- x
Çalınan Laptop Nasıl Bulunur?
13 Cevap11992 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

5 Mesaj
9 Ocak 2009; 1:02:44 

Herkese merhaba. Çalınan bi laptop nasıl bulunur? Neler yapılabilir? Yardımcı olursanız sevinirim...

3405 Mesaj
9 Ocak 2009; 9:19:41 

Dostum geçmiş olsun benimde başıma gelmişti berbat bi durum.
Çok garantili olmamakla beraber aklıma gelen ve öğrendiklerimi yazayım.

Bi kere mutlaka yanında faturası ile dolaş olurda bir yerde satılırken rastlarsan, polise gidip bakın faturası seri numarası da bu
Bu cihaz bana ait elimde çalındı tutanağı var diye cihaza kavuşma ihtimalin var.
Ama dediğim gibi mutlaka olayın olduğu yere en yakın polis merkezinde tutanak tutturmalısın.

Sonra cihazının markasına göre ona servis verebilecek tüm teknik servislere ulaşmaya çalış ve fatura fotokopini vererek çalıntı bildirimini yap.
Bu sayede servise gelirse yakalanabilir.
Bunu ben kendi çalıştığım firmanın cihazları için yapıyorum ve servis müdürü olduğum için vede başıma da geldiği için çok ciddiye alıyorum.

Ayrıca internet üzerindeki 2. el satışlara da dikkat et oralarda ortaya çıkma ihtimali de var.

Birde çalınan yerin yakınları nasıl yerler bilmem ama oralarda elden çıkarmak isteyebilir hırsızlar dikkatin bu bölgeye yönelik olsun.

Aklıma gelenler bunlar, inşallah bulunur dostum tekrar geçmiş olsun

SAMSUNG 46ES6340, TOSHIBA CAMILEO X100 FULL HD VIDEO CAM, PANASONIC PT-AX200U, LOGITECH HARMONY ONE REMOTE, PIONEER VSX-2021-K, LG M227WD, TOSHIBA L650-15K NOTEBOOK, LG BD390 BLU-RAY PLAYER, WD HD TV LIVE HUB, TOSHIBA HD-A35 HD-DVD PLAYER, SONY PS3 130GB NTSC-U, HTC DESIRE HD, TOSHIBA STOR.E TV 2TB, TOSHIBA 22DV667DG DVD/TV, MSI AIO AE2420 3D, SEDONA 721

INNOCENCE IS NO EXCUSE...

VAROLAN HERŞEY EVRENİN DENGESİNE HİZMET EDER...

1230 Mesaj
9 Ocak 2009; 15:26:20 

bi tutanağın olsun elinde en azından laptop hangi marka ise servise gitiğinde el konulur. servis aleti okuduğunda çalıntı olduğu anında anlaşılır. emniyete fatura ile başvurun ve ilgili firmaya resmi yazı gitmesii sağlayın erim.

:::::DH MITSUBISHI TAKIMI:::::
Carisma 2002 1.6 16v Comfort

1055 Mesaj
9 Ocak 2009; 17:15:39 

Emniyete Git Faturayı GÖster Gerisini Hallederler

Millete efendilik yoktur; hizmet etme vardır. Bu millete hizmet eden, onun efendisi olur.

1689 Mesaj
9 Ocak 2009; 17:22:08 

türkiye"de işlese mac adresinden internete girdiği anda bulunabilir ama kimse uğraşmıyo.

polise gidip tutanak tutturup , şansına sana dönmesini beklemekten başka çaren yok.

teknik servislere haber vermek de mantıklı.

18 Mesaj
11 Şubat 2010; 16:48:53 

geçmiş olsun dostum, elinde faturası olsa bile bulunmuyor maalesef, keşke bulunabilse..

SAMSUNG R620 KULLANICILARI KULÜBÜ
Core2Duo P8700(2,53GHz) | 4GB DDR2 RAM | 500GB SATA HDD | Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter ve Marvell Yukon Ethernet | ATI GDDR3 1GB HD4650 Ekran Kartı | 3/1 Kart okuyucu | 1.3MP Web Kamerası | 4 USB, 1 e-sata, 1 HDMI ve 1 VGA bağlantısı | 16" 16:9 Ekran | 6 Hücreli Lityum İyon pil |

422 Mesaj
11 Şubat 2010; 20:23:14 

Kuzeyin dediği gibi hep modemin bir mac adresi vardır ve bağlantı yaptığında mac adresi karşı tarafta görünür. İstenilirse buradan yola çıkılarak bulunabilir. Tabi çalan kişi mac adresini değiştirirse buda çözüm değil. Malesef genellikle bize bir bardak soğuk su içmek kalıyor.

