşıyamaması bu sorunda su yerıne daha yogun bır sıvı kullanılarak cozulebılır dıye dusunuyorum.

Lütfen yorumlarınızı esirgemeyın. Eleştirin. Eleştirilmek ve eksiklerini duzeltmek için bu konuyu açtım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T®_H@©k -- 8 Ocak 2009; 15:02:59 >

ßy T®_H@©k

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ocak 2009; 15:13:11 

enaniyet kokuyor

1673 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:18:01 

hayır kardes benım projem bunu yapmak için baya bir araştırma yaptım.

ßy T®_H@©k

124 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:23:06 

berbat bi fikir hiç kullanışlı değil.binayı su basar kapılardan su sızar asansör boşluğu kadar su depolayacağın bi alan yapıcann oooooo

1703 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:23:14 

Bunu yapmak için cıvadan 10 kat yoğun bi sıvı bulmam lazım

64 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:27:54 

quote:

Orjinalden alıntı: Taha Yasin Erol

639 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:28:52 

Çok zor ve maliyetli bir çalışma olur bence başka bir konu üzerinde yoğunlaşmalısın..

1673 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:32:36 

quote:

Orjinalden alıntı: Taha Yasin Erol

cıva yeterınce yogun.

quote:

Çok zor ve maliyetli bir çalışma olur bence başka bir konu üzerinde yoğunlaşmalısın..

ßy T®_H@©k

965 Mesaj
9 Ocak 2009; 16:03:33 

şimdi anladığım kadarıyla bütün asansör boşluğu su ile dolacak.asansörün altındaki madde suyun içine batmayıp asansörü yukarı kaldıracak.şimdi teknik olarak bu mümkün.fakat suyun özkütlesinden daha az bir özkütleye sahip madde sorun olabilir.veya su yerine civa kullanmak sorun olur.civayı nasıl pompalayacak motorlar.çok güçlü motor olması lazım.pompalanan maddenin civa olması pek mantıklı değil.ve sadece belirli bir yüksekliğe kadar çıkar bu asansör.yine bu motor gücü yüzünden.

ayrıca asansörün bir ray üzerinde hareket etmesi ve kata geldiğinde kilitlenmesi gerekiyor.sıvı üzerinde olduğundan inilip binilirken sarsıntı olmaması için.

aslında hidrolik asansörler var ama onların çalışma mantıkları çok farklı.

2002 Mesaj
9 Ocak 2009; 16:13:32 

bilmiyorum ama mevcut asansör sitemlerinden daha masraflı ve enerji gerektiren bir şey olacak gibi duruyor..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
9 Ocak 2009; 16:14:08 

Civayı pompalayacak motorun yakacağı elektrik asansörden daha çok elektrik yakar

1673 Mesaj
9 Ocak 2009; 16:34:47 

quote:

Orjinalden alıntı: amone

bence de daha masraflı olacak ve daha riskli,dinamonun bozulması sıvının dolmaması ya da boşalmamasına yol açabilir,asansörde oluşacak bir aksaklık kişinin boğulmasına yol açabilir ayrıca civa aralardan vs. heryerden sızar,hadi onu hallettik diyelim (çok zor) deprem esnasında ufak bir hasarda insanlar civa teklikesiyle karşı karşıya kalacaklar ki civa zehirlidir bildiğim.
Her şeyi düşünmek lazım sadece maliyeti değil,civa yerine neden hava kullanmıyorsun ? (daha mı saçma oldu acaba :)?)

bıraz.
dediğim gıbı cıva olması zorunlu değil ben projemı suyla yapacagım. asansor olarak da alumınyum kullanacagım. pet şisede denedım şimdilik sorun yok. ama dediğiniz gıbı teknık olarak normal asansorlerın makara sıstemınden cok daha maliyetli.benım burada yapmaya calıştıgım sey bıraz daha dogaya donuk yasamak. yoksa bunun yapılması durumun da sadece pompalayacak motor bıle buyuk masraf...

ßy T®_H@©k
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.293