1624 Mesaj
12 Şubat 2010; 13:20:47 

Bu Tıp Konular Hırsızlara Cesaret Veriyor Ne Yazıkkı :(

3355 Mesaj
12 Şubat 2010; 18:21:28 

quote:

Orijinalden alıntı: _KUZEY

türkiye"de işlese mac adresinden internete girdiği anda bulunabilir ama kimse uğraşmıyo.

polise gidip tutanak tutturup , şansına sana dönmesini beklemekten başka çaren yok.

teknik servislere haber vermek de mantıklı.

Mac adresi değiştirmek çok basit bir olay,böyle bir olay olsa çalan hemen değiştirir.Zaten local mac adreslerini internettten bulamazsın,en dandik modem bile engelliyor bunu.O kadar kolay değil yani.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
26 Mart 2010; 19:39:41 

26 MART 2010 TARİHİNDE

BİRİ ASUS F5 SERİSİ X59SL
DİĞERİ SAMSUNG R522 MARKA MODEL LAPTOP ÇALINTIŞTIR.

YURTTA KALAN 2 ARKADAŞIMIN LAPTOPLARIDIR.

ÇALINTI NOTEBOOK'U BULMAK İÇİN NE YAPILABİLİR ,
ÇALINANAN LAPTOP'INI BULAN VARSA NASIL BULDUĞU HAKKINDA ,
BU TARZ DURUMLARDA YAPILMASI GEREKENLER NELER ,

BUNLAR HAKKINDA BİLGİSİ DENEYİMİ OLAN ARKADAŞIMIZ VARSA , BİLGİ VE DENEYİMLERİNİ PAYLAŞIRSA BİZİM İÇİN ÇOK İYİ OLUR

Arkadaşlar , gerçekten bizim için çlok önemli bu konu , zira arkadaşların üzerinde çalıştığı projeler vardı , bu kayıp okullarını yarım dönem belkide bir dönem uzamasına sebeb olacak.
bilgi ve deneyimi olan arkadaşlar pm'den de ulaşabilirler.

5486 Mesaj
26 Mart 2010; 23:44:39 

istanbul küçükçekmeden çalınan bir laptop Kütahya Simavda bulundu (8) ay sonra fatura ile savcılağa suç duyurusu yapmamız ggerektiğini karakol amiri söğlemişti bu yolu takib etmişti ve (8) aysonra unutmuşken buluştuk,şikaytçi olup olmadığımızı sordular şikayetçi olduk tabiki ayrıca hahkeme miz olacak

103 Mesaj
5 Nisan 2010; 8:02:52 

laptop genelde bilinen bir markaysa ve sende laptopun mac adresini, seri nosunu biliyosan, soyle bir yol var: uretici firmalar genelde laptoplarina driver vs icin update programlari koyuyolar. Bu programlar arada bir ureticinin sitesine baglanip yeni driver var mi diye bakiyo, bu sirada laptopun seri nosu ve mac adresi gibi bilgilerde uretici firmanin serverlarina gonderiliyo ki laptopa uygun guncellemeler gelsin. Iste burada uretici devreye giriyor. Bir sekilde irtibata gec, faturani calinti raporunu onlara gonder ve en son onlarin serverina bu laptopla baglanan ip adresini iste, sansliysan uretici ip adresini ve baglanti zamanini size bildirecektir.

Sonra is bilisim suclari polisine bakiyor. O ip adresi ile o zamanda kim baglanmis bulurlarsa sen de makinayi bulabilirsin.

Denemeye deger.

Bir şeyi yapabilmen için yeterince uğraşman gerekir

489 Mesaj
24 Nisan 2010; 12:31:42 

eğer çalan kışı mac adresini değişmiş ise bitmiştir diye düşünüyorum

Umursuz Konuşan Çenenin Bağlı Olduğu Kellenin Hasmı
Umursayan Ellerin Tuttuğu Bıcaktır...

2985 Mesaj
24 Nisan 2010; 18:30:55 

1998 de intel işlemci seri numaralarının internet üzerinden gönderilmesi özelliğini devreye sokmuştu. Sonra tepki üzerine biostan kapatmak için bir seçenek koymuşlardı.
Bana kalırsa mac adresine bile gerek yok. Fakat bu teknolojiyi polise vermezler bizimkilere vereceklerini de hiç zannetmiyorum.

Q klavye parmaklara işkencedir. Türkçenin klavyesi F klavyedir, tıklayın!
USB belleklerde virüslerin gizlediği dosyaları ortaya çıkarmak için tıklayın!
Android cihazların yazılım güvenliği için tıklayın!
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Network ve Güvenlik » Network » Çalınan Laptop Nasıl Bulunur?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.